Vraag en Aanbod Voor de huisvrouw. Kindertractaties in den xomer. Derksen wint van Ooms. Woensdag$ en Zaterdags. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). VOGELS VOEREN. EERSTE BLAD, H.M. de Koningin is uit Zwitserland teruggekeerd. H.M. bij het verlaten van het Staatsspoorstation in de Residentie. geschreven. Zij kwam er slechts tos op in geving van Ged. Staten, die weer in die richting waren geadviseerd door de gemeen ten Schoorl, Sint Maarten en Harenkarspel, gebruikers van gas uit Warmenhuizen. Nu de overdracht tegen 1 Oct. moet tot stand komen, is daartegen thans niet veel meer te doen. De raad heeft anderhalf jaar geleden besloten het bedrijf niet te verkoo- pen en niemand zal nu anders willen, slechts noodgedwongen zal men ertoe overgaan. Hoe zal men in de gegeven omstandigheden vruchtbaar kunnen onderhandelen? De mi nister dreigt immers met inhouding van de ruim 26.000, welk bedrag Warmenhuizen voor zijn huishouding niet kan missen. We zouden eigenlijk moeten zeggen: laat de re geering haar gang maar gaan. Maar dat mo gen we toch weer niet om het gemeentebe lang. Het is misschien beter om zelf maar de onderhandelingen met Alkmaar te openen en van de zaak te maken wat er van te maken valt. Het gasbedrijf is vooruitgaande. Wethouder Mink sloot zich aan bij de woorden van den vorigen spreker en wees er nog op, dat bij de onderhandelingen van anderhalf jaar geleden de vooruitzichten van het gasbedrijf niet' bemoedigend waren. Thans is hierin een wijziging ten goede ge komen, want blijkens het daarover uitge brachte rapport zijn in het eerste halfjaar van 1938 ongeveer 3800 kub. meter gas méér afgeleverd dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Spr. meende te mogen verwach ten, dat het gasbedrijf een onbedreigde toe komst tegemoet gaat en zich zelf zal kunnen bedruipen en men wellicht binnenkort tot verlaging van de tarieven zal kunnen over gaan. Wij moeten ons echter houden aan de reali teit, zei spr., en daarom had hij zich dan ook aangesloten bij de meening, dat onderhan deld moest worden met Alkmaar over de overname van het bedrijf. Dat is ongetwij feld het beste, want anders gebeurt het toch. De heer Rozendaal onderschreef het gesprokene ten volle. We moeten de onder handelingen niet overlaten aan de regee ring. De burgemeester is voldaan. De voorzitter zei, dat zijn standpunt ten aanzien van overdracht van het gasbe drijf niet is gewijzigd en hij was er geheel voldaan over, dat het door de hoogere regee- ringscolleges wordt gedeeld. Voldaan was spr. ook over het inzicht, dat het beter is zelf de onderhandelingen te openen in plaats van dit over te laten aan de hoogere instan ties. Men zal van mij niet verwachten, zei spr., dat ik een verdediging houd over het in grijpen der regeering; de klacht daarover was niet tegen mij gericht, maar tegen de hoogere instanties. De heer Laurman vroeg of er een prijs kan worden vastgesteld, waartegen het be drijf zal kunnen worden verkocht. De voorzitter antwoordde, dat nog geen contact met Alkmaar is gezocht. In elk geval zal geprobeerd worden het beste er van te maken. De heer Molenaar: Wij zijn volkomen lam geslagen. De heer de Groot bewonderde den moed der wethouders om in de gegeven omstandig heden nog te willen vechten. Spr. zag den toestand vrij hopeloos in^ maar hoopte dat de uitkomst nog zal meevallen. De heer Molenaar zei, dat hij, als hij zijn gevoelen zou laten spreken, zou advisee- ren: „laat den boel maar waaien", maar dat wilde hij niet in het belang der gemeente. Men moet ervan zien te maken wat er van te maken is. De heer Mink kon niet gelooven, dat de regeering aan Alkmaar alleen de beslissing zal laten en zag de onderhandelingen met een gerust hart tegemoet. Als Alkmaar niet op