Victoria-Water LAATSTE BERICHTE N, ^Buitenland GEZONDHEID NIET AMSTERDAMSCHE BEURS WAAG UW De befeekenis van Alkmaar en omgeving in den strijd tusschen Hollanders en Friezen. ÏSSS:Ser ïS? DERDE BLAD. De ronde van Frankrijk. Vervaecke gestraft. DAGELIJKS een fleschje VERHOOGT UW GEZONDHEID Ook vingerafdrukken kunnen bedriegen. Ontstellende ontdekking van criminalisten. Een droom, die geen bedrog was. Vader vindt zijn zoon na 24 jaar terug. 55* di* niet «orden 2 (ONGECORRIGEERD). BRUTALE DIEFSTAL IN CAFE- RESTAURANT TE SCHEVENINGEN. Geldkistje met ruim 800 buit gemaakt. Vannacht heeft in het café-restaurant „Splendid" op den Badhuisweg te Scheve- ningen een brutale diefstal plaats gehad, waarbij een geldkistje inhoudende 842 is buitgemaakt Dit kistje, waarin de ontvangsten van den geheelen dag worden gedeponeerd, neemt de gérant, die boven het restaurant slaapt, eiken avond mee naar zijn kamer. Dit had h« gisternacht eveneens gedaan. Midden in den nacht werd hij wakker en hoorde het gepiep van zijn kamerdeur. Toen hij op stond om te kijken of er onraad was, be merkte hij, dat het bewuste geldkistje was verdwenen. BUjkbaar was een indringer door de geopende deuren van de slaapka mer binnen gekomen en op dezelfde wijze verdwenen. Hedenochtend kon men over deze inbraak nog weinig meedeelen, daar het politie-on- derzoek in vollen gang is. Vast staat evenwel, dat de dief wel zeer goed van de gewoonten van de zaak op de hoogte is geweest. BIGGENMERKEN. Van 4 tot 9 Juli 1938 zUn aangebracht 58.808 (vor. jaar 38.627) biggenmerken. Van de toekenning 1938 zijn tot 9 Juli 1.1. gebruikt 901.013 (1937: 876.573) merken. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in to taal zyn gemerkt 1.163.742 biggen, welk aantal voor hetzelfde tijdvak van 1937: 1.026.712 bedroeg. MILITAIR TE AMERSFOORT VERONGELUKT. Bij springoefeningen van zijn paard gestort. In de kazerne van de bereden wapens te Amersfoort is vanmorgen de 23-jarige korporaal van het 1ste regiment huzaren A. S. uit Amsterdam van zijn paard geval len. Het dier viel op den gevallene, met het gevolg, dat S. de borstkas werd inge drukt. Kort na het ongeval is S. overleden. ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Pelikaan te Bandoeng; Nandoe te Jodhpoer; Torenvalk te Athene. Thuisreis: Valk te Jodhpoer; Ibis te Me- dan. Vrijdag 22 Juli 1 >38. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 3—3)6 Nederl. 1938 102% 3 Ned.-Indië 1937 100% 5)4 Duitschl. '30 m. verkl. 29% BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank151 Handel Mij. Cert. v. 250 159y4 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank 1NDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij., Redjang Lebong .ai, PETROLEUM. Dordtsche Petr. 334'/4 Kon. Petr. 3467/g Perlak 76 7/4 Phillips Oil32'/, Shell Union13% Tide Water11% RUBBERS. Amsterd. Rubber a 2307/. Deli Bat. Rubber 164 Hessa Rubber 134* Oostkust a a 1687/, Serbadjadi a a a 120 Interc. Rubber 318/ir SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. 159 140 45</1( 91 3021/, 254'/, 1567/. 37»/u §26% 455/16 31 Vie 30% 15Vi« Ö5/l6 457, 4% 46sy4 189 187 78% 70 165 i i 104 877. 122y4 121 2371/4 2827, 255 291/, 14% 107ia 647. 53/s laatste 2.45-3.00 1027, 100% 30 1501/, 157-8 1571/, 141 4678-7. 91 300 256-7 156-Vi 37 26*-% 457,-Va 307a 15-Vi# 67, 45-% 4% 469-1/, 1877, 186 78-3/, 72'/. 164 3331/4 34?7a 77 32% 37,6 Hi-716 2303/4-l 1651/, 1343/4 165 122 3% 105 87Va 1211/,-2 120V, 233 282J-3- 255 30 157.