ALS ROOKER VAN SMAAK SMAAKT U ALLEEN ALKMAAR-DEN HELDER T 'R! IU IM P H 1 CENT VIRGINIA 'N TRIOMF VAN SMAAK N.V. Autobusdienst „Noord-Holland", j I |i Siad m Omgeving Txovindaal Tlieuws Weec&ecicht w. v. Aansluitende verbindingen naar: TEXEL. WIERINGEN LANGENDIJK STOMPETOREN BEVERWIJK NOORDSCHARWOUDE OTERLEEK EGMOND AAN ZEE ST. PANCRAS ST. MAARTENSBRUG ZIJPE SdS» "P de Ee„ SCHERMERHORN BERGEN AKERSLOOT OUDKARSPEL Verwachting Buitenlandsch weeroverzicht owr EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. GERED. Hedenmorgen om half 12 viel de 5-jarige Henk Govers in de Troelstrakade. Het kerel tje, dat reeds, naar het midden dreef, werd door den 14-jarigen Gerhard gered. Hulde voor dezen kranigen jongen. DOODELIJK ONGEVAL TE 'T ZAND. Woensdagavond viel de 14-jarige doch ter van den veehouder A. Dobbe te 't Zand van een rijdenden wagen en kwam onder de wielen terecht. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Wij vernamen dat een der wielen over het hoofd van het meisje is gereden. DE KAASMARKT. Zomer, vacantietijd en een zonnetje, dat haar stralen niet door zware wolken behoeft te boren. Meer is er niet noodig om van een buiten gewone belangstelling voor onze kaasmarkt te kunnen spreken. Honderden wimpels, die de straten een feestelijken aanblik geven. Het is een ver sierde kaasstad, die haar gasten ontvangt, gasten uit alle deelen van de wereld, die naar Holland gekomen zijn en natuurlijk de Alkmaarsche kaasmarkt als één der mar kantste bezienswaardigheden van ons land niet hebben vergeten. Er is gelukkig nog kaas, er was van morgen zelfs een hoeveelheid van 118.000 K.G., waarvan de fabriekskaas een prijs van 22 maakte, de kleine boerenkaas 20.50 en de boeren-commissiekaas 26.50. Bui tengewone exportmogelijkheden waren er niet. Men kocht blijkbaar op hoop van zegen. Maar de handel was goed, men kocht en men had keus. Men wist wat men kocht, want het lag in lange stapels van zachte kanonskogels over de steentjes van de markt uitgespreid en dat is voor den kooper toch altijd van meer beteekenis dan wan neer hij op een bovenzaaltje in een monster kistje met drie kaasjes kan kijken. Op marktdagen als deze blijkt eerst dui delijk, welk een geheel ander beeld men verkrijgt als geoliede kaas wordt aange voerd. Daarvoor hadden weer de fabriek te Wer- vershoof, de heer Frans van Heiloo, Centraal te Alkmaar en „Kennemerland" te Eg- mond-Binnen zorg gedragen. En daarnaast was er ditmaal „De Verwachting" van Limmen, die een deel van den aanvoer had geolied en voor een partij prachtig gekleurde kaashallen gezorgd had, welke de onver deelde bewondering van duizenden belang stellenden heeft getrokken. Het oliën mag wat meer werk met zich brengen, maar het geeft de voldoening, dat men een product ter markt brengt, dat dadelijk opvalt en dat door het oliën ook beter bestandbaar is tegen den invloed van het weer. Duizenden en duizenden hebben weer genoten van alle verrassingen, welke onze fraaie Waagtoren op Vrijdagmorgen laat bewonderen. Hij vertoont ze trouwens ook op andere morgens en zelfs midden in den nacht, maar dar. is er geen sterveling om er naar te kijken. Voor het proeven van de kaas, zoowel in den vorm van hompjes van het Zuivel- bureau als van de kaas met beschuitjes van de V. V. V. was er weer een overweldigende belangstelling. Wijn kan men eerst goed proeven in het land waar zij gegroeid en gemaakt is en zoo is het ook met de kaas. Die groeit bij de Noordhollandsche koe zij het dan in anderen vorm en die wordt met gegarandeerd vetgehalte gemaakt in een van de talrijke kaasfabrieken in onze omgeving. De