DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Twintigduizend Japansche soldaten naar Mandsjoerije. GrootVuurwerk. Schermutselingen aan de Koreaansche grens. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50, Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 180 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 3 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Moscou blijft „onverstoorbaar kalm". Wat Japan vreest. Japanners naar Mandsjoerije. Lord Runciman naar Praag- Hodza voert besprekingen. De Japansche opmarsch in China. Soesoeng verloren. De algemeene toestand. n CASTRICUM AAN ZEE. HEDENAVOND hall elf het offensief derSpaansche regeering. Successen duren voort. Anti-christelijke jeugd- beinvloeding. „Godsdienst voor slaven en' domooren". ALKMAARSCHE COURANT. Gisteren hebben zich aan de Koreaan sche grens opnieuw verschillende inci denten voorgedaan. Havas meldt over den toestand en de heerschende opvattingen te Tokio na deze nieuwe incidenten Russische luchtraids en aanvallen op het gebied van Tsjangkoefeng, kleinere schermutse lingen e.d. onder meer het volgende: „Na het bombardement van Koreaansch gebied door Sowjet-vliegtuigen schijnt de Tsjangkoefeng-affaire in de afgeloopen 48 uur de grenzen van een eenvoudig grens incident overschreden te hebben. Vijandelijkheden. Het zijn werkelijk vijandelijkheden geworden op beperkten schaal, waarvan de inzet niet meer de grensheuvels van Mandsoekwo zijn, doch het prestige der beide regeeringen en der beide legers. Van Tokio uit bezien geeft de toestand op zijn minst den indruk, dat de regeeringen voor het oogenblik de gebeurtenissen in de hand hebben en nog denken een einde te maken aan het conflict, zoodra zij de ge- wenschte resultaten zullen hebben verkre gen. De zaak staat thans zoo, dat zij genoopt zouden kunnen zijn het conflict een zékere uitbreiding te doen nemen zonder nochtans toe te staan dat het uitgroeit tot een alge- meenen oorlog. Voor Japan is de herovering van Tsjang koefeng door geweld een gelegenheid Rus land en de wereld te toonen, dat een oorlog in China het leger in Mandsjoekwo niet ver lamt. Ten aanzien van Rusland vreest Ja pan, dat het het bewijs wil geven van zijn militaire kracht door op een be perkt terrein alle middelen van den mo dernen oorlog te gebruiken. Men wil evenwel zelfs in dat geval gelooven, dat een conflict gelocaliseerd zal byjven in dien, naar men zegt, Sovjet-Rusland wil voorkomen dat het spel der bondgenoot schappen het noodzaakt ook op een Europeesch front te strijden. Volgens optimistische opvattingen zouden derhalve de tegenwoordige toe stand en de vijandelijkheden, volgens de in zekeren zin „klassieke methoden "der politiek van het Verre Oosten het nood zakelijke voorspel zou kunnen zijn van een diplomatieke regeling, welke voor een zekeren tijd de strijdkrachten, die aan de grenzen van Mandsjoekwo tegen over elkaar staan, zou vast houden. Schermutselingen en luchtraids. Van de verscheidene berichten over vijan delijkheden over-en-weer aan de Koreaan sche grens worde hier het volgende gemeld: Gisterochtend zijn Japansche vliegtuigen, waarvan het juiste aantal niet nauwkeurig kan worden opgegeven, langs het Sovjet- Russische gebied aan de oostelijke grens van Mandsjoekwo, o.a. over Tsjangkoefeng, ge vlogen. Zij passeerden de grens evenwel niet, zoo zegt Tokio. Volgens het Japansche ministerie van oorlog kan men spreken van een „waar schuwing". De Russen reageerden evenwel De Sovjet-vliegtuigen, die gisterochtend waren begonnen met het bombardeeren van Tsjangkoefeng, hebben hun activiteit om ne gen uur gestaakt. Verder is het gisterochtend rustig gebleven, behoudens een kleine scher mutseling, waarvan een Japansch bericht uit Hsinting melding maakt. Russische luchtaanvallen. De persafdeeling van het Koreaansche leger te Japan heeft gistermiddag een com muniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat in formatie vliegende Sovjet-Russische vliegtuigen om zes uur „illegaal de grens ge passeerd zijn naar