CEBUTO I AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. HEILOO OBDAM ZUIDSCHARWOUDE SCHOORL Indische Taalkweslies. Het Nederlandsch verdient als de officieele gangbare taal de voorkeur. BIROEK OP LANGENDUK Bekend in alle landstreken Cebuto-chauffeurs weten overal den weg. Als U inschrijft voor één van onze vele mooie en goedkoope autotochten, bren gen wij U langs de mooiste wegen en de bekendste plekjes vcm stad en land. De beste hotels worden bezocht en overal omringt men de Cebuto-gasten met vriendelijke zorg. Kies uit de Cebuto-massakeuze, dan ge niet U eerst recht van het reizen. ALKMAAR in gebouw V. D. by de lunchroom. Tel. 3755. ECMOND a/ ZEE Naco-Autobusstation. Tel. 351 xrrr^. REIZEN ZONDER ZORGEN - EERSTE BLAD. 3 (ONGECORRIGEERD). MENSCHENREDDER TE TERSCHELLING OVERLEDEN. (Van onzen specialen verslaggever.) Terschelling, 1 Augustus. Terschelling, het vriendelijke dorp, heeft 'n doode te betreuren. Gisteren is n.1. een van de bekendste inwoners van het dorp, de menschenredder A. P. Smit, in den ouder dom van 87 jaren overleden. Smit heeft een lang en vruchtbaar leven achter den rug. Niet minder dan 77 schipbreukelingen heeft hij gered. De verslagenheid op het eiland is alge meen. Smit verrichtte in 1877 zijn eerste red ding en daarna volgden er nog zeer vele. In dat jaar verging het schip „Johanna"; en toonde Smit zijn grooten moed. Aan zijn on versaagd optreden is het te danken, dat de opvarenden gered werden. Indertijd hielp hij 12 personen redden, waarover men tot op den nuiden dag in het vriendelijke dorp, met de Brandaris, nog steeds spreekt. De laatste keer, dat Smit actief optrad, was in 1925, bij de stranding van de Ella Larsen. Toen was hij 74 en had hij dus een leeftijd bereikt, waarop weinigen in een redding boot durven stappen. Terschelling, waar een ieder met de zee is verbonden, is een gezond oord en de oude Smit was tot den laatsten dag van zijn leven een krachtige oude baas, 'n krachtige figuur en een goed mensch, wiens bijzondere e,gen schappen vele waren. Ofschoon hij immer de kalmte in persoon was, had hij de Kwa liteiten die eh mtot redden bij uitnemendheid maakte. Hij durfde alles, zonder echter een waaghals te zijn of branie te demonstreeren. Smit was schipper van de roei-reddingsboot te Oosterend. Gister werd hij onwel. De dok ter was geroepen, maar zijn hulp mocnt niet meer baten. Na een uur werd Smit's levens draad afgesneden. Een vruchtbaar en rijk leven was ten ein de. Uiteraard heeft Smit verscheidene onder scheidingen gekregen. O.a. was hij broeder in de orde van de Nederlandsche leeuw. Woensdag zal hij naar zijn laatste rust plaats worden gebracht. OVERDRACHT MARINE-COMMANDO TE DEN HELDER. Afscheid vice-admiraal T. L. Kruys. Vanmorgen werd door den vice-admiraal T. L. Kruys zijn functie van commandant van de marine te Willemsoord overgedragen aan zijn opvolgers, schout bij nacht "h. Jolles, tot dusverre commandant der mari tieme middelen te Amsterdam. AUTO-BOTSING. Drie ernstig, één licht gewonde. Vanmiddag om één uur is een automo bilist uit Zeist, die op weg was van Am sterdam naar zijn woning en op den rijksweg tusschen Muiden en Naarden een anto wilde snijden, bij het uitwijken in botsing gekomen met een stilstaande vrachtauto. De personenauto werd nage noeg in elkaar gedrukt, de bestuurder en twee inzittende dames kregen ernstige hoofdwonden. Een vierde inzittende, een circa zestigjarige heer, kreeg lichtere hoofdwonden. Na voorloopig door een passeerenden dokter verbonden te zijn, zijn de slacht offers naar de Majella-stichting te Bussum vervoerd. ERNSTIG MOTORONGELUK. Een doode, twee licht gewonden. In den afgeloopen nacht is de 27-jarige ongehuwde motorrijder E. Kuiper uit Ap- pingedam op den Rijksstraatweg Groningen Delfzijl ter hoogte van Winneweer op den driesprong aldaar in aanrijding geko men met twee wielrijders, die daar naast hun fiets