KËNNEMER MANEGE, HElLOl JUooiuciaal Hieuw Nieuws in 't kort. NOORDSCHARWOUDE SCHOORL CASTRICUM URSEM Van paarden en menschen, De kinderlessen zijn zeer billijk en vangen half September aan. Vraagt inlichtingen, telefoon 2578. AKERSLOOT TWEEDE BLAD, Vervalscht testament van millionnair. - In verband met de vervalsching van een testament ten nadeele van enkele erfge namen van den te Parijs overleden Argen- tijnschen millionnair Ricardo Garcia heeft de rechter van instructie te Buenos Aires (Arg.) de arrestatie gelast van den markies de Beaurefaire en de burggravin van Guip- peville, alsmede van een dienstmeisje van den overledene, Irma Dauge, Treiler vergaan. - Een treiler uit de haven van Fleetwood (Eng.) is in aanvaring gekomen met het Britsche stoomschip „Cam- bria" en gezonken binnen enkele minuten. Zeven van de tien opvarenden zijn om het leven gekomen. Hitte in de Ver. Staten. - In den staat New York (V.S.) zijn Zaterdag zeven men- schen door zonnesteek om het leven geko men. Ook in de badplaatsen hebben zich talrijke doodelijke ongevallen voorgedaan. Te Seviersville in Tennessee heeft een zware regen groote schade aangericht: huizen en auto's werden door het hooge water meege sleurd. In dit gebied zijn acht menschen verdronken. Brand aan boord van de vroegere „Limburgia". - Aan boord van het stoom schip „Reliance" van de HamburgAmeri- ka-lijn, dat gister zou uitvaren, is in den vroegen ochtend brand ontstaan door onbe kende oorzaak. Men is nog bezig met de blussching. De „Reliance" is vroeger eigendom van de Kon. Hollandsche Lloyd geweest en heette toen „Limburgia". Bij dezen brand is een opvarende om het leven gekomen, passagiers waren niet aan boord. Dorp in asch gelegd. Vrijdagnacht is brand uitgebroken in het stadje Vilkija aan de Memel (Littauen), ongeveer 30 K.M. van Kaunas. Dertig huizen werden in asch ge legd en een honderdtal gezinsen werd dak loos. De schade wordt op 700 tot 800.000 lit geraamd. De oorzaak van den brand is niet bekend. De strijd tegen den handel in verdoo- vende middelen. - Federale agenten van het bureau voor verdoovende middelen in de Ver. Staten hebben te Philadelphia een zeke ren William Weber gearresteerd, die aan het hoofd zou staan van een organisatie voor den verkoop van verdoovende middelen, welke in de staten New York, New Yersey en Pennsylvania werkt. Tevens hebben zij te New York drie an dere leden van deze organisatie, die per jaar voor meer dan een millioen dollar aan verdoovende middelen verkocht, gear resteerd. De federale autoriteiten hebben gewei gerd te zeggen, of deze vier arrestaties ver band houden met die van Isaac Leifer. In-, middels is komen vast te staan, dat deze laatste zooals eerst werd gemeld géén opperrabbijn was. 4000 Dorpen overstroomd. - In de pro vincie Senis (Br.-Indië) staan thans als ge volg van de groote overstroomingen in de dalen van zes rivieren ongeveer 4.000 dor pen onder water. De spoorwegverbindingen zijn gestagneerd, en de regeering zal waar schijnlijk de overstroomde gebieden met vliegtuigen laten afzoeken om het reddings werk te coördineeren. Veroordeelingen wegens daden van sabotage. - Wegens eontrarevolutionnaire daden van sabotage zijn in Boedjonnowo, in het Donetzbecken (Rusland), vier mijninge nieurs ter dood en één tot 25 jaar tuchthuis straf veroordeeld. Hun was ten laste gelegd, dat zij door kwaadwilligheid een brand heb ben veroorzaakt in een steenkoolmijn. Kinderverlamming in Swansea. - In Swansea (Engeland) hebben zich vier ge vallen van kinderverlamming voorgedaan. Zaterdagnacht overleden er twee van hen. Er deden zich voorts twee nieuwe gevallen voor. De ziekte heeft zich ook tot andere districten