SAMBO DE OLIFANT JiidschcifUK AKERSLOOT De trambotsing van gisteren Toestand der gewonden. NIEUWE NIEDORP Op het veld van eer gesneuveld. bewijs opleverde van de daarbij gedane op gave. Zulks had het gevolg, dat steunfrau- deurs, uit die gemeenten afkomstig, in ieder geval met succes vervolgd konden worden. Tenslotte moet mij nog één opmerking van het hart. De rechtsstrijd behoort gevoerd te worden zonder aanzien des persoons en wie dien strijd heeft verloren, moet zijn verlies kunnen „nemen", sans rancune! Aan deze eischen heeft het onderhavige rechtsgeschil in alle opzichten voldaan. U, mijnheer de redacteur, mijn dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Mr. A. PRINS Jr. In verband met het bovenstaande verzoekt mr. Spit ons alsnog opname van het vol gende: Hoewel ik in de repliek van mr. Prins geen weerlegging vind van mijn betoog, wil ik nog wel een en ander opmerken over het geen hij thans te berde brengt. Om dan met het slot te beginnnen, mr. Prins, als goed verliezer, neemt zijn verlies zonder wrok. Waarom gaat hij echter niet een stap verder en onthoudt hij zich niet van de goedkoope aardigheden, die hij thans in zijn repliek debiteert? Ik vraag me voorts af, waarom hij zich niet houdt aan de feiten en aankomt met be weringen, als zou ik geschreven hebben, dat B. en W. volstrekte zekerheid bezaten om trent de juistheid van hun standpunt, dat zij volledig met een rechterlijke uitspraak be kend waren, zonder daarvan kennis te heb ben genomen en dergelijken onzin. Van ver schillende kanten mocht ik bemerken, dat men mij beter begreep, dan mr. Prins! Voor hem volge hier nog een zeer kort overzicht der feiten. B. en W. bezaten natuurlijk geen vol strekte zekerheid omtrent de juistheid van hun standpunt. Wel waren ze innerlijk over tuigd van de juistheid en wel zoo zeer, dat zij geen gevolg gaven aan een van juridische zijde gegeven wenk. Op de zitting van 31 Jan. j.L is dit duidelijk gebleken. Dit vast houden aan hun standpunt lokte op die zit ting de noodige critiek uit. Mr. Prins kan dienaangaande zij geheugen opfrisschen door het verslag der zitting na te lezen in de Alkmaarsche Courant van 1 of 2 Febr. Mede daarom was het voor B. en W. een voldoe ning te vernemen, dat de Hopge Raad hun standpunt deelde en zulks nog duidelijker bevestigd te zien in het betoog van mr. Prins. Hoe mr. Prins hieruit de conclusie kan trek ken, waarop hij zijn aardigheden baseert, zal voor ieder, behalve voor hem zelf, wel een raadsel zijn. Het schijnt mr. Prins tenslotte nog aan het hart te gaan, dat door het feit dat B. en W. geen gevolg gaven aan een van juridische zijde gegeven wenk, zooals volgens hem an dere gemeente wel deden, de steunfraudeurs uit Egmond aan Zee de kans liepen straffe loos te blijven, terwijl die uit de volgzamer gemeenten wel met succes vervolgd konden worden. Ik kan hem dienaangaande geluk kig geruststellen. In de eerste plaats deed zich in dien tijd geen enkel geval van steun- fraude voor. In de tweede plaats zou anders, nu gebleken is, dat de Hooge Raad het stand punt van B. en W. deelt, vervolging alsnog mogelijk zijn. Maar al ware dit niét zoo, doordat de uitspraak van den Hoogen Raad anders uitgevallen was, dan waren inder daad enkele steunfraudeurs straffeloos ge bleven doordat B. en W. aan hun opvatting vasthielden. Maar zijn dan niet evenzeer thans tallooze steunfraudeurs werkelijk straffeloos gebleven in het geheele arrondis sement Alkmaar en zulks, zooals thans geble ken is, geheel ten onrechte, doordat andere autoriteiten zich hielden aan hun opvattin gen? En dat is, eere wien eere toekomt, nog wel het werk van mr. Prins! Geachte redacteur, wederom mijn dank voor uw wellevendheid, te meer waar. naar men mij mededeelde, men elders hetzelf de