VOOR ONZE KINDEREN. Juup maakt eenontdekkingsreisje ■zS -A W ^4 JtuzzCmdtiek CIRCUS IN HET DORP EEN MODERNE HERDER BRENGT ZIJN SCHAPEN NAAR HUIS. RAADSELS. DERDE BLAD. Verhaaltjes van kinderen voor kinderen. Nederlandsche fondsenhouders bij de Ame- rikaansche Staal trust zeer aanzienlijk. In to taal waren eind Juni 842.862 gewone aan deelen der U.S. Steel Corporation in buiten' landsch bezit; hiervan waren in Nederland sche handen 317.699 stuks, d.i. dus circa 40 pCt.; bovendien waren op genoemden datum 18.812 preferente aandeelen in Neder landsch bezit. Men begrijpt derhalve, dat de divi dendbeslissing ook op de Amsterdamsche beurs niet zonder invloed is gebleven. In het algemeen heeft hier ter beurze een echte „vacantie-stemming" geheerscht. Ve len hebben hun beslissingen over het al dan niet aanhouden van fondsen en over het aangaan van nieuwe engagementen uitge steld tot na den terugkeer van hun zomer reis, in de verwachting, dat alsdan ook met wat meer zekerheid kan worden overzien hoe de economische toestand zich verder zal ontwikkelen. Ten aanzien van de politieke vooruitzichten is men thans wat optimisti scher dan de vorige week, toen de kans op ernstige conflicten in de naaste toekomst nog betrekkelijk groot werd geacht. Het een met het andere maakt, dat de stemming ter beurze weifelend blijft, terwijl het niet tot een noemenswaardige uitbreiding van za ken is gekomen. Het meeste ging nog om in de cultuur-af - deelingen, waar speciaal suikerwaarden gunstig werden beinvloed door nieuwe flin ke afdoeningen van de N. I. V. A. S., ge volgd door een verdere verhooging der li- mites. Het snelle tempo, waarin de verkoo- pen der N. I. V. A. S., zich in de laatste we ken voltrekken en de achtereenvolgende prys-verhoogingen wijzen er wel op, dat de toestand voor de Java-suikelcultiiur toch wel aanmerkelijk verbeterd is. Opvallend was de vaste stemming voor winstbewijzen. Vorstenlanden en voor aan deelen Ver. Vorstenlandsche Cultuur Mij. ondanks het feit, dat laatstgenoemde maat' schappij heeft besloten, haar winst over het afgeloopen boekjaar in het bedrijf te hou den en daaruit dus geen dividend uit te kee- ren. De koersstijging wordt in verband ge bracht met plannen der Ver. Vorstenland sche Cultuur My. (welke Mij., naar men weet, is voortgekomen uit de reorganisatie der oude Cultuur Mij. der Vorstenlanden) om over te gaan tot de uitgifte van de 2^ millioen nieuwe aandeelen, die vol gens het reorganisatie-plan zouden worden geëmitteerd, maar tot nu toe wegens de minder gunstige ontwikkeling in de suiker industrie niet werden uitgegeven. De koers der aandeelen steeg in een paar dagen tijds ca. 15%, maar het hoogste punt kon niet worden gehandhaafd, toen op de geheele markt in aansluiting op een inzinking in New York een terugslag intrad. Deze terugslag strekte zich ook uit tot de rubberafdeeling, waar de noteeringen trou wens de geheele week nog al fluctueerden, al naar gelang de prijsbewegingen op de markt voor het product te Londen. Het be richt, dat het Internationale Rubber-Comité zijn beslissing over het restrictie-percentage in het vierde kwartaal van dit jaar opge schort heeft tot een volgende vergadering werkte stimuleerend. Men leidde er uit af, dat het Comité in het bezit moet zijn van gunstige inlichtingen met betrekking tot de verbetering van het verbruik, aangezien 't anders wel reeds thans had verklaard, dat het uitvoerpercentage onveranderd op 45 der standaardproductie zal worden gehand haafd. Aandeelen Koninklijke Petroleum zijn wat in koers afgebrokkeld, hoewel het een gun- stigen indruk maakte, dat de netto-winst van de Amerikaansche dochtermij. de Shell Union Corporation, in het tweede kwartaal iets hooger was dan in het eerste. Bij het overeenkomstige kwartaal van het vorige jaar blijft zij weliswaar aanmerkelijk ten achter, maar dit is voor een deel het gevolg van hoogere afschrijvingen en uitgaven voor belastingen. In de industriëele