Koreaansch gebied op een punt aan den rechteroever van de rivier Toemen. De Russische toestellen wierpen bommen op het dorp Koje in Noord-Korea In hetzelfde communiqué wordt er verder melding van gemaakt, dat tot gistermiddag zes uur drie Japansche officieren en 27 sol daten zijn gedood vanaf het begin der moei lijkheden, terwijl 67 Japansche soldaten ge wond werden. Aan Russische zijde werden ongeveer 250 Sovjet-officieren en -soldaten gedood of gewond. Zeventig lijken der Rus sen bleven achter op het slagveld. De Japan- neezen maakten zich meester van 11 tanks en vijf andere Russische tanks werden ern stig beschadigd door de Japanneezen tijdens de gevechten op 1 en 2 Augustus. Van Russische zijde worden echter geheel andere cijfers gegeven van de verliezen aan beide zijden. Aanval op Sjatsauping. De woordvoerder van het ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat gistermiddag drie uur vier bataljons van het roode leger, voorafgegaan door dertig vechtwagens en gesteund door 25 stukken geschut, waarvan verscheidene zware stukken, een aanval hebben gedaan op Sjatsauping. De Japansche troepen lieten de Russen tot op 200 meter naderen en deden toen een tegenaanval, waardoor de Russen terug werden gedreven. Een aanval op Tsangkoefeng, welke te acht uur in den avond werd gedaan, is eveneens afgeslagen. In den avond te zes uur werd het dorp Kaojo aan de grens door dertig Sovjet- Russische vliegtuigen gebombardeerd, waar door verscheidene niet-strijders werden gé- dood. Japansch protest te Moskou. De eerste secretaris van de Japansche ambassade, Ijakawa, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan den chef van de afdee- ling voor het Verre Oosten en het commis sariaat van buitenlandsche zaken, Mironof, bij wien hij protesteerde tegen het opnieuw vliegen over de Maiidsjoerijsche grens door veertig Sovjet-Russische vliegtuigen. Ijaka wa verklaarde daarbij, dat de Japansche re geering aan dit voorval bijzonder ernstige beteekenis hecht, aangezien grensschendin- gen door een zoo groot aantal militaire vliegtuigen tot dusverre nog niet waren voorgekomen. Mironof wees het protest als ongegrond van de hand. Intusschen zijn naar schatting 20.000 man Japansche troepen uit Noord- China Tientsin de laatste vier dagen ge passeerd op weg naar Mandsjoekwo. Het grootste deel dezer troepen is terugge trokken uit het zuiden der provincie Sjansi, het westelijke front in China. Moskou blijft kalm. Officieele kringen te Moskou bewaren een onverstoorbare kalmte tegenover de ontwik keling der gebeurtenissen in het gebied van het Khasanmeer. Zij zeggen, dat de incidenten der laatste dagen blijkbaar veel ernstiger zijn dan de gewone schermutselingen tusschen de grens wachten der beide landen. Toch zou het zeer ongerechtvaardigd zijn het belang ervan te overdrijven. Men sluit zelfs de mogelijkheid van een vriendschappelijke regeling niet uit, ondanks de spanning in de diplomatieke betrekkin gen na de bedreigingen door ambassadeur Sigemitsoe geuit tijdens het onderhoud dat hij op 20 Juli met Litwinof heeft gehad. Overigens worden de gebeurtenissen met groote aandacht gevolgd. De gene rale staf van het roode leger heeft reeds alle maatregelen genomen, welke in staat zullen stellen de Japansche aanval len af te slaan. Het schijnt echter niet, dat de Sovjetregeering op het punt is ernstige beslissingen te nemen. Te Moskou verklaart men geen oorlog te willen -en betoogt men, dat men geenszins wenscht door een oorlogszuchtige houding het huidige conflict te verergeren. Ongetwijfeld is deze gematigdheid de oor zaak der stilte, welke de bladen ten aanzien van de gebeurtenissen in het Verre Oosten in acht nemen. Volgens Reuter beschouwt men te Moskou de gebeurtenissen in het Verre Oosten een kwestie van plaatselijk karakter, welke wel iswaar kwaad bloed zet, doch wel weer voor bij zal gaan. De Sovjet-Unie wenscht geen oorlog. Men is van meening, dat Japan hoog spel speelt, doch zal inbinden, wanneer Sovjet-Rusland duidelijk maakt zijnerzijds niet te zullen