-3/, 107, 647, 57a KIND DOODGEREDEN TE NUMANSDORP. Vanmiddag is het driejarig zoontje van de familie Huisman te Numansdorp dooi den vrachtwagen, bestuurd door zijn vader overreden en vrijwel onmiddellijk gedood. Het kind stond aan den weg op zyn va der te wachten. Toen de man, die het kind niet bemerkt had, achteruitreed, is het kindje onder den wagen gëloopen, waar door 't zware voertuig over het lichaampje kreeg. De koerscommissarissen hebben gister ge constateerd, dat de sprint op de col de Braus in de etappe van gisteren niet geheel regel matig is verloopen. Vervaecke heeft den Italiaan Bartali gehinderd. De Belg won de sprint met een half wiel en kreeg 1 tydvergoeding. De koerscommissarissen heb ben nu besloten deze 1 minuut niet toe te kennen en bovendien den Belg met 10 se conden tijdverlies te straffen. Dat scheel den drager van de gele trui dus belangrijk, want de Italiaan kreeg nu de tydvergoeding en in plaats van 3 minuten 45 sec. voor sprong op Bartali staat Vervaecke thans nog slechts 1 min. 35 sec. voor. In het fcergklas- sement heeft Bartali thans de leiding met 58 punten voor Vervaecke 47 punten en Vissers met 41 punten. Opgegeven hebben de Italiaan Rossi, os Franschman Goutorbe, de Zwitsers Hehlen en Knutl en de Spanjaard Alzine. Verder zal ook de Franschman Lesueur niet verder rij den. Opmerkelijk is, dat de Zwitsersche ploeg van zes man thans tot 1 renner is ge reduceerd, n.1. Egli met een 40e plaats in de algemeene rangschikking. Voor het landenklassement staat de com binatie Spanje—Nederland thans op de zes de plaats. De drie beste renners zijn Canar- do (14e), Ramos (24e) en Middelkamp (29e), dank zij zijn goede rijden van giste ren. Berrendero, de derde Spanjaard is te ruggevallen tot de 31e plaats. Voor de eer ste maal komt dus een Nederlander in df combinatie in aanmerking voor het landen klassement. tExclaim. *Exdividend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers heden K pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 182.1/, 1.82 Londen 8.951/, &.951/!, Berlijn 73.08 73.07 Parijs 5.02 y, 5.027, Brussel (Belga) 30.77)6 30.76)6 Zürich 41.60)6 41.65 Kopenhagen 39.97)6 39.97)6 Stockholm 46.17)6 46.17)6 Oslo 45.00 45.00 HONDERDEN JONKEN VERNIELD. Volgens een mededeeling van de organi saties van Chineesche visschers te Hong kong zyn sedert 12 September van het vorige jaar, toen de Japanneezen over gingen tot blokkade van de Chineesche kust, 12 jonken verbrand of tot zinken ge bracht. Daarbij *Ün 8430 mannen, vrouwen en kinderen omgekomen. Velen hunner verdronken of verbrandden levend. De schade wordt geschat op vijf millioen dollar. HET BRITSCHE KONINGSPAAR VERTROKKEN. Monument onthuld Vannochtend 10.27 uur verliet het Britsche koningspaar het ministerie van buitenlandsche zaken om zich naar het station Des Invalides te begeven, van waar het naar Villers Bretonneux ging om het monument voor de in den oor log gevallen Australiërs te onthullen. De koning en koningin werden afge haald door president Lebrun en zijn echtgenoote. Op het station werden zy uitgeleide gedaan door talrijke voor aanstaande personen. Alvorens te vertrekken spraken de ko ning en de koningin hun dank uit voor de organisatie van hun verblijf. Voor het sta tion bleef de krachtige bewaking gehand haafd, achter de bewaking juichte de be volking het koningspaar luide toe. De koning was wederom gekleed in jaquet en de koningin in een wit toilet. Bij het afscheid nemen zeide mevrouw Lebrun tot de koningin: Het spijt mij, dat ik Uwe Majesteit niet kan vergezellen. Ik hoop, dat gij een goede reis zult hebben en ik stel er prys op te verklaren, dat gy het hart van geheel Parijs hebt gewonnen. ALS DE NIEREN niet behooHIJk werken, kun- nen verschijnselen optreden «Ie •pit. etljve en pijnlijke gewrichten, veretoorde nachtrust en verlies van kracht. Eni w doordat hot bloed dan niet van do erin voorkomende omulverheden door deze bloedflltreeronde organen. Laat-het*°° ver niet komen: voorkomen Ie beter aan genezen. Gebruik tijdig Foeter'e Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretleoh middel bij uitnemendheid. Zorg. dat uw bloed steeds sulver, krachtig en leven- gevend blijft. er op, dat een dergeiyk geval eens in de 20 jaar voorkomt. Gelukkig werd de dwa ling nog op tyd geconstateerd, zoodat Haynes aan zyn veroordeeling ontsnapte. Ook de Fransche criminalisten kwamen tot de ontstellende ontdekking, dat