afdeeling zijn aandeelen Philips, rekening houdend met detacheeren van het dividend van 11 per saldo niet belangrijk veranderd. Op de jaarvergade ring heeft de directie interessante mededee- lingen gedaan omtrent de investeering- en de afschrijvingspolitiek, naar aanleiding van opmerkingen van een aandeelhouder, die vreesde voor een "overdreven expansie- zucht. Bij elke nieuwe investeering aldus verklaarde het bestuur, wordt bekeken, hoe de toekomstige gang van zaken zou zijn als Philips niet investeert, en hoe de markt zou zijn, als men wel investeert. Als het antwoord op de tweede vraag gunstiger luidt dan op de eerste, wordt de tweede mo gelijkheid gekozen. Zou men dit niet doen, dan zou op den duur de exploitatie ongun stiger worden. Van 1931 tot 19361937 hebben de nieu we investeeringen gemiddeld 5)4 millioen per jaar bedragen. Daartegenover stonden vrij gevallen in terne afschrijvingen van 78 millioen per jaar. Bij de calculatie van den kostprijs der artikelen wórdt daarin n.L een zeker afschrijvingspercentage opgenomen, dat in de genoemde jaren grooter was dan de wer kelijk voor afschrijving op nieuwe investee ringen benoodigde bedragen, zoodat in vo rige jaren een belangrijk bedrag overschoot, dat ten gunste van de exploitatierekening gebracht werd. Voor het boekjaar 1937— 1938 hebben de nieuwe investeeringen even wel de uit den kostprijs vrijgevallen af schrijvingen met ca. 3 millioen overtrof fen; hiervan is 1 millioen ten laste van de reserve voor uitbreiding gebracht, en 2 millioen is ten laste van de exploitatie-reke ning gekomen. Uit de uiteenzettingen van de directie van Philips sprak wel duidelijk het vertrouwen, dat zij in de toekomst harer maatschappij heeft. Minder bevredigend waren de mededee- lingen in de jaarvergaderingen der A!ge- meene Kunstzijde Unie, niet zoo zeer wat de positie van de maatschappij, als wel wat de afzetverhoudingen betreft. De moeilijk heden, bij den afzet in het buitenland on dervonden, zijn op het oogenblik grooter dan ooit, terwijl ook de binnenlandsche af zet in vergelijking met die in 1937 vermin derd is. Het eenige lichtpunt is, dat de voor raden van kunstzijde-artikelen in den laat- stcn tijd een vermindering aantoonen, wat de voorbode zou kunnen zijn van een ople- Dat was een feest in het dorp. Er was een circus gekomen. Ze zouden vier dagen blij ven en daarna weer verder trekken. Ze wa ren met grote wagens gekomen en hadden op e grote wei, naast het café hun tenten en kramen opgeslagen. De jongens van het dorp vonden het prachtig, ze stonden er dik wijls by en keken, wat de kermismensen de den. Ook Dik en zijn vrienden stonden er naar te kijken. Die kon je altijd wel vinden op de plaatsen, waar iets bijzonders was. Ze werden zo nieuwsgierig, om te weten, wat ze allemaal in die tenten zouden doen, dat ze naar huis holden en vroegen of ze ook naar het circus mochten. Dik's vader zei: „Je mag er voor deze keer heen, omdat je me giste renavond zo goed geholpen hebt. Hier is een kwartje, dat kan je aan de mensen geven", meisje van die middag. Ze had haar tong uit gestoken, tegen Dik en zijn vriendjes, omdat ze haar geplaagd hadden. Ze had nu een heel mooi kort jurkje aan en ze sprong en danste op het paard, alsof ze op de grond stond. Hoe kon iemand nu zó op een paard •rijden, dat begreep Dik helemaal niet. Dat was toch wel erg knap. Soms sprong ze in eens van het paard, liep er vlug naast en sprong een paar meter verder weer op de rug van het dier. Toen reed ze naar het mid den van het veld en boog voor de mensen. Iedereen begon hard te klappen, want ze hadden het allemaal erg mooi gevonden. Daarna maakten de clowns weer grapjes en intussen ging Anita met een schaal rond. En weer deden veel mensen alsof ze het niet zagen. Ook Dik draaide weer zijn hoofd om. Het meisje liep zonder iets te zeggen verder en ging toen naar de woonwagen. Plotseling voelde Dik een hand op zijn Dik liep vlug het huis uit en ging naar het