zwichten. De arbeiders der groote fabrieken beleg gen vergaderingen, waarin zij de gebeurte nissen bespreken. Aan het einde dezer bij eenkomsten worden dan resoluties aangeno men. In een dezer resoluties wordt ver klaard, dat de bevolking der Sovjet-Unie niet bevreesd is voor dreigementen en dat de Stalinistische jeugd bereid is op het eer ste bevel van partij en leger den vijand te rug te slaan. Nadat medewerkers van den Brit- schen bemiddelaar reeds eerder naar Praag vertrokken waren, heeft Lord Runciman zich gistermiddag eveneens hier naar toe begeven. Eenige minuten voor het vertrek van den trein, waarmede Runciman zich op weg naar Praag heeft begeven, heeft hij tegenover een vertegenwoordiger van de Evening News verklaard niet te weten hoe lang hij afwezig zal zijn. Misschien een maand, misschien drie maanden. Precies wist hij het niet. Geen pessimisme. „Ik ga naar Praag, aldus Runciman, en zal er met het oog op den moeilijken, toe stand mijn uiterste best doen. Ik ga zonder eenig pessimisme". Het hoofdkwartier van Runciman zal te Praag worden gevestigd. Zijn medewerkers zijn daar reeds aange komen. Runciman zou beginnen met zich zoo snel en zoo goed mogelijk op de hoogte te stellen van den toestand. Hij was voor nemens de Sudeten-Duitsche gebieden te be zoeken. Hij zou dan probeeren na te gaan welke verschillen van opvatting tusschen de beide partijen bestaan. Dat zal natuurlijk tijd vergen. Runciman wist nog niets van afspraken, welke voor hem waren gemaakt met de leiders der partijen. Hodza ontvangt partijleiders. Hodza heeft gisteren de leiders ontvangen der Hongaarsche meerderheidspartijen, de boerenafgevaardigden Komer en Stunda en den sociaal-democraat Sule. Hij heeft met hen de bijzonderheden der wet op de natio naliteiten besproken. Hodza heeft vervolgens voor de parle mentsleden der republikeinsche boerenpartij een uiteenzetting gegeven van de algemeene politiek, welke deze groep met algemeene stemmen heeft goedgekeurd. Hodza heeft bovendien de vertegenwoordigers der Slo- waaksche regéeringspartijen ontvangen. In moeilijk bergterrein, tusschen de spoorlijn KioekiangNantsjang en het Pojangmeer, staan de Japansche troe pen, die door de Chineezen geraamd worden op twee divisies, op ongeveer 80 K.M. ten Noorden van Nantsjang, terwijl de Chineesche troepen in Weste lijke richting wijken. Tevens rukken sterke Japansche troepen- afdeelingen aan den Noordelijken over van de Jangtse, ten Noorden van Kioekiang en ten Westen van Soesoeng aan de grens van Anhwei-Hoepei, op naar Loengping aan de Jangtse, ten einde de Chineesche stellingen op den Zuidelijken oever in den rug te be dreigen. Beide acties zijn door de Japan neezen met talrijke luchtaanvallen voorbe reid, zoodat in Nantsjang gisteren ononder broken alarm heerschte, terwijl boven Loengping gisteren verscheidene luchtge vechten geleverd zijn. Chineesche dagbla den melden, dat de dijken van de Jangtse aan den Noordelijken oever, in de nabijheid van Loengping, gisteren zijn doorgebroken, waardoor groote terreinen van het door de Japanneezen bedreigde gebied, snel onder water gezet zijn. Soesoeng prijsgegeven. Naar het Chineesche telegraafagent- schap meldt, hebben de Chineezen Soe soeng, tegenover Hoekau, op 40 K.M. ten Zuidwesten van Taiboe, prijsge geven. Sinds Zondag j.L doen de Chineezen tegen aanvallen op de Japansche stellingen te Tsiensjan, ruim 80 K.M. ten Noordoosten van Soesoeng. Bij den slag van Zondag zou den ruim duizend Japanneezen gedood zijn. Intusschen worden uitgebreide Japansche versterkingen naar het Jangtsefront gezon den. Honderd Japansche kanonneerbooten en driehonderd stoombarkassen operee- ren thans op de Jangtse. Dertig Japan sche oorlogsschepen zijn Woehoe gepas seerd, stroomopwaarts varende, in den loop der laatste dagen. Twintig waren volbezet met troepen. Een Japansch vliegtuigmoederschip is on derweg naar de Hangtsjaubaai. Het heeft 44 jachtvliegtuigen en 25 bombardementstoe stellen aan boord. Zes Japansche torpedo- fcootjagers voeren groote