ZWARE KOST IN DEN ZOMER. PARLEMENT Ontstemming over afwezigheid van dr. Colijn, Werkloosheid en werkverruiming. «eeoeese JlacUopcogcatMfM oo©©©©©! KKNACVER7DEKT ii HZ-16Ö55 V J BsSsp** ©o ca© 0 GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. .n I I i (Van onzen parlementairen medewerker.) „Hooge politiek" in Augustus! 't Is haast niet te verteren De Senaats-zittingen in deze tropische da gen hebben overigens niet te klagen over gebrek aan publieke belangstelling, wijl de Binnenhof-gidsen dankbaar van de unieke gelegenheid gebruik maken om toeiisten naai binnen te lokken, onder de voorspiege ling van het zien eener parlementsvergade- X'ing in vollen gang. Doch de hooge vergadering zal haar taak allerminst hebben opgevat als een „publieke vermakelijkheid" en de leden zijn dan ook ietwat boos op de regeering, die mede oor zaak is, dat „de stukken" pas zoo laat konden worden afgehandeld. En voorts kwam beden min of meer sterke ontstemming tot uiting over het feit, dat dr. Colijn, de premier, niet aanwezig bleek te zijn bij de debatten over het vergroote crediet voor de werkverrui ming. Naar men weet was de premier in de Tweede Kamer wèl het middelpunt van de debatten, doch dat kwam daarop werd heden in den Senaat cok gewezen, door den lieer de Bruin (r.k.) wijl aan de debatten over het wetsontwerp immers werden vast geknoopt de deliberaties over de interpel latie-van Gelderen ten aanzien van de gan- sche werkloosheids-politiek. Toen heden het desbetreffende wetsont werp aan de orde kwam, bepaalden eerst enkele leden zich ertoe, hun spyt over dat afwezig-zijn te betuigen, doch later kwam mr. van Vessem (n.s.b.) met een complete motie, om de debatten te schorsen, tot tijd en wijle de premier de debatten wenschte bij te wonen. De Kamer vond een derge lijke uitspraak veel te kras; de heer de Bruin zei ook nog, dat de eenige onmiddellijk-ver- antwoordelijke man in deze de minister van Sociale Zaken is, en mr. Romme zat natuur lijk achter de groene tafel. De motie duikel' de dan ook met 5—28. Alleen de heer Pol- lema (c.h.) was het in deze met de n.s.b, fractie eens. Voordat de werkloosheids-kwesties aan de orde kwamen, ging nog 't een en ajider on der den presidieelen hamer door: Wijziging van de Omzetbelastingwet, wijziging van de Stuwadoorswet, wijziging van de Bedrijfs- radenwet. Veel nieuws deed zich bij de be schouwingen daarover niet voor. Over de verlenging der Omzetbelasting werd niet zooveel gesproken; de heer Bruineman (r.k.) nam het op voor de groote gezinnen, en de heer von Bönninghausen (n.s.b.) pruttelde erg tegen deze z.i. „slinksche wijze van be lasting-verhooging" Minister de Wilde ontkende natuurhjk, dat in deze iets niet zou deugen, en wees even eens af de bewering, als zou de regeering al leen maar heil zoeken bij belasting-verzwa ringen. De heer von Bönninghausen, die zoo sterk tegen belastingverhoogingen was op gekomen. kreeg den raad, eens naar Duitsch- land te kijken, waar men thans alles behalve drastische belasting-verhogin- EEN NIEUWE VEILIG-VERKEERSACTIE VAN DE K.N.A.C. Toen ongeveer een jaar geleden het insti tuut van de voorrangswegen eindelijk ook in Nederland werd ingevoerd, helaas echter tot dusverre alleen buiten de bebouwde kommen, werd dit besluit met groote stemming begroet. DENKT AAN DES ic-iy !w. "*f vies is van gen! Aan de groote gezinnen zal zooveel moge lijk worden gedacht. Over de verhoogde credieten voor de werk verruiming werd een goed deel van den middag ge boomd, en morgen-ochtend gaat men ver der, het sprekerslijstje af te handelen. Presi- ent-de