1898 onder 1938 8 I 8 8 8 m^^^rni Jladiopcogcamma SïüittetiiU ^Binnenland 7T7INEDERLAND KONINGIN WILHELHINA 0 oo oo oo 000 Onder de 1 aanwezigen „40 jaren Koningin der Nederlanden" J_ TWEEDE BLAD. Onze koningin in het openbare leven. Ongeluk bij de staatsmijn „Hendrik". Locomotief met vier wagons naar beneden gestort. Dinsdag 19 Juli. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (AVRO-uitz.) 8.— Gr.pl. (8.30 Ber.) 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30'Omroeporkest. 11.Huish. wenken. 11.30 Omroeporkest en soliste. (Ca. 12.15 Ber.) 12.30 Gr.pl. I.— Ensemble J. Cantor. In de pauze orgelspel. 2.40 Deel. 3.Het Kovacs Lajos-orkest, accordeon trio en gr.pl. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Kinderhalfuur. 5.30 't Aeolian- orkest en solist. 6.30 Arpad Karo- lyi's Zigeunerorkest. 7.Avro- dansorkest. 7.40 Koorconcert met pianobegeleiding. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 De „Twilight Serenaders". 9.Rep. 10.Solis- tencöncert. 11.ANP-ber., hierna tot 12.Zigeuner- en dansmuziek (gramofoonplaten). HILVERSUM, 301,5 M. (KRO-uitz.) 8.9.15 Gr.pl. (Ca. 8.15 Ber.) 10. Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12. Ber. 12.15 KRO-orkest. (1.—1.20 Gr.pl.) 2.Vrouwenuur. 3.Gr.pl. Hierna ber. 4.Gr.pl. 4.05 Causerie over de voorbereiding van meisjes en vrouwen voor de tropen. 4.30 Gr.pl. 4.35 Ber. 4.40 Gr.pl. 4.45 Theosofische causerie. 5.10 KRO- melodisten en solist. (5.456.05 Felicitatiebezoek). 7.Ber. 7.15 De emancipatie van Brabant, causerie. 7.35 Sportpr. 8.ANP-ber., mede deelingen. 8.15 Sted. orkest van Maastricht. 9.15 KRO-orkest. 9.45 KRO-melodisten en solist. 10.10 Lajos Veres en zijn Hongaarsch or kest. 10.30 ANP-ber. 10.40 KRO- boys en solist. 11.1012.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. IJ.20 Gr.pl. 12.05 Het Norris Stanley Sextet. 12 35 Radiotooneel. 1.15 Gr.pl. 2. Deel. 2.20 't BBC-Schotsche orkest. 3.20 Het Carlton Hötel orkest. 4. Militair orkest. 5.Rep. 5.20 Zang. 5.40 Charles Brill's orkest. 6.20 Ber. 6.50 Het Bernhard Crook kwintet. 7.20 Hat versterkt BBC-Variété orkest en solisten. 8.05 Sportpr. 8.35 Fluitvoordr. 8.50 Amusements reportage. 9.50 Gr.pl. 10.20 Ber. II.35 Grosvenor House Dance Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10, 9.05, 11.20 en 12.40 Gr.pl. 1.50 Zang. 2.05 Gr.pl. 3.05 Pianovoordr. 3.20 Con cert uit Fontainebleau. 5.35 Roger EHis-en zijn orkest. 6.40 Gr.pl. 7.20 Viool en piano. 8.50 Fransch—- Engelsch progr. 10.05 Radiotooneel tot 11.50). KEULEN. 456 M. 6.50 Gr.pl. 7.30 Omroep-Amusementsorkest. 12.20 Omroeporkest en solisten. 2.30 Po pulair concert. 4.20 Robert Gaden's orkest. 6.55 Gr.pl. 7.20 Italiaansche volksliederen. 8.05 Gr.pl. 8.30 Filmuitz. 8.50 Fritz Weber's dans- orkest. 12.20—3.20 Weensch Ka merorkest en volksmuziek. BRUSSEL, 328 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Om- roeporkest en gr.pl. 6.50, 7.20 en 8.20 Gr.pl. 9.20 Omroepsymph.- orkest en solist. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Het Omroepdansorkest. 1.50—2.20, 5.20 en 6.35 Gr.pL 6.50 Fluityoordr. 7.Orgelspel. 7.35 Lit.-muz. progr. 8.20 Geo Bogaert-orkest. 9.35 Voor dracht over Wagner. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Italiaansche volksliederen (gr. opn.) 8.05 Gr.pl. 8.20 Kernspreuk, ber. 8.30 Omroeporkest. 