r* CHIEF WHIP Agenda Publicaties DE VRIES noordscharwoude ursem stompetoren egmond binnen bergen heiloo Jktwwciaal 1lieuws m stralend zomerweergezonde zeelucht. ...als toppunt van genot. de beste sigaret voor Uw gezondheid Buitenlandsch weorovorzicht DIÉ thee doet je goed! ^Boeken. .EERSTE BLAD. ni W Alkmaar, Zaterdag. GEEN SPREEKUUR. Wethouder van Slingerland zal Maandag middag tot zijn spijt geen spreekuur kunnen houden. POSTDUIF KOMEN AANVLIEGEN. Bij G. van der Kuijt, Nieuwpoortslaan 111 is een postduif komen aanvliegen gemerkt 3 38 A 12479 op een aluminiumring En gummiring is nog aan de buitenzijde ge merkt afd. A 631 en aan de binnenzijde 814. A. T. GESLAAGD. Voor het op 29 Juni te Amsterdam ge houden Mercurius-examen is geslaagd voor Fransche handelscorrespondentie mej, G. B. de Vries te Heiloo. Voor Duitsche handelscorrespondentie Voor het examen van de Ver. van Leeraren slaagde alhier de candidaat W. van Dort- mond. ZAANSCHE CHEMISCHE SCHOOL. In Zaandam is en opleidings-instituut ge opend voor het examen analyst, ingesteld door de Ned, chemische Vereeniging. Het is een moeilijke tijd om jongelieden aan den slag te krijgen en de omstandig heid, dat tal van fabrieken in ons land tot inrichting van een eigen laboratorium over gaan, doet behoefte aan hiervoor noodige krachten ontstaan. Elders in dit blad vindt men over deze school nadere bijzonderheden. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 31 Juli is de apotheek van B. H. J. Schouten, Emmastraat 64, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den pacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, Wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. „JUDITH". De tweede voorstelling van „Judith", door de Hollandsche Tooneelgroep gister avond in het Openlucht-theater te Bergen werd door mooi weer begunstigd, waar door het heerlijk toeven was in dit zoo prachtige theater. Het kleurenspel was, dank zij de perfecte belichting, af. In het avonddonker wordt voor dit openluchtspel de zoo gewenschte omslotenheid ver kregen. De aanwezige gasten waren opge togen over het perfecte spel. In den strijd tusschen Judith en Holophernis wordt een grootsche strijd tusschen twee hoogstaande menschen, waarvan Holophernis verklaart, dat de zulken maar eens geboren worden, gestreden, die boven het eigenlijke Judith- verhaal uitgaan. Dr. Gerritsen, de schrijver van dit stuk, heeft een werk geschapen, dat en om de schoonheid van de taal en om de groote levenswaarheden en de spanning, een werk genoemd kan worden, dat klassiek zal wor den. De rollen van Judith en Holophernis zijn als het ware geschapen voor onze groot ste acteurs, die nog weten wat romantiek is. Koen Hissink speelde nog volmaakter als hij dit tijdens de première deed. Nel Oosthout was iets matter. Als profetes was zij meer vergeestelijkt, doch als vrouw beviel zij ons op de première beter. De enkele veranderingen, die waren aan gebracht, waren verbeteringen. Wondermooi klonken in den stillen avond de joodsche psalmen. Hedenavond gaat deze grootsche liefdes- tragedie in Rotterdam. Vrijdag 5 Augustus gaat het stuk voor de derde maal in het Openluchttheater te Bergen. HENGELEN. Er wordt in dezen tijd van werkloosheid veel gehengeld. Er zijn menschen, die het met een aangeboren enthousiasme doen en er zijn er ook, die er uitsluitend toe over gaan om den tijd door te komen of omdat moeder de vrouw voor het middagmaal op een vischje heeft gerekend. De eerstgenoemde categorie interesseert zich voor