SAMBO DE OLIFANT Qememtecaden €xmd: en Jum&mw 20 sluis 25 cis TWEEDE BLAD. Herziening omzetbelasting wet. Memorie van antwoord. Glimlachje NGS American Cigarettes Ook voor U Hoe eerder, hoe beier/ Schriftelijke vragen aan Kamerleden. B-steun niet voor kleine tuinders In-werking-treding rijtijden-besluit Tentoonstelling en kunstenaars GEMENGD NIEUWS. HARENKARSPEL DE) BAAS. Z N AUTO GAAT NAAR 'T AUTOKERKHOF. 3 wetsontwerp omtrent alle punten die tot moeilijkheden aanleiding kunnen geven, geruststellende verklaringen afleggen, de rechter, die de nieuwe bepalingen zal hebben toe te passen, aan zulke verkla ringen niet gebonden zal zijn. En ook al volgt tenslotte geen verboden verklaring en geen veroordeeling, hoeveel moeite en hinder kan dan niet zijn veroor zaakt voor een bestuur, dat zich niets te ver wijten heeft, en hoeveel schade kan niet door het enkele feit, dat zij in een proce dure verwikkeld is geweest, aan de vereeni- ging als geheel zijn toegebracht? Daarom zal het noodig zijn de vereischte scherpere for muleering in de wet zelf neer te leggen, wil men niet later voor hoogst onaangename ver rassingen of althans ernstige schade komen te staan. Aan de memorie van antwoord betref fende het ontwerp van wet tot herzie ning van de omzetbelastingwet 1933 en wijziging van de algemeene wet van 26 Aug. 1822 is het volgende ontleend: De minister van financiën is het niet eens met die leden die van oordeel zijn. dat de omzetbelasting het zwaarst drukt op dat deel der bevolking, hetwelk dien druk het minste kan lijden. Verschillende van de in de wet vervatte voorzieningen hebben immers juist de strekking om, binnen het kader van het mogelijke, den druk der belasting op de min der draagkrachtigen, in verhouding tot dien op het overige deel der bevolking, te ver lichten. Het geld is noodig! Voor zoover de tegen het ontwerp aan gevoerde critiek zich mocht richten te gen de voorgestelde verlenging van den geldigheidsduur der omzetbelastingwet, vereenigt de minister zich met die leden, die van oordeel zijn, dat de opbrengst van de belasting door 's rijks schatkist voorloopig niet kan worden gemist. Het onderhavige ontwerp van wet behelst inderdaad geen bijzondere maatregelen strekkende tot verlichting van de lasten, drukkende op de groote gezinnen. De minister kan intusschen mededeelen, dat in een mogelijk ontwerp tot verhooging van het heffingspercentage der omzetbelas ting enkele nieuwe vrijstellingen van eerste levensbehoeften niet zullen ontbreken. NIEUWE REGELING INDISCHE VLOOTKOSTEN. Nederland aanschaffings-, Indië onderhoudskosten. Ingediend is een aanvullingsbegroo- ting voor 1938 van het departement van koloniën. In de Memorie van Toelichting tot de Indische begrooting voor 1938 deelde de minister van koloniën mede, dat met betrekking tot de verdeeling der Indi sche vlootkosten over de Rijks- en de Indische begrooting een nieuw Stelsel in overweging was. In afwachting daarvan werd de tegemoet koming van Nederland in de Indische vloot- uitgaven voorloopig pro memorie geraamd. In het kort samengevat komen de hoofd beginselen in groote lijnen hierop neer, dat van de uitgaven voor de Indische maritieme defensie de aanbouwkosten van schepen en vliegtuigen voor rekening van Nederland komen, terwijl Indië de exploitatiekosten betaalt. Ten aanzien van de vraag, of met betrek king tot de vlootkosten voor 1938 behoefte bestaat aan toepassing van het correctief, gelegen in de toekenning van een bijdrage van het eene gebiedsdeel aan het andere, is de regeering te rade