9.20 Poli tiek dagbladoverzicht. 9.35 Vervolg concert. 10.20 Ber. 10.50 Pianovoor dracht. 11.05 Ber. 11.20 Fr. Weber's dansorkest. 12.202.20 Gr.pL (1.15 —1.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Parijs R. 10.20—10.50, Keulen 10.50—11.20, Parijs Radio 11.2012.05, Radio PTT Nord 12.05—12.20, Parijs R. 12.20—13.20, Brussel VI. 13.20— 14.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Pa rijs R. 15.2016.50, Lond. Reg. 16.50 —17.20, Brussel VL 17.20—18.50, Brussel Fr. 18.5019.20, Keulen 19.20—20.20, Brussel Fr. 20.20— 21.35, Keulen 21.3522.20, Brussel VL 22.20—23.20, Keulen 23.20— 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20 Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3514.05, Parijs Radio 14.05— 14.40, Droitwich 14.4020.05, D.sen- der 20.05—20.20, Radio PTT Nord 20.2020.35, Droitwich 20.3524. Lijn 5: Diversen. tigd wordt, staat eveneens een adjunct directeur. Voor de z.g. vestiging te Delft (voor malige constructie-winkel) zal een be drijfsleider worden aangewezen. In verband met een en ander wordt de bedrijfsorganisatie van de artillerie-inrich tingen herzien en aangepast aan de sterke toeneming der werkzaamheden, welke niet alleen geldt voor de productie van het Staatsbedrijf zelf, maar ook het gevolg is van de steeds toenemende samenwerking met de particuliere industrie, speciaal met de metaalbedrijven. Toelating tot de Hembrug. Vernomen wordt, dat sinds eenigen tyd voor bezoekers van de artillerie-inrichtin gen aan de Hembrug, verscherpte voor schriften gelden. Vanzelfsprekend dienen voor dergelijke militaire inrichtingen on der de tegenwoordige omstandigheden de bezoeken tot het strikt noodzakelijke te worden beperKt. In beginsel wordt slechts toegang ver leend aan officieren en ambtenaren, die in geregelde verbinding met de artillerie inrichtingen staan. Particuliere bezoekers worden slechts toegelaten na voorafgaande afspraak. Deze beperking is niet alleen het gevolg van „het militaire karakter van het be- drijfscomplex", maar ook van het feit dat door het drukkei wordend bezoek „het bedrijf daarvan een nadeeligen invloed ondervond." Het aantal toelatingen zal in de toekomst nog ,-,eer beperkt worden. NEDERLANDSCH TOURISTE VERONGELUKT. Bij bergtocht bij Zermatt. Een jeugdige touriste, mejuffr. C. Borstlap uit Rotterdam, die in gezelschap vga een vriendin en een gids vanuit Saasfoe 'n bergtocht had ondernomen, is bij het pas- seeren van een gletscher in een twee meter diepen bergspleet gevallen en op slag ge dood. Het stoffelijk overschot van mej. Borstlap, die 33 jaar was en assistentie by de kinder politie te Rotterdam, is naar Taesch ver voerd. Familieleden, die in het Berner Oberland vertoefd hadden, waren op de terugreis naar Rotterdam, maar konden in Bazel van het noodlottig ongeval op de hoogte worden ge steld. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN. Gistermiddag is by het baden in zee te IJmuiden een veertigjarige Amsterdammer verdronken. De man was met zijn familie gaan zwem men. Herhaalde malen hadden andere zwemmers, die gezien hadden, dat hij de zwemkunst niet geheel machtig was, hem gewaarschuwd niet te ver in zee te gaan, waaraan de man geen gevolg blykt te heb ben gegeven. Zijn familie, die het water reeds verlaten had toen het ongeluk geschiedde, heeft van het gebeurde niets bemerkt. Gisteravond laat was het lyk nog niet aangespoeld. Vervolg. Van deze buitenlandsche reizen leeft dat aan Parijs in 1912 wellicht het sterkst in onze herinnering. Kan het verwonderen? Voor de Franschen was Koningin Wilhel- mina nog steeds de blonde Majesteit, waar aan Jean Rameau in 1901, toen de kruiser „Gelderland" ter beschikking van Kruger werd gesteld en de Koningin den grijzen President in Haar paleis ontving, deze dich terlijke woorden wijdde: O, blonde Majesteit, Vorstin van duizend weken, Gij fiere Koningin van 't kleine Nederland, (Gij heerscht door goedheid groot, niet slechts daar aan het strand, Doch, waar Europa reikt, naar alle hemelstreken. Meer dan Europa nog, de Wereld hoort U toe, Want God schiep overal bedroefde menschenzielen, En wie op aarde lydt, wil voor U nederknielen, Voelt, als Uw onderdaan, zich minder levensmoe. Het bezoek aan Parijs, was voor ons, Ne derlanders, ook daarom merkwaardig, omdat de Koningin van de gelegenheid gebruik maakte een krans te leggen aan den voet van het standbeeld van Haar zoo roemryken voorvader Gaspard de Coligny, een der meest bekende Hugenoten. By die gelegen heid sprak Zij: „Admiraal de Coligny heeft het geheim van dien heldenmoed gekend, die zijn oor sprong vindt in het vast geloofsvertrouwen in God en hij heeft ons een voorbeeld nage laten van een leven, aan God en aan Zijn zaak gewijd. Door dit standbeeld op te richten heeft het dankbare nageslacht zijn gedachtenis willen huldigen en ik acht my gelukkig mij daarbij heden te kunnen aansluiten. Aan den voet van dit monument vereenigd, heffen wij onze harten op tot God, en zoeken wij vóór alle dingen de verheerlijking van Zijn Naam. 9! Het is mijn levendige wensch, dat een ieder, die Christus als zyn Zaligmaker kent, in dat geloof moge worden gesterkt, en dat wij allen steeds meer waarachtige getuigen des Heeren mogen zijn." Trouwens, gelijk wij reeds zeiden, histo rische gebeurtenissen hebben altyd in sterke mate de aandacht van de Koningin getrok ken. Het verleden van Nederland kent Zij als weinigen, ook anders dan door de feiten, n.1. door geest en beteekenis. Zy heeft tegenover Nicolaas Beets het bekende woord gesproken, dat Zij Nederlandscher wenscht te zijn dan welke Nederlander ook. In menig, ja in bijna élk opzicht maakte Zij de woorden van Hare Moeder tot de Hare en wenschte Zij, „dat Nederland groot zou zijn in alle die dingen, waarin een klein land groot kan zijn!" Op 29 Augustus 1905 stond Zij bij het standbeeld van Admiraal de Ruy- ter te Vlissingen, toen daar de beide kanon nen uit den slag bij Syracuse wérden ge plaatst; op 15 September 1906 onthulde zij te Leeuwarden het standbeeld van Graaf Willem Lodewijk van Nassau. En zoo zijn er voorbeelden aan te halen in bonte rij. Hoewel ons land niet noodeloos offert aan standbeelden, bezitten wij er toch, dit een geheele geschiedenis in zich sluiten. Het heeft tijd en moeite gekost, voordat een standbeeld aan den grooten Raadpension- naris Jan de Witt werd gewijd; aanvankelijk verkeerde men in de meening, dat zulk een standbeeld aan het Huis van Oranje niet aangenaam zou kunnen zijn. Alsof niet Willem III zelf de groote kwaliteiten van hoofd en hart van den Raadpensionnaris heeft erkend! De Koningin was dan ook bij