alles wat met hengelen in ver band staat. Zij weet precies welke vischjes en visschen er zijn en waar men ze kan vangen. En ook waarmee en hoe men ze De terreur in Palestina. - Op den weg van Toeikarem naar Kalkielieg zijn twee Arabieren doodgeschoten. In het Mohamme- daansche stadsdeel van Nabloes zijn vier vrouwen door een bom licht gewond. Op den weg van Jeruzalem naar Jaffa is een bom naar een joodsche bus geworpen, ten gevolge waarvan een jodin licht gewond werd. Het verbod, zich na een bepaald uur op straat te bevinden, blijft bestaan. Russisch vaartuig beschoten. - Nabij de haven Narva Joessu heeft een Estlandsche kustwacht het vuur geopend op een vaartuig van de Sovjet-Russische kustwacht, dat zich binnen de Estlandsche territoriale wateren bevond. Het vaartuig verdween zonder het vuur te hebben beantwoord. Bandietenhoofdman neergelegd. - De Braziliaansche bandietenhoofdman Lampeao, wiens bende sinds jaren de achtervolging van politie en militaire troepen had getrot seerd, zoodat hij reeds een legendarischen roem had verworven, is door de politie van den staat Alagoas in een schuilhoek ontdekt. Hij werd met zijn geliefde, Maria Bonita, en tien bendeleden in een gevecht neergescho ten. De politie bracht de lijken der twaalf roovers naar Pirnhas als bewijs, dat de ko ning der Braziliaansche bandieten werkelijk zijn einde had gevonden. kan vangen en dat is nu juist de groote kunst. Visschen lijkt erg gemakkelijk. Je gooit je hengel maar in het water en je wacht tot de dobber naar beneden gaat. Maar juist het feit dat er tallooze dobbers zijn die nooit naar beneden gaan, is het bewijs, dat er aan hengelen veel meer vast zit dan een argelooze voorbijganger wel zou denken. Er is een visscherslatijn, dat niet op het Gymnasium wordt onderwezen, zelfs niet op het groote gymnasium, dat binnenkort in den Bergerhout komt. Er bestaat naast dit visscherslatijn een apart metriek stelsel, van onbekendelengtematen waarmee vis schen worden gemeten en gewichtseen heden waarmee ze worden gewogen. Alle vischen, die iemand vroeger gevangen heeft en waarvan hij vertelt, zijn zonder uitzon dering buitengewoon groot en zwaar geweest en uit diverse verhalen blijkt, dat het meer moeite en inspanning kost om een groote visch op het droge te brengen dan om een leeuw of een luipaard voor Artis te vangen. Van en over visschen kan men eindelooze geloofwaardige en ongeloofwaardige ver- halen schrijven en het kost zelfs al moeite om aan dit berichtje een einde te maken. Maar het was alleen onze bedoeling er even de aandacht op te vestigen, dat wij een veertiendaagsche hengelrubriek hebben ge opend en dat een deskundige, die niet alleen visschen maar ook schrijven kan, ons zijn eerste artikel heeft gezonden, dat elders in dit nummer een plaatsje heeft gevonden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1634 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 30 Juni 1938 waarbij is vastgesteld een Verordening tot wijziging van de Verordening voor de Gemeente lijke Avondschool voor lager nijver heidsonderwijs te Alkmaar. Deze verordening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd. Zij is aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 30 Juli 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. KLAVER, Lo.-Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR. Aanmelding voor het tweede toelatings examen voor de handelsschool met vierjari gen cursus kan uitsluitend schriftelijk plaats hebben bij den directeur der school, Doelen straat, hqek Nieuwesloot, vóór 28 Augustus a.s., met opgave van volledigen naam en ge boortedatum van de(n) candidaat(date), naam en adres van ouders of verzorgers, de laatstbezochte school, en de klasse, waarvoor toelating wordt gewenscht. Honderden installaties maakten en maken wi) nog. Alleen kwaliteitswerk maakt dit mogelijk. Centrale Verwarmimg Alkmaar Tel. 2197 3897 Rotterdam Tel. 44504 Aanbesteding Noordermarktbond. Vrijdagmiddag is in het vergaderlokaal van den Noordermarktbond alhier door den bouwkundige Joh. Oosterlee namens den Noordermarktbond aanbesteed het maken van een laadterrein met bijkomende wer ken aan de Wuiversloot. De begrooting was voor A 8775, voor B, waarbij de lengte'van het werk 16 meter korter was f 8050. Er waren tien geldige biljetten ingekomen. De uitslag van deze aanbesteding was als volgt: C. Blauboer te Schagen voor A 10.900; B 10.400; K. Schuit te Oudkarspel voor A 10.600; B 9550; A. Kardinaal te Oud karspel A 10.500; B 9.500; C. Klinkert te Oudkarspel A 10.000; B 9.000; H. Tauber te Oudkarspel A 8.920.80; B 8520.80; K. Bruin te Oudkarspel A 8.777; B 8.100; J. Valkonet te Oudkarspel 8.587; B 7750; J. Heidsma te Noordscharwoude A 8.578; B 7890; P. Kuilman te Oudkarspel A 8.534; B 7890; J, Nenselmans te Noordschar woude A 8278; B 7642. Het werk is aan den laagsten inschrijver, den heer J. Henselmans te Noordschar woude gegund. Uitbreiding koelhuis. Naar men ons mededeelt, wordt het koelhuis van den heer C. Keeman alhier uitgebreid met een bergruimte voor 15 wa gons kool. Het is in 't eerste jaa zeker wel goed bevallen. Donderdagavond had in café De Roode Leeuw van den heer G. Oudejans de huldi ging plaats van den dirigent van het zang koor „Eendracht maakt macht" te Ursem bij gelegenheid van het behalven van een eersten pijs op het zangconcours te Hoorn. De pastoor feliciteerde de zangvereeni- ging met het behaalde succes en was over tuigd, gezien het stemmen-materiaal dat in de parochie aanwezig is, dat nog zeer velen als lid kunnen toetreden. Spr. roemde de groote liefde die de leden hadden voor den zang en den prettigen geest die er steeds heerschte op de repetitie's. m Tentoonstelling. Van 30 Juli tot en met 28 Augustus, in Kunstzaal Boendermaker te Bergen, werken van schilders van de Bergensche school. Geopend: dagelijks van 9 tot 4 uur. Van 1 Augustus tot 15 September, café restaurant „Camperduin" van Y. Minkema. Duinteekeningen van Germen de Jong. Bioscoop Harmonie, 8 uur, tot en met Don derdag, hoofdnummer Misbruik van ver trouwen (rom.); hoofdrollen Danielle Dar- rieux en Jean Worms. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, tot en met Donder dag, hoofdnummer Honderd mannen en één meisje (amus.); hoofdrollen Deanna Durbin, Leopold Stokowsky en Adolphe Menjou. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.30 en 8 uur voorstelling. Roxy-theater, 7.45 uur, Vrijdag tot en met Maandag, hoofdnummer Mr. Moto slaat toe; hoofdrol Peter Lorre. Dinsdag tot en met Donderdag, hoofdnum mer 't Was in de Mei (Maytime); hoofdrol len Jeanette MacDonald en Nelson Eddy. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Zondag 31 Juli. Schoorl, 1.30 uur, korte baandraverijen op het sportpark aldaar. Rustende Jager, Heiloo, Cabaret-Dancing. Van 4 uur af in café P. Huiberts te Groet: Dancing. Maandag 1 Augustus. 