HFFM I CSTOFZIIGERS 190.- Vraag en Aanbod SAMBO DE OLIFANT DE BAAS. TWEEDE BLAD. zijn niet dlleen stofzuinor maar ^rknjRbaar bi)HEUSEVELDT N.V., Langestraat 24. 76. Achterstraat HoutÜl, Alkmaar. Telefoon 4170. Glimlachje Woensdags Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). DE RONDE VAN FRANKRIJK Eerste étappe voor Fréchaut. Nederlandsche successen te Berlijn. Bouman verbetert Nederlandsch record. H E N G E L O 2'Jn n'et a"een stofzui9er- maar ook tapijtreinigoi DISTRIBUTIE VLEESCH IN BLIK GAAT DOOR. Schrijven minister van soc. zaken. In een circulaire aan de gemeentebe sturen herinnert de minister van sociale zaken eraan, dat hij daartoe in staat ge steld door de medewerking van zijn ambtgenoot van economische zaken, voor eenige weken in een aantal ge meenten een proef kon nemen met de distributie van rundvleesch in blik. De resultaten daarvan hebben hem doen be sluiten met de algemeene distributie van dit artikel voort te gaan. Ten behoeve daarvan wordt in een 40-tal vleeschconservenbedrijven in den lande een hoeveelheid rundvleesch in blik vervaardigd, met de beschikbaarstelling waarvan per 28 Augustus a.s. een begin zal worden gemaakt. Aangezien echter de nog aanwezige voor raad varkensgehakt in blik waarschijnlijk niet geheel toereikend zal zijn om aan alle aanvragen ter verkrijging van dit artikel tot. en met 27 Augustus a.s. te voldoen, zal in dat geval op de ingediende aanvragen van sommige gemeenten, instede van varkensge hakt in blik voor het geheele bestelde kwan tum of een gedeelte daarvan rundvleesch in blik op de voor dit artikel vastgestelde voor waarden worden geleverd, tenzij op oe aan vraagformulieren uitdrukkelijk wordt ver meld dat géén rundvleesch in blik wordt ver langd. De voorwaarden. Deze voorwaarden en de voor distributie van dit artikel geldende regeling zijn in hoofdzaak gelijk aan de bij voorgaande cir culaires ten aanzien van de distributie van varkensgehakt in blik vastgestelde bepalin gen. a. De inkoopsprijs van rundvleesch in blik, bestemd voor v/erkloozen, bedraagt voor de gemeente, waar de distributie plaats vindt door bemiddeling van de slagers, 34 ct. per bus, en die van het rundvleesch in blik, bestemd voor ondersteunden volgens de ar menwet 35 cent per bus. b. De inkoopsprijs van rundvleesch in blik bedraagt voor de gemeenten, alwaar de distributie rechtstreeks van gemeentewege geschiedt, althans zonder dat de beschikbare marge tusschen in- en verkoopsprijs geheel of ten deele aan den handel wordt uitge keerd, 36 cent per bus. Aan „alleenwonenden" en gezinnen tot en met 4 personen kan een bus, aan grootere gezinnen kunnen twee bussen per week wor den verstrekt. De minister acht het gewenscht bij de distributie van het rundvleesch in blik de slagers en c.q. grossiers in te schakelen en wel met verkrijgbaarstelling van het product in den winkel van den distribuant. Tot distri» butie rechtstreeks van gemeentewege ware naar zijn meening slechts over te gaan, wan neer gebleken is dat de handel hetzij onwil lig, hetzij niet in staat is de distributie vol gens de gestelde regelen te doen plaats vin den. DE EERSTE GRENSKIOSK IS ER! Groot gemak voor touristen. Zooals reeds in het kort in het laatste jaarverslag van den A.N.W.B. werd geme moreerd, heeft deze bond het initiatief ge nomen om in een telken jare opnieuw tot uiting komende leemte, wat ons grensver keer betreft, te voorzien, en wel om de moeilijkheden, welke buitenlanders bij het passeeren van onze grenzen in velerlei opzicht ondervinden, tot een minimum te beperken en zoo mogelijk geheel op te hef fen. We hebben hier het oog op de A.N.W.B.