£ucht»aatt Rechtszaken Publicaties %minciaal Tlieuws l £atuU en JmmAouw Schimmenspel „Veertig Jaren Koningin". De Olympische Spelen te Helsingfors. Beperking van het programma. BEVERWIJK KOEDIJK BROEK OP LANGENDIJK! Het comité voor de luisterrijke viering van het veertigjarig jubi leum van H.M. de koningin te den Haag deelt medé, dat het als bij zondere attractie aan het in de Houtrusthallen van 26 Augustus tot 6 September te organiseeren ,,'s-Gravenhage 1898" beslag heeft kunnen leggen op het nieuwste schimmenspel van Frans ter Gast getiteld: „Veertig jaren Koningin". In het schimmenspel waarbij Frans Deprez den tekst schreef, wordt in een groot aantal beelden onze ko ningin vooral als mensch geteekend. Hierbij geven wy enkele beelden uit dit spel, waarmede de heer Ter Gast ook de groote steden wil be zoeken, het voor scholen dienstbaar maken en het eventueel op de we reldtentoonstelling te New York wil vertoonen. Ongetwijfeld zal het schimmenspel, waarbij tal van be wegende beelden zijn, zeer de aan dacht'trekken. Links boven: Prinses Wilhelmina met haar eerste ponny, waar zy een groote liefde voor toonde. Het mag bekend zijn dat koningin Wilhel mina altijd een groot dierenvrien- din is geweest. Rechts boven: Prinses Wilhel mina toonde reeds vroeg haar tee kentalent. Reeds op 10-jarigen leeftijd moest in het Paleis op den Dam een paard verschijnen, het welk door een huzaar werd vast gehouden. Prinses Wilhelmina tee- kende toen het paard op zeer serieuse wijze. Links onder: Voorstelling van prinses Wilhelmina tijdens de periode waarin zij van haar Engel- sche leerares Miss Winter les kreeg. Rechts onder: Beeld tijdens den grooten watersnood toen koningin Wilhelmina het overstroomde gebied bezocht en regen en wind trotseerde, terwijl de leden der hofhouding on der parapluies weggedoken zijn. had ook Osendarp en van Beveren over beide nummers te verdeelen, en niet zooals eerst in de bedoeling had gelegen, beiden in de twee nummers te laten uitkomen. Het gevolg was, dat en Osendarp en van Beve ren tegen de beste Duitsche cracks van het oogenblik werden geplaatst. Chescheuring bleek iets sneller te zijn dan de Amsterdam mer, doch deze liet Gillmeister met flink verschil achter zich. De Ruyter kwam op 1500 meter uit. Waar schijnlijk was deze athleet nog wat vermoeid van de wedstrijden van Zondag j.1. te Am sterdam, in ieder geval kon hij het tempo van Jakob, van den Franschman Normand en van Schaumburg niet bijhouden. Deze drie loopers kwamen allen binnen de vier minuten binnen. Op de 4 x 100 meter estafette werd de Ne- derlandsche ploeg, bestaande uit van Geen huizen, Boersma, van Beveren en Osendarp derde in 42.3 sec. De Duitsche ploeg, waar in Kersch, Homberger, Neckermann en Scheuring zaten en die dus kan worden be schouwd als de officieele landenploeg, werd eerste in 41.7 sec. Olympische Spelen Het gemeentebestuur van Helsingfors heeft in een speciale bijeenkomst de op dracht van het I.O.C. de Olympische Spelen in 1940 in de Finsche hoofdstad te organisee ren in dank aanvaard. De vertegenwoordi ger van Finland in het I.O.C., Ernst Krogius, zal het Internationaal Olympisch Comité van dit besluit op de hoogte brengen. In aansluiting op deze voor Finland zoo belangrijke bijeenkomst werden onmiddel lijk twee commissies samengesteld, die zich met den bouw van het stadion en van het Olympisch dorp en verder met de financieele zijde der spelen zullen bezig houden. Ofschoon niet duidelijk omschreven, mag men aannemen, dat het hier alleen de zo merspelen van 1940 betreft. De winterspe len zullen in een der eerstvolgende dagen wel aan Oslo worden gegeven. Als in het oude Griekenland. Ernst Krogius heeft zich gisteren nog te legrafisch tot graaf de Baillet Latour ge wend, waarin hij den I.O.C.