DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 177 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 30 Juli 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Kabinet Spaak streeft naar eenheid aller Belgen. Radio-rede van minister-president. De moordenaars van Dollfuss. Verheerlijking door Italiaansche pers gelaakt. De opstandige beweging op Kreta. De opstandelingen uit Kanea gevlucht. De algemeene toestand. „Kennkarte" met vingerafdruk. Onveranderlijkheid van den afdruk. De strijd om Gandesa. Vorderingen der regeeringstroepen. het gezelschap van Punciman. Dinsdag naar Praag. ALKMAARSCHE COURANT. Minister-president Spaak heeft gister avond voor de radio een redevoering gehouden, waarin hij uiteenzette, dat zijn regeering op vier gebieden reeds belangrijke resultaten heeft behaald, n.1. op financieel, sociaal, taalkundig gebied en op het gebied der bestuurshervor- ming. Spaak Het begrootingstekort zal, zooals de regee ring plechtig heeft beloofd, worden opgehe ven. Zij zal het evenwicht op de gewone begrooting tot stand brengen, door bezuini gingen en door bestrijding van zekere mis bruiken. De buitengewone begrooting zal eveneens met zorg worden opgesteld. De regeering zal desniettemin trachten de economische be drijvigheid te bevorderen en zoo min moge lijk de directe staatslasten te verzwaren. De Kamer zal waarschijnlijk in het begin van October bijeenkomen. Zij zal dan zoo snel mogelijk de gewone en de buitengewone begrootingen moeten behandelen. Bij het parlement zal een wetsontwerp ingediend worden, waarin de verkoop van alcohol wordt geregeld en een wetsontwerp, dat de productie en distributie van electriciteit re gelt. Op deze wijze, aldus Spaak, zal de sociale en economische vooruitgang bevorderd wor den. Redelijke menschen weten, dat men op het oogenblik niet meer verwachten kan, tenzij men avonturen wenscht. Aan den anderen kant moet de internatio nale toestand ons niet bovenmate verontrus ten, aldus Spaak. Men moet vertrouwen heb ben in de wijsheid der volkeren. De regee ring heeft dezer dagen de gelegenheid gehad wederom een bevestiging te geven van haar internationale politiek van onafhankelijkheid en onpartijdigheid. Zij voert die politiek uit in een geest van verzoening en baseert haar op het leger, dat nooit zoo sterk is geweest als tegenwoordig. Wat de coalitieregeering, die onder mijn leiding staat, wenscht, is de eenheid der Bel gen tot stand te brengen tegenover de groote problemen, die zich voordoen. Niet toevallig hebben wij gewild, dat het nationale feest dit jaar op schitterende wijze werd gevierd. Den koning, den behoeder van de belangen des vaderlands, hebben wij onze liefde voor het vaderland getoond. Wij hebben getuige nis afgelegd van onze kracht en ons vertrou wen in de toekomst. Men herinnert zich, dat eenige dagen geleden de moordenaars van Dollfuss door de officiëele Duitsche instanties verheerlijkt zijn en dat Planetta geëerd wordt als een der groote Duitsche zonen, die geleefd hebben en gestorven zijn voor hun land. In die verheerlijking staat Duitsch- land alleen, zelfs in Italië kan men zich er niet mee vereenigen, getuige een artikel in de Osservatore Nomano, het orgaan van het Vaticaan. Het blad verwijst naar de aanhaling door sprekers bij de plechtigheden van het voor beeld van Willem Teil en Gessier en merkt op, dat Europa vier jaar na de gebeurtenis Willem Teil niet kan verwarren met Pla netta en Dollfuss met Gessier. De getuigen van dit afschuwelijke tooneel zouden moe ten verdwijnen en er zouden vele eeuwen voorbij moeten gaan voor een legende zou kunnen worden geschapen en als dat lukte zou men de gewoonten en den staat van be schaving van de twintigste eeuw afmeten naar die van de veertiende. Opschriften van den aard, welke te Weenen onthuld zijn, kan men overal lezen, waar de zaak, welke tot de misdaad leidde, de overhand heeft; terwijl andere inscripties, in den geest van de uitdrukking van de Times een troep politieke bandieten gelden, waar deze zaak niet triomfeerde. Maar