de onthulling van dit uit artistiek oogpunt niet onverdeeld geprezen standbeeld tegen woordig. Zij liet ook niet na, op 30 Mei 1919, toen Zij een bezoek bracht aan Hoorn, een krans te hangen aan het standbeeld van Jan Pietersz. Coen, die juist drie eeuwen geleden Uit het Engelsch van ARTHURSOMERS ROCHB Door Mr. P. v. D, 27) „Herinnert het zich niet meer. Was bui ten zich zelf na haar eersten gil. Om me in stukken te rijten. Ik wilde haar geen kwaad doenvrouwen dood ik niet", zette hij uiteen. „Gebruikte bei mijn han den om van haar af te slaan, hoorde men- schen aankomen, en nam niet den tijd om het collier in mijn zak te doen. Maar wat kan het schelen?" „Zuiver nieuwsgierigheid", zei ik, „Belangstelling van een collega, hè? Wel, naar den weerga met dit geklets, mijnheer Crandall. Ik kom hier voor mijn deel op. Je bent een dief. Jy bent de kei, waar ik over hoor fluisteren. Je bent een gladde jongen. Maar dat ben ik ook! Ik onderstel, dat je in het huis van de Wetheralls lo geerde met de bedoeling dat collier voor je zelf te gappen. Maar de arbeider is zijn loon waard, ouwe jongen. Ik wil mijn aandeel hebben. Doen we zaken of doen we het niet?" in Jacatra den grondslag legde voor ons zoo belangryk overzeesch gebied. En van niet minder belang was Haar be zoek aan Groningen, toen daar herdacht stond te worden het twee-en-een half eeuw feest van Groningen's beleg en ontzet in 1672. By die gelegenheid heeft Koningin Wilhelmina het eere-doctoraat in de Neder- landsche letteren in ontvangst genomen. „Diep gevoel en waardeer ik" zoo getuig de Zy by die gelegenheid „dat de Aca demie in mijne benoeming wil doen uitko men mijne verknochtheid aan de wonder- schoone taal, de bezielende kracht, die van haar uitgaat en de beteekenis, welke zij heeft zoowel voor mijn leven als voor dat van ons geheele volk". De Leidsche Univer siteit, welke bijzondere banden heeft, die haar met het Huis van Oranje binden, volg de spoedig het voorbeeld, inmiddels door Groningen gegeven. By haar 3% eeuwfeest heeft de Universiteit gelegenheid gehad de Koningin het eeredoctoraat op te dragen. Korten tijd daarna kwam Prinses Juliana er studeeren; zy is een bekende en geliefde verschijning in de Academiestad geworden en haar promotie heeft men algemeen mede gemaakt. Voor onze Koningin, die hecht aan de historie, heeft Leiden uiteraard een bij zondere aantrekkingskracht. Maar, gelukkig, de Koningin stond niet slechts in het verleden. Ook heden en toe komst hebben Haar aandacht. Haar volledige aandacht. Dat heeft Zij ongetwijfeld be wezen in de moeilijke oorlogsjaren, toen een tijdlang verschillende voorstaande per sonen ten paleize kwamen om Haar in te lichten, zoo uitvoerig en zakelijk mogelijk, omtrent belangen, die voor ons land van groote beteekenis zijn omtrent handel en nijverheid, land- en tuinbouw; scheepvaart en visscherij, sociale zorgen en nooden, werkloosheid en volksvoeding. Maar ook in anderen, meer uiterlijken zin legde de Ko ningin van Hare belangstelling in het streven op menig gebied getuigenis af. In dit verband kan gedacht worden aan Hare veel vuldige tegenwoordigheid by sportfeesten, en vooral ook bij gelegenheden, die voor handel en nijverheid van het grootste belang zyn, als b.v. de opening van de Amsterdam- sche Beurs in 1903, waar Zy wees op