uitgebreid. In Hove in Sussex zijn twee kinderen gestorven, terwijl zeven in het plaatselijk ziekenhuis worden verpleegd. In Suffolk zijn twee kinderen het slacht offer geworden van de ziekte en ook in Grimsby in Lincolnshire hebben zich ver schelde gevallen voorgedaan. Warner Oland overleden. - De bekende filmartist Warner Oland, die beroemd is ge worden door zyn vertolking van de rol van den Chineeschen detective Charlie Chan, is Zaterdag in den leeftijd van 59 jaar over leden. Ernstig auto-ongeluk. - Bij Cheltenham (Eng.) is een auto met een autobus in bot sing gekomen en in brand geraakt. De vijf inzittenden zijn in de vlammen omgekomen. Scheepsbotsing op Iersche Zee. - In de Iersche Zee is na een botsing tusschen het Britsche stoomschip Cambria en den Brit- chen treiler Alcazar de visschersboot gezon ken. Zeven personen zijn verdronken. Drie baders door den bliksem getrof fen. Op het strand by New York heeft de bliksem drie baders gedood en zestien ge wond. Tengevolge van de paniek, welke hierdoor onder de badgasten ontstond, zyn nog negen personen gekwetst. Betooging na afloop van een gym- nastiekfeest. - In een officiéél communiqué deelt de Tsjechische regeering mee, dat op een op 7 Augustus te Zatec (Saar) gehou den gymnastiekfeest voor Duitsche arbeiders een betooging heeft voorgedaan. Toen een groep turners na de uitvoering weer naar het station ging, bevond zich op het voor naamste plein een groote menigte. Uit deze menigte klonken scheldwoorden en eenige personen spuwden in de richting der gym nasten. Het kwam tot een vechtpartij, hoe wel de politie direct ingreep. Verscheiden personen werden gewond. Aangezien zich een groote menigte op het plein bevond, was de politie genoodzaakt haar te verspreiden. Voor het hotel Schwarze Henne ontstond een nieuwe vechtpartij waarbij één persoon licht gewond werd. Drie politiebeambten liepen eveneens eenige wonden op. De orde kon worden hersteld. Er is een onderzoek gaande. De „Queen Mary" verbetert een record. - Officiéél wordt medegedeeld, dat de „Queen Mary" den Oceaan in westelijke richting is overgestoken in 94 uur 48 minu ten. De gemiddelde snelheid bedroeg 30.99 knoopen. De snelste reis tot nu toe, die van de „Normandië" was 95 uur 2 min., terwijl dit schip zyn snelste reis in oostelijke rich ting maakte in 94 uur 7 minuten. Konstantin Stanislavsky overleden. - Op 75-jarigen leeftijd is te Moskou de kun stenaar en regisseur Konstantin Stanislavsky, een der stichters van het theater te Moskou, overleden. Noodweer in Frankrijk. - In verschei dene streken van Frankrijk is gisteren ern stige schade aangericht door hagel en wolk breuken, zoodat zelfs het spoorwegverkeer moest worden gestaakt. In den dierentuin te Parijs werd een ijs beer, vermoedelijk uit angst voor een on weer, wild. Het dier trachtte over de gracht te springen, welke zij verblijf van de toe schouwers scheidt. De 'beer slaagde niet hierin en viel in de gracht en in zijn angst beet het dier in den arm van een bezoeker om hem mee te trekken. Dank zij de hulp van talrijke te hulp snellende personen, ont kwam het slachtoffer met een vleeschwond. HET LOON IN DEN PROEFPOLDER GEESTMERAMBACHT. Het is met de loonen in de werkver schaffing in het Geestmerambacht nog niet in orde. De loonen, welke in den proefpolder worden verdiend, laten soms veel te wenschen over. Zaterdag kwamen een aantal werkloozen uit Broek op Langendyk thuis met de mededeeling, dat zij na een week van hard werken met diepspitten een weekloon van 7.68 hadden verdiend. Dat dit veel te weinig is, behoeven wij niet te vertellen. Het is dan ook te verkla ren, dat deze arbeiders zeer ontevreden waren. De reden van