1898 1938 'Binnenland Elke vacuntie-dag is er één! NEDERLAND KONINGIN WILHELMINA „40 jaren Koningin der Nederlanden" tweede blad. 99 Edelsteenen gestolen. De moordaanslag te Rotterdam. Nadere bijzonderheden. De zee eischt 2 slachtoffers. Verkeersongelukken Ernstig verkeersongeluk te Giessendam. Een kind gedood, 2 andere gewond NEDERLAND OVERZEE. Branden Kapitale boerderij in de asch gelegd. Schade 20.000 gulden. Landhuisje en 2 boerderijen afgebrand. Buta-gascylinder ontploft. Uit rijksmuseum voor geologie. Bij sluiting van het rijksmuseum geologie en mineralogie te Leiden kwam aan het licht, dat in één der zalen een vitrine was opengebroken en dat een aantal edelsteenen, diaman ten, robijnen, saffiren, smaragden, berylsteenen, aquamarijnen, topazen enz. ontbrak. De steenen, in totaal 99, waren ge slepen en vertegenwoordigen een waarde tusschen twee en vijf duizend gulden. De steenen zijn overdag tentoongesteld, maar worden bij sluiting in een brandkast geborgen. In verband met dezen diefstal verzoekt de waarnemend commissaris van politie te Leiden alle personen, die op 28 Juli. het museum hebben bezocht, zoo spoedig mogelijk, hetzij per brief, hetzij persoon lijk, zich tot hem te wenden voor nadere inlichtingen. In den loop van den gisteravond heeft de met het onderzoek belaste in specteur van politie in het ziekenhuis aan den Coolsingel een onderhoud ge had met het slachtoffer van den gis termiddag gepleegden moordaanslag op den Schiedamschesingel. Hoewel zij nog steeds niet buiten gevaar is, was zij toch in staat om, zij het ook bij brokstukken, iets te zeggen over de aanleiding van dit drama. De voorgeschiedenis. Haar verklaringen komen op het volgen- de neer: Ongeveer vier maanden geleden heeft zij haar man verlaten. Er deden zich telkens weer oneenigheden voor en zij geraakte vaak in zulk moeilijkheden, dat zij politie- assistentie moest verzoeken. Tal van malen heeft de man, de 39- jarige zeeman L. K., haar bedreigd en naar het leven gestaan, maar de politie stond daartegenover steeds machteloos, omdat er nimmer getuigen konden worden aangewezen. Tenslotte is het haar toch te machtig ge worden en heeft zij haar man en haar kin deren, een jongen en vier meisjes, in leeftijd yarieerend tusschen 9 en 14 jaar, verlaten. Eerst is zij als werkster gaan dienen en la ter als inwonend dienstbode bij de dames Sr op den Schiedamschesingel. Gistermid dag moest zij een boodschap doen op den Binnenweg. Ttoen zij daarvan terugkwam, voegde haar man zich bij haar en verzocht haar de oneenigheden bij te leggen. Zij wilde evenwel nergens van weten en maak te afwerende bewegingen om hem te be duiden weg te gaan. De man ging echter niet, maar bleef aanhouden. Om hem kwijt te raken bleef zij staan voor Het pand, waarin is gevestigd de kantoormachinehan- del van de firma Blikman en Sartorius. Toen man en vrouw tegenover elkaar ston den trok de man plotseling 'n automatisch pistoor en loste van zeer korten afstand een schot op haar, dat haar in de reohterboven- zijde van het lichaam trof. Zij zakte ineen en met de handen voor het gelaat riep zij: „Help mij toch". Toen de man bemerkte, dat zij niet dood was, heeft hij niet nagelaten het misdrijf nog voort te zetten: hij drukte het pistool tegen haar slaap en drukte nogmaals af. Het pistool ketste even wel, doordat een patroon schuin in den loop van het wapen was terecht geko men, waardoor het mechanisme was klemgeloopen en de pin in het slag hoedje niet kon bereiken. Achtervolging. Op het geluid van het eerste schot waren reeds verscheidene menschen komen aan- loopen, die poogden den man te grijpen. Hij richtte echter het pistool op zichzelf en trachtte zich van het leven te berooven. Dit mislukte eveneens tengevolge van het ketsen van het wapen. Daarop ging de man er van door. De personen, die hem achter volgden, bedreigde hij met het wapen, dat hij nog steeds in de hand hield en hierme de boezemde hij zijn achtervolgers wel zoo veel angst in, dat zij hem verder ongemoeid