Vos zat heden telkens kennelijk „op heete kolen!" Als hij maar even de kans schoon zag, tikte hij het speechende lid op J.6. V1u^erS met een Sramstorige vermaning, toch kort te maken. Over 't algemeen wa- ien de debatten niet bijzonder belangrijk; nieuwe gezichtspunten verschenen weir.ig of niet. De eerste spreker, mr. van Rappard, deed een wel wat simpel aandoend middel aan de hand om de jeugdwerkloosheid uit de wereld te helpen: laat alle jongelui sol daat worden! Daarvoor begeerde hij een staand leger van 100.000 man, met twee-jari- gen dienst en met een jaarlijksche lichting van 50.000 man. De woordvoerders der twee grootste frac ties spraken na elkaar. De heer de la Bella (s.d.a.p.) ging nog eens uitvoerig na, waar om onze regeering bij haar werkloosheids bestrijding zoowel in tempo als in omvang te kort zou zijn geschoten, opkomend voor verwezenlijking der bekende „koopkracht theorie", via een krachtige openbare wer- ken-politiek. De katholieken kregen te hoo- ren, dat zij heel iets anders aan het volk ver tellen, dan haar parlementaire vertegenwoor digers in wezen doen. Uitvoerig ging de I En terecht, meent de K.N.A.C., daar het heer de la Bella de moeilijkheden na, welke verkeer hierdoor op veel doeltreffender en I zich bij de werkloosheidsbestrijding voor doen, waarbij ongetwijfeld dingen werden gezegd, welke minister Romme tot leering zullen hebben gestrekt. Mr. van Lanschot (r.k.) ging maar even in op den „steek" van zijn voorganger en verzekerde, dat het niet baat, pogingen te deen om een wig te drijven tusschen de re geering en de haar steuriende partijen. De katholieke leider beschouwde de werkloos heid als een sleepende ziekte, waartegen geen paardemiddelen baten, wel steeds nieu we bestrijdings-methoden. Niet openbare werken zullen blijvende verbetering bren gen, doch uitsluitend stimuleering van het vrije bedrijfsleven. En: lager belastingen! In deze moeilijke tijden aldus eindigde de afgevaardigde moet men zeker tot maatregelen durven komen, welke men in normale tijden nimmer nemen zou. De heer van Lanschot vertrouwde erop, dat de Troonrede van September a.s. menigeen te vreden zal stellen! Zijn partijgenoot van Voorst tot Voorst bleek niet bijzonder enthousiast over de in het verleden gevoerde z.g. aanpassings-po- litiek, waarvan hij vroeg, of zij niet tot ver arming heeft geleid, en dus tot hernieuwde werkloosheid? Want op de loonen wordt nog steeds bezuinigd (o.a. door ontslagen) en dat, waar de loonen aan den lagen- en in den landbouw ergerlijk-lagen kant zijn. In opvoering van het gansche prijspeil zag de senator heil, en dat zou mogelijk kunnen zijn door verder gaande monetaire maatre gelen. Indien de landbouwprijzen los van de wereld-prijzen konden worden gebracht, zou er voor zeer velen nog werk zijn, aldus besloot de heer van Voorst. Prof. Kranenburg (v.d.) waarschuwde met klem tegen stroomingen, welke onze beproef de traditioneele handelspolitiek willen om buigen in sterk-protectionistischen zin. En voorts kwam de afgevaardigde op-tegen de denkbeelden-van Rappard nopens net dienst- nemen van jonge mannen. Z.i. moet de leuze zijn: de jongeren in het productie-proces, en de ouderen er eerder uit! We zullen zien, of minister Romme mor gen nog nieuwe en liefst verblijdende! dingen over de werkloosheids-bestrijding weet te zeggen! veiliger wijze op onze groote verkeerswegen kan worden afgewikkeld. Het spreekt echter vanzelf, zooals dit trouwens eertijds ook met den beroemden „rechts gaat voor" regel het geval is geweest, dat het publiek aanvankelijk in de praktijk met dit nieuwe instituut nog vertrouwd'diende te raken. De praktijk heeft geleerd, dat dergelijke nieuwe verkeersmaatregelen niet genoeg onder de aandacht van de weggebruikers kunnen worden gebracht, teneinde deze zoo spoedig mogelijk voor alle verkeersdeel nemers gemeen goed te doen worden. Met dit doel voor oogen zal, in de eerste weken van Augustus de K.N.A.C.