ingezonden stuk van mr. Prins zonder meer plaatste. ZES verschillende persen staan altüd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER, ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 75. Met twee huilende jongens kwam de man eindelijk weer aan wal. „Wees stil of ik sla er op", waarschuwde de man. Op de markt stonden ze stil bij een klerenstal- letje. „Ha, we krijgen kleren en worden Arabische jon gens", juichte Jan. Ze vergaten even hun verdriet over Sambo, die zoo weinig belangstelling toonde voor hun lot. 76. In hun nieuwe kleren gingen ze verder. Hun bege leider ontmoette een vriend met een muilezel, en een druk gesprek begon. Wat was dat? Tik-tik-tik waar schuwde de ezel met zijn poot. Dat verstonden ze. „Vlucht, want ze willen je kwaad doen", beteckende het. „Ga door het poortje en verschuil je in de rots" zei de ezel nog en de jongens begrepen het. TWEEDE BLAD. Donderdag 28 Juli 1938 v.m. 10 uur ver gaderde de raad dezer gemeente. De geloofs brieven van het nieuwbenoemde raadslid, den heer N. Polle, onderzocht door de hee- ren P. Schouten en G. Otte, werd in orde bevonden, zoodat tot toelating besloten werd. Ingekomen was een verzoek van den R.K. Bouwvakarb.bond St. Jozef om de collec tieve landelijke arbeidsovereenkomst (wa ter-, spoor- en wegenbouw) ook voor de gemeentewerken van toepassing te verkla ren en een adhaesie-adres van den Alg. Ned. Bouwarb.bond op dit verzoek. B. en W. stelden voor aan dit verzoek te voldoen, waartoe met alg. st. werd besloten. Vaststelling vergoeding art. 10 Lager On derwijswet 1920 over 1936 voor de bijzon dere scholen in verband met de vaststelling gem.rekening 1936. De kosten per leerling der O.L. school bedroeg 12.07. Aan het schoolbestuur St. Jacobus Major zal worden uitbetaald 2629,57. Schoolbestuur St. Mi- chaelstichting 1042,54. Aldus goedgekeurd. In verband met het verzoek van den L. T.B. Schermer en Akersloot en Holl. Mij. van Landbouw afd. Knollendam en omstre ken stelden B. en W. om de heffing pers. be lasting (grondslag paarden) in dien zin te wijzigen, dat geen heffing geschiedt voor paarden voor gemengd gebruik behoudens goedkeuring van de regeering. Aldus be sloten. Voorstel B. en W. om over te gaan tot aan koop van een perceel grond groot 23 Are, van het perceel eigendom van de erven wed. G. SinnigeSchut, nL het afgepaalde ge deelte van het kadastrale perceel Sectie Gn 989, in 't geheel groot 0.46.35, voor de som van 1200 benevens transportkosten. Voor verbreeding van den Julianaweg zal worden afgestaan l]/i M. breedte. Het andere ge deelte ligt aan Kerklaan en Meerweg Bij het damhek aan de Kerklaan begint het perceel. Zoolang de gemeente het perceel niet noodig heeft, wil de tegenwoordige ge bruiker het huren. De raad besloot tot aankoop over td gaan en wat de betaling betreft, heeft de ge meente nog het recht van vordering op 2 erfgenamen. De huur werd bepaald op 45 per jaar tot wederopzegging. Nu door de inspectie der Dir. Bel. geen in zage meer wordt verstrekt van de aanslagen der inkomstenbelasting, dient een wijziging der verordening op de heffing van besmette lijke ziektegelden plaats te hebben berekend naar de gemengde hoofdsom. Deze wijziging der verordening werd aldus aangenomen. B. en W. stelden voor nu vanaf 1 Juli 1938 geen personeel van het G.E.B. meer werk zaam is om aan den administrateur, den heer Kerssens, voor liquidatiewerkzaam vroee waren veie rappe namten w de DE VERLICHTINGSAVOND TE BERGEN. Al'te geyen weer om het dorp z n sprookj Over de trambotsing, die gistermid dag tusschen Alkmaar en Koedijk plaats vond, zijn geen nadere bijzonderheden te melden. Om half vier was alles weer opgeruimd en kon de dienst weer nor maal worden voortgezet. Wat de gewonden betreft, een van de drie dames, een