Victoria-Water Vraag en aanbod SPORT EN WEDSTRIJDEN. ^Buitenland JAAP HOUTOP VERTELT HOE HIJ GRASBAAN- RACER WERD. Henry Ford wordt 30 Juli 75 jaar. Een verjongingskuur voor Gandhi aanbevolen. Onlusten te Qangoon. Dooden en gewonden. Opstand op Kreta. Nieuws in 't kort. Utrechtenaar geeft motoreport niet op. Denkt U er aan Uw voor Zaterdag 'op te geven DE RONDE VAN FRANKRIJK Galateau wint de negentiende étappe. Alkmaarsche Wielerbaan. Evers en Veld winnen. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 29 JULI 1»3? In het centrum van Greenfiefd Village staan een onaanzienlijk steenen gebouw Henry Fords eerste automobielfabriek. De 75-jarige komt nog dikwijls hier en scharrelt er dan wat rond. Wonderlijk gevoel, voor deze kleine, armzalige werkplaats te staan en te bedenken, dat daaruit binnen den kor ten tijd van een menschenleven het reus achtige bedrijf, de Fordfabriek aan de River Rouge, is gegroeid. En dat de vriendelijk glimlachende oude heer, met wien de in woners van het dorp als met hpns gelijke omgaan, de schepper van dit alles is chef over 135.000 menschen alleen in Detroit en naaste omgeving. Maar het wonderlijkste aan dit dorp is wel, dat er geen auto's rijden. In plaats daarvan ziet men overal nog de ouderwet- sche landauers en op iederen hoek van een straat een bordje: „Verboden voor auto mobielen!" De tijd is aan dit dorp voorbijgegaan. De menschen branden er nog petroleum in de lampen; voor hen heeft Edison niet geleefd. Waarheen men ook kijkt herinneringen aan een tijd, die lang vergeten is. De burgemeester van deze plaats is de rustig en zwijgend glimlachende Henry Ford. Hier wil hij zijn levensavond slijten. Maar wanneer begint voor dezen man, die in zijn denkbeelden en in zijn werklust al tijd nog zoo jong is, eigenlijk de levens avond? Schilderachtig middelpunt is het Menlo- Park met het Edison-Laboratorium. Henry Ford liet het laboratorium van zijn vriend, zoo als hij het vond en zooals medewerkers het nog kenden, in Greenfield weer opbou wen. Niets ontbrak. Greenfield Village is, afgezien van zijn zameling historische oudheden van den tijd der eerste immigratie tot op heden, die met veel liefde, geduld en ten koste van veel geld ondernomen poging van een interna tionale persoonlijkheid die zijn geboorte grond trouw is gebleven, om voor zijn land- genooten een stukje oud-Amerika te bewa ren en het gevoel voor traditie en histori sche verbondenheid, die niet de sterkste zij den zijn van den Amerikaan, aan tewakke- ren. Volgens de Kaisar-i-Hind, een weekblad te Bombay, zou Gandhi er over denken zich te onderwerpen aan een verjongings kuur. Verleden jaar heeft de 76-jarige Pandit Malaviya een dergelijke kuur volgens het Jogi Kayakalpstelsel onder gaan. Hij heeft gezegd, dat zijn gewicht dientengevolge was vermeerderd, zijn haar zwarter was geworden, zijn gelaatskleur en zijn gezichtsvermogen waren verbeterd en hij iets van zijn oude stem en geheugen had weergekregen. Voor het overige zei hij, was de behandeling een „groote beproeving". Hy had in geen 40 dagen de zon gezien, had den meesten tijd in het donker ver toefd, geen bad mogen nemen, zich niet mo gen laten scheren en geen lichaamsbewe ging mogen nemen. Tweemaal daags moest hij een medicijn innemen, bestaande uit ho ning, boter en kruiden. De volgelingen van den mahatma wen- schen, dat hij zich aan eenzelfde kuur zal onderwerpen en volgens het weekblad zou Gandhi in overweging hebben genomen de zen winter die kuur te ondergaan. Dinsdag zijn er te Rangoon ernstige ongeregeldheden voorgevallen, welke zijn ontstaan doordat 'n Mohammedaan een boek had uitgegeven, waarin de Boeddhisten een beleediging van hun leer zagen. Bij de ongeregeldheden werd een politieman gedood, een Euro- peesch politieofficier en zeven inland- sche politiemannen, alsmede 23 Britsch- Indiërs gewond. Birmaansche monniken en leken trokken door de buitenwijken onder