-verkeers- paedagoog, die speciaal voor deze actie in een bijpassend kleed is gestoken, patrouil leeren in de omgeving van vele belangrijke zijwegen welke op voorrangswegen uit komen. De verwachting is gewettigd, dat door dezen extra waarschuwingsdienst het gedeelte van de weggebruikers, dat zich nog niet voldoende heeft ingesteld op de voor- rangsregels, hiermede vertrouwd zal raken. De fietsers, voor wie in dit opzicht ook bindende bepalingen bestaan, zullen 'even eens in de actie worden betrokken, terwijl de K.N.A.C. vertrouwt, dat ook de voet gangers bij het oversteken van een voor- rangsweg blijk zullen geven het begrip voorrang te verstaan. Op gezette tijden wordt door de K.N.A.C. een veiligheidsactie' ondernomen. Geduren de de eerste weken van Augustus wordt het publiek nogeens extra voorzichtigheid bij de voorrangswegen aanbevolen. SLACHTOFFER VAN DE WARMTE. Op het terrein van de ijsclub Kralingen aan de Kralingsche Plaslaan te Rotterdam, is gisteren de 40-jarige K. Vlietstra, uit de Wildeveenstraat, door de warmte be vangen en in elkaar gezat. Per auto van den geneeskundigen dienst is hij overge bracht naar het ziekenhuis aan den Cool- singel, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Vrijdag 5 Augustus. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (8.12.4.-7.35 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.4.en de VPRO van 7.309.uur). 8. Gr.pl. (8.16 Ber.) 10.— VPRO-mor- genwijding. 10.20 Gr.pl. 11.Deel. 11.20 Orgel en gr.pl. 12.Het Ko- vacs Lajos-orkest. (12.15 Ber.) 12.45 Gr.pl. 1.10 Vervolg orkestcon cert. 2.Sportrep. 3.Variété- progr. 4.Gr.pl. 5.Voor de kin deren. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Gr. pl. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gr.pl. 7.20 ANP-ber. 7.30 VGP-ber. 7.35 Lezing. 8.Zang en piano. 8.30 Rep. 9.VARA-orkest. 9.40 Zang, piano en gr.pl. 10.Esme- ralda-septet. 10.30 ANP-ber. (10.40 VPRO-avondwijding). 11.Gr.pl. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.55— 12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301,5 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.15 Gr.pl. (Ca. 8.15 Ber.) 10.Gr.pl. 11.30 Bijbelsche cause rie. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 2.Or gelconcert en gr.pl. 3.KRO- orkest. (3.454.Gr.pl.) 4.45 Gr. pl. 5.15 KRO-melodisten en solist. 6.Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 Verv. concert. 7.Ber. 7.15 Vakopleiding en leerlingwezen, causerie. 7.35 Gr.pl. 8.ANP-ber. 8.15 Gev. progr. 10.30 ANP-ber. 10.40 KRO-boys en solist. 11.10 12— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het BBC-Northern orkest. 12.10 Orgel concert. 12.40 B. Gerhardi en zyn Band. 1.15 Deel. 1.35 Het New Co- ventry Hippodrome-orkest. 2.35 Gloucestershire George, causerie. 2.50 Het Black Dyke Mills-orkest. 3.35 Pianovoordr. 4.05 Gr.pl. 4.50 Deel. 5.20 Zang. 5.40 Ernest Leg- gett's ensemble en solist. 6.20 Ber. 6.50 Voor tuinliefhebbers. 7.05 Ch. Ernesco's kwintet. 7.35 Het ver sterkte BBC-Variété-orkest en so listen. 8.20 Pianovoordr. 9.Radio- tooneel. 10.05 Up agair.st it, cause rie. 10.20 Ber. 10.45 BBC-orkest. 