CEBUTO SAMBO DE OLIFANT Waar dat is? tBucqectiike Stand REIZEN ZONDER ZORGEN Onweer. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. 3 POSTZEGELS EN HANDELSMISSIE. Hoewel de eerste postzegels naast de beel tenis der regeerende vorsten of het rijkswa pen slechts een waarde-aanduiding vertoo- nen, bemerkt men bij enkele staten reeds vroeg het streven, om in miniatuur iets te laten zien van den aard van het land. Zoo treft men op de eerste uitgave van Nieuw- Zuid-Wales, die, dateerend van 1850, slechts 10 jaar jonger is dan het oudste zegel ter we reld, een landschap aan, dat ten onrechte be kend staat als „Sydney view", terwijl het in werkelijkheid de Botany baai is, die erop is afgebeeld. Daarop volgen de Zuid-Ameri- kaansche staten Costa Rica en Nicaragua, waar in 1862 postzegels met landschappen werden uitgegeven. Gaandeweg hebben andere staten dit voorbeeld gevolgd, zoodat er thans ontelbare postzegels bestaan met geographische, ge schiedkundige of natuurhistorische /oorstel lingen. In deze richting voortgaande, is men aan postzegels in bepaalde gevallen een zeer speciale, geheel nieuwe taak gaan toedeelen; er zijn zelfs landen, waar de voorstellingen op de postzegels een zuiver politieke strek king hebben gekregen. Elders zijn uit. zegels met reproducties van inheemsche planten en dieren series ontstaan, die bekendheid geven aan voor het land zeer belangrijke uitvoer- producten. Zulke zegels werden o.m. uitge geven door Equador (1930) met afbeeldingen welke betrekking hebben op graan, koffie, cacao, tabak, suikerriet en vruchten. Chili gaf in hetzelfde jaar zegels uit ter gelegen heid van het eeuwfeest der toepassing van salpeternitraat, veelal bekend als Chilisal- peter. Andere Amerikaansche staten, Colum- bia (1932) en Argentinië (1935) volgden het voorbeeld van Equador en kortgeleden is ook in Europa een soortgelijke uitgave ver schenen, n.1. van Bulgraije, waaruit de betee- kenis van dit land blijkt voor het verbou wen van granen, de pluimveehouderij, den wijnbouw en de rozencultuur. Voor Nederland zou het niet moeilijk zijn de millioenen brieven, die van hieruit hun weg vinden naar alle landen der wereld, tot een getuige te maken van voortbrengselen, waarop ons land trotsch kan zijn. Daarbij kan men denken aan de producten, die wel in veel, doch niet in een voldoend aantal landen algemeen bekend zijn en gewaar deerd worden, bijv. aan onze bloembollen, onze tuinbouwproducten en niet te verge ten onze kaas. Vooral wanneer deze zegels werden uit gegeven in waarden, welke gebruikt worden voor het internationaal verkeer, zouden zij een belangrijke missie in den vreemde kun nen vervullen. Dat gemoedelijke dorpshotel met dat aardige uithangbord, waar zoo voor treffelijk kunt eten? Dat verklappen we niet. 't Is één van die uitgezochte adressen ,die de erva ren CEBUTO-leiders overal weten op te sporen en die U zelf nooit zou ont dekken. 6 dg Valkenb., Eifel, Ardenn. ƒ40. 4 dg. Burg en Bergisch land 24.— 6 dg. Ardennen, Luxemburg „48.— 6 dg. Harzgebergte47.— ALKMAAR in gebouw V. D. bij de lunchroom. Tel. 3755. EGMÓND al ZEE Naco-Autobusstation. Tel. 353. ÜLL I I De nieuwe Bulgaarsche zegels, met voorstellingen betrekking hebbende op graanoogst, pluimveehouderij, rozencultuur (voor de bereiding van parfums) en wijn oogst. Boven in het midden een zegel van Costa Rica met afbeelding van een cacao- vrucht. i EEN SYMPATHIEKE GESTE VAN EEN GROOTE FIRMA TIJDENS DE WARME DAGEN. Zijn reeds de in een ijsgrot herschapen etalages van de firma de Gruyter met de stapels limonade opvallend en verleidelijk, bovendien wordt aan de klanten in de win kels nog een glas limonade aangeboden, ter wijl wij tevens vernemen, dat het personeel opdracht gekregen heeft, om aan alle perso nen die in de buurt dienst moeten doen of werkzaam zijn, b.v. de gemeentewerkers, brievenbestellers en vooral de politie-agen- ten, een verfrissching aan