hun geringe verdien ste moet waarschijnlijk gezocht worden in de te hooge eischen, welke worder gesteld door de Ned. Heide Maatschappij. De men schen zijn n.1. nog niet geroutineerd in dit werk, terwijl zij ook niet de beschikking hebben over het gereedschap, dat hier voor noodig schijnt te zijn. De aanschaffing daarvan vraagt echter een groot gedeelte van een weekloon, vooral wanneer slechts zoo weinig wordt verdiend als hierboven vermeld is. PRIMEERING WARMBLOED- MERRIEN. In afwijking van de mededeelingen, ter premiekeuring te Heiloo en Slootdorp ge daan, zijn de volgende premiën aan tuig- paardmerriën toegekend: Heiloo (1 Juli): Veulen M. tJluma van N. Appel te Schagen, 15; veulen M. Fepora van C. Dijkshoorn te N. Beemster; veulen M. Wubalda van A. Appel te Scha gen; veulen M. Ugila van C. Muys te Heiloo en veulen M. Oka I van C. Muys te Heiloo, elk 10. 1-jarige merriën: Budana van J. Muys, Heiloo, 15. 2-jarige merriën: Nubertine van C. Oly Jr., Heiloo, 20. 3-jarige merriën: Zoka I van C. Muys Kzn., Heiloo, 20. 4-6-jarige merriën met veulen: Uluma van A. Appel te Schagen, 20; Veina I van P. J. Vlam, Burgerbrug, 20. 4-6-jarige guste merriën: Utilla van A. Zwart, Heiloo, 20; Udonna van J. Muys, Heiloo, 15. Slootdorp (1 Juli)Ceres van F. A. Melchior te Winkel, 15; Ciska van H. Grin te Slootdorp, 15; veulen M. Tova van M. van Wieringen te Anna-Paulowna 15 veulen M. Sesba van N. J. G. Geertsema te Kolhorn, 10. 1-jarige merriën: geene. 2-jarige merriën: Aletta van M. van Wieringen te Anna Paulowna 10 en Kelia van K. Reijne Kzn. te Barsinger hom 10. 3-jarige merriën: Zonnekind je van H. C. Kooy te Harenkarspel 20; Zandra van P. D. de Graaf te Schagerbrug 20; Zon ja van P. Saai te Wieringerwaard 20; N. N. van J. Nieuhoff te Wieringermeer 20. 4-6-jarige merriën met veulen: Uranie van K. Reijne Kzn. te Barsingerhom 20; Verenie van D. Kaan Kzn. te Wieringer waard 20; Gameta van N. J. G. Geertse ma te Kolhorn 20. 4-6-jarige guste merriën: Vazelle van H. C. Kooy te Harenkarspel 20; Wuska van P. N. Spaans te Barsingerhom 25; N. N. van J. Halfweeg te Wieringen 15. Jaarvergadering Burgerwacht. Donderdagavond half acht hield de Burgerwacht in hotel De Burg de jaarlijk- sche algemeene vergadering. Het financieel verslag gaf een batig saldo aan van 21.02. Met bestuursverkiezing werden de hee- ren W. Kuin en S. Tromp herkozen. Men besloot, in verband met den komende pro vinciale wedstrijd te O verveen, zoo spoedig mogelijk weer te gaan oefenen. De heer Tromp stelde een chronometer beschikking van een onderlingen wedstrijd. Vijf nieuwe leden werden ingeschreven. De heer A. Vonk ging over naar den vrij- willigen landstorm. Hierna deed de com mandant verschillende mededeelingen betr. het luchtbeschermingsplan. Het doel is de burgerwacht in te schakelen. Als hoofd der luchtbescherming wees de burgemeester den commandant aan. Er volgde ee.. levendige gedachtenwisse- ling op deze uiteenzetting, waarbij o.m. de wenschelijkheid naar voren kwam, de ge neeskundige afdeeling samen te stellen uit leden van de EHBO. De gasverkennings- en ontsmettingsafdeeling zullen gevormd moe ten worden door de burgerwacht, terwijl de technische afdeeling zal moeten worden be zet door vaklieden, de brandweerafdeeling door leden van de plaatselijke brandweer. Gebruikt zullen kunnen worden de z.g. niet-dienstplichtigen, dus zij die zijn afge keurd, tusschen 20 en 56 jaar, en de buiten gewoon dienstplichtigen, zy die wegens broederdienst zijn vrijgesteld, tusschen 30 en 56 jaar. De prijzen van den onderlingen wedstrijd werden hierna uitgereikt. De uitslagen luidden: Klasse A. Ie pr. K. Bekker, 2e pr. P. F. Slot, 3e pr. A. Vonk en 4e