- grenskiosken, die voor de vreemdelingen van onschatbaar nut kunnen zijn. Gister middag is de eerste dezer kiosken bij Beek bij Nijmegen geopend, daarna volgt op 23 dezer de opening van een kiosk bij Eysden en op 26 Juli de openstelling van een der gelijke informatie- en hulpstation op den be langrijken doorlaatpost bij Wernhout. Ook zal er een kiosk, komen bij Sluis, ter wijl voor het volgend jaar reeds nu op het programma staan de posten Glanerbrug, Babberich en Vaals. Voorts ligt het in het voornemen een grenskiosk te plaatsen bij Nieuweschans, bij Goirle en Nispen en even eens in Hoek van Holland en Vlissingen. De A.N.W.B. heeft ervoor gezorgd, dat personeel aanwezig is, dat met de buiten- landsche talen goed op de hoogte is, en dat aan de ons land binnenkomende vreemde lingen alle inlichtingen kan verschaffen en hen behulpzaam kan zijn bij het verrichten van verschillende noodige grensformalitei- ten, terwijl voorts kleine bedragen in geld kunnen werden gewisseld. Vacantietijd! De stratenmaker pakt zyn koffer! VARKENSPEST TE LEIDSCHENDAM. Procesverbaal tegen landbouwer opgemaakt. De ambtenaar van den Haagschen keu ringsdienst voor vee en vleesch heeft, bij gestaan door de gemeentepolitie, een inval gedaan bij den landbouwer van B., wonen de aan de Noortheylaan te Leidschendam, wiens varkens zijn aangetast door de pest. Het onderzoek wees uit, dat een der die ren reeds aan deze ziekte bezweken was, waarna men het in den grond bij de boer derij had verstopt.. De dienst heeft het kadaver doen opgra ven en naar het gemeentelijk slachthuis te Den Haag doen vervoeren, alwaar het is vernietigd. Tegen van B. is proces-verbaal opge maakt. De truc is dergelijke dieren in den grond te stoppen waardoor het vleesch weder blank wordt, om het daarna door z.g. koud- slagers weer in consumptie te doen brengen. BEGRAFENIS SLACHTOFFERS VLIEGONGELUK. Teraardebestelling J. Streur. Gistermiddag is op de Algemeene Be graafplaats Crooswijk te Rotterdam be graven de Vrijdag j.1. bij het vliegongeluk boven het vliegveld Gilze Rijen omgekomen leerling-Vlieger J. Streur, die te Rotterdam woonachtig was. Aanwezig waren o.m. de garnizoens commandant. van Rotterdam, de heer D. M. Hoevels namens de Koolhoven-fabrieken, luitenant C. J. van der Boogaart namens de luchtvaartafdeeling, een deputatie van de vliegschool te Soesterberg, en namens den marine-luchtvaartdienct de officier tweede klasse J. M. Hillenius. Luitenant van der Boogaart sprak namens de luchtvaartafdeeling een kort woord, waar in hij de verdiensten van den oveleden vlieger memoreerde. Begrafenis van den vlieger W. van Offeren. Verder werd gistermiddag te Bilthoven het stoffelijk overschot van den adspirant- reserve-officier-vlieger W. van Offeren ter- aarde besteld. Aanwezig waren o.m. de bur gemeester van de Bilt, de commandant van de luchtvaartafdeeling, overste van Heyst, vertegenwoordigers van verschillende afdee- lingen der L. V. A. en van de marine, en een vertegenwoordiger van de Koolhoven- fabrieken. Overste van Heyst sprak enkele woorden, o.m. wijzend op den grooten slag, welke de L. V. A. trof door het verliezen van vier jeugdige manschappen. De vader van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. ONGEVAL IN HET PALEIS OP DEN DAM. Twee arbeiders gewond. Gister is te Amsterdam in het Paleis op den Dam, waar de restauratiewerkzaam heden in vollen gng