te bieden in den vorm van een glas de Gruyter's limonade. Juist de politie-agenten, die uren in de brandende zon moeten staan, zullen genieten van een verfrissching, die op zoo'n spontane wijze op het juiste moment aangeboden wordt. POOLSCHE VISSCHERS IN SCHEVENINGEN. Na Woensdag uit Dantzig, waar het schip werd gebouwd, te zijn vertrokken, is Zaterdag in de Scheveningsche haven bin- nengeloopen de motorlogger Delfin I van de Poolsche Maatschappij Deifin. Dit schip zal aan de Scheveningsche vis- schersvloot worden toegevoegd, evenals een zusterschip, d-t over 10 dagen uit Polen wordt verwacht. De nieu\Ve logger zal worden bemand met 11 Scheveningers en 7 Polen, terwijl ais schioper zal optreden de Scheveninger Ph. Bal. Het schip is 38 meter lang, d. i. 3 meter langer dan de grootste bestaande verleng de logger. De Delfin, die gedreven wordt door een 350 P.K. Mann-diessel motor, met 6 cylin- ders, heeft centrale verwarming aan boord, een moderne lichtinstallatie en een dub bele stuurhut. De Delfin zal Dinsdag of Woensdag ter haringvisscherij uitvaren, waarbij het dan 1000 ledige Schotsche vaten onder dek zal medenemen, in plaats van, zooals gebrui kelijk, Nederlandsche vaten. Er zal ge- vischt worden met 150 netten. Twee boerderijen door den blik sem getroffen. Omstreeks vier uur gistermiddag heeft zich boven het noorden van Friesland een hevig onweder ontlast. Daarbij sloeg de bliksem in de groote boerderij van J. Odinga bij Deinum in de gemeente Menal- dumadeei. De boerderij werd geheel in de asch gelegdd. Op ongeveer hetzelfde tijdstip is door blikseminslag brand ontstaan in een boer derij te Bovensmilde (Dr.), bewoond door den heer Schuring. De geheele boerderij ging verloren. Een varkc-n en een hond kwamen in de vlammen om. Blikseminslag te Gemert. Gisterochtend is de bliksem ingeslagen in de boerderij van J. van Hout te Gemert (N.B.) De geheele boerderij is een prooi der vlammen geworden. Een paard, enkele varkens en kalveren zijn omgekomen. De geheele inboedel, de hooi- en roggeoogst en de landdbouw-inventaris zijn vernield. Bij een nieuwe onweersbui is gister avond de boerderij van J. Reynen door blikseminslag in vlammen opgegaan. Ook hier zijn de inboedel, landbouw-inventaris en de hooi-oogst verloren, terwijl ook eenig vee in de vlammen is omgekomen. De moeder van het gezin, dat uit zes kin deren bestaat, lag ziek te bed. Zij kon ter nauwernood worden gered en werd bij buren opgenomen. Voorts sloeg de bliksem in een hooimijt, behoorende aan de boerderij van H. Hel- voirt. Deze brandde geheel af. Een deel der gemeente Gemert is door het onweer geruimen tijd zonder licht ge weest, doordat de bliksem in de lichtlei- ding had getroffen. Ook in den Gelderschen Achterhoek. Tijdens een onweer is vannacht de blik sem geslagen in de woning van den land bouwer Til te Drempt, gemeente Hummelo en Keppel. De electrische verlichting werd totaal vernield. Brand werd echter niet veroorzaakt. Daarna sloeg de bliksem in een boom, dicht bij de woning staande. Een derde bliksemflits doodde een koe in de weide, eveneens bij de woning van den landbouwer Til. Het opmerkelijke van dit geval is, dat na elkaar drie afzonderlijke bliksemflitsen binnen een kring van 200 meter insloegen. Bliksem treft landbouwschuur. Tijdens een hevig inweer sloeg gister avond om zes uur de bliksem in de groote landbouwschuur van den heer Spit aan den Rossummerweg nabij Oldenzaal. In een oogwenk stond alles in lichter laaie. De schuur brandde tot den grond toe af. De groote voorraad hooi en landbouwgereed schappen gingen in de vlammen op. TeGorredijk sloeg de bliksem in een ooievaarsnest in den tuin van den genees heer dr. Ebbinga. Alle vogels werden gedood. Rond Breda. In het gehucht Westerwijk (gem. Hilvarenbeek) sloeg de bliksem in een schuur van den landbouwer v. d. L. Schuur met landbouwwerktuigen en eenigen oogst gingen verloren. - - In het