pr. J. Stoop; Klasse B.: Ie pr. A. Reek, 2e pr. C. Bruin; Klasse C.: Ie pr. H. Vonk. Een aanrijding. Zondag zyn een paar jongetjes op den nieuwen weg tegen elkander gereden, met gevolg, dat W. M. en Jb. Br. vrij ernstig werden gewond. De een aan een oog en de ander aan een been. Internationale Jeugd bijeen komst. Woensdag a.s. vangt in Groet de inter nationale jeugdbyeenkomst van esperan tisten aan. Dan zullen zich ruim 200 jeug dige esperantisten uit verschillende landen van Europa verzamelen. De organisatie van deze bijeenkomst is in handen van mevr. van Veenendaal en van den heer Bant te Groet. Het behoeft nauwelijks betoog, dat voor het welslagen der bijeenkomst veel moei lijkheden waren te overwinnen en het is daarom prettig, dat van de zyde van het gemeentebestuur goede medewerking is verleend, zoodat den deelneemsters eq deel nemers in de openbare school te Groet en het gem. gymnastieklokaal te Bregtdorp nachtverblijf kan worden verleend. De maaltijden zullen worden genuttigd in het r.k. vereenigingsgebouw te Catrijp, daartoe welwillend door het r.k. kerkbestuur afgestaan. Men heeft voor de congressisten een bui tengewoon aardig programma samengesteld, waaraan zij zelf in niet onbelangrijke mate hunne medewerking zullen verleenen. Voorts zullen ook enkele tochten door Noordholland worden georganiseerd, waar bij natuurlijk een bezoek aan de kaasmarkt te Alkmaar wordt gebracht. Zaterdag 13 Augustus a.s. vindt een offi- cieele feestavond in „De Rustende Jager" te Schoorl plaats, waartoe het gemeentebestuur en andere autoriteiten zijn uitgenoodigd. Muzikale rondwandeling. Door de goede zorgen van de V. V. V. Noordkennemerland vond Zaterdagavond j.L wederom een muzikale rondwandeling van het fanfarecorps „De Vriendschap" plaats. Daar er in Schoorl momenteel zeer veel gasten vertoeven, was de belangstelling voor dezen rondgang heel groot, en velen maakten de wandeling door het dorp mede. Een aantrekkelijke tentoonstelling. In de kerkekamer, gelegen achter de hervormde kerk, is door de goede zorgen van ds. A. J. P. Boeke wederom een aan trekkelijke tentoonstelling ingericht. In het bijzonder werd ons oog getrokken door het historische gedeelte, waarin bij zonder mooie oude platen zijn opgenomen, uitbeeldende o.m. de eertijds te Kamper duin gestaan hebbende hervormde kerk. Deze afbeelding dateert uit het jaar 1724. In verband met het feit, dat het in den a.s. herfst twee eeuwen geleden zal zijn, dat de hervormde kerk te Groet in gebruik werd genomen, heeft ds. Boeke eenige oude beschrijvingen van Groet ter inzage neer gelegd. In één dezer vinden wij over het dorp Groet het volgende opgeteekend: ,,'t Dorp Groet prijkt met vele schoone dorpen, Kennemerland van ouds vermaard. Groet schoon 't minste van die dorpen, heeft nogthans gelyken aart". Zy nog opgemerkt, dat in de kerkklok staat vermeld: „Dorch des Klockesslag ge- denck des stervensdagh". Van wel zeer actueel belang is de even eens in deze tentoonstelling opgenomen proeve van het nieuwe psalmen- en gezan- genboek. Ds. Boeke is lid van de in 1928 door de synode ingestelde commissie voor de her ziening van het psalmen- en gezangenboek. Na tien jaar arbeid is deze commissie thans met dit belangrijke werk gereed gekomen en men hoopt dat het nieuwe boek vóór het einde van dit jaar zal verschijnen. In de bestaande psalmen is, naar ds. Boeke mededeelde, geen wijziging gebracht, doch wel zijn een honderdtal gezangen vervan gen door anderen, welke zijn overgenomen uit den zangbundel van de Oude Kerk. Voorts zyn hierran nog toegevoegd een aantal welbekende Hollandsche volks liederen. Ten slotte is nog een gedeelte der ten toonstelling gewijd aan de