DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Geruchten over een Tsjechische mobilisatie. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 166 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 18 Juli 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Tegenspraak van de uit Duitsche bron afkomstige berichten. Hernieuwde actie der Duitsche pers. Gevechten aan Levant-front. Vliegtuigen neergeschoten. Paus veroordeelt „overdreven nationalisme". In strijd met het geloof. Dorp in Noord-Palestina verwoest. Dertig dooden te betreuren. De algemeene toestand. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Steeds maar weer wordt een week end uitgekozen voor sensatie op poli tiek of internationaal terrein. En dé zooveelste sensatie kwam Zaterdagavond uit den koker van het Duitsche Nieuwsbureau, dat melding maakte van een mobilisatie van Tsjechische troepen in het grensge bied. Deze berichten bleken gelukkig niet overeenkomstig de waarheid te zijn en werden spoedig door officieele tegenspraken van de Tsjechische re geering weerlegd. De lezing van het D. N. B. Intusschen was er dan toch maar weer onrust gekomen over geheel West-Europa door het volgende bericht van het Duitsche Nieuwsbureau, dat letterlijk aldus luidde: Sinds Zaterdagmorgen zijn in het ge heele grensgebied van Troppau tot Trautevan nieuwe Tsjechische mobilisa tiemaatregelen te bespeuren. De straten zijn weer met militairen bezet. Er zijn weei grensversperringen aangebracht. Men kan met den verrekijker posten van geschut en machinegeweren waar nemen. In vele streken zijn militairen geconcentreerd. In Braunau is een nieuw regiment gelegerd. Van dé Sudeten-Duitsche bevolking heeft zich weer een groote onrust mees ter gemaakt, temeer daar haar door deze militaire maatregelen, thans midden in den oogsttijd, opnieuw zware schade wordt berokkend en het binnenhalen van den oogst ernstig wordt belemmerd. In vele plaatsen zijn weer paarden en wagens in beslag genomen en talrijke landwegen bezet. Officieele tegenspraak. Ook andere buitenlandsche agentschap pen maakten van mobilisatiemaatregelen melding, maar naar later bleek, waren deze berichten ontleend aan bovengenoemd be richt van het Duitsche Nieuwsbureau. Zóó ontstond in minimum van tijd de onrust in Europa, die vrijwel geheel ver dween, toen de legatie van Tsjecho-Slo- wakije te Londen de uit Berlijn gekomen berichten formeel tegensprak. Ook de Tsjechische regeering zelf haastte zich, de geruchten omtrent een mobilisatie tegen te spreken en zij liet haar gezant te Berlijn zelfs officieel mededeelen op het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, dat er geen enkele maatregel tot mobili satie getroffen was. Het gerucht te Londen. In welingelichte kringen in Londen was men direct al ~eer verwonderd over de mobilisatie-geruchten en men kan er moei lijk aan gelooven, omdat men begreep, dat de Tsjechische regeering, bij den tegen- woordigen stand der onderhandelingen met de Henleinisten, voor zulk een actie zou terug schrikken. Het D. N. B. redt zich. Het D. N. B., dat de „primeur" had van de mobilisatiegeruchten, moest na deze zeer officieele tegenspraken den aftocht blazen. Het deed dat Zondagmorgen ook, zij het slechts schoorvoetend. Want het zond toen het volgende bericht de wereld in: Nadat Zaterdag van de Duitsch-Tsjechi- sche grens uit belangrijke militaire bewe gingen en verplaatsing van geschut en machinegeweren waargenomen konden worden, zijn Zaterdagnacht de opgestelde posten weer ingetrokken. De requisitie van wagens en trekdieren is slechts voor een deel ongedaan gemaakt. Ook mogen de boeren, die met den oogst bezig zijn, be paalde grensgebieden nog niet betreden. Zoo redde het L. N. B. zich. Actie der Duitsche pers. Intusschen heeft de Duitsche pers haar actie tegen de Tsjechische regeering hervat. De geleidelijke uitwerking van het mm- derhedenstatuut in Tsjecho-Slawekije, vormde voor de Duitsche pers een aanlei ding tot nieuwe