Voor de huisvrouw. I tweede blad. assen brengt waar voor zijn geld. draverijen te zandvoort. opheffing van de lijn zaandam—hoorn—enkhuizen? HENSBROEK OUDE NIEDORP SCHOORL KOEDIJK AKERSLOOT OUDORk OBDAM 't ZAND CASTRICUM OUDKARSPEL SCHERMERHORN BEVERWIJK vacantieook voor de huisvrouwen! "plantenziektenkundige dienst!"" bevordering van den verbouw van korrelmais. kennemerland. Motoren Nu de Asser T.T. zeer nabije toekomst is geworden en het „tableau de la troupe" die het groote gebeuren gaat opvoeren, vrijwel volledig bekend is, kan moeilijk worden ontkend dat de Asser organisatie komt met een programma en een dagindeeling, die het publiek zooveel mogelijk garantie biedt, dat het langs de wegen van het Circuit van Drenthe volop „waar voor zyn geld" krijgt. Immers de massa's komen om strijd te zien en te beleven en het ziet er heelemaal naar uit, dat het kijkspel, dat Assen is, dit ruimschoots gaat brengen. Het begint 's morgens al direct met de op voering van het voornummer, de Juniores- Taces van een uur, die om half tien beginnen en waarvoor ongeveer veertig renners alleen al in het veld gaan verschijnen. Juist omdat velen onder hen niet zonder kans zijn in deze nationale race kan deze zeer aardig worden en kunnen er „knok- partijtjes" ontstaan die de dichte toeschou- wersdrommen al direct in de goede stem ming brengen. En na deze „voorverwarming" van het pu bliek begint dan om 11.15 uur de internatio nale snelheidsgalavoorstelling met het op treden der tot nu toe ongeëvenaard snelle D.K.W.'s in de 250 c.c.-klasse, die als fantas tische zilveren projectielen voorthuilend over het circuit de massa's een verbluffen- den indruk zullen brengen van de zeldzame snelheid waartoe men de kwart-liter-machi ne heeft weten op te voeren. Wel is D.K.W. hier verreweg de sterkste, maar er rijden zooveel D.K.W.'s, dat de onderlinge strijd heel fel kan worden. En na afloop van dit gevecht der 250 c.c.-ers komt dan des na middags om twee uur dertig de start voor de 350 en 500 c.c.-klassen met mogelijkheden van spanning en strijd die haast onbeperkt zijn. De 350 c.c.-race is wel de meest open kans van den dag waarin misschien emoties niet van de lucjit zullen zijn. Want de D.K. W. bleek onlangs tot groote verrassing van velen in staat de Velocette in deze klasse achter zich te houden en tusschen beide riva len kan ook in Drente een duel worden ver wacht, waarvan de uitslag moeilijk te Voor spellen valt. Maar het aardige in deze zwaar internationaal bezette klas is, dat, wanneer tijdens de race de spitsruiters door pech zou den worden uitgeschakeld, vele gelijkwaar dige tegenstanders naar voren zullen snel len voor een gevecht om de zege dat vol ver rassingen kan zijn. En dan is er dien zelfden namiddag nog het groote slotvuurwerk van de 500 c.c.-race met in de baan de snelste meercylinder-com- pressor-machines van Europa en van heel de wereld. Men behoeft slechts namen te noe men van B.M.W., Gilera en F.N., men behoeft slchts te denken aan de kansen van een duel DuitschlandItalië om al visioenen te krij gen van adembenemende snelheid en sen satie. De razende strijd tusschen de ontketende snelheidsmonsters van Duitschland en Italië op de rechte einden en in de bochten van ons vlakke, snelle Circuit van Drente kan de bekrooning worden van een dag vol emotie en sensatie. Een dag, dien niemand in onze motor- en autowereld feitelijk zal willen missen, een dag, die waar voor het geld zal brengen. Een, die dit jaar wel weer een record-aantal toe schouwers naar Assen trekken. Paarden Voor de gisteravond gehouden draverijen waren ingeschreven 31 paarden. Opgeko men waren 27 paarden. De prijzen werden als volgt toegekend: 1 Zoo Doorlooper, ber. W. Geersen, eig. H. v. d. Pol, Heemstede. 