DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Concrete Japansche voorstellen tot een vreedzame regeling. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven irancr aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 182 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 5 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Dringend verzoek aan Moskou om staking der vijandelijkheden. Veldtocht in China loopt gevaar! De Vluchtelingenconferentie gesloten. In het najaar weer bijeen. De opmarsch der Spaansche regeeringstroepen. Tegenaanvallen der opstandelingen. De algemeene toestand. Belangrijke Chineesche successen. Japansche oorlogschepen bestookt. Lord Runciman voert besprekingen. Bezoek aan Hodza en Benesj. ALKMAARSCHE COURANT. Horinoetsji, de Japansche onder minister van buitenlandsche zaken heeft gistermorgen óm half elf den Sowjet-Russischen zaakgelasitgde Sme- tarium bij zich ontboden en hem ver zocht aan Mokou dringen het verzoek der regeering te Tokio over te brengen, de vijandelijkheden te staken. Voorts heeft Sjigemitsoe, de Japan sche ambassadeur te Moskou, in een onderhoud met Litwinof uit naam der Japansche regeering concrete voorstel lén gedaan tot regeling van het inci dent van Tsjanghoefeng. Sjigemitsoe zou voorgesteld hebben, dat de troepèn van beide landen zich zouden terugtrekken over eenigen af stand, waarna een commissie zou wor den ingesteld voor de afbakening van de grens. Wat er besproken werd. Reuter, A. N. P. en het D. N. B. ge ven de volgende bijzonderheden van het bovengenoemde onderhoud: Litwinof heeft tijdens zijn onderhoud mét den Japansche ambassadeur, dat tot twee uur en drie kwartier duurde, medegedeeld, dat aleer diplomatieke onderhandelingen geopend kunnen wor den over een oplossing van het grens geschil de Japansche troepen moeten worden teruggetrokken. Sjigemitsoe heeft verklaard, dat de Japansche regeering steeds een vreed zame oplossing van het conflict heeft gewenscht en voorstelde de vijandelijk heden te stamen om over te gaan tot diplomatieke onderhandelingen Litwinof antwoordde hierop, dat indien Japan zijn aanvallen op Sovjet gebied zou staken en de rest van zijn troepen zou te rugroepen de Sovjet strijdkrachten geen re den zouden hebben de militaire operaties voort te zetten. De weg zou dan vrij zijn voor een diplomatieke bespreking der Ja pansche voorstellen. De Japansche regeering moet de grenzen van Mandsjoekwo op de basis van het ver drag van Hoengtsjoeng (1886) eerbiedigen. Litwinof eischte, dat de landkaart, welke bij dat verdrag is gevoegd, de basis zal vormen voor alle onderhandelingen inzake de grenzen. Hij deed uitkomen, dat de be zetting van Mandsjoekwo door Japan dit land niet het recht geeft een grenswijziging te vragen. Sjigemoetsoe verklaarde, dat de genoem de kaart, die slechts in één exemplaar bij de acten van het Moskousche commissariaat van buitenlandsche zaken aanwezig is, geenszins als eenig punt van houvast voor de vaststelling der grenslijn kan dienen, aangezien zij nooit gepubliceerd is en der halve den Japansche instanties in het ge heel niet bekend was. Ten aanzien van de stopzetting der mili taire operaties zeide Litwinof, dat indien de toestand, zooals hij tot 29 Juli heeft be staan, hersteld zou zijn (de toestand der halve voor de Japansche poging den be twisten heuveltop te bezetten) en de Ja pansche strijdkrachten uit Sovjet gebied zouden zijn teruggetrokken alle militaire operaties zouden worden stop gezet, daar de Sovjet-Unie niet het gebied van Mands joekwo wenscht en nimmer zijp eigen gren zen overschrijdt Evenwel, voegde Litwinof hieraan toe, zal de Sovjet-Unie nimmer toestemmen in de aanwezigheid van vreemde troepen op eenig deel van haar grondgebied en zoolang Japansche soldaten op Sovjet-gebied blij ven zal zij zich vrijheid van handelen voor behouden De Japansche ambassadeur wees Litwi nof op de tegenspraak, die gelegen is tus- schen den eisch van Litwinof betreffende evacuatie der Japansche troepen uit het Tsjangkoefenggebied en de Sovjet-Russi sche bewering, dat de Japansche troepen door de Sovjet-Russische