lieten. Inmiddels was echter de politie aan de post Baan gewaarschuwd en onmiddel lijk trok een aantal agenten er op uit. Een van hen haalde den man nabij de Hartman straat in. Hij trok zijn revolver en som meerde K. zich over te geven, hetgeen deze zonder zich te verzetten deed. De man werd daarop overgebracht naar de post Baan en later van daar naar het hoofdbureau van politie vervoerd. Het slachtoffer kon nog opstaan en heeft zich nog naar de dameskapsalon Maison de Beauté kunnen begeven. Daar zakte zij echter tengevolge van het vele bloedverlies opnieuw ineen. De geneeskundige dienst heeft haar eenige oogenblikken later v. hier naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar zij nog steeds vertoeft. Haar toestand is nog altijd niet zonder ge vaar. De vijf kinderen van het echtpaar zijn gisteren in den loop van den middag over gebracht naar het hoofdbureau van politie waar zij ter beschikking zijn gesteld van de kinderpolitie, die zich tijdelijk over hen zal ontfermen. De dader is gisteravond nog aan een ver hoor onderworpen, maar hij blijft zwijgen. De politie-meent reden te hebben om aan te nemen, dat de man simuleert. Zij wordt in die meening gesterkt omdat familie en kenissen, die den man eergisteravond zelfs gisterochtend nog hebben gezien gesproken, niets abnormaals aan hem heb ben bemerkt. Men tast volkomen in het duister, waar het wapen vandaan komt. Zijn vrouw heeft het wapen nooit gezien en wist ook niet, dat haar man over een pistool beschikte. Aangezien de man zelf niets zegt, heeft de politie nog niet kunnen vaststellen of hij het wapen al langeren tijd in zijn bezit heeft of dat hij het pistool speciaal voor deze gelegenheid heeft gekocht. Laat in den avond van gisteren was de toestand van het slachtoffer naar omstan digheden redelijk wel. Bij het baden in zee verdronken. Gistermiddag zijn bij het baden in zee te Katwijk aan Zee de 33-jarige genees heer W. Mosselman uit Appingedam en zijn 20-jarige dienstbode, mej. C. Smit, verdronken. Het ongeluk is door niemand bemerkt, zoodat niet na te gaan is hoe de beide personen om het leven zijn gekomen. Niettemin heeft de politie vermoedens, dat de slachtoffers een slag van een golf hebben gekregen de zee was zeer woelig en vervolgens zijnmedege- sleurd. Dokter Mosselman, die enkele dagen geleden te Katwijk aan Zee is aangekomen om hier gedurende een week zijn vacantie door te brengen, stond als een goed zwem mer bekend. Herhaalde malen heeft de politie de vele baders, die zich gisteren in zee begaven, gewaarschuwd vooral voorzichtig te zijn, daar de zee erg onstuimig was. Er heerschte zoowel in zee als op het strand vrij groote drukte. Tegen half vijf, toen zich niemand meer in zee bevond en de kleeren der beide slachtoffers nog steeds op het strand lagen, kreeg men vermoedens, dat er een onge luk moest zijn gebeurd. Enkele badgasten stelden de politie van een en ander in kennis, waarop deze ging dreggen, hetgeen uiteraardd geen resultaat opleverde. Tegen acht uur is het stoffelijk overschot van den geneesheer aan het strand te Noordwijk aan Zee aangespoeld. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. 17-jarige jongeman waagde zich te ver. Gistermiddag is de 17-jarige W. Jansen uit Venlo bij het zwemmen in de Maas bij Te- gelen verdronken. De jongeman bevond zich ver van den kant, toen hij plotseling begon te zinken. Hij riep om hulp, waarop zijn ka meraad hem tegemoet zwom en hem beet pakte. Toen hij nog tien meter van den oever verwijderd was, moest hij wegens vermoeidheid den drenkeling loslaten, die daarop in de diepte verdween. Politie en 'n dokter waren spoedig aanwezig. Na een half uur slaagde men er in het slachtoffer te vin den. Geruimen tijd werd nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch J. bleek over leden te zijn. VACANTIE VERBLIJF PRINSELIJK PAAR. In opdracht van het koninklijk huis heeft de regeeringspersdienst zich thans ook ge wend tot het bestuur van de Ned. Illustratie- pers en diens medewerking