2 Anselor, eig. en ber. J. de Vlieger, Nieuw-Vennep. 3 Xuthus, ber. W. Geersen, eig. T. H. v. d. Zande, Hillegersberg. 4 Xantippe, ber. R. v. Wieringen, eig. J. Spaans, Heiloo. Er was groote belangstelling van de zijde van het publiek. Jkoviuciaal Tlieuws In verband met de geruchten, dat de Ne- derlandsche Spoorwegen voornemens zijn over te gaan tot de opheffing van de spoor lijn ZaandamHoornEnkhuizen, heeft zich enkele weken geleden op initiatief van de gemeentebesturen van Stavoren en Enk huizen, wel de meest belanghebbende ge meenten in deze, een comité uit vertegen woordigers van de gemeentebesturen ge vormd, die belang meenen te hebben bij het voortbestaan van deze spoorlijn. Dit comité, waarvan de burgemeester van Enkhuizen voorzitter is en de gemeente secretaris van genoemde gemeente het secre tariaat vervult, heeft Woensdag ten stadhuize te Enkhuizen vergaderd om er zich nader over te beraden, wat moet worden gedaan om het behoud van de spoorlijn zoo veel mogelijk te verzekeren. Op deze conferentie waren, naar het Vbl. meldt, aanwezig vertegenwoordigers van Enkhuizen, Stavoren, Sneek, Hoorn, Purme- rend en Zaandam. Hoewel in sommige bla den pas een bericht heeft gestaan, waarin werd medegedeeld, dat de Spoorwegen n i e t de bedoeling hebben om tot sluiting van het reizigers vervoer op deze lijn over te gaan, heerschte er in het comité op dit stuk nog allerminst gerustheid. Dit is vooral het geval bij Enkhuizen en Stavoren, wier wel en wee voor een deel afhankelijk zijn van het al of niet voortbestaan der spoor lijn. Men besloot de grootste waakzaamheid te betrachten en zich in verband hiermede in verbinding te stellen met de Kamers van Koophandel in Friesland, West-Friesland en Zaanland, teneinde deze lichamen voor het voortbestaan der spoorlijn te interesseeren en in de eerste helft wn September een onderhoud aan te vragen met de directie van de Spoorwegen, teneinde de gewenschte opheldering te verkrijgen. Er zijn teekenen, die er op kunnen wijzen, dat de spoorlijn, waarom het hier gaat, inderdaad in haar voortbe staan bedreigd wordt. Wy denken dan niet in de eerste plaats aan de per 15 Mei ingegane opheffing van verschillen de kleine stations op de lijn Zaandam Hoorn, doch meer aan het feit, dat het aantal bootdiensten van de spoor tus schen Enkhuizen en Stavoren is terug gebracht van vier op drie per dag, een handicap, waardoor heel wat menschen uit Amsterdam, Haarlem en andere plaatsen thans over land naar het Noor den reizen. Het aantal verbindingen over Zwolle naar het Noorden is per 15 Mei van zeven tot elf vermeerderd, hetgeen er dus op wijst, dat het verkeer meer over land wordt géleid. Intusschen vernemen wij uit spoor wegkringen te Utrecht, dat het n i e t in de bedoeling van de Spoorwegen ligt om tot sluiting van het reizigersvervoer op de lijn ZaandamHoornEnkhuizen over te gaan. Wij kunnen daar nog aan toevoegen, dat in de win ter dienstrege ling op dit traject waarschijnlijk geen verandering zal komen. Het concept luidt althans overeenkomstig dat van de zomerdienstregeling. Dit alles neemt echter niet weg, dat in het bijzonder de gemeentebesturen in noordelijk Noord-Holland en Friesland niet gerust zijn zoo lang zij niet bij de directie der Spoor wegen de positieve zekerheid hebben gekre gen, dat er niets met de spoorlijn zal gebeu ren, dat voor deze gemeenten in eenigerlei opzicht nadeelig zou kunnen blijken. Schoolreisje. De kinderen van de O.L. school hebben hun jaarlijksch schoolreisje weer achter den rug. Dinsdagmorgen vertrokken de drie hoogste klassen per trein naar Amsterdam, waar Artis en Schiphol zouden worden be zocht. Onder goed weer ging