stonden te wachten. De motorrij der verloor de macht over het stuur en be gon te slingeren met het gevolg dat de duopassagier, de 25-jarige, ongehuwde heer J. Hillenga uit Woldendorp (gemeente Ter- munt) van het motorrijwiel geslingerd werd en met het hoofd tegen een langs den weg staanden telefoonpaal terecht kwam. Hij werd naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hij korten tijd na aan komst is overleden. De bestuurder van den motor en een van de wielrijders kregen lichte verwon'dingen. PRIJS VERHOOGING VAN TARWE- EN ROGGEMEEL EN -BLOEM. De commissie-Gerbrandy, bedoeld in de algemeene verkoopvoorwaarden voor tar- webloem en tarwemeel, c.q. roggebloem en roggemeel, van de fabrikanten van deze producten, is heden bijeengekomen naar aanleiding van de afkondiging van regee- ringswege van de verhooging met ingang van 31 Juli j.1. Van de monopolieprijsverschillen van tar we met 50 cent per 100 K.G., van rogge met 1.50 per 100 K.G. en van de restitutiebe dragen van tarwe- en rogge-afvallen met 50 cent per 100 K.G. Op grond van deze verhooging heeft de commissie beslist, dat de prijzen van alle tarwebloem en tarwemeel c.q. roggebloem en roggemeel, welke na 31 Juli 1938 nog te leveren is op grond van voorverkoopcon tracten, afgesloten vóór dezen datum, ver hoogd worden: a. voor zoover betreft tarwe bloem a. inclusief Zeeuwsche bloem a., met 27 cent per 100 K.G. b. voor zoover betreft tarwebloem b, in clusief Zeeuwsche bloem b, met 50 cent per 100 K.G.; c. voor zoover betreft tarwemeel a, met 31 cent per 100 K.G.; d. voor zoover betreft tarwemeel d, met 50 cent per 100 K.G.; e. voor zoover betreft roggebloem met 2 gulden per 100 K.G.; f. voor zoover betreft roggemeel met 1.50 per 100 K.G.; De commissie voegt hieraan toe, dat be oordeeling van den invloed welke op de prijzen dér loopende voorverkoopcontracten voor. tarwebloem B. wordt uitgeoefend door de wijziging van de heffing op tarwe bloem B, bedoeld in artikel 3 sub a van de crisistarwebeschikking 1936, 2, buiten haar competentie valt. Daar haar evenwel van regeeringswege is medegedeeld, dat deze heffing met in gang van 31 Juli 1938 verlaagd wordt van 2.77 gulden tot 2.54 gulden dus met 23 cent per 100 K.g., merkt zij ter voorkoming van misverstanden op dat de verhooging van den prijs van tarwebloem B, nog te le veren op vóór 31 Juli 1938 afgesloten voor verkoopcontracten, als gevolg hiervan uit eindelijk zal bedragen 27 cent per 100 K.g. DE „TIMES" OVER DE VERSTER KINGEN AAN DE DUITSCHE GRENS. De correspondent van de „Times" te Berlijn bericht aan zijn blad dat ten aan zien van de versterkingen in het Rijnland in Berlijn het gerucht gaat, dat 200.000 man hieraan te werk zijn gesteld. Men zegt, dat het werk in het bouwbedrijf ge heel is gestaakt, omdat de ondernemers geen werklui kunnen krijgen. Tegelijk met het werk aan de fortificaties aan de westgrens is het werk in de munitie fabrieken versneld. De propaganda wijst er verder op, dat de democratische landen een preventieven oorlog tegen Duitschland willen beginnen. De propaganda voor de herbewapening, welke koortsachtig doorwerkt, geeft het Duitsche publiek den indruk, dat men niet te veel vertrouwen moet hebben in een vreedzame regeling van de sudeten- kwestie. KIND IN EEN KOELBAK VERDRONKEN. Zondagmiddag is het anderhalf jarig zoontje van de familie Windhouwer uit Oostzaan, dat op bezoek was bij zijn groot ouders te den lip, in een onbewaakt oogen- blik in een koelbak achter het huis ver dronken. VERDWENEN KWITANTIELOOPER AANGEHOUDEN. Het geld was opgemaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam een 29-jarigen man gearres teerd, die in het begin van de afgeloopen week zich aan verduistering van gelden had schuldig gemaakt. De man was door zijn patroon uitgezonden met kwitanties om de ze te innen, doch in plaats van het geld een bedrag van 160 gulden af te dragen, is hij