1898 NEDERLAND KONINGIN WILHELMINA „40 jaren Koningin der Nederlanden" tBinnetiland De Eerste Kamer over luchtafweer. Wetsontwerp goedgekeurd. Verkeersongelukken Branden Het vliegongeluk bij Rijswijk Bij het baden verdronken. Geestelijke rijkdom: N«d«rlond op h,l gebi.d der w.t.n.chapp.n. TWEEDE BLAD. Parlement DEN HAAG, 2 Aug. 1938 Het is den heeren senatoren kwalijk te vergeven, dat zij de kille Juli-dagen der vorige maand ongebruikt lieten om de nog restende wetsontwerpen in het Staatsblad te krijgen, en zy thans, nu het begin van Augustus ons 't mooist denkbare zomerweer komt brengen, kostelijke zomerdagen gaan verpraten. Zoo moesten wij hedenavond terwijl iedereen puffend van de warmte een koelen dronk op café-terras of boulevard zocht de nu drukkend aandoende oude Statenzaal opzoeken om getuige te zijn van de afdoening van een serie wetsontwerpen. Baron de Vos, de voorzitter, was deftig aangedaan, toonde een smetteloos wit vest ten teeken dat er iets gewichtigs stond te gebeuren. En inderdaad, er moest een nieuw lid beëedigd worden, de opvolger, van den heer v. d. Bergh, dr. Heldring, wat dan ook op de gebruikelijke wijze geschiedde. Het eerste punt der agenda, dat tot praten aanleiding gaf, was een aanvullings-begroo- ting voor verhoogde uitgaven voor de luchtafweer-maatregelen. Dit zeker allerbelangrijkste vraagstuk bracht al dadelijk critiek van de heeren van Voorst (r.k.) en welop de geste der regeering Men was van meening, dat de regeering niet langer „aanvullend" kan «optreden, doch aanstonds stevig de leiding behoort te nemen, waar ons land thans lang niet genoeg aar. de luchtbescherming doet. Amsterdam's burgemeester, dr. de Vlugt, vroeg kort en goed, of de regeering wil doen doorgaan met het bouwen van openbare schuilkelders in de groote steden, en: of het Rijk dan ook in de kosten wil bijdragen. Voorts bleek spr. van meening, dat in ge meenten, die een aparten dienst voor lucht bescherming hebben, de Ned. Ver. voor Luchtbescherming eigenlijk geen of althans een andere taak heeft. Mr. De Rijke (n.s.b.) noemde onze lucht bescherming een „schijn-verdediging", ■waaraan hij niet wenschte deel te nemen. Minister de Wilde wees erop, dat het ge- heele vraagstuk de grootste voorzichtigheid vereischt. De regeering heeft gerekend op den wil tot zelf-bescherming der burgerij. Z.Exc. wees er voorts op, dat de recente oorlogs- practijk heeft aangetoond, dat gas bommen zeer zelden gebruikt worden en 't dus meer gaat om explosie-materiaal. Wat de schuil kelders in groote gemeenten betreft, er worden zei Z.Exc. wel eens aanvragen door het Rijk afgewezen. De heer de Vlugt: „In vier jaar heb ik maar één kelder gekregen!" Dat is niet veel, erkende mr. de Wilde, maar hij legde uit, dat het Rijk vele, vele millioenen zou moeten geven, wilde men aan alle aanvragen voldoen. En wat aangaat de Ned. Ver. v. Luchtbescherming, zij zal haar plaats moeten weten, erkende de mi nister, tenslotte wijzend op de enorme be dragen, welke door het Rijk worden uitge geven voor de actieve luchtverdedi ging. Het wetje werd z. h. st. aanvaard. Alsook o.a. het ontwerp tot wijziging der wet op de geneeskunst (opticiens). Morgen gaan we verder met de afdoening der agenda. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Vijf gewonden. Vanochtend kwart voor zeven is op den Rijksstraatweg AssenGroningen een ern stig auto-ongeluk gebeurd. Een personen-auto waarin vijf dames za ten,1 passeerde op genoemd tijdstip het dorp Ubbena, waar de weg is opgebroken. Op het midden van den weg lag een hoop steenen, waarin een roode vlag als waarschuwings- teeken was gestoken. De chauffeur be merkte dit obstakel te laat en gooide het stuur om, waardoor de wagen tegen een langs den weg staanden boom vloog. Een der inzittenden, mevrouw Schut uit Winsum, bekwam een lichte hersenschud ding en inwendige kneuzingen. De andere inzittenden liepen snij wonden op. Mevrouw Schut en het veertienjarige meisje Trijntje Kerkstra uit Ezinge werden naar het acade misch ziekenhuis te Groningen overge bracht. De overigen werden ter plaatse ver bonden en konden hun weg vervolgen. AAN BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De 77-jarige P. Versteeg te Hardinxsveld werd Maandag door een auto uit Papen- drecht aangereden. Heden is hij aan de ge volgen van zijn verwondingen overleden. BOSCHBRAND. Gisternacht is brand uitgebroken in de dennenbosschen aan den Millschenweg te Langenboom, welke toebehooren aan de na burige gemeente Escharen. Door de groote droogte der laatste dagen vond het vuur in het 18-jarige dennenhout gretig voedsel en er was groot gevaar dat de aangrenzende dennenbosschen eveneens door het vuur zouden worden aangetast. Spoedig nadat de brand was ontdekt, werd het blussrhings- werk aangevangen. Een vrijwillige brandweer van 35 perso nen heeft met man en macht gewerkt om de vuurzee te bedwingen. De blussching werd vergemakkelijkt door het feit dat er weinig wind stond. Door het werpen van zand en het graven van greppels, gelukte het na eenige uren het vuur onder de knie te krijgen. Ongeveer 5 H.A. ter waarde van ongeveer 14.000 is aan het vuur ten offer gevallen. De schade wordt door verzekering gedekt; omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. SIGARENWINKEL IN DE HOOFDSTAD UITGEBRAND. Benzine en een brandende sigaar. De eigenaar van een sigarenmagazijn o; den hoek van de Wilhelminastraat en di Pieter Langendijkstr. te A'dam was gister avond half negen in zijn winkel bezig met het repareeren van een lekken fietsband. Hij gebruikte o.m. een fleschje met benzine en haddaarbij een brandende sigaar in den mond. De benzinedampen, die uit het flesch je opstegen, kwamen op een gegeven mo ment in aanraking met het vuur van d< brandende sigaar, met het gevolg, dat d< winkel in een oogenblik geheel in vlammen was gehuld. Aan blusschen viel niet tr denken. Slechts enkele minuten later sloe gen de vlammen reeds door de inmiddels gebroken spiegelruiten en ook naar het achter den winkel gelegen woonhuis. Dank zij doortastend optreden was de brandweer het vuur een kwartier later geheel meester De winkel en het woonhuis brandden niet temin totaal uit. De eerste etage kreeg be langrijke brand en waterschade. Op deze verdieping waren eenige ruiten gesprongen, waardoor de vlammen reeds naar binnen sloegen, toen de brandweer ter plaatse ver scheen. Eenige siervogels, eigendom van de bewoners der eerste etage, zyn in den rook gestikt. In aansluiting met ons bericht van gis teren, kunnen we nog mededeelen: De F. K. D. was voor een proefles van de nationale luchtvaartschool opgestegen met een leerling en een instructeur. De militaire machine heeft toen, aldus verklaarde ons de instructeur van het N. L. S.-lestoestel, de F. K. D. gebruikt als oefen-object. De F. K. D. vloog op 250 meter hoogte en de militaire machine vloog lager. Eenige malen voerde de militaire machine toen een oefening uit, waarbij de bestuurder het toe stel scherp naar boven trok. Tweemaal ging dit goed, doch bij de derde oefening kwam de machine in een vrille en stortte naar beneden en kwam terecht in een stuk weiland aan het Jaagpad, midden tusschen de daar staande broeikassen. Een ware ruïne werd hier aangericht. Tientallen rui ten vlogen in scherven en enkele kassen werden geheel vernield. Het toestel boorde zich met den neus in den grond en bleef vrijwel rechtop staan met den staart om hoog. De neus van de machine is geheel Ingedrukt; de romp is ook beschadigd doch niet zwaar. De inzittenden van het N. L. S.