SAMBO DE OLIFANT Spoct en JMH6oiw Jxüwtietms DE BAAS. Derksen wint de omnium voor Ooms en Pronk. Pijnenburg klopt Klink nogmaals in de achtervolging. Mooie, charmante aonnebruinïng OCHTENDRIT. TWEEDE BLAD. W ielrennen Twee hoogtepunten waren er op het programma, dat gisteravond op de Alk' maarsche wielerbaan werd verreden: de achtervolging tusschen den nieuwen kampioen Jan Pijnenburg en den twee den aankomende in dit nummer Dirk Klink uit Wieringen en de omnium tus schen de sterke sprinters Ooms, Derksen en Pronk. En we weten nu, dat Pijnenburg in derdaad sterker is dan Klink. Maar we weten nog steeds niet, of Ooms werke lijk sterker is dan Derksen. Het eenige, wat we weten is, dat Ooms zijn zenu wen beter in de macht heeft dan de ex- Alcmariaan! Laten we eens nagaan, wat we gezien hebben op dezen mooien zomeravond. En dan moeten we beginnen met een korte hul diging, welke aan de wedstrijden voorafging. Op het' bekende schavotje werden twee kam pioenen en drie concurrenten geroepen: het waren Pijnenburg en Ooms, die de titels Zondag veroverd hadden, resp. in de achter volging en de sprints, en daarnaast Klink, de tweede man in de achtervolging, Groene- wegen, de derde man in dit nummer en de tweede man in den 100 K.B.-wedstrijd voor stayers (waaruit diens all-roundheid moge blijken!) en onze oud-stadgenoot Jan Derk sen, die Zaterdag geklopt werd door Ooms en daardoor geen kampioen werd. Zij allen werden door kamprechter Visser hartelijk toegesproken en met bloemen gehuldigd. En toen ze gezamenlijk een eereronde gereden hadden, kon een aanvang gemaakt worden met het afwerken van het programma. De achtervolging. We zeiden reeds, dat Pijnenburg opnieuw zich de sterkste toonde in de achtervolging. Dat dankte hij ongetwijfeld aan zijn sterk uithoudingsvermogen en aan het feit, dat hij zijn krachten precies wist te verdeelen. Hij begon goed, nam een paar meter voorsprong en draaide toen zeer regelmatig door. Klink echter zorgde allereerst, zijn achterstand in te loopen, wat hem natuurlijk gelukte. Zelfs nam hij een meter of vijf voorsprong, maar verder liet de kampioen hem niet komen. En toen er nog 8 ronden te rijden waren, kon Pijnenburg het tempo nog even verhoo- gen; weldra lagen beide rijders gelijk, maar toen ging de Pijn er een formidabelen eind spurt inzetten, zoódat hij met ruim 25 me ter verschil won in den zeer fraaien tijd van 5 min. 5.4 sec. De omnium-race. De omnium was dezen keer verdeeld in een sprintwedstrijd in matches a deux, een klassementwedstrijd en een rit tegen het horloge over 500 meter. Begonnen werd met de sprints. Derksen en Pronk startten het eerst en de twee aloude tegenstanders wisten precies wat ze aan elkaar hadden. Pronk moest den kop nemen, lette weliswaar goed op, maar toen Derksen na de bel een enormen sprong nam, moest hij hem laten gaan. Onweer staanbaar passeerde Derksen zyn tegenstan der en won met een half wiel, een tijd ma kende van 10.6 sec. De tweede rit werd een groote verrassing. Pronk en Ooms gaven eerst een nummertje balanceeren weg, toen moest Pronk den kop nemen en ziet: hij reed zijn eigen wedstrijd. Bij de bel bleef de Alkmaarder nog rustig zitten, wachtende op den aanval van Ooms. En toen die aanval kwam, beantwoordde Pronk die in hetzelfde onderdeel van de se conde en dat beteekende de onverwachte, maar verdiende nederlaag van Ooms. Wel zette de Haarlemmer stevig door, maar Pronk reed een van zijn allerbeste ritten en won met een kwart wiel in den tijd van 10.6 sec. En toen kwam Derksen tegen Ooms. Eeni- gen tijd geleden dwong Ooms zijn tegenstan der, om den kop te nemen en werd toen vol komen door Derksen verrast. Nu ging het anders. Ooms kénde thans de geheimenissen van de kleine Alkmaarsche baan en nam zelf vrijwillig den kop. En hoe Derksen bij de bel ook spurtte, hij