het op de fiets naar Obdam onder geleide van het onder wijzend personeel, den heer Koppenol en mej. de Vries, waaraan toegevoegd was de heer Jb. Visser als bestuurslid van de ver- eeniging van Getrouw Schoolbezoek. Hoewel het weer dien dag niet al te mooi was, heb ben de kinderen daar niet veel hinder van gehad, daar eerst 's morgens, toen het nog niet regende, Schiphol is bezocht en 's mid dags, terwijl het geregeld heeft geregend, Artis. Er is volop genoten. Ongeveer half negen kwamen allen voldaan en met droog weer thuis. Woensdag zijn de 4 laagste klassen met twee groote bussen van de N.A.C.O. naar Egmond en Bergen geweest, waar als altijd weer volop van zee en duin werd genoten. Het weer was buitengewoon voor een derge lijk reisje. Het bestuur van Getrouw School bezoek kan weer met voldoening op zijn werk terug zien. Regeeringsjubileum h.M. de Koningin. Maandagavond had ten raadhuis een bijeenkomst plaats onder presidium van den burgemeester ter bespreking van de te hou den feesten ter gelegenheid van het a.s. 40- jarige regeerings jubileum van H.M. de Ko ningin. Besloten werd een commissie samen te stellen. De volgende personen werden hiervoor benoemd: Voorzitter burgemeester C. G. M. v. Baar; secr.-penn. de heer J. F. Folkers; leden de heeren P. Klaver, H. Fijma, H. B. Helleman, J. Biersteker, J. Veldman, H. Tamis, J. H. Verlaan, G. Groen, de Boer, A. Mooij, C. Jong Jbzn., M. de Graaf, W. Kolkman, J. Waiboer en J. Nagelhout. Vervolgens werd besloten om op een centraal punt in de gemeente een tent te plaatsen voor rekening van de gezamenlijke caféhouders in de gemeente. De café's zullen op 6 Sept. gesloten zijn. Voormiddags zullen vermoedelijk de kin derspelen worden gehouden, namiddags volksfeesten en 's avond zal de tooneelver- eeniging van 't Veld iets ten beste geven. Vanwege de gemeente zal 25 cent per leer ling beschikbaar mogen worden gesteld be nemens ten hoogste 50 voor de overige festiviteiten. Tevens zal met een lijst worden gecol lecteerd, terwijl 's avonds wellicht een muzi kale rondgang zal worden gehouden door het fanfarecorps te Zijdewind. Ventverbod. Met ingang van Maandag 1 Augustus a.s. zal het in Schoorl verboden zijn te ven ten met koopwaar en het aan de huizen en langs de wegen aanbieden van drukwerken. Zij, die thans in deze gemeente willen ven ten, dienen daartoe ter secretarie een ver gunning te vragen, welke uiteraard slechts aan bona fide venters zal worden verstrekt. Collecte Roode Kruis. In verband met de op Zaterdag 6 Aug. a.s. in de gemeente Bergen en Schoorl plaatsvindende groote collecte van het Roode Kruis, zal de voorzitter van de afd. Bergen van het Roode Kruis mr. A. M. Le- deboer op Vrijdag 29 Juli a.s. des avonds 8 uur in hotel Kreb te Bergen, voor de col- lectrices en collectanten een uiteenzetting houden omtrent doel en streven van het Roode Kruis en de collecte bespreken. Draverij te Schoorl. Zondag 31 Juli a.s. zal de tweede hard draverij van dit jaar te Schoorl op het mooi gelegen sportpark plaats vinden. Waren voor de eerste harddraverij de inschrij vingen uitstekend, ook thans kan het be stuur weer tevreden zijn en de ingeschreven paarden garandeeren 'n sportieve en mooie draverij. Het is dan ook te hopen, dat de publieke belangstelling voor de a.s..draverij grooter zal zjjn, dan bij vorige gelegenheden, daar eerst dan vast kan komen te staan, dat de draafsport in Schoorl weer vasten voet heef gekregen. Het aantal inschrijvingen voor de moedigingsdraverij bedraagt 10. De 8cl(*" prijzen hiervoor bedragen 75, 25 en 10. Ingeschreven zijn Blancy, Colle, Baronesse, Barones Spiers, Buziau K. W., Brilliante, Always Ready, Zus Newbold, Zelda Bird en Wonder W. Voor de