reorganisatie der hervormde kerk, waaromtrent de synode dezer dagen een beslissing zal nemen. Al met al is een bezoek aan deze kleine doch aantrekkelijke tentoonstelling voor hen die zich voor deze zaken interesseeren, zeer aan te bevelen. Collecte Roode Kruis. Evenals in Bergen vond ook in Schoorl Zaterdag j.1. de jaarlij ksche collecte voor het Ned. Roode Kruis plaats. De opbrengst bedroeg ruim 80, hetgeen voor Schoorl een groot succes genoemd mag worden. Een zeer geslaagd strandfeest, De V.V.V. Groet, Camperduin en om geving organiseert telkenjare voor de kin deren van de te Groet en Camperduin ver toevende gasten een strandfeest. In tegenstelling met het vorige jaar toen het stroomde van de regen, werd het strandfeest gistermiddag begunstigd door mooi weer. Omstreeks half twee verzamelden eenige honderden kinderen zich in het dorp Groet en werd de stoet samengesteld, want het is zoo de gewoonte, dat de kinderen in op tocht van het dorp Groet naar het strand marcheeren. Natuurlyk ging aan het hoofd van den stoet het fanfarecorps „De Vriendschap", op welks medewerking nimmer tevergeefs een beroep wordt gedaan, indien het er om gaat de gasten enkele prettig uren te bezor gen. Op het strand, waar het ontzettend druk was, uiteraard tot groote vreugde van de beide strandexploitanten, was een gedeelte door den heer Groothoff voor de kinderen afgestaan. Het zeer groote aantal kinderen maakte het noodzakelijk, dat de deelnemers en deelneemsters in groepen werden ingedeeld, omdat de spelen vlot konden worden afge werkt. Er werd door de deelnemertjes een enthousiasme en felle strijd gestreden en het is een nog niet beantwoordde vraag wie het meest hebben genoten de toeschouwers of de strijdenden, het was een zeer grappig en leuk strandfeest, waarvoor den organisa toren een woord van groote hulde niet mag worden onthouden. Wellicht was voor de kinderen het hoog tepunt van den middag de tractatie: een glas ranja, een koek en een reep chocolade. Het fanfarecorps heeft ondanks de groote warmte tijdens het strandfeest menig vroo- lyk nummer doen hooren, hetgeen de toch al opgewekte stemming zeer ten goede kwam. 's Avonds was voor de volwassen gasten een bal met attracties georganiseerd in de groote danstent op het terrein van den heer Huiberts. Dank zy de mindere warmte, was de animo voor het darysen vrij groot en dit was dan ook een zeer geslaagd einde van een ge- zelligen zomerfeestdag. De heer C. Spaansen Gemeente raadslid. Naar wij vernemen, is het definitief, dat de heer Spaansen als Gemeenteraadslid zitting zal nemen. Deze vacature was ont staan door het bedanken van wethouder Hemmen. De collecte voor het Centraal Ge nootschap; l1/» cent per inwoner. De collecte voor het Genootschap voor uitzending van kinderen naar vacanties- en herstellingskolonies heeft 155 opge bracht. Hoewel het bestuur al uiterst te vreden is met dit resultaat, vinden wij, dat deze opbrengst uiterst laag is, omdat de gasten en kampeerders meegerekend gemiddeld per hoofd niet meer dan l'/t cent is bijgedragen. Het 10e kinderstrandfeest schitte rend geslaagd. Het kinderstrandfeest mag zich telken jare in steeds stijgende medewerking der bevolking verheugen. Dit bleek ook Zater dag weer, toen onder leiding van de orga nisatrice, mej. A. Plas, oud-directrice van het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch, een 400-tal kinderen, vooraf gegaan door de D. I. U., door ons dorp marcheerden naar het strand. De kinderen waren in leeftijd, groepen, jongens en meisjes, apart, ingedeeld. Deze dertien groepen hebben de jury en de leiding veel werk bezorgd. Van de vele objecten, die de kinderen in het zand hadden geconstrueerd