11.35 H. Evans en zijn Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10—9.20, 10.10 en 12.35 Gr.pl. 1.50 Zang. 2.05, 3.05 en 4.20 Gr.pl. 4.35 Zang. 4.50 Gr.pl. 5.20 Het Capelle-kwartet en solisten. 6.20 Gr.pl. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.50 Gr.pl. 11.20 12.50 Nachtconcert mmv. solist. KEULEN, 456 M. 6.50 Gr.pl. 7.30 Tentoonstellingsorkest. 11.20 Ope ning Duitsche Radiotentoonstelling. 12.20 Militair orkest en -koor. 2.30 Vroolijk concert. 4.20 Danziger Landesorkest en militair orkest. 6.40 Zang. 7.50 en 8.30 Gr.pl. 9.20 Voor soldaten. 10.50 Omroeporkest en solist. 12.203.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Het José Guédariana-orkest. 1.502.20, 5.20 en 6.50 Gr.pl. 7.20 Het Joods vocaal kwartet. 8.20 en 9.20 J. Schnijders' orkest. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 M. Alexys' orkest. 1.502.20 Gr.pl. 520 Klarinetvoordr. 5.50 Zang. 6.05, 6.35, 7.35 en 8.20 Gr.pl. 9.20 Sel. „La Traviata", opera. 10.3011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Amusementsorkest. 8.20 Ber. 8.30 Blaasorkest. 9.20 Wilfried Krü- ger en zijn orkest. 10.20 Ber., sport rep. 10.50 Viool en piano. 11.05 Ber. 11.20 Het Omroepkleinorkest en so list. 12.202.20 Gev. nachtconcert. (1.15—1.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Parijs R. 10.20—11.20, Droitwich 11.20—12.10 Radio PTT Nord 12.10—12.20, Brus sel VI. 12.20—14.20, Keulen 14.20— 15.20, Lond. Reg. 15.2015.50, Radio PTT Nord 15.5016.05, Droitwich 16.05—16.20, Keulen 16.20—17.20, Parijs Radio 17.2018.50, Brussel VI. 18.50—19.50, Keulen 19.50—21.20 Brussel Fr. 21.20—22.20, VI. 22.20— 22.35, Oslo 22.35—23.05, Keulen 23.05—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—14.50, Droitwich 14.50—16.05, Lond. Reg. 16.0517.20, Droitwich 17.2018.45, Lond. Reg. 18.45 18.50, Droitwich 18.5021.05, Lond. Reg. 21.0522.20, Droitwich 22.20 24.—. Lijn 5: Diversen. SCHRIFTELIJKE VRAGEN AAN MINISTERS. Behandeling van Duitsche emi granten. De minister van justitie heeft thans ge antwoord op de vragen van het Tweede- Kamerlid De Visser (comm.) betreffende de behandeling van in het Huis van Bewa ring te Rotterdam opgesloten Duitsche emigranten. Bevestigend wordt beantwoord de vraag, of het waar is, dat één der in het Huis van Bewaring te Rotterdam verblijvende Duit sche emigranten, een 32-jarige man, op 12 Juni j.1. dood in zijn cel is gevonden en dat van officieele zijde in dit geval het plegen van zelfmoord is aangenomen. Op de vraag, of 't den minister bekend was dat deze man een ernstig asthmalijder was, wiens kwaal een speciale medische behan deling noodzakelijk maakte, antwoordt de minister ontkennend. Blijkens een ingesteld onderzoek heeft de bedoelde vreemdeling geen geneeskundige hulp wegens asthma ingeroepen, noch van een dergelijke kwaal, waarvan ook geen verschijnselen zijn waargenomen, mededee- ling gedaan. Gedurende het aanvankelijk verblijf in het nog niet geheel voltooide hoofdbureau van politie ontbrak gelegenheid tot luchten. Na de overbrenging als passant in het huis van bewaring is echter dagelijks bedoelde gelegenheid gegeven. Dit laatste geldt ook voor de andere, tege lijk met dezen man opgesloten vreemdelin gen, die als zijnde gevaarlijk voor de open bare orde zijn aangehouden; aan allen is derhalve na hun overbrenging in het huis van bewaring, zoowel vóór als na 12 Juni gelegenheid tot luchten gegeven. Het ontvangen van versnaperingen als ftuit van belangstellenden kon in het belang der orde, behoudens een enkele uitzonde ring, niet worden toegestaan. De directeur van het huis van bewaring heeft geestver wanten er echter op gewezen, dat