Aanbod vBi wa WÊk ■Wmè wm m i- WmM Rechtszaken 3ngezonden Stukken Qemeentecaden ■•Sr DE RONDE VAN FRANKRIJK Glimlachje tweede blad. Woensdags en Zaterdags. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels uitsluitend a contant, (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Van Schendel gevallen. WARMENHUIZEN ONS PRINSELIJK PAAR MET VACANTIE. m WmB&wm M tiW* 1 -H ifl X-A-S Jfe iMÈfflr Groep gasten in den tuin van villa „Krone" te Heiligendam. Links naast H.K.H. Prinses 1,1 Hendrik; geheel rechts de Groothertog van Mecklenburg-Schwerin de easthpür l1,roer van wijlen Z.K.H. Prins s cir van het Prinselijke paar. Op de bank: „Pardon, mijnheer, kunt U me misschien ook zeggen, waar ik dit geld kan wisselen?" Te koop, spotpr., Permanent-machine, motordroogkap, centr. droging, wasch- bak, drooghelm, spiegels, toilettafels, stoelen, geijser, enz., enz. VERDRONKENOORD 90, Tel. 3528. Tc koop: z. g. a. n. tourrijwiel (Mag neet), elk aann. bod. Laag jongens rijwiel met torpedonaaf ƒ12. Meisjes rijwiel 10. Te bevr. LIMMERHOEK 18. Prima merken Stofzuigers met nieuwe motoren waarop 1 jaar garantie, vanaf 10 bij de Reparatie-Wikkelinrichting Peperstraat 3 bij den Dijk. Te koop damesfiets en postzegelalbum met vele vreemde zegels. v. d. WOUDESTRAAT 83. Te koop een 2-pcrs. ledikant en spi raalmatras,, en best veerenbed, tevens een pracht eiken spiegel en z. g. a. n. japon, maat 50. TURFMARKT No. 1 a, Alkmaar. Pracht salon-radio te koop 17.50, vierkante kampeertent 2X2 6.50. KORTE NIEUWESLOOT 4, beneden. Te koop een prima tourfiets en weg fiets. Beide zoo goed als nieuw. J. P. SCHIPPER. Omval 58 A. Handnaaimachines met gar. 5, 10 en 15, Singer handmach. m. kast 7.50, naaimachinetafels 4.25, dames- en hee- renrijw. 10, prima jongensrijw. 7.50. GUUS KLUNNEN, Hofdijkstraat 13. Te koop: Banketbakkerij- en winkel inventaris, alsmede gasoven (3 bak- ruimtes), amandelmach., autom. elec. choc. verwarmer, vormen, gereed schappen, inmaakpotten etc., automaat (2 rijen), z. g. a. n., choc. vitrines. Nat. kasregister, 2 moderne stofvrije kas ten, z. g. a. n., 2 toonbanken met zware marmeren bladen. Adres te bevr. Bur. v. d. Blad. Te koop: 4 stoelen en 2 fauteuils, 12- els karpet met 2 kleedjes, mooi eiken houten theemeubeltj^ en dwarse spiegel. Te bevragen SPOORSTRAAT 13. Te koop z. g. a. n. Damesrijwiel met remnaaf, nieuwe banden, enz. 15. LIJTWEG 21, Bergen. Gevraagd: 2 pers. Kano. Te koop: Heerenrijwiel. BURGER, Veerstraat 20. Gevraagd leerboeken Handelsschool 3de klas. PAUL KRUGERSTRAAT No. 8. Te koop 1 compl. stel studieboeken, z. g. a. n. Voorber. Middelb. Techn. Onderwijs. R. BAAS, Munnikenweg 25, Oudorp. Te koop een in prima staat zijnde luxe stalen kajuit motorjacht, vaarklaar. Te bevragen 's avonds na 8 uur OMVAL 70. Aangeboden Motobecano, belasting vrij met wegenbelasting, prijs 20. S. OORBEEK, Laat 36, Alkmaar. Te koop een prima tennis racket, twee groote handkoffers en een gasbakoven. Alles voor spotprijs. LIMMERHOEK 40. Wielrennen Ook de 17de etappe van de Ronde van Frankrijk heeft niets sensationeels opgele verd. De leiders hielden elkaar voortdurend in het oog met het gevolg, dat degenen, die niet zoo gunstig in de rangschikking stonden, steeds pogingen konden doen uit te loopen en hun positie te verbeteren. Zoo ging het ook gisteren. Deze 17de etappe werd in twee gedeelten verreden, terwijl er één klasse ment werd opgemaakt. Het eerste deel leid de van Besangon naar Belfort, een afstand van ongeveer 90 K.M. De Belg Masson werd eerste te Belfort in 2 uur 27 min. 48 sec. Van Schendel, Hellemons en Middelkamp kwamen met een groot aantal renners te Belfort binnen in den tijd van 2 uur 34 min. 2 sec. Onze landgenooten werden 16e ge plaatst. Het tweede gedeelte leidde van Belfort over Colmar naar Straatsburg, een afstand van ongeveer 143 K.M. Dit gedeelte werd door den Franschman Frechaut gewonnen in 4 uur 30 min. 20 sec. Als vijftiende kwam Hellemons binnen in 4 uur 34 min. 20 sec. Middelkamp zat in