draverij A. bedragen de prijzen 225 en 25 en voor de draverij B 100, 25 en 10. Uiteraard mag de winnaar van draverij A niet deelnemen aan draverij B. Voor deze draverijen zijn ingeschreven 25 paarden te weten Rose Morgan, Buziau K. W., Betty Worty, Addri, Gretchen H, Zelda Bird, Bleu Band, Xiphias, Barones Spiers, Zilver Scot, Blancy, Zola, Zonnestraal, Dia mant Bleu, Maya Toddington, Brilliante, Uilenspiegel, Belanville, Y. Kemel, St. Bernard, Fatima, IJledizoon, Chileen, Wel kom en Wilhelm. Brandweerdemonstratie. Onder leiding van den opperbrandmees- ter de heer P. Hart, werd met de motor- brandspuit een demonstratie gegeven langs den Kanaaldijk die een afstand heeft van 4 kilometer. Bij het uitrukken uit de garage was binnen een uur tijds op 4 plaatsen halt gehouden en werden de slangen uitgelegd en met twee stralen water gegeven, wat el- ken keer 34 minuten vorderde. Het geheel was een vlugge demonstratie en gaf veel bekijks. Jaarlijksch schoolfeest. Dinsdag werd alhier door de jeugd van school no. 1 dorp het jaarlijksch schoolfeest gehouden. Met een groote autobus van de N.V. Stormvogels te IJmuiden werd om half negen de tocht aanvaard naar Ouwehands dierenpark te Rhenen en aldaar onder ge leide van het onderwijzend personeel en de schoolfeestcommissie het park bezichtigd, hetgeen onder begunstiging van prachtig weer plaats had. Op de terugreis is nog een bezoek gebracht aan de bioscoop de Cineac te Amsterdam en te 10 uur had de aankomst in het dorp plaats, opgewacht door ouders en belangstellende ingezetenen. Daartoe in staat gesteld door de bijdrage der ingezetenen werden op ruime schaal ververschingen verstrekt. Verplaatsing van de kermis. In verband met de ongesteldheid van den pastoor hebben B. en W. besloten de kermis, welke op 7, 8 en 9 Augustus wordt gehouden, niet te doen plaats vinden op het terrein van den heer A. J. J. Ryser. Naar wij vernamen wordt de kermis thans gehouden op het terrein van den heer Jac. Stroomer, hetwelk zich ten Oosten van diens woning bevindt en voor dit doel uit stekend geschikt is. De gasaanleg. Vanwege het gasbedrijf te Alkmaar wordt thans een aanvang gemaakt met het aansluiten der perceelen van het dorpsge deelte cp het gasbuizennet. Van de pl.m. 120 perceelen worden er een 70-tal aangesloten. Afscheid h. Smidts Vrijdagmiddag zal de heer H. Smidts officieel afscheid nemen als hoofd der open bare lagere school in deze gemeente. Behalve de leerlingen en oud-leerlingen zullen hierbij ook de burgemeester en de leden van den gemeenteraad tegenwoordig zyn. D. O. S.-reclame. De onder D. O. S. vereenigde plaatse lijke middenstanders gaven Maandagmiddag voor de kinderen en 's avonds voor volwas senen in de zaal van den heer Tambach voorstellingen met mr. Carter, ms. Corina en nog twee medewerkenden, welke voor stellingen uitsluitend toegankelijk waren gesteld voor de houders van voldoende koopbonnen. 400 kinderen waren opgeko men, terwijl 's avonds de zaal geheel ge vuld was met volwassenen. De voorzit ter der vereeniging de heer G. M. Bos open de, waarby hij hoopte dat het door den mid denstand aan haar cliënten gebodene op prijs zou worden gesteld, hetgeen zeker het geval geweest is. Geslaagd. De heer T. Blokland te 't Zand slaagde te Amsterdam voor het esperanto-diploma B. Feestelijkheden regeeringsjubileum. In een daartoe gehouden vergadering werd besloten ter gelegenheid van het a.s. regeeringsjubileum van H.M. de Koningin te 't Zand feestelijkheden (volks- en kinder spelen, feestverlichting, gondelvaart, etala gewedstrijden enz.) te organiseeren, voor welk doel lijsten ter teekening zullen wor den aangeboden. De Centrale Vereenigingsraad. In de vergadering van de centrale ver