1898 - 1938 Nederland onder Koningin Wilhelmina KRUSCHENSALTS tBitwetUand l „40 jaren Koningin der Nederlanden" Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. nder de aanwezigen Onze koningin in het openbare leven. De wet op de weerkorpsen Algemeene maatregel van bestuur, 2 TWEEDE BLAD. Vervolg. Het kroningsfeest van Koningin Wilhel mina is met groote opgewektheid gevierd, in Amsterdam en daarna in Den Haag in het bijzonder, omdat de Vorstin er zelf aan wezig was, maar ook daarbuiten in tal van groote en kleine plaatsen. Zij, die toen in Amsterdam vertoefden, herinneren zich nog wel het schitterend vuurwerk op het IJ; de prachtige verlichting van tal van openbare en bijzondere gebouwen; de niet altijd even smaakvolle, maar wel weelderig aange brachte versieringen, en last not least de tot het einde toe onafgebroken goede feestelijke stemming, welke er heerschte. En wie her innert zich niet, dat bijna met de aanvaar ding van de regeering door de Koningin samenviel het belangrijk manifest van den Russischen Keizer, niet al te ver Koningin Wilhelmina's familielid, waarin deze de wereld wees op de noodzakelijkheid van vermindering der militaire lasten. Destijds kon men nog niet beseffen, welke gevolgen, speciaal voor Nederland, dit mani fest zou hebben; hoe het Nederland als het ware een geheel nieuwe taak op internatio naal gebied zou aanwijzen. Reeds een jaar later kwam de eerste Vredesconferentie te 's-Gravenhage samen, en het was in het historisch zoo mooie paleis te Amsterdam, hetwelk eigenlijk geen paleis is dat de tofficieele ontvangst van de gedelegeerden plaats vond. Bertha von Suttner, de bekende pacifiste, geeft in haar dagboek, aan deze conferentie gewijd, haar indruk dien de zoo jonge lieftallige Koningin destijds op de gedelegeerden maakte, als volgt weer: „In den kring vormt zich een doorgang, en omgeven door Haar gevolg, treden Ko ningin Wilhelmina en Koningin Emma bin nen. Beiden zijn in het wit. Van den diadeem der Koningin-Moeder hangt een witte sluier neer. Het jonge Koninginnetje draagt de Catharina-orde, haar door den heer De Staal namens den Czaar aller Russen overhandigd Veel koninklijke waardigheid, veel fiere majesteit zoo zou men bijna kunnen zeg gen ligt er in het optreden der kleine heerscheres, wat echter aan haar jeugdige, bijna nog kinderlijk stralende lieftalligheid geen afbreuk doet. De achttienjarige Wilhel mina draagt de dubbele kroon van konink lijkheid en jonkvrouwelijkheid met even veel trots als gratie. De „cercle" loopt ten einde. De koningin blijft voor iedereen stilstaan, buigt, zegt eenige woorden, buigt weer en gaat verder, Nadat dit „diplomaten-cour" is afgeloopen, Worden er andere gasten voorgesteld. Me vrouw Okeliczany brengt mij naar Hare Majesteit en noemt mijn naam. Een kort gesprek in het Fransch volgt. Met een vriendelijk lachje vraagt de jonge Koningin of dit mijn eerste bezoek aan Den Haag is en hoe het mij hier bevalt. In mijn antwoord lasch ik de opmerking, dat mijn verblijf in Holland mij zoo bijzonder geluk kig maakt, om de verheven aanleiding (Vre desconferentie) die er voor bestond. Daarop knikt het schoone vorstinnetje toestemmend en is van oordeel, dat wel allen deze gewaarwording zullen onder- Vinden". De eerste Vredesconferentie heeft Den Haag gemaakt tot een centrum van inter nationale beteekenis; Nederland tot een land, waar men herhaaldelijk bescherming zoekt voor internationale belangen. Den Haag is geworden de „stad van het Vredes paleis" en op 28 Augustus 1913 was de Ko ningin tegenwoordig bij de opening van dit belangrijke gebouw, evenals Zy tegenwoor dig was op 15 Februari 1922 bij de plechtige installatie van het Hof van den Volkenbond, het eerste werkelijke wereldgerechtshof. Het is bekend, en het behoeft hier niet te worden verzwegen, dat wijlen Dr. Alfred H. Fried, door de Leidsche Universiteit doctor honoris causa gemaakt ter gelegenheid van de inwijding van