zijn, een arbeidsongeval geschied, waarbij twee stucadoors min of meer ernstig zijn gewond. Beiden stonden op een zeven meter hooge stelling, toen plotseling een der staande balken onder de stelling uitgleed. De mannen stortten met de stelling op den vloer. Een van hen kwam er betrekkelijk goed af. Zijn verwondingen waren niet van ernstigen aard. De Genees kundige Dienst vervoerde hem, na onder zoek in het Binnengasthuis, naar huis. De andere arbeiders kwam ongelukkiger terecht. Bij zijn val kreeg hij een gedeelte van de stelling op het lichaam. Hij moest met een bekkenfractuur en inwendige kneu zingen in het Binnengasthuis worden opge nomen. GOEDE VANGST VAN DE HAAGSCHE POLITIE. Bedreiging en diefstal. Gisteravond is te Den Haag na een weken lange speurtocht in Amsterdam en andere plaatsen in het lar.d door de politie aldaar aangehouden een zekere B., die een medicus te Amsterdam in brieven had gedreigd hem te zullen neerschieten, wanneer deze niet op een bepaalde plaats eenige duizenden guldens zou deponeeren. Deze arts was een vroegere werkgever van B. Toen hij tot de ontdekking kwam, dat B., zijn huisknecht, hem had bestolen, volgde aangifte bij de politie. Een gevange nisstraf onttrok den man voor den tijd van drie jaar aan het openbare leven, doch zoo dra B. in de maatschappij terugkeerde, on dernam hij nieuwe stappen op het ver keerde pad. De arts had de politie van de bedreigingen in kennis gesteld en deze spande haar net ten. In den tijd, dat B. op antwoprd op zijn dreigbrieven wachtte, heeft hij zich nog schuldig gemaakt aan diefstal van een groot aantal fototoestellen in een zaak in de Kal- verstraat, zoodat hij zich thans voor twee verschillende zaken te verantwoorden zal hebben. VAN EEN GELADEN HOOIAUTO GEVALLEN. Man op slag gedood. Gisteravond is op den Dierenscheweg bij Doesburg een vracht hooi, welke op een auto was geladen, doch niet was vastge sjord, door den wind van den wagen ge slingerd. Een onbekende man, die op het hooi was geklommen, sloeg tegen den weg en was op slag dood. ARIE H. WILLEMSE TERAARDE BESTELD. Bekend propagandist in drank- bestrijdings- en vredesbeweging. Op Oud Eik en Duinen is gistermiddag te Den Haag onder zeer veel belangstelling, het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer Arie H. Willemse, oud-procu ratiehouder van de Groningsche Uitgevers firma J. B. Wolters en een militant propa gandist van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dran ken en van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Onder de belangstellenden waren minister Slotemaker de Bruine, dr. J. P. Fockema Andreae, voorzitter van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede met verschillende be stuursleden, de heeren K. Vorrink en J. Oudegeest, resp voorzitter en oud-voorzitter van de S. D. A. P., de Tweede Kamerleden mevrouw de VriesBruins en J. E. Stokvis, de commissaris en de directeur van de firma J. B. Wolters, de heeren A. Rienks, raads adviseur van het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, D. van Staveren, voorzitter van de centrale com missie voor de filmkeuring met verschillen de leden dier commissie, verschillende hoofd bestuursleden van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken en vele anderen. Nadat allen zich om de groeve hadden geschaard, nam prof. R. Casimir het woord, die ingevolge het verzoek van den over ledene de eenige spreker was. Prof. Casimir zeide hier den rouw en dank van vele menschen en verschillende instellingen te