scherpe aanvallen op de regeering te Praag. De bladen maakten op in het oog loopende plaats melding van incidenten, die, naar zij beweren, in groot aantal, tusschen Tsjechen en Sudeten- Duitschers plaats hebben. De Lokalanzeiger ging zoo ver, om de Tsjechen te betitelen met „hyena's van het slagveld" en zegt, dat het Duitsche Rijk in hun oogen slechts een lijk is, dat de gieren zouden willen verscheuren. De National- zeitung van Essen uit zich op dreigenden toon. Men zal goed doen, aldus dit orgaan, de lankmoedigheid van Duitschland niet te overschatten. Het zou b.v. wel eens kun nen gebeuren, „dat Duitschland zijn vreed zame werken, welke het overal onder neemt, onderbreekt, indien het de verster king van zijn grenzen belangrijker acht." Het zou ook kunnen gebeuren, dat het vi aagt, of Tsjecho-Slowakije, „dat vlieg tuigmoederschip van de Sovjets", op den duur in het hart van Europa wel te dulden is. Nieuwe geruchten en een nieuwe tegenspraak. Aangezien buitenlandsche persorganen en in het bijzonder een Duitsch agentschap, opnieuw melding hebben gemaakt van abnormale troepenbewegingen in Silezië en andere deelen van Tsjecho-Slowakije, is het agentschap Ceteka gemachtigd, de tegenspraak, die het Zaterdagavond naar aanleiding van deze berichten heeft gepu bliceerd, te herhalen. Nergens op Tsjecho- Slowaaksch gebied hebben zich abnormale troepenbewegingen voorgedaan. Wat betreft het door het Duitsche agent schap tot de Tsjecho-Slowaaksche militaire autoriteiten gerichte verwijt, dat dezen den toegang tot bepaalde gedeelten van het grensgebied hebben verboden, wordt opge merkt, dat dit verbod sedert langen tijd bestaat, en dat het niet alleen de Tsjecho- Slowaaksche militaire autoriteiten zijn, die wandelaars beletten, versterkte plaatsen te naderen. De eischen der Sudeten-Duitsche partij. De perschef der Sudeten-Duitsche partij, dr. Sebekovski, heeft te Karlsbad tegen over vertegenwoordigers der partij ver klaard, dat halfheden en schijnoplossingen voor de toekomst niet aanvaardbaar zijn. De eisch van verandering van het huidige systeem is geen Sudeten-Duitsche dictaats- eisch, doch het program van alle niet- Tsjechische volken, in Tsjecho-Slowakije. De Sudeten-Duitsche partij heeft geen wet verlangd, dat zij als totalitaire partij van de Sudeten-Duitschers moet worden er- kendd. Het Sudeten-Duitsche voorstel voor de verwezenlijking van de autonomie tast de eenheid van den Tsjecho-Slowaakschen staat niet aan en eerbiedigt de op de Staats- eenheid berustende functie der hoogste ste wetgevende organen, van de regeering en van die politieke domeinen, zcoals b.v. het leger of de buitenlandsche politiek, die het eigenlijke criterium van die staatseen- heid vormen. Het derde jaar van den Spaanschen burgeroorlog is ingegaan met hevige ge vechten aan het Levant-front, waarbij de Franco-troepen eenige successen be haalden. Daarnaast was de actie in de lucht zeer hevig en werden verschillende vliegtuigen neergeschoten. Volgens een Havas-bericht zouden door jachttoestellen van de regeering niet minder dan negen vliegtuigen neergehaald zijn. De regeeringstroepen bleven met succes tegenaanvallen doen ten Noorden van de Siërra de Espadan. Ter hoogte van Segordo ging de opmarsch der regeeringstroepen voort en lijkt de rechtsche bedreiging dezer stad te zullen verwijderen. Na in het Zuiden btf de kust gelokaliseerd te zijn, verplaatste de slag zich naar het Noorden en woedt thans opnieuw bij den Rio Mijares. De regeeringstroepen blijven verloren stellingen heroveren en weerstand bieden aan de rechtschen. Hun vorderingen in dezen sector zijn sinds drie dagen constant. Alicante gebombardeerd. Vijf driemotorige vliegtuigen hebben gis teren tegen den middag Alicante gebombar deerd met bommen van groote kracht en een honderdtal brandbommen. Vele projec tielen vielen in zee. Door bommen, die in de voorstad Roig terecht kwamen, ontstond brand, die echter spoedig overmeesterd kon worden. Om één uur