DE BAAS. TWEEDE BLAD. Wandelen. De Vierdaagsche geëindigd. Glimlachje Het tournooi om den Davisbeker. Jenny Kammersgaard be reikt haar doel. DE KARIMATA DRAAIT. En Terschelling wacht. Wanneer komt er nog wat? VOOR EW ACHTER DE SCHERMEN. bokswedstrijden op de zaansche wielerbaan. ■- - »u (Van onzen specialen verslaggever.) Nijmegen, 29 Juli. Wanneer wij met onzen wagen de Mooksche baan willen verlaten, om rechts af te slaan aar Cuyk, op dezen laatsten dag van de Vierdaagsche, gaat er een witgehandschoende arm omhoog, en een wachtmeester der marechaussee vertelt ons in smeuig Brabantsch, dat de weg naar Cuyk voor alle verkeer afge sloten is. Goede raad is heel niet duur, want de Vierdaagsche-sfeer heeft ook ons te pakken. We zetten den wagen in Mook aan den kant, en wandelen naar Cuyk. Wat beteekenen die paar kilo meter? Toen wij Vrijdagmorgen tegen half elf Nij megen verlieten, om den wandelaars teDe- moet te rijden, kon men langs den straatweg naar Mook reeds vele honderden zien zitten, groote bossen bloemen naast zich, ter huldi ging van de koene tippelaars. Inderdaad ko men tegen dezen tijd reeds de eerste indivi- dueele wandelaars in zicht, de dames en heeren van de kleine routes, die echter ook hun bloemen wel verdiend hebben. In Malden, Heumen en Mook wonen vandaag de ingezetenen op straat. Alles wat de kamers aan tafels, stoelen, cra- pauds en fauteuils bevatten, is naar bui ten gesleept, en heele families zetelen in de schaduw van de beuken, die de Mooksche baan omzoomen. Een slecht stukje. Boven het grindwegje van Mook naar Cuyk, in het dal van de verleidelijk koele Maas, hangt trillend de warme lucht. Uren en uren heeft de zon hier geblakerd, en alles ziet dan ook grijs van de stof. Mopperend zoeken de wandelaars zooveel mogelijk de kiezels te ontwijken, welke 90 pCt. van het plaveisel vormen. Deze laatste loodjes we gen wèl zwaar Tot de eerste groepen, die ons tusschen Mook en Cuyk passeeren, behoort natuurlijk weerde Haagsche politie, die met rassche schreden het einddoel nadert. Verder zien we verspreide leden van de N.H. V. uit den Haag, van S.V.L., van „De Vier daagsche" en Unilever, die straks in Mook wel op elkaar zullen wachten. Het ploeg je van de Vlissingsche politie valt ook hier nog op. Een paar oude heertjes hebben tegen de zonnewarmte een parapluie opgestoken, an deren plooiden handdoeken rond het verhitte hood en zien er uit als sheiks, voor zoover sheiks dan in shorts en met Schotsche blousjes loopen! Onder daverend tromgeroffel trekt de ko loniale reserve voorbij; zij zullen om 12 uur al in Mook zijn! En ook de rijksveldwacht vordert snel, al moet men medelij dm heb ben met de in hun dikke uniform transpi- reerende manschappen. Vierdaagsche-leed: hangend op de schouders van hun kameraden, op de teenen loopend nu de hakken openlig gen, strompelen enkelen moeizaam naar het nog zoo verre einddoel. De tanden worden op elkaar geklemd, want wie wil nu nog uitvallen? Daar is wilskracht voor noodig, en ook opofferingsgezind heid bij hen, die steun bieden. Nu blijkt, wie sterk is, èn sportief! Zóóveel is er te zien op het hobbelige grindwegje, dat Cuyk voor ons ligt, voor wij het weten. Majestueus rijzen aan den over kant de torens van het oude stadje boven het vlakke land van de Maas, en op de plaats waar de grijze wallen door een poort onder broken worden, ziet men voortdurend, als horden van mieren, de wandelaars afdalen naar