willen vertolken. Spr. schetste de plaats, die de overledene in zijn gezin en in de maatschappij heeft ingenomen en noemde hem een man met een warm sociaal gevoel, een sociaal-democraat van eigen stempel. Hij heeft de drankbestrijding en Te koop een Magneet baan- en een Joco wegfiets, vier reserve baan- wielen, valhelm, banden, enz., tegen elk aannemelijk bod. Boekhandel LUC. SCHMIDT, Bakkum. Gevraagd eiken waschtafel met marmer blad. Brieven met prijsopgaaf onder letter S 115 bureau van dit blad. Prima merken Stofzuigers met nieuwe motoren waarop 1 jaar g'rantie, vanaf 10 bij de Reparatie-Wikkelinrichting Peperstraat 3 bij den Dijk. Te koop: 3 tweedehandsch jongens rijwielen vanaf 19. Voorts prima 2e handsch heeren- en damesrijwielen. J. BLOKLAND, Luttik-Oudorp 3, bij de Vlotbrug. Handnaaimachines met gar.' 5, 10 en 15, Singer handmach. m. kast 7.50, naaimachinetafels 4.25, dames- en hee- renrijw. 10, prima jongensrijw. 7.50. GUUS KLUNNEN, Hofdijkstraat 13. Te koop 2e handsch Studieboeken H.B.S., Kweekschool, Gymnasium, etc., halve prijs of 60 pet. K. HOUTKOOPER, Snaarmansl. 127. Te koop een Gazelle jongensrijwiel, prijs 15, 1 jongenrijwiel, prijs 10, best heerenrijwiel 7.50. Te bevragen LIMMERHOEK 18. Voor Naaimachines by DEKKER, Spoorstr. 5. Moderne Singer Handnaai machine 25, pracht Naumann hand machine 25, pracht Excella 15, Naaimachines vanaf 5. Volle gar. Te koop: prima eiken Litsjumeau (koopje), pracht veerenbed, 1 p. ijzeren ledikant met z. g. matras 2.50, prima karpet 8.50, closetstoel, brandkast 17.50, enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Fiat „500", slechts 14000 K.M. geloo- pen, dus als nieuw, van particulier. Te bevragen Garage v. d. KOMMER Zn., Alkmaar, Breedstraat 32. Te koop Studiepiano tegen spotprijs. Te bevragen SCHOUTENSTRAAT 28. Te koop: zwaar transportrijw. Torp. naaf, n. banden, 12.50, Union heeren rijwiel prima 11, heerenrijwiel 5, „Simplex" damesrijwiel prima 10, R. S. damesrijwiel, ziet er keurig uit, 18, damesrijwiel 6. Div. motor- onderdeelen, wielen, banden, enz. SPOORSTRAAT 12, Alkmaar. later de vredesbeweging gediend als een propagandist, tintelend van leven. Door voort te arbeiden, ieder in eigen kring, in den geest, die den overledene heeft bezield, kan zijn nagedachtenis het beste geëerd worden, zoo besloot ptof. Casimir. De zoon van den overledene heeft voor de betoonde deelneming gedankt. W ielrennen De 12e etappe van de Ronde van Frankrijk leidde van Marseille over Toulon naar Can- nes, door het Esterelgebergte over -en totaal afstand van 199 K.M. In 'n broeiende warm te werd deze etappe gereden en dit was wel een der voornaamste oorzaken, dat er zoo weinig uitlooppogingen werden gedaan. De temperatuur was er niet naar om buitenge wone inspanningen te verrichten, welk-i wel licht slechts enkele minuten winst zouden kunnen opleveren. Daar kwam nog bij, dat de strijd eigenlijk reeds gestreden is in dezen tour. Slechts de vijf hoogst geklasseerden in deze ronde hebben nog een kans voor de zege. De overigen hebben reeds zoo'n grooten achterstand geboekt, dat er wonderen zouden moeten gebeuren, wil een van hen nog een kansje krijgen. En indien men bedenkt, dat nr. zes in de algemeene rangschikking, Gia- nello, toch nog ruim een kwartier achter stand op den drager van de gele trui heeft, dan is het duidelijk, dat er slechts nog van een duel tusschen Vervaecke en Bartaü sprake is. Beide renners hebben hun knech ten, beide groepen bewaken elkaar angstig en alleen Cosson, de best geklasseerde Fransch- man zou misschien nog voor een verrassing kunnen zorgen. De Alpen zullen dit moeten uitwijzen. 