geworden, dat laatst genoemd gebiedsdeel een bijdrage in de bedrijfskosten niet kan ontberen. Zij meent deze bijdrage te moeten stellen op 5.000.000, welk bedrag in het wetsont werp wordt uitgetrokken. DIEFSTAL UIT DE R.K. KERK TE ELSLOO. Dader aangehouden. Gistermiddag is in de r.k. kerk te Elsloo (L.) diefstal gepleegd. Een verdacht persoon was den geheelen middag in de buurt van de kerk gesigna leerd. Toen de echtgenoote van den koster zich naar het kerkgebouw begaf, kwam zij den man, die juist de kerk verliet, tegen. In de kerk bracht de vrouw een bezoek aan de kapel van O.L. Vrouw van Altijddurenden S „Waarom eet je in 's hemels naam niet in je restaurant, gedu rende den tijd, dat je vrouw op reis is?" „Ja, zie je, ik heb het daar nooit erg netjes gevonden! Daar komt de loods Een fijne baan met zulk weer. Jk ben nieuws gierig hoe hij het klaarspeeltom aan boord te komen HglIo.Johnnie. dat was weer goed werk. Ja man,kalmte en. overleg hè. Hier. neem eenWINGS, daar blijf je o'ók kalm bij Bijstand en bemerkte zij, dat de gouden en zilveren sieraden, welke afkomstig en ge schonken waren door familie van afgestor venen en hier uit devotie waren neergelegd, waren verdwenen. Terstond stelde zij den pastoor van haar bevindingen op de hoogte. Weldra waren gemeente- en rijkspolitie ver wittigd en ving het onderzoek aan. De poli tie slaagde erin onder Mechelen in Belgisch Limburg den dader, een 35-jarigen inwoner van Maastricht aan te houden. Hij werd naar Elsloo overgebracht en in het politie bureau opgesloten. Hij was nog in het bezit van het gestolene, een dertigtal kettingen, ringen e.d. Wel was hij er in geslaagd reeds voor honderd francs aan sieraden te verkoo- pen. Het ontvreemde vertegenwoordigde ';en handelswaarde van plm. 300 gulden. De heer Van der Sluis (s.d.a.p.) heeft aan den minister van sociale zaken de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de z.g. B-steun (steun in den vorm van schoeisel, kleeding en dek king), waarvoor de kleine boeren in aan merking komen, gedurende het jaar 1938 niet aan de kleine tuinders wordt toegekend? 2. Als de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid om alsnog te bevorderen, dat ook de Kleine tuin ders in 1938 van dezen aanvullenden steun kunnen profiteeren? De heer Van Braambeek (s.a.a.p.) heeft de volgende vragen gericht tot den minister van sociale zaken: Is het juist, dat de minister van plan is de uitvaardiging van het rijtijdenbesluit, gebaseerd op de wet van 9 Novembsr 1936, (Stbl. 802) te verschuiven, totdat een regle ment autovervoer van goederen zal zijn in werking getreden? Indien dit inderdaad juist is, welke is dan de reden om dit rijtijdenbesluit, hetwelk reeds ruim anderhalf jaar op zich laat wach ten, tot dat tijdstip uit te stellen, waar het zich toch volstrekt niet enkel tot de vracht auto's bepaalt? Is de minister niet van oordeel, dat de vei ligheid op den weg, geheel afgescheiden van alle sociale wénschelijkheden daartoe, eer. spoedige invoering van het rijtijdenbesluit noodzakelijk maakt? Indien het antwoord op de laatste vraag bevestigend luidt, wanneer kan uitvaardi ging dan tegemoet worden gezien? De heer T h ij s s e n (s.d.a.p.) heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen de volgende vragen gestel^: 1. Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat, tengevolge van een conflict tus- schen den commissaris-generaal van de Ne- derlandsche commissie voor de Internatio nale tentoonstelling te New-York 1939 en de vertegenwoordiging van de Nederlandsche kunstenaarsvereenigingen, het op die ten toonstelling te stichten Nederlandsche pavil joen met zijn inrichting gevaar loopt tot stand te komen zonder de medewerking der Nederlandsche kunstenaars? 