-toestel za gen het ongeluk gebeuren en keerden naar Ypenburg terug, waar zy onmiddellijk de commandant van de luchtvaartafdeeling Soesterberg waarschuwden en hulp uit Delft requireerden. Deze hulp was spoedig ter plaatse; het verongelukte toestel werd onder militaire bewaking geplaatst. Luitenant Swartjes stond bekend als een zeer goed vlieger en was als instructeur werkzaam: de verongelukte machine was een lestoestel. De vraag is nog, of luitenant Swartjes de machine bestuurde dan wel de leerling-vlieger Verheyen, onder toezicht van luitenant Swartjes. Wat de toestand van den leerling-vlieger betreft vernemen wij nog dat deze een zware hersenschud ding heeft bekomen en verschillende ver wondingen aan het gelaat. In het water onwel geworden? Gisteravond is de 21-jarige mej. J. K. M., wonende te Boskoop, bij het zwemmen in de Opwegwetering verdronken, vermoede lijk doordat zij in het water onwel werd. Daar er ter plaatse zeer druk werd ge zwommen, bemerkte men haar afwezigheid eerst na een half uur. Na enkele oogenblik- ken dreggen haalde men het slachtoffer op. In zee verdronken. Gisteravond is een 22-jarige jongeman, Rozenheek genaamd, die met een vriend op circa 2 K. M. ten zuiden van de Zuider- pier van IJmuiden in zee was gaan zwem men, verdronken. Ook zijn vriend verkeerde in levensgevaar, doch deze kon bijtijds wor den gered. Toen men hem weer tot bewust zijn had gebracht, vroeg hij: „of Rozenheek er al uit was". Uit deze vraag maakten zijn redders op, dat er nog een tweede drenke ling was. De IJmuider redingsbrigade stelde alle pogingen in het werk om het slachtof fer te vinden, doch slaagde hierin nog niet. In schafttijd gaan zwemmen en niet teruggekeerd. Gistermiddag tijdens schafttijd even na twaalf uur begaf zich de 22-jarige arbeider A. Kruf uit Halsteren, in de Kruysbeek na bij de Blauwsluis Tonder Steenbergen (N.-B.) om te zwemmen. Na eenigen tijd verdween hij plotseling in de diepte. Eenige personen doken meerdere malen naar den drenkeling doch slaagden er niet in hem te vinden. Eerst na twee uur dreggen werd het lijk opgehaald.'De omgekomene was gehuwd en vader van een kind. In de Nieuwe Maas. Nabij het kampeerterrein aan de Waalha ven te Rotterdam is Dinsdagmiddag om streeks vier uur de 14-jarige A. D, Neys bij het zwemmen in de Nieuwe Maas ver dronken. Hij stak plotseling een hand op en verdween verder zonder geluid te geven in de diepte. Eerst na eenige uren vruchteloos dreggen en duiken slaagde tenslotte de 35- jarige timmerman C. J. van Werkhoven erin den jongen boven te brengen. De le vensgeesten waren toen reeds geweken. In draaikolk geraakt. Gistermddag omstreeks drie uur waren vier jongelui gaan baden bij de Plaat aan de Waal onder Nijmegen, De jongens bega ven zich daarbij in water dat tot dicht aan den oever verraderlijk gemaakt wordt door draaikolken. Plotseling verdwenen twee der jongens, de 16-jarige A. Chonis en de 15- jarig W. Straten, beide afkomstig uit Nij megen, in de diepte. De omstanders ston den machteloos. Tenslotte heeft de politie de omgeving afgedregd en de beide lijken opgehaald. Te Gorinchem Gistermiddag is te Gorinchem de 12-jarige H. van Haarlem bij het baden verdronken. De jongen had om half één de ouderlijke woning