de vreem delingen van de cantine konden gebruik maken en dat men daartoe af en toe een postvissel kon zenden. In het belang van het politie-onderzoek, iat werd vertraagd door de onvolledigheid der gegevens, welke door de vreemdelingen Ver den verstrekt (terzake van de weige- rng om bepaalde gegevens te verstrekken is tegen allen, behalve één, proces-verbaal we gens overtreding Van het Vreemdelingen reglement opgemaakt), konden aanvanke lijk geen raadslieden tot de vreemdelingen worden toegelaten. De toegang is verleend toen de belangen voor het onderzoek zich daartegen niét langer verzetten; eenige da gen vóór 17 Juni was aan één der raadslie den te kennen gegeven, dat tegen een be zoek geen bezwaren meer bestonden. Eens per week is schoon ondergoed ver strekt geworden. Mede in verband met een achtergelaten brief van den overledene kan worden aange nomen, dat de zelfmoord in verband stond met het regiem, waaraan hij gedurende zijn detentie was onderworpen. Waar er geen enkele aanwijzing bestond, dat de vreemde ling zelfmoordplannen had ook bij het langdurig onderhoud, dat de directeur van 't huis van bewaring op 10 Juni met hem had en bij het gesprek, dat de commies der di rectie nog op 11 Juni met hem voerde, wees niets in die richting is geen aanleiding gevonden voor bijzondere voorzieningen ter voorkoming van suicide. Uit vorenstaande antwoorden volgt, dat de onderwerpelijke aangelegenheid den mi nister geen aanleiding kan geven tot het treffen van maatregelen. DIEFSTAL UIT EEN GELDKISTJE. Een goochelaar aan het werk? Uit een geldkistje, dat in een kantoor van een magazijn op de Plaats te Den Haag stond, is een bedrag van 240 op eigenaar dige wijze ontvreemd. Aan het einde van een gang, welke di rect met de straat in verbinding staat, be vinden zich twee deuren tegenover elkaar, de eene geeft toegang tot het magazijn, de andere tot het kantoor. Gisteren heeft de kantoorjuffrouw het kantoortje even verla ten en in dien tijd is de diefstal gepleegd. Tevoren had zij het kistje afgesloten en het sleuteltje ervan in een pennebakje gelegd, terwijl zij het kistje zoo goed mogelijk ver borgen had door er een paar boeken boven op te leggen. Toen ze terug kwam, was de toestand schijnbaar onverhanderd. Het sleuteltje lag in het bakje, en de boeken op het geldkistje, dat nog afgesloten was. Doch bij nader onderzoek bleek het geld uit het kistje verdwenen. De politie houdt zich nu met deze ge heimzinnige verdwijning bezig. POGING TOT DIEFSTAL. Inbreker door koelbloedig man betrapt. Door toeval en door het koelbloedig op treden van den directeur is een inbreker, die zich in het gebouw van den visch-afslag te Scheveningen had laten insluiten bij zijn poging om daar geld te stelen, gister op heeterdaad betrapt. Het was de 48-jarige koopman W. H. uit de Stellenboschstraat te Den Haag, die thans door de politie is aangehouden en in gesloten. De man had zich in een telefoon-cel in het afslag-gebouw verborgen en daar het slui tingsuur afgewacht. In een andere telefoon cel stond toevallig een kist met gereedschap, en dit kwam den inbreker goed van pas. Hij pakte een beitel en begon daarmee het raampje van het kantoorlokaal, dat aan de hal grenst, te forceeren. In het kantoor waren evenwel de directeur en de boekhou der nog aanwezig, die de inbraak-pogingen dadelijk bemerkten. De directeur zond den boekhouder onmiddellijk naar de politie en stelde zich zelf verdekt op. Toen de '-zoover was, dat hij zich door het raampje in het kantoor kon werken kwam de directeur plotseling te voorschijn en bood heel