verdwenen. Zondagochtend trof de politie hem echter in zijn woning aan, waar hij in verzekerde bewaring werd izenomer. Van het geld was echter niets meer over. ONDER DE TRAM BEKNELD GERAAKT. Vanochtend, omstreeks II uur, is de ongeveer 70-jarige voetganger J. van D., wonende op den Raamweg te Den Haag, bij het oversteken van den Kneuterdijk, waarschijnlijk door eigen onvoorzichtig heid, onder een motorwagen van lijn 2 gekomen. De heer van D. geraakte onder den baanschuiver bekneld en kon eerst wor den bevrijd, nadat een kraanwagen van de politie het tramrijtuig had opgevijzeld. De getroffene is met een schedelbasisfrac- tuur naar het gemeente-ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Kermis. Een geweldige drukte op het kermis terrein aan den Rijksweg en ook in de café's heerschte den len kermis-Zondag. Op het kermisterrein was het 's namiddags niet zoo druk als anders. Het was snik heet en vele moeders met hun kroost bleven weg of gingen spoedig heen. 's Avonds was het druk. De auto-scoter van Janvier was het mid denpunt van de drukte. Ook de zweefmo len, draaimolen en de andere vermakelijk heden hadden belangstelling. In de Rustende Jager was het meer dan druk. Het ensemble MartronAlfredo had aller belangstelling en ook in de danszaal en op de terrassen was het druk. De E.H.B.O. (Roode Kruis) bewees goede diensten. Dr. van Driel werd meermalen ge roepen, doch voor geen ernstige gevallen. De politie had het druk. Niet voor ruzie of vechten, doch om het drukke verkeer in veilige banen te leiden en dat was aan den rijksweg, die opengebroken is en waar over al verkeersobstakels liggen, geen senecure. R.K. Handelsschool? Door de besturen van de Middenstands bonden „De Hanze" te Heiloo en Limmen zijn plannen ontworpen voor de oprichting van een Handelsschool. Naar we vernamen is het nog niet zeker of het uitvoerbaar is, doch men vermoedt van wel. In de voorloo- pige commissie zijn benoemd de heeren J. J. Kroon alhier en P. Commandeur te L'immen. Ongeval. Zaterdagmiddag 1.1. had het zevenjarig zoontje van den veehouder Rooker, alhier, het ongeluk een houten haak van een z.g. opjaaglijn, welke tijdens hooiwerkzaam- heden hoog vanaf den hooiberg in huis naar beneden werd geworpen, op het hoofd te krijgen. Omstanders, waaronder de vader, schoten onmiddellijk op het hevig klagen van het jongetje toe. Terstond werd dr. Cohen, arts te Hens broek, ontboden. Vervoer naar een zieken huis te Alkmaar werd noodzakelijk geacht. We vernamen nader dat aldaar een foto is genomen en de toestand niet zorg wekkend genoemd behoeft te worden. Waarschijnlijk zal na een paar dagen het jongetje wel weer naar huis gebracht kunnen worden. Weest voorzichtig met vuur In bosch en heide. Muzikale rondgang „Kunst na Arbeid". Zaterdagavond heeft het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een muzikale rondgang door het dorp gemaakt. Er was een zeer groote belangstelling voor. De opbrengst van de gehouden collecte was 37.62. Dit is bestemd voor den aan koop van instrumenten. 55 jaar getrouwd. Zondag vierde het echtpaar J. Schuffe- lenG. SchuffelenJonker, alhier, hun 55-jarig huwelijksfeest. Het feest werd in den huiselijken kring gevierd. Het fanfarecorps „St. Joannes" bracht de beide oude menschèn een keurige serenade. Door het mooie zomerweer waren velen aanwezig om mede te genieten van deze serenade. De beide krasse oude menschen genieten nog een goede gezondheid en nog vaak kan men opa Schuffelen door het dorp zien fietsen. Bezoek Jeugdherberg. Wij vernemen, dat het bezoek aan de Schoorlsche jeugdherberg „De Bregthoeve" dit jaar tot dusver het bezoek van vorige jaren verre overtreft. Reeds nu werden ruim 1700 overnachtingen genomen hetgeen ruin; 300 overnachtingen meer is dan einde Juli 1937. (Van onzen Indischen medewerker.) 