dienstmeisje uit Am sterdam, dat met de familie tijdelijk in Bergen vertoeft, kon nog gisternamid dag huiswaarts keeren. Met de twee andere patiënten was dat niet het geval. Het waren mevr. StetAd miraal en mevr. MooyAdmiraal, twee zus ters, die op familiebezoek zouden gaan naar Warmenhuizen. Ze zaten in het voorste compartiment van den motorwagen en zijn door de plotselinge botsing met kracht tegen een bankleuning terechtgekomen. On derweg naar het ziekenhuis verloren beide damqs haar bewustzijn, en toen zij weer tot bewustzijn kwamen, konden zij zich niets meer herinneren. Beide dames kregen een zware hersenschudding en eenige bloedende hoofdwonden. Hoewel zij een vrij onrustigen nacht heb ben doorgebracht, geeft haar toestand toch geen reden tot ongerustheid. Tenslotte plaatsen we hier nog een foto van den motorwagen, die zooals gisteren gemeld op de locomotief botste. De be- stuurdei; kon door op zij te springen zich nog juist uit de voeten maken. Woensdagavond vergaderde de Raad onder leiding van burgemeester Pluister. Afwezig was de heer Borst. In zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn voldoening uit over het volledige her stel van den gemeentesecretaris, de heer P. Haringhuizen. Ingekomen waren de door Ged. Staten vastgestelde rekening van 1936 en de goed gekeurde verordening tot heffing van 75 op centen op de gemeentefondsbelasting. Naar aanleiding van een ingekomen brief van de afdeeling Noordholland van den Ned. Bond voor Gemeente-ambtenaren wordt de instructie van de Gemeente-ontvanger ge wijzigd wat betreft de vervanging. De begrooting 1937 was ter wijziging van Ged. Staten terug ontvangen aangezien 2000 minder belasting werd verleend dan oorspronkelijk was geraamd. Ook de bij drage in het nadeelig saldo der Alg. Armen- administratie mocht niet op deze begrooting worden geplaatst. Voor een en ander kan men een renteloos voorschot krijgen dat verantwoord moest worden op den kapi- taaldienst. Ook de begrooting 1938 moest worden ge wijzigd in denzelfden geest waarmee allen accoord gingen. Het kohier hondenbelasting werd vastge steld op 328.50. Bij de rondvraag informeerde wethouder Wit naar de uitgifte van gronden in de Wieringermeerpolder voor de tuinders. De voorzitter deelde mede dat hiervoor in aanmerking komen tuinders welke mo menteel minder dan 3 H. A. gebruiken. Wie meer hebben komen niet in aanmer king. Hierdoor zullen er niet veel zijn die er van kunnen profiteeren. De tuinders zijn in de gelegenheid gesteld zich hiervoor op te geven. De aanvragen zullen worden door gezonden. Hierna sluiting. heden met het P.E.N. een vergoeding van 25 per maand te verleenen. Het werk kan 1 maand duren, maar ook langer. Aldus be sloten. Rondvraag. De heer Schouten dankte den voorzitter voor zijn bemoeiingen inzake de loonen voor de werken genoemd in het verzoek van den Bouwvakarb.bond St. Jozef. De heer Helder: De wegen in de Starn- meer worden geteerd, zou het nu niet op den weg van de gemeente liggen om ook den gemeenteweg in den Oostwouderpolder te laten teeren? Het zal goedkooper wezen als al het materieel aldaar aanwezig is, dan wanneer het apart moet worden aanbe steed. De voorzitter: De Buurtweg, Hooge- geest en Rommeldijk zijn nu aan de beurt en dan is het geld voor de wegen wel op. Besloten werd met het bestuur van den Starnmeer een bespreking te houden. Hier na ging de raad in comité. „Astra". Het Augustusnummer van Astra staat geheel in het teeken van de vacantie. De eerste bijdrage van Mia Vroom heeft dan ook dit magische woord tot titel. Het tee kent op suggestieve wijze het ontluiken van een jonge liefde tusschen twee „alledag- menschen" in de overweldigende schoonheid van het Alpenlandschap. Van Doris Rainer een geestig schetsje: „De man, die