59. Het standje van den kapitein viel erg mee. Hij nam de tijd niet, om naar dat gebrabbel te luisteren en van het verhaal over Sambo snapte hij helemaal niets. „Ga maar beneden bij de matrozen werken voor de kost", zei hij. Met een vaart liepen zij het dek over en vrolijk draafde het hondje mee. 60. In een ogenblik wist de hele bemanning, dat er twee jongens met vleermuizenoren aan boord waren. En de bootsman vertelde aan ieder, die luisteren wilde, van het rare taaltje. De jongens zouden zich best thuis voe len, als het schip maar wat minder slingerde. „Zwaar weer", zeiden de matrozen, en dat was het. Evenals Maandag werd er in het eerste gedeelte van de etappe kalm gereden. Eerst vijftig K.M. voor Cannes trokken Frechaut en Cosson er tusschen uit. Zij wisten hun voorsprong te behouden, doch enkele andere renners als Yvon Marie, Leducq en Vicini trokken met de beide vluchtelingen mee, zoodat in een groep van tien renners de be slissing te Cannes in de sprint moest volgen. Frechaut werd eerste in 6 uur 35 min. 26 sec. Middelkamp bezette een heel goede veertien de plaats met ruim drie minuten achterstand op den winnaar, Frechaut. Van ochendel kwam in een groote groep te Cannes aan. In dit peleton bevonden zich ook Vervaecke, Bartaü en Magne. Vissers kwam met vertra ging te Cannes aan, zoodat deze zijn derde plaats in de rangschikking is kwijtgeraakt. Hellemons werd 56ste met bijna een half uur achterstand op Frechaut. In de algemee ne rangschikking is onze landgenoot thans 2 uur en een kwartier achter op Vervaecke. Hij bezet de laatste plaats. Middelkamp en van Schendel hebben hun plaats in het klas sement behouden. Heide, de Duitsche weg renner, viel uit. De uitslag van de 12de etappe luidt: MarseilleCannes 199 K.M.: 1. Frechaut (Frankrijk) 6 uur 35 min. 26 sec.; 2. Yvon Marie (Frankrijk), 3e Leducq (Frankrijk), 4. Vicini (Italië), allen zelfden tijd; 5. acht ren ners w.o. Cosson en Mathias Clemens; 14. Middelkamp, 6 uur 38 min. 48 sec.; 20. Van Schendel 6 uur 40 min. 6 sec.; 56. Hellemons 6 uur 42 min. 36 sec. Algemeene rangschikking: 1. Vervaecke. totaaltijd 75 uur 43 min. 43 sec.; 2. Bartali 75 uur 46 min. 28 sec.; 3. Cosson 75 uur 52 min. 28 sec.; 4. M. Clemens 75 uur 54 min. 38 sec.; 5. Vissers 75 uur 55 min. 17 sec.; 6. iGanello 75 uur 59 min. 42 sec.; 33. Mid delkamp 76 uur 34 min. 25 sec.; 35. Van Schendel 76 uur 36 min. 28 sec.; 67. Hel lemons 77 uur 55 min. 53 sec. Athletiek Op de Internationale Atletiekwed strijden, welke gisteravond voor 20.000 toeschouwers te Berlijn werden gehou den, won Osendarp de 100 meter in 10.5 sec. vóór de beste Duitsche sprin ters. Een zeer fraai succes behaalde Bou man op de 800 meter. Hij slaagde er in, dank zij ook den geweldigen strijd, welke hy met zyn concurrenten moest voeren, het Nederlandsch record met 0.2 sec. te verbeteren en te brengen op 1 min. 54.2 sec. Het oude record stond eveneens op zyn naam met een tijd van 1 minuut 54.4 sec., gevestigd op 15 Mei 1.1. te Kassei. Met deze prachtige ver richting werd onze landgenoot tweede achter den Pool Gassowski na een fel duel met Schumacher. Van Beveren werd op de 200 meter twee de in 21.9 sec. achter den Duitschen sprinter Scheuring. De Duitschers hadden hun beste loopers over de 100 en 200 meter verdeeld, waarop de T.C. van de K.N.A.U. besloten DE BAAS AAN 'T ROER.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7