2. Is de minister niet van oordeel, dat voor het behoud van den goeden naam van ons land op cultureel gebied deze medewerking onmisbaar is? 3. Acht de minister het niet zijn taak, als hoogste functionnaris voor de behartiging der kunsten en wetenschappen, te trachten om in samenwerking met zijn ambtgenoot van economische zaken te komen tot een op lossing van het in de eerste vraag bedoel de conflict, zoodat de medewerking der Ne derlandsche kunstenaars aan onze nationale inzending op de tentoonstelling New-York 1939 verzekerd zij, evenals zij dat was voor de tentoonstellingen Kopenhagen 1922, Parijs 1925, Antwerpen 1930, Milaan 1933, Brussel 1935 en Parijs 1937? AUTOMATISCHE WAARSCHUWINGS INSTALLATIES. Verzoek van de K.N.A.C. Naar aanleiding van het bericht, dat de Nederlandsche Spoorwegen een aantal auto matische waarschuwingsinstallaties nebben besteld, heeft de K.N.A.C. verzocht bij de plaatsing van deze z.g. flikkerlichten de voorkeur te geven aan de bestaande onbe waakte spoorwegovergangen in de rijks- en provinciale planwegen, aangezien deze een druk verkeer hebben en dus aanleiding kun nen geven tot de meeste ongelukken. Als bijkomend, doch belangrijk voordeel voert de K.N.A.C. aan, dat een veel grooter deel van het publiek met deze installaties vertrouwd zal raken, hetgeen de verkeers veiligheid ten goede zal komen. VAN EEN 16 METER HOOG DAK GEVALLEN. Slachtoffer overleden. Aan de Ruysdaelkade te Amsterdam is gisteravond een 38-jarige dame van een ongeveer 16 meter hoog dak gevallen. Zij kwam op een steenen binnenplaats terecht en is in ernstigen toestand met zware inwendige kneuzingen naar het Wil- helminagasthuis vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Het slachtoffer wilde haar bloemen water geven. Deze stonden op een platje naast den zolder. Via een zolderraam en langs een smal trapje is het platje te bereiken. Toen zij op het trapje stond, is de vrouw blijkbaar het evenwicht kwjjt geraakt met het gevolg, dat zij naar beneden stortte. Vanochtend is mevrouw L. overleden. - -.1. Magazijn uitgebrand. - Bij het uitbran den van rattenklemmen met spiritus brak brand uit in het achter den winkel gelegen magazijn van de N.V. Schalkwijk's Handel maatschappij aan de Van Oldenbarnevelt- straat te Rotterdam. Het vuur vond gretig voedsel in de opgeslagen oliën, vetten en rubber en greep snel om zich heen. De hevige rookontwik keling wekte Aanvankelijk den indruk, dat het geheele pand verloren zou gaan, maar al spoedig bleek, dat er meer rook dan vuur was. Met vijf stralen bedwong de brandweer het vuur. Het magazijngedeelte van het pand is uitgebrand. Het pand zelf en het naastgelegen perceel kreeg vrij veel water schade. „Legerdag" te Amsterdam. - Duizenden toeschouwers hebben gisteren in het Stadion te Amsterdam de oefeningen der diverse onderdeelen van het Nederlandsche Leger gadegeslagen. Onder hen bevond zich ook prins Bernhard. Adres van den Nederlandschen Toon- kunstenaarsbond. - Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft een adres gericht aan den minister van sociale zaken, waarin erop gewezen wordt, dat de musici in Nederland reeds sedert jaren lijden onder de ernstige gevolgen van veelvuldige en veelal zeer langdurige werkloosheid. Een der oorzaken van die werkloosheid aldus het adres is gelegen in het feit, dat in zeer vele gevallen