fabriek Crema is de eerste in deze streek, die zich ook op het vervaardigen van Lanitol gaat toeleggen, het product waaruit men kunstwol kan maken en wjj zien in de toekomst al een ander vertrek van den Waagtoren ingericht als magazijn en toon zaal van Lanitol-pakken. Confectie direct van de koe naar den kooper. Gelukkig is het nog zoover niet. Wij ge bruiken de melk voor de kaas. Edammer kaas van de Alkmaarsche markt. „Proeft het product waar het verkocht wordt", is ook hier het devies en men kan in het Waag gebouw thans overheerlijke kaascroquetjes krijgen. Wij hebben er vanmorgen een proefje van genomen. Zij zijn warm en smakelijk en de kok met zijn witte muts komt handen te kort om ze te bakken en af te leveren. Venters met alles wat met kaas in ver band staat en ook met wat er heelemaal niet bij hoort maakten vanmorgen beste zaken. Voor den ingang van den Waagtoren staat een gids van de V. V. V., die algemeen be kend is als de man met het blijmoedige ge zicht. Hij is als 't ware een levende baro meter op wiens gelaat men zelfs zonder er op te tikken kan aflezen of de zaken goed of slecht gaan en vanmorgen straalde zijn gezicht van een zoo groote voldoening, dat elke nadere vraag achterwege kon blijven. Trouwens wie naar boven keek, kan zelf wel zien, dat er „zaken" gedaan werden. Talloozen verdrongen zich binnen den steenen omloop van den toren en bewon derden het panorama en hadden eerste rangs plaatsen by het carillon. Een extra woordje van lof voor onzen stadscarillonist, die den beiaard op meestelijke wijze weet te bespelen en de vroolijke klokkeklanken door de zonnige lucht laat huppelen. Dat alles verhoogt de stemming en dat alles maakt, dat de duizenden, die zich langzaam door de open gehouden marktgedeelten bewegen, vroolijk en geïnteresseerd om zich heen kijken. Zij zitten gehurkt bij de schuiten, waar de kaaskogels onafgebroken door de houten goten in het ruim vallen, en zij vormen voor zoover zij door de roepende kaasdragers niet opzij gedrongen worden, vroolijke familiegroepjes op en naast de kaasstapels waar zij door een familielid ge fotografeerd worden. Souvenirs van Alkmaar, en een souvenir, dat zij nog lang zullen bewaren en met vol doening zullen bekijken. in Tentoonstelling Van 30 Juli tot en met 28 AuSust"®' Kunstzaal Boendermaker te Bergen, van schilders van de Bergensche s Geopend: dagelijks van 9 tot 4 uur, Opening Zaterdag 30 Juli 3 uur. Bioscoop Harmonie, 8 uur, tot en met on icw 1 derdag, hoofdnummer Misbruik van v waardeering trouwen (rom.); hoofdrollen Danie rieux en Jean Worms. Toegang boven J Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee, City-theater, 8 uur, tot en met Donder- dag, hoofdnummer Honderd mannen en één meisje (amus.); hoofdrollen ^c'Jn^ Durbin, Leopold Stokowsky en Adolpne Menjou. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.30 en 8 uur voorstelling, „JUDITH". I Roxy-theater, 7.45 uur, Vrijdag tot en met Hedenavond gaat in hét openluchttheater Maandag, hoofdnummer Mr. Moto slaat toe te Bergen de 2e voorstelling van het groot-1 hoofdrol Peter Lorre, lof voor haar arbeid, dien zy geheel belange loos verrichtte. Als dank en voor dezen arbeid werd Donderdag te Utrecht in het Jaarbeursgebouw aan de le den van genoemde commissie, t.w. de heeren J. M. Groot, J. Blauwboer, Th. v. d. Kamer en P. Kers de zilveren gildepenning uitge^ reikt. De eer van onze stad is dus door de slagers hoog gehouden. We vernemen, dat zich reeds verschillende nieuwe leerlingen voor den volgenden cur sus hebben aangemeld. GESLAAGD. De heer J. J. Schellings alhier behaalde te