het Vredespaleis, sprak van den „ijzigen glimlach", dien de Konin gin toonde bij de opening van het gebouw. Persoonlijke inzichten laten zich zelfs bij eene Vorstin niet dwingen, het is de vraag of Koningin Wilhelmina de pacifistische in zichten, gelijk deze vóór en tijdens den oor log ook in ons land heerschten, onderschreef. Zy is echter niet alleen de gastvrouwe van de tweede Vredesconferentie geweest, de Koningin van het internationale Holland, maar de grondgedachte van den Volkenbond onderschrijft zij tenvolle. Voor degenen, die daaraan nog mochten twijfelen, heeft Zjj het duidelijk te kennen gegeven, toen Zij, op 18 Mei 1933, President Roosevelt het tele gram zond, dat nog altijd, en begrijpelijker wijze, wordt geciteerd. En ook op de beken de actie van de doktoren, die het als een taak gevoelen vernietiging van menschen- levens te voorkomen, heeft de Koningin geantwoord op een wijze, die nog in herin nering blijft. Het mag algemeen bekend worden geacht, dat de levenswijze van de Koningin, ook in dit opzicht opgevoed door Hare Moeder, te allen tijde een hoogst eenvoudige is geweest. Wij kennen in ons land niet de groote palei zen welke in het buitenland dikwerf bewon dering afdwingen; wij kennen niet de schit terende verzamelingen van schilderijen, oudheden, kunstvoorwerpen en wat dies meer zij, welke in andere kleine landen (men denke b.v. aan Denemarken en Zwe den) terecht zooveel bewondering afdwin gen. Dit ligt misschien in het feit, dat onze vroegere regeerders niet waren Koningen maar Stadhouders, die er eene „burgerlijke" huishouding op na hielden en niet als in andere landen van het volk konden vragen wat zy wilden. Wij mogen het uit historisch en artistiek oogpunt betreuren,, dat ons land niet heeft de galerijen, die wij elders ken nen, aan den anderen kant kan dit niet anders spreken dan ten voordeele van het Huis van Oranje, dat geen onnoodige ver plichtingen aan het volk heeft opgelegd en heeft kunnen opleggen. Het Koninklijk lustslot is Het Loo, door Koning-Stadhouder Willem III gesticht en onder de regeering van Koningin Wilhelmina gerestaureerd. Daarnevens is de Koningin, door de oorlogs- omstandigheden gedwongen om geheel den zomer in de onmiddellijke nabijheid van Den Haag door te brengen, ertoe overgegaan zich een uitermate eenvoudig zomerhuis te doen bouwen aan den Ruigen Hoek, rustig gelegen te midden van de duinen en onmid dellijk toegang gevend tot het strand. (Wordt vervolgd.) Hebt u reeds, als abonné van de Alkmaarsche Courant, ingeteekend op onze premie-uitgave een prachtig boekwerk, met ongeveer 400 foto's uit het leven van onze koningin? Het boek verschijnt in Augustus. Verzekert u van zoo'n boek door nog heden te bestellen. Prys 0.75, fr. p. p. J.95. Postgiro 37060, N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster en Zoon, Alkmaarsche Courant. In een heden verschenen staatsblad is gepubliceerd een algemeene maatre gel van bestuur van 2 Juli 1938, hou dende bepalingen tot uitvoering van de wet op de weerkorpsen. Toegelaten worden de volgende orga nisaties: a. De „Bijzondere Vrijwillige Land storm", mits deze organisatie voldoet aan de bepalingen van paragraaf II van het be sluit; b. de organisaties, bekend als „Vrijwillige Burgerwachten". Zoolang zij als zoodanig op den voet van het bepaalde in de derde pa ragraaf van dit besluit door den minister van binnenlandsche zaken zijn erkend; c. Weerbaarheidsvereenigingen en schiet verenigingen, zoolang zij op den voet van het bepaalde in de vierde paragraaf van dit besluit door den minister van defensie zijn erkend. Voorts kunnen op den voet van het in de vijfde paragraaf bepaalde particuliere bewa kingsdiensten door den minister van justitie worden toegelaten. Controle door de regeering. De bewapening, kleeding en uitrusting van hen, die tot den B.V.L. behooren, voorts de inrichting en het houden van opslag plaatsen, alsmede de opberging en het on derhoud