werkzaamheden, lig gend op het arbeidsterrein van musici, wor den verricht door personen die in een ander beroep werkzaam zijn en dus ten opzichte van het muzikaal beroep als dilettanten moeten worden aangemerkt, welke concur rentie in den laatsten tijd van zeer ernstigen aard en omvang is geworden. Daar adressant van meening is, dat de be staande wettelijke bepalingen niet toerei kend zijn ter opheffing van dien misstand, verzoekt hij den minister de spoedige tot standkoming te willen bevorderen van een op dit doel gerichte wetsbepaling. Het adres is vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. Officiëele opening A.N.W.B. informatie- grenskiosk. - Gistermiddag werd te Beek bij Nijmegen een der grensinformatiekiosken geopend, aan den voet van Mooi Nederland en in de onmiddellijke nabijheid van het kantoor der Nederlandsche douane. Bij deze officiëele opening werd niet slechts van de zijde der officials van den A.N.W.B. maar ook van den kant der Duit- sche autoriteiten en die van eigen land groote belangstelling getoond. De heer H. P. J. Bloemers, voorzitter van den A.N.W.B., begroette de vele gasten en wees op de beteekenis van deze kiosk. Vreemdelingen kunnen bij deze kiosken alle gewenschte inlichtingen ontvangen omtrent hun reizen en wat daarmede verband houdt. De heer E. Bergsma, eerevoorzitter van den A.N.W.B., ontplooide vervolgens de Nederlandsche vlag, terwijl 'de heer Bloe mers de A.N.W.B.-vlag in top heesch. Pamfletten in beslag genomen. - De Amsterdamsche politie heeft voor het begin van het troependefilé van gisterochtend op het Museumplein pamfletten in beslag ge nomen, die vanwege een links-revolution- naire partij aan het publiek werden uitge deeld en die een protest inhielden tegen de militaire demonstratie. De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmiddag ten raadhuize. Alle leden waren aanwezig. De opheffing van het station Noordscharwoude. De heer Molenaar herinnerde aan het indertijd verzonden adres aan de Ned. spoor wegen om de treinen wel te Noordschar woude te doen stoppen. Op dat verzoek is toen afwijzend beschikt. Deskundigen heb ben spr. echter gezegd, dat deze opheffing blijkbaar een proef is voor een half jaar. Als nu nog eens een adres werd gezonden aan den minister van waterstaat, om de treinen weer te Noordscharwoude te doen stoppen gelooft spr. wel, dat men succes kan hebben. De voorzitter zeide, dat indertijd een adres is verzonden door eenige vereenigin- gen, waaraan de gemeente adhaesie heeft betuigd. Men heeft nul op het request ge kregen. Het is niet alleen het lot van hen die bij het station Noordscharwoude wonen, dat de treinen doorrijden, maar van alle streken waar een station is opgeheven. De gene die de heer Molenaar heeft gesproken wist waarschijnlijk meer dan B. en W., want het is het college niet bekend, dat hier van een proef sprake is. De voorzitter vroeg den heer Molenaar te willen mededeelen, wie hem dit gezegd'had. De heer Molenaar ze'de, dit moeilijk te kunnen doen omdat het ondergeschikten van de spoorwegen betreft Als wij den minister schrijven hebben wij meer kans. De voorzitter zeide, niet erg van die adressen op losse gronden te houden. Men kan heel gemakkelijk een briefje schrijven, maar wat heeft het voor zin. De heer de Jong zou het zeer op prijs stel len als het station Noordscharwoude weer stopplaats werd. De heer Molenaar zal op verzoek van den voorzitter de naam van zijn zegsman in ver trouwen mededeelen. Daarna zal een adres aan den minister worden gezonden. De heer Blokdijk bracht