aantallen Japan sche troepen naar de streek Sjanghai Hangtsjau. ALKMAAR, 3 Augustus. Wat de Japansche en Russische pers zegt van het conflict tusschen beide landen is van groot belang: zij beinvloedt sterk de openbare meening dit is in het alge meen het geval! en bovendien: in dergelijke landen heeft de regeering een zoodanigen invloed op wat de dagbladen schrijven, dat het standpunt der regeering er gewoonlijk uit op te maken is. De cen suur in dictatoriaal geregeerde landen werkt zóó perfect, dat van een vrije mee- ningsuiting in de bladen geen sprake kan zijn. Wat de bladen in deze landen schrijven is dan ook mogelijk interessant als een uiting van wat in het volk leeft kan en mag niet beschouwd worden. Van de Japansche pers schrijft het be langrijke, te Tokio verschijnende, dagblad Nitsji Nitsji onder den titel „misdadig op treden der Sovjet-Unie" een hoofdartikel, waarin o.m. wordt verklaard: „Wij zijn niet in staat de werkelijke bedoelingen der Sovjet-Unie, welke opzettelijk de betrek kingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie in een zeer ernstige crisis brengt door het Japansche protest aangaande de illegale bezetting van den Tsjangkoefeng door de Sovjet Russische troepen te negeeren en diplomatieke onderhandelingen met Japan inzake een vreedzame oplossing van de Tsjangkoefeng-affaire te ontwijken goed te begrijpen. Hoewel de diplomatieke onderhandelingen ondanks de vredelieven de bedoelingen van Japan feitelijk zijn doodgeloopen, moeten de grensgeschillen, aldus de Nitsji Nitsji Sjimboen, eens voor al worden geregeld, in het bijzonder voor de zaak des vredes in het Verre Oosten. De Russische pers schrijft ook over de incidenten. De Moskousche courant schrijft in een hoofdartikel over de incidenten aan de grens tusschen de Sovjet-Unie en Mandsjoekwo dat de Japansche regeering wel moet weten, dat de huidige incidenten gemakkelijk kunnen uitloopen op een alge meen conflict. Japan moet de vredelievend heid van de Sovjet-Unie niet te veel op de proef stellen. De Sovjet-Unie zal geen schending van zijn grenzen dulden en even min een bezetting van een deel van zijn ge bied. Nooit zal de Sovjet-Unie dulden dat een onverantwoordelijke Japansche militaire kliek of politici een moord op Japansche grenswachten organiseeren en detachemen ten van het Roode Leger aanvallen. Het blad besluit met de verklaring dat, de Sovjet-Unie ten aanzien van het verde digen van zijn grenzen geen gevolgen vreest, alle verantwoordelijkheid komt neer op Japan. Hierboven publiceeren wij een typische uiting van de nieuwen Duitsch-germaan- sche, volstrekt heidensche geestesstrooming. Men meene echter niet, dat dergelijke publicaties zeldzaam zijn: De anti-semie- tische en anti-christelijke centrale van Julius Streicher een oud vriend van Hitier! is uiterst actief Een ander voorbeeld: Het Duitsche Reichsgesetzblatt publiceert de vierde verordening op de wet op het „rijksburgerschap". Op grond daarvan wor den de approbaties der joodsche artsen op 30 September in getrokken. De rijksminister van binnenlandsche zaken kan de uitoefening van het artsen beroep tot wederopzegging toestaan. Joden, die aan het front hebben gestaan, zullen, in geval zij in behoeftige omstan digheden verkeeren, steun-uitkeering ont vangen „indien zij daartoe waardig gekeurd worden". Ook Italië echter vertoont nu onrust wekkende verschijnselen, die er op wijzen, dat in deze richting activiteit ontplooid zal worden. Een paar dagen geleden wezen we op de uitingen van den paus tegen het opkomend anti-semietisme. Thans publiceert het Duitsche nazi-orgaan „Rote Erde" opnieuw een bericht, dat wijst op een voortwoekerende anti-joodsche ge zindheid. De Romeinsche correspondent van dit blad meldt, dat Italië binnenkort 60.000 uit Oostenrijk en Duitschland afkomstige jo den zal uitwijzen. Hetzelfde blad verneemt, dat joodsche studenten voortaan volledig zullen worden uitgesloten van de facultei ten der medicijnen. En tenslotte wordt uit Boedapest nog het volgende gemeld: De leider van de