de door de pontonniers geslagen schip- Vliegtuigen met slaapplaatsen: „O, Gretha, we hebben vergeten het gordijn dicht te trekken!" brug over de rivier. Aan onzen kant van de Maas, waar struiken en boomen hun ver kwikkende schaduw werpen, heerscht er een drukte als bij een mobilisatie. Alle on derdeden van het Nederlandsche leger ziet men bijeen: artillerie, cavallerie, intanterie, matrozen, vliegers, cadetten, mareehaussée, mariniers. Ook alle rangen zijn vertegen woordigd; in de felle zon schitteren de gou den kragen der hoofd-officieren, meest regi- ments-commandanten, die hier hun jongens een hart onder de riem komen steken. Onbeschrijflijk is het tumult ip deze anders zoo vredige Maas-oever. Men roept en schreeuwt elkaar toe, maakt vliegensvlug afspraken, want elk oogen- blik kan er verzamelen worden gebla zen; kooplui in fruit, limonade en eet waren laten zich ookk niet onbetuigd, en voortdurend spuit de schipbrug nieu f. we detachementen den oever op, bijna uitsluitend militairen, zoodat de witte shirts der burgers haast tusschen de veldgrauwe uniformen verloren gaan. De meeste ploegen houden in het koele gras der uiterwaarden de laatste groote rust, want na Mook moet er „model' gemar cheerd worden, onder het critisch oog immers van de tienduizenden toeschou wers Geestdrift in Cuyk. Wij nemen ook nog even een kijkje in Cuyk, waar de bevolking sportief haar plicht doet. Dorstigen worden er gelaafd met wa ter, met limonade zelfs, dank zij de vereeni- ging „Cuyk Vooruit". En het applaus is niet van de lucht. Elke troep, die langs komt, oogst zijn welverdienden bijval, Jn reeds worden de eerste bloemen uitgedeeld, al lig gen er nog 15 K.M. tusschen hier en het eind doel. Wanneer wij om half twee het stadje verlaten, wemelt het nog steeds van wande laars, zoowel uit de richting van St. Agatha (55 K.M.) als uit de richting Beers 10 en 50 K.M.) Maar wij wandelen terug naar onze auto in Mook, want wij willen ook nog iets zien van den triomfalen intocht in Nijmegen, en van de prijsuitdeeling op het Molenveld. Maar het valt niet mee, om anders dan met den beenen-wagen in Nijmegen te belanden: de groote straatweg naar Maastricht is geheel door de voetgangers in beslag genomen. En hoe wordt er thans gemarcheerd! Alle vermoeidheid is nu vergeten, het hoofd gaat omhoog, de oogen stralen, de beenen worden flink uitgegooid, want steeds lager cijfers staan er op de border, langs den weg te lezen. Nijmegen 12, Nijmegen 10, Nijmegen 6, 4, 3 kilometer, het zit er bijna op! Groote bossen bloe men vallen in bereidwillig uitgestoken armen, rozen, dahlia's, gladiolen, in ve lerlei kleuren. Er wordt gejuicht, ge zwaaid, geapplaudisseerd, er worden kransen omgehangen, en fruitmanden uitgedeeld, kwinkslagen vliegen over en weer, paartjes gaan gearmd loopen, en men bedelft ze haast onder de bloemen, sportieve meiskes mengen zich tusschen stram marcheerende, maar lachende mi litairen, er heerscht een intense vreug- de en een algemeene verbroedering, want dit is dan de grandiooze dag, de dag der dagen voor de Nederlandsche wandelsport! Nijmegenal het verkeer uit de richting Mook wordt weggeleid en afgevoerd, alleen de wandelaars mogen rechtdoor gaan, naar de kazerne. Acht, tien rijen dik staat men hier in de straten, geen muis kan er meer bij. En zoo verslaan zij de laatste honderden meters, de 4500 mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die vier dagen