eenigingsraad, is in plaats van den heer Weenink, die wegens werkzaamheden moest bedanken, gekozen de heer J. de Zeeuw, van de vereeniging de r. k. zangvereeniging St. Cecilia. Het bestuur kreeg opdracht de regelemen- ten te herzien en in de volgende vergade ring de leden te laten bekrachtigen. De be langrijke bespreking aangaande de te nemen maatregelen met het a.s. Regeerings jubileum was voor de vergadering een te leurstelling omdat de vertegenwoordiger van de Oranjevereeniging niet aanwezig was, zoodat opnieuw met deze een vergade ring zal worden aangevraagd. Momenteel zijn reeds 21 vereenigingen aangesloten. Dit is wel een prachtig resul taat van den centralevereenigingsraad. Het regeeringsjubileum van de koningin. Het plaatselijk Oranjecomité vergaderde Dinsdagavond. Besproken werden de ter g leeenheid van de herdenking van het 40- afS regeeringsjubileum van de koningin e tenslotte een programma is samengesteld. Begonnen zal worden 's morgens om 7 uur met muziek vanaf den omloop van den toren. Daarna om 9 uur waarschijnlijk een dienst in de Ned. herv. kerk, voorafgegaan door klokgelui. Om tien uur een optocht, waarin de schoolkinderen uit deze gemeente zullen mede loopen, alsmede groepen adspiranten van Hercules Hygiea en van D.T.S. Ook zullen een paar wagens in den stoet worden medegevoerd, waarop oudere leden van D.T. S. groepen zullen vormen. Voorts versierde fietsen enz., waarvoor pry'zen beschikbaar zullen worden gesteld. Prijzen zullen worden gegeven voor: mooi, komisch en origineel. Opgaven hiervoor moeten voor 27 Augustus worden gedaan bij de betreffende commissie, waarvan C. v. d. Hoven secretaris is. De kinderen krijgen ballonnetjes, welke eerst ter opluistering in den stoet zullen worden medegevoerd, doch waarmee later een wedstrijd zal worden gehouden. De mu ziekkorpsen Genot door Kunst en Excelsior zullen, als de stoet gereed is, voor het ge meentehuis het Wilhelmus ten gehoore brengen, waarna een optocht door het ge- heele dorp wordt gehouden. Teruggekomen op het terrein zullen de kinderen worden getracteerd en de ballonnetjes opgelaten. 's Middags zullen op het sportterrein ver schillende wedstrijden worden gehouden. Ter afwisseling zullen de gymnastiekveree- nigingen optreden. Dit middagfeest wordt besloten met een slotgroep door de gym- nastiekvereenigingen, die een op de feeste lijkheden toepasselijke voorstelling zullen vormen. Voor deze middagwedstrijden is eveneens een commissie gevormd, waarvan de heer J. Schrieken secretaris is. Er wordt op de volle medewerking van de burgerij gere kend, opdat de feesten door een groote deel name goed zullen slagen. De feestelijkheden voor 's avonds zyn nog niet geheel geregeld. Er waren plannen voor een buitenfeest, maar ook voor net hou den van een feestavond zooals de vorige maal is gegeven. De commissie werd opge dragen, dit nader uit te werken. Vast staat echter, dat ook 's avonds het een en ander ten beste zal worden gegeven. De resultaten van de lijsten, welke gecirculeerd hebben, waren bevredigend, zoodat een mooi feest kan worden georganiseerd. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer C. Kuil, slaagde te Haarlem voor de hoofdacte. De aanvoer van aardbeien. Aan de vereenigde veilingen was de aanvoer 16.780 K.G., waarvan 7523 K.G. voor den minimumprijs werden opgehouden. De prys voor den handel was gemiddeld 22.61 per 100 K.G. Aan de B.E.T.-veiling werden 10.115 K.G. aangevoerd, waarvan 2942 K.G. doordraaide. De handel besteedde aan deze veiling 19.55 per 100 K.G. Donderdag zullen zoowel bij de Vereenigde Veilingen als bij de B.E.T.