het geroep van dobama", wat Birma voor de Birmanen beteekent. Enkele Britsch-Indische winsels zijn geplunderd. Een detachement van het regiment lichte infanterie Yorkshire her stelde de orde en bleef den geheelen nacht op wacht in de betrokken wijk, gewapend met mitrailleurs. Volgens een nader bericht zijn de onlus ten gister hervat. Zij bereikten een kritiek punt, toen een aantal moord- en schietpar tijen aanleiding gaven tot een paniek. De winkels zyn gesloten en het verkeer op •traat is gestremd. Voorloopig wordt gewag gemaakt van 3 dooden en 3 gewonden. Tegen middernacht werd nog verwoed gevochtea in sommige Indische en Bir maansche wijken. Het is nog onmogelijk het aantal dooden vast te stellen- Vele lij ken zouden zich nog in vernielde huizen bevinden. Vijf Indische vrouwen en een Indische zuigeling bevinden zich onder de dooden. Negentig procent der gewonden zyn Indiërs. 43 dooden en 300 gewonden. Na een onrustigen nacht, waarin herhaal delijk opstootjes voorkwamen in de buiten wijken, is de spanning vanochtend niet ver minderd. Men schat het aantal personen, dat sedert het begin van de ongeregeldheden Dinsdag j.1. werd gedood, op 43 en het aantal ge wonden op ongeveer driehonderd. Op het eiland Kreta is een opstand uitgebroken onder leiding van een zekeren Mitsotakis, een neef van den overleden Venizelos. Mitsotabis heeftf met 500 man Kanea en het radiostation bezet en den gouver neur tezamen met de andere autoritei ten van het eiland gevangen genomen. De regeering heeft onmiddellijk twee regimenten naar Kreta gezonden om den opstand te dempen. Stads door een overstrooming geteis terd. - Tengevolge van het breken van een ouden stuwdam is een geweldige watermassa door een nauwe vallei boven de stad en door de stad Aconda (Montana) zelf gestort. De schade, welke hierdoor werd veroor zaakt, wordt geraamd op 250.000 tot 1.000.000 dollar. Mauretania te water gelaten. - In aan wezigheid van een menigte, die op 100.000 personen geraamd wordt, is het grootste mailschip, dat ooit in Engeland gebouwd is, de Mauretania, gisteren te Birkenhead te water gelaten onder leiding Van lady Bates, de vrouw van Percy Bates, den beheerder van de Cunard White Star Line. De Maure tania is 225 M. lang en heeft een waterver plaatsing van 34.000 ton. Opleving in den woningbouw. - Het Federaal bureau tot administratie van de huisvesting te Washington heeft voorspeld dat dit jaar het beste jaar is voor den wo ningbouw sedert 1929. Het bureau grond vest deze voorspelling op het feit, dat in de afgeloopen maand per week vijfduizend aanvragen voor hypotheken werden ont vangen. Fransch schip in nood. - Het Fransche vrachtschip „Villier" bevindt zioh op 6'/. mijl ten O. van Tarafia in nood. Het schip heeft naar Gibraltar om hulp geseind, waarop een torpedojager is uitgevaren. Pater Jacquinot terecht. - De Fransche missionnaris in China, pater Jacquinot, die sedert enkele dagen verdwenen was, nadat hij in de Vereenigde Staten geld bijeen had gebracht voor de Chineesche vluchtelingen, is teruggevonden. Hij bevond zich in goede gezondheid ten huize van een Japannees aan het strand van Tarumi nabij Kobe. Hij zal met de „Felix Roussel" naar Sjanghai ver trekken. Britsch schip gezonken. - Het Britsche stoomschip „Triton", dat tengevolge van het slechte weer een toevlucht had gezocht in de baai van Portlock in Somerset ,is op een klip geloopen en gezonken. De bemanning was in staat zwemmende de kust te berei ken. De overval op de anti-fascistische ten toonstelling. - Onder leiding van den rech ter van instructie is gisteren te Brussel nog maals een onderzoek ingesteld in de lokalen van de anti-fascistische tentoonstelling. Een ijzeren staaf en enkele biljartqueues werden in beslag genomen. Ook is het kasregister teruggevonden, doch het geld is verdwenen. De rechter veronderstelt, dat het gestolen is. Vier leden van het nationale legioen zijn