terrein, waar het circus was. Alles zag er heel anders uit, dan die morgen. De mannen en vrouwen, die 's morgens nog aan het tim meren waren, liepen nu in prachtige kleren rond. De directeur had een mooi pak aan en hij liet de paarden in het rond draven. De paarden leken ook al helemaal niet meer op de paarden, die voor de wagens hadden ge lopen. Er scheen een fel licht over de plaats en daardoor leek de omgeving nog donkerder en de costuums nog schitterender en fonke lenden Langzamerhand was het hele dorp uitge lopen om ernaar te kijken. Maar toen in de pauze een paar vrouwen met schalen rond gingen om geld op te halen, draaiden veel mensen zich om, want ze hadden geen zin om geld te geven. Ze vonden het veel te ge makkelijk, dat ze voor niets konden kijken. Dik draaide zich ook om en deed alsof hij de schaal niet zag. Maar toen de directeur een nieuw nummer aankondigde, draaide ieder een zich weer om. Nu kwam Anita, de tien jarige kunstrijdster. Ja, kijk eens, dat was werkelijk dat kleine schouder. Hy draaide zich om en zag zijn vader staan. „Ze jongen, heb je je geamu seerd?" vroeg zijn vader. „Ja vader, het was prachtig!" Vader keek hem strak aan. Dik begreep het niet goed, was zijn vader dan toch boos, dat hij gegaan was? Maar hij zei verder niets, nam Dik by zijn arm en bracht hem naar de woonwagen. Daar stond Anita met haar moeder op de trap. Zijn vader groette haar en zei tegen Dik: „Ik heb je toch geld gegeven vanmiddag? Heb je dat nog?" Hy knikte en toen begreep hij het ineens. Hij kreeg een kleur en nam het kwartje uit zijn zak. „Zeg haar dan, dat je het mooi vond", zei Diks vader en Dik zei fluisterend: „Dit is voor jou, ik vond het erg mooi!" Anita begon te lachen en nam het kwartje aan. Ze gaf hem een hand en boog even. Toen zei ze vriendelijk: „Dank je wel, hoor!" Daarna nam Diks vader hem weer mee. Hij zei er helemaal niets meer over, maar Dik heeft na die dag nooit meer geprobeerd om zijn geld stilletjes bij zich te houden, als hy eigenlijk had moeten betalen. Voor bakker Jalsma bakker werd, was hij zeeman. Hij had heel wat van de wereld gezien en hij had van alle vreemde landen souvenirs meegenomen. Later had hij van zijn oom de bakkerij geërfd en had toen besloten om maar zijn verdere leven rus tig aan wal te blijven met zijn vrouw en kinderen. Eén van de souvenirs was de aap, Juup, die hij uit Indië mee had gebracht. Juup was een vrolijk dier. Hij had altijd veel plezier in zijn ruime kooi. Ei: hing een dik koord in en daar maakte hy grote wande lingen op. Hij had daar een goede plaats, want de kooi was tegen de muur van de bakkerij, zodat hij het altijd lekker warm had. Hij was de vriend van alle mensen uit de buurt en niemand zou langs de kooi gaan zonder iets vriendelijks tegen Juup te zeggen. Dikwijls kreeg hij ook wat lekkers en uit dankbaarheid gaf hij dan een voor stelling op zijn touw. Maar tegen de men sen, die hem wilden plagen of hem uit lachten, en dat gebeurde een enkele keer ook wel eens, was hij altijd heel onaardig. Dan ging hij als een echte wilde aap te keer en je deed het beste om hem dan maar uit de buurt te blijven. Op en dag had- de vrouw van den bak ker vergeten de grendel weer op de deur te doen, nadat ze hem eten gebracht had. Juup had het direct in de gaten en begreep, dat hij nu de kans had om uit zijn kooi te gaan en eens een beetje verder in de straat te kijken. Klimmen had hij nog lang niet verleerd en één, twee was hij langs de bliksemafleider naar boven geklommen. Daar zat hij nu hoog op het dak van de bakkerij. Maar toen zagen een paar jongens op straat hem. „Ga eens gauw naar beneden, Juup!" riepen ze. Maar hij vond het veel te leuk om eens een flink eind te kunnen wande len, hij keek niet eens naar de jongens. Daar zag hij de dikke schoorsteen, die hem zo lekker warm gemaakt had de laatste maanden. Er waren ijzeren treedjes aan. Juup probeerde eerst voorzichtig of ze wel stevig waren en toen hij merkte, dat