van wapenen, munitie, kleeding en uitrusting geschieden met inachtneming van de door de ministers van defensie en van binnenlandsche zaken te stellen regelen. De B.V.L. moet aan den minister van bin nenlandsche zaken op de eerste vordering ir.zage geven van de boeken en bescheiden, op samenstelling, inrichting, beheer en be wapening betrekking hebbende. De Vrijw. Burgerwacht. De minister van binnenlandsche zaken kan aan de erkenning van een organisatie als Vrjjw. Burgerwacht voorwaarden verbin den. Deze moet o.m. rechtspersoonlijkheid hebben. Uit de statuten van een vrijwillige burgerwacht moet voorts blijken, dat de organisatie zich aan geen ander dan het wettig gezag dienstbaar zal stellen en dat van het lidmaatschap der organisa tie zijn uitgesloten zy, die van revolu- tionnaire gezindheid zijn. Elk openbaar vertoon van een V.B. buiten de gemeente van vestiging zy'n verboden, tenzij met uitdrukkelijke toestemming van den minister van binnenlandsche zaken. Goedkeuring van den burgemeester behoe ven de bezetting der rangen, de te houden oefeningen, marschen en parades, het pro gramma van de opleiding tot de onderschei dene functies, voorts de aankoop, de bewa ring en het onderhoud van wapenen en mu nitie en van helmen en gasmaskers ten slotte de inrichting en het houden van opslag plaatsen. Bovendien is de vrijwillige burgerwacht verplicht mede te werken bij alle controle, uitgeoefend door of vanwege den minister van binnenlandsche zaken of het bevoegd militair gezag ten aanzien van de bovenge noemde onderwerpen. De vrijwillige burgerwacht mag geen cor respondentie voeren met militaire autoritei ten en doet den burgemeester voortdurend mededeeling van alle correspondentie, ha rerzijds gevoerd met andere burgerlijke autoriteiten dan het bestuur der gemeente van vestiging of zijn organen. Voorts bevat het K.B. de verplichting van het openen van boeken en bescheiden voor controle vanwege den minister van binnen landsche zaken en vanwege den burge meester en de verplichting tot het inzenden van begrootingen en rekeningen. „W eerbaarheidsvereenigingen". Uit de statuten van een weerbaarheidsver- eeniging of van een schietvereeniging moet blyken, dat van het lidmaatschap der ver- eeniging zijn uitgesloten zy, die van revo- lutionnaire gezindheid zijn. Uit de statuten van een schietvereeniging moet blijken, dat de vereeniging uitsluitend ten doel heeft het geven van gelegenheid 10.25 Symph.-orkest Zaterdag 16 Juli. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (VARA-uitz.) 8.— Gr.pl. (8.16 Ber.) 10.— VPRO-morgen wijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedr. 12.—1.45 Gr.pl. (12.15 Ber.) 2.— Filmpr. 2.15 Zang, piano en gr.pl. 2.45 Gr.pl. 3.— Rep. 3.30 VARA- orkest. In de pauze gr.pl. 4.30 Onze bond in de wereld der studenten, causerie. 4.45 Gr.pL 5.40 Letterkun dig overzicht. 6.Orgelspel. 6.30 Gr.pl. 7.— Filmland. (7.30 VPRO: Wondergeloof en wonderverhalen (III), cyclus). 8.05 Herh. SOS- en 8.07 ANP-ber., VARA-Varia. 8.20 VARA-kinderkoren en orgelspel. 9.15 En nuOké. 10.30 ANP- ber. 10.35 Sportrep. 11.VARA- orkest. 11.35—12.Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.— Ber. 12.15 KRO-melodisten en so list. (1.—1.20 Gr.pl.) 2.— Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-orkest. 3. Kinderuurtje. 4.Ber., hierna het KRO-orkest en gr.pl. 5.30 Gr.pl. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjej. 6.15 Gr.pl. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Medische causerie. 7.35 Act. aetherflitsen. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Me ditatie met muz. omlijsting. 8.35 Gr.pl. 9.De KRO-boys en solis ten. 10.De KRO-melodisten en solist. 10.30 ANP-ber. 10.40 Filmpr. 10.55—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgel spel. 12.05 Het Emilio Colombo- Octet. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.) 1.20 Het New Coventry Hippo- drome-orkest. 2.20 Gr.pL 3.05 Or gelspel. 