strijdkrachten tot den terugtocht zijn gedwongen. Hij heeft, nadat Litwinof zijn aanbod, een kaart behoorende bij het verdrag, te zullen verzorgen, beloofd het standpunt der Sov jet-Unie ter kennis van zijn regeering te brengen. De besprekingen konden nog geen over eenstemming tusschen de wederzij dsche standpunten bewerkstelligen. Men neemt echter aan, dat beide regeeringen den toe stand thans aan een nieuw onderzoek zul len onderwerpen. Welingelichte kringen te Tokio vernemen voorts nog het volgende over dit onder houd: Japan zou o.a. aanbieden de troepen, die op 't oogenblik de betwiste heuvels bezet houden, terug te trekken, op voor waarde, dat de Sovjet troepen zich eveneens over eenigen afstand terug trekken. De neutralisatie van het gebied zou gevolgd worden door 'n hervatting der onderhandelingen om te komen tot de vorming van een of meer commissies, belast met het afbakenen van de grens en het regelen der grensincidenten. Japan wil op deze wijze, naar men in Ja pansche kringen verklaart, 1. blijk geven van zijn matiging, 2. de Sovjet Unie noodzaken, haar ware bedoelingen te onthullen en 3. door een belangrijke concessie als het terugtrekken van zijn troepen het verlies aan prestige goedmaken, dat de Sovjet unie zou kunnen gevoelen, doordat zij afziet van het gewelddadig heroveren van den heuvel van Tsjangkoeféng. Moskou: „verdienstelijke poging". Havas meldt het volgende uit Moskou: Indien de besprekingen, welke Litwinof Donderdag met Sjigemitsoe heeft gevoerd nog geen einde maakt aan het conflict over de hoogten, die he* Khazanmeer beheer- schen, is het toch een verdienstelijke po- ping tot de vreedzame oplossing van een conflict, dat dreigde de ernstige gevolgen met zich te sleepen. Men kan echter nog niet vooruit loopen op de ontwikkeling der JapanschRussi sche besprekingen. Toch merkt men te Mos kou een duidelijke voldoening op. Men doet uitkomen, dat de gematigdheid der Sovjet- regeering de taak van den ambassadeur van Japan heeft verlicht en dat Litwinof alles heeft vermeden om de Japansche eigenliefde te kwetsen. Een voorloopige regeling van het ge schil schijnt derhalve te verwachten. De oorlog in China loopt gevaar. Buitenlandsche waarnemers te Tokio zijn van meening, dat het Russisch-Japansche geschil, zelfs indien het op minnelijke wijze zou worden geregeld, van grooten invloed zal zijn op de Japansche campagne in China. Men gelooft dat de plannen tot een inval in Zuid China, zoo deze al bestaan mochten hebben, definitief zullen wor den opgegeven. Voorts is een uitbreiding der campagne op groote schaal na den val van Hankau onwaarschijnlijker ge worden. Ook is men van oordeel, dat bemiddellingsvoorstellen van derden te Tokio een williger oor zouden vinden. De toestand te Tsjangkoefeng. Volgens gisteren te Tokio ontvangen be richten zouden de Sovjet-troepen nabij den heuvel van Tsjangkoefeng nog verder ver sterkt zijn, terwijl nog steeds groote troe penbewegingen zouden plaats vinden. Naar de laatste schatting zouden in den sector van Tsjangkoefeng 800 man der Sov jet-troepen gedood zijn. Tokio meldt voorts, dat het Sovjet-Rus sische geschut gisteren van tijd tot tijd de Japansche stellingen in het grensgebied hebben gebombardeerd. Hedenmorgen om half vijf zijn de ge vechten bij Tsjangkoefeng hervat. De artil lerie van de Russen begon een hevig bom bardement op de Japansche stellingen, het geen door de Japansche artillerie krachtig werd beantwoord. Door middel van den Sovjet-Russischen zaakgelastigde te Tokio is een krachtig protest naar Moskou gezonden tegen het bombardeeren van de Japansche stellingen door de Russische artillerie en vliegtuigen. De intergouvernementeele vluchtelin- gencommissie heeft gisterochtend in het Foreign Office te Londen onder voor zitterschap van lord Winterton haar laatste bijeenkomst gehouden. Na afloop der debatten verklaarde lord Winterton, dat de commissie opnieuw bijeen zal worden geroepen in het najaar, zoodra de directeur van het bureau, George Rublee, in staat zal zijn, verslag uit te brengen, na zich zelf met de minderheden in Duitsch- land in verbinding