ingeroepen, ten einde het vacantieverblijf van prinses Julia- na, prins Bernhard en prinses Beatrix te Hei- ligendamm zoo ongestoord mogelijk te doen verloopen. Het bestuur van de Ned. Illustratiepers verzoekt derhalve den leden fotopersbureaux en persfotografen mede te willen werken, dat in hunne fotoreportages zoo weinig mo gelijk aandacht aan het bovenvermelde be zoek wordt gewijd. INTERNATIONAAL AARDRIJKSKUNDIG CONGRES. Slotzitting in het koloniaal instituut. In een druk bezochte bijeenkomst in de aula van het koloniaal instituut is gistermid dag het internationaal aardrijkskundig con gres, dat gedurende veertien dagen te Am sterdam is gehouden, gesloten. De congresvoorzitter, prof. dr. J. P. Klei weg de Zwaan, en de nieuw gekozen voorzit ter van het executief comité, prof. Em. de Marsonne uit Parijs voerden nog het woord, waarna de aftredende voorzitter, van de Union Géographique Internationale, sir Charles Close, het congres sloot. MACHINISTEN SMOKKELDEN UIT DUITSCHLAND. Misbruik van vertrouwen. De inspectie der invoerrechten en ac cijnzen heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een zevental machinisten der Ne- derlandsche spoorwegen, die zich in den laatsten tijd schuldig gemaakt hebben aan smokkelarij op groote schaal van al lerlei goederen uit Duitschland. Deze machinisten, allen rijdende op de in ternationale treinen, met name de D-treinen naar Duitschland, hebben op grove wijze misbruik gemaakt van het vertrouwen, dat de ambtenaren van den dienst der invoer rechten en accijnzen in hen als semi-ambte- naren stelden, welk vertrouwen hun werd gegeven om het mogelijk te maken, dat het oponthoud der treinen aan de Nederlandsche grens niet langer dan enkele minuten be hoeft te duren. Zou ook de locomotief en het treinpersoneel moeten worden gevisiteerd, dan zou het oponthoud uiteraard veel langer duren. Zooals medegedeeld zijn de bewijzen tegen zeven machinisten van dien aard, dat de in- spectie der invoerrechten en accijnzen pro ces-verbaal heeft opgemaakt. Tegen een drietal andere machinisten duurt het onder zoek nog voort. Hangende het onderzoek hebben de Ne derlandsche Spoorwegen de betreffende ma chinisten in den rangeerdienst geplaatst. Ze iHn kostbaar die vrije daaenl Laat er géén verloren gaan, door hoofdpijn, migraine, onwelzijn of kou-vatten. Zorg zoo'n zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U te hebben. Helpen direct I Slechts 20 cent. BESTRIJDING VAN INSECTEN PLAGEN. Bestulving van boomen en planten vanuit vliegtuigen. Nog dikwijls worden onze mooie bos- schen door insectenplagen geteisterd Non-vlinders, colorado-kevers en ander gedierte vreten de boomen kaal en het prachtige loof verdwijnt in enkele dagen In hun hongerige magen. Bespuiting en bestuving van het gebladerte met insec- tendoodende stof is het eenige middel hiertegen en tot nu toe geschiedde dit door middel van groote motorspulten. Het bezwaar daarbij is, dat de spuiten dik wijls niet op voldoende hoogte kunnen ko men om ook de toppen van de boomen te bereiken en dat de bovenkant van de blade ren, waar de insecten het meest zitten, moei lijk te bestuiven zijn. Met een vliegtuig is dit bezwaar uit den weg geruimd. Het initiatief daartoe nam de vrijwillige organisatie van sportvliegers (V.O.S.), welke, nadat zij eerst met een in een vliegtuig gebouwd bestul- vingstoestel proeven op het vliegveld had genomen, gisterochtend twee deskundigen uitnoodigde deze proeven op het vliegveld Ypenburg bij te wonen. Het waren de heeren ir. J. J. Fransen, en tomoloog van de samenwerkingscommlssie inzake de bestudeering en bestrijding van in sectenplagen in bosschen en D. A. C. Schoe- vers, phyto-patholoog van den pl&ntenziêk- tenkundigen dienst. Eenvoudige constructie. Het bestuivingstoestel is zóó eenvoudig van constructie, dat het zonder eenige moei te in kort tijdsbestek in elk ander sport- vllegtuig kan worden aangebracht. Het be staat uit een groote, ronde bus, met spits toeloopenden bodem, welke in een ouis