de beteekenis van den handel voor den bloei en de kracht van ons volksbestaan. Zoo ook in 1904, toen de verlegging van den Maas mond, een werk, in 1883 begonnen, was vol tooid, waardoor het gevaar, dat meermalen voor Noord-Brabant dreigde, door den hoogen waterstand van Maas en Waal, voor goed werd afgeweerd. Zoo ook in 1915, toen Zij bij de eerste steenlegging voor het Stad huis te Rotterdam aanwezig was; eveneens bij de opening van de Nederlandsche Jaar beurs in 1917, die Zy, als een monument van Nederland's energie in de moeilijke oorlogs jaren, wilde bezoeken. Voorts tal van malen, wanneer Zij bij eenig plaatselijk: bezoek in richtingen en tentoonstellingen bezichtigde. Trouwens wie de Koningin bij dergelijke omstandigheden heeft meegemaakt, kan zon der vleierij getuigen, dat Zij zich onver moeid toont. Natuurlijk is een Koninklijke reis van anderen aard dan die van een ge woon mensch; weliswaar staan verkeers- gelegenheden, die aan anderen ontbreken, ter beschikking van de Koningin, doch daar tegenover bedenke men, dat geen gedeelte van den langen weg, die de Koningin bij zoodanige bezoeken heeft te gaan, voor Haarzelf is; dat zij geheel dien dag luisteren moet naar degenen, die Hare aandacht vra gen. Met lof zij gezegd, dat by het meeren- deel dezer bezoeken, vooral aan industrieele instellingen, aan de Koningin weinig of niets ontgaat; dat Zy ten einde toe belang- stelldhd blijft. Van de kunsten en weten schappen is het ongetwijfeld de schilder kunst, die het meest Hare aandacht heeft; degenen, die Haar hebben bijgewoond by bezoeken aan het Rijksmuseum te Amster dam, kunnen zulks getuigen. De Koningin heeft, der traditie, die Zij zoo gaarne dient, getrouw, het subsidie van wijlen Haar Vader „Ik ben niet van plan dit collier te be houden, Peters", zei ik. „Niet?" Hij lachte luid. „Neen", zei ik. „Maar misschien kun nen we toch zaken doen". „O, dat weet ik wel zeker", zei hy. „Amateur?" vroeg ik hem. „Wie? Ik? O, ik zit dan hier, dan daar niet in New-York overigens. Waarom?" „Je zou de steenen niet van de hand kun nen doen", verzekerde ik hem. „Ik ben juist bezig het te probeeren", zei hy. „Hoe zou contante betaling je aanstaan?" „Ik ben goed by kas. Ik wil je niet in verlegenheid brengen. Ik kan wachten, tot dat je de steenen verkoopt". „Ik ga ze niet verkoopen". „Niet?" Hij geloofde me eerlijk niet. „Ik ga het collier aan juffrouw Seeley teruggeven", zei ik. „Wat? Comedie voor de galerij. Bedot me niet. Een dief ben je, net als ik". „Wij zullen hierover niet in discussie treden. Zy zal haar collier terugkrijgen. En jy zult het haar teruggeven", voegde ik er aan toe. „Ach kom?" lachte hy. „Als je met me zaken wilt doen, wél", zei ik hem. Hij floot zachtjes voor zich uit. „Dus je wilt zaken doen, hè?" „Ik wil zaken doen", verzekerde ik hem. „Maar je zult wel moeten, hè? Daar zit de kneep. Hoor eens, mijnheer Lacy Cran dall, een maat, die niet wil, heb ik heusch niet noodig. Ik heb het er op m'n eentje netjes afgebracht. Nu schyn je te denken, dat ik, omdat je me onder vuur hebt gekre aan het Nederlandsch Tooneel lang gehand haafd; telken jare bezoeat Zij eenige malen een schouwburg, vooral wanneer daar bij zondere gebeurtenissen te herdenken zijn, en tevens ziet men Haar enkele keeren ver schijnen in het Amsterdamsche Concertge bouw bij Willêm Mengelberg. (Wordt vervolgd.) Hebt u reeds, als abonné van de Alkmaarsche Courant, ingeteekend op onze premie-uitgave een prachtig boekwerk, met ongeveer 400 foto's uit het leven van onze koningin? Het boek verschijnt in Augustus. Verzekert u van zoo'n boek door nog heden te bestellen. Prys 0.75, fr. p. p. J.95. Postgiro 37060. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster en Zoon, Alkmaarsche Courant. Bij het vervoer over den steenberg der staatsmijn „Hendrik" te Brunssum stortte Zaterdagmiddag een locomotief met drie geladen wagons naar beneden. De hoogte, waarover de trein reed, was 10 meter. Het ongeluk is te wijten aan een ver zwakking. De leerling-machinist-stoker uit Treebeek, geraakte in den val tus- schen de wagons bekneld en was on middellijk dood. De machinist, die het ongeluk heeft zien aankomen, heeft zich door van de machine te springen, weten te redden. Hy liep ernstige ver wondingen op. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Bizonderheden. Het betreft hier een locomotief, welke drie wagons, geladen met leisteen op de stortplaats vertrok. Door een verzakking onder de rails sloeg de trein om en kantelde in een afgrond van ruim tien meter diepte. De machinist, die erin slaagde nog tijdig van de machinie te springen en zich in vei ligheid te stellen, trachtte nog den leerling machinist mee te trekken, doch dit lukte niet. Deze kwam onder de locomotief en de steenen terecht en kreeg een halswervel breuk, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Het slachtoffer is de zestienjarige J. van Deenen uit Treebeek. DIRECTIE WAPENFABRIEK HEMBRUG GAAT VERHUIZEN. Ongeveer 1 October naar den Haag. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de voorgenomen overbrenging van de directie der artillerie-inrichtingen met secretariaat en hoofdadministratie naar Den Haag, ongeveer 1 October a.s. haar beslag zal krijgen. De noodige gebouwen zijn reeds beschikbaar. Het betreft hier de overplaatsing van voorloopig. omstreeks 100 personen in administratieven dienst. Aanpassing bedrijfsorganisatie. Het fabriekscomplex, dat aan de Hem brug gevestigd blijft, komt onder de directe leiding van een adjunct-directeur met standplaats Hembrug. Aan het hoofd van den dienst van technische aanschaffing en voorlichting, welke in de plaats treedt van den vroegeren buitendienst en met ingang van 1 September a.s. in Den Haag geves gen, ga opzitten en pootjes geven en „dank je" blaffen, wanneer je wilt. Ook andere menschen hebben me onder vuur gehad, mijnheer Crandall. En ik ben hier, en zij zyn in de andere wereld". „Toch zou je er niet op gesteld zyn hier met een lijk te worden gevonden", gaf ik hem te kennen. „Och, leuter niet. Je zei, dat je zaken wou doen. Kom tot de zaak". „Hoeveel dus voor het collier, en mond dicht?" ik. „Ik wil de helft hebben van wat het op brengt. Dat heb ik al gezegd". „En ik heb je al gezegd, dat het niet iets zal gaan opbrengen", zei ik. „Zie jij my er voor aan, dat ik dat zal ge- looven?" „Ik heb je gezegd, dat jy zelf het collier aan juffrouw Seeley zult gaan terug brengen", zei ik. „Zouden tienduizend dol lar je daartoe niet kunnen verlokken?" „Waar zou ik ze kunnen uitgeven? In de gevangenis soms, waar ik naar toe zou worden gebracht, door de rechercheurs, die