vriendelijk den inbreker een stoel aan om de komst van de politie af te wachten. Deze was zóó beduusd, dat hij, zonder aan vluchten te denken, de uitnoodi- ging van den directeur aanvaardde en even later verschenen inderdaad de politie-man- nen, die hem arresteerden. Aan de orde kwam het voorstel-'s Gra- venhage, waarin de vergadering verzocht werd de wenscheljjkheid uit te spreken, dat bij een eventueele herziening van de wet op het l.o. het Fransch onder de facultatieve leervakken van het gewoon lager onderwijs worde opgenomen. Het hoofdbestuur verklaarde zich voor dit voorstel, mits de materie niet beperkt wordt tot alleen Fransch. In grensplaatsen zou b.v. Duitsche en in havenplaatsen En- gelsch meer zin hebben. 's-Gravenhage ging mee met het amende ment om Fransch te vervangen door „een vreemde taal" w.o. begrepen esperanto. Het voorstel werd aangenomen met 140 tegen 97 stemmen. Het voorstel-Nieuw Leusden en omstreken om het hoofdbestuur op te dragen, dat alle lagere scholen de beschikking krijgen over een lokaliteit, waarin met vrucht gymnas tiekonderwijs kan worden gegeven, werd aangenomen met algemeene stemmen. Namens het hoofdbestuur legde de heer S. de Vries uit Amsterdam de vergadering een motie voor, waarin den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen drin gend wordt verzocht zijn voornemen om de naamvals-n volgens de geslachtslijst van de Vries en te Winkel bij het onderwijs ver plicht te stellen, af te zien. In het belang van het onderwijs, en ter wille van de algemeen gewenschte spelling eenheid, te bevorderen, dat de spelling-1934 zoo spoedig mogelijk in de regeeringsstuk- ken zal worden gevolgd. Met algemeene stemmen werd ook deze motie aangenomen. I Hierna werden de afdeelingsvoorstellen behandeld. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. In de Rotterdamsche ziekenhuizen zijn gister drie personen opgenomen die be wusteloos waren geworden door de warmte. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. De vergadering te Leeuwarden. Gisteren is de algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzers genoot schap voortgezet. Een voorstei-Heerenveen, inhoudende: zoolang de leerlingenschaal niet is gewij zigd, mag het crisisfonds ook die kweeke- lingen met acte steunen, welke zelfstandig optreden in die scholen. Waar volgens de wenschen van het N.O.G. een onderwijzer moest zijn aangesteld, werd na eenige be spreking van de agenda afgevoerd. De financiëele commissie rapporteerde gunstig over het gevoerde beheer. De ont vangsten bedroegen f 46.901.61 en de uit gaven 46.895.88, zoodat er een batig saldo bleef van 5.73. De balans sloot met een cijfer van 69.350.27. De concept-begrooting 1939 werd vastge steld met een cijfer van 45.470. MM,. KINDERLIJKJE IN ZEE GEWORPEN. Eenige jongens uit Middelburg, die in de duinen by Vrouwenpolder kampeeren, kre gen dezer dagen bezoek van een meisje. Het meisje, dat een pakje bij zich had, bleef een poosje met de jongens praten en vertelde dat zij het pakje in zee moest werpen. Ver gezeld van een van de jongens, begaf zij zich naar het strand. De kampeerder wierp voor het meisje het pakje in het water, waarna het meisje weer vertrok. Even later spoelde het pakje weer aan. De jongens zagen dit en nieuwsgierig geworden, maakten zij het pakje open. Tot hun schrik ontdekten zij, dat het het lijkje van een onvoldragen kind bevatte. Zij hebben van hun bevindingen kennis gegeven aan den gemeenteveld wachter. De politie stelt een onderzoek in. Ontslag verleend. - Aan den referen daris 2de klasse der P.T. en T. den heer A. U. Dijkstra, aangewezen als directeur van het P.T. en T.