ein digt. Deze buis steeks onder het vliegtuig uit en is af te sluiten door middel van een houten prop. Op het moment, dat men wil gaan bestuiven, trekt men den prop naar de hoogte en het fijne poeder valt in een dik ken stroom onder het vliegtuig uit. De bus bevat 25 liter bestuivingsmateriaal, hetgeen voor de bestuiving van een opper vlakte van eenige H.A. bosch kan dienen. Vanochtend deed men de proeven slechts boven het vliegveld, waarbij het insecten poeder vervangen was door bestuivingsmid- delen van verschillende zwaarte (talk, tho- mas-slakkenmeel, zaagsel) om op deze wijze na te gaan, hoe de verschillende stoffen zich verspreiden. Te veel wind. Er stond gisteren evenwel te veel wind om in dit opzicht een bepaalde conclusie te trekken. Alle „draagstoffen", zoowel de lich tere als de zwaardere, werden onmiddellijk door den wind weggeblazen en het eenige, wat de deskundigen hedenochtend konden vaststellen, was, dat de bestuiving van vlieg tuigen uit zeer zeker mogelijk is en in be paalde gevallen de eenige wijze. Het bestui ven van boomenrljen langs lanen b.v. brengt dikwijls groote moeilijkheden mede en van uit een vliegtuig, dat de heele laan over vliegt zal dit nu zeer eenvoudig te doen zijn. En waar de motorspuit haar werk wel goed kan doen, kan het vliegtuig altijd prachtig aanvullenden arbeid verrichten. Mén hoopt zoo spoedig mogelijk een wer kelijke bestuivingsproef te kunnen nemen. Gistermiddag heeft zich te Giessen dam een zeer ernstig ongeluk voorge daan waarbij een vijfjarig jongetje om het leven is gekomen en twee meisjes, van zes en vier jaar, verwondingen hebben opgeloopen. Het vijfjarig zoontje van de familie Krielaart, die in verband met de vacantie bij familie aldaar logeert, wilde den weg oversteken om met enkele vriendjes en vriendinnetjes, die aan den anderen kant van den weg stonden, te gaan spelen. Uit de richting Gorcum naderde evenwel een vrachtauto. De bestuurder wilde het knaapje ontwijken, doch slaagde hierin niet. Het jongetje werd gegrepen en op slag ge dood. De auto had inmiddels ook het zesjarig dochtertje van den heer Baggerman en een vierjarig meisje geraakt. Het eerste kind werd tegen den grond gesmakt en liep een ernstige hoofdwonde op, terwijl het vierja rig meisje een lichtere wonde aan het hoofd bekwam. Het. dochtertje van de familie Baggerman werd naar een zieken huis vervoerd. Het andere meisje kon ter plaatse worden verbonden en naar huis worden gebracht. - - KETTING VAN MOTORRIJWIEL GELOOPEN. Berijder ernstig gewond. Gisteravond is te Vries de 30-jarige mo torrijder T. Gelissen, wonende aldaar, door dat de ketting van zijn motorrijwiel liep, ten val gekomen. Gelissen, die op het mo ment, dat de ketting losliep, een groote vaart had, werd meer dan vijf-en-twintig meter met zijn motorfiets meegesleurd. Hij liep een hersenschudding en ernstige hoofd wonden op, terwijl hij tevens een knieschijf brak. In zorgwekkcnden toestand is de man, die ongehuwd is, naar het r.k. ziekenhuis te Groningen overgebracht. ONDER Vervolg. Het totaal koloniaal bezit van Nederland, Weat-Indlë inbegrepen, bedraagt 2045.651 K.M.2 met een bevolking, die voor Neder- landsch Oost-Indië thans op 52 millioen zie len is te stellen. Nederland ls daarmede de derde ln de rij der koloniale Mogendheden: achter Engeland met een koloniaal bezit van 34.300.361 K.M.2 en ruim 403.500.000 inwo ners, en Frankrijk met 10.241.510 K.M.2 ko loniaal gebied en ruim 55,500.000 inwoners. Op Nederland volgen Portugal met 2.062.164 K.M.2 en ruim 8.500.000 inwoners; Belgic met 2.400.000 K.M.2 en 8.500.000 inwoners, en de Vereenigde Staten met 1.853.580 K.M.2 en ruim 12.000.000 Inwoners. Tegenover de beteekenls, de hiet Oost-Indisch bezit voor Nederland heeft, valt het belang van het West-Indisch bezit, nog daargelaten, dat het voornaamste deel daarvan: Suriname, ook in deze veertig jaren niet tot welvaart ls ge bracht kunnen worden, ondanks vele daar toe ingestelde pogingen van achtereenvol gende gouverneurs, bijna