waren er twee per sonen gedood en vijf gewond. Betooging te Londen. Eenige duizenden betoogers hebben zich Zondag te Londen van Trafalgar Square naar de Spaansche ambassade begeven, ten einde uiting te geven aan hun misnoegen over de politiek der Britsche regeering ten aanzien van Spanje. Zij riepen in koor: „wapens voor Spanje zijn wapens voor den vrede". Een delegatie bracht den ambassa deur een resolutie, die in een tevoren op Trafalgar Square gehouden bijeenkomst was aangenomen, en waarin de regeering werd uitgenoodigd, niet langer de fascis tische mogendheden te steunen en de Brit sche zeelieden, die op Spanje varen, te be schermen. Tijdens een ontvangst van Fransche zusters heeft de paus een toespraak ge houden, waarin hij het „overdreven nationalisme" veroordeelde. Dit over dreven nationalisme, aldus de H.Vader, werkt het heil der menschen tegen en is niet slechts in strijd met de wetten van God, maar ook met het geloof. De tegenstelling tusschen het buitenspo rige nationalisme en de katholieke leerstel ling treedt duidelijk aan het licht. De geest van dit nationalisme is tegengesteld aan het geloof. Vervolgens zinspelende op de jongste stellingname van het fascisme ten aanzien van het rassenvraagstuk, zeide de paus: men heeft ons iets heel ernstigs gezorgd. Het be treft niet slechts een of ander dwaalbegrip, maar de geheele geest van deze leer is in stryd met het chrstielijke geloof. Kortgeleden werd gemelu, dat het joodsche dorp Masha verwoest en de bewoners gedood zouden zijn. Deze berichten waren niet bevestigd. Vol gens ingewonnen inlichtingen gaat het in werkelijkheid om het dorp Dabba- rita, iabij Masta, ten westen van den berg Thabor. Het werd door Arabie ren, niet door joden bewoond en werd verwoest tijdens een strafexpeditie na een gevecht tusschen troepen en terro risten. Het aantal slachtoffers blijft onzeker. In leidende extremistische Arabische kringen verklaart men, dat er dertig dooden en 85 gewonden vielen. Aan de operatie was een gevecht vooraf gegaan, waarbij een joodsche hulpagent was gedood, terwijl een Britsch officier en een Britsch soldaat, benevens een joodsch ALKMAAR, 18 Juli. Over enkele dagen, om precies te zijn a.s. Zaterdag, zal het vier jaar geleden zijn, dat Dollfuss werd vermoord. Op dien dag drongen eenige nationaal-socialisten de regeeringsgebouwen te Weenen binnen en schoten den kleinen, maar dapperen bonds kanselier Dollfuss neer. Langzaam bloedde hij dood, gelegen op een sofa en tijdens zijn stervensure droeg hij majoor Fey op, voor zijn vrouw en kinderen te zorgen. Medische en geestelijke bijstand werd hem in zijn laatste uren geweigerd. De moord op Dollfuss schrikte de ge heele wereld op en overal verafschuwde men dezen moord, bedreven door heethoof dige politici, die nauwelijks meer toe rekenbaar waren. Laten wij hier even zien, hoe twee be kende persoonlijkheden op dezen moord reageerden. De toenmalige president van het Duitsche rijk, von Hindenburg, seinde na den moord aan den president der republiek Oostenrijk, Miklas, het volgende telegram: „D iep onderdenindruk van het bericht, dat bonds kanselier Dollfuss gevallen is als slachtoffervan een af schuwelpen aanslag, spreek ik tegenover Uwe Excellen tie mijn hartelijke deelne ming ui t." En Mussolini seinde eveneens een tele gram aan de Oostenrijksche regeering en uitte zijn gedachtenis in de volgende be woordingen: „Het tragische einde van Dollfuss wekt bij mij diepe droefheid wegens de gevoelens van persoonlijke vriendschap en de e n h e i d van onze politieke inzich ten, welke mij aanhembonden. Ik heb steeds bewondering ge had voor zijn kwaliteiten als staatsman. De onafhankelijkheid van Oostenrijk, waarvoor hij is ge storven, is oen grondbegin sel, dat verdedigd werc en steeds zal worden verdedigd door Italië met noggrooter kracht dan In de tijde.., die zoo buitengewoon moeilijk waren. D o 11 f u s s diende zijn volk, waaruit hij is voortgekomen, zonder eenig eigenbelang. Zijn