8.30 uur, Rustende Jager, Heiloo, Revue cabaret. Van 4 uur af in café P. Huiberts te Groet: Dancing. Dinsdag 2 Augustus. Rustende Jager, Heiloo, Cabaret-Dancing. Van 4 uur af in café P. Huiberts te Groet: Dancing. H. W. HOLSMULLER HO NED. INSTITUUT^. ACCOUNTANTS BLEEKERSKADE 4 AL.C MAAR BELASTINGZAKEN Nadat het verplichte en het vrije num mer van het concours waren gezongen nam de burgemeester het woord om den dirigent den heer Toon Vranken te huldigen. On der zoo'n leiding kon succes niet uitblijven. Spr. was den heer Vrank dankbaar dat hij deze taak op zich heeft willen nemen en hoopte dat in de toekomst meerdere suc cessen niet zouden uitblijven. Namens het geestelijk en burgerlijk ge zag bood spr. een prachtige lauwerkrans in de Ursemmer kleuren aan als een uiting van groote dankbaarheid en gelukwensch met het behaalde succes te Hoorn. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met voordrachten van den heer W. Schouten uit Berkhout en deze humorist bracht de lachspieren van de talrijk aanwe zigen danig in beweging. De heer J. Oud dankte den pastoor en de aanwezigen hartelijk voor de ondervonden medewerking bij de huldiging van den di rigent alsmede voor den financieelen steun aan de vereeniging en hoopte dat zeer ve len aan het verzoek gehoor zullen geven en zich zullen opgeven. Een excursie. Donderdagmorgen verzamelden zich de leden van de H. M. van Landbouw voor café Kamsteeg, vanwaar men zou vertrek ken voor een excursie naar de Ford-fabrie ken. Na deze bezichtigd te hebben, trok men naar Den Haag om een bezoek aan het Vredespaleis te brengen. Verder bracht men den dag door te Scheveningen en keerde zeer voldaan weer huiswaarts. Onlangs maakten we melding van het feit, dat verschillende ingezetenen van het dorpsgedeelte Egmond-Binnen bij Ged. Staten van Noordholland in beroep waren gekomen tegen een besluit van den raad tot aanwijzing van een zaal van den heer L. Schuit als noodlokaliteit wegens uitbrei ding der school aldaar. Het schoolbestuur, dat zich met die aan wijzing geheel had kunnen vereenigen, heeft thans zyn verzoek aan den raad om medewerking te verleenen tot het ver krijgen van een noodlokaliteit ingetrokken en verzocht deze als ongedaan te beschou wen. De gemeente heeft nu de huurover eenkomst met den heer L. Schuit inzake noodlokaliteit opgezegd. Een en ander is middels den hoofdinspecteur van het 1. o. ter kennis gebracht van heeren Ged. Staten, die thans geen beslissing meer op het bezwaarschrift van bovenvermelde in gezetenen hebben te nemen. De kinderen zullen nu in de oude school worden onder gebracht in afwachting van de nieuwe school, waaromtrent de besprekingen reeds ver gevorderd zijn en waaromtrent de raad reeds in principe zijn medewerking heeft verleend. In de 28 Juli gehouden vergadering van de Commissie tot wering van school verzuim te Egmond aan den Hoef is tot voorzitter gekozen de heer G. Bos, burge meester te Egmond-Binnen. De samenstelling van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Egmond- Binnen heeft in de loop van dit jaar even eens een wijziging ondergaan. De secre taris dier commissie de heer J. Ver heggen is wegens aftreding vervangen door den heer A. van den Berg. Voorzittei dier commissie is thans nog de heer ln. Straathof te Rinnegom. De schooljeugd op reis. De hoogste klassen van de r.k. meisjes- en jongensscholen hebben Vrijdag op hun jaarUjksch schoolreisje een bezoek gebracht aan IJmuiden. Uitgeleide gedaan door talrijke ouder paren, vertrokken zij des morgens 9 uur per autobus over Egmond en Castricum naar de Ruïne van Brederode waar zij in den speel tuin aan hun uitgelatenheid naar hartelust den vrijen