Den Haag het diploma boekhouden M. O Mej. M. Kaarsemaker alhier en de heer M Baayens te Schagerbrug slaagden te Haar. lem voor het hoofdacte-examen. sche spel „Judith" door „de Hollandsche speelgroep". Bezoekers worden na afloop door den autobusdienst Alkmaar-Bergen, gratis vanaf het terrein naar Alkmaar vervoerd. VEEFONDS ALKMAAR. In de bestuursvergadering van het vee fonds Alkmaar, is in de plaats van wijlen den heer D. J. Govers benoemd tot voor. zitter de heer S. Smit, alhier. POSTDUIF GEARRIVEERD. Bij den heer T. Blokker, Geestweg 17, Bergen, is gisteren een postduif komen aanvliegen, gemerkt B. M. 263. AANBESTEDING. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat heeft heden aanbesteed het uitvoeren van grondwerken en het maken van een rijwielpad, deels met een verhar ding van cementbeton, deels met een ver harding van betontegels, met bijkomende werken op den weg nr. 9 van het Rijkswe genplan, gedeelte AlkmaarStolpen, in de gemeenten Bergen, Warmenhuizen en Schoorl. Laagste inschrijver N. V. Leidsche zand- en grond-maatschappij voorheen J, M. Samson te Leiden voor 123.900. COMMISSIE VOOR ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN Het bestuur dezer instelling verzoekt ons opname van het volgende: L.S., Wist gij, dat vanaf 1 Januari 1938 tot heden 125 deelnemers, n.1. 40 bankwerkers 42 timmerlieden, 14 kantoorbedienden, 10 electriciens, 7 schilders en 12 grondwerkers vanuit de Centrale Werkplaats bij verschil lende patroons zijn geplaatst? Dat de tijd met nuttigen en opbouwenden arbeid doorgebracht op de Centrale Werk plaats in aanmerking wordt gebracht bij het afleggen van examens? Dat deelnemers van de Centrale Werk plaats bij sollicitatie naar Rijks- of Gemeen tebetrekkingen vóórgaan bij sollicitanten die hun tijd in ledigheid hebben doorge bracht? Dat deelnemers van de theoretische ont wikkelingscursussen P.B.N.A, bij Rijksin stellingen zijn geplaatst, omdat zij deze cur sus volledig hadden doorgewerkt? Dat de Centrale Werkplaats en de cursus P.B.N.A. u de gelegenheid verschaft uw vakkennis te onderhouden en uit te breiden? Dat bekwame werkmeesters voor u klaar staan om u te helpen met alle moeilijk heden, die het aanleeren en beoefenen van uw vak met zich brengt? Dat in de Centrale Werkplaats gelegen heid bestaat u te oefenen in machine-bank werken, motoren herstellen, draaien, sme den, electrotechniek, teekenen, kantoor- administratie, typen, timmeren, meubel maken, schilderen, metselen, enz. enz.? Dat een nieuw kantoor en teekenkamer in aanbouw zijn om u de gelegenheid te geven uw bekwaamheden te onderhouden en uit te breiden? Neem eens goede nota van bovenstaande en bedenk dan, dat reeds nu in verschillende bedrijven gebrek aan geschoolde krachten begint te ontstaan. De arbeiders van de naaste toekomst zal naast een paar bekwame handen in de eer ste plaats een helderen kop moeten bezitten. Hij zal zonder fouten naar de teekeningen moeten kunnen werken en zoo economisch mogelijk moeten werken; kunnen omgaan met de moderne gereedschappen en machi nes en behooren te weten, wat men onder rationalisatie verstaat. Voor vergoeding voor slijtage aan kleeding en schoeisel wordt 1 per week aan eiken deelnemer van 16-24 jaar uitgekeerd. De deelnemers van de Centr. Werkpl. hebben voorrang bij plaatsing op den theo- retischen cursus P.B.N.A. Blijf daarom niet werkloos rondloopen, maar meldt u aan op ons kantoor Doelen straat 3, waar alle gewenschte inlichtingen zijn te bekomen. Het kantoor is geopend eiken werkdag van 912 en 24 uur, 's Zaterdags van 9—12 uur. CURSUS ALKMAAR SLAGERS VAKONDERWIJS. Men