al kunnen al onder bepaalde opvattingen van het men- schelijk en maatschappelijk bestaan de tijd, de gewoonten en de redenen soms een ver klaring geven, zij kunnen nooit een ver heerlijking rechtvaardigen. Wat de Reichs- post het samenvallen van een reeks tragi sche omstandigheden noemt, was niet an ders dan een „pistoolschot afgevuurd in den rug van een hulpeloozen man, die geen weerstand trachtte te bieden, doch alleen zichzelf in veiligheid wilde stellen niets dan de koude, koppige weigering van elke hulp aan den gewonden man toen de moord aanslag nog had kunnen worden hersteld als zij, gelijk beweerd wordt, inderdaad „per ongeluk" was gepleegd. Het blad herinnert er aan, dat Hitier ten tijde van den moord geschreven heeft: „De aanslag op den Oostenrijkschen kanselier wordt door de rijksregeering betreurd en ernstig veroordeeld", en schrijft dan: „Hij die bekende den móórd gepleegd te hebben, ondanks de anders luidende beve len van zijn aanvoerder; hij, die bekende den man, die gered had kunnen worden, te hebben laten doodbloeden; hij, die daarvoor openlijk vergeving heeft gevraagd als voor een onmiskenbare zonde, waarover hij be rouw koesterde; hij, die de veroordeeling verdiende van de vertegenwoordigers van do zaak, welke hij diende, kan niet, hoe be klagenswaardig zijn lot ook geweest moge zijn, met zijn medeplichtigen beschouwd worden als een held, noch op een gedenk plaat gehuldigd worden met woorden van lof en dankbaarheid als tellende „tot de beste Duitschers van de Oostmark". De Grieksche minister-president heeft gister tot de bevolking van Kreta een pro clamatie gericht, waarin gezegd wordt: „Op het oogenblik, waarop intensief het werk tot nationaal herstel voortgezet wordt, zijn gewapende muiters Kanea binnenge trokken. Zij hebben de stad bezet. Ik ben vastbesloten de opstandelingen met alle middelen te onderwerpen, teneinde de wet tige orde te herstellen en voor het volk van Kreta orde en rust te verzekeren. Steunende op de vaderlandlievende gevoelens van het Kretensische volk en op de bewijzen van vertrouwen, die het gegeven heeft, noodig ik het geheele volk van Kreta uit den mui ters generlei bijstand te verleenen, het Hel- leensche volk te toonen, dat Kreta solidair aan den kant van de natie als geheel staat In geheel Griekenland heerschen volstrekte orde en rust en het geheele volk staat aan den kant der regeering". Een bijzondere correspondent van Havas meldt: Een der leidende figuren van de op standige beweging in Kanea is een neef van Venizelos, Mitsotakis geheeten, die afge vaardigde van Kreta was en minister in het ALKMAAR, 30 Juli. Voor de derde maal en met een indruk- wekkenden overvloed van bijzonderheden en uitweidingen heeft de Paus gisteren zijn veroordeeling uitgesproken over de rassen leer, het separatisme en het overdreven nationalisme. Bij een ontvangst van leer lingen van een college door Propaganda Fide (katholieke missieorganisatie tot de verbreiding van het geloof) sprak de Paus n.1. een zeer lange redevoering uit, waarin hij waarschuwde tegen de nieuwe theo- riën. Allereerst preciseerde de Paus den zin van universaliteit der Kerk, waarover hij in een vorige redevoering had gespro ken. Fel keerde hij zich tegen het begin der campagne, welke ten doel heeft de katho lieke actie te treffen, welke er van wordt beschuldigd antiracistisch en dus anti-fas cistisch te zijn. De katholieke actie, aldus de Paus heeft slechts reden van bestaan voor zoover zij tot de Kerk behoort. Zij be hoeft niets anders te zijn dan katholiek en daarom sprak de Paus deze waarschu wing uit: „Let wel, ik beveel u aan de ka tholieke actie niet te treffen, ik raad u dit aan, ik verzoek het u om uw bestwil, want wie de katholieke actie treft, treft den Paus, en wie den Paus treft, stertf. Dit is een waarheid en de geschiedenis bewijst die waarheid". De Paus zeide het verder te betreuren, dat Italië Duitschland heeft gemeend te moeten navolgen. Hij herinnerde eraan, dat de oude Italianen, wanneer zij over ras spraken, de woorden „schooner, sympathie ker, minder barbaarsch" gebruikten over de lieden „van Italiaansche afkomst". „Wij willen niets scheiden in de men- schelijke familie en wij beschouwen het racisme en het overdreven nationalisme als slagboomen, die tusschen de menschen worden opgericht. Men heeft beweerd, dat er derhalve een onherstelbaar doctrinair verschil bestaat tusschen de katholieke actie en de fascistische partij. Het is vreemd iets bijzonders te vragen van de katholieke actie, alsof de katholieke actie iets op zich zelf staands was, met een eigen leer, een eigen credo. De katholieke actie, evenals de Katholieke Kerk, is katholiek, d.w.z. uni verseel. Men vergeet, dat het menschelijk geslacht, het geheele menschelijke geslacht één enkel en groot, universeel menschelijk ras is. Men kan echter niet ontkennen, dat in dit universeele ras plaats is voor specia le rassen, als evenzoovele verschillende va riaties. En evenals er in groote muzikale composities groote variaties zijn, waarin men echter hetzelfde algemeene motief vindt, dat terugkeert, dat weerklinkt, dat bezielt, maar in verschillende tonen, toon aarden en uitdrukingswijzen, evenzoo be staat er in het menschelijk geslacht één groot universeel, katholiek ras, één enkele en algemeene menschelijke familie, die ver schillende variaties heeft. Men vraagt zich af waarom Italë met een ongelukkige na bootsing er behoefte aan had het voorbeeld van Duitschland te volgen. De Paus besloot zijn rede met te doen op merken, dat men de ware rassenleer in den boezem van de Propoganda Fide vond, waar leerlingen van 35 naties vereenigd zijn „allen zonen van dezelfde moeder, van de zelfde familie en opgevoed aan dezelfde tafel van dezelfde waarheid en dezelfde goederen". tl De Britsche pers, aldus een telegram van Havas uit Londen, schijnt niet overtuigd te zijn door de officieele tegenspraken van de geruchten, dat kapitein Wiedemann, de ver tegenwoordiger van Hitier, binnenkort een nieuw bezoek zou brengen aan Londen om definitieve voorstellen te doen nopens een luchtvaartverdrag. De Daily Telegraph schrijft, dat het er weinig toe doet, wanneer Wiedemann komt. Het blad heeft goede redenen om aan te ne men, dat de Britsche regeering onlangs de verschillende voorstellen tot beperking van de bewapening in de lucht, welke Hitier heeft gedaan, heeft bestudeerd. Deze voor stellen hadden vooral ten doel de bombar dementen te beperken tot het tooneel van den strijd. Het blad is verder van meening, dat de woorden van den minister-president in het Lagerhuis over het succes van het Duitsch-Britsche vlootverdrag, indruk heb ben gemaakt op den Führer. De Daily Mail schrijft, dat de Britsche re geering kort geleden het denkbeeld heeft bestudeerd een luchtvaart-verdrag voor te stellen, waaraan Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië zouden deelnemen. Daarom hecht men zooveel belang aan het bezoek van Wiedemann aan Londen. Het blad acht het mogelijk dat Wiedemann eerst naar Parijs zou gaan en eerst Zondag of Maandag te Londen zou komen. Ook de Fransche pers hecht blijkbaar weinig waarde aan de officieele tegenspra ken inzake de geruchten over het nieuwe bezoek van kapitein Wiedemann aan Lon den. Michel Pobers schrijft in de Jour (cons.) dat Duitschland ongerust is over de verster king van de Fransch-Britsche samenwer king. Het zou het gevaar van een eensge zinde politiek van Fankrijk en Engeland in midden-Europa inzien. Zijn doel zou niet zijn Frankrijk en Engeland van elkaar af te halen, maar Londen ervan te overtuigen, dat het Engelsche kabinet moet terugkee- ren tot zijn traditioneele rol van bemidde laar. Donnadieu in L'Epoque (cons.) schrijft Hitier de bedoeling toe Engeland vriende lijk te stemmen, opdat het meer geneigd zou zijn het Duitsche standpunt inzake Tsjechoslowakije te schragen. Hij gelooft echter niet, dat Duitschland houding te Londen veel indruk zal maken. Boussard wijst er in het Petit Journal (Parti Social Fr.) op, dat Mein Kampf als een van Duitschlands voornaamste doelein den de