teugel konden geven. Bij aankomst te IJmuiden werden aller eerst de sluizen en de haven bezocht, waar de „Neeltje Jacoba", hun bijzondere aan dacht trok. Een der hoogtepunten van deze trip vormde wel het tochtje naar de forten, met de reddingsboot „de President van Heel", de boot, die bij de ramp van de „Berlin" zooveel van zich heeft doen hooren. Bij het zien van deze machtige bolwerken, kon het mannelijk deel der bezoekers, in den waan uit de schietgaten dreigende vuurmonden op zich te zien gericht, niet nalaten zijn dap perheid openlijk ten toon te spreiden; zelfs een Tromp of de Ruijter zouden geijsd heb ben van de krijgsdaden, welke zij, als het eens ernst was, wel zouden hebben verricht. Dank zij het buitengewoon fraaie weer, kon het gezelschap ook op de pieren nog een wandelingetje maken. Hoogst voldaan over deze niet alleen pret tige doch ook zeker zeer leerzame excursie, kwamen zij te 8 uur weer thuis, afgehaald door hun jongere broertjes en zusjes, die zich, hoewel niet zoover van huis, in den speeltuin van „Duinvermaak" niet minder prettig geamuseerd hadden. Studiereis Zwitsersche geleerden en studenten. Naar wij vernemen hebben Donderdag een veertiental Zwitsersche geleerden en hunne studenten, in aansluiting op 'iet Inter nationaal aardrijkskundig congres, hetwelk van 18 tot 28 Juli 1938 heeft plaats gehad te Amsterdam, een bezoek gebracht aan deze gemeente. Muzikale rondgang door Bergens Harmonie. Bergens Harmonie, die bij geen feeste lijkheid ontbreekt en ook niet ontbreken mag, die in de buitensocieteit bij de Ronde- Kom in het seizoen geregeld concerten geeft, heeft behoefte aan verschillende nieuwe mu ziekinstrumenten en heeft geld noodig om de vereeniging in stand te kunnen houden. Door de omstandigheden gedwongen: het gemeente-subsidie is door hoogerhand gedrongen, belangrijk verlaagd, moet zy een beroep doen op de ingezetenen en zo mergasten, die toch overtuigd moeten zijn van de onmisbaarheid van een muziekcorps in een plaats als Bergen is. Zij stelt zich voor op Donderdagavond 4 Augustus of den daarop volgenden avond een muzikalen rondgang in het dorp te ma ken en ieder, die Bergens Harmonie een warm hart toedraagt, in de gelegenheid te stellen door een bijdrage, groot of klein, van zijn sympathie en waardeering blijk te ge ven. Wij wenschen het bestuur een welver diend succes toe! De opgebroken rijksstraatweg. Van verschillende zijden werd ons ge vraagd eens te wijzen op den verkeers chaos aan den rijksstraatweg. Al weken is men met enkele mannen bezig om den weg klaar te maken en het duurt veel te lang, aldus de mopperaars. Niemand zal ontkennen dat het een be lemmering voor het snelverkeer is en velen er last van ondervinden. Niet waar is, dat het niet opschiet. De firma de Moei en Her- mes werkt met geschoold personeel en het gaat regelmatig door. Alleen de laatste week schiet het niet erg op. De firma wacht op materiaal (slakken), welke uit het buiten land moeten komen en onderweg zijn en bij aankomst zal het wegdek worden afgemaakt. Met de fiets- en wandelpaden (met oudé steenen) is men momenteel begonnen. Men behoeft ook geen haast te maken, daar de tijd van oplevering (Nov.) nog ver af is. Muzikale rondgang. De gymnastiekver. Doves, die Zondag 17 Juli zooveel eerste prijzen behaalde, heeft Donderdagavond een rondgang gemaakt door een gedeelte van het dorp. De kranige gymnasten liepen in marschtempo, correct en in verband en het was een lust om de jeugd te zien. Natuurlijk had men een be roep gedaan op „Eensgezindheid", die da delijk bereid was om aan den „kop" van de stoet te loopen. Het was een mooie demon stratie welke honderden naar buiten lokte. Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuid. westelijke wind; gedeeltelijk bewolkt; droog; behoudens later in het westen eenige kans op onweer; warm. In het westen onweerskansen. Terwijl de toestand van mooi zomerweer op het continent „anhoudt geeft de depres sie op den oceaan op de Britsche eilanden betrokken weer met plaatselijk zware regens. Groote hoeveelheden vielen op de zuidkust van Ierland en om de Iersche zee. In het uitgestrekte gebied van lagen lucht- druk, dat het geheele westelijke deel van den oceaan bedekt, en dat tot de Azoren reikt, bewegen de minima zich slechts langzaam in noordoostelijke of noordelijke richting, 't Gebied van hoogen luchtdruk op het vaste land nam iets in beteekenis toe en verplaatste zich naar midden-Duitschland. In oost-Duitschland werd het iets koeler. De abnormale hitte in het binnenland van Fin land en aan de Fransch—Middellandse!» zeekust houdt stand. De atmosfeertempera- turen bereiken geleidelijk zeer hooge waar den. Op het Jungfrau-joch was de tempera tuur hedenmorgen 2 graden. Daar en bo ven de Saentis-top was het weer onbewolkt Voor ons land is op het voortduren van het mooie warme zomerweer te rekenen hoewel tegen den avond in het westen de kans bestaat op onweersvor ming met afkoeling. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrljtui- "en en andere voertuigen van 21.27 uur tot 46 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). J ulL Hoog water. Laag water. 30 6.11 6.40 2.47 3.09 31 6.57 7.26 3.32 8.50 Augustus. 1 7.42 8.06 4.16 432 2 8.26 8.53 5.00 0.14 BERGEN (N.H.) 18 tot en met 27 Juli. Geboren: Maria Comelia Margaretha, d. v. Petrus Min en Alida Maria Spaans, Cornelis Maria, d. v. Nicolaas de Waard en Wilhelmina de Leeuw. Johanna Francisca Elisabeth, d. v. Jouke de Jong en Elisabeth Peper. Jan Jacob, z. v. Johannes Willem de Vries en Trijntje Plakman. Antonius Josephus, z. v. Nicolaas Delis en Gerardina Antonia Jacoba Schouten. Ond ertrouwd: Adrianus van Die pen en Klasina Vogelezang. Jan Frederik Eckhardt en Henderica Strooker. Overleden: Maartje de Moei, 80 jaar, wed. v. Lourentius Bijwaard. Klaas Ploeger, 75 jaar, echtg. v. Catharina Alder- lieste. Sijt Bijwaard, 85 jaar, wed. v. Jan Veldt. ORANJE-SPEL VOOR DE JEUGD. Van den jongen, veelbelovenden Amster- damschen schrijver Herman Divendal, wiens spelen reeds bij enkele prijsvragen van het tooneelfonds „Ons Leekenspel" werden be- kroond, verscheen thans bij dit fonds een nieuw spel voor de jeugd, dat in verband met de komende Oranje-feesten de volle aandacht verdient. Het is „Met Maarten op het kruitschip" een boeiende enscèneering van den beroemden aanslag op de beurs te Amsterdam in 1622, welke voorkomen werd door een weesjon- wu f y°nd zijn verloren bal terug bij ruitschip, dat een geweldige ontplof* nng moest veroorzaken. Divendal heeft deze «ET omgewerkt tot een fleurig, histo- 0ranJe-spel, dat zonder twijfel de aan- »n VT -ong en oud zal weten te .boeien fn ,iV Jeugd zelf gelegenheid geeft zich n de bewogen historie van die dagen sterk «nol6 r Ve'ti ^uz'ek en dans wisselen het sno t n Tooneelfonds „Ons Leeken- uUgave sun? zor8de voor een frissche ONS DRUKWF.RK ON ziet er Al.TIJD ~~1 SlodWui goed uit! I den leid® 'van hof werK, Mn vfwn.iittp zeker, 4 Vt INetWliauM-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2