geduld had" en een Chineesch verhaal van Karine Petrie: „De goden waren hem gunstig". Het uitstekende psychologische verhaal: „Wij kunnen het betalen" van M. Kennedy, in twee kleuren geïllustreerd door Stanley Davis, toont op overtuigende wijze aan, dat geld ons geen geluk is. Het is, evenals „Seizoen" van Wynca Loos, „Twee romances in Scheveningen" van Mariene van Haat land en „De Grieksche bontwerker" van Hans van Haefte, een verhaal van zon en beurt de machines in werking stelde. Want de stoomkracht had de windkracht ver vangen! En nu heeft de stoom plaats gemaakt voor de electriciteit Kwalmende schoorsteenen zijn uit den booze, zooals stoommachines uit den booze zijn. Nette, kleine electro-moto- ren bewijzen nu hun onschatbare diensten. Ze hebben minder ruimte noodig dan de groote stoomketels en brandstofvoorraden zijn heelemaal niet meer noodig! Weg dus schoorsteen! Gij hebt uw plicht gedaan, vele jaren lang! En nu hebber^men- schenhanden een aanval op u gepleegd. Wel was uw verzet hevig, maar tenslotte werd ge ondermijnd en daar waart ge niet tegen bestand. Zooals niets bestand is tegen onder mijning. Eerst stond ge stevig, kaarsrecht. Toen begont ge te trillen, te wankelen. En toen... Toen drukte de fotograaf af en was het gebeurd! W'eest voorzichtig met vuur In bosch en heide. zomer. Van de artikelen noemen wy: „Tippelen in Italië" van Hans Lorant, die ons een ma- nier aan de hand doet om platzak een mooie reis door Italië te maken, het slot van „Het tropisch aquarium" en de rubriek „Leerbe- werking". Voor regenachtige vacantiedagen is er een aardige, vijfdeelige puzzle. „In weer en wind". Bijna heel de Juli-aflevering van „In weer en wind", geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurleven, reizen, volskunde en buitensport (uitg. W. L. en J. Brusse N. V. Rotterdam) staat in het teeken van het water: Een artikel van dra. M. Baren- drecht—Hoen over schelpen en andere in teressante vondsten op het strand; drs. J. J, Smith, onthult ons verscheidene geheimen van de mysterieuze wereld in een doodge wone sloot en dr. J. de Jong vertelt in een geestdriftig artikel over de geneugten van het zeilen. Maar niet alleen studieobject en recreatie oord is het water: soms ook onze vijand. Men leze slechts de beschouwingen van B. J. J. R. Walrecht over de verraderlijke dijk- vallen in Zeeland. W. H. Dingeldein, die een wandeling maakt langs een van de Twent- sche kanalen maakt cn A. J. de Boer, die een artikel schrijft over de waterscheerling en -weegbree schenken aandacht aan de flora in en om het water. W. A. van Bezooyen laat ons zien welk een schitterend foto-ouject het water is en tenslotte wordt het Tobameer in Ned. Indie verheerlijkt door den adsistent-resident en conservator van het koloniaal Instituut G. L. Tichelman. Zelfs de redactioneele bode bespreking is grootendeels gewijd aan pu blicaties. die de watersport tot onderwerp hebben. Het spreekt voorts vanzelf, dat het nummer weer is geïllustreerd met talrijke uitgelezen foto's. Al weer een plaatje van een vallende schoorsteen! En al staat hier nou ook boven „Op het veld van eer gesneuveld", het is met een zekeren weemoed, dat we afscheid moeten nemen van een oude getrouwe, al is het dan ook maar een fabrieksschoorsteen. Want hy is gevallen als slachtoffer der immer voortschrijdende techniek, hij is ge vallen, zooals vóór hem de windmolens sneuvelden: omdat men geen werk meer voor hem had, omdat zyn tijd uitgediend was. Jarenlang heeft de schoorsteen van de houtzagerij Bierdrager aan den Frieschen weg gerookt. Toen hij voor het eerst zijn diensten aanbood, juichte ieder: men was niet meer afhankelijk van den wind, die de molen in beweging bracht ën die op haar

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8