kon den Haarlemmer slechts benaderen, maar niet passeeren. En Ooms won, eveneens met een kwart wiel in den fraaien tijd van 10.4 sec. De drie sprinters hadden dus elk een rit gewonnen en een verloren, zoodat de kan sen nog precies dezelfde waren. Er volgde toen een klassementwedstrijd over 3 K.M. met drie klassementen. En nu pas bleek de groote kracht van Derksen! Tot twee keer toe klopte hij uit tweede po sitie Ooms en den derden keer overwon hij Pronk op dezelfde wijze. Met het maximum aantal punten werd hij eerste, gevolgd door Ooms met 5 en Pronk met 4 punten. Er restte toen nog de rit tegen het horloge. Derksen reed eerst en maakte een tijd van 31 sec., toen volgde Ooms, die eveneens in 31 seconden de 500 meter aflegde en ten slotte werd Pronk met 32.4 sec. derde. Derk sen werd dus in den eindstand eerste met 314 punt, Ooms werd tweede met 4 y, punt en Pronk derde met 7 punten. De overige wedstrijden. Was de klassementwedstrijd tusschen de drie amateurs zeer fraai geweest, die tus schen de profs en onafhankelijken mislukte totaal. Het werd een zeer onregelmatige ver tooning, waarin tenslotte Groenewegen eer ste werd geplaatst voor v. d. Voort en Sa- velsberg. Veel regelmatiger verliep de afvalrace, waarin Weemaes eerste werd voor Frank en v. Hout. En gelukkig bracht de 50 ronden- wedstrijd heel wat meer strijd en heel wat meer leven in de brouwerij, v. d. Voort, Groot, Roes en Muller wisten een ronde uit te loopen, andere uitlooppogingen mislukten en tenslotte besliste hier de eindspurt tus schen de vier koploopers, van wie Muller echter in de laatste ronden een halve baan verloor. Roes werd eerste, Groot tweede en v. d. Voort derde. De koppel wedstrijd. Tot slot volgde na de pauze de 60 K.M.- koppelwedstrijd, waaraan zeven koppels deelnamen. Onmiddellijk na de start open den PijnenburgKlink het gevecht en hoe het veld zich ook verweerde, de twee eerst- genoemden kregen wat ze wenschten: een ronde voorsprong op alles. En daarna heeft men een zeer levendigen strijd gezien, waar in herhaaldelijk gepoogd werd om een ron de te nemen. De strijd werd echter pas zeer serieus, toen MullerSavelsberg en Groene wegenRoes wegliepen. Toen kromde Pij nenburg zijn rug, toen volgde het bekende flitsen door de kuip en toen wisten deze drie koppels nogmaals een ronde te nemen! Daarmee was de rust echter niet terugge keerd, want steeds weer werden er uitloop pogingen gedaan, waarbij GrootFrank zoo gelukkig waren, om een ronde terug te ne men. Veel plezier hadden ze daar niet van, want bij een volgende jacht verloren zij die ronde weer. Bepaald populair werden de Marokkanen, die eerst wat stug gingen, maar tenslotte toch toonden, dat zij konden rijden. Verschillen de malen vluchtten ze weg, maar steeds weer werd de achtervolging zeer energiek ingezet en zoo mislukte elke poging, om een deel van den achterstand in te halen. Het einde kwam toen met de verwachte zege voor PijnenburgKlink, die in 1 uur 22 min. 29 sec. de 60 K.M. hadden afgelegd. De uitslagen. De gedetailleerde uitslagen waren: Omnium voor amateurs: a. sprints: le rit: 1. Derksen; 2. Pronk; tijd 10.6 sec. 3e rit: 1. Ooms; 2. Derksen; tijd 10.4 sec. 2e rit: 1. Pronk; 2. Ooms; tijd 10.6 sec. b. klassementwedstrijd over 3 K.M.: 1. Derksen 3 3 3 9 ptn. 2. Ooms 2 2 1 5 ptn. 3. Pronk 1 1+2 4 ptn. c. tijdrace over 500 meter: 1. Derksen en Ooms in 31 sec. 3. Pronk in 32.4 sec. Totaal: 1. Derksen 1 1 1J4 3^ ptn.; 2. Ooms 1+2 +1)4 4j^ ptn.; 3. Pronk 1 3 3 7 ptn. Achtervolging over 4 K.M.: 1. Pijnenburg; op 15 meter Klink; tijd 5 min. 5.4 sec. Klassementwedstrijd: 1. Groenewegen, 8 ptn.; 2. v. d. Voort, 7 ptn.; 3. Savelsberg, 6 ptn. Afvalrace: 1. Weemaes; 2. Frank; 3. van Hout. 50 ronden-wedstrijd: 1. Roes; 2. Groot; 3. v. d. Voort. 60 K.M.