-president mede deelt, dat Helsingfors de organisatie der spe len in 1940 aanvaardt. Het ligt in le bedoe ling deze spelen te beperken tot de traditio- neele takken van sport, zooals die ook in het oude Griekenland plaats vonden, dus met uitsluiting van de moderne spelen. Graaf de Baillet Latour zal verder telegra fisch met de leden van het I.O.C. overleg plegen inzake de nog te nemen maatregelen. Baron Schimmelpenninck aan het woord. Aan den president van het Nederlandsch Olympisch Comité, mr. A. baron Schimmel penninck van der Oye hebben wij gevraagd, wat precies de bedoeling van Finland inzake het in 1940 te verwerken programma zou kunnen zijn. De N.O.C.-voorzitter deelde ons mede, dat men zich slechts kan verheugen op het feit, dat de spelen, vooral nu zij in een klein land worden gehouden, een eenvoudiger opzet zullen krijgen, dan de laatste malen het ge val is geweest. Dat zal de sport ten goede komen. Maar wat Finland precies met de be perking van het aantal takken van sport be doeld, is mij niet duidelijk. Zouden inderdaad de moderne takken te Helsingfors uitvallen, dan zouden b.v. voetbal en hockey niet in het programma worden opgenomen, even min bijv. kano, handbal of polo, takken van sport, welk er de laatste tien jaren bij zijn gekomen. Indien voetbal en hockey zouden verdwijnen zou ongetwijfeld een belangrijke attractie voor het publiek vervallen en het is de vraag, of dat wel wenschelijk mag wor den geacht. Finland zal zich zoo spoedig mo gelijk omtrent zyn bedoelingen dienen uit te spreken. Want klaarheid op dit punt is ge- wenscht. Als lid van het I.O.C. zal ik bin nenkort, aldus baron Schimmelpenninck van der Oye, wel gelegenheid vinden met den president van het I.O.C. over deze aangele genheid van gedachten te wisselen. Aan den anderen kant is het begrijpelijk, dat Finland zijn programma wil beperken. Men heeft nog slechts twee jaar tijd en alles moet opnieuw worden georganiseerd. Zooals bekend worden de technische aangelegenhe den van eiken tak van sport door de Inter nationale sportbonden behandeld. Deze laten het gewoonlijk wel aan de nationale bonden over, maar men heeft er geen begrip van, wat hier allemaal bij komt kijken. En hoe minder takken van sport, des te sneller zal dit in zijn werk kunnen gaan. Athletiek zal natuurlijk wel een voorname plaats innemen, maar ook zwemmen, boksen, worstelen en de ruitersport zullen op de spe len van 1940 te Helsingfors domineeren. Turnen DE TURNDAG TE STOMPETOREN. In ons verslag over den turndag te Stom- petoren zyn twee correctieregels in de gede tailleerde uitslagen aangebracht, waardoor één uitslag verkeerd is. De uitslag van de vrije oefeningen voor heeren moet luiden: le pr. Turnlust A., U.D.I., Turnlust, O., De Hal ter, O.K.K.; 2e pr. geen; 3e pr. Be Quick. Paarden. KENNEMER SPORTCLUB. De handicaps voor de draverijen te hou den op de baan te Alkmaar op Zondag a.s. zijn: I. Juliprijs, prijzendraverij 4e klasse. Afstand 1700 Meter. Ali Harvester, Amiens II, Buziau K. W. (allen 1660 Meter), Boschduifje, Alma Scott, Claudy O, Auguste Norton, Amalia (allen 1680 M.), Zelda Bird, Alpenist en Zilver Scott( allen 1700 Meter). II. Snelheidsprijs, heatprijzendraverij le klasse, afstand 1700 Meter. Abdullah Scott, Xeres, Zoo Doorlooper, Zoon van David Guy (allen 1700 Meter), Welkom van Aduard en Baronesse Hollo (beiden 1720 Meter), Princess, Freckles, Senator Bedell, Hanover Busybody (allen 1740 Meter), Miss Peter Pelle en Wihm Maar dat zou »r.r—--- (beiden 1760 Meter), Hanover Peters (1780 Meter). III. Bergerprijs, handicap 3e en 4e klasse. Zilver Schcftt (2000 Meter), Claudy O, Astra Scott, Auguste Norton (allen 2020 Meter), Yack en Willy Quetteville (beiden 2040 Meter), Y Zelda Peter (2060 Meter). IV. Heilooërprijs, prijzendraverij 2e en 3e klasse, afstand 2000 Meter. Akron B en Zwaluw E (beiden 2000 Meter), Y. Kemel, Zoon van Silladar en Zampa van N.Z. en Bleriot (allen 2020 Meter), Zoo Doorlooper (2040 Meter). V. Kortebaanprijs. Kortebaandraverij handicap voor alle in Nederland geregis treerde paarden. Aangespannen te rijden in series. Maximumafstand 790 Meter. Buziau K. W. en Boschduifje (beiden 710 Meter), Amalia (720 Meter), Yack (730 Meter), Zonnebloem V en Xantippe (beiden 740 Meter), Xerxes, Willy Quette ville, Abdullah Scott, W. Petrosia, Maya Toddington en Lilian W. Axworthy (allen 760 M.), Quita (780 Meter), Fatima (790 Meter). ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de Wielewaal Bandoeng, de Pelikaan Rangoon en de Nandoe Athene. Op de thuisreis landden de Buizerd te Basra en de Valk te Medan. NIEUWE KOOLHOVEN-JAGER. Volledig stuntprogramma afgewerkt. Gister is op het vliegveld „Waalhaven" de eerste proefvlucht gehouden van de nieu we Koolhoven-jager type F. K. 58. Het toestel, een laagdekker, uitgerust met een der sterkste motoren ter wereld, n.1. een Hispano Suiza van 1000 P. K., van welke motoren de Fransche regeering er 200 voor haar militaire toestellen bestelde, werd ge vlogen door den fabrieksinvlieger, reserve eerste luitenant-vlieger Th. Coppers. Na het maken van twee „proefsprongen" stoof de F. K. 58 met een geweldige vaart over het vliegvelji om na een zeer korten afstand te hebben afgelegd, zich te verhef fen. Tot groote verwondering van de vele experts, die zich steeds op vliegvelden be vinden, kwam Coppers, na tien minuten de machine heel hoogte hebben uitgeprobeerd, naar lagere regionen, waar hy een volledige stuntprogramma uitvoerde, hetgeen een unicum genoemd mag worden voor een voor de eerste maal vliegend nieuw type. Voor deze eerste vlucht werd het onder stel niet ingetrokken. Het toestel, dat een zeer hooge snelheid bezit, wint bij inge trokken landindgsgesteld nog een 30 K.M. De landing, die met de bekende nieuwe type remklappen, welke op alle laatste Koolhoven-typen worden aangebracht, plaats had, was bijzonder kort en rustig. Deze eerste proefvlucht van de F. K. 58 mag dan ook een groot succes worden ge noemd en wel in het bijzonder voor den staf van ingenieurs, technici en arbeiders, die in een zeer hoog tempo aan deze nieuwe „Koolhoven-kist" hebben gearbeid. VLIEGTUIG IN ZEE GEVALLEN? Volgens ontvangen berichten zou vanmor gen vroeg op 52 graden 40 minuten n.b. en 4 graden 20 minuten o.l., dat is op ongeveer 25 mijl uit de kust van IJmuiden, een vliegtuig in zee zyn gevallen. Het is niet bekend welk vliegtuig het is, hoewel men aanneemt dat het een vliegtuig van de burgerlijke lucht vaart is. Van IJmuiden uit is de reddingboot „Neel- tje Jacoba" uitgevaren om zoo mogelijk en zoo noodig hulp te verleenen. Naar ons bij informatie is gebleken, betreft het wanneer inderdaad een vliegtuig in zee is gevallen in geen geval een vliegtuig van de K.L.M. CORRIGAN ZAL NIET TERUGVLIEGEN. De Iersche autoriteiten hebben Corrigan zijn vliegtuig teruggegeven, nadat hij be loofd had niet terug te zullen vliegen naar New York. Men vreest, dat hij een nieuwe roekelooze tocht wil ondernemen. Hij zeide 3 zin te hebben aar Londen te vliegen en bevestigde, dat hy niet naar New York terug wil vliegen. Als Corrigan terug komt... In de Vereenigde Staten maakt men zich gereed Corrigan een grootsche ontvangst te bereiden. Hij heeft als bijnaam gekregen de vlieger „Here again gone again". In New Jersey is een campagne op touw gezet om den vlieger 25.000 dollar te geven voor een nieuw vliegtuig en een vrye over tocht per schip. EEN KELLNER STAL TAFELZILVER. 8 maanden gevangenisstraf tegen hem geëischt. Voor de Alkmaarsche rechtbank had zich Dinsdagmorgen te verantwoorden de Am- sterdamsche kellner D. L. V., thans gedeti neerd, die in den zomer van 1936 werkzaam was geweest in hotel Trianon te Bergen aan Zee en bij die gelegenheid zich zou hebben schuldig gemaakt van diefstal van een vrij groote hoeveelheid Gero tafelzilver. De diefstal was uitgekomen, doordat aan het eind van het seizoen belangrijk meer tafelzilver dan gewoonlijk er verdwijnt in de hotels n.1. meestal iets spoorloos werd vermist. Verdachte zei toen tegen zijn patro nes, mevrouw O., dat hij niet begreep, waar al dat zilver kon zijn gebleven. Na een verder onderzoek werd bij den kellner te Amsterdam een huiszoeking gedaan en daar bij vond men al het vermiste tafelzilver. De man ontkende het te hebben gestolen en beweerde het zilver in een venduhuis te hebben gekocht. Ook tijdens de rechtszitting hield hij die lezing vol, ondanks de vertoogen van den president, maar te bekennen. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, be schouwde verdachte, op grond van de ver schillende gegevens, alss den dief en eischte acht maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Thomas uit Hoorn, achtte het wel mogelijk, dat zyn cliënt mede plichtige of heler was, maar dat V. den dief stal zelf zou hebben gepleegd, was zijns in ziens niet bewezen. Pleiter concludeerde derhalve tot vry spraak. Verdachte vroeg onmiddellijke invrijheid stelling, welk verzoek werd afgewezen. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag a.s. geven by speciaal voorschrift. Dit verschil van opvatting leidde tot een minder aange name discussie by de berechting van een geval van steunfraude in Januari j.l.„ waar bij de politierechter de opvatting van B. en W. laakte en het vasthouden aan hun eigen meening het traineeren van een belangrijke zaak noemde. De Hooge Raad heeft thans, blijkens zijn uitspraak, zich geheel aan de zijde van B. en W. geschaard en daarmede dus ook de oorspronkelijke en niet de veranderde ziens wijze van den politierechter als juist aan gemerkt. Ook voor den Hoogen Raad heeft de verdediging aangevoerd, dat de door B. gepleegde steunfraude niet strafbaar zou zijn, dat namelijk van valschheid in ge schrifte geen sprake was, omdat het ge meentebestuur verzuimd had het voorge schreven gezinsinkomstenbriefje uitdruk- k e 1 ij k tot bewijs te bestemmen. De Hcoge Raad heeft dit verweer echter verworpen en acht deze uitdrukkelijke bewysbestem- ming dus ook niet noodig. Hiermede is dus in hoogste instantie de opvatting van B. en W. van Egmond aan Zee als juist aange merkt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, nr. 1628 is opgenomen het be sluit van den Raad dier gemeente van 7 April 1938 waarbij is vastgesteld een Verordening, houdende bepalingen waarop de Raad van Alkmaar bereid is gemeen schappelijke regelingen met andere ge meenten aan te gaan omtrent de toelating van leerlingen uit die gemeenten tot de openbare scholen voor gewoon en/of uit gebreid lager onderwijs te Alkmaar. Deze verordening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd. Zij is aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 20 Juli 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. j 'Wvvv w ww ww w e •••w De aardbeienoogst. De financieele resultaten vallen niet tegen. Ondanks de inzinking van de prijzen voor de aardbeien, welke zich de vorige week heeft voorgedaan, zullen d e finan cieele resultaten van den oogst over het geheel genomen beter zijn dan vorig jaar. De B. E. T.-veiling heeft tot nu toe reeds voor 50.000 aan aardbeien meer geveild dan in 1937. Naar verhouding zal dit aan de Vereenigde Veilingen, waar de aanvoer altijd belangrijk grooter is, ongeveer 70.000 meer bedragen. Ook over het beschot van den oogst be hoeft men niet te klagen. De speciale aardbeienveilingen zullen nog wel tot ongeveer de helft van de volgend» week voortduren. Het laat zich aanzien, dat ook het kwan tum van vorig jaar nog wel met eenige duizenden kilogrammen zal worden over troffen. Aan de vruchten is wel te zien, dat lang zamerhand het einde van den oogst begint te naderen. Goede kwaliteiten werden voor de binnentondsche markt nog gretig afge nomen, soms zelfs voor prijzen tot 20 ets. per K.G. Ook werden weer enkele wagons voor Duitschland verladen. De aanvoer van aardbeien. Op de gehouden aardbeienveilingen was een verbetering in de prysnoteeringen te con- stateeren. Het product vond gretiger afname dan in de laatste dagen het geval was. Dit is o.a. toe te schrijven aan het feit, dat de campagne haar einde begint te naderen, waardoor de hoeveelheden, welke de tuin ders aanvoeren, steeds kleiner wordt. Aan de Vereenigde Veilingen waren de aan voeren 59.020 K.G. tegen een gemiddelden prijs van 13.58 per 100 K.G. De aandacht trok de geringe hoeveelheid, die aan deze veiling voor den minimumprijs van 12 cent werd opgehouden. Aan deze veiling werd slechts 72 K.G. naar de fabriek gezonden om voor de Ned. Groente- en Fruitcentrale te worden inge- pulpt. Aan de B. E. T.