weg. En van dat Oost-Indisch bezit met vier groote eilanden: Java, Sumatra, Borneo en Celebes, en een reeks kleinere en kleine, staat ongetwijfeld Java, wat de economische beteekenis betreft, nog bovenaan. Echter, juist deze veertig jaren koloniaal beleid vertoonen tweeërlei stroomingen; de eerste té omschrijven door Let feit, dat thans niet meer van koloniaal bezit, doch van door Nederland beheerd ko loniaal gebied wordt gesproken; de tweede, dat de aandacht, die tevoren uitsluitend op Java werd geconcentreerd, zich reeds in groote mate tot de z.g. Buitengewesten, Su matra bovenaan, heeft gekeerd. Men zou met zeker recht kunnen beweren, dat in deze veertig jaren op de meest wreed- zame wijze het Nederlandsch koloniaal bezit zich heeft uitgebreid. Niet, laat ons dat on middellijk op doen voorgrond stellen, door het tengevolge van geweld onder het Neder landsch gezag brengen van nieuwe streken, maar uitsluitend door de intensiveering van het Nederlandsch gezag in de dusgenaamde Buitenbezittingen. Deze veertig jaren, die dank zij het beleid van Van Heutsz werden ingezet met de volledige pacifiseering van Atjeh, hebben voornamelijk in de jaren 1905-1909, de verwezenlijking gebracht van ongeveer alle wenschen, die in den loop der negentiende eeuw achtereenvolgens met betrekking tot de Buitenbezittingen zijn ge uit. Welwas reeds enkele jaren, yoordat Van Heutsz, door de openbare meening vrij wel algemeen tot G.G. aangewezen, het be wind aanvaardde, een aanvang gemaakt met de uitbreiding van ons gezag over Djambi. Korintji en een gedeelte van midden-Suma- tra, maar vooral in Van Heutsz' vijfjarige periode werd het overige deel van dat eiland in snelle opeenvolging onder het Neder landsch gezag gebracht en de Nederlandsche invloed, waar deze reeds bestond, versterkt. Er zijn in den loop dier jaren heel wat expe dities noodig geweest om het zoo ver te brengen, maar onthouding ware voor Neder- land's positie als koloniale Mogendheid noodlottig geweest, en terecht heeft de regeering te Weltevreden destijds ingezien, dat voor haar geen andere keuze overbleef. Wii denken daarbij aan de expedities naar Bandjermassin, naar Paré, naar Boni en Coa, in het bijzonder naar Bali, waar de tegen stand heftiger was dan deze zich tevoren op andere eilanden had getoond. Maar tenge volge van een en ander werd het Neder- landsch gezag op Bali, Soembawa en alle meer Oostelijk gelegen groote eilanden van den Timor-archlpel afdoende gevestigd. Celebes werd ln die jaren geheel onder worpen; het verwaarlooade deel der Molyk- ken werd bedacht, op Ceram werd ons gezag Bevestigd, daar en op Halmaheira de toe standen geordend. Op Borneo werd aan een langdurig verzet in het midden des ellends een einde gemaakt, terwijl daarna in den al- semeenen toestand ln de Oostelijke helft van het eiland verbetering werd gebracht. En ook Nieuw-Gulnea, tot voor kort bijna volslagert onbekend, werd niet alleen aan alle zijden binnengedrongen en onderzocht, maar aan de ontwikkeling van dit gewest werd een niet geringe aandacht gegeven, die luist op dit oogenbllk weer, tengevolge van de financieele omstandigheden, verminde ring moet ondergaan! Acht G.G.'s ieder gedurende een vijf jarige periode, met uitzondering van Iden- burg die tengevolge van den oorlog een jaar 'langer op den Bultenzorgschen „troon" bleef hebben ln deze veertig jaren Neder- land vertegenwoordigd. Het waren echter- eenvolgens generaal Rooseboom, vooral ge roepen om het vraagstuk der verdediging van Indië op te lossen; generaal Van Heutsz, aangewezen door zijn optreden in Atjeh; Idenburg, Minister van Koloniën toen hij In 1909 werd benoemd; Graaf van Limburg Stirum, in 1915 gekozen, wijl men ln de oorlogsomstandigheden een diplomaat aan het hoofd der Indische Regeering wenechte; Mr. D. Fock, wien het ln evenwicht brengen van de schromelijk verwaarloosde Indische financiën terecht een eerste taak toescheen; de oud Vice-President van den Raad van In dië Jhr. Mr. A. C. D. de Graaff. wien te