ontbinding van de Fransch-Engel- sche coalitie aanwijst. Frankrijk moet daar om zorgen, dat het niet de rol van „brillant second" krijgt toebedeeld en pas wordt ge hoord, nadat er reeds belangrijke besluiten zijn genomen. Madame Tabous spreekt in L'Oevre (soc. rad.) ook het vermoeden uit, dat Duitsch land Engeland van Frankrijk wil aftrekken, met name inzake Tsjechoslowakije en dat het, door steeds te spreken over een lucht vaartverdrag, wil aantoonen, dat men, ware het niet om de Sowjet-Unie, heel wel tot een vergelijk zou kunnen komen. Wat Chamberlain betreft, meent zij te mogen aannemen, dat hij zijn besprekingen met Duitschland niet zal hervatten voor de Su- deten-Duitsche kwestie is opgelost. Metaxas kabinet van Kondilis. Markellos, de prefect van Kandia, is voorloopig benoemd tot gou verneur-generaal van Kreta ter vervanging van Spakianakis, die op het oogenblik in Kanea wórdt vastgehouden. Metaxas heeft den ministerraad bijeenge roepen, welken hij op de hoogte bracht van den toestand. Berichten uit alle Grieksche provinciën melden, dat overal, evenals te Athene, rust heerscht. De maatregelen tot onderdrukking van de opstandige beweging in Kanea worden snel ten uitvoer gelegd en doen verwachten, dat de orde spoedig zal zijn hersteld. In Athene heeft de bevolking van de ge beurtenissen in Kanea kennis genomen door de middag-edities der dagbladen. Opwin ding is er niet door veroorzaakt. Metaxas heeft den koning, die zich op het oogenblik op Korfoe bevindt, op de hoogte gebracht. De opstandige beweging onderdrukt. Gisteravond is te Athene medege deeld, dat de bevolking van Kreta zich niet bij de opstandige beweging heeft aangesloten en bereid is de regeering te helpen. De gouverneur van Kreta heeft Me taxas medegedeeld, dat de opstandige beweging volledig is onderdrukt. De orde te Kanea is hersteld. De autoritei ten hebben de openbare gebouwen weer bezet. De opstandelingen hebben de stad ontruimd en zijn op de vlucht geslagen. Naar nader bijkt, heeft het naderen van de vliegtuigen, die regeering uit Athene derwaarts had gezonden, een snel einde be reid aan den opstand in Kanea. Berichten van Kreta, die deze feiten melden, voegen hier aan toe, dat toen de vliegtuigen in zicht kwamen de oproerlingen uiteen gin gen. Een telegram van den gouverneur van Kreta naar Metaxas meldt, dat de rebellen zich hebben overgegeven. Troepen zijn naar Kanea gezonden om de uitgangen der stad te bewaken, met het bevel ieder, die weer stand biedt te ontwapenen. Dezer dagen is in Duitschland een verordening afgekondigd, waarin werd bepaald, dat vanaf 1 October a.s. be paalde personen in het bezit moeten zijn van een legitimatiebewijs, een zoo genaamde „Kennkarte". Onder deze verordening vallen: alle manlijke onderdanen van 18 jaar, grens bewoners en Joden. Alle andere personen kunnen, als zij dat willen, een dergelijke legitimatie aanvragen, en op deze wijze in het bezit van een binnenlandsch identi teitsbewijs komen, b.v. voor het innen van geld. Tot nu toe was de pas het eenige volledige legitimatiebewijs. Een belangrijke eisch voor deze „Kenn karte" is de vingerafdruk. De vingerafdruk heeft reeds vele nuttige diensten bewezen, n.1. bij het nasporen van verdachten. Thans zal hij ook worden gebruikt voor zuiver administratieve doeleinden. Door deze nieuwe verordening zal het aantal per sonen, van wie een vingerafdruk zal wor den genomen, zeer worden uitgebreid. Vingerafdrukken zijn daarom als her- kenningsteeken van onschatbare waarde, omdat bij eiken mensch de lijnen van de huid der vingertoppen verschillend loopen. Volgens berekeningen van Galton, den uit vinder van de dactyloscopie, is de kans dat de vingerafdrukken van den eenen mensch gelijk zyn aan die van een ander 1 op 64.000.000.000. Deze lijnen, die reeds drie maanden vóór de geboorte van den mensch verschijnen en eerst na den dood, wanneer het lichaam ontbonden is, verdwijnen, blijven gedu rende al dien tijd in wezen onveranderd, haar karakter blijft volkomen behouden, al kunnen zy in den loop