-kantoor te Enkhuizen, is met ingang van 1 October, op zijn verzoek, eer vol ontslag uit die functie verleend. Volksweerbaarheid. - Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het kamp van „Volksweerbaarheid" aan de Beukenlaan te Harderwijk heeft generaal-majoor A. R. va.i den Bent, commandant van de 4e divisie, een bezoek aan het kamp gebracht namens den minister van defensie. Mr. dr. M. Polak overleden. - In den ouderdom van 72 jaar is te Den Haag na een korte ongesteldheid in den afgeloopen pacht overleden mr. dr. M. Polak, oud-raadsheer in den Hoogen Raad. Lucntbeschermingstentoonstelling te Amsterdam. - In de eerste weken van No vember zal in het voormalige Tesselschade- ziekenhuis te Amsterdam een groote luchl- beschermingstentoonsteüing worden gehou den, om aan de bevolking te toonen, hoe deze dienst in de hoofdstad is geregeld. Bo vendien zullen inzendingen van verschil lende particuliere en overheidsbedrijven aanwezig zijn. Daarnaast zal een inzicht wor- ,den gegeven in de zelfbescherming der burgerbevolking. Leverings- en betalingsvoorwaarden voor schoenen. - Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal dezer dagen een door de Federatie van Nederlandsche schoenfabri kanten genomen bindend besluit inzake leverings- en betalingscondities bij levering van schoenen op grond van art. 2 van de wet op het algemeen verbindend en onver bindend verklaren van ondernemersover eenkomsten 1935 door den minister van eco nomische zaken voor den tijd van één jaar algemeen verbindend worden verklaard. Duitsche rijwielpaddeskundigen in ons land. - Gister zijn per vliegtuig te Den Haag gearriveerd dr. Klase en dr. Schacht van de Deutsche Reichsgemeinschaft für Radwege- bau. Zij maken een studiereis van enkele dagen in ons land, om zich op de hoogte te stellen van de oplossingen, welke hier voor het fietspadenvraagstuk worden toegepast. R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. - Op Donderdag 27 October a.s. belegt de R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem zijn najaars centrale raads vergadering in de tuinzaal van de Dieren tuin te 's-Gravenhage. Dit is de 60e verga dering van den centralen raad. De Nederlandsche wollenstoffen-con- ventie. - Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zal dezer dagen een door een aantal fabrikanten van wollen en halfwollen stof fen gesloten ondernemersovereenkomst, de Nederlandsche wollenstoffen-conventie, op grond van artikel 2 van de wet op het alge meen verbindend en onverbindend verkla ren van ondernemersovereenkomsten 1935 door den minister van economische zaken algemeen verbindend worden verklaard voor den tijd van één jaar. Hierdoor zal een rationeele bedrijfsvoering worden bevor derd, aangezien risico's, welke niet op de fabrikanten behooren te rusten, dan ook niet meer op hen kunnen worden afgewen teld, terwijl de onderlinge concurrentie bin nen bepaalde grenzen wordt gehouden. Historisch genootschap Oud-Westfries land. - De jaarlijksche algemeene vergade ring, de zoogenaamde Westfriezendag, zal dit jaar gehouden worder te Enkhuizen op Woensdag 24 Augustus in het Nutsgebouw. In ons land terug. - De delegatie van de r.k. Staatsparty, bestaande uit de heeren mr. Fr. Teulings en Max van Poll, die een studiereis naar Nederlandsch Oost Indië maakte, is vanochtend hier te lande terug gekeerd. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER, ALKMAARSCIIE COURANT, TEL. 3320 .4

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7