willen wy twee dingen noemen, t. w. een zittend en liggend konijn door Jan de Groot gemaakt entwee opschriften die aller waardee ring wegdroegen, n.1. dat de twee dochter tjes van den heer Grijzen hadden uitge beeld; Hoe en waar leer ik zwemmen? Zij kregen er een eersten en een derden prijs voor. Natuurlijk bracht het zakloopen en het hardloopen met hindernissen, alsmede het touwtrekken en de vele anderen spe len de noodige lachspieren in beweging. Niet vergeten werd den inwendige mensch te versterken. De kinderen hebben volop genoten van de vele versnaperingen en de limonade. Het weer heeft uitstekend meegewerkt dat dit feest geslaagd is, het deed prettig aan dat de burgemeester den heelen mid dag de verrichtingen der kinderen heeft gadegeslagen en blijk heeft gegeven met de jeugd mee te leven. De jury bestond uit mej. A. Plas, den heer en mevr. dr. Teenstra van het pro vinciaal ziekenhuis, dr. v. 't Hof en echtge- noote, mej. Vos, directrice, van het prov. ziekenhuis, mevr. v. d. Want, alsmede de heeren Ditmars, A. v. Weenen (die mede de rechterhand is van de organisatrice) H. v. Amesfoort en nog eenige dames en hee ren. Er "ïceft weer een prettige drukte geheerscht. Honderden zyn vertrokken, doch hon derden zijn hun intrek komen nemen. Er zyn Zaterdag en Zondag weer de noodige verhuizingen geweest van gaande en komende gasten. Dit bracht weer heel wat drukte met zich mee. De bussen, het spoor, de taxi's, kortom allen hebben weer ge profiteerd van dezen omstandigheden. Vooral de café's kunnen terug zien op een paar goede dagen. Autotocht ouden van dagen. Dank zij de groote milddadigheid van Ursem's ingezetenen kon aan de ouden van dagen alhier weer een onvergetelijke dag worden bezorgd. Dank zij het ijverige co mité onder leiding van de heeren P. Aaij en C. Petiet werd met 2 autobussen een tocht gemaakt naar Valkenveen en Soesterberg. Onder prachtig zomerweer werd de tocht volbracht, natuurlyk met hier en daar eens een heerlijke pleisterplaats aan te doen en op de terugweg een bezoek aan A'dam. Wacht u voor den hond. Zaterdagmorgen liep de heer D. Won der te Rustenburg nabij het café van den heer J. Kok op den weg, toen de hond van laatstgenoemde zich van zijn ketting had losgerukt, op den heer Wonder toevloog en hem in zyn rechterarm zoodanig beet, dat doktersbehandeling noodig was. De Morgenstond.., De vroege morgen was koel en sereen. Een hooge blauwe hemel, zoo wijd en zoo ver, dat ze oude Duitsche liederen in je wak. ker'roept, de zon, die alleen nog maar stra. lend is, zonder zengend te zyn, een koel windje, dat de bladeren doet ritselen. We gaan de hei over. Het is er nog stil, al geven de roode vlaggen langs het schietter- rein reeds het onveilig signaal. Siegfried schrikt even op voor het geknerp van de schelpen op het pas geteerde fietspad. Twee jongens met vacantie suizen voorbij. Hun snelle vaart wekt in den schimmel verlan gens en als even later het smalle spoor, dat we gevolgd hebben, de hei in buigt, beweegt hy even de ooren en schudt de manen in een welbekend gebaar. In menschentaal overgezet beteekent dat: Ik wou die twee wel inhalen. Mag ik? Hij mag. De snelle galop is als zweef, vlucht. Soepel, deinend schiet het paard met je vooruit. In het vroege zonlicht glanst zyn robe als matzilver en even komt me in de gedachten wat iemand laatst van hem zei: een paard uit een sprookjeOverigens is er niet veel etherisch aan hem. Hij is een groote, forsche kerel, die bewust van zijn kracht en het is iederen dag opnieuw een reden van dankbaarheid en vreugde voor me, dat hij die kracht alleen maar ten goede aanwendt. Anders Het spoor loopt dood in de lange hei. Even later wenden we