Vraag en aanbod 1898 on°er 1938 NEDERLAND KONINGIN WILHELMINA De maatschappelijke samenleving. „40 jaren Koningin der Nederlanden" 3&uuuttland Bij 't zwemmen verdronken Verkeersongelukken Branden. Mooie, charmante zonnebruining Nog geen nieuws van de Karimata Gevangene ontvlucht. Denkt U er aan Uw voor Woensdag op te geven? ..UTFW TWEEDE BLAD. Zaterdagavond is in het Vuile Gat te Zuidbeyerland de 19-jarige landarbeider P. van Brakel.bij het zwemmen in een kuil geraakt en verdronken. BIJ REDDINGSPOGINGEN VERDRONKEN. De 39-jarige Bechthold uit Den Bosch die met zijn twee kinderen in de Maas bij Kerkdriel aan het pootje-baden was, is Zaterdagmiddag verdronken. Op een ge geven oogenblik zag hij hoe zijn beide kinderen onder water schoten. Hij trachtte zijn kinderen te redden, maar is hierbi zelf verdronken. De kinderen werden ge red door een zekeren van Hirtum uit Gewande, die het ongeluk zag gebeuren. IN EEN ZWEMBAD DEN DOOD GEVONDEN. In het Amstelparkbad te Amsterdam is Zaterdagavond een tragisch ongeluk ge beurd. Toen even na sluitingstijd het per soneel een laatste ronde door de inrichting maakte, ontdekte het, dat zich in een der kleedhokjes nog een volledig stel kleeren bevond, hoewel geen enkele bezoeker meer aan het zwemmen was. Onmiddellijk wer den de bassins afgedregd en na eenigen ty'd haalde men het lijk op, van een naar schatting 30-jarigen man. Men kon niet zeggen, wie de drenkeling was, doordat op zijn kleeren geen papieren of anderszins werden gevonden. KON NIET VOLDOENDE ZWEMMEN In de Nieuwe Binckhorsthaven te Den Haag, v/aar in deze warme dagen vry druk wordt gezwommen, is gistermiddag de 15- jarige J. C. R., woenende aan den Sinjeur Semijnszweg, verdronken. De jongen, die de zwemkunst niet voldoende machtig was, bleek zich in het diepe gedeelte van de haven te hebben gewaagd. LIJK OPGEHAALD. Aan het strand te Kijkduin is gister ochtend het lijkje opgehaald van het elf jarige meisje A. J. M., wonende aan de Velpschestraat te Den Haag, welk kind op 3 Augustus nabij een golfbreker in zee was gaan baden, doch door een onderstroom was weggesleurd. IN DEN RIJN VERDRONKEN. Bij het baden is Zondag te Opheusden Ce 26-jarige G. v. d. Wardt verdronken. Ver geefs hadden eenige zwemmers getracht den jongeman, die zelf niet zeer goed zwom, te redden. Na anderhalf uur dreg gen was het lijk'nog niet opgehaald. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zaterdagmiddag is de 55-jarige wielrij der H. Kuylenburg, chef van een bijkan toor der P. T. T. te Rotterdam, bij het over steken van den rijweg op den nieuwen rijksweg in de gemeente Oegstgeest aange reden door een autobus. Het slachtoffer kreeg een klap van het linker voorspat- scherm, werd opgenomen en over een af stand van ongeveer 25 meter meegesleurd. De man bleef toen op den weg liggen en was na eenige oogenblikken overleden. Het onderzoek ter plaatse en de verklarin gen van ooggetuigen wezen uit, dat den bestuurder van de autobus geen schuld treft. PLOTSELING DEN RIJWEG OVERGESTOKEN. Zaterdag is in de Pieter Nielandstraat te Amsterdam een kindje van drie jaar, dat op het trottoir speelde, stak plotseling de straat over, werd door een vrachtauto overreden en gedood. Het ingestelde poli tieonderzoek bracht de onschuld van den bestuurder van den vrachtwagen aan het licht. WIELRIJDSTER AANGEREDEN EN GEDOOD. Zondagmiddag om twaalf uur is op den Lekkumerweg bij Giekerk (Fr.) een wiel- rijdster, een gehuwde dame uit Leeuwar den, aangereden door een auto van den heer G. A. de Jong uit Stiens. Zij liep een ernstige hersenschudding en inwendige kneuzingen op. In een der ziekenhuizen is de vrouw na eenige uren overleden. IN CONGREGATIE TE DONGEN. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf werd de burgemeester van Dongen gewaar schuwd voor een grooten brand in de Gerar- dus Majella-kweekschool van de Congregatie der Broeders van O.L. Vrouw van Lourdes te Dongen, welker leerlingen momenteel met vacantie zijn. Terstond werd het alarm „groote brand" doorgegeven aan de gemeen telijke brandweer en een tiental minuten later werd reeds met vijf stralen water gé- geven. Terwyl stroomen water in het gebouw werden geworpen, werden in allerijl alle kostbare boekwerken en andere stukken naar buiten gebracht. Dank zij een grooten brandmuur konden de rechter- en linkervleugel alsmede de kapel behouden blijven en is alleen het groote middenstuk uitgebrand. De geheele bovenverdieping is verwoest, terwijl de be neden gelegen leslokalen ernstige water schade hebben verkregen. Een der brandweerlieden moest tengevolge van een, gelukkig gering, ongeval den dienst staken. De retraite, die gister zou beginnen, moest worden afgelast. De oorzaak van den brand is vooralsnog onbekend, men denkt evenwel aan kortsluiting. en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Flacon 90, üqos 50 en 25 ct. IN CINEMA PARISIEN TE AMSTERDAM. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een korte doch zeer felle brand gewoed op de zolderverdieping van Cinema Parisien gelegen in den bocht van den Nieuwendijk te Amsterdam. Het was omstreeks kwart voor drie, toen de brandweer werd gealarmeerd dgt de vlammen uit de kap van de bioscoop sloe gen. Binnen korten tijd was zy het vuur meester. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De zolder, de vierde verdieping, waarop oude requisieten lagen opgestapeld, brandde geheel uit en het dak stortte voor een ge deelte in. De bioscoopzaal heeft geen schade opge- loopen. De exploitant, de heer Clabau, die boven de bioscoop woont, was met vacantie afwe zig. Eigenaar van de bioscoop is de heer de Smet. Verzekering dekt de schade. Het is niet onmogelijk, dat kortsluiting de oorzaak van dit felle, gevaarlijke brandje was. De politie stelt hiernaar een onder zoek in. IN LANDBOUWSCHUUR TE RAVENSTEIN (N.B.) Gistermiddag omstreeks één uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de groote landbouwschuur van de gebrs. Ele- mans te Ravenstein (N.B.) Door de groote droogte was de geheele schuur in een mini mum van tijd een vlammenzee, zoodat aan blusschen niet te denken viel. De in de schuur geborgen roggeoogst alsmede alle landbouwmachines, waaronder een electri- sche dorschmachine, zijn geheel verloren ge gaan. De in de onmiddellijke nabijheid staan de woning bleef dank zy de gunstige wind richting gespaard. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. EEN HOND EN EEN PETROLEUMSTEL. Gisteravond omstreeks half 9 werden de bewoners van de Nieuwe Molstraat een zijstraat van de Boekhorststraat te Den Haag opgeschrikt door een feilen brand in het perceel no. 54, waar verscheidene kostgangers wonen. Het echtpaar H., dat dit volkspension exploiteert, was om 5 uur naar Rotterdam gegaan, om hun kinderen, die daar logeerden, te bezoeken. Van de kost gangers was er slechts één thuis, n.1. de 30- ;arige A. J., die, door buren gewaarschuwd, over het dak zich met een hondje in veilig heid heeft kunnen stellen. Kort daarna sloegen de vlammen reeds door de ramen naar buiten. De