der jaren wat breeder of smaller of wat vager worden. Deze onveranderlijkheid bracht Sir Francis Galton omstreeks 1880 op het denkbeeld, dat hierin een mogelijkheid lag om menschen te allen tijde aan hun vinger afdrukken te herkennen. Zijn waarnemin gen en onderzoekingen brachten hem ten slotte tot het samenstellen van een sy steem, waarin hij de vingerafdrukken in zes groepen verdeelde, welke later door Sir Edward Henry, Commissionner of Police, die het systeem bij Scotland Yard' invoerde, tot vier werden teruggebracht. Sir Edward onderscheidt: bogen, lussen, windingen en samengestelde vormen. Deze vier groepen zijn weer onderverdeeld en op zeer vernuftige wijze in registers on dergebracht, die zoo zyn ingericht, dat binnen een half uur kan worden nage gaan of de vingerafdruk van een bepaald mensch er in voorkomt. Het maken van vingerafdrukken is geen ingewikkeld werk: de vinger wordt op een metalen, glazen of porseleinen plaat, waarop drukinkt zoo gelijk mogelijk is uitgespreid, gedrukt en daarna op een stuk papier. De inkt blijft op alle verhoogingen in de huid kleven, die dan op het papier worden overgebracht. Het afnemen van vingerafdrukken van misdadigers, gevonden op voorwerpen, die zij hebben aangeraakt, is ook zeer een voudig, maar een buitengewoon zorgvul dig werk. Door een fijne zeef wordt op het vlak, waarop de indruk is gevonden, een of ander preparaat heel dikwijls wordt een anilinekleur daarvoor gebruikt gelijk matig gestrooid; dan wacht men eenige minuten en krijgt aldus den fijnsten en best te fotografeeren afdruk. Alleen vet, dus de vingerafdruk zelf, neemt de kleur aan, niet echter het papier of andere achter grond. De administratie komt door deze ver ordening voor een omvangrijk werk te staan, niet alleen wat betreft het afnemen der vingerafdrukken, maar het rangschik ken van het materiaal in kartotheken. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de regeeringstroepen gistermorgen zijn aangekomen in het gezicht van Nonaspe, ten Noord-Westen van Gandesa, op de samenvloeiing van de Matarana en de Alega. Zij zyn thans dus in het Noor den en in het Zuiden voorbij de stad gekomen in hun opmarsch naar het Oosten. De opmarsch der colonnes naar Nonaspe in het Noorden en naar Bora in het Zui den, geschiedde in verband. In het Noorden kwamen de colonnes op deze wijze op de vlakte van Caspe, terwijl zij in het Zuiden doordringen in bergachtig gebied. Deze vorderingen der regeeringstroepen langs den weg van Gandesa naar Alcaniz stellen hen in staat dien weg te controlee ren en tevens hun stellingen voor Gandesa te versterken. De slag rondom Gandesa is zeer hevig geworden. Ondanks het intensieve optreden der rechtsche luchstrijdkrachten blijven de regeeringstroepen den Ebro overtrekken met manschappen en materiaal. Tarragona is gisteren weer twee maal ge bombardeerd. Er werd materieele schade aangericht. Het dorp Hospitaiet del Infante is eveneens door de rechtsche vliegtuigen bestookt. Zooals bekend zal lord Runciman, vergezeld van lady Runciman, Dinsdag naar Praag vertrekken. Hij zal voorts vergezeld worden door Geoffrey Peto, oud-parlementslid, terwijl F. T. A. Ashton, G. Watkin, R. J. Stooford en en Ian Henderson van den consulai- ren dienst, die als tolk zal optreden evenals zijn particuliere secretaris en een stenograaf reeds eerder naar Praag zullen gaan. Runciman zal verblijf hou den in een hotel te Praag Zoodra hy zal zyn aangekomen, zal hij contact zoeken met president Benesj en vervolgens met de leden der regeering en de leiders der Sudeten-Duitsche party. Uiteraard heeft Runciman geen enkel „plan" bij zich, aangezien de eerste phase van zijn werkzaamheden er uit zullen bestaan om zonder vooropgezette denkbeelden zich op de hoogte te stellen en inlichtingen van allerlei aard in te winnen Op grond daar van zal hij dan geleidelijk een zeker aantal voorstellen uitwerken, welke hy later zal voorleggen aan de regeering en aan de lei ders der Sudeten-Duitschers.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1