3.35 Sportrep. 5.10 Gr.pl. 5.20 Jack Payne en zyn Band. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Het J. Dickinson-orkest en solist. 7.50 I. Schwiller's stryksextet. 8.20 Joe Loss en zyn Band. 8.50 Deel. 9.05 Het Londensch Mozart-orkest. 10. Deel. 10.20 Ber. 10.45 Orchestre Raymonde. 11.30—12.20 Het Gros- venor House-dansorkest. RADIO PARIS, 1648 M. 8.10, 8.55 9.30 en 10.05 Gr.pL 12.35 Giardino- orkest. 2.20 en 3.20 Gr.pL 4.05 Pianovoordr. 6.05 en 7.20 Zang. 8.35 Gr.pl. 8.50 Variété-progr. en soliste. 11.20—12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Gr.pL 7.30 O. Heyden's orkest. 8.50 Schram- melensemble. 12.20 NS-Toonkun- stenaarsorkest. 2.30 Gr.pL 4.20 Om roeporkest en -koor mmv. solisten. 7.20 Amusementssextet. 9.20 Bonte avond. 10.35 Gr.pl 10.50 E. Jahn en Herb. Fröhlich met hun orkesten. 12.20—3.20 Omroeporkest, Omroep- kleinorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 J. Schny- ders' orkest. 1.50 Gr.pL 3.50 Zang en gr.pl. 4.20 Gr.pL 5.20 Vioolvoor dracht. 6.35 Gr.pL 8.20 Musette- ensemble. 8.50 Omroepdansorkest en solisten. 10.30 Gr.pL 11.2012.20 Populair concert. 484 M.: 12.20 Gr. pl. 1.— en 1.30 L. Darcy's orkest. I.50 en 2.35 Gr.pL 3.20 Piano duetten. 3.35 Gr.pL 4.20 Viool en piano. 5.35 Eloward-orkest en dansorkest. 6.36 en 7.35 Gr.pL 8.20 Zie Droitwich. 8.50 Gr.pL 9.05 Zie Droitwich. 10.- Gr.pL 10.30—12.20 J Omer's orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Hawaiïanduo, Schuricke-trio en solisten. 8.20 Ber. 8.30 E. Kaiser'j orkest, militair orkest en solisten. 10.20 Ber. 10.40 Sportrep. 11.05 Ber. II.20 Omroepdansorkest 12.202.20 Zie Keulen. (1.151.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Hjn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Hjn 3: Keulen 8.—10.20, Paryi R. 10.20—11.05, Radio PTT Nord 11.05 —12.20, Brussel VL 12.20—1120, Keulen 14.20—15.35, Brussel fr. 15.3516.20, Keulen 18.2018.20, Lond. Reg. 18.20—19.05, Brussel Fr.' 19.0519.20, Brussel VL 19 20 19.50, Keulen 19.50—22.20, Brussel VL 22.20-22.35, Keulen 22.35— 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—9.20, Lu xemburg 9.20—10.35. Droitwich 10.3514.20, Lond. Reg. 1120— 17.20, Droitwich 17.20—22.—Lond. Reg. 22.—22.20, Droitwich 22 20— 24.—. Hjn 5; Diversen. tot en de beoefening van het schieten met inachtneming van de daaromtrent voor de koninklijke landmacht geldende voorschrif ten. Het is aan een weerbaarheidsvereeniging en aan een schietvereeniging verboden in eenigerlei vorm aan de weermacht of politie steun te verleenen bij de uitvoering van de aan deze organen opgedragen taak: het handhaven van openbare orde en rust. Uniformkleeding en onderscheidingsteeke nen worden niet gedragen of gevoerd dan met de goedkeuring van den minister van defensie. Particuliere bedrijfsbewakingsdiensten kun nen door den minister worden toegelaten, mits hun werkzaamheden beperkt blijven tot het bedryf of de onderneming. De minister van justitie is te allen tyde bevoegd de toelating in te trekken. Ook andere particuliere bewakingsdiensten kunnen door den minister van justitie wor den toegelaten. Ook deze toelating 'tan wor den ingetrokken. Rheumatische pijn, spit, jicht etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- oraanen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAG Uit het Engelsch van t ARTHUR SOMERS~ROCHB DoorMr. P.v, D, i 25) Ik deed mijn kleeren uit, trok mijn pyama aan, deed het collier weer in den zak, trok dezelfde kamerjapon aan, die ik den vorigen avond had gedragen, en lette erop, dat een revolver, die een zak naar beneden deed uit puilen, niet te zeer in 't oog viel, en wachtte Pots' komst af. Hij schuifelde de kamer binnen en staarde mij aan. „Drommels", zei hy „Je ben een mooie jongen, Lacy, en een goeie comediant, maar die kloppartij heeft niet veel opgeleverd, hè? Wou hij je de hersens inslaan?" „Niet veel opgeleverd? Wat bedoel je?" Slavini ging langzaam zitten. „Kijk, die