schrijft ons: De eerste cursus voor slagersvakonderwijs ter verkrijging van het vestigingsdiploma, welke te dezer stede werd gehouden, is thans geheel beëindigd. Deze cursus is een waar succes geworden, zestien van de ze ventien leerlingen slaagden voor de te Utrecht gehouden examens. Dif groote succes hebben de leerlingen zeker voor een groot deel te danken aan hun leeraar, den heer J. de Wit alhier, die tijd noch moeite heeft ge spaard om zijn leerlingen de veel omvatten de stof zoo goed mogelijk bij te brengen. Maar niet alleen de leeraar, ook de com missie van bijstand verdient een woord van Dinsdag tot en met Donderdag, hoofdnuni- mer 't Was in de Mei (Maytime); hoofdrol len Jeanette MacDonald en Nelson Eddy. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Vrijdag 29 Juli. V.V.V. Openluchttheater Bergen, tweede opvoering van „Judith". Zondag 31 Juli. Schoorl, 1.30 uur, korte baandraverijen op het sportpark aldaar. Aanbesteding. Door de directie van de Wieringermeer zal worden aanbesteed het opnemen der aanwezige klinker bestrating op een gedeel te van p. m. 2.3 K.M., van den Schagerweg in de Wieringermeer, het aanleggen van de fundeering eener gewalste verharding met grootere breedte op dit wegvak en op een daarbij aansluitend p. m. 1.65 K.M. lang nieuw te maken weggedeelte, alsmede het uitvoeren van bijkomende werken. Nieuwe wegen. Bij stukjes en beetjes komen ook in Friesland de op den afsluitdijk aansluitende snelverkeerswegen gereed. Thans wordt weer aanbesteed het maken van een aardebaan, met bijkomende wer ken, van een gedeelte van den weg no. 43, Groningen, Beetsterzwaag, Heerenveen, Sneek, Afsluitdijk, onder de gemeenten Wonseradeel en Bolsward. Bestuur gemeenschappelijke gas fabriek. In verband met de geruchten, dat voor stellen zouden zijn gedaan, om de burge meesters der Langendijker gemeenten en St. Pancras in het dag. bestuur van de gemeen schappelijke gasfabriek te doen vervangen door wethouders, deelt men ons mede, dat een dergelijk voorstel niet is gedaan. Wel zijn een drietal wethouders dezer dagen bij den voorzitter van de Lichtbedryven ge weest in verband met de nieuwe gemeen schappelijke regeling, ten aanzien waarvan zy verschillende, reeds lang bestaande wen- schen, onder de aandacht van den voorzitter hebben gebracht, in de hoop, dat daarmede bij de samenstelling van de nieuwe regeling rekening zal worden gehouden. De behandeling van het nieuwe ambte narenreglement zal nog wel eenigen tyd op zich laten wachten. Men is blijkbaar voorne mens, het volgende jaar met dit nieuwe re glement te komen. Hand verwond. Tijdens zijn werkzaamheden had de postbode de heer S. Debets, het ongeluk met zijn hand door een ruit in de woning van den heer Blauw te stooten. Dr. Heringa hechtte de wonde. Schoolreisjes. Twee feestdagen luiden gewoonlijk hier voor de schooljeugd de groote vacantie in, dagen, die voor de kinderen in hun later leven tot de onvergetelijke zullen behooren. Dinsdag trok de heer Langhorst met zijn klassen en mej. Noorman met de school commissie naar Amsterdam. De regen fun geerde als spelbreker, daar het fijne er in Artis en op Schiphol wel een beetje af was. Toch kwam men in opgewekte stemming thuis. Woensdag trok het onderwijzend per soneel en met de kleintjes er op uit. De tocht ging naar Bergen, verder naar Eg- mond aan Zee, en door Alkmaar's mooiste gedeelten weer huistoe. Een stralende zonne dag en bij den terugkeer blijde gezichtjes van kinderen, die volop genoten hadden. Vermoeiende, doch prettige dagen voor de begeleiders, die allen eer van hun werk hadden. De aanvoer van aardbeien. Op de gehouden vóór-laatste speciale aardbeienveiling was de aanvoer zeer ge ring. Aan de B. E. T.