-koppelwedstrijd: 1. Pijnenburg Klink, 5 ptn., in 1 uur 22 min. 29 sec.; op 1 ronde: 2. GroenewegenRoes, 13 ptn.; 3. MullerSavelsberg, 2 ptn.; op 2 ronden: 4. GrootFrank, 10 ptn.; op 3 ronden: 5. van Houtv. d. Voort, 5 ptn. en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebrnin. Flacon 90. Doos 130 en 2. 25 ct. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN De volgende maand zullen in het Olym pisch Stadion de wereldkampioenschappen wielrennen verreden worden. Naar wij vernemen, zal Nederland in de sprints vertegenwoordigd worden door Ooms, Derksen en Smits, terwijl waar schijnlijk nog een vierde man zal worden aangewezen. Olympische Spelen DE SPELEN IN 1940 TE HELSINGFORS. De man, die verkeerd liep. Het besluit van Japan de organisatie van de Olympische Spelen 1940 te Tokio af te zeggen, heeft de plannen van den 26-jarigen Fritz Steinghez wreed verstoord. Achttien maanden geleden is Steinghez uit Zwitserland vertrokken voor een wandel tocht naar Tokio met de bedoeling tijdig in de Japansche hoofdstad te arriveeren ten einde de Olympische Spelen in 1940 bij te wonen. Dezer dagen was hij juist te Cairo aangekomen. Hij wandelde door Zwitser land, Frankrijk en Italië, waar hij zich in gescheept had voor Egypte. Ten einde zich op zee in conditie te houden, wandelde hij op het dek van het schip twaalf uur achter elkaar. Steinghez was buitengewoon teleurgesteld, toen hij het nieuws hoorde. Ik neem er nu maar een paar dagen vacantie van, ver klaarde hij, en dan wandel ik terug door Centraal Europa naar Zwitserland. Hem werd nog gevraagd of hij misschien van plan was naar Helsingfors te wandelen, waar de spelen in 1940 worden gehouden, waarop Steinghez antwoordde, dat hij nog geen be sluit had genomen, doch dat hij op zijn wan deltocht terug tijd genoeg had om er over na te denken. Zeilen EUROPEESCH KAMPIOENSCHAP DER OLYMPIAJOLLEN. Gister werd op de Starnbergersee te Mün- chen de derde race gehouden van het Euro- peesch kampioenschap in OlympiajoTen. De Duitscher Bickei wist opnieuw als eerste aan te komen, zoodat hij de leiding heeft geno men. Onze landgenoot de Jong bracht het er ditmaal veel beter af. Hij eindigde als goede derde, waardoor hij tevens enkele plaatsen op de ranglijst steeg. Het resultaat van de derde race lu'dt: 1. Bickei (Duitschland) 2 uur 14 min. 9 sec.; 2. von Heinrich (Hongeraije) 2 uur 16 min. 22 sec.; 3. d e J o n g (Nederland) 2 uur 21 min. 22 sec.; 4. Benussi (Italië) 2 uur 22 min. 21 sec.; 5. Osinski (Polen) 2 uur 22 min. 54 sec. Paarden DE HARDDRAVERIJ TE BERGEN. De V.V.V. smaakte gistermiddag de vol doening, dat de in de Hoflaan gehouden harddraverij, door schitterend zomerweer werd begunstigd en door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Van de 26 inge schreven paarden waren er niet minder dan 23 opgekomen. Dank zij het moderne start systeem van de firma Verne uit Bussum, hadden de draverijen een vlot verloop. Het groot aantal paarden, dat was opgekomen, maakte evenwel noodzakelijk, dat er vele ritten moesten worden gehouden, zoodat de wedstrijd pas om half zeven kon worden beëindigd. In den lsten omloop vielen uit Rosa Morgan, eig. K. Wijk, Haren (Gr.); Anna Bradford Guy, eig. K. G. Verkijk, den Haag; Sister Bond, eig. F. A. Bosveld, den Haag; Betty Worthy, eig. K. Wijk, Haren (Gr.); Nora Scott, eig. J. Vrijland, Rotterdam; Avro, eig. J. Witteveen, Alkmaar; Xiphias, eig. Joh. van Twisk, Beemster; Vitesse S.W., eig. stal Gruno, Groningen, May Toddington, eig. mevr. Arbous, Amsterdam. In den 2den omlocp was dit het geval met Ginaporta, eig. K. Makken, Groningen; Zon nestraal, eng. Th. Knijnenburg, den Haag; Jeanette Harvester, eig. H. Derlagen, Buik sloot; Anselor, eig. J. de Vlieger, Nw. Ven nep; Fanfare, eig. Th. Knijnenburg, den Haag; W. Pretrosia, eig. J. L. Torringa, Groningen. In den 3den omloop