herinnering zal geze gend zijn, niet alleeninOos- t en rijk, maar overal in de beschaaf d e wereld, die reeds getroffen is door de moreele veroordeeling van hen, die rechtstreeks of zijdelings verantwoordelijk zijn voor zijn d o o d". De moordenaar Planetta werd ter dood veroordeeld en opgehangen. Zijn laatste woorden waren: „Heil Hitier!' Thans zijn wij vier jaren later. Er is iets veranderd in Midden-Europa. Von Hindenburg is gestorven en Hitier is rijks president en rijkskanselier van Duitschland geworden. Mussolini is nog steeds de on gekroonde koning van Italië. Oostenrijk bestaat niet meer, maar is een deel van Duitschland geworden. Er is meer veranderd. Het nationaal- socialisme heeft in Duitschland de macht veroverd en is thans bezig geheel Oosten rijk in te schakelen in het Duitsche regime. In Weenen worden de straten, die naar Dollfuss genoemd waren, thans naar Pla netta genoemd. Het monument, dat voor Dollfuss gebouwd was en thans gereed is gekomen, zal een monument voor Planetta worden. Het „Heil Hitier" wordt thans niet meer door moordenaars uitgeroepen, maar is de nationale groet geworden. En Mussolini juicht de annexatie van Oosten rijk door Duitschland toe, heeft er althans in het openbaar zijn zegen aan gegeven Er is veel veranderd in vier jaren. Doll fuss is vergeten, wordt niet meer erkend als een Oostenrijksch staatsman; zijn op- volgens Schuschnigg zit in Schutzhaft en wordt door de nationaal-socialisten als moordenaar beschouwd. Er is veel veranderd Er zal nog meer veranderen in Midden- Europa, want er is nog. altijd een Tsjecho- Slowakije, dat moeilijkheden heeft met zijn Sudeten-Duitschers. En er is nog altijd een Duitschland, dat steeds maar blijft doorwroeten achter de schermen en dat de Sudeten-Duitschers steunt. Men kan hierboven lezen, hoe het D. N. B. Zaterdagavond de wereld verontrustte met een bericht over mobilisatie der Tsje chische troepen. Het D. N. B. vergiste zich, maar krabbelde slechts ten deele terug. Daarnaast is er weer een campagne in de Duitsche pers tegen de Tsjechische re geering. Zij houdt ook thans nog vol, dat de Tsjechische legerleiding Zaterdagavond troepenbeweging heeft bevolen. De „Völkische Beobachter" houdt vol, dat Zaterdag aanzienlijke groepenbewe- gingen zijn waargenomen. Praag geeft dit toe, doch zegt, dat hier sprake was van aflossingen. De V. B. merkt ten aanzien hiervan op, dat het nergens gebruik is, dat men plotseling in vredestijd de garnizoe nen in een land verwisselt, evenmin is het gebruik reservisten voor een oefeningstijd van twee maanden binnen zes uur onder de wapenen te roepen, zooals Woensdag en Donderdag te Braunau is geschied. Ook is het niet normaal wanneer men de pantser koepels van de zware artillerie opent en de geschut- en mitrailleuropstellingen gereed maakt. De bijzondere correspondent van het „12 Uhr Blatt" in het Reuzengebergte be richt, dat men sedert Donderdag jl. van het 1050 meter hooggelegen grensgebouw bij Scheidelberg kan zien, dat „4 Tsjechische officieren, soldaten en burgers bij de grens opmetingen doen. Op de opgemeten plaat sen worden witte palen met rooden kop in den grond geslagen. Men veronderstelt, dat hier vechtwagenvallen gebouwdzullen worden. Verder kan men zien, dat aan den boschrand mitrailleurnesten zijn aangelegd en in de grensplaatsen zijn veel militairen aangekomen. Ook aan andere deelen van de grens, o.a. bij Oberwüste-Giersdorf zijn troepenversterkingen zichtbaar. Aan den weg naar Braunau kan men met het bloote oog mitrailleurnesten en posten voor artil leriewaarneming zien." MOTORRIJDSTER OVER DEN KOP GESLAGEN. Vanmorgen te omstreeks tien uur ".s op der, Muiderstraatweg ter hoogte van de „Groote Teerfabriek" een 32-jarige vrouw uit Am sterdam, die een motorrijwiel bestuurde, op onverklaarbare wijze ten val gekomen. Wielrijders zagen dat de motor plotseling begon te slingeren en daarna tegen de straat sloeg. De motorrijdster kwam met een harde smak op het