lang, in regen er. zonneschijn, het mooie Nijmeegsche land doorkruisten. Fier op hun prestatie, oneindig gelukkig nu zij slaagden in wat zij zich voor namen, verdwijnen zij in de kazernepoort, om op het Molenveld hun belooning in ont vangst te nemen. De prijsuitreiking. Dr. Colijn, die zelf ook eenige kruisen uit reikte, richtte hartelijke woorden tot de bui- tenlandsche en de Nederlandsche deelne mers, in tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten, onder wie wij nog opmerkten mr. baron van Heemstra, commissaris van de koningin in Gelderland, baron de Marqu- reau, militair attaché bij het Fransche ge zantschap en den heer Zapp, generaal-secre- taris bij het Dnitsche gezantschap te 's-Gra- venhage. Een groot aantal korpsprijzen werden toe gekend. Het gouden kruis voor 10 maal deel neming ontvingen 18 deelnemers; de gouden kroon voor 11 maal deelneming ontvingen 9 deelnemers; het gouden cijfer 12 voor 12 maal deelneming kregen 2 deelnemers; het gouden cijfer 13 voor 13 maal deelneming 1 deelnemer; het gouden cijfer 15 6 deelne mers; het gouden cijfer 16 5 deelnemers; het gouden cijfer 17 1 deelnemer en het gouden cijfer 20 jhr. A. v. d. Goes, ritm. 2e regiment huzaren, A. C. G. Dinkhuyzen, den Haag; P. J. v. d. Gaay, Elden (bij Arnhem), De Alkmaarders. De Alkmaarsche deelnemers hebben allen de Vierdaagsche volbracht en mochten gis teravond van stadgenooten een ware bloe menhulde in ontvangst nemen. De heeren de Vet en Heidentrijk veroverden elk het zilveren kruis (vijf maal de Vierdaagsche meegeloopen), de heer Fernee kreeg het kroontje (twee maal een Vierdaagsche mee geloopen) en de heer Helder ontving het kruis zonder extra-onderscheiding, wijl hij voor de eerste maal deelnam aan deze af- standsmarschen. Tennis. Finale der Europeesche zóne. Vrijdagmiddag is de finale van de Europeesche zóne van het tornooi om den Davisbeker tusschen Duitschland en Zuid-Slavië met de beide enkel spelen begonnen Puncec, die schitte rend op dreef was, won van Henkei, terwijl von Metaxa Pallada versloeg, zoodat de stand na den eersten dag 11 is. Op de banen van RotWeisz volgden 4500 toeschouwers de wedstrijden. De Zuid-Slavische kampioen versloeg zijn tegenstander op overtuigende wijze in drie sets met 61, 75, 61. Puncec had de bal prachtig onder con trole, hij speelde met harde, vlakke slagen, terwijl ook zijn voetenwerk feilloos was. Henkei daarentegen was niet al le goed in vorm. Zijn groote fout was, dat hij zich her haaldelijk naar het net liet lokken. De tweede set, tijdens welke een lichte regen voor een welkome afkoeling zorgde, was buitengewoon spannend. De derde game werd zeer scherp omstreden. Hen kei nam met 21 de leiding, hield Puncec vast op de Baseline en voerde zijn voor sprong tot 51 op, zoodat iedereen er op rekende, dat hij de set winnen zou. Henkei kon zijn zenuwen evenwel niet beheer- schen, zoodat Puncec, die zich schitterend herstelde, snel ophaalde en met 75 beslag op deze set legde. Men verwacht ,dat Puncec na deze mooie zege zeker een plaats op de wereldranglijst zal krijgen, temeer, daar hij ook reeds te Parijs en Wimbledon heeft getoond wat hij waard is. Von Metaxa behaalde in vijf sets 16, 64, 61, 36, 1210 de overwinning op Pallada. Zwemmen DE HAM I—D.A.W. I 0—0. D.A.W. kampioen. De wedstrijd van gisteravond was voor D. A.W. een belangrijke, omdat reeds een gelijk spel haar het kampioenschap van deze Kleine afdeeling zou doen