alles in orde was ,zat hij in een paar spron gen boven op de schoorsteen. Maar daar kwam allemaal rook uit. Dat vond hij niet erg prettig! Met zijn lange slingerarmen liet hij zich weer zakken tot het dak. Kijk, daar beneden stond een grote hout stapel, daar stonden de jongens bij. Ze moesten hem liever eens wat te eten geven, inplaats van zo te roepen. O, daar gooiden ze al iets naar hem toe. Handig ving hij het ophet was een stuk hout! Juup legde het opzij en liep een stukje verder over het dak. Weer komt er iets van beneden gevlogenalwéér een stuk hout. Wat willen die jongens nu eigenlijk? Hij was toch geen knaagdier! Juup gooide het hout terug. Nu had hij een grappig spelletje ont dekt. Elke keer als de jongens een stuk hout naar boven gooiden, wierp hij het weer naar beneden. De jongens wisten niet, dat ze met Juup ook konden spelen en ze gooiden steeds meer naar boven, want ze vonden het nu zelf ook grappig. Maar na een tijdje vond Juup het niet leuk meer. Hij werd echt boos en gooide de stukken met een geweldige kracht op de straat. Toen pakte hij ineens een losse dakpan en gooide die op straat. De jongens begonnen vreselijk te lachen. Nu werd Juup razend, hij greep de ene dakpan na de andere en gooide ze naar beneden. De jongens stonden achter de houtstapel en gooiden terug met hout. De bakker hoorde het lawaai en hij ging vlug kijken wat er te doen was. Hij zag Juup op het dak zitten en links en rechts met dakpannen gooien. Hij begreep heel goed, dat het erg gevaarlijk was, want als iemand een pan op zijn hoofd kreeg kon hij wel een gat in zijn hoofd krijgen! Eerst joeg hij de jongens weg. Maar hoe hij daarna ook zijn best deed om Juup naar beneden te lokken, niets hielp. Er stond nu een hele troep mensen om den bakker heen. Iedereen riep en wenkte, maar Juup bleef kalm zitten en keek zo nu en dan woedend naar de houtstapel. Toen kwam de vrouw van den bakker op een goed idee. Ze haalde het nog half volle etensbakje van den aap uit het hok en zette dat beneden neer. Dat hielp! Juup keek er eens naar en was toen in een paar sprongen beneden. De bakker haalde gauw een grote kist, zette daar Juup met zijn etensbakje in en bracht hem weer naar zijn hok. Zo was eindelijk de rust weer gekeerd ,maar niemand vergat daarna ooit weer de grendel op de deur vah Juup te doen! DIRK, door ALI STOOP. In een klein dorpje ver hier vandaan, woonde een arme weduwe. Ze had een blind zoontje, Dirk, genaamd. De weduwe waste voor andere mensen en verdiende zo haar brood. Dirk wist precies, waar die mensen woonden, daarom bracht hij altijd de was weg. De jongens uit het dorp A - SA/** f .Ay/, NV/-*» th rx - Wi.— s U A\ JJ'J scholden hem alty'd uit. Dan wend kwaad en gooide met stenen naar ze. Matrf soms gaf hij er niets om en liet ze begaan. Eens op een keer moest hy de was wegbrengen. Het was nóg al weg en daarom had hy wat brood en meegenomen. Hij ging niet door liet dorpt omdat hij bang was, uitgescholden te wor den. Het was warm, geen windje was er te bekennen. Het zweet parelde Dirk langs zyn gezicht. Bij een brug, die over eeih breed kanaal liep, ging hy zitten. Hy at een boterham op en dronk een beetje melk. Daar hoorde hij stemmen, hij schrok eÜ ging gauw bij het wagentje staan. Een vm de jongens had hem gezien en zei iwi#fc tegen zijn kornuiten, die lachten en schreeuwden: „Blinde Dirk die moet de war weg brengen, hi ha ho. Blinde Dirk moet de was weg brengen, hi, ha, 'ho". De jongens gingen op de brugfeoaing zitten. Piet, zo heette een van de jongens ging allerlei toeren doen. Hy sprong over de brugleuning heen en ging sprietloperu Eerst ging het goed. Hy probeerde het nog eens en hij voelde iets aan zijn been en wou krabben. Maar daanby verloor M zyn evenwicht en viel in 't water. Hïf Joon niet zwemmen en geer van de jongens durfde in 't water. Dirk, die de plons ge looid had, liep naar de waterkant en stapte in het water. Maar al heel gouw kon hij niet meer staan. Hij schreeuwde om hulp, maar niemand kwam. Daar stootte hy tegen iets hards en begreep dat het Piet was.