-veiling was de aanvoer 32.121 K.G. Hier was de gemiddelde prijs 13.81 per 100 K.G. Voor den minimum prijs werden opgehouden 500 K.G. Hoor-commissie benoemd. In de op Dinsdagavond gehouden ver gadering van het kiescollege voor het be roepen van een predikant, werden in de hoorcommissie benoemd de heeren Jb. Kramer, S. Smit en mevr. den Hartog, door welke samenwerking gezocht zal worden met Zuidscharwoude. De Alkmaarsche brandweer demonstreerde. De Alkmaarsche brandweer heeft Dins dagavond in deze gemeente een demonstratie gegeven met de Magirus-ladder en een auto spuit. Deze demonstratie, welke werd bijge woond door B. en W. en den raad trok zeer veel belangstelling. Voor het Broeker vrij willige brandweercorps was deze demonstra tie een leerzame les. Na afloop der demon stratie heeft de burgemeester, die de brand weerlieden in het gemeentehuis ontving, 8e" wezen op de verrichtingen van de Alkmaar sche brandweer, die getoond heeft, wat een goed geoutilleerd vrijwillige brandweer vermag. Ook de gemeenschappelijke regeling, wel ke met Alkmaar is getroffen voor de hulp- verleening bij brand werd door den burge meester besproken. Hy hoopte dat nooit een beroep moest worden gedaan op de daad werkelijke hulp van de Alkmaarsche brand weer. Wel zou spr. gaarne zien, dat deze de monstratie-avond door meerdere gevolgd werd. Brandmeester Waijboer heeft den burge meester voor diens vriendelijke woorden dank gezegd. DE STRAFBAARHEID VAN STEUNFRAUDE. B. en W. van Egmond aan Zee in het gelijk gesteld door den Hoogen Raad. De Hoogen Ri.ad heeft thans uitspraak gedaan in de zaak tegen den Egmond- schen visscher G. B. Deze was terzake steunfraude door den Alkmaarschen politie rechter veroordeeld tot een maand gevan genisstraf. In hooger beroep veroordeelde het gerechtshof te Amsterdam hem even eens, doch verminderde de straf tot een week. De Hooge Raad heeft thans het tegen dit vonnis ingestelde cassatieberoep verwor pen. Door deze uitspraak van den Hoogen Raad zijn B. en W. van Egmond aan Zee volko men in het gelijk gesteld. Na de veroordee ling van B. door den Alkmaarschen politie rechter, was deze namelijk van meening veranderd. Het gevolg hiervan was, dat daarna in gevallen van steunfraude vrij spraak volgde. Deze vrijspraak was hierop gebaseerd, dat steunfraude alleen valsch heid in geschrifte opleverde en dus straf baar was, als het gemeentebestuur de opgave der gezinsinkomsten uitdrukke- 1 ij k tot bewijs dier inkomsten bestemd hadden. Het gemeentebestuur was van mee ning dat zulks niet noodig was, omdat iemand valschheid in geschrifte pleegt, als hy een geschrift, bestemd om tot bewijs van eenig feit te dienen, valschelijk op maakt om het als onvervalscht te gebrui ken. Het gemeentebestuur was nu van mee ning dat het zgn. gezinsinkomstenbriefje vanzelf sprekend diende om tot bewijs dier inkomsten te dienen en het dus niet noodig was die bestemming er uitdrukkelijk aan te Bekendmaking. De directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebben den mede dat gedurende het tijdvak van Woensdag 20 Juli tot en met Dinsdag 26 Juli 1938 de volgende kleuren bons geldig zyn: Margarinebonnen: rose kleur. Vetbonen: oranje kleur. Gehaktbonnen: geel met roode streep. De directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. Alkmaar, 18 Juli 1938. BESTRIJDING DER DRAAIHARTIGHEID BIJ KOOL. De tweede vlucht van de muggen, die de draaihartigheid bij kool veroorzaken, heeft wederom zulk een omvang aangenomen, dat zij gevaarlijk voor het koolgewas ge acht moet worden. Daarom moet thans we derom binnen enkele dagen met het bespui ten der koolplanten begonnen worden en dit moet ook weer tweemaal per week, dus met drie of vier dagen tusschenruimte ge daan worden. De bespuiting wordt uitge voerd met 2 pet. pyridine enl^ pet. zachte zeep (dus 20 gram pryridne en 15 gram zeer per liter vloeistof) of met 1/10 pet. nicotine en 1 >/j pet. zeep (dus 1 gram nico tine en 15 gram zeep per liter vloeistof). ZES verschillende persen staan altijd klaur voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER, ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8