waren verliezer Aura V, eig. J. de Haan Jz., Wijde Wormer, Botty Worty, eig. K. Wijk, Haren (Gr.) en Fatima, eig. J. de Haan Jz., Wijde Wormer. In de finale werd 1. Zoo Doorlooper, eig. H. van der Pol, Heemstede, die 250 won, De beryder van dit paard, de heer W. Geer- sen, verkreeg de verguld zilveren medaille van het gemeentebestuur. De 2de prijs 75 werd gewonnen door Glossy Silk, eig. J Vrijland te Rotterdam, berijder P. Benne- kom, die zich als pikeursprijs een kistje sigaren van de Rustende Jager zag toege kend, terwijl de 3de prijs veroverd werd door Xuthus, eig. Th. L. van der Sande te Rotterdam, berijder de heer W. Geersen. Voorts werden nog drie prijzen van f 5 uit gereikt. Na afloop had de prijsuitreiking in „De Rnstende Jager" plaats door den burge meester, die namens het gemeentebestuur zijn voldoening uitsprak over het schitterend verloop, eigenaren en pikeurs dank bracht voor de nationale sport die zij te zien had den gegeven, de V.V.V. dank bracht voor de organisatie en de commissie en speciaal de heer Roggeveen huldigde voor de regeling. Namens de bewonderaars van de paarden sport sprak de heer Vrfjlandt uit Rotterdam een waardeerend woord over het schoone Bergen, waarbij hij in het bijzonder de mooie baan roemde. Tot slot bracht de heer Klomp namens de V.V.V. allen dank, die aan het slagen van dezen dag hun medewerking hadden ver leend. CAPT. AHERN WINT TE DUBLIN. De Nederlanders zijn goed ge plaatst. Het internationaal concours-hippique te Dublin werd gister voortgezet met een jacht- springen, waarvoor een half Iersch en een half continentaal parcours waren uitgezet. In totaal moesten acht hindernissen met een maximale hoogte van 1.42 meter worden overwonnen. Winnaar van dit springconcours werd capt. Ahern (Ierland) met 't bekende paard „Blarny Castle". Tweede was de Duit sche officier Huck met „Olof"; derde werd capt. Corry met „Duhallow", terwijl de Fransche ritmeester Chevalier met „d'Huis" de vierde plaats bezette. Allen maakte 0 fouten, waarbij de tijd besliste. Ritmeester Pahud de Mortanges werd vijf de met „Silver Star", waarvoor 1 fout ge noteerd werd. Ook met „Madel wie du" reed onze landgenoot een uitstekend parcours en hij noteerde eveneens met dit paard 1 fout. Ten slotte viel op luit. Kloppenburg met „Godard" in de prijzen. Ook hier maakte deze combinatie 1 fout, doch de tijd was iets minder goed dan die van ritmeester Pahud de Mortanges. KENNEMERLAND Wanneer we een overzicht geven van den aanvoer aan de markt en de bestede prijzen, dan moeten we dit in tweeën split sen. In het laatst der vorige week een vlug ge handel met opgaande prijzen en nu (tot Woensdag 3 Augustus) een lustelooze han del met prijzen die beneden het gemiddelde gaan. We geven toe, dat de warmte, waar door de groenten gauw slap worden en bij gevolg in waarde verminderen, daarin een rol speelt. De aanvoer van bloemkool was 85. „Gaan jullie maar beneden schone kleren vragen", zei de kapitein. De jongens snapten het niet erg en kre gen twee briefjes mee. Op het ene briefje ontvingen ze schone kleren. Alleen de schoenen waren te groot. Op het andere stond een boodschap voor een oude dame, die op het dek zat en met plezier de grappige ventjes bekeek. 86. Ze las de brief en vertelde de jongens, dat zij voor hen zou zorgen, tot ze op een ander schip overgezet werden. Toen ging ze naar beneden en liet een reisdeken liggen. Onmiddellijk verzonnen Jan en Flip iets. Samen kropen ze er in, aan elke kant een groot oor er uit. Een Javaansche jongen schrok zo, dat hij een hele stapel bor den liet vallen. niet groot en kwantiteit en kwaliteit ston den op één lijn en de prijzen f 3 tot 8 per 100 waren, gezien de kwaliteit, vrij hoog te noemen. Andijvie waarvan geen overdadige aan voer was moeilijk te verkoopen en wat nog werd