behalen. Maar de Ham scheen besloten het D.A.W. zoo moeilijk mo gelijk te maken. De vrij snelle en stevige ploeg deed haar uiterste best om te doelpun ten. Dat D.A.W. dit wist te voorkomen is dan ook wel een reden voor haar om tevreden te zijn, te meer ook omdat, zooals bekend, weer verscheidene invallers moesten meespelen. Het spelbeeld was voor en na de rus wel ongeveer gelijk en vertoonde een spel van zwaar dekken met vrij verre schoten of schoten uit minder goede positie waarmee de beide keepers weinig moeite hadden. Van eenig overwicht van een van beide clubs was geen sprake. Misschien dat de schoten van de Ham iets gevaarlijker waren, maar keeper van Straaten was op zijn post. Ook toen na rust Caarls en Soecker van plaats wisselden bracht dit geen verandering in de resultaten. Zoodat de wedstrijd onbeslist ein digde, waarmee D.A.W. I het kampioenschap in haar afdeeling behaalde. 40 uur 2 min. in het water. De Deensche zwemster Jenny Kam mersgaard is er in geslaagd de Duit- sche Oostzeekust zwemmende te bereiken, nadat zij Woensdag om 18.51 uur te Gjedser in Denemarken te water was gegaan. Zij arriveerde gisteren omstreeks kwart over elf ten westen van Warnemünde tusschen Elmenhorst en de Stolteraa. Zij heeft den afstand, welke 42 K.M. be draagt, afgelegd in 40 uur en 2 min. Hierbij heeft men te bedenken, dat het genoemde aantal kilometers de hemelsbreedte tus schen beide kustplaatsen weergeeft. In verband met de vele zeestroomingen heeft de zwemster in werkelijkheid evenwel on geveer zestig kilometer afgelegd. Het laat zich begrijpen ,dat mej. Kammersgaard met ongekende jubel te Warnemünde ontvan gen werd. Eenige duizenden personen ver welkomden op geestdriftige wijze het kranige meisje, dat in het geheel geen blijken van vermoeidheid gaf. Nadat zij haar doel had bereikt, werd zij onmiddellijk aan boordd van de politieboot genomen, welke haar met vele andere mo torbooten was tegemoet gevaren. (Van onzen specialen verslaggever.) Wanneer men er niet bij is gewees-, hier op Terschelling, dan zal men nooit kunnen beseffen welk een gevoelen zich gisteren van de menschen meestei maakte, toen het eerste in het zonlicht flonkerende staafje goud aankwam. Het werd door velen bekeken en men be tastte de vondst, om zeker te zijn, dat het werkelijk waar was. Het tablet ging van hand tot hand en een ieder ver baasde zich over het gewicht, de kleut en de afmetingen van het kostbaie zevenduizend gulden waard zijnde kleinood. Ten slotte werd het aan het oog onttrokken, toen de heer Bol het in zijn actetasch stopte, en op weg ging naar het kantoor van de firma Doeksen om het goud in de brandkast te depo- neeren. Het duurde echter eenigen tijd, voordat hy daar was, want iedereen, die van de vondst had gehoord, kwam met het verzoek, eventjes, heel eventjes een blik te mogen werpen op het staafje. Wij zeiden, dat nie mand dat historische oogenblik zal ver geten, toen het eerste staafje voor het oog der eilanders, badgasten, journalisten en autoriteiten verscheen, maar evenmin zul len wij den klop op de deur vergeten, welke hen, die nog de slaap der rechtvaardigen genoten, deed ontwaken. „Hoe laat is het?" „Mijnheer het gerucht gaat, dat er goud gevonden is", verkondigde een mysterieus iemand aan gene jde. Ongewasschen, gedeeltelijk gekleede per sonen renden naar beneden, om daar na en kele oogenblikken de telefoon te grijpen, teneinde de rest van de wereld in