gearresteerd. In het partijgebouw van het nationale legioen is huiszoeking verricht een aantal gummiknuppels werd in beslag ge nomen. Ook ten huize van de vier arrestan ten is huiszoeking verricht. De geheime zender heeft weer gewerkt. - Naar de Rigasche Rundschau meldt, is in den afgeloopen nacht de geheime zender weer begonnen te werken. Volgens dit blad werkte de zender thans op twee andere golf lengten. De storingszenders waren na den aanvang der uitzending met volle kracht aan het werk gegaan, om ontvangst onmogelijk te maken. Het zou hun echter niet gelukt zijn in de eerste minuten precies af te stem men op de golflengte van den nieuwen zen der, zoodat men eenige zinnen van de spreekster heeft kunnen verstaan. Zij wend de zich tot de soldaten en de officieren van het Roode leger en riep ze op zich te verzet ten tegen de huidige machthebbers en zich noch naar Spanje, noch naar China te laten zenden. Voorts zou de spreekster er op ge wezen hebben, dat de „organisatie der be vrijders" voortdurenden toeloop trekt. Zelfs eenvoudige soldaten zouden ijverige aan hangers der organisatie zijn. Na ongeveer twintig minuten is de uitzending plotseling afgebroken, zonder dat een slotwoord te hooren is geweest. Motoren. Hoe ik tot de grasbaanraces gekomen ben? Wel, dat is een heel eenvoudige geschiedenis, vertelt ons Jaap Houtop, de bekende grasbaanrijder, dien wij de zer dagen eens opgezocht hebben, nadat hij wekenlang in het ziekenhuis ver pleegd was geweest. „Het zal een jaar of zeven geleden zijn, toen ik in tweedehandsch motor fietsen handelde. Op een goeden dag komt een kennis bij mij in de zaak, die mij vertelde, dat hij een motor noodig had om deel te nemen aan grasbaan- wedstrijden. Grasbaanraces? Daar had ik nog nooit van gehoord. Enfin, ik maakte de motor in orde naar de aanwijzingen die men mij gaf en toen de dag van de wedstrijd was aangebroken ging ik als toeschou wer naar de races. Wat ik toen te zien kreeg, bracht mij in extase. Vol bewon dering was ik voor de prestaties van die kerels, die met hun motor de meest sen- sationeele manoeuvres maakten. Vanaf dat oogenblik stond mijn besluit vast. Ik zou ook gaan racen op de grasba- nen. Het groote vraagstuk was natuurlijk, hoe aan een geschikten motor te komen. Maar dat probleem werd opgelost. Ik stelde mij in verbinding met de Eysink-fabrieken en daar zou men een motorfiets, die spciaal voor grasbaanraces geschikt was, in orde maken. Zoo gezegd, zoo gedaan en toen mijn karretje klaar was, begon ik met mijn gras baanraces. Het bleek, dat ik aanleg had voor deze tak van sport en voor er een jaar ver streken was, mocht ik my reeds onder de kopstukken scharen. Zoo begonnen mijn avonturen. Ik reed in België, Duitschland, Zwitserland en Zweden en trok ongeveer de halve wereld door, maar ook in eigen land, vooral op de baan in Alkmaar, heb ik heel dikwijls gereden. Ik vindt het een prachtige sport, omdat er zooveel acrobatiek bij te pas komt." „Aan de baan van Alkmaar heeft U zeker wel onaangename herinneringen?" „Ja, die 21ste April was een ongeluksdag. Mijn voet heeft het zwaar te verantwoorden gehad." Houtop's voet is nog lang niet gene zen, dat hebben wij gezien, toen hij liep. Hij is nog leelijk mank en dat is geen wonder. In smaak en kwaliteit onovertroffen. 721 Joodsche advocaten geschrapt. - Sedert de Anschluss van Oostenrijk zijn 721 joodsche advocaten aan de balie van Wee- nen geschrapt. Drie kloosters gesloten in Salzburg. - De Osservatore Romano verneemt, dat drie kloosters in Salzburg zijn gesloten en dat den oversten dezer kloosters het betreft een klooster van Caupcijner monniken, een klooster van Franciscanen en een klooster Clarissen-capucinessen bevel hebben ge kregen onmiddellijk de gebouwen te ont ruimen. Het blad maakt tevens melding van een kortgeleden uitgevaardigd decreet, waarbij godsdienstonderwijs op Oostenrijk- sche handelsscholen afgeschaft