geplaatst, bracht een prijsje op van slechts 0.40 tot f 0.90 er 100 stuks. Sla was gewild Dat begon al de vorige week en hield stand. De prijzen liepen van f 1.40 tot 4.80 per 100 en spreken een duidelijke taal. Er was geen groote vraag naar spinazie (behoudens kleine kwantums le soort) en postelein en de prijzen waren aan den lagen kant, n.1. resp. f 0.10 tot f 0.40 en 0.10 tot 0.25 p. kist. De kleine kwantums peulvruch ten waren gewild en duur. De noteering was: doppers 10 tot f 16, raspers f 10 tot 17, br capueüners 12 tot f 18, witte idem 10 tot 17 en peulen 8 tot 12 per 100 K.G. De vraag naar bosgroenten was iets beter en de gemiddelde prijs hooger dan de vorige week. De prijzen waren: bosteen 4.50 tot 8.30, rabarber f 3.550 tot f 5, selderie 1.50 tot 2.50, peterselie 1 tot f 2 en radijs 1 tot 2 per 100 bos. De prijzen van komkom mers waren een ietsje hooger, n.1. 2.50 Jot 5 per 100 stuks. Met den grooteren aanvoer van boonen zijn de prijzen in snel tempo naar beneden gegaan. Dubbele boonen maakten een prijs van 7 tot 10.50 en snij- boonen f 6.50 tot f 11 per 100 K.G. De overi ge aanvoer was van te weinig beteekenis om afzonderlijk te vermelden. Aan de fruitmarkt is het een en al bedrij vigheid. 't Is zomer en er is behoefte aan fruit. De kleine aanvoer van aardbeien bracht prijzen van f 0.50 tot f 0.65 per slof en 0.80 er doosje. Bessen waren gewild. De prijzen voor roo- de bessen waren f 0.50 tot 0.80, witte 0.40 tot 0.52, zwarte 1.55 tot 2.30 per slof (in houd plrti. 5 pond). Frambozen worden re gelmatig afgenomen voor 0.16 tot 0.20 per doosje. Er werden al zij het dan kleine kwantums vruchten aangevoerd. Behalve de genoemde eerstelingen (zie vorig week overzicht) waren er nu: Yellow Transparant voor 16 tot 25, Kruidenier 16 tot 24 en Fransche suikerpeer f 8.50 tot 11.50 per 100 K.G. Het overige fruit werd voor alle prijzen verhandeld. „100 MANNEN EN EEN MEISJE". Citytheater. Het Citytheater prolongeert „100 men and a girl'"! Zooals trouwens te verwachten was: van een film, die weken achtereen in de groote steden van ons land geprolongeerd is geweest, gaat wel zoo n roep uit, dat zij zich ook in Alkmaar in de bijzondere be langstelling van het publiek mag verheu gen. En zij is die belangstelling ten volle waard. Ieder die de film in de afgeloopen week zag, zal dit met ons eens zijn! Degenen, die haar nog niet zagen, zyn dus nog in de ge legenheid. Een gelegenheid, die zij niet on gebruikt voorbij moeten laten gaan! „DE STERVENDE ZWAAN". Bioscoop Harmonie. Bioscoop Harmonie komt met een reprise van de bekende film „De stervende Zwaan". Zij bewijst daarmede aan allen, die dit prachtige filmwerk nog niet zagen een dienst. Ze geeft hun de gelegenheid dit ver zuim nog te herstellen. We spreken niet Deanna Durbin. zonder reden van een „verzuim". Het is n.1. een film, die om haar diverse kwaliteiten wat het verhaal én wat de aesthetische uit voering betreft door iedereen gezien moet worden. De Harmonie geeft hiertoe de gelegenheid. Tot en met Donderdag draait de film in dit theater. „HOLLYWOOD-HOTEL". Roxy-theate Ook het Roxy-theater geeft deze wee een film, die de belangstelling van het publiek vraagt. Benny Goodman, Dick Powell en an- bekende sterren hebben van Holly- wood-Hotel. een show- en muziekfilm ge maakt, die in haar genre zeker tot de beste gerekend kan worden. Het aantal uitv. Lola Lane, Dick I'owcll en Priscilla Lanc in „Hollywood-Hotel". De Haagsche Courant schreef over deze film: Schitterend gemonteerde „shows" mei fantastische décors, zooals Hollywood zf alleen kan presteeren Een en andd" vormt een formidabele Hollywood-cock- tan, smaakvol opgediend door den ve'~ maarden Dick Powell en bijgestaan do>r Lola en Rosemary Lane, Hugh Herbertf1 vele anderen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8