te hebben gesteld. Voorts heeft Bérenger, de Fransche afge vaardigde een langdurig onderhoud met Ha- lifax gehad. Dit onderhoud had hoofdzake lijk betrekking op de huidige diplomatieke vraagstukken. Een commissie. Na de vergadering der vluchtelingencom- missie is een communiqué uitgegeven, waar in o.m. gezegd wordt, dat de commissie ten einde samenwerking te verzekeren met de vluchtelingen-diensten van den volkenbond en met het internationaal arbeidsbureau, den hoogen commissaris voor de vluchte lingen zal uitnoodigen, wanneer hij uit Duitschland terugkeert, zich te doen verte genwoordigen bij de vergaderingen van de commissie, waar kwesties betreffende toe lating van onvrijwillige emigranten in toe- vlüchtslanden besproken worden. Voorts besloot de commissie, dat de directeur van het internationaal arbeidsbureau uitgenoo- digd zal worden zich te doen vertegenwoor digen in de vergaderingen, wanneer land verhuizingsproblemen besproken worden. De leden der commissie gaan voort in lichtingen uit te wisselen ten opzichte van de bijdragen, die zij kunnen leveren bij het streven in samenwerking naar een oplossing van het probleem. De commissie is ver daagd, nadat den voorzitter opdracht was ge geven een datum vast te stellen voor de volgende voltallige vergadering. Aan het front van den Ebro hebben de opstandelingen Woensdag hun aan vallen verdubbeld in den bocht van Gandesa, die door de regeeringstroepen wordt bezet. Deze aanvallen werden hoofdzakelijk ondernomen ten Noorden en tenZuiden van Gandesa. Op alle punten stuiten deze troepen op een verbeten tegenstand van den kant der regeeringstroepen, die den tijd hebben gehad den sector krachtig te versterken. De aan vallen worden bijna uitsluitend door Ma rokkanen verricht. De pogingen der op standingen hebben te lijden onder de over ijldheid, waarmede het hoofd moest worden geboden aan het optreden der regeerings troepen. Alle tegenaanvallen van de opstandelin gen zijn afgeslagen en ten Noorden van Fayon is op drie punten de kust bereikt. Aan het oostelijk front wordt een schitteren de opmarsch in den sector van Guadalaviar voortgezet. Eenige honderden bommenwerpers der opstandelingen hebben, naar zij mededeelen, den geheelen dag de regeeringsstellingen aan den Ebro bestookt. ALKMAAR, 5 Augustus 1938. Dat Japan een eventueele oorlog met Rusland op dit moment wel zéér ongelegen komt blijkt duidelijk uit het feit, dat Tokio aan Moskou dringend heeft verzocht de vijandelijkheden te staken, terwijl er voor stellen gedaan zijn tot een vreedzame rege ling van het conflict. Het zal de regeering te Tokio immers zoo langzamerhand duidelijk moeten zijn ge worden, dat óók zonder een conflict met Rusland de voor Japan gunstige af loop van het Chineesche avontuur, lang niet vaststaat. De berichten over de jongste Chineesche successen toonen dit duidelijk aan, en wijzen eerder op een ongunstige uitkomst van de Japansche veldtocht! De enorme moeilijkheden, waarvoor Ja pan staat, de steeds meer drukkende oor logslasten op het Japansche volk, de voort durend grooter wordende economische druk ze zullen onberekenbare gevolgen kun nen hebben voor de situatiè in het Verre Oosten! Deze moeilijke toestand voor Japan vindt zijn weerslag in de noodmaatregelen, die te Tokio worden genomen. De z.g. „geestelijke en economische mobilisatie" wordt tot een zoo groot mogelijke hoogte opgevoerd, ter wijl de indirecte hulp van Rusland aan China door het Tsjangkoefeng-incident (dat van Japan een zeer aanzienlijke troe penconcentratie in het Noorden vergt!) hier een nieuwe stimulans voor geweest is. Zoo heeft als nieuwste maatregel op het gebied der „geestelijke mobilisatie" van het Japansche volk de politie te Tokio aan dames het bezoeken van dansgelegenheden verboden. Mannelijke bezoekers moeten hun naam, beroep en leeftijd opgeven. Voorts heeft de politie bepaald, dat in café's en restaurants na elf uur 's avonds geen muziek meer mag worden gemaakt, terwijl het sluitingsuur middernacht strikt in acht moet worden genomen. Verscheidene vereenigingen streven voorts naar een terugkeer der studenten tot