knaap, die de smaragden gapte, zou wel eens je diefjesmaat kunnen zijn, Lacy, begrijp je wel?" „Leg dat eens uit", zei ik. „Kijk, laten we eens aannemen, dat je de smaragden van dat vrouwtje eens niet wilde gappen, en laten we bovendien aannemen, dat je ons wilde doen gelooven, dat je ze niet kon gappen, omdat iemand anders je in de gaten had „Je hebt te veel detectiveverhalen gelezen en te veel films gezien. Pots", zei ik. „Hoe het zy, de chef wilde, omdat we nu eenmaal met een knaap als jij te maken hebben, dat ik je eens bekeek. Maar wan neer ik hem over die tronie van je in licht „Je wou zeggen, dat je dacht, dat ik met een ander zou zijn overeengekomen, dat hy het collier zou stelen, zoodat ik het niet zou behoeven te doen? Pots, vanwaar zou ik een handlanger opduikelen, daar buiten in Tarrytown, een uur, nadat je mij je woord gaf...." „Denk er maar niet meer over na", viel hy in de rede. „Aan je gezicht is te zien, dat alles zuiver spul was. Je zoudt je niet half dood laten maken alleen om ons te be duvelen". „Ik stel er my iedere minuut aan bloot letsel op te loopen, Pots", zei ik. „Ik neem alle risico's op mij en op 't oogenblik, dat er iets mis gaat... zijn jullie achterdoch tig... krankzinnig achterdochtig". „Ik niet, Lacy, beste kerel Mijn vriend". „Wel, vertel hem dat alles maar uit mijn naam, met m'n hartelijke groeten", zei ik. „Zeg hem maar, dat ik geloof, dat hij gek is". „Ik zal hem iets van dien aard vertellen, wanneer ik myn leven niet meer lief heb", grinnikte Pots. „Nou, vertel hem, wat je wilt, Pots", zei ik. „Maar zeg het hem dan gauw. Want ik moet in huis blyven en wou graag, dat je gauw hier vandaan verdween". „Zou je dien knaap, die je een pak ransel gaf, niet meer herkennen?" vroeg hy mij uit. „Lees de couranten nog eens. Dan zul je zien, dat het omstreeks middernacht was", gaf ik ten antwoord. „Het was gisternacht volle maan", bracht hij mij in herinnering. „Pots, ben jy of is je chef gek?" Ik gaf mijn stem een nuance van geërgerdheid. „Het is wel grappig, als je er even over nadenkt, dat jij probeert een inbreker te be letten zijn karwei uit te voeren. Om je dood te lachen". „Ik kan er den humor niet van inzien". „Wel", gaf hij toe, ,,'t is heel goed moge lijk, dat je je niet door hem om zeep wilde laten brengen. Maar ik zou me kunnen voorstellen, dat je medelijden met hem had gehad en hem de kans zou geven..." „Kijk eens Pots", zei ik, „we leven in een rare wereld". „Nou en of", gaf hij toe. „De anderen snelden juffrouw Seeley te hulp, precies op de minuut, waarop zij een gil gaf. Neem nu eens aan, dat ik niets had gedaan. Neem eens aan, dat ik daar maar had gezeten en dien bandiet had laten loo pen? Snap je? Niet aan te nemen, dat een sterveling ter wereld mij verdenkt. Maar voor zoover we weten, staan er een dozijn menschen klaar om iedere beweging, die ik maak, op te nemen". „Dat is duidelijk", zei Pots. „Maar je hebt meteen een goeie beurt gemaakt bij het meisje, en dat kan geen kwaad. Wel, ik zou wel met dien nieuweling in aanraking wil len komen". „De inbreker? Waarom noem je dat een nieuweling?" vroeg ik. „Als hij een ouwe rot was geweest, zou ik zijn werk hebben gekend. Dit was een nieuweling. De chef heeft de heele stad door naar hem gevraagd. We zouden hem wel kunnen gebruiken, Lacy". Met deze woorden verliet hij mij. Ik keerde tot mijn onderbroken bespie gelingen terug. Ik was er geen stap nader aan toe om den man, die achter* Slavini stond, te ontmoeten, dan op den dag, dat Pots mij in de noenzaal in de Washing- tonstraat te Boston vond. Ik vroeg mij af, welke duivelsche machinatie hij in een van de volgende dagen weer zou uitbroeden. En deze beschouwing bracht mij natuurlijk weer naar de gebeurtenissen van den vori gen avond terug. En plotseling zat ik stijf rechtop in mijn stoel, en mijn rechterhand gleed vlug in den zak van mijn kamerjas en greep naar de automatische revolver, die daarin was