verlaten. Om 2 uur werden zyn kleeren gevonden nabij het zwembad buiten de Dalempoort. Na geruimen tijd dreggen is het lijk om half zes opgehaald. Nog een verdrinkingsgeval in Nij megen. Uit de rivier de Waal is gisteren opge- vischt het lijk van den dienstplichtigen kor poraal Broekman van het garnizoen te Nij megen, die bij het zwemmen in de Waal onder Ubbergen is verdronken. De man werd sinds gisteren vermist. DEFENSIE KOOPT OEFENTERREIN. In de gemeente Diepenveen bij Deventer, Het departement van defensie heeft in het oostelijk gedeelte van de gemeente Die penveen 70 H.A. grond aangekocht van het bekende prachtige landgoed De Bannink van jhr. dr. Sandberg. Het ligt in de bedoe ling van dezen grond een militair oefen terrein te maken. Het rijk heeft de dichte bosschen op het terrein staande in koop overgenomen. De grond ligt aan den straat weg van Deventer naar Holten. Verder heeft het departement van de fensie ook het terrein aangekocht in Die penveen hetwelk het tot nu toe in optie had met het oog op het bouwen van een infan- teriekazerne. Dit terrein is gelegen tusschen den Spanjaardsdijk en den Gorsselschen- weg. Met het bouwen van barakken, waarin de troepen tijdelijk ondergebracht zullen wor den, zal spoedig een begin worden gemaakt, aangezien het in de bedoeling ligt, dat de infanteristen begin October van Deventer naar Diepenveen zullen verhuizen. KRANSLEGGING BIJ HET KONINGIN EMMA MONUMENT TE MIDDELBURG. Gistermiddag heeft bij het verleden jaar op den Dam te Middelburg opgerichte monu ment voor wijlen de Koningin-moeder in verband met de herdenking van het feit, dat het tachtig jaar geleden was, dat Hare Majesteit geboren werd, een korte plechtig heid plaats gehad. Het garnizoen, bestaande uit de school voor dienstplichtige onder-officieren-ad- ministrateur, is, onder commando van luitenant-kolonel G. Berghuys, naar den Dam gekomen, terwijl ook aanwezig was de kapel van de koninklijke Marine uit Vlissingen. Onder het spelen van het Wilhelmus werd eerst de militaire groet gebracht, waarna de heer Berghuys namens allen een krans aan den voet van het monument legde. EEN VALSCHE AANGIFTE. Sigaren, die niet gestolen bleken te zijn. Eenige dagen geleden vervoegde zich een loopjongen bij het politiebureau Kattenburg to Amsterdam en deed aangifte van een dief stal van 2500 sigaren, welke hij, in een kist verpakt, had moeten wegbrengen en welke, toen hij even weg was, van zijn bakfiets wa ren gestolen. De politie die de aangifte niet geheel ver trouwde, begon onmiddellijk het onderzoek en wist spoedig 1200 sigaren te achterhalen, waarbij kwam vast te staan, dat de aangifte valsch was. De „gedupeerde" loopjongen werd nog maals verhoord en tenslotte dermate in het nauw gedreven, dat hij bekende een valsche aangifte gedaan te hebben en zelfs de namen en adressen van zijn helpers opgaf. Deze te arresteeren bleek echter niet zoo eenvoudig, daar de politie op het aangegeven adres de toegang tot de woning werd ontzegd en dc deuren gesloten bleven. Er kwam zelfs een commissaris aan te pas. Maar nadat het huis omsingeld was, kon het stormerhand worden veroverd en toen was het gezelschap in totaal vijf man weldra op het bureau vereenigd waar zy nu te gast zijn om bin nenkort de gevolgen van hun daad te on dergaan. De geheele voorraad sigaren is inmiddels ook weer terecht. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. 