't Is misschien te veel gezegd te beweren, dat in Indië een taalkwestie is ontstaan, maar er is toch wel van zoo iets sprake ge weest en dat is belangrijk genoeg om er hier eenige aandacht aan te schenken. Dan niet alleen om de taalkwestie zelf, maar omdat die mij tevens gelegenheid geeft te doen uit komen, welke groote verscheidenheid van volken Ned.-Indië heeft en op welk uiteen loopend peil van ontwikkeling en bescha ving. Natuurlijk weten mijn lezers dat net zoo goed, als 't mij bekend was, maar bij zoo'n speciale aanleiding als die zoo ge naamde taalkwestie realiseert men 't zich weer eens duidelijker. In Solo was een In- heemsch taalcongres gehouden, waar het ongetwijfeld belangrijke onderwerp aan de orde was van een eigen Inheemsche taal in Ned.-Indië; van nationalistische zijde noemt men dat dan de „Indonesische- taal". Het maleisch zou hiervoor moeten dienstbaar worden gemaakt. Er was ongetwijfeld, zoo wel technisch als wetenschappelijk iets voor te zeggen, dat van Inheemsche zijde eens werd nagegaan, of en in hoeverre het moge lijk zou zijn, Indië een eigen, Inheemsche taal te verschaffen, in de rustige sfeer van een congres was dit onderwerp zeker op zijn plaats. Vooraf kon men overigens wel zeg gen, dat de maleische taal zeker niet door alle Inheemschen in Indië wordt verstaan, veel minder gesproken, dat er verschillende soorten maleisch zijn, dat welke soort men als algemeene taal ook zou willen kiezen, dat maleisch taai-technisch zich er nog aller minst voor leent en dat het zeer de vraag is, of dat maleisch ooit. zal kunnen uitgroeien tot een gemeenschappelijke taal, welke vol doet aan de eischen, welke in het moderne leven aan een taal, welke buiten een opper vlakkige omgangstaal uitkomt, worden ge steld. En dan is er nog de niet minder be langrijke vraag, of het maleisch zóó wortelt in de inheemsche bevolking van Ned.-Indië, dat men van dien bodem uit een ontwikke ling van die taal zal kunnen verwachten, welke aan de vele en veelzijdige eischen voldoet, waaraan een taal voor het moderne verkeer, wetenschap, techniek, staatsinrich ting enz. enz. heeft te voldoen. Voorloopig moet op al deze vrage ontkennend worden beantwoord. Maar er was niettemin niets tegen het onderwerp op een congres aan de orde te stellen, al valt dan ook op geen stukken na te zeggen, wanneer het vraag stuk actueel zal worden. Echter is de In heemsche politiek zich met dit op zich zelf interessante vraagstuk gaan bemoeien. De Nationalistische Inheemsche fractie van den Volksraad besloot, ter eere van genoemd taalcongres, bij de algemeene beschouwin gen over de Indische begrooting 1939 de maleische taal te gaan gebruiken. En zoo is geschied; van de 17 Inheemsche sprekers hebben 9 hun redevoering bij het begroo- tingsdebat in het maleisch gehouden; een maleisch, dat nog al uiteenliep. „Maleisch" spreekt een Volksraadlid als de heer Jahja, die uit Sumatra komt, uit Fort de Koek (Padangsche Bovenlanden), maleisch is zijn moedertaal. Terloops dient vermeld, dat de heer Jahja de eenige in den Volksraad is, die geregeld van de maleische taal gebruik maakte. Het Reglement van Orde laat dit toe en om hof f elij kheidso verwegingen werd aanvaard, dat hij van zijn eigen taal gebruik maakte, waar hem in tegenstelling met alle andere Inheemsche leden de Hclland- sche taal minder gemakkelijk afgaat. Behal ve dit „echte" maleisch, is er dan het aan geleerde hoog-maleisch van leden als de heeren Soangkoepon, ook een Sumatraan, uit Tapanoelie en Abdul Rasjld, ook in Tapanoe- lie geboren. De heer Thamrin is een gebo ren Bataviaan, spreekt uitnemend Hol- landsch, ook als redenaar en zijn maleisch is eigenlijk dat van de gewone omgangstaal. In den Volksraad ging zelfs het grapje, dat de heer Thamrin over de samenstelling van zijn maleische rede langer had gedaan, om dat hij die eerst in het Hollandsch had opge steld en toen in het maleisch had overge bracht. Om nog een ander nationalist te noemen, Soeroso komt uit