vinger afdrukken wel eens kunnen bedriegen. i geval speelde zich in Marseille a a werd een chauffeur dood gevonden. Bij zy stoffelijke resten vond men e£n rewlve Na lang zoeken vond men een Engeischma dien men van de misdaad verdacht, omda S» vïièifdrukk» m« di. OP O- r.v»'. ver overeenkwamen! Toch kon de man een alibi aangeven. Hy beweerde bij hoog en laag, dat hy toen in een restau'ant Eerst in de gevangenis, waar de man heen gebracht was, kon het raadsel opgelost wor den. Daar trof hy namelijk een man aan, met wien hy aan boord kaart gespeeld had. Door geprepareerde kaarten verkreeg deze de vingerafdrukken van den Engelschman en deze liet hy op de handschoenen over brengen. Die handschoenen droeg hy, toen hy de revolver vasthield, om zyn slachtoffer te treffen. Slechts door de ontmoeting in de gevangenis kon de Engelschman gered wor den. Dat ook vingerafdrukken bedriegen kunnen, is onlangs by twee zeer inte ressante gevallen gebleken. In Dayton in den staat Ohio is 'n man, die wegens moord ter dood veroordeeld was, drie uur voor zyn terechtstelling in vrijheid gesteld. Ook in Zuid-Frankrijk is iets dergelijks gebeurd. Walter Haynes was van moord beschul- ïgd. Deze misdaad baarde indertijd in Amerika heel wat opzien, zoo meldt De ui omdat Haynes lang niet gunstig bekend stond. Ook werden er op de plaats van de misdaad vingerafdrukken gevonden, die met de zijne overeenkwamen! By het proces werden tal van getuigen opgeroepen, die echter allen ten gunste van Havnes spraken! Sommigen wisten zelfs te beweren, dat hy de moordenaar niet was. Ondanks deze goede voorspraak werd de man toch ter dood veroordeeld, daar de rechtbank zich aan zyn vingerafdrukken hield. Twee da gen voor de terechtselling werd in New York een man gearresteerd, die een in braak gepleegd had. By het verhoor beken de hy, ook den moord begaan te hebben. Toen men zijn vingerafdrukken met die van Haynes vergeleek, bleken ze een treffende overeenkomst te vertoonen. Dit geval heeft de Amerikaansche criminalisten in de dac- tyloskopie zeer getroffen, maar men wijst Vier-en-twintig jaar heeft een vader tevergeefs gezocht naar zyn vermisten zoon, totdat dezer dagen een droom uit komst bracht en hem den weg wees, die het contact tusschen vader en kind zou herstellen, zoo meldt Reuter uit Stutt- gart. Kort voordat de wereldoorlog was uitge broken, verliet een veertienjarige knaap te Saarbrücken eensklaps het huis van zijn ouders, stak de Fransche grens over en liet nooit meer iets van zich hooren. Zijn vader trachtte tevergees by buren en kennissen de verblijfplaats van den jongen te weten te komen. Evenmin kon hy ontdekken, waarom de jongen zyn ouders den rug had toege keerd. De Duitsche politie gaf aan alle politiepos ten, ook in het buitenland, het signalement van den knaap door en de Duitsche ambas sade te Parijs deed nog nasporingen bij het Fransche vreemdelingenlegioen, doch ook hiermede bereikt men niets. Eenige maanden later brak de wereldoorlog uit en daarmede werd het onderzoek der autoriteiten ge staakt. De vader gaf echter nimmer de hoop op zijn zoon nog eens levend terug te vin den. Na den oorlog werd het onderzoek weer voortgezet, maar, hoewel men vele sporen volgde, ook nu werd het mysterie van de verdwijning niet opgelost. Enkele weken geleden nu droomde de vader, die nu te Heindenheim woont, dat hy zijn zoon zag, nu als een volwassen man. De zoon stapte uit den sneltrein van Parijs op het station te Stuttgart, vergezeld van zijn vrouw en twee kinderen. De man omhelsde me groote vreugde zijn zoon, en ontwaakte. De droom liet den vader niet los. Indien myn zoon getrouwd is, zoo zeide hy by zich zelf, dan moet hij ook de noodige papieren van den burgerlijken stand uit zyn geboorte plaats gekregen hebben. De vader schreef onmiddellijk naar het gemeentehuis te Schil- tigheim (Elzas-Lotharingen), waar de zoon geboren was. Kort daarna kreeg hy ten ant woord, dat in 1925 de noodige