den „Spartaanschen eenvoud" van het oude Japan. Dit kwam treffend tot uiting op een vergadering van gedelegeerden van den nationalen kuischheidsbond en andere or ganisaties. Een der afgevaardigden gaf als zijn meening te kennen, dat het bezoeken van bioscopen of 't lezen van amusements tijdschriften aan studenten diende te wor den verboden. Mevrouw Yayoi Yosjioke, de leidende vrouwelijke chirurg van Japan, opperde het denkbeeld, te bevorderen, dat studenten het haar laten knippen volgens het bij het leger gebruikelijke model, „het geen zou bijdragen tot behoud van de olie voorraden des lands". Baron Kanefoesa Ki- mozoek, een lid van het Hoogerhuis, stelde de onmiddellijke sluiting van alle café's en dansgelegenheden voor. Een der commissies van den centralen bond tot geestelijke mobilisatie van het •volk, welke den wijdschen naam draagt van „commissie tot verbetering van de leefwijze onder de huidige buitengewone omstandigheden", heeft in een bijeenkomst besloten, de toepassing aan te bevelen van de volgende voorstellen: 1. Alles te halen uit artikelen van dage- lijksch gebruik en het koopen van nieuwe zooveel mogelijk te beperken. 2. Te breken met de gewoonte, met nieuwjaar en andere gebruikelijke gelegen heden geschenken uit te wisselen. 3. Bij alle gelegenheden eenvoudige klee ding te dragen. 4. Slechts feesten te houden wanneer dit absoluut noodzakelijk is en dan nog het aantal couverts zooveel mogelijk te beper ken. 5. Restaurants, schouwburgen en andere oorden des vermaaks te sluiten om tien uur in den zomer en om negen uur in den win ter. 6. Niet langer neon-verlichting en andere lichtreclames te gebruiken. Zóó poogt Japan van deze penibele kwestie nog te maken, wat ervan te maken is. Een experiment, dat Japan nog vele moeilijkheden zal opleveren met een mini male kans op een voor haar bevredigenden afloop. Een weinig benijdenswaardige positie In het commentaar op de ontwikkeling van het Japansch-Russische grensincident bij Tsjangkoefeng schrijft Donnadieu in „L'Epoque" dat indien het Japansche voor stel zou worden aangenomen, dit het dub bele voordeel zou hebben dat de geesten ge kalmeerd zouden worden, en de plaatselijke militaire autoriteiten geen initiatief meer zouden kunnen nemen. Leon Blum schrijft in de socialistische „Populaire" dat men niet moet vergeten, dat Duitschland volgens de letter of den geest van het verdrag waarmede het met Japan verbonden is, genoopt zou kunnen worden wanneer Japan in strijd komt met de Sov jet-Unie gewapenden bijstand te verleenen door de Europeesche grenzen van de Sovjet- Unie aan te vallen. In dit geval zou Frank rijk ook in het conflict betrokken worden. In het commentaar op de gevechten in het .Verre Oosten schrijft de Times, dat het schijnt dat men te Tokio meer verlangt tot een regeling te komen dan te Moskou. In dien de Sovjet-Unie werkelijk lust tot oor logvoeren heeft, dan zou men geen gunsti ger oogenblik kunnen uitkiezen om Japan een slag toe te brengen. Vermoedelijk heb ben de Japansche troepen echter het initia tief genomen. De nieuwste anti-semietische maatregelen? Hier volgen er een paar: „De fascistische leidende figuren te Rome houden het rasvraagstuk voortdurend in hun aandacht. De secretaris der partij heeft gis teren instructies gegeven aan de provinciale organisaties, opdat een zoo groot mogelijke verspreiding verkregen zal worden van een -nieuw tijdschrift, dat binnenkort verschijnen zal en dat den naam „De verdediging van het ras" zal dragen". „Omtrent de maatregelen tegen Joodsche artsen in Duitschland wordt nog bekend, dat aan die Joodsche artsen, wier benoeming is komen te vervallen, tot wederopzeggens toe een vergunning kan worden verleend, op grond .waarvan het hun is toegestaan, uit sluitend joden te behandelen". „De gemeenteraad van Neurenberg (Duitsch land) heeft besloten de synagoge af te bre ken in verband met nieuwe bouwplannen in de stad. Tijdens de bespreking zeide de bur gemeester, Libel, dat de synagoge een schandvlek was voor de stad. Al'een een joodsch-democratische geest heeft toege staan, dat een niet-Duitsch monument werd