92ste algemeene vergadering te Leeuwarden, Ter vergadering, welke door eenige ge meentelijke autoriteiten van Leeuwarden en Leeuwarderadeel en eenige vertegen woordigers van buitenlandsche organisa ties werd bijgewoond, waren 100 afdee- lingen vertegenwoordigd. Alvorens met de werkzaamheden te beginnen, herdacht de voorzitter, het lid van verdienste, den heer J. Klenke, oud hoofdbestuurslid, administrateur van het genootschap en directeur van de spaar bank. Besloten werd de volgende algemeene vergadering te 's-Gravenhage te houden. Naar aanleiding van het voorstel-Utrecht werd besloten een studiecommissie uit eigen kring samen te stellen inzake de kwestie van het tuchtrecht van den onder wijzer .welke conclusies stelt, die in de volgende algemeene vergadering zouden kunnen leiden tot vaststelling van richt lijnen inzake omvang en toepassing. Een voorstel-Veendam werd naar deze commissie verwezen. Vervolgens hield de heer L. Roels, in specteur van het onderwijs te Mechelen (België) een inleiding over het Belgisch Jeerplan. Aangenomen werd een voocstel- 's-Gravenhage, waarin teleurstelling werd uitgesproken over het nieuwe leerplan der H. B. S. A-B, in zooverre, dat dit de aan- sluting verbreekt tusschen U. L. O. en M. O. en waarin wordt verzocht er voor te ijveren, dat wederom een behoorlijke aansluiting tusschen deze takken van onderwijs wordt verkregen. Hierna werd d«. vergadering verdaagd tot Woensdag. ONDER Vervolg. En, gaan wij tot het gebied der chemie over, dan denken wy natuurlijk Van 't Hoff, die op jeugdigen leeftijd reeas den grondslag legde voor de z.g. stere°" chemie; aan Bakhuis Roozeboom en aan c t talrijke geleerde beoefenaren, die de schei kunde thans vindt in mannen als Holleman, Van Romburgh, Franchimon, Smits en tai van anderen. De biologie is onder ïnvloe van Hugo de Vries tot bloei gekomen; in de jaren 1901—1903 verscheen diens groot® werk over de mutatie-theorie. Daarbij hee. hij een theorie over het ontstaan der soor ten gegeven, die weliswaar in hoofdtrekken met die van Darwin overeenkomt, maar toch ook in zeer essentieele punten daarvan ver schil:. Het is in het bijzonder Amerika ge weest, dat De Vries heeft geëerd. Meerma len is hij er uitgenoodigd lezingen te komen houden, en in 1910 werd hij op schitterende voorwaarden geroepen door de Columbia University. HU is echter aan Amsterdam trouw gebleven, toen dit aan zijn wenschen naar een nieuwe laboratorium gehoor gaf. Naast dit verheugde zich het laboratorium onder leiding van Prof. Went op het gebied der plantenphysiologie in een wereldver maardheid; terwyl daarnevens Prof. R'tze- ma Bos en na hem onze eerste vrouwelUke hoogleeraar mej. Westerdyk op het gebied der phytopathologie, de leer der planten ziekten, energisch aanvatten den arbeid, die tot op dat oogenblik was achtergebleven. Wat de dierkunde aangaat, behoeft men slechts den naam van Prof. Max Weber te noemen, om aan de Siboga-expeditie te den ken. En richt men den blik naar de micro biologie, dan is de naam van een Beyerinck, die talryke microben ontdekte en nieuwe methoden voorbereidde, die, welken mer. zich onmiddellyk herinnert. Is het al vanzelf sprekend, dat op geologisch gebied het vlak gelegen Nederland weinig gelegenheid tot studie-materiaal biedt, toch is ook deze wetenschap niet onopgemerkt aan ons voor- by gegaan; een buitengewone prestatie wordt het van den mijningenieur Mr. W. A. J. M. Waterschout van der Gracht geheeten, dat door de onder zUn leiding werkende RUksopsporing van delfstoffen in een vijf tiental jaren een vrU volledig inzicht is ver kregen in den ondergrondschen bouw van Nederland. Wat tenslotte Nederlandsch-Indië aangaat, en de naam van een Molengraaf in verband met de geologie der zeeën, slechts te worden genoemd, om