een groote groep, waar in zich tevens de leiders bevonden. Zij wer den ex-aequo op de 18de plaats geklasseerd met eenzelfden tijd als Hellemons. De laat ste, die door de controle te Straatsburg bin nenkwam, was onze landgenoot van Schen del. Hij was gevallen en had veel pijn aan zijn rechterschouder, arm en hand. Niette min had hij doorgezet en arriveerde in 4 uur 41 min. 29 sec. te Straatsburg. Eerst 30 K.M. voor Straatsburg was er een ernstige jacht ingezet. Bernardoni had het initiatief genomen met het gevolg, dat het peleton spoedig uit elkaar lag. Maar groote tijdsverschillen kwamen er bij de aankomst niet voor, zoodat er geen verrassingen te no- teeren vielen. Moed van van Schendel. Zooals wij reeds lieten uitkomen is van Schendel in deze etappe als laatste binnen gekomen. Even buiten Besangon heeft onze landgenoot een zwaren val gemaakt, waar door hij vrij ernstig aan den schouder en den rechterarm werd gewond. Hij kon slechts met een hand aan het stuur verder rijden. Hij leed veel pijn en zoo viel het niet te ver wonderen, dat hij te Straatsburg juist voor het sluiten van de controle moe en met een pijnlijk lichaam binnenkwam. Onmiddellijk werd hij onder behandeling genomen. Men had goede hoop, dat hij voor de 18e etappe zal kunnen vertrekken. Maar men kan slechts woorden van lof hebben voor de wijze, waarop van Schendel deze etappe heeft uitgereden. Met grooten moed heeft hy volgehouden, in zijn eentje, niet willend opgeven. Helaas heeft dit ongeval hem en kele plaatsenpp de lijst der algemeene rang schikking geKost. En de andere Nederlanders? Zoowel Mid delkamp als Hellemons kwamen in het hoofdpeleton te Straatsburg aan. Het trof ons, dat Hellemons, ondanks alle pech, welke hij in de ronde heeft gehad en zijn grooten achterstand in het klassement, in zoo'n goed humeur was. Toen wij hem naar zijn weder varen vroegen, gaf hij eerlyk toe, dat hy niet geweten had, dat de ronde zoo zwaar was. Myn eenig doel is thans nog slechts Parijs te bereiken. Den moed heb ik niet verloren, veel heb ik als nieuweling geleerd en als men mij het volgend jaar weer neemt, zal ik zeker niet als laatste eindigen. Hellemons en Middelkamp vertellen vol bewondering van de macht en de kracht van Bartali. In de bergen, aldus Hellemons, ik heb het nu in de Alpen weer kunnen consta- teeren, is de Italiaan even snel als andere renners op het vlakke. Middelkamp vond het jammer, dat hij zijn positie niet heeft kunnen verbeteren. Maar misschien win ik nog een etappe, voegde de PREDIKANT VRIJGESPROKEN VAN HET VERRICHTEN VAN ARBEID OP ZONDAG. De kantonrechter achtte art. 1 van de Zondagswet niet van toepassing. Ds. U. Elgersma, gereformeerd predikant te Ulrum heeft op Hemelvaartsdag zijn tuintje gemaaid en de veldwachter heeft hem bekeurd wegens overtreding van de Zondagswet. Ds. Elgersma heeft zich beroepen op het feit dat hij z.i. geen „arbeid" in den zin der wet verrichtte, maar het grasmaai- machientje eigenlijk meer bij wijze van ont spanning gebruikte. Officieel was hem evenwel ten laste ge legd, dat hy het gras in den siertuin, behoo- rende bij de pastorie van de Gereformeerde kerk, welke tuin was gelegen aan den open baren weg, en van daaruit zichtbaar, heeft gemaaid met behulp van een handgrasmaai- machine, welke arbeid alstoen niet nood zakelijk was en waartoe door de plaatselijke overheid geen schriftelijke toestemming was gegeven. Dit heeft dé predikant toegegeven en is dus bewezen. Nagegaan diende echter te worden of dit bewezene eenig strafbaar feit oplevert en aan de hand van de oude Zondagswet, die nog in de oude spelling is geschreven, zoo dat er in staat, dat op Zondagen en op zoo danige feestdagen als door de kerkgenoot schappen van den Christelijken godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, geen beroepsbezigheden zullen mo gen worden verricht, etc., is de kantonrech ter tot de conclusie gekomen, dat de werk zaamheden, die ds. Elgersma heeft verricht op dien dag niet vallen onder het begrip „arbeid" als bedoeld in genoemde wet onder art. 1. Op grond van de omstandigheden mag worden aangenomen, dat de verdachte uit louter genoegen, ten einde lichaam en geest te ontspannen, doch geenszins met de bedoe ling om den arbeid van den tuinman over bodig te maken of om deze te vervangen, de maaimachine heeft gehanteerd. Nu elk economisch motief afwezig was, kon er geen sprake zijn van productieven arbeid, doch dient de bezigheid van den verdachte met de handgrasmaaimachine veeleer als een spor tieve prestatie te worden aangemerkt. Een zoodanige lichaamsinspanning valt niet on der het begrip „arbeid" van art. - der Zon dagswet, hetgeen reeds hieruit blijkt, dat ook deze wet zelve onderscheid maakt tus- schen „arbeid'^ en „spelen" bij welke laatst genoemde bezigheden evenzeer inspanning van lichaam en geest wordt vereischt, doch ten aanzien waarvan niet hetzelfde absolute verbod behoudens dan in geval van nood zakelijkheid met toestemming van de plaat selijke overheid is gegeven als met be trekking tot openbaren arbeid. Dit alles overwegende en tevens, dat ook de beperkte voorschriften ten aanzien van spelen en dergelijke in dezen geen toepas sing kunnen vinden, aangezien het ten laste gelegde feit werd gepleegd in den namiddag toen de tyd, bestemd voor de openbare gods dienstoefening reeds was verstreken is ver dachte ontslagen van alle rechtsvervolging, gezien het feit is bewezen, doch niet als een strafbaar feit beschouwd. De eisch was 3.boete of drie dagen hechtenis. DE ZAAK TEGEN IR. R. VAN DER VEEN. Ambtenarengerecht verklaart beroep ongegrond. Het. Arnhemsche ambtenarengerecht heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in het beken de beroep, ingesteld door ir. R. van der Veen, oud-rij kstuinbouwconsulent voor Zuid- Gelderland en oud-directeur van de Rijks- tuinbouwwinterschool te Hees by Nijmegen, tegen zijn ontslag in beide functies. Zooals bekend, verleende de regeering dit ontslag op grond van ongeschiktheid van ir. van der Veen, mede in verband met de ver- -spreiding van een pamflet, waarin bepaalde maatregelen van de regeering ten aanzien van den tuinbouw op grievende wijze wer den becritiseerd. Het ambtenarengerecht heeft het beroep van ir. van der Veen ongegrond ver klaard. STAATSPENSIOEN. M. de Redacteur, Het zou prachtig zijn als alle tuinders op jaren en dergelijke menschen staatspensioen hadden. Wat een zorg zou dat minder zijn, wanneer dat kon zonder zegeltjesplakkery voor knecht of baas. Ondergeteekende is van zyn 20ste jaar een voorman voor staats pensioen geweest en nu al 40 jaar lid. Toch heeft hy er nooit vast op vertrouwd en jong leeren sparen, dus heeft hy zich zelf ge- pensionneerd. Men zegt, dat er geel geld is en vele aanhangers van politieke partyen gelooven dat, met het gevolg, dat zy het nu zelf ook niet krijgen. Uit den bewapenings wedloop blijkt wel, dat er toch geld ge noeg is. Met dank voor de opname. J. TWISK, Heiloo. De raad kwam gistermiddag voltallig onder voorzitterschap van burgemeester Nolet bijeen. Ingekomen van Ged. Staten bericht, dat de gemeenterekening over 1936 is goed gekeurd. Bij K. B. was goedgekeurd de verordening op de heffing van schoolgeld. Aan den heer P. Otto werd op diens altijd optimistische Nederlandsche kampioen op den weg er aan toe. En dan vernamen wij, dat wij al eerder van hem hadden gehoord, dat hij deze ronde beslist lastiger vond dan die van twee jaar geleden. En voor al die inspanning verdient een renner te weinig. Ik ben er het volgend jaar dan ook heusch niet zoo happig op, zoo besloot Middelkamp. Beiden legden ons dan uit, dat die combi natie met de Spanjaarden natuurlijk niet deugt. Zij geven niemand de schuld, maar het samenvoegen van Nederlanders met Spanjaarden heeft geen zin en is vcor beide partijen een onding. De algemeene rangschikking. Na de 17e etappe zijn er, zooals te ver wachten viel, weinig veranderingen in de algemeene rangschikking gekomen. 