papieren aan zijn zoon waren gezonden, die toen in het dorp Bizots in het departement Saöne-et- Loire woonde. Nu schreef de vader naar den burgemees ter van Bzots, die hem mededeelde, dat zyn kmd verhuisd was naar het mynstadje Montceau-les-Mines. De derde brief trof doel. Vader en zoon schrijven elkander nu geregeld, maar heb ben elkaar nog niet teruggezien. De gelukkige vader heeft inmiddels een foto van het gezin van zijn zoon ontvangen. By den eersten aanblik riep hij verbaasd uit: „Maar dat zijn precies de moeder en de twee kinderen, die ik in myn droom gezien heb Over eenige dpgen gaat de vader naar Montceau-les-Mines en dan hoopt hij tevens van zyn zoon te vernemen, waarom hy 24 aar geleden het ouderlijk huis verliet. Een DAGBLAD wordt tverk'Ujk gelezen j Dat moet toch aidoend' voor U wezen Wal hebt g' aan een blad, Dat oud-nieuws steeds bevat1 Dat geen serieus mensch ooit zal lezen II. Waren, zooals wy zagen in het jaar^U69 de Friezen van hunnen Holla tegenstander bevryd, daarstonden U echter in de reeks van volgende jaren Plooi aan de aanvallen van een veel geduchtiger No'T.mSTi70 teisterde een bulten- gewoon zware overstrooming fand en Holland, en drong zelfs ver het land binnen, dat.men voor van Utrecht zeevisch ving. De zeeg tusschen de Noord-Hollandsche eilanden werden diep ingeschuuM Texelen w ringen werden van het vaste land arge scheiden en de Zuiderzee werd zeer sterk "oSkta eenige volgende jaren w«s het geweld van wind en van water noodloU g voor de bewoners van Hollands Noordei kwartier, tengevolge waarvan hun oor logszucht sterk werd getemperd Graaf Floris echter, wiens verblijfplaats ongedeerd was gebleven, was niet gezind in de geleden nederlaag te berusten, doch deed spoedig een nieuwe heirvaart tegen de Friezen uitschoven, ten einde hen voor goed te bedwingen. r Zoodra het overstroomde gebied weder droog geloopen en begaanbaar was, ver brandden de grafelijke benden, Ses*eu™[ door de Kennemers en daaronder ook de Bergenaren, de dorpen Winkel en Niedorp en versloegen in het jaar 118- de Friezen b 1J}3ij^dezè°gelegenheid maakte Floris voor het eerst gebruik van strijdkoggen om over het water Akersloot aan te tasten, dat gelijk de kaart ons leert, toenmaals niet over land door zwaargewapenden, te bereiken was. Ook kon de Graaf met zijne koggen in het jaar 1184 de eilanden Texel en Wie- ringen bereiken en plunderen. Door hun tegenslagen ontmoedigd, er kenden de Weitfriezen, in het jaar 1186, weder de heerschappij van den Graaf, die nu zyn geheele gebied in rust kon zien. Hy maakte van die gelegenheid gebruik om orde op zijn zaken te stellen, alvorens hij met zijn zoon Willem (den lateren graaf Willem I) den keizei Frederik Barbarossa ter Kruistocht zou vergezellen. Bij deze voorbereidingen schonk hij o.a. aan de geburen van Bergen op 10 Augus tus 1188 een wapen, dat nog steeds door die gemeente woidt gevoerd. In het jaar 1189 trok graaf Floris naar 't Heilige Land, waar hij in 1190 te Antio- chië aan de pest stierf en in de St.-Pe- truskerk aldaar werd begraven. Zoolang Willem nog door een kruistocht tegen de Arianen in het Oosten werd vast gehouden, bleef de rust in het door ons beschouwde gebied ongestoord. Maar nauw was deze, die toen reeds graaf van Friesland was, in 1195 teruggekeerd, of er ontbrandde een strijd tusscher hem en zyn ouderen broeder Dirk VII, die zijn vader in het graafschap was opgevolgd, en ook gedurende Willem's afwezigheid Friesland had beheerd. Dirk werd door een inval der Vlamingen in Walcheren genoodzaakt om met het grootste deel van zijn leger in Zeeland te blijven en droeg aan zyne gemalin Aleida of Adelheid op met een by de abdy van Egmond gelegerde bende Willem weer stand te bieden, die met groote macht van koggen en met gepreste bewoners van Winkel en Niedorp aankwam. Hy werd door Aleida, met haar Kennemers en Alk- maarders zoo warm ontvangen, dat de gepreste bondgenooten den strijd opgaven en graaf Willem