billyke verlangens van Warmenhuizen zou willen ingaan, zal de regeering zeker wel tusschenbeide komen. De heer Molenaar: Veronderstel, dat Alkmaar ons gasbedrijf niet meer hebben wil! De heer Mink: Zou dat erg zijn? De voorzitter drong erop aan, om zich niet over te geven aan allerlei veronderstel lingen. Het voorstel van B. en W. werd hierop zonder stemming aangenomen. Rondvraag. De heer Mink vroeg of er al bekendheid was gegeven aan de van de regeering ont vangen circulaii», waarbij steun was toege zegd voor het aanbrengen van verbeteringen aan arbeiderswoningen. De voorzitter antwoordde hierop, dat zulks nog niet is gebeurd, maar zoo spoedig mogelijk zal geschieden. Hierop werd de openbare vergadering ge sloten. DOOR MARTINE WITTOP KONING. Een dagje naar buiten, een middag met vriendjes en vriendinnetjes in den tuin spe len, een verjaardagsviering of andere feeste lijke gelegenheden ze geven aanleiding tot het kiezen en klaarmaken van de een of andere tractatie, die bij de jeugd in den smaak valt en die niet in botsing komt met onze hygiënische begrippen. Sterk verkoelende dranken (met stukjes ijs er in bijv.) geven we bij voorkeur niet. Gewoon „koud" in den kelder of in een bakje met water afgekoeld mogen ze wél zijn; en den frisschen smaak, die zoo'n groote rol speelt bij het lesschen van dorst, brengen we aan door den drank gedeeltelijk te bereiden van vruchten of vruchtensap. Ter verdunning kan natuurlijk water (of spuitwater) worden gebruikt met het re sultaat, dat we dan de kinderen kunnen tracteeren op de een of andere bekende vruchtenlimonade. 't Kan echter ook anders en het veel minder algemeen bekende eindproduct zal dan het tintje van verrassing aanbrengen, waarvoor juist de jeugd zich zoo'gevoelig toont. We kiezen als grondslag melk in plaats van water, en we bereiden daarvan in na volging van de meer en meer bekende „melk-bar" een fijn-aromatischen drank, die bovendien het voordeel heeft van „eten en drinken tegelijk" te zijn, omdat niet al leen de dorst er door verslagen wordt maar ook de voedingsstoffen uit de melk aan het lichaam ten goede komen. Moeilijk te bereiden zijn zulke tractaties niet, en de talrijke zeer van elkaar verschil lende combinaties stellen ons in staat een tonigheid te voorkomen en „elk wat wils" te geven. Een paar voorbeelden, dievast en zeker in den smaak zullen vallen, laat ik hier volgen. Melklimonade. 2'/, d.L. limonadestroop (liefst een roode soort, bijv. frambozen- of aard beien), 3/4 L. koude melk, naar verkie zing eenige druppels citroensap. Roer de melk zorgvuldig door de limona destroop; voeg er, als het mengsel te zoet blijkt, wat citroensap bij. Laat de limonade (in den kelder of in een bakje met koud water) goed koud worden; presenteer ze in glazen (met een rietje er bij). Bananendrank. 3 bananen, 1 citroen, 1 y, afgestreken eetlepel lichte basterdsuiker, V, L. melk. Wrijf met een vork de bananen fyn en klop ze met citroensap tot een gelijk meng sel. Voeg er de suiker bij en klop er lang zamerhand de koude melk door. Laat den drank koud worden (zie vorig recept), schenk ze in glazen en presenteer die met een rietje er bij. Op de Stadionbaan te Amsterdam werden gisteravond als hors d' oeuvre van en *K.M. stayerswedstrjjd om het kampioens p .van Nederland invitatie-sprints ge ou ei door amateurs. n Het verrassende was wel, dat J a n JJ - s e n den nieuwen kampioen Ooms in c en c slissenden rit sloeg en prachtig revanche nam op z'n nederlaag bij de kampioene p- pen. Dat belooft wat voor de revanc es, 1 avond op de Alkmaarsche baan. Derksen wees weer, dat hij een sprinter is, waar in e toekomst rekening mee moet worden ge ou den, hij sloeg Ooms op vlotte wijze en v. al zijn ritten. iqoq Olympia won het clubkampioenschap