brand moet in een achterkamer op de eerste verdieping zyn uitgebroken en Van daar naar de tweede verdieping zijn over geslagen, waar genoemde J. zijn kamer had. Het bovenhuis is vrijwel geheel uitge brand. In het gelijkvloersche gedeelte van het perceel bevindt zich een pakhuis van oud papier en lompen. Hier werd alleen water schade ondervonden. Wachten blijft de boodschap (Van een specialen verslaggever.) Altijd weer opnieuw is de spanning het hoogst als de aflossingsboot terugkomt van den strijd tusschen de Karimata en de Lutine. Telkens weer pakt men samen om te vernemen hoe of het nu toch wel was, en ook, hoe het weer worden zal. Het enthou siasme is vooral hoog opgelaaid sinds de Karimata datgene op de Lutine nam, dat zy begeerde: het goud. Sinds de eerste verove ringe is echter geen nader nieuws bekend geworden, tenminste geen nieuws waar het om gaat. Wel haalt men hout, stukken ka non en ook kogels naar boven, doch om kanonnen gaat het niet, om wrakstukken evenmin en zelfs de oude knoopen van den kapitein leggen geen gewicht in de schaal by dat eene: het goud. Ën juist dat goud komt niet snel. Ook van den nacht van Za terdag op Zondag is geen nieuws te vertel len. Niets anders dan een klein kanon is op gehaald. Maar een kanon is helaas niet van goud. Bij het ophalen van het stukje F. B. B 57 was alles in roep en roer, en ieder wilde het zien, of ook maar even betasten. Maar de kanonnen zijn niet gewild. Alleen in oor logstijd steunt men op kanonnen. Geen nieuws, want het is geen goud. Maar toch spanning, spanning, want als het komt!! Daar zijn de pessimisten, daar zijn de optl misten. De eene zegt: het komt toch niet en denkelijk ook wel nooit, maar daar zijn ook de optimisten, ze zeggen: het komt wel, het komt zeker. Er zit goud in, en de Karimata zal overwinnen. Zei ook de burgemeester van Terschelling, de heer Rynders, het niet: „Als het er zit, dan haalt deze sinjeur het er wel uit". En over het algemeen denkt een ieder er zoo over. Ook wij wachten af in het hotel onder den Brandaris, tot de roep weer gaat, de stoomfluiten loeien en de vlaggen worden geheschen. Ook wij wachten af of het goud komt. We wachten, en een ieder wacht mee, en lacht mee bij den roep: „Weer goud!" De tralies van de Scheveningsche strafgevangenis waren niet stevig genoeg. Zaterdagmiddag heeft de 35-jarige F. Musch, die door de Amsterdamsche rechtbank tot 6 maanden gevangenis straf was veroordeeld, kans gezien uit de bijzondere strafgevangenis aan den Pompstationsweg te ontvluchten. Ondanks alle nasporingen door de politie is het nog niet .gelukt een spoor van den vluchteling te ontdekken. Musch woonde in Amsterdam en werd na zyn arrestatie en veroordeeling naar Scheveningen overgebracht- Zyn straftijd was 17 Juni j.I. ingegaan. Zaterdagochtend omstreeks 11 uur was hij in een der gangen van de cellenbarakken van de strafge vangenis bezig met het mengen van cement. De oorzaak van den brand moet vermoe- -De hewaker, die. het toezicht in deze gang delyk worden gezocht in een petroleumstel, dat de genoemde pensiongast J. in een kamer op de eerste verdieping had ge bruikt om er twee strijkbouten op te ver warmen voor het oppersen van een panta lon. Na dit werkje was J. naar boven gegaan en had vergeten den brander van het petro-- leumtoestel uit te doen. De mogelijkheid bestaat, dat het hondje eenigen tijd later tegen het petroleumstel is opgeloopen, ten gevolge waarvan dit zou zyn omgevallen. MOTORJACHT DOOR BRAND VERNIELD. Gistermiddag omstreeks half