gehucht Biesthouthakker, eveneens onder Hilvarenbeek, is een groote boerderij door het hemelvuur ge troffen en geheel verloren gegaan. Het vee kon bijtijds in veiligheid worden gebracht. Te Breehees (gem. Goirle) zijn twee koeien van den landbouwer L. in de weide gedood. In A1 p h e n viel eveneens een boer derij aan het vuur ten offer. De telefonische verbinding tusschen Til burg, Goirle en Hilvarenbeek was door blikseminslag verbroken, terwijl de licht- leiding te Goirle eenige malen door den bliksem onklaar geraakte. Nabij O u d-G a s t e 1 is een groote boer derij van B. Ak met den geheelen oogst verloren gegaan. In Breda werd het carillon van den Grooten of Onze Lieve Vrouwetoren door den bliksem getroffen en buiten werking gesteld. In een weiland onder Dorst werden twee kalveren van den landbouwer G. Peeters door den bliksem getroffen en ge dood. Te Klei n-0 o sterhout onder de gemeente Oosterhout sloeg de bliksem in de boerderij van de weduwe G. v. Dun. De boerderij en aangebouwde stal brandden tot den grond toe af. In verschillende plaatsen sloeg de blik sem in woonhuizen zonder brand te ver oorzaken; eenig vee werd in de weide ge dood. In D i n t e 1 o o r d is de in den Ouden Prinslandschenpolder staande boerderij van J. Koopmans in vlammen opgegaan. 91. Flip en Jan wisten zich niet meer te herinneren, hoe Sambo er uit zag. Wel merkten ze, dat deze fin ten langere tanden hadden. De olifantendrijvers sprongen van hun dieren en vlogen op hun bezoekers af. Flip wera meegesleurd en Jan zag net kans te ontkomen. P me, help me", gilde Flip, maar Jan was te bang om terug te komen. Terwijl Jan vluchtte, werd Flip opgesloten in een hok. Na een poos kwamen er twee mannen, die hem mee naar buiten namen en hem aan een klapperboom vast bonden. En o wee vlak voor zijn voeten maakten ze een vuurtje aan. Terwijl de arme Flip trilde van angst, kwamen er meer mannen en die dansten om hem heen. Dinsdag 9 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. AVRO- uitzending. 11.11.30 v.m. en 6.30 tot 7.— RVU. 8.Gramofoon- muziek. (Om 8.15 Berichten). 10. Morgenwijding. 10.15 Gramofoon- muziek. 10.30 Eddy Kila's ensem ble. 11.Paedagogische causerie. 11.30 Vervolg concert. 12.15 Be richten. Hierna Kovacs Lajos' or kest. 1.De Staf muziek van het 6de Regiment Infanterie. In de pauze: Gramofoonmuziek. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.Declamatie. 2.20 Vervolg concert van 1.3. Ensemble Jonny Kroon. 4.30 Kin derkoorzang. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Causerie „Onze lage landen bij de zee". 7.AVRO-Dansorkest en soliste. 7.40 Interviews. 8.Be richten ANP. Mededeelingen. 8.10 Sportreportage. 8.20 Gramofoon muziek. 8.40 Radiotoneel. 9.30 Zang, orgel en viool. 10.30 Karoly Arpad's orkest. 11.Berichten ANP. Hierna tot 12.dansmuziek (Gr. pl.) HILVERSUM, 301,5 en 415,5 M. KRO-uitzending. 8.9.15 Gramo foonmuziek. (Om circa 8.15 Be richten). 10.Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12. Berichten. 12.15 KRO-Melodisten, m. m. v. solist (1.1.20 Gramo foonmuziek). 2.Vrouwenuur. 3.Piano en zang. 3.45 Gramofoon muziek. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 Gramofoonmuziek. 7.Berichten. 7.15 Causerie over bewegingsop voeding. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.Berichten ANP, Mededeelin gen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 KRO-orkest. 8.45 Pianoduo. 9. Vervolg orkestconcert. 9.20 Gramo foonmuziek. 9.35 Vervolg orkest concert. 10.Vervolg pianoduet ten. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gizzi Royko met haar Hongaars orkest. 11.10 12.Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Or gelspel. 12.05 Het BBC-Northern- Ireland-orkest. 1.05 Gramofoonmu ziek. 2.Declamatie. 2.20 Piano voordracht. 2.35 Militair orkest. 3.20 Sportreportage. 3.40 Gramo foonmuziek. 3.50 J. Kantrovitch en zijn orkest. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Pianovoordracht. 5.40 Luigi Voselli's Hongaars orkest. 6.20 Be richten. 6.50 Het BBC-orkest. 7.50 Zuid-Afrikaansch programma. 8.20 Orgelspel. 8.50 Amusementsrepor tages. 9.50 Muzikale causerie (met gr. pl.) 10.20 Berichten. 10.45 Het International Strijkkwartet. 11.35 Maurice Winnick en zijn Band. 11.50 tot 12.20 Dansmuziek (Gr. pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10, 9.— en 10.10 Gramofoonplaten. 12.40 Het Cantrelle-orkest. 1.50 Vervolg concert. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Gramofoon muziek. 4.20 Pianovoordracht. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.52 dito. 8.35 Kamermuziek. 9.5011.50 Radiotooneel. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoon muziek. 7.30 Vliegeniersorkest. 8.50 Omroepsextet. 12.20 Weensch Sym- phonie-orkest. 1.35 Omroepklein- orkest, koor en solisten. 2.30 Om- roepschrammelensemble en solis ten. 4.20 Omroeporkest m. m. v. solist. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotooneel. 8.50 Hermann Hage- stedt's dansorkest en solisten. 12.20 tot 3.20 Weensch Kamerorkest, schrammelensemble en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en I.30 Omroepsalonorkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Zang en harmonica. 9.20 Operette „Schwarze Veilchen". 11.11.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 1.en 1.30 Luc Darcy's orkest. 1.502.20 Gramo foonmuziek. 5.20 Cello-voordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Om roepsalonorkest. 7.35 Literair- muzikaal programma. 8.20 Gramo foonmuziek. 9.20 Concert uit Oost ende. 11.11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Gevarieerd koor- en orkestcon cert. 10.35 Berichten. 10.50 Politiek dagbladoverzicht. 11.05 Berichten. II.20 H. Hagestedt's dansorkest, so listen en pianoduo. 12.202.20 Zie Keulen (1.151.26 Tijdsein). GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20; Parijs- Radio 10.2010.50; Keulen 10.50 11.20; Parijs-Radio 11.2012.05; Radio P. T. T. Nord 12.05—12.20; Brussel VI. 12.20—14.20; Keulen 14.2015.20; London Reg. 15.20 16.20; Keulen 16.2017.20; Brussel VI. 17.20—19.05; Brussel Fr. 19.05 19.20; Keulen 19.2020.20; Brussel Fr. 20.20—20.50; Keulen 20.50— 24.—. Lijn 3: Brussel Vlaamsch 8.9.20; Luxemburg 9.2010.35; London Reg. 10.3511.20; Droitwich 11.20 14.London Reg. 14.14.45; Droitwich 14.4524. Lijn 5: Diversen. De Johan de Witt heeft vertraging. - De N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland deelt mede, dat het s.s. Johan de Witt, dat op 3 Augustus j.L van Amsterdam naar Bata via is vertrokken, vertraging ondervindt wegens machineschade. Het schip is op het oogenblik in de Golf van Biscaye en zal waarschijnlijk Zaterdagmorgen te Genua binnenloopen. Gratis ritje met den dood bekocht. - Om streeks 7 uur was Zaterdagavond het 4-jarig zoontje van de familie Struijk uit de tweede Akkermuntstraat te Eindhoven op de tree plank van de autobus van den stadsverkeer- dienst gekropen. Toen deze wegreed, bleef de jongen zitten, waarvan de chauffeur niets merkte. Bij een hoek werd de jongen van de bus geslingerd en kwam voor de achterwielen terecht. Hij was op slag dood. Ernstig ongeluk. - In een café aan de Keizerstr. te Scheveningen is een 65-jarige kellner van een ladder gevallen, waarop hij stond om eenige ramen te zeemen. De man viel met zijn hoofd op een emmer en daarna op een betonnen vloer. In bewusteloozen toestand is hij naar het Roode Kruis-zieken- huis te Den Haag vervoerd. Hij had een zware hersenschudding bekomen en is daar aan gister bezweken. Zestig jaar getrouwd. - Woensdag hopen de heer en mevrouw E. PenningWorpen- berg te Nieuw-Beerta (Groningen) den dag te herdenken, waarop zij zestig jaar geleden in den echt verbonden werden. Concours International 1938. - Op het terras van het Kurhaus te Scheveningen is Zaterdagmiddag het Concours International 1938 gehouden, bestaande