l»3» op de baan. Invitatiewedstrijd voor amateurs sprint. De ritten werden als volgt verreden. Ie rit: 1. Ooms, tijd laatste 200 meter sec., 2. van Gelder; 2e rit: 1. Derksen, tijd 13 sec.; 2. Bucn F> 3e rit: 1. de Heus, tijd 13 sec., 2. Smits, 4e rit: 1. Kropman, tijd 12.6 sec., 2. L®ene> 5e rit: 1. Derksen, tijd 13 sec., 2. de Heus, 6e rit: 1. Ooms, tijd 13 sec., 2. Kropman; 7e rit: 1. Derksen, tijd 13 sec., 2. Kropman, 8e rit: 1. de Heus, tijd 13 sec., 2. Kropman, 9e rit: 1. Derksen, tijd 12.4 sec., 2. Ooms. Wals wint het kampioenschap van Nederland achter motoren. Na een fraaien wedstrijd heeft Cor Wals het stayerskampioenschap van Nederland over 100 K.M. behaald. Het was een strqd, welke uitsluitend tusschen Wals en Groe- newegen gevoerd werd, waarbij het moedige rijden van den laatste, die voor het eerst aan een wedstrijd over 100 K.M. m een ru deelnam, opviel. Voor het kampioenschap van Nederland over 100 K.M. achter groote motoren start ten in deze volgorde: Alkema (Ceurremans). Wals (Kaeser), Snoek (Pasquier), van der Wulp (van den Bosch), Buis (van der Bom), Piet van Kempen (Deliege), van der W ïld (Boot), Groenewegen (Wiersma) en de Graaf (Bustraan). Van het begin af zette Groenewegen er een formidabel tempo in. Niet alleen lukte hij snel naar de eerste plaats op, doch direct daarna kregen Buis en van der Wiidt hun eersten lap. Na 15 K.M. boekten behalve Buis en van der Wildt ook de Graaf, Piet van Kempen, Snoek en Alkema een ronde ach terstand. Regelmatig bleef Groenewegen m zeer hoog tempo doordraaien en alleen Wals en van der Wulp konden hem bijhouden. De 10 K.M. werden gereden in 8 min. 38.4 sec., de 20 K.M., nadat er dus 40 van de 200 ron den waren gereden, in 16 min. 38.6 sec. Na 25 K.M. deed Groenewegen een po ging ook van der Wulp voorbij te komen. Wiersma stuurde, omdat de gangmaker van van der Wulp zeer hoog reed, binnendoor, doch hield in, wetend dat hij op deze wijze niet passeeren mocht. Na 30 K.M. (24 min. 56.4 sec.) moest Wals van fiets veranderen wegens kettingbreuk. Hij geraakte hierdooi een ronde achter, doch deze werd hem niet aangerekend. Intusschen had Groenewegen ook van der Wulp gelapt, terwijl Alkema profiteerde van een iets rustiger tempo om zijn ronde terug te nemen. Na 40 K.M was de stand: Groenewegen, op 250 meter Wals, op 270 meter Alkema, op ruim 1 ronde van der Wulp, op 2 ronden de Graaf en Snoek, pp 4 ronden van Kempen, op 5 ronden Buis ér. op 7 ronden van der Wildt. De laatste werd uit den wedstrijd genomen, terwijl van der Wulp een inzinking kreeg en zijn twee den lap thuis kreeg. De situatie na 50 K.M. (41 min. 56.4 sec.) was dus, dat de strijd om den titel alleen nog ging tusschen Groenewegen, Wals en Alkema, de laatste was 1 ronde achter. Juist voordat deze 50 K.M. waren afgelegd, had Wals in een fantastischen spurt getracht Groenewegen van den kop te dringen, doch dit was hem niet gelukt. En enkele ronden later probeerde Wals het opnieuw en nog fanatieker dan de eerste keer, maar wederom werd de aanval afgeslagen, ook al omdat de Graaf vlak voor Groenewegen reed en de eerste weinig gelegenheid gaf te passeeren. Veel kilometers lang bleef Wals nu hangen op 30 tot 40 meter achter Groenewegen. wachtend op het goede moment voor den derden aanval. Toen er nog 60 ronden (70 K.M. in 59 min. 14.2 sec.) te rijden waren, zag Wals zijn kans schoon. Hij nam op de hem eigen spectaculaire wijze een formida bele spurt, die hem, zonder dat Groenewegen tegenstand van beteekenis kon bieden, de eerste plaats bezorgde. Groenewegen bleek ir. de eerste 50 K.M. te veel van zijn krachten te hebben gevergd. Hij draaide niet meer zoo soepel en zoo kon Wals, die als een triomphater zijn rondjes reed, zijn ernstig- sten concurrent 20 K.M. voor