me daar zouden opwachten, wanneer ik het collier zou gaan afgeven?" „Van verraad is geen sprake" zei ik. „Niet? Hoe weet ik dat?" „Je zou het haar ook over de post kun nen sturen", zei ik. „Laat ik dit alles goed in gedachten hou den", zei hy. „Jy nam mij gisteravond on der handen en kreeg het collier te pakken. Dat was nu eenmaal zoo, en behoorde tot het dagelij ksch handwerk. Op zulk 'n pech stel ik me altijd in. Maar de ochtendbladen vertellen nu, wat een held je bent, maar maken geen melding van het behoud van de smaragden. Dat is dus een jongen, die door de wol geverfd is! Ik stel me voor, dat geen beginneling de durf zou hebben een dergelijk spelletje op gang te brengen. Ik rekende uit, dat je dus al vroeger bij het vak was geweest. En van dit punt uit denk ik door, dat je best mogelijk die kei bent, die ons allemaal de baas is geweest, die kei, die onder de voorname kringen wordt ge rekend en wegwandelt met het goed van de huizen, die hij bezoekt". „Je kunt niemand anders zijn!" riep hij uit. „En de manier, waarop je mij opwacht tewe zullen er niet verder over gaan redetwisten, hè?" „Ga verder", zei ik. „Wel, er valt niet veel verder te gaan. Ik kom je opzoekenen je verlangt van my, dat ik mezelf volkomen buiten spel verklaar". „Dat is niet heelemaal het geval", ver beterde ik. „Ik heb je tienduizend dollar aangeboden". Zyn dunne lippen trokken zich voor een onhoorbaar fluiten samen. „Alleen maar om mijzelf het collier aan het meisje te laten geven of sturen. Dat wil er bij my maar niet in. Verkikkerd op haar?" vroeg hij plotseling. „Ik ben bereid tienduizend uit te beta len. Laat het daarbij blijven", zei ik. Hij schudde het hoofd. „Dat gaat niet. Er zit ergens iets, dat niet klopt, en ik wil weten wat dat is. Verkik kerd op het meisje, hè? Nou, ik wil niet zeggen, dat ik dat in je zou afkeuren. Een alleraardigst typetje. Maar waarom heb je de boel gisteravond niet aan haar afgege ven? Antwoord me hierop. En bedenk een antwoord, dat ik kan gelooven, mijnheer Crandall. Neem er ruimschoots den tijd voor, omdat ik hier voor goed blijf, als dat noodig mocht zijn". Ik staarde hen aan. Hy wist, wat ik was. Tenzy ik verkoos hem met eigen hand te dooden, zou hy een voortdurende bedreiging voor myn veiligheid zyn. Al erg genoeg, aat blavini en de rest er van wisten, wat ik in waarheid was, maar wanneer er nu npg een ander was „Dat zou ik niet kunnen", zei ik. „W at bedoel jemet dat niet kunnen?" hoonde hy. Wanhoopig haalde ik de schouders op. Er was geen kans van hem af te komen, tenzy ik hem de waarheid vertelde. Want geen leugen zou hem misleiden. Myn da den konden alleen door de waarheid woi> den verklaard. En de waarheid zou hem wel niet meer bereid maken myn aanbood te aanvaarden. Maar die zou hem tenminste duidelijk kunnen maken, dat er geen kans bestond, dat ik hem het collier zou over handigen, en evenmin, dat hy ooit den halven opbrengst van den verkoop van het collier zou Krijgen. Daarom begon ik hem te vertel len, vertelde hem alles van dien avond af, waarop ik, vertwijfeld, in die dancing van Haven dien oorbeL die by mijn voet was komen rollen, had achtergehouden. Ik wilde kort zijn, maar jaren lang had ik heele nonnen van bekentenissen in my ingedijkt. (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6