wordt. De dichter-componist van „Tipperary" overleden. - Te West Bromwich is gisteren op zestig-jarigen leeftijd de vischandelaar Jack Judge overleden, die al van 1900 af verscheidene liedjes en marschen in zijn vrijen tijd gecomponeerd had. Het aanvan kelijk succes was niet groot, zoodat een zijner kennissen in 1912 een weddenschap met hem aanging, dat zijn nieuwe nummers binnen tweemaal 24 uur van alle variété's die ze eventueel zouden aannemen weer zouden verdwijnen. Na acht dagen kwam Judge met den tekst en de muziek van „Tipperary", die dadelijk insloeg en door talrijke regimentskapellen gekocht werd. Zijn groote succes beleefde Judge echter pas na het uitbreken van den oorlog, toen vrijwel iedere Engelsche compagnie onder de tonen van zijn muziek het vaderland verliet om naar Frankrijk verscheept te wor den. De auteursrechten, die de componist nu genoot, waren van dien aard, dat hij zyn vischwinkel van de hand kon doen en onbe krompen van zyn 40ste jaar af heeft kunnen leven. „De wond aan den enkel is nog lang niet dicht", zegt Houtop, maar de gene zing vordert thans gestadig, vooral de laatste weken heeft er „schot" in geze ten. „Wij hebben vernomen, dat U op 14 Aug. op de motorbaan „Mereveld" een poging zou wagen om het kampioenschap van Neder land voor de derde maal te veroveren." Jaap Houtop kijkt eens naar zijn ge wonden voet en schudt bedenkelijk het hoofd. „Ik zou wel willen, zegt hij langzaam, maar dan moet ik zekerheid hebben, dat ik voor honderd procent fit ben. Wan neer dit niet het geval is, zal ik zeker niet starten, want dan wordt een derge lijke poging bij voorbaat een misluk king. Als men zich moet ontzien, is het toch niets gedaan. Maar er kan natuur lijk nog veel gebeuren. Het is buitengewoon aardig, dat ik zoo veel belangstelling heb ondervonden. Tal van brieven uit alle deelen van het land heb ik mogen ontvangen, waarin men informeer de naar mijn toestand en waarin gevraagd werd of ik ook nog aan de T.T.-races zou deelnemen. Men verwart mij hier met mijn broer Joop, want ik ben geen wegrenner, mijn hart gaat uit naar de grasbaanraces. Er zijn twee dingen waarvoor ik my sterk interesseer, vertelt Houtop, en dat is mijn zaak en de grasbaan. Neen, mijn idealen ben ik nog niet verloren. Als ik een oude man was, zou ik misschien de sport er aan geven. „Kijk, zegt hy, hier heb ik alweer een in schrijvingsformulier voor de races in Tsjecho-Slowakije die in September worden gehouden, met als trophee de Gouden Helm. Als alles goed gaat rijd ik weer mee. Nog nooit heb ik in Tsjecho-Slowakije de finale kunnen bereiken, omdat ik altijd met pech had te kampen. De Tsjechen beschikken over uiterst snelle motoren Als ik weer ga racen, koop ik een nieuwen motor. Maar de zaken gaan bij mij voor alles. Dat is de hoofdzaak. Daarom kan ik ook betrekkelijk weinig trainen. Er zijn racers die naar Bel gië gaan om daar te oefenen, want de K.N. M.V. verbiedt het trainen hier te lande, maar daarmee wordt een zee van tijd ver knoeid en die kan ik niet missen. De wed strijden worden altijd op Zondag gehouden en daar is dus practisch geen verzuim bij," aldus besluit Houtop het korte gesprek. Zoo blijkt dus, dat de Utrechtenaar den moed nog niet verloren heeft. En wanneer hy maar half in staat is om op '4 Augustus deel te nemen aan het Nederlandsche kam pioenschap zal Houtop niet schromen zijn motor te bestijgen. In 1935 en 1936 slaagde hij er in den begeerden titel te veroveren, verleden jaar verijdelde een onwillige bougie zijn ernstige voornemens, terwijl nu de ge wonde voet wel eens oorzaak zou kunnen zijn dat Jaap Houtop verstek moest laten gaan Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p. 5 regels, uitsluitend contant. SNELLE TIJDEN TE ASSEN. Serafini met Gilera aangekomei Gister is de Gileramachine, welke gerede zal worden door Serafini, te Assen aangekc men. Aldrigethi, die tijdens den grooten prij