Oost-Java en zijn maleisch moet kenners van het werkelijke maleisch koude rillingen hebben bezorgd. Voegt daarbij dan nog, dat het eene ma leisch niet of moeilijk verstaan wordt door anderen, die een ander maleisch spreken, omdat er voor hen vreemde woorden in zijn en dat het maleisch voor allerlei moderne, technische en wetenschappelijke oenamin- gen en uitdrukkingen by de Nederlandsche taal te hulp moet gaan! Welk maleisch nu voorbestemd zal zijn de „Indonesische" taal te worden? We weten 't niet en de nationa listen eigenlijk ook niet. Dat zou dan niet het echte maleisch van den heer Jahja zijn. dat immers anderen niet kunnen volgen, maar een soort maleisch, dat nog in -ie maak is, al of niet met Hollandsche woorden. Bij de begrootingsdebatten is wel uitgekomen, dat 't nog volstrekt onmogelijk is zich van de maleische taal te bedienen, 't heeft niets dan vertraging en moeilijkheden gegeven. De fractieleider van de Vaderlandsche Club, de heer Verboom, noemde de demonstratie met de maleische taal een verkeerd gebruik van rechten, dat schadelijk is voor het pres tige van den Volksraad, onhoffelijk jegens den Landvoogd en de Regeeringsgemschtig- den en onheusch tegenover de leden, den voorzitter en diens bureau, dat 't toch al zoo volhandig heeft in de begrootingsdagen. Geeft, zoo zal men misschien toch nog vra gen, dat gebruik van de maleische iaal dan zooveel moeilijkheden? 't Is wel de moeite waard op die vraag even in te gaan, omdat men zich in Holland geen voorstelling ervan kan maken, welke plaats het maleisch in neemt in ons dagelijksch leven, dat an den Europeaan, maar ook in dat van den Inlan der. Om met dezen laatste te beginnen, die spreekt over het algemeen wel zoo'n mondje vol maleisch, althans op Java en in sommige deelen der Buitengewesten, maar ik behoef niet eens heel ver te gaan, om een gebied te vinden, waar het maleisch lang niet zoo al gemeen is; dat is in dat deel van West-Java, dat de Preanger heet, met Bandoeng als centrum, en waar in de bergstreken vrijwel uitsluitend Soendaneesch wordt gesproken. Zoo zou ik nog meer voorbeelden kunnen aanhalen en te gemakkelijker al naar we verder de Buitengewesten ingaan, om ten slotte bij de Papoeaas van Nieuw-Gumea te recht te komen. De Europeaan kent gewoon lijk alleen eenig maleisch, voorzoover hij, of zy, dat noodig heeft in den omgang met be dienden of personeel (werklui); dat noemt men 't z.g. „pasarmaleisch". Wie door zijn betrekking, of door zijn woonplaats op nau wer contact met een inheemsche bevolking is aangewezen, kent er wat meer van, b.v. al wie op een onderneming in de cultures zitten; waarbij althans op Java dan nog komt, dat men er vaak meer Javaansch, of een of ander mengelmoest spreekt. Van eenige kennis van hoog-maleisch is haast geen sprake, dan bij den beteren Inheem schen stand, de bestuursambtenaren enz., en een maleisch blad lezen valt niet mee, zelfs niet voor wie meent toch wel een aardig mondje maleisch te kunnen spreken. Met de kennis van het maleisch bij de Europeesche leden van den Volksraad is 't niet veel beter gesteld; een B.B.-ambtenaar verstaat 't. over het algemeen, anderen die door hun werk kring of betrekking nauwer contact met In heemschen hadden, kennen er ook rog wel iets van, maar toch nooit genoeg om een maleische redevoering te kunnen volge/. Voor de regeeringsgemachtigden, die namens de regeering aanwezig zijn, werden de ma leische redevoeringen door personeel van het kantoor voor volkslectuur in het Neder landsch vertaald! Er is van nationalistische zijde betoogd, dat men zonder het maleisch de Inheemsche massa niet bereikt. Doch men wete, dat een groot deel van die massa, in dien dit al maleisch spreekt en verstaat, 't niet of nauwelijks kan lezen en schrijven. Nu nog maar hiervan gezwegen, dat we er niets van gelooven, dat die goede Inheem sche kleine lieden de Volksraadverslagen in hun