Hongaarsche nationaal- socialistische beweging „Hubay", heeft te Szombataely het programma van zijn party uiteengezet. Hij verklaarde, dat zijn partij de supprematie van Hongarije in hetDonau- bekken wil verzekeren en het gebied van het Hongarije van voor den oorlog wil her stellen. De beweging is fel a n t i- s e m i e t i s ch En we zouden aan deze voorbeelden nog tientallen kunnen toevoegen..,., Het offensief van de regeeringstroe- pen, dat Maandag tot vijftig K.M. ten westen van de Teruel in de Siërra Al- barracin is begonnen, is gisteren met succes voortgezet. De troepen in het centrum van het front hebben stellin gen bereikt, waar de vijand sedert maanden zijn tegenstand had voorbe reid. Zy wisten de troepen van Franco te verdrijven en achtervlogden hen naar het oosten. De regeeringstroepen leden slechts geringe verliezen. Maandag maakten de regeeringstroepen zich meester van de hoogten, welke Guadalaviar beheerschen en gisteren heb ben zij het dorp zelf bezet en zyn verder opgerukt. Nabij Gandesa zyn de troepen der op standelingen overgegaan toteen tegen aanval, gericht tegen twee heuvels aan den weg van Gandesa naar Tortosa. De aanval werd gesteund door artillerie en vecht wagens. Geholpen door vliegtuigen boden de regeeringstroepen dapper weerstand en de opstandelingen moesten hun tegenaanval opgeven en naar hun stellingen terugkee- ren, met achterlating van een groot aantal gesneuvelden. De regeeringstroepen hebben den op marsch naar Pobla de Masaluca en ten noorden van Fayon voortgezet. Bommen op Barcelona. Gistermorgen om negen uur hebben vyf driemotorige Junkermachines van de op standelingen een zestigtal bommen op Barcelona neergeworpen. De aangerichte schade is belangrijk. Kruisers der opstandelingen ge bombardeerd? Uit Gibraltar werd gemeld, dat de krui sers Canarias en Almirante Cervera, welke zich in handen der opstandelingen bevin den, Zondag door regeeringsvliegtuigen ter hoogte van Carthagena zijn gebombardeerd. De Britsche vlootautoriteiten bevestigen noch ontkennen dit bericht. Veroordeelingen wegens sabotage. Er hebben te Madrid 195 personen terecht gestaan wegens sabotage. 23 beklaagden, onder welke drie vrouwen, werden ter dood veroordeeld; elf, waaronder één vrouw, tot dertig jaar werkkampstraf, terwijl zes be klaagden 25 jaar in een werkkamp zullen moeten doorbrengen. 49 beklaagden werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, vari- eerende van twee tot 22 jaar, 48 tot geringer straffen. De overigen werden niet veroor deeld. Het Fransche orgaan „La Croix" pu bliceert in vertaling de officiëele richt lijnen, die in Duitschland en Oostenrijk gereserveerd worden voor de „Jeugd- gidsen" ter inlichting hunner kameraden in „De stedelijke vergaderlokalen en in de kampen". Het document behelst een vijftigtal artikelen, die alle het christen dom aanvallen in den vorm van brutale ontkenningen of onteèrende beschuldi gingen. Men leest daarin o.m. het volgende: Het christendom is een godsdienst voor slaven en domooren, omdat het verklaart: „de laat- sten zullen de eersten zijn" en „zalig zijn de armen van geest". Het christendom staat ge lijk met het communisme. Het christendom plaatst negers en Duitschers op gelijken voet. Het nieuwe testament is een joodsch verzinsel der vier evangelisten, omdat de leer daarvan letterlijk gecopiëerd is van de Hindoulegende van een zekeren Jisjnoe Christa. Het christendom heeft altijd vreemd en vyandig gestaan tegenover het Duitsche volk en zijn eenheid. De bijbel is een voort zetting van den Talmoed, het is een vol komen joodsch werk, vooral het oude testa ment. Het christendom heeft de oude Ger manen bedorven, want het heeft hun begrip gegeven van dingen, die zij tot dien tijd niet kenden: overspel en diefstal. Het kwaad gaat voorbij, het goede blijft, daarom moet ook de katholieke kerk verdwijnen. Het christendom is een ersatz van het judaisme, het is uitgewerkt door joden met zijn cen trale in Rome. Jezus is een jood.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1