uit een concours d'elegance, een concours costume en een con cours de jeunesse. Aan het eerste concours namen deel dames, begeleidende één of twee honden, aan het tweede gecostumeerrie dames met één of meer honden en aan het derde kinderen tusschen 5 en 15 jaar, bege leidend één of twee honden. Er was een druk bezoek Eventueele baten komen aan het Ned. Roode Kruis ten goede. Na verhoor weer op vrije voeten ge steld. - De 48-jarige makelaar in assuran tiën K. J. Jacobson, uit Middelburg, die was aangehouden als verdacht van onregel matigheden tegenover verzekeringsmaat schappijen, waarvan hij agent is en die naar het Huis van bewaring te Middelburg was overgebracht, is Zaterdag na verhoor door den rechtercommissaris, op vrije voeten ge steld. Het onderzoek tegen hem wordt echter voortgezet. Fietsende juffrouw mishandeld. - Toen Zaterdagnacht een juffrouw van Durgerdam naar Schellingwoude fietste, sloeg onver hoeds een onbekend persoon haar met een hard voorwerp op het hoofd. Een politie agent, die direct ter plaatse was en haar de eerste hulp verleende, heeft haar naar een dokter vervoerd. Na verbonden te zijn, kon de juffrouw naar huis terugkeeren. De poli tie zoekt nu naar den onbekenden lafaard. Sultan van Deli geopereerd. - De sul tan van Deli, die tijdelijk in het Amstel- hotel te Amsterdam vertoeft, heeft Zaterdag morgen in de Diaconessen-inrichting aan den Overtoom een oogoperatie ondergaan. De operatie is uitstekend geslaagd. De patiënt zal ongeveer een week in het ziekenhuis moeten vertoeven. Zonderlinge handelwijze van een melk boer. - Een melkboer te Amsterdam wilde Zaterdag een keurmeester mee laten be talen aan een boete, die hem door dezen keurmeester was opgelegd. Toen de ambte naar dien dag bij den melkboer kwam, noo- digde deze hem uit even in zijn woonkamer te komen, waarop hij de deur sloot en ver klaarde, dat hij deze niet zou openen, voor dat de keurmeester 10 (de helft van de genoemde boete) betaald had. Dit was den gemeenteambtenaar echter te bar en toen overredingskracht niet hielp, kwam er een revolver te voorschijn, waarop de melkboer zijn plannen liet varen en de deur weer open deed. De man is daarop door de politie gearresteerd. Zwemmers bestolen. - In het Amstel- parkbad te Amsterdam zijn enkele jongens en een meisje gearresteerd, die op heeter- daad betrapt werden bij het stelen van geld uit kleeren van badenden. Een man, die in het Noordzeekanaal bij Amsterdam had gezwommen, kwam tot de ontdekking dat uit zijn kleeren een horloge, ter waarde van 15, was gestolen. Biggenmerken. - Van 18 tot 23 Juli zijn aangebracht 51.036 (v. j. 36.518) biggenmer ken. Van de toekenning 1938 zijn tot 23 Juli 1.006.861 merken gebruikt, tegenover 950.911 van de toekenning 1937 op het overeenkom stige tijdstip van het vorige jaar. Van 1 Januari tot genoemden datum zijn in totaal 1.269.590 (v.j. 1.101.050) biggen ge merkt. Nieuw kweekproduct. - Door de kwee- kerij Nieuw Holland der gebroeders C. en P. Buis te Zwaag is aan de koningin op den Ruigenhoek een kistje Westfrisia-druiven, een nieuw kweekproduct, aangeboden. Kind verdronken. - Zaterdagmiddag is in den Nessepolder te Alphen aan den Rijn het achtjarig zoontje van de familie Burg graaf, dat alleen in een bootjë was gaan varen, te water geraakt. Niemand bemerkte iets van het ongeval. Toen men met een haak den jongen op het droge had gebracht, ble ken de levensgeesten reeds te zijn geweken. NOORDSCHARWOUDE (Juli) Geboren: Maria Agatha d. van P. Hink en C. Commandeur. Johanna d. van D. Langendijk en P. A. Besseling. Getrouwd: Simon Grootes te tichagen en Anna Keeman. Nicolaas Theodorus Vlaar te Oude Niedorp en Anna Goedhart. Overleden: Jan Elswijk, 65 jaar, echtg. van M. Kabel, wed. van A. Tessel. Maartje Wagenaar, 89 jaar, wed. van R. Ootjers. Levenloos aangegeven: Kind van D. Bruin en G. Wester.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7