verborgen. De couranten hadden niet al leen mijn naam genoemd en mijn onderstel de levenspositie, maar hadden daaraan toe gevoegd, dat myn New Yorksch adres het Plandome hotel was. De bezoeker van gisteravond was wel de vertwijfeldste man, dien ik in mijn leven was tegengekomen. Hij had niet gevochten als een man, die zich uit de voeten wilde maken. Hij had gevochten als een man, die wil dooden, en pas daarna ontsnappen. In dien mij ooit iemand naar het leven had gestaan, dan was het wel die meneer, van wiens bezoek ik op mijn oog, mijn slaap en mijn lichaam de herinnering droeg. De hemel alleen moge weten, hoe hij van de smaragden van de Seeley's had verno men. Want ik was ervan overtuigd, dat hij uitsluitend met het oog op Jeanne's collier was gekomen. Maar misschien had Jeanne's dienstmaagd de verlokkingen van anderen dan Jimmy Greco ook beantwoord. Zeker dacht ik niet, dat het toeval hem in Jean ne's kamer had gevoerd. Alleen mijn snel opkomende gedachte, naar buiten te rennen in plaats van naar boven een gedachte, die mijns inziens GESTOLEN AUTO'S IN HET NOORDHOLLANDSCH KANAAL. Verrassende ontdekking van de Amsterdamsche politie. Een alarmeerend bericht van «enige jonge Amsterdammer», die Donderdag middag in het Noordhollandsch kanaal, nabij de Noorderbegraafplaats te Amster dam gezwommen hebben, bracht twee politiebooten, een kraan- en manschappen- wagen van de brandweer, benevens een ambulance-auto van den GD. naar deze plaats. Volgens het verhaal van de Jongelui waren deze in den middag bij het zwem men op een auto gestooten en tegen den avond deden zij hiervan mededeeling aan het politiebureau aan den Adelaarsweg. Aangezien er vrees bestond, dat men hier met een ongeval te doen had, waarby menschen om het leven waren gekomen, zette de brandweer onder leiding van den onderbrandmeester van Rijn zich onver wijld aan het werk en spoedig haakte tij met een takel aan het achtereind van een auto; een zwaar gehavend en dik bemod- derd voertuig kwam toen boven water. De brandweer vernielde 'de achterruit en een zeer onwelriekende geur steeg uit den wagen op, doch bij nader onderzoek bleek, dat zich niemand in den wagen bevond. In de onmiddellijke nabijheid van deze auto stiet de politieboot op een tweeden wagen en andermaal werd de takel aan gehaald. Ook deze wagen was geheel ver nield en er bevonden zich geen menschen in. Het politie-onderzoek heeft uitgewezen, alleen by een beroepsinbreker had kunnen opkomen had kunnen voorkomen, dat zijn diefstal met succes werd bekroond. Zou zulk een vertwijfeld man, die zijn gevecht met mij klaarblijkelijk alleen had opgegeven, toen Dick en Billy al haast bo venop hem lagen, de hoop opgeven de juweelen te ontdekken? Wanneer Pots Sla vini en de rest de ochtendbladen hadden gelezen, dan zou de Inbreker van gi»t«r" avond dit ongetwijfeld ook hebben gedaan. En hij zou ze lezen en herlezen, en zich erover verwonderen, dat er van het behoud van het collier geen melding was gemaakt. Hij wist natuurlijk, onze Inbreker van gisteravond, dat men het collier niet over het hoofd zou hebben kunnen zien. Even eens zou hij weten, dat het niet zoo diep in de aarde zou kunnen zijn getrapt, dat het niet meer had kunnen worden gezien. On* der mlin llrh»»— J- wura mijn lichaam door had hij ernaar if' grepen, en alleen de komst vsn hulp h» hem belet zich ervan meester te maken- Zoo kon hij weten, dat ik of een van tniJn bevrijders de Juweelen had genomen was Dick Wetherall, meermalen milllon" nair, boven iedere verdenking verheven- Dat was Billy Brodbeck, die evenveel O»1" lioenen had, ook. Maar deze desperado zon niet behoeven te onderstellen, dat ik. «n* betrekking tot geld of faam, tot hun kla»*e behoorde. Hij begreep natuurlijk drommels 8°*°' dat iemand het collier had gepakt en houden en wie zou dat eerder zijn dan <>e man die het het laatst in zijn greep gehad? (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6