van Zwitserland ernstig gewond werd, lig nog steeds in het ziekenhuis te Bern. Ee: plaatsvervanger heeft de Gilerafabnek rue gezonden. Serafini ging onmiddellijk he circuit verkennen, daar hij dit niet kendt Omtrent zijn tijden liet men zich niet ui vandaag zal hij de training intensief voort zetten. Dat de Gilera-machine op dit circuit dat uitstekend voor de machine geschikt is zeer snelle tijden zal bereiken, staat wel vast F.N. is ook te Assen aangekomen. De rij ders deden het kalmpjs aan. Meier met B. M.W. ging zeer snel over het circuit Zijn beste ronde was 6 min. 39 sec. of ongeveer 149 K.M. per uur. Bertus van Hamersveld deed het in de middaguren echter nog beter, voor hem werd een tijd van 6 min. 35 sec. g*" noteerd hetgeen een gemiddelde van 150 K- M. per uur beteekende. De snelste ronde, ooi op dit circuit gemaakt, bedraagt 6 min. 29. sec., het vorig jaar door Karl Gall met HM- W. gereden (gem. uursnelheid 152.9 K.M Dit ronderecord heeft van Hamersveld dus reeds dicht benaderd. In de 500 c.c.-klasse zal ook nog de Franschman Cora uitkomen met een Saro- leamachine. Wielrennen. De negentiende étappe bracht niets bij zonders. De étappe leidde van Metz naar Reims over 196 K.M. In het tweede ge deelte van de ronde trachtte de Fransch man Le Guevel enkele malen uit het pele- ton te komen. Inderdaad gelukte hem dit, waarbij hij Galateau en Carini mee kreeg. In de sprint werd Galateau winnaar. Het peleton was tot vlak voor Reims dicht bij elkaar gebleven. Onze drie landge- nooten zaten steeds achterin en verloren op de laatste tientallen kilometers enkele minuten. Zoo kwam Middelkamp zeven minuten na den winnaar binnen. Het resultaat luidt: 1. Galateau 6 uur 35 min. 21 sec.; 2. Le Guevel; 3. Carini, allen zelfde tijd; 4. Egli 6 uur 35 min. 57 sec.; 5. Neuens; 6. Louviot; 7. Leducq; 8. Berrendero; 9. Yvon Marie; 10. Mersch; 11. Sylver Maes, allen in den zelfden tijd als Egli. Op de zeventiende plaats kwam het groote peleton te staan .waarin alle favo rieten zaten. 47e. Hellemons6 uur 39 min. 32 sec.; 48e. VanSchendel 6 uur 39 min. 32 sec.; 52e. Middelkamp 6 uur 42 min. 28 sec. Algemeene rangschikking: 1. Bartali 134 uur 21 sec.; 2. Vervaecke 134 uur 21 min. 38 sec.; 3. Cosson 134 uur 30 min. 32 sec.; 4. Vissers 134 uur 36 min. 58 sec.; 5. Clemens 134 uur 44 min. 2 sec.; 6. Vicini 134 uur 49 min. 17 sec. 42e. Middelkamp 136 uur 51 min. 51 sec.; 50e. Van Schendel 137 uur 24min. 46 sec.; 55t. Hellemons 139 uur 16 sec. WEDSTRIJDEN OP DE UTRECHTSCHE STADIONBAAN. Derksen tweede achter Ooms. De uitslagen van de gisteravond op de stadionbaan te Utrecht gehouden wielerwed strijden luiden: sprint amateurs: le serie: 1. Ooms, 2. Smits, 3. Buchly, tijd laatste 200 meter 12.4 sec.; 2e serie: 1. Derksen, 2. Kropman, 3. de Heus, tijd laatste 200 meter 12 sec. matches a deux: le serie: 1.1 Ooms, 2. Kropman, 12 sec. 5 2e serie: 1. Derksen, 2. Smits, 12 sec. 3e serie: 1. Smits, 2. Kropman, 12 sec. 4e serie: 1. Ooms, 2. Derksen, 12 sec. 5e serie: 1. Ooms, 2. Smits, 12 sec. 6e serie: 1. Derksen, 2. Kropman, il.8 sec. Eindstand: 1. Ooms, 3 pt.; 2. Derksen, 4 pt.; 3 Smits, 5 pt.; 4. Kropman, 6 pt. Koppelachtervolging over maximaal 5 K.M.: SchultePijnenburg winnen met 5 meter van Slaats-Pellenaars in 6 min. 11.6 sec. Koppel-ty drace over 1 K.M.: 1. Schulte Pijnenburg 1 min. 5.3 sec.; 2. Pellenaars Slaats 1 min. 5.6 sec. Pronk spaarde zich voor de sprintkam pioenschappen, Groot en Frank zyn nog niet genezen van hun verwondingen, de Amsterdammers waren niet van het for maat van een Drost, de Best e.a. en zoo was het dus niet te verwonderen, dat de trainingswedstrijden van gisteravond kwalitatief minder waren dan de vo rige weken. D.w.z., de vaste bezoekers oordeelden zoo. Maar hij, die een enkelen keer deze wedstrijden bezocht, was uiterst tevre den, omdat er zooveel strijd gegeven werd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9