asfalt terecht. Dr. Balfoort uit Diemen, die het slachtoffer eerste hulp ver leende, constateerde een zware hersenschud ding. Bovendien had de jonge vrouw een ern stige hoofdwonde opgeloopen. Zij is in be- wusteloozen toestand per auto van den hoofdstedelijke G.D. naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. hulpagent ernstig werd gewond. De troe pen vervolgden de rebellen tot in het dorp, waar het weerstandcentrum was, en gingen over tot een zuiveringsoperatie, ter verdrijving van de terroristen, die de streek onveilig maakten. Nieuwe aanslagen. Ook Zondag zijn er in Palestina weer slachtoffers gevallen. Bij verschillende aanslagen werden vijf menschen gedood. Zoo werden bij Tel Aoir drie Arabieren vermoord, in het grensgebied nabij Aboe Kebir werd een oude muzelman doodge schoten door twee joden en nabij de land bouwkolonie Ramat Hakovesch werd een jood gedood. MEXICAANSCHE PETROLEUM IN BESLAG GENOMEN. Naar wij vernemen heeft een Nederland- sche vennootschap, na bekomen toestemming van den president van de arrondissements rechtbank te Middelburg, beslag gelegd op een lading van circa 10.000 ton Mexicaan- sche benzine, die zich aan boord bevindt van den tanker W. R. Lundgren, varende onder Zweedsche vlag en thans liggende in de Schelde bij Hansweert. De benzine is in Mexico geladen en is af komstig van één van de raffinaderijen van de Mexicaan Eagle Oil Company, welke maatschappij zooals bekend is getrof fen door het onteigeningsbesluit van den president van Mexico van 18 April 1938. Brand bij de Sinclair Oil Company. - In de petroleumraffinaderij van de Sinclair Oil Company te Wellsvielte in den staat New York is brand uitgebroken. Verschei dene reservoirs zijn ontploft. Men vreest, dat verscheidene arbeiders zijn omgekomen. Olifant doodt zijn oppasser. - Zondag is in den dierentuin te München een olifan tenoppasser om onverklaarbare reden door zijn lievelingsolifant aangevallen en doode- lijk gewond. De olifant was in den tuin ge boren en door den oppasser grootgebracht. Vier dooden bij auto-ongeluk. - Te Landquart (Zwitserland) is een auto, waar in vijf menschen zaten, in een bocht van den weg geraakt en in een kanaal gevallen. Vier inzittenden zijn verdronken. Vulkanische uitbarsting. - De werken de vulkaan van den berg Asama, op onge veer 90 mijlen ten Noordwesten van Tokio, is tot een uitbarsting gekomen, welke ge paard ging met een verschrikkelijk onder- aardsch gerommel. Zware rookwolken wor den door den vulkaan uitgeworpen. De uit barsting begon Zaterdagmiddag op half twee. Men maakt zich over het lot van een dertigtal bergbeklimmers, die de Asama be klommen hadden, zeer ongerust. Acht mijnwerkers verdronken. - Te La Malou les Bains zijn Zaterdag acht mijn werkers verdronken, toen plotseling een overstrooming ontstond in een gang van de steenkoolmijn Bousquet d'Or in het departe ment Herault. Tallooze boschbranden bij San Fran- cisco. - Op meer dan 250 plaatsen bij San Francisco zijn door het hemelvuur bosch branden ontstaan. Een vliegtuig heeft levensmiddelen gebracht voor de honderden mannen, die aan de blussching werken. Bij Seattle strijden 2000 man tegen boschbran den. Stakende politie. - De politie van het Mexicaansche plaatsje Coatepec in den staat Vera Cruz is in staking gegaan, om op deze wijze de bijna twee maanden achterstallige loonen te verkrijgen. Ontploffing met ernstige gevolgen. - Zaterdag is in een groote werkplaats te Pil- sen een zuurstofcylinder uit elkaar gespron gen. Twee arbeiders werden gedood, twee ernstig, en zes anderen lichter gewond. De werkplaats is volkomen vernield. Smokkelarij van saccharine. - Aan de Stiermarksche grens is de politie een smok kelaarsbende op het spoor gekomen. De bende bestond uit 25 smokkelaars en 130 helers, die zich hoofdzakelijk bezig hielden met het smokkelen van saccharine. De politie nam bij een der gearresteerden 150 K.G. saccharine in beslag.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1