groote en niet altijd stelselmatige tegemoet koming tegenover sommige deelen der In- landsche beweging ls verweten; Jhr. de Jonge, oud-minister van Oorlog, van wien een ongemerkte kracht uitging en thani de heer van Starkenborgh, oud-gezant te Brussel, die wellicht opnieuw met financlëele moei lijkheden te worstelen krijgt. Hebt u reeds, als abonné van da Alkmaarsche Courant, Ingeteekend op onze premie-uitgave een prachtig boekwerk, met ongeveer 400 foto's uit het leven van onse koningin? Het boek verschijnt tn Augustus. Verzekert u van zoo'n boek door nog hedeu te bestellen. Ucalbumszijn uitsluitend bi) vooruitbetaling, zoodat ge door inzending van het be drag na verschijnen het album kunt ontvangen. De prijs bedraagt 0.75 afgehaald aan ona bureau, fr. p. post 0.95. Postgiro 37060 N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster en Zoon, Alkin-iursche Courant. JONGEN DOOR MOTORRIJDER OVERREDEN. Ernstig gewond. Gisteravond heeft aan den Vlietweg te Leldschendam nabij het viaduct van de Ned. Spoorwegen een ernstig ongeluk plaats ge had, waarbij de 10-jarlge F. de Jong uit den Haag het slachtoffer is geworden. De knaap, die hier was gelogeerd, stak spelenderwijze den weg over, juist toen uit de richting Voorburg een motorrijwiel na derde, bestuurd dcor V. R. uit Voorburg. De motorrijder deed alle moeite om een aanrij ding te voorkomen, doch slaagde daarin niet. Zoowel de jongen als de duorijder T. S. uit Voorburg sloegen tegen de steenen. De duorijder kreeg wonden aan handen en beenen welke ter plaatse werden ver bonden, erger was de knaap er aan toe. Deze brak een rib, kreeg inwendige kneuzingen en een hersenschudding. De jongen is naar St. Antonius Hove vervoerd. BIJ HET SPEL GEDOOD. Op den Westerdoksdijk te Amsterdam is gisteren tegen den avond een tienjarig meisje, dat spelende de straat over stak, door een zware benzineauto aangereden en gedood. Het stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis vervoerd. Gistermiddag is te Leimuiden brand uitgebroken in de kapitale boerderij, bewoond door de familie J. Boere. Het vuur breidde zich snel uit. Bij de aankomst van de brandweer, die met haar nieuwe motorspuit spoedig op de plaats van den brand verscheen, viel er aan blusschen reeds niet meer te denken, Zij bepaalde er zich dan ook toe de belendende perceelen nat te houden. Zoo kon een naastgelegen arbeiderswoning voor het vuur gespaard blijven, terwijl verder de schuur van den landbouwer Boere eveneens gevrijwaard bleef. Het vee kon tijdig ln veiligheid wor den gebracht. Echter wist men de inboedel niat meer te redden. De boerderij brandde geheel af, terwijl voorta een hooiberg door het vuur werd verteerd. De oor zaak van den brand is onbekend. De schade wordt "eschat op 20.000. In een landhuisje onder Hulshorst (Gld.) is gisteren brand onUtaan bij het aansluiten van een nieuwe Buta-gascyllnder. In het huisje, toebehoorende aan mevrouw wed. dr. de Haan uit Amsterdam, logeerden, ba- halve de eigenares mevrouw Holdert uit Amsterdam, met haaf moeder, schoonmoe der en dienstmeisje. Gistermorgen vroeg wilde de jonge mevrouw Holdert met haar dienstmeisje den nieuwen gascyllnder aan steken. Het meisje draaide den itop lo», terwijl mevrouw Holdert een brandend petroleum stel wilde uitdraaien. Het schijnt, dat het stel nog niet goed uit is geweest, toen de cylinder losge draaid werd. Er volgde een hevige ont ploffing, waardoor de keuken in een oogenblik in vlammen was gehuld. Me vrouw Holdert werd aan armen, beenen en hoofd gewond. Het meisje aan belde armen. °"dai*8 de hevige pijnen hielden zij zich nnl?' j- waarschuwden de andere huisge- on' ,n°g te bed lagen. Deze konden Veillgheid «tellen. Eenlg huisraad H^n°g «ered' ®en nieuwe auto ver nipt C 6 e.c Inboedel en auto waren TpJ Het hul« gedeeltelijk. e brandweer hier nog bezig was, innHh" d ln de boerderij van den Kr k'61'- Pap' te Nunspeet. In een ogenblik tyds stond het geheele huis in 1

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6