ternauwernood aan ge vangenneming kon ontsnappen. Inmiddels had graaf Dirk de Vlamingen verslagen en Zeeland bevryd, zoodat hij de wapenen weder tegen de Friezen kon kee- ren, hoewel tusschen de beide vijandige broeders door bemiddeling van hunne moeder en hunne ooms Otto, graaf van Bentheim, Boudewyn, bisschop van Utrecht en Dirk, Domproost van datzelfde gebied, een overeenkomst was gesloten. In Januari 1199 trekt Lirk over het iis Westfriesland binnen en bestraft de in woners wegens hunne moord- en plunder tochten, echter zonder dat er van krijgsbe drijven sprake is geweest. Men weet dat in 1203, na den dood van Dirk VI, die geen zoons naliet, hevige strijd werd gevoerd door de aanhangers van Dirk's dochter Ada, die met den graaf van Loon werd gehuwd en die van Willem, welke geen spilleleen voor Holland erken den. Deze strijd, waarin o.a. het Slot aan den Hoef te Egmond werd verbrand, ging niet tusschen Hollanders en Friezen en kan dus in opstel buiten beschouwing biyven. In de jaren 1219, 1220, 1223, 1238 en 1248 hadden Westfrieslar.d en Kennemer- land weder veel te lijden van iware over stroomingen, die veel land lieten verloren gaan of bederven, zoodat de landzaat wel andere zorgen had dan die des krijgg en dus geen moeite aan den landheer veroor zaakte. In het jaar 1234 volgde Willem II zyn vader Floris IV, die te Clermant op een tournooi verradeilijk was gedood, in het graafschap op, in 1248 werd hy tot roomsch koning gekozen, alles op een leeftijd van ongeveer 20 jaren. Hij stichtte verscheidene groote gebou wen in zijn gewest, o.a. te Alkmaar en t<e Haarlem en liet in 1252 by Heemskerk een ronden burcht bouwen op een smal stuk hoogen grond, welke den toegangsweg naar Haarlem geheel kon bestrijken en dus de nog steeds voortdurende stroop tochten der Friezen kon beletten. Het beheer van den burcht te Heemstede werd toevertrouwd aan heer Gerrit van Heemskerk, welke tegelijkertijd met het baljuwschap van Kennemerland werd be kleed. Een goed aantal soldeniers werd door den graaf te zijner beschikking ge steld, met welke hij de Westfriezen in ge stadig bedwang moest houden. Voorts had de baljuw de macht, om, in geval, dat de vijand met te veel manschappen aanrukte, heel Kennemerland tot tegenwvrfr te wapen te roepen. De ronde burcht is thans gesloopt, doch zijn plaats is nog door een krans van groote lindeboomen aangeduid. Inplaats van het slot, is in het jaar 1747 het landhuis Marquette gebouwd, dat m de zomer maanden voor het publiek toegankelijk is. Doch Willem werkte niet alleen preven tief, doch ook actief en rustte in het Jaar 1254 een aantal koggen uit om de Friezen van den waterkant te belagen, hetgeen ge lukte, daar er vele hunner in den scheeps strijd sneuvelden. Aangezien het verzet nog niet was ge broken, wachtte graaf Willem het tijdstip af, waarop de wateren wederom zouden zijn bevroren en in Februari 1254 maakte hy van de toen bestaande gelegenheid ge bruik om met een groote macht van voet knechten en ridders over het ijs tot diep in West-Friesland binnen te dringen. Hij onderwierp de onwilligen en ten einde hen te meer aan zijn persoon te ver binden, schonk graaf Willem voorrechten aan Alkmaar, Oudorp en Vroonen. Terzelf der tijd liet hij te Alkmaar een sterkte bouwen, Torenburg genaamd, die nu niet meer bestaat, hoewel de naam van de straat nog in eere wordt gehouden. De plaats is achter het nu bestaande Victoru-monument, dicht bij Luttik- Oudorp en den Kooltuin. Ten einde een toegangsweg tot die versterking te verkrij gen, werd doo- de moerassen een dijk aan gelegd, die nu nog den Dijk wordt genoemd en die naar het Westen verlengd werd door den over het droge land loopenden Ko- LEGENDA: 2. HeerHugowaard 7.' VoornTrmeer b. g' Scoorl* 5. Voormeer 10tW£E JSKST j Enkhuizen 6- «Luurie h. Vroonloo i. Ouddorp j- Alkmaar k. Slot Widenes m.De Rijp n. Edam 0 Monnikkedam P- Heemskerk

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10