-veiling werden 4028 K.g, aangeboden, waarvan 185 K.g. werd worden. Een voldoende voorraad is binnen gehaald, terwijl naar wij van deskundige zy'de vernamen ook de kwaliteit niet tegengevallen is. Wel moest een gedeelte van den hooi- voorraad als gevolg van minder gunstige weersomstandigheden langer op het land bly'ven liggen dan wenschelyk was, doch deze omstandigheid is gelukkig niet van zoodanigen invloed geweest, dat van een mislukten hooioogst moet worden gespro ken. Geslaagd. Onze plaatsgenoot mej. D.' Deutekom Pd. slaagde voor het te Amsterdam gehou den examen Duitsche Handelscorresponden tie van de Vereen, v. Leeraren in de Han delswetenschappen. Ruit kapot gereden. Donderdagmiddag is een vertegenwoor diger van de fa. A. KI. uit Opmeer met zijn auto in aanraking gekomen met een winkel ruit van het Langendijker Warenhuis, met gevolg, dat een stukje van deze ruit ver brijzeld werd. Hoewel het maar een klein hoekje was, zal toch een geheel nieuwe ruit moeten worden ingezet, zoodat een en ander voor den chauffeur nog een aardig schade- postje zal zyn. Schoolreisje, Onder begunstiging van heerlijk zo merweer maakten de leerlingen der drie laagste klasse der openbare school hun jaarlijksch uitstapje per touringcar van den heer J. Kieft te Grootschermer. Het doel der reis was Schoorl en Camper duin. Opgewekt en in vroolijke stemming arriveerde men in Schoorl waar volop is genoten in de speeltuin en niet minder in de duinen. In Camperduin bereikte de pret het hoogste punt daar het ideaal weer was voor pootjebaden. Het duurde dan ook maar kort of kousen en schoenen waren uit en dapper plaste de jeugd in het water. De tijd snelde echter heen en het signaal van op breken was voor de jeugd te vroeg zooals er genoten is. Zonder eenige stoornis en op gewacht door vele ouders kwam men hoogst voldaan om 8 uur weer in het dorp terug. Geslaagd. Onze vroegere plaatsgenoot de heer R M. Bosschaart slaagde te Amsterdam voor het diploma middelbaar boekhouden. Verbetering bij den vuurtoren. De doorbraak bij den vuurtoren is thans geheel gereed gekomen, de duinhellingen zyn netjes afgewerkt en daartusschen is mooi wandelpad aangelegd, zoodat thans geheel om den vuurtoren en het mo nument van Speyk heen kan loopen Vanaf den zeekant heeft men thans een veel beter gezicht op den vuurtoren, terwijl men bo vendien een mooi gezicht op het dn™ heeft. Het werk heeft wel lang geduurd maar er is dan ook een bijzonder aardiee verbetering tot stand gebracht, die voor gasten en inwoners een nieuwe vormt. n men attractie De Duitsche trawler-vaart. Opnieuw zijn voor de vaart op Duitsche trawlers thans 15 werklooze visschers aan .,..«.„«^10» „.g. wera.S^Ïk'hebben 11^ °P dcz* opgehouden. Het product bleek thans zeer handeling hphhon vonc*e^; Over de be- gewild te zijn want de handel besteedde ge- varen niets dan lof'g^en' jie thans r°eds middeld 28.20 per 100 K.g. Y°°T de visscher* en 6 de .«emeente is deze tewerkstelling 'n mooie uitkomst. 