drie is op het Noordhollandsch Kanaal te Den Helder, tegenover de opslagplaats van de gemeente reiniging een aan den kant liggend motor jacht, toebehoorend aan den heer Feldman, meubelfabrikant te Den Helder, in brand geraakt. De heer Feldman, die met familie leden en kennissen een vaartochtje in het Noordhollandsch Kanaal maakte, bevond zich met eenige andere opvarenden aan den kant, toen een vriend den motor aanzette om weer verder te varen. De motor sloeg echter terug en veroor zaakte brand. In een minimum van tijd was het jachtje een fakkel gelijk. Al spoedig waren de trossen, waaraan het vaartuig gemeerd lag, doorgebrand en dreef het brandende vaartuig met den wind mee naar den Overkant. De inzittenden hadden zich juist nog in veiligheid kunnen stellen. Er kon echter niet verhinderd worden, dat het bootje geheel uitbrandde. Door de hitte waren verschillende gaten in den stalen wand ontstaan waardoor het water naar binnen drong. Het uitgebrande vaartuig werd met stalen kabels aan een ter plaatse liggende zolderschuit vastgebonden, om zin ken te voorkomen. Behalve de boot-inven taris, keukengerei enz. gingen ook kleeren en beddegoed verloren. HEIDEBRAND TUSSCHEN DONDEREN EN NORG (Dr.) Zondagmiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken op het terrein van het Staats- boschbeheer tusschen Donderen en Norg. Vijf hectaren heide werden door het vuur vernield. Met behulp van militairen en van burgers is het aanwezige personeel er ten slotte in geslaagd het vuur te bedwingen. lederen dag brandt de Nederlandsche Heide Maatschappij van deze gronden een strook grond af om deze te ontginnen. Ook Zaterdag was dit het geval en men ver moedt, dat het vuur is blijven smeulen. Militairen bleven gedurende den nacht van Zondag op Maandag ter bewaking op het terrein. Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p, 5 regeli, uitsluitend contant. moest uitoefenen, was genoodzaakt den man een oogenblik alleen te laten. Van deze gelegenheid heeft hy gebruik gemaakt een. cel binnen te dringen, welke niet in ge bruik was. In deze cel waren eenige houten binten, en Musch heeft kans gezien met een dezer de tralies voor het venster om te buigen. Hij wist zich door het raam te wringen en kwam zoo op het dak van de cellengang. Over een geheele rij van daken is hij geloopen, totdat hij aan het einde was gekomen en in den tuin der gevangenis kon springen. Ook dit gelukte den vluchteling, zonder dat iemand hem bemerkte. Nu rest te hem nog de buitenmuur. Deze is 4 m. hoog, doch hij kon er vrij gemakkelijk op komen, omdat er eenige lagere muurtjes vóór staan, welke als het ware een trap vormen naar den hoogen muur. Musch, wien het zeker niet aan ahtleti- sche gaven ontbreekt, klom erop en sprong er aan de andere zijde af. Toen stond hij in de duinen en was vry. Waar hy gebleven is, weet de politie nog niet. De pet van den ontvluchten gevangene vond men in een der gangen. Een politie hond werd erbij gehouden en deze gaf nauwkeurig den weg aan, welken Musch genomen had om in de vrije wereld te ko men. In de duinen raakte het dier het spoor echter kwijt. Het ligt voor de hand, dat de vluchteling naar Scheveningen is gegaan, waar het hem niet veel moeite zal hebben gekost zyn kleeren aan het strand voor een ander pak te ruilen. VERKOOP ZOIVJERPOSTZEGELS. Byna 9000 méér dan verleden jaar. V olgens de voorloopige opgaven zijn de navolgende aantallen zomerpostzegels 1938 verkocht: van 3 cent 769.584, van 5 cent 801.406, van 6 cent 637.553, van 8 