vast te stellen, dat het ook daar aan studie niet heeft ontbro ken. Nederland heeft te allen tUde op het al gemeen gebied der wetenschap een plaats van beteekenis ingenomen; het heeft deze plaats in de afgeloopen periode niet slechts gehandhaafd, maar aanmerkelijk uitgebreid. BU de troonsbestUging van Koningin Wil- helmina waren er een viertal Universiteiten, drie van het Ryk, één van de Gemeente Amsterdam; thans zUn er een tiental, waar onder niet minder dan vier, die uit particu lier initiatief zijn ontstaan. Daar worden de exacte en de geestelyke wetenschappen ge- dend, en de exacte hebben dit op de laatste voor, dat zij in hun resultaat duidelyker spreken. Wy weten wel, dat van de belang- ryke uitvindingen vooral op natuurkundig en chemisch gebied, die in de laatste halve eeuw gedaan zyn, Nederland er ongeveer geene tot de zUne mag rekenen; een Max well, een Hertz, een Tesla, een Edison, een Marconi, een Röntgen en zoo tal van ande ren, wier namen door geheel de wereld be kend zUn, behooren niet tot onzen stam; denken wU echter aan wat Lorentz en Zee man t.a.v. het licht hebben gepresteerd, dan kunnen wy hen naast deze reuzen der we tenschap en wetenschappely ke praktyk stel len. Voor het overige hebben wU niets anders gedaan dan wat in vele landen geschiedde: deze belangrijke uitvindingen toegepast, verbeterd, aan de practUk aangepast. Niet meer als in vroeger tijdperken mogelijk was, staat de wetenschap op zichzelf; neen, de wetenschap is volkomen begrUpelUk telkenmale te hulp geroepen daar waar de krachten van den mensch te kort scho ten. Dat onze landbouw is vooruitgegaan, is vooral te danken aan de zuiver wetenschap- pelUke toepassing van de daar gevolgde methoden; dat onze nUverheid veel hooger op den ladder is gestegen, is vooral aan de medewerking van wetenschappelijke krach ten te danken. Behalve aan de Universitei ten en de daaraan verbonden laboratoria is dan ook belangrijk werk op natuurkunst, gebied verricht in Eindhoven, waar Phiup*. Gloeilampenfabrieken een ganschen staf van jonge physici aan een door haar gesticht onderzoekingslaboratorium hebben verbon. den, die zich daar met enthousiasme en mc. ces aan hun aantrekkelUke taak wijden. En om een ander, sterk sprekend voorbeeld te noemen, dient gewezen op de voor ons land zoo belangryke Java-suikerindustrie. Deze scheen in den aanvang der tachtiger jaren tot ondergang gedoemd, zulks door de be kende financieele crisis, en door de voort woekerende sereh-ziekte, waartegen af doende middelen r.iet te treffen schenen. Hoewel ook reeds vroeger de toepassing der wetenschap in de Java-suikerindustrie niet had ontbroken .is men eerst toen gekomen tot het te hulp roepen der wetenschap 0p geheel systematischen grondslag. Men heeft er verkregen de Proefstations, die zoo be langryke diensten hebben bewezen; die in de eens ingeslagen richting zUn voortge gaan. Het is een geheel nieuwe wetenschap pely ke taak, die in een dusdanig geval ge opend wordt, eene, die door de regelmatig wederkeerende tentoonstelling kenmerk ook van onzen tijd! werd ontwikkeld. Eigenlyk spiegelt zich hierin hetzelfde af wat in de achter ons liggende periode nog maar al te veel geschiedde: dat de weten schap op menig gebied allereerst werd dienstbaar gemaakt aan de eventueele oor logvoering; dat alle belangrUke uitvindin gen, die op chemisch, natuurkundig en an der gebied werden gedaan, vooral werden dienstbaar gemaakt aan de middelen, waar mede men in oorlogstUd den vijand hoopt te treffen of zichzelf verdedigen! Het vlieg- wezen, dat zich in deze periode geheel heeft