opgericht in een van de mooiste plaatsen van Duitschland". Bèschaafd Europa 1938.... Er hebben zich volgens de berichten van. het Chineesche telegraafagentschap geen wijzigingen van belang voorgedaan in den militairen toestand ten Zuiden van de Jangtse in Kiangsi. Naar verluidt zijn de rivierdijken tusschen Sautsjikoe en Loengping aan den Noorde lijken oever van de Jangtse, naby de grens van Hoepeh en Kiangsi, ingezakt, ten ge volge waarvan de Japansche opmarsch langs de rivier geremd wordt. Intusschen zijn de Japansche luchtstrijdkrachten uiterst actief langs de Jangtse in de streken tusschen Tientsjatsjen en Kioekiang, waar zij groote hoeveelheden springstoffen neerwerpen op de Chineesche stellingen. In West-Anhwei hebben de Chineezen de Japanners te Hóengsjantsoe op de vlucht gedreven. Ook de Chineesche troepen, die thans Pengtseh ten Oosten van Kioekiang aanval len, maken bevredigende vorderingen. Chineesche successen. Gisteren zijn te Hankau en Anking, aldus verneemt het Chineesche telegraaf agent schap, van officiëele zijde, veertien Japan sche vliegtuigen neergeschoten en zes Japan sche piloten gevangen genomen tijdens twee sensationeele luchtgevechten boven Hankau en Kioekiang. Na een succesvollen aanval op het vlieg veld van Anking vlogen de Chineesche toe stellen naar de Jangtse, waar zij twaalf Ja pansche schepen stroomopwaarts varende ontmoetten. Ondanks het luchtafweervuur van de Japansche oorlogsschepen doken de Chinee sche toestellen omlaag en ledigden hun bommenrekken op een groot Japansch oor logsschip, waarbij verscheidene voltreffers werden gemaakt. Toen de vliegtuigen vertrokken, verkeer de het Japansche oorlogsschip in zinkenden toestand. Verscheidene andere schepen werden beschadigd. De Chineesche guerilla. De Chineesche guerillatroepen in Sjantoeng beginnen thans, naar het Chi neesche telegraafagentschap meldt, met operaties op grooter schaal na een nachtelyken aanval te hebben onder nomen op 2 Augustus op Tsjefoe. Van betrouwbare zijde zijn berichten ont vangen, volgens welke de Japansche ver dedigingstroepen volkomen verrast werden, na vier uur zwaren strijd waren ruim veertig Japanneezen gedood en hadden de Chineezen tachtig geweren, twee lichte ma chinegeweren, twaalf pantserauto's en een groote hoeveelheid andere militaire uitrus tingstukken buitgemaakt. Een ander detachement guerillatroepen nadert snel Kiautsjau, het Westpunt van Tsingtjau, aan den spoorweg Kiautsjau Tsinan. Er wordt thans gevochten ten Zui den den Kiautsjau. Ook in Hopei zyn de guerillatroepen actief. Hun laatste aanval was gericht op Sjitsjatsjoeang, dat reeds omsingeld is. De spoorbrug nabij Tsangtsjau, ten Noorden van Tetsjau, in Zuid-Hopei, is opgeblazen door deze troepen, die tevens meer dan 30 K.M. spoorrails in die buurt hebben ver nield. De spoorbrug by Hantan aan de lijn van Pinghan is ook opgeblazen, waardoor het spoorwegverkeer op de Pingham en Singpoe-lijnen verbroken is. Na zware ge vechten hebben de guerrilla-troepen voorts Antsji in Hopei gisteren heroverd. Runciman, die een poging zal doen, een bevredigende regeling inzake de Tsjechische nationaliteiten-kwestie te treffen, heeft hiertoe gisteren reeds verscheidene besprekingen gevoerd met de Sudeten-Duitschers, d.w.z. de sociaal-democratische als de nationaal- socialistische getinte vertegenwoordi gers van deze bevolkingsgroep. Volgens sommige berichten zouden de Sudeten-Duitsche afgevaardigden bij de bespreken reeds zekere documenten hebben overhandigd aan de medewerkers van Runciman. Zij weigerden eenige verklaring af te leggen. Ook Henlein bracht Lord Runciman een bezoek. Besprekingen met Hodza. Vóór de bovengenoemde besprekingen had Lord Runciman gisterochtend reeds een bezoek gebracht aan Hodza en Benesj. In de commissie der hoofden van poli tieke departementen, die gistermiddag ini het Kolovratpaleis bijeengekomen is onder voorzitterschap van Hodza en waar ook minister Krofta aanwezig was, heeft de commissie kennis genomen van deze be sprekingen, die Hodza heeft gevoerd met Lord Runciman.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1