het einde een lap bezorgen. Alkema profiteerde ervan en wist Groenewegen ook te passeeren, zoodat de laatste nu de derde plaats innam. Het was begrijpelijk dat in de laatste ronden nog een duel zou plaats vinden tusschen Groenewegen en Alkema om de 2e plaats, welke strijd glansrijk door Groenewegen werd gewonnen. Zelfs trachtte hij zijn ronde achterstand op Wals nog terug te ne men. De eindstand luidde: 1. Wals, 100 K.M. in 1 uur 25 min. 39 sec., kampioen van Nederland; 2. Groenewegen op 1 ronde en 50 meter; 3. Alkema op 1 ronde en 300 meter; 4. Snoek op 6 ronden; 5. de Graaf op 7 ronden; 6. Buis ver achter; 7. van selden en uc ten Kempen ver achter. Opgegeven van der prestatie Ie verde, '/1^°UwJrse door y 6 Wulp en van der Wildt. Zeilen OM HET KAMPIOENSCHAP IN OLYMPIA JOLLEN. De Jong zevende. De zeilwedstrijden om het Eurcpeesch kampioenschap in de Olympia-jollen-klasse zijn gisteren op de Starnberger See nabij München voortgezet. Winnaar van neze 2e race werd de Hongaar von Heinrich, die met de Kossau ruim een halve minuut eerder binnenkwam dan de winnaar van gisteren, de titelhouder Bickei. Onze landgenoot de Jong eindigde vandaag op de zevende plaats. In het totaalklassement staan Duitschland en Hongarije tezamen op de eerste en tweede plaats, Nederland staat als achtste geklas seerd. De uitslag van de tweede race luidt: 1. von Heinrich (Hongarije) met Kossau, 2 uur 6 min. 55 sec.; 2. -Bickel (Duitschland) met Hansl, 2 uur 7 min. 29 sec.; 3. Benussi (Italië) met Moritz, 2 uur 7 min. 55 sec.; 4. Oswald (Zwitserland) met Schwentine, 2 uur 8 min. 38 sec.; 5. Osiniski (Polen) met Max, 2 uur 13 min. 6 sec.; 6. Fecheyr (Bel gië) met Gretl; 7. de Jong (Nederland) met Kasperl. Totaal-klassement: 1. en 2. Hongarije cn Duitschland, ieder 170.45 pt.; 3. Italië, '15.16 pt.; 4. Zwitserland 97.72 pt.; 5. Polen 83.60 pt.; 6. België 65.47 pt.; 7. Zuid-Slavië 60.03 pt.; 8. Nederland 54.30 pt.; 9. Frankrijk 38.38 pt. DE HOLLANDWEEK. Het eerste gedeelte geëindigd. Het eerste gedeelte van de* Holland week 1938 is achter den rug. Het tweede deel wordt in Loosdrecht voortgezet op 5, 6 en 7 Aug. De Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging, die de organisatie van dit eerste gedeelte had, kon met tevredenheid op de afgeloopen vier zeildagen terugzien. Met uitzondering van Zondag is het, vooral de beide laatste dagen, schitterend weer geweest voor het wedstrijd zeilen. Op den laatsten wedstrijddag, op het bui ten IJ en IJsselmeer, woei de wind uit het Noord-Oosten met iets minder kracht dan den dag tevoren, maar toch ruim voldoende. De B.M.-klasse en de twaalfvoetsjollen voeren de baan op het buiten LI, de shar- pies, olympia-jollen en de Noord-Nederlan ders zeilden de baan van het buiten IJ af, op het IJselmeer bij het vuurtöreneiland. terwijl de overige klassen de baan op htt IJselmeer zeilden. In de kleinere klasse heeft in de olympia- jollen a, de Loosdrechtsche jollenzciler P. Guelcher geregeld aan den kop gelegen, waarbij hij regelmatig nog uitliep. De inter nationale sharpieklasse bracht de beide Nauta's in de voorhoede. De Vadinges lag eerst op de voorste plaats, gevolgd door h Duitscher P. Fischer en daarna kwam de dere Nauta met de Wieko. De Duitscher te in de laatste ronde af tot de vierde Dl terwijl de zeilers Nauta van plaats vetS' selden en de Wieko eers e werd. Een g0e^ prestatie leverde J. H Louwerse door v uit de achterhoede tot de derde plaats loopen, zoodat hij ook den Duitscher achter zich liet. Op de IJselmeerbaan bezette m de ir.terno tionale starklasse Bob Maas aanvankelijk T tweede plaats. Na de eerste ronde nam 1' tweede plaats. echter de leiding, ui., *cBeimatig uil te loopen. Onze marinezeiler J. F. van Dub werd tweede, vóór de Duitsche zeilers H