-veilingen de laat ste exportveilingen worden gehouden. door MARTINE WITTOP KONING. Als de vacantie voor ieder in het gezin een genoegen zal blijken ook voor de huis vrouw, voor wie de kans op extra-drukte in dien tijd niet denkbeeldig is! dan moet allereerst in deze weken gestreefd worden naar een zoo eenVoudig mogelijke leefwijze. En daaronder is dan natuurlijk ook de bereiding van de maaltijden begrepen. Het gezamenlijk deelnemen aan wande lingen, fietstochten of andere vacantie-ge- noegens brengt mee, dat de keuken gedu rende het grootste deel van den dag verla ten zal zijn en dat de maaltijden zóó geko zen moeten worden, dat „bewerkelijkheid" er geen ro" in speelt. Aan voedzaamheid noch aan smakelijk heid behoeft zoo'n maatregel schade te doen. Trouwens, bijkomstige vacantie-omstandig- heden gaan in dit opzicht met de huisvrouw een bondgenootschap aan: de eetlust, als ge volg van het leven in de buitenlucht, zet alle eischen van „verfijning" op zij en ver genoegt zich met de eenvoudigste gerechten terwijl de stemming van „vrijheid en blij heid" geen klachten kent, ook al zou het middagmaal eens minder uitgebreid zijn dan men het op gewone tijden gewend is. Zelfs kan zoo'n vereenvoudiging van de tafel op zichzelf reeds tot de vacantie-ge- noegens gerekend worden; het origineele en ongewone drukt er hetzelfde stempel op dat de geheele vacantie eigenlijk kenmerkt: het „anders zijn dan anders". Klassiek is de zomermaaltijd van sla met aardappelen. „En pannekoeken toe?" vraagt misschien iemand. Neen, géén pannekoeken toe; want voor degene, die ze bakken moet, brengen die een paar warme, drukke uurtjes! Rijstebrij toe: koud opgediend uit de fles- schen, waarin men ze ons kant en klaar thuisbezorgt. Wat suiker ook wel suiker met kaneel een schaaltje vruchten (aardbeien, bessen, boschbessen); of wel een portie vruchtencompote (o.a. van gedroogde geweekte abrikozen of pruimen, die geen kookproces behoeven te ondergaan)... het zijn alle mogelijkheden, die voor voldoende afwisseling zorgen en die tegelijkertijd aan de rijstebrij alle kans op eenzijdigheid ont nemen. Wordt misschien havermout geprefereerd? Het roomige product, dat de leverancier ons daarvan weet te verschaffen, wint het mis schien in voedingswaarde nog even van de rijstebrij en vormt met wat suiker bestrooi 2 of, evenals de rijst met een of and* vruchtengerecht gecombineerd een Ware tractatie. Gaat ten slotte de voorkeur uit naar jets met een „frisschen" smaak, dan nemen w- karnemelk met gort kant en klaar in flesch, die we met suiker, met stroop 0f met honing kunnen voordienen. Of wel, we be stellen yoghurt en presenteeren die met bel schuit en suiker. De geheele week door kunnen we op <jj. manier verzekerd zijn van 'n voedzaam na gerecht als doelmatige aanvulling van Wa"t in het vóórgedeelte van den maaltijd mocht ontbreken. Moeite noch tijd behoeft aan de bereiding van dergelijke melkspijzen te worden be. steed: ze worden op onberispelijke W|jze „zóó voor het gebruik" aan huis afgeleverd Juli 19381 £a*d: en Juinêom Wy ontvingen de volgende publicatie van den plantenziektenkuntligen dienst: Mededeeling No. 88: Monilia-ziekten van appel, peer, kers, morel, pruim, abrikoos en perzik; en van den herdruk van: Mededeeling No. 19: Bestrijding van plan tenziekten in kleine tuinen in den winter. De regeeringspersdienst meldt: De ervaringen, de laatste jaren in ons land ten aanzien van de cultuur van korrelmaï» verkregen, hebben nog niet tot een eenstem- mig oordeel over dit gewas geleid. Wel staat vast, dat aan de teelt van maïs voor zaadwinning groote voordeelen zyn ver- bonden. Niet alleen levert maïs een aanmer kelijk hoogere opbrengst dan alle andere hier te lande inheemsche graangewassen, ook voor de vruchtwisseling en de onkruidbe- strijding is de teelt van