cent 1.095.294, van 16 cent 646.955. De op brengst boven de frankeerwaarde hiervan bedraagt 95.825.18)4, of 8.903.23H méér dan de uitgifte 1937, toen de op brengst 86.921.95 bedroeg. De opbi engst 1938 moet nog worden verminderd met eenige daarop vallende kosten. nog geen VERLAGING LEERLINGENSCHAAL? De regeering heeft beslissing genomen. Dezer dagen werden door den minister van algemeene zaken in audiëntie ontvan gen een vijftal vertegenwoordigers der vijf onderwijzersorganisaties, die gezamenlijk actie voeren tot verlaging der leerlingen- schaal. Hoewel er weinig hoopvolle perspectie ven zijn geopend, werd de verzekering ge geven, dat de begrooting nog niet defini tief was vastgesteld en dat de zaak van de leerlingenschaal-verlaging nog ernstig door de regeering zou worden overwogen. Vervolg. Indien, gedurende de veertigjarige regee ring van onze Koningin, een aspect ver anderd is, dan ongetwijfeld dat, hetwelk men als „maatschappelijke samenleving" kan samenvatten. Zoozeer is men geneigd het veranderd te noemen, dat men zich af vraagt of degenen, die deze wereld verlieten, voordat de Koningin den troon harer vade ren besteeg, haar nog zouden herkennen, waren zij in de gelegenheid weer binnen te treden. En toch was reeds de maatschappe lijke samenleving, die Koningin Wilhelmina in 1898 aantrof er een, die opmerkelijk ver schilde van wat wy uit de boeken en uit de prenten kennen als de samenleving van het einde der achttiende of het begin der negen tiende eeuw. Toen vormde het leven op het land, al naarmate van de provinciën, waarin men woonde, een soort van afgesloten ge heel; toen drong het nieuws van de deelen van het kleine Nederland slechts langzaam onderling door; toen waren trekschuit en diligence nog het eenige denkbaar middel van vervoer. Dat Nederland denken wij ons natuurlijk niet. Wel echter het Nederland van de tachtiger jaren, waarin de spoor wegen reeds een bekend middel van ver voer uitmaakten; waarin de grondslagen werden gelegd voor die organisaties, die tot de ontwikkeling van wat men maatschappe lijk verkeer noemt, zooveel hebben bijge dragen. Eerst echter na 1898 is gekomen de geweldige toeneming van het verkeer, niet alleen door de uitbreiding der spoorwegen, maar vooral door de invoering van geheel nieuwe vervoermiddelen als rijwiel en auto mobiel. Men vergete niet, dat in 1898 eerste, nauwelijks geslaagde proeven op het terrein der vliegtechniek werden ondernomen; dat Marconi zyn eerste proeven met draadlooze telegrafie deed! En ook eerst na 1898 is voor ons land gekomen de geweldige vergrooting van de steden, die ons in Amsterdam en Rotterdam plaatsen heeft geschonken, welke als wereldsteden zyn te beschouwen, terwijl zy Den Haag, nog immer het mooiste dorp van Europa, ook geheel andere allures heeft doen aannemen. Eerst na 1898 ook is geko men, dat de kunst ging spreken tot geheel het volk en niet meer eigendom bleef van een of meer bevoorrechte klassen. Éérst na 1898 tevens is gebleken de drang naar eigen ontwikkeling van bijna elke categorie in onze samenleving. Huizen, gelijk wij die vóór 40 jaren kenden, bestaan niet of nau welijks meer, en worden beschouwd als krotten, die onbewoonbaar dienen te worder. verklaard. De inrichting heeft, mede dank zjj de verspreiding der moderne techniek, een geheel ander aanzien gekregen; niet slechts is comfort en hygiëne daarbij toege nomen, maar hoeveel smaakvoller is zelfs de eenvoudigste woning niet geworden. Neder land was reeds voor 40 jaren het land van bloemen