maleisch dagblad zouden gaan lezen; indien ze dat al bezitten en dat is voor het overgroote deel der massa ook weer niet het geval. Trouwens die maleische pers laat zich aan de Volksraadvergaderingen niet veel ge legen liggen; alleen toen er maleische rede voeringen werden gehouden, kwamen de In heemsche journalisten opzetten, die men er anders nooit ziet. Kortom, praktisch nut heeft deze maleische demonstratie niet op geleverd. Met dit te constateeren willen we allerminst beweren, dat het probleem, of In dië een algemeen gebruikte Inheemsche taal, i.c. het maleisch zou kunnen verkrijgen, niet de moeite van een nadere bestudeering waard is. Ongetwijfeld, maar van actueel be lang is 't binnen afzienbaren tijd zeker niet; zoodat 't zich daarom juist voor een rustige beschouwing had kunnen leenen, terwijl er nu door de nationalisten een politieke de monstratie van werd gemaakt. Van weinig algemeen belang overigens, maar het onder werp gaf mij gereede aanleiding om eens 't een en ander te vertellen van de talen-veel- heid in Ned-Indië en de moeilijkheden om daarin ooit tot eenheid te komen, aldus, dat er één enkele algemeene taal zou zijn, die in algemeenen zin bruikbaar is. Waarbij we één belangrijke factor nog niet hebben ge noemd, zoo'n taal moet ook wat verder rei ken dan den eigen landskring en dan ver dient het Nederlandsch als de officieele gangbare taal de voorkeur; daarnaast staat hier dan het Engelsch voor hen, die met handelsrelaties, zoo ruim mogelijk genomen, te maken hebben, ook dus het eenvoudige kantoorklerkje. Intusschen wil hiermede niet gezegd zijn, dat maleisch alleen maar voor huiselijk gebruik en voor den passar dient; dat is natuurlijk niet het geval, er is ook een hooger staand maleisch, maar dat gaat buiten de massa, ook als die maleisch spreekt, om. BATAVUS. Bloembollenveiling. In het veilingsgebouw van de Langen- dijker Groenten-Centrale werd Vrijdag morgen de tweede droge bloembollenvei ling gehouden. De aanvoer was, met in begrip van de op de eerste veiling door gedraaide bollen ruim 2 millioen stuks. De veiling werd wederom gehouden tegen contante betaling, met een ver goeding van Yt per maand tot aan Mei 1939. Er was weer heel wat belangstelling, zoowel van de zijde der koopers als van kweekers, doch de kooplust was niet groot. Er zy'n weer vele partijen onver kocht gebleven, doordat zij den minimum prijs niet konden opbrengen. Ziet gy muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Maandag 1 Augustus 1938. STAATSLEENINGEN. 3—3)4 Nederl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 5X Duitschl '30 m. verkl BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert Nederl. Ford Philips GloeiL Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong i PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak i i t Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. lijn Vorige koers 102V, 100'/s 30 150% 158V. 160V, 1423/4 485/is 90 300 2491/s 1561/g 373/4 §26% 43% 327s 315/l6 149/I6 6»/l6 45»/i« 4 4731/, 193 192 91% 731/, 162 334 347 76V, 3oy, 12% ll6/l6 2321/, 170 138V, 171% 116 3 IO6I/4 861/, 123 120 2345/8 2871/4 2571/4 28 143/8 IO1/4 62 5?/l6 laatste 2.45-3.00 102i/g 1007/3 291/4 150 1583/, 157 140 46* 893/4 2993/4 2481/, 156Vs-i 37 26H/16 431-8/16 3/4-U/l6 323/, 30i.»/18 143/16*1 7'/4 433/.-7/8 4% 469-70 i87y, 189 88-1/4 731/, 162 334 347 77 309/16 12?-% 113/s 2311/,-3 1661/, 1383/4 170 II83/4 33/4 105'/, 86 121 118% 230 2811/,-f 257»/4 13%-4 9% 62 5% tExclaim. *Exdivldend. §Noteering per 50. x) ex-coupon Prolongatie vorige koers M, heden X pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.82Vs 1.82%, Londen 8.958.96Vs Berlijn 73.18 i 73.22 Parijs L 5.02 H 5.03% Brussel (Belga) 30.80 30.82 Zürieh 41.75J 41.79 Kopenhagen 39.97 K 40.02 H Stockholm 46.16 - 46.22 Y, Oslo 45.00 46.05 J.OLO 1121 Ka <Ü.O

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 3