^ Hij pakte hem. Eén van de jongens had een boer zien komen en holde hem tegemoet. Dirk en Piet werden uit het water gehaald met een stok. En ze werden op een wagen naar huis gebracht. Toen Piet by kwam, was hij alleen een beetje misselijk. Maar toen hff wat te eten kreeg, was het over. Met Dirk was het erger. Hy had hoge koortsen. De dokter kwam drie keer per dag. Geen mens mocht bij hem komen, als alleen zijn moeder om hem zyn drankje of eten te geven. Piet durfde niet bij DMc aan huis te komen. Na vier weken mocht Dirk weer «ven wandelen. Op een ochtend kwam hy Piet tegen. Die schaamde zich en wou Dirk een beloning geven. Maar dat wou hy niet. Alleen maar, dat ze hem niet meer zouden uitschelden. Dat gebeurde ook niet, maar toch heeft hy zijn beloning gekregen. Piet en Dirk zyn de beste vrienden geworden, die er ooit bestaan hebben. 1. X X X X X i i «X i i «X i X X X X Vul in: le rij een medeklinker. 2e rij een waterkeering. 3e rij behoort by de taalles. 4e rij een kind, dat niet ijverig is. 5e rij het hoogste dat een kegelaer Iwm gooien. 6e rij het gevraagde woord. 7e rij wat men na het kauwen doet. 8e rij varen over zee. 9e rij worden voor een goed doel ver kocht. 10e rij iets, dat oneindig is. 11e rij een medeklinker. Het geheel geeft op de middelste kruisjesrij van boven naar beneden gelezen de prettigste tijd van het jaar aan. 2. Wanneer is het de slechtste tijd' voor de zakkenrollers? 3. Goede kinderen hebben goede eigenschappen. Welke eigenschappen dat zyn, kan men zien als men de letters van de volgde woorden in de goede volgorde zet; feldebe derveten ginery stènej rijleke DE OPLOSSINGEN. De oplossingen van de raadsels uit ons vorig nummer zijn: 1. Nijmegen, Gendringen, Generauiden, Den Bosch, Schermeer, Eerbeek. 2. Op den linkervleugel gaan stean, S 3. Prinses Beatrix. De oplossing van het kruiswoordreadssi is: 1. speelplaats; 8. lork; 9. oorlam; 10. oei 12. Nijmegen; 16. ra; 18. ieieie; 19. ppefj 20. Callantsoog. Van boven naar beneden: 2. por; 3. eren; 4. poseren} 5. arme; 6. tak; 7. smak; 11. chic; 13. ijzer; 14. Nero; 15. Lea; 17. Leo. ving in de kunstzyde-nijverheid. In Ame rika is in de laatste weken reeds een aan merkelijke verbetering in den afzet te be speuren, zoodat het niet onmogelijk is, dat de financieele resultaten van de Ameri kaansche dochtermaatschappijen der Aku over de tweede helft van dit jaar een be langrijke verbetering zullen aantoonen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Anaconda Copper 26 5/8, 27 13/16, 26 3/16; General Motors 31, 32 7/8, 31 1/8; Bethlehem Steel 45 1/8, 46 3/4, 43 11/16; U.S. Steel 45 5/16, 46 7/16, 43 13/16; 4 pCt. Illinois Central 33 5/8, 36; 4 pCt. Missouri Kansas Texas 441/4, 46, 44 J4; 4 pCt. South. Pac. le Goldb. 48 52 1/4; Handelsver. Amsterdam 469, 476, 470; Vorstenlanden winstbew. 17, 23, 22; Ver. Vorstenl. Cult. Mij. 78, 93, 89 1/4; Deli Batavia 233, 238, 232; Deli Mij. 283, 288, 28634; Amsterdam-Rubber 230 3/4, 235, 23134} Indische Rubber 151V^ 161; Oost Java Rubber 140, 144 3/4; Kon. Petroleum 347 1/4, 343, 346, 344 y,; Philips' 256, 246 ex div., 250, 24634} Aku 46 5/8, 48 3/4, 47; Unilever 156, 154 7/8, 156 3/4, 155^. Onze Vierde Juli-Opgavc. Welke Vermenigvuldiging? De gegeven vermenigvuldiging abcd X bdac cbl601ca, zag er in cijfers als volgt uit: 4738 X 7843 37166134 Een puzzle, die met genoegen is op gelost. Onze Nieuwe Opgave. (No. 5 der Juli- serie). Welke bloemen en planten? Welke namen van bloemen en planton kunt gij maken uit de volgende letter combinaties: 1. Geendoenrug. 2. Nidregwieldw. 3. Honderddoorn. 4. Veelwoettetindo. 5. Leertlawei. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 5 Aug- 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van ie Alkmaarsche Courant. 11K <k> jhai-TTi vuzy lUl/O HUKS Clö

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 11