kennis te stellen van de gebeurtenis. Ja, die telefoon! Menig zenuwgestel heeft indirect door Bell's uitvinding een sterken schok gekregen. Er werden zooveel dringende en ijlgesprekken aangevraagd, dat de centrale in het post kantoortje het niet kon bij beenen en het ge schiedde wel, dat gesprekken eerst na ander half uur tot stand kwamen. De heer D. de Boer van het postkantoor tje nam direct maatregelen, daar men een telefoonverkeer verwachtte, dat zijns gelij ken in Terschelling's historie niet zou vin den. Het is precies zoo uitgekomen. Den ge- heelen morgen regende het aanvragen voor steden, dorpen en vlekken in heel ons land. In enkele uren werden meer dan honderd gesprekken gevoerd, waarvan de meesten één tot drie kwartier duurden. Het heeft ge spannen, maar de telefoniste, de dames de Vos en de Jong en extra-opgetrommelde krachten weerden zich dapper. Hen treffen niet de bitse verwijten van hyper-nerveuse courantenmenschel.. De normale zomerdrukte is ruim dertig gespreken, des winter vijftien tot twintig en nu het aantal bijna vervierdubbeld was, was het niet mogelijk een ieder tevreden te stellen. De helft was dringend, en van de rest een groot gedeelte „ijl", en dat moest geleid worden via drie lijnen naar Leeuwar den. Het telegraafverkeer kreeg een extra- lijn naar Den Helder toegewezen. Ook in Leeuwarden werd een extra-kracht aange steld om den stroom van mededeelingen, die langs de lijnen flitsten, in goede richtingen te leiden. En bij al deze uitgaande gesprek ken kwam ook nog een contingent inkomen- He verscheidene uit Londen, zoodat men Haar in dat kleine gebouwtje, in drukkende hitte bovendien, heeft moeten ploeteren en zwoegen. .Heeft U het wel eens meer zoo druk gehad?" vroegen wy den heer de Boer. „Neen, nog nooit." „Het is wel eens met strandingen druk geweest, maar zóó n0g nooit." Enfin, het is goed afgeloopen, en op het budget van de P.T.T. zal wellief een zeer flink bedrag aan telefoonkos- ten geboekt kunnen worden De Karimata, de onverstoorbare, is mtUs. schen gestaag voortgegaan met den arbeid Zooals wij berichtten, is de molen terugge.' hald om het reeds doorgezochte terrein voor de zekerheid nog eens te controleeren. Men verwacht evenwel niet wat te vinden. in den loop van den nacht, of ander Zaterdag, morgen, zal de Karimata weer op de p]^ zijn, waar gisteren het eerste staafje werd opgediept. Eerst nadien kan een aanvulling van den goudvoorraad tegemoet worden ge. zien Het blykt thans wel, welke een enorme aantrekkingskracht het goud heeft. Het is geen sprookje, en dientengevolge is een groote stroom bezoekers reeds aangevoerd. Vrijdag arriveerden verscheidene journa listen, en Zaterdag verwacht men eenige vertegenwoordigers van buitenlandsche bla den. Hotel Nap is propvol, nieuwe gasten worden in het dorp ondergebracht by parti- culieren. En voor de rest is er weinig nieuws. Of het moet zijn, dat de plezierboot, die 's middags langs de Karimata vaart, voor de feestelijke gelegenheid een hausse in het aantal bezochte schepelingen noteerde, en met een harmonica-orkest afvoer. Zeer toe passelijk speelde het: „Draaien, draaien, al tijd maar draaien. De middagboot, die den hoofdagent en den agent van Lloyds, de hee ren A. Schröder en N. J. Binnendijk, en den procuratiehouder van de firma Langeveldt- Schröder, den heer H. Schrijver, aan wal bracht, voerde een pierement mee, dat de stilte op Terschelling's reede verstoorde