ontwikkeld, is daarvan een der meest spre kende bewijzen. Voorzag men in 1898 tal van mogelijk heden van ver strekkenden aard, eigenlijk staan wij thans voor mogelijkheden, die wij tevoren als ongekend moesten schetsen. Im mers, er is in deze laatste tientallen van jaren zoo veel bereikt, wat wij thans dood gewoon en natuurlijk vinden, maar dat ome voorouders ongetwyfeld als heksery zouden hebben aangezien. Om maar enkele van de meest op den voorgrond tredende dingen te noemen, valt te wijzen op de geweldige uit breiding van de electrlsche energie; op de ontwikkeling van telegrafie en telefonie; op dé technische verbeteringen, die radio en bioscoop hebben ondergaan; op de ontwik keling, in steeds grootscher stijl, dien men aan de mechanische techniek heeft doen ten deel vallen. Het electrlsch drijven van werk tuigen; de steeds hoogere snelheid, die de zuigerwerktuigen kon worden gegeven, heeft geleid tot halve omwentelingen in tal van industriën; tot een sneller tempo op het gebied van verkeer allereerst. Neemt men bijv. den scheepsbouw, dan ziet men een ge weldigen vooruitgang In de ontwikkeling van de machines voor de voortstuwing, welke op geheel het economisch verkeer niet zonder invloed kon blijven. De voor Nederland met zijn groote scheepvaartbe- langen zoo aantrekkelijke tak van scheeps bouw is in deze kwarteeuw weer geheel in eere hersteld. Hebt u reeds, als abonné van de Alkmaarsche Courant, lngeteekend op onze premie-uitgave een prachtig boekwerk, met ongeveer 400 foto's uit het leven van onse koningin? Het boek verschijnt in Augustus. Verzekert u van zoo'n hoek door nog heden te bestellen. DealbumastJn uitsluitend bij vooruitbetaling! zoodat ge door inzending van het be drag na verschijnen het album kunt ontvangen. De prijs bedraagt 0.75 afgehaald aan ons bureau, fr. p. post f 0.95. Postgiro 37060 N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster en Zoon, Alkmaarsche Courant. SCHRIJFWIJZE VAN DE NEDERLANDSCHE TAAL. De minister van onderwUs, kunsten en wetenschappen heeft, nu bU zUn beschikking van 1 Juli j.1. een commissie van advies in zake de schrUfwyze van de Nederlandsche taal is ingesteld en nu ook door de Bel gische regeering een soortgelUke commissie is ingesteld, ontbonden de bU beschikking van zUn ambtsvoorganger van 17 December 1934 ingestelde Nederlandsch-Belgische commissie tot samenstelling van een woor denlüst voor de schryfwijze van bastaard woorden en samengestelde woorden, zulks met dankbetuiging aan den voorzitter de leden en den secretaris voor den doorhen in die commissie verrichten arbeid. RESTITUTIES BIJ UITVOER VAN EIEREN, EIERPRODUCTEN EN PLUIMVEE. Met ingang van 31 Juli zyn de volgende wijzigingen in de restituties by uitvoer van eieren, eierproduoten of pluimvee gebracht- a. Kippeneieren 0.77 y, per 100 stuks b. Eendeneieren 0.50 per 100 stuks. Voor koelhuis- en kalkeieren worden deze bedragen slechts vergoed, voorzoover ten genoege van de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee is aangetoond, dat de eieren op of na 31 Juli zijn opgeslagen of wel ingekalkt. c, Tevoren als monopolieproduct inge- voerde eiéren 0.77 y, per 100 stuks. mta aÜP i°' na 31 Ju^ geproduceerde be- standdeelen van kippen- en/of eenden eieren 0.15 H per k.g. netto. vendLïeVwichet.PiePkUikena 0 08 "r k 1#" netto0"1*01118 piePkulkens 0.09 per k.f- nettoGMlaChte kalk°enen 0.07 per kt- h Geslachte ganzen 0.09 per k.g. netto. 0 02 no!°blte kippen« hanen en eenden J uw per k.g. netto. of3/ hm"? klppen cn hanen 6.85. 20 l«nd vff"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6