een klacht over van het bannebestuur van Eenigenburg over het afscheuren van aanplakbiljetten van het aanplakbord te Tuitjehorn. Hij vroeg een gazen deur te willen maken. Hierin zal worden voorzien. Een anonieme brief. De voorzitter deelde mede, dezer dagen een anoniemen brief te hebben ontvangen, waarin pietluttigheden werden verweten aan een bepaald ingezetene dezer gemeente. Spr. zeide, het een verschikkelijk laffe manier te vinden om op deze wijze zijn medeburgers te belasteren. KENNEMERLAND. De markt toont het beeld van den zo mer. Volop groente en in groote verschei denheid. Over de prijzen zijn we minder goed te spreken. Voor le soort en dan voor geen te groot kwantum, kon het er nog mee door, doch wat eenigszins afwijkt, moest met een klein prijsje naar huis. Bloemkool maakte geen goede week mee en zelfs de beste kwaliteit bracht het niet verder dan 9.50 per 100; afwijkende kwaliteit 3 5 per 100 stuks. Peulvruchten hadden geen groote belangstelling. Het loopt op het einde van het seizoen en de kwaliteit munt niet uit'. De prijzen waren: doperwten 7 10, capucijners 1012 en raspers 12—14 per 100 K.g. Uit de natuur ko men al beduidende kwantums boonen (hoe wel geen groote prijzen van een aanvoer der) en het kwantum loopt al in de dui zenden kilo's. Snijboonen deden 3337 en spercieboonen 3338 per 100 K.g. Met den prijs der tuinboonen was het tij delijk mis, doch na een dag herstelden zij zich. Als gemiddelde waren deze 35.50 per 100 K.g., wat best meevalt. Dè aanvoer van komkommers is groot ge noeg en de lage prijzen zijn steevast 1.50 3.50 per 100 stuks. De aanvoer van sla blijft op hetzelfde peil en de prijzen 0.502.20 per 100. Dit moet noodig zoo zijn. Spinazie en postelein werden in betrekkelijk kleine kwantums aangevoerd en desondanks blijft de prijs laag. De no- teering voor spinazie was 0.250.45 en voor postelein 0.150.25 per kist. An dijvie had weinig belangstelling, met prij zen van 0.502.10 per 100 stuks. De aan voer van bosgroente is niet overdadig groot en de prijzen vielen niet tegen. De notee ringen zijn: bospeen 6.5010, rabarber 36, peterselie 12.50, selderie 1 3 en uien 34.50 per 100 bos. De overige aanvoer onveranderde prijzen. Het loopt af met de aardbeien en dat is maar gelukkig. Voor het binnenland wordt weinig gekocht en het is gelukkig dat de Ned. Fruit- en Groenten-Centrale voor re kening van de regeering een groot gedeelte uit de markt neemt voor een prijs van 0.12 (de tuinders krijgen 0.10 per K.g.) anders liep het hopeloos mis. De regeering zal t.z.t. het bedrag uitkeeren via de veilingen en afwachten is dus de boodschap. Hierdoor zijn de prijzen iets omhoog gegaan: ze wa ren ongeveer 0.300.55 per slof. Zwarte bessen blijven duur ongeveer 7580 per 100 K.g. Roode bessen golden 1821.80 en prolifee 2028 per 100 K.g. Kruis bessen maakten een prijs van 0.350.50 per slof. De eerste peren en appelen zijn aangevoerd, n.1. haantjesperen en Yelow Transparant. Het was geen le kwaliteit en daarom spelen de prijzen geen rol. 61. De jongens kregen nu matrozenpakjes aan. „En dan aan het werk en vlug" zei Janmaat. Ze deden alle moeite om onder het aankleden op de been te blijven. „En nu aan de slag en gauw. Hard werken en niet zee ziek worden". 62. Met een zwabber gingen ze nu aan dek. „Wat schommelen we", zei Flip. „Dadelijk sla jij over boord met een golf", schreeuwde Jan. En net had hij dat ge zegd, of joep, Flip werd al tegen het dek geslingerd. Jan hield zich net op tijd aan het hek vast.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7