bij uitnemendheid, maar men zag deze, zelfs in de nabijheid van groote tuin bouwcentra, niet in de huizen en voor de ramen der minder bevoordeelden. Rijd nu eens door den zelfkant van een onzer groote steden, en het is in die deelen des jaars, die zich daartoe zoo bij uitstek eigenen, ééne voortdurende bloemenafwisseling, die den vreemdeling niet ten onrechte treft. Veran deringen, wy weten het wel, die elk voor zich van betrekkelijk secundaire beteekenis zijn, maar tezamen vormen een complex van omstandigheden, waarvan de invlred zich onweerstaanbaar eiken dag doet gevoelen. Vandaar het geheel afwijkend beeld, dat 1898 en 1938 bieden. Middenstand en arbei dersbevolking hebben een geheel andere plaats in de samenleving gekregen; zij zijn als een integreerend deel van die samen leving erkend. De afstand tusschen de ver schillende klassen is geringer geworden, ten deele dank zjj de techniek, die moderne ge makken voor een ieder bereikbaar maakt; ten deele echter ook dank zij het onderwijs, dat voor allen open staat. Men weet tegen woordig, dat de scholen bezocht worden door kinderen uit de meest uiteenloopende deelen der samenleving; dat men slechts op particuliere scholen, voor weinige beurzen bereikbaar, zijn kinderen kan houden bin nen den engen kring, die men veelal nog den eigen kring noemt. En tot het wegvallen van deze scheidsmuren heeft het toenemen van het reizen, binnen- en buitenslands, krachtig bijdragen. Hollanders, die elkander in den vreemde ontmoeten, zyn aanmerke lijk meer geneigd tot toenadering dan Hol landers in eigen land. Het reizen verruimt den gezichtseinder; het stélt in staat nieuwe indrukken op te doen; te leeren ervaren, dat Nederland maar een deel is van de groote, groote wereld daaromheen. Het stelt in staat om van den vooruitgang of wat men als zoodanig gelieft te beschouwen, overal ken nis te nemen. Het rijwiel, aanvankelijk luxe middel, is thans ter beschikking van ieder een; de auto wordt met den dag goedkooper, en in groote mate meer voor practische dan voor luxe-doeleinden gebruikt. Met het vliegtuig gaat het reeds dezelfde richting uit, al blijven daar de kosten nog een rol spelen. Dat dit alles zijn schaduwzijde niet heeft gehad, wie zal het ontkennen. Er is een drang naar luxe, dikwerf goedkoope en. schijnbare weelde gekomen, die tot verhef fing van het maatschappelijk peil lang niet. altijd heeft bijgedragen. Er is in kleeding en interieur der huizen een neiging om mei goedkoope middelen te willen navolgen ook datgene, wat slechts met betrekkelijk dure middelen een voldoening gevend effect kan opleveren. In dat opzicht is onzen tyd een tijd der scherpe tegenstellingen, want naast een toenemende vereenvoudiging, dank zjj de techniek, staat een onnoodig ingewikkeld maken van het maatschappelijke leven. Naast de toeneming van de vergeestelijking van het leven, staat een onmiskenbare ver groving, die den schijn voor het wezen neemt, en die, zoo voor jong als voor oud, tot ontgoocheling moet leiden. Bij het afwijkend beeld treedt de emanci patie, die de vrouw zich in deze veertig jaren heeft verworven, op den voorgrond. In 1898 was, om het meest teekenend voor beeld te noemen, het studeerend jonge meisje een uitzondering; thans is zij een ge woon verschijnsel, dat zeker niet meer de aantrekkelijkheid van het nieuwe en het exceptioneele heeft. In 1898 was de werken de vrouw nog een vrij zeldzame verschij ning; bepaalde bedrijven, ambten waren voor de vrouw gedeeltelijk gereserveerd, maar lang