8 Brandweer-demonstratie. Donderdagavond hield de vrijwillige' brandweer haar eerste demonstratie waar bij met volle bezetting werd uitgerukt De leden die telefonisch zijn aangesloten en die op hun beurt de in de nabijheid wonende manschappen waarschuwde, werden allen gelijk opgeroepen. In een minimum van tyd waren allen in Wij vernamen, dat de heer M. P. Blaauw alhier, is aangesteld als ingenieur in dienst van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage. Hooi-oogst. Het resultaat van den hooibouw 1938 kan voor zooveel betreft de gemeente Zype, over het algemeen bevredigend genoemd motorspuit werd gehaald V|h Noor'dscharwoude en was byna gelyk de plaatselijke wagens present. Er We water gegeven met een straal op de water ander had een vlot verloop, alarmeering demonstratie duurden ongeveer een UUr" lel een bewijs dat alles vlug van stapj liep. Eerste prijzen beha*u op het nat. concours voor chr. gem' koren, uitgeschreven door den krin# Utrecht van den Kon. bond van chr. en Oratorium-vereenigingen ter gelegen» heid van het 10-jarig bestaan te Zeist ver. wierf het chr. gem. koor Looft den Heer te Sint Pancras, directeur Paul Kok met 367 punten een eersten prys in de suprieilre afdeeling. Tevens mocht de heer Kok met Solo Deo Glori te Noordscharwoude en Crescendo te Dirkshorn een eersten prijs te behalen jn de afdeeling Uitmuntendheid met respec. tievelyk 334 en 369 punten. Geslaagd. Niet de heer C. Kuil, maar ons plaatsge noot de heer C. Krul slaagde te Haarlem voor de hoofdakte. Met de grijp kraan ging het niet vlug genoeg. Woensdagavond tijdens de lampionnen- verlichting is van de op het terras van de lunchroom van den heer de Vriea aan de Raadhuisstraat staande grypautomaat een der ruiten ingedrukt en het grootste ge deelte van de zich daarin bevindende snuisterijen verdwenen. Van den dader geen spoor. Feestplannen bij het regeeringi- jubileum. Op uitnoodiging van burgemeester v. d. Heuvel is op het raadhuis een bespreking gehouden met eenige daartoe uitgenoodlg- de ingezetenen voor de herdenking van het op 6 September a.s. te houden feest ter ge legenheid van het 40-jarig jubileum van onze koningin. In het eere-comité hebben zitting geno men de heeren G. J. J. van der Heuvel, burgemeester; M. Groot Jnzn. en E. de Vries, wethouders: pastoor L. Nieuwenhui- zen, dominee J. P. van Mullem; pastoor A. v. d. Horst en dr. A. F. van Vugt In het werkcomité dat de plannen tot feestviering zal uitwerken, hebben zitting genomen de heeren A. van Duin voorzitter; N. v. d. Holst secretaris en C. de Jong penning meester. Leden: D. Schering, P. Schouten Sr., J. W. Slootmaker, W. Overtoom, Jb. Groot Azn., P. Helder, Jn. Groot Mzn. en P. de Jongh. Geslaagd. Te Amsterdam is geslaagd voor leerares de stenografie mej. M. G. Kroon, alhier. Zwakke tot matige later wellicht toene mende zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen; iets warmer. H Het blijft mooi weer. o dat gistermorgen boven Schotland lag, trok weg naar de Noorsche zee en werd gevolgd door een algemeene s yging van den luchtdruk over de Britsche eilanden en het vaste land. Op den oceaan vormde zich echter een nieuw diep mini- v om' „hedenmorgen 7 uur op 52 graden en 23 graden W.L. lag, en zijn invloed e gevoelen in Ierland en zware regens gat aan de westkust in den nacht. Door het toenemen van den luchtdruk in Frankrijk, en net dalen op den oceaan is het lucht- nIÏVerVTal °Ver de Britsche eilanden toege- j n". n den nacht trok een onweer- 5®le 0ver zuidwest-Duitschland. In Finland en zuid-Frankrijk blijft het weer het Ki3™!- de Britsche eilanden en om koel mofl en de Noordzee betrekkelijk aleemen "achttemPeratuur. Over het mi1 °n84,Und zaI het weer mooi blijven aanoün Zl»dwestelyken wind en weS"16 20merte'nperatuur. Later wellicht eenige onweersneiging. LICHT OPl gen ennaand°enrde 1°°' rijwielen' motorrijtui- 4-45 uur licht op°ertuigen van 21.28 uur tot H°° RFnrJ^AG WATER TE bergen aan zee. (Zomertijd). w JulL Hoogwater. 5.25 6.11 6.57 5.56 6.40 7.26 Laag water. 2.00 2.24 2.47 3.09 3.32 3.50

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2