met dezelde tonen. In den avond kwam ook de heer ir. J. v. d. Broek, directeur van de Mij. „Billiton". Tot 's avonds jengelden de draaiorgels hun liederen. Het „feest" werd verhoogd door de omstandigheid, dat het sluitingsuur voor de café's voor vandaag was opgeheven Neen, van de Karimata is weinig te mel den. Het is met de tinbaggermolen: draaien, draaien, altijd maar draaien. Maar ten slotte, men zij vergevensgezind, hij draait ook wel eens niet goed, en dat is de troost voor de onversaagbare Karimata-van Putten. De Karimata, die nu wordt bejubeld, zooals hy slechts enkele etmalen geleden met onver holen minachting werd gadegeslagen. „Draaien, altijd maar draaien, net zoo lang tot de bom barst, of te wel de „poen" uit Neptunus' onderaardsche kluis wordt weggesleept. De Karimata heeft zich gerehabüiteerd, zijn prestige is weer op niveau gebracht. KarimaU. ons saluut. Dat zjj nog veel Luthw- staafjes moge opdraaien. De Vrijdag is 's avonds waardig geslotn met een concert van het Terschelling's fan farecorps „Kunst en Vriendschap", dat luide musiceerend door het dorp marcheerde, en voor Hotel Nap een serenade bracht, die zich z Ifs tot in het hotel voortzette. Zulks tot groot genoegen van de bevolking, die met tientallen voor den ingang samenstroomde. Naar wij vernemen, zullen zeer waar schijnlijk de eventueel volgende staven naar Amsterdam wordrn gebracht r* '•tl; - toor van de firma Langeveldt-Schröder. Zij zullen niet, zooals men meende, op de Kari mata blijven. WAARDE 7000 GULDEN. De eerste gouden staaf uit de „Lutine"1 Tijdens den zwemtocht hield een dokter die zich in een der begeleidende vaartuigen bevond, een oogje in het zeil en liet haar door middel van een zwemmer levensmid- delen aanreiken. Radiomuziek zorgde voor de noodige afleiding. Het grootste deel van het traject heeft Jenny met een mooie, rustige slag ge zwommen, doch gisterochtend had zij telen een sterke, koude stroom op te tornen. Het was prachtig te zien, met welk een vinnigheid zij het laatste stuk van het ge weldige traject zwom. Toen zy aan wal stapte, werd zij door het publiek enthousiast toegejuicht, terwiil een muziekkorps zich deed hooren. Mej. Kammersgaard heeft als gast van et gemeentebestuur van Rostock haar in- rek m een hotel te Warnemünde geno men. Zij was zeer onder den indruk van haar welgeslaagde poging. Boksen. Zondag zullen dan op de Zaansche Wie lerbaan de bokswedstrijden worden gehou den, waarvan de bedoeling is propaganda te maken voor de bokssport. Er zullen vier partyen door profs gebokst worden en vijf partyen door amateurs. Z°° zul'en tegen elkaar uitkomen Kid ömuing, de Surinaamsche bokser tegen An^V11 Rotterdafn; Barthling Theo, Amsterdam tegen Doornhaag, Rotterdam; terH^r«eS' Acms*erdam tegen Everstein, Rot- Dam, Amsterdam"0 Amsterdam tegen L' V' kaar tp°!fend.eoamateurs komen tegen el- van Kpm 3an n^as' Amsterdam tegen W. Al*ZP:n; Rotterdam; K. H. Bisschop, Serno a" f8^" Krdchten, Rotterdam; G. RotterHam"1! «,am tegen Grootenboer, een v H <-f Woltswinkel, Amsterdam te- Amsterdam f1"' R°tterdam en Witteveen, Er worHt e8e,n Corner- Rotterdam. Ned Boks IT°. r de regelementen der de heer Desm"eï gebokst' Scheidsrechter ia steldhe!ddn!li''fenjV'nden in e'ke weersge- wordt, ar de koksring overdekt ^TdRUKWERK ptooten net werk, den neei^ ON» ziet», ALTIJD goed U't' j /okor^ £Lsct1, ^r^toog M Nederianw-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8