niet in elke positie werd zij toe gelaten, al werd zy misschien ook toen niet wettelyk of formeel geweerd. Thans is er bijna geen positie, die voor de vrouw niet te bereiken valt. Vooral niet sedert wy vrou welijke wethouders hebben, gekregen, vrou welijke dominee's op den kansel,'vrpuwé-".' lijke advocaten in de rechtszaal, straks vrouwelijke notarissen, vrouwelijke burge meesters. Waarom niet, sedert de Amster damsche beurs, conservatiever instelling dan welke instelling ook, een vrouwelijke com- missionnair haar heiligdom zag binnentre den. Of deze emancipatie echter de vroeger stille, doch daarom niet minder groote macht van de vrouw heeft doen toenemen, is een andere vraag. Hebt u reeds, als abonné van de Alkmaarsche Courant, ingeteekend op onze premie-uitgave een prachtig boekwerk, met ongeveer 400 foto's uit het leven van onze koningin? Het boek verschijnt in Augustus, waarschijnlijk begin volgende week. Verzekert u van zoo'n boek door nog heden te bestellen. Dealbumszijn uitsluitend bij vooruitbetaling, zoodat ge door inzending van het be drag na verschijnen het album kunt ontvangen. De prijs bedraagt 0.75 afgehaald aan ons bureau, fr. p. post 0.95. Postgiro 37960 N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster en Zoon, Alkmaarsche Courant. ONGELUKKIG GEVALLEN. Op het drukke Weesperzandpad onder de gemeente Weesperkarspel is gistermid dag een 19-jarig meisje, T. L„ dat met haar verloofde aan het fietsen was, ongelukkig komen te vallen, doordat de sturen in elkaar raakten. De jonge menschen, die gearmd reden, vielen van het verhoogde rijwielpad. Het meisje, dat in Amsterdam woont, sloeg daarbij met het hoofd tegen den bermrand en bleef met een hersen schudding bewusteloos liggen en moest naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd worden. ERNSTIG ONGEVAL. Paard sloeg op hol. Toen Zaterdagavond de 21-jarige land bouwerszoon G. ter Braak, wonende aan den Goorscheweg te Haaksbergen, met een vrachtwagen, geladen met rogge, thuis kwam, ging hij even naar binnen om een emmer water voor zijn paard te halen. Toen hij terugkwam en het paard te drinken wilde geven, sloeg dit, ondanks de zware vracht rogge, plotseling op hol; Ter B. wil de het paard grijpen, doch kwam onder den wagen terecht en kreeg een der wie len over zijn lichaam. Het paard liep door, de rogge viel van den wagen en eindelijk wist men het paard in een weide te grijpen. Ier Braak bleek er zeer ernstig aan toe te zyn. Behalve een ernstige verwonding aan zijn hals, liep hij zeer ernstige inwen dige kwetsuren op. Hy werd overgebracht naar het ziekenhuis te Haaksbergen, waar hy gisteravond is overleden. DOOR WARMTE BEVANGEN. Vóór den trein gevallen. De 51-jarige verpleegstei C. Rens, wonende aan den Oudedijk te Rotterdam, is gistermiddag op het perron van het station Delftschepoort aldaar door de warmte bevangen en van het perron tus schen de rails gevallen. Juist op dat mo ment zette een trein, die van Rotterdam naar Den Haag vertrekt, zich in beweging. D ebestuurder, die tijdig <->o het ongeval opmerkzaam kon worden pemaakt, tracht te door sterk té remmen nog een aanrij ding te voorkomen. Heelemaal gelukte dat niet, het slachtoffer kreeg nog een duw van den wagen, maar doordat de trein op zeer korten afMond tot stilstand kwam, werd zij niet overreden. Zij klaagde over inwendige pijnen, zoodat zij naar het Diaconessenhuis is overgebracht; daar is zij vermoedelijk met inwendige kneuzingen opgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6