1. Bartali 121 uur 35 min. 2 sec.; 2. Ver- vaecke 121 uur 56 min. 19 sec.; 3. Cosson 122 uur 5 min. 13 sec.; 4. Vissers 122 uur 11 min. 39 sec.; 5. M. Clemens 122 uur 18 min. 56 sec.; 6. Vicini 122 uur 23 min. 58 sec.; 43. Middelkamp 124 uur 14 min. 48 sec.; 48. Van Schendel 124 uur 50 min. 39 sec.; 56. Hellemons 126 uur 26 min. 9 sec. verzoek eervol ontslag verleend als brug ophaler. B. en W. werden gemachtigd een nieuwe functionaris op arbeidsovereen komst tegen een vergoeding van 50 aan te stellen. B. en W. hebben den indruk, dat de brug zelden opgehaald moest worden, zoodat de belooning voldoende is. Ingevolge een verzoek van de arbeiders organisaties werd besloten den minister te verzoeken het uurloon in werkverschaf fing met 2 cent te verhoogen, omdat de loonen in het vrije bedrijf eveneens ver hoogd zijn. B. en W. stelden hierna voor te be sluiten tot het aangaan van een procedure tegen den heer Daalder te Alkmaar, die als borg van den pachter vans de schutslui te Schoorldam weigert aan zyn verplich ting te voldoen. De raad ging over dit punt in comité. Na heropening werd conform het voor stel besloten. Opheffing school Schoorldam. Aangezien Ged. Staten het raadsbesluit tot handhaving van de school te Schoorl dam niet hadden goedgekeurd, stelden B. en W. voor de school met ingang van 1 September 1938 op te heffen en met Schoorl een gemeenschappelijke regeling aan te gaan voor toelating van leerlingen tot de openbare school aldaar. B. en W. verwachten, dat de meeste leerlingen van de school te Schoo-ldam naar Schoorl zullen gaan. Aangezien met aanvulling van de school te Wanr.enhunen er toch geen leerkracht zal bi) komen, willen B. en W. de ouders daarin niet be lemmeren. Daar begint het schooljaar 1 September en daarom zullen zij in het belang van het onderwijs de school te Schoorldam met 1 September opheffen. Z. h. st. werd conform besloten. By de rondvraag informeerde de heer Rozendaal naar den stand van zaken met de gasfabriek. De voorzitter vond het ook jammer, dat het lang duurt, maar spr. verwachtte, dat de begrooting terug zal komen en dat de minister zyn voorwaarden zal stellen. De heer Rozendaal vond het beter, dat men maar tot opheffing besloot, inplaats van de zaak op de lange baan té schuiven. Nu kan men geei. propaganda maken. Weth. Molenaar achtte het niet denk baar, dat de minister via de begrooting drang zou uitoefenen. Er moet beslist worden op ons verzoek. De voorzitter: De voorwaarden waren reeds bekend gemaaxt. Weth. Mink merkte op. dat voor het eerste half jaar met de uitgaven mocht doorgegaan worden. De voorzitter had er niets tegen te ver zoeken aan den minister, een beslissing te nemen, in welke richting dan ook. Hiertoe werd besloten. Hierna werd nog wat gepraat over kuilen en straten en brandkranen, waar na sluiting volgde. Waterpolo D.A.W. I—FRISSCHE MORGEN I 4—0. Twee D.A.W.-zeventallen moesten aantre den, n.1. het eerste en het derde, hetgeen in den vacantietijd met eenige moeilijkheden gepaard ging. Vogtschmidt kwam inplaats van van Beek in het eerste uit, z'n plaats in het derde werd ingenomen door den nieuweling Broers. Onder deze omstandigheden is de 40- overwinning van D.A.W. I op Frissche Mor gen I een buitengewone prestatie. Na een ietwat onsamenhangend begin sloot het 7-tal behoorlijk, mede doordat aanvoerder Caarls z'n plaats weer volkomen waard was en z'n tactisch opstellen in de achterhoede herhaal de malen redding bracht, z'n samenspel met keeper van Stratum, die zich voor deze wedstrijd weer beschikbaar had gesteld, en die geen fout maakte, was vaak aardig om te zien. De goals werden gemaakt door midvoor Maijs 2, beide malen door goed doorzetten, Caarls en Vogtschmidt. De 3O-nederlaag van het derde tegen Neptunus II mag niet te tragisch worden opgevat. Het was een goede gelegenheid voor de jongeren om hun krachten te meten met een meer geroutineerde oudere ploeg, die elke zwakke plek uitbuitte en ook daar door een zeer verdiende zege bevocht.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8