von Reclam en dr. P. Hansohm. Een vinnige strijd werd gevoerd in de dra kenklasse tusschen de zeilers Benthem, v h" Berg en Heinen. In deze volgorde kwamen' zü onderscheidenlijk als eerste en tweed» aan, met een onderling verschil van slecht» 5 seconden. En het typische daarbij was, dat beide zeilers in de vier gehouden wedstrij. den evenveel punten verzameld hadden! Volgens het reglement is het winnen van den laatsten wedstrijd doorslaggevend, »oo. dat de Cavalier beslag op den hoofdpij legde. Als men de balans van dit eerste gedeelte van de Hollandweek opmaakt, dan zien wij dat verder de hoofdprijzen zijn gewonnen' 11J~~.. D..U u:: J in de starklasse door Bob Maas, bij de regen- bogen door C. van Staveren, in de sharpiej door C. M. H. Nauta, in de B-klasse sharpies door P. J. Dudok van Heel en in de olympia- jollen a door P. Guelcher. AMERIKA—NEDERLAND IN EEN ZEILBOOT. De Nederlandsche zeiler kapt. Kuyt, is vandaag uit Montauk Point vertrokken om met zyn tien meter lange zeilboot den oceaan over te steken en Nederland te be reiken. Behalve kapt. Kuyt bevinden zich nog twee man aan boord. Te Montauk Point heeft, naar men zich herinnert, Anthony Fokker zijn nieuw ge stroomlijnd jacht laten bouwen, dat zoé veel opzien heeft gebaard. Voetbal DE COMPETITIE-INDEELING VAN 2E KLASSE K.N.V.B. De indeeling der tweede klasse-clubs spe lend in de afdeelingen I en II van den K.N. V.B. is voor het komende seizoen als volgt: Afd. I, 2e klasse A: HRC, Alcmaria Victrix, Alkmaarsche Boys, West-Frisia, WFC. OSV, de Kennemers, EDO. HFC en RCH; 2e klasse B: Vriendenschaar. Hercules. HVC, Hilver sum, DWV, de Spartaan, Watergraafsmeer, AFC, Zeeburgia en ZFC; Afd. II, 2e klasse A: UVS HW, Quick, BMT. Gouda, BEC, Overmaas, ODS, UW en Velox; 2e klasse B: Emma, DCL, Fluks, Sliedrecht, Unitas. Ex celsior, Neptunus, SVV, de Hollandiaan en VDL. Te koop: Een prima gasfornuis, 4-pits voor 20. Te bevr. ZAADMARKT 68, Alkmaar. Te koop een gasoven met 3 bak- ruimten. MAISON LUIDINGA, Kenn. Straat weg E 7. Te koop: Lits jumeaux met spiraal matrassen. Gasiadiator (3-koloms) met pijpen. Mahonie kleerenkast Yi hangplanken.) Strandtent (Carl Denig). Te bevragen vóór 7.30 uur. NASSAULAAN 18. Spotkoopjes. 1 Ariel ponny 2 V, P. K. K. K. 55, 1 P. S. A. 3 K P. K. K. K. 85, 1 licht motorcarrier met J. L. O. 60, 1 wegracer 25. J. Leeuwangh's Verhuurinrichting, Limmerhoek 8. Te koop: 2 p. waschkast met marmer blad en spiegelopzet voor 7.50. Best veeren- en kapokbed, brandkasten vanaf 15, gemakskoffer met pot, closetstoel, enz. DEKKER, Spoorstr. 5. Prima nierken Stofzuigers met nieuwe motoren waarop 1 jaar garantie, vanaf 10 bij de Reparatie-Wikkelinrichting PEPERSTRAAT 3 bij den Dijk. Te koop z. g. a. n. kampcertent, tegen elk aannemelijk bod. NIEUWPOORTSLAAN 110. Handnaaimachinc met gar. 5. 10 en 15, Singer handmach. m. kast 7.50, naaimachmetafels 4.25, dames- en hec- renrjjw. 10. prima jongensrjjw. 7.50. GUUS KLUNNEN. Hofdijkstraat 13. Voor Naaimachines bij DEKKER, Spoorstraat 5. Prima Handnaaimachine met garantie 8.50. Moderne Hand naaimachine 22.50. Oud-model 5, inzinkbare, z. g. a. n. Afbraak te koop: Ramen, deuren, bal ken, planken, ribben, groote voor raad. z. g. a. n. H. DE RUYTER. Kanaaldijk bij het Oudorperdijkj&^H Aangeboden geëm. Doorstroomappa- raat voor keuken 15. Prima geëm. Badkuip 18. v. d. WOUDESTRAAT 31. Te koop wegens omstandigheden een Huisorgel. Kamer 202, Westerlicht. Tc koop: Damcsrijw-iel 6, Hecrcn- rijwiel 5. Div. motoronderdeelen, wielen, banden, enz. SPOORSTRAAT 12, tot 7.30 uur. Te koop tegen vergoeding van 5 een ouderwetsche piano van Mhr. L. Mel- chior, Binnenkant 23 te Amsterdam. Te zien en te bevr. bij de fa. YPMA te AlUmoof J

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8