dit gewas aanbeve lenswaardig. Vooral in het intensief beheer de gemengde bedrijf is maïs voor zaadwin ning een gewas, hetwelk verdient nader be proefd te worden. Het is algemeen bekend, dat voor het dro gen van korrelmaïs een speciale droogschuur onmisbaar is. Ten einde te bevorderen, dat zy, die in 1938 een proef met dit gewas wen- schen te nemen, dit onder gunstige omstan digheden zullen kunnen doen, is besloten, evenals in 1937, bydrag^n voor het bouwen van droogschuren te verleenen. De bijdrage kan ten hoogste 40 bedra gen en wordt slechts toegekend aan hen, die ten minste 25 Are maïs verbouwen en on der verdere by den betreffenden ryksland- bouwconsulent aan te vragen „voorwaar den". Verzoeken om een subsidie voor dit doel moeten vóór 15 Augustus 1938 worden ge richt tot de betreffende rykslandbouwconsu- lenten. Na genoemden datum ontvangen aanvra gen zullen niet meer in behandeling worden genomen. Het is volop zomer en dat is ook te zien aan de ryke verscheidenheid van groente en fruit, welke aan de markt is aangevoerd. Behalve de verscheidenheid is er ook overvloed, al kan niet ontkend worden, dat er van enkele producten een tekort is. Met den grooteren aanvoer van sny- en spercieboonen is het met de hooge prijzen gedaan en de inzinking der prijzen zal de volgende weck nog grooter zijn. Over het algemeen genomen zyn de prijzen middelmatig en allerminst is er reden om tevreden te zijn, want een groot gedeelte der aanvoer brengt geen hoogen prijs op. Er was aan de markten nog al eens ver schil in prys voor hetzelfde product en kwaliteit en Alkmaar stond met den prijs van bloemkool aan de spits. Bloemkool is niet duur. De prijzen voor le soort waren 6.509.50 en 2e soort 35 per 100 stuks. Sla was niet erg in trek en de pry'zen, 0.701.90, moeten noodig zoo wezen. De aanvoer van andijvie, niet eens zoo overdadig groot, had weinig belang stelling en de prijzen, 0.60—2 per 100, waren niet hoog. Spinazie werd ruimer aangevoerd en ook posteiein. De prijzen voor de eerste zyn vrij goed, voor de laatste moet het noodig zoo wezen. Het gemiddel de was resp. 0.3O—/ 0.45 en 0.20— 0.30 per kist. Peulvruchten, waarvan de aanvoer minder is, had aller belangstel ling, wat tot uiting komt in de prijzen. Doppers golden 10—14, capucijners (w.) 12—14.50, id. (br.) 14—20 en raspers 13—16 per 100 K.G. De aanvoer van tuinboonen was niet grooter, doch de prijzen gingen omhoog. n.1. 5.509 per 100 K.G. Bosgroente had geen groote belangstelling en de prijzen waren als de vorige week. Boonen waren beduidend lager in de prijzen. Snijboonen maakten een prijs van 2328 en dikke (dubbele) boonen 19—23 per 100 K.G. De aardbeiencampagne is ten einde. De opbrengst is meegevallen. Juist op tijd is er legen gekomen en de vrees voor mis lukking welke op aller lippen lag is niet bewaarheid. Er is over de prijzen niet te roemen. In het begin van 't seizoen was t vry goed, doch de afbraakpryzen van de aatste 10 12 dagen, geven een knak aan e doorsneeprijzen. En men mag nog van geluk spreken dat de regeering een ge- hof markt heeft genomen zij Ho ,voor een k^in prijsje en door oe Fruit- en Groentecentrale laat inpul- ders had er niets van terecht ge- d? afgeloopen week waren de rrÈroo V3n d<\aardbeien (behalve dan de 7Cifirmfprys) f 0 45—0.65 per slof. ShÏÏ? €,n,zljn schaarsch en duur, de KT? van 2.30 per slof, zijn hoog te noemen. tumf0^0 lx!ssen werden in grooter kwan- OM negeVw e-n de Prijzen, 0.40— ziin mnmJnf f' Z^n redelÜk- Kruisbessen f 0 sTÏÏTÏTJ g*wild en golden 0.40— van fnmfho u bescheiden aanvoer hn».nf ad niet eens groote be- 0 22 n'""H h°eWel de f 015— 1 0.22 per doosje, niet tegenvielen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8