rechtsaf en klimmen langzaam omhoog langs de nauw merkbare helling. Op het hoogste punt kijk is even om. Ginds in de diepte, over de Treek en verder weg hangt een wazige nevel, die de omtrekken vervaagt. Hierboven staan wij in den hellen zonneschijn. Dan zoeken we de schaduw van de zware bomen in een stille laan. Het is zoo vredig en zoo stil, de och- tend schijnt er een te zullen worden om met gouden letters aan te teekenen. Een paar uur van volmaakte vrede, waarover eigen lijk niet veel te vertellen valt. Les peuples heureux n'ont pas d'histoire. En wat je zelf droomt en fantaseert heeft voor anderen immers niet de minste waarde. Of zy moeten het mee kunnen beleven. Intusschen verloopt het toch weer een beetje anders dan het belooft. Eerst passee- ren we het huisje, waar vroeger Siegfried's kleine vriendinnetje woonde. De luiken zyn weer open, buiten hangt een kleedje, by de pomp staat een meisje op bloote voeten. Een groot meisje al, maar dat zegt Siegfried niets. Het huis is weer bewoond, dus het kindje is terug gekomen. Hij geeft teekenen van blijdschap, hy krijgt haast, hij wil zijn vriendinnetje gaan begroeten. Er is veel dat ik hem kan doen begrijpen, maar dit niet. De ontgoocheling kan ik hem niet besparen. Zelf moet hij ervaren, dat hij zich vergist. De désillusie kom snel en hevig. Een groote, forsche vrouw, slaat aan de voordeur een mat uit en gaat dan binnen zonder hem een blik waardig te keuren. Zwaar valt de deur dicht. Het ontstemt hem hevig. Het irriteert hem bovenmate. Of het de mat is of het gebaar of zyn eigen overwe gingen of alles by elkaar, hei is moeilijk te zeggen, maar op hetzelfde oogenblik wordt hij prikkelbaar en boos. Hij negeert het troostend gebaar van mijn hand op zijn nek hij vindt alles opeens naar en hij wil weg. Het wordt nog veel naarder. Want een eindje verder staat een groote militaire tent, die veel te rond is en veel te wit En nog wat verder hebben ze rails gelegd voor een munitietreintje op ons paadje en er staat een rare hut met gazen wanden op ons veldje en er loopen soldaten en die geven een demonstratie van onzen veredelden volkszang en er zijn anderen, die hout hak ken en er puft ergens een machine en er rammelen wielen achter een rij struiken, zoodat je niet kunt zien wat het eigenlijk is en het moest allemaal „niet maggen". Vijf minuten lang heb ik alle wijsheid en geduld noodig om Siegfried langs dit pad te loodsen. Als hij zyn zin mocht doen was hij waarschijnlijk al thuis. En het kost nog aan zienlijk langer om hem weer een beetje in zijn humeur te brengen. Wég morgenstem ming, weg pais en vree. Achterdochtig speurt hy rond naar meer mogelijke stoornissen en het is waarlijk zijn schuld niet, als hij ze niet vindt. Toch kan je niet zeggen, dat hij ondeugend is. Alleen maar geprikkeld en in een stemming van zeer wankelbaar even wicht. Een paar rammelende vrachtwagens en vlak daarop twee autobussen met zingende schoolkinderen, dicht bij huis, Maar ja, als ik het dan per sé niet hebben wil, dat hij wegholt en als een slecht opgevoed paard in galop het erf van den stal oprent, als ik er op sta, dat hij zich netjes zal gedragen, nu goed, dan zal hij wel gehoorzaam zijn en braaf doen alsof niets hem kan doen schrik ken en uit zijn rust brengen. Maar als ik naast hem sta en hij den neus in het koele water van den drinkbak steekt, zie ik duidelijk een knipoog. Het kan na tuurlijk ook een zonnestraal zyn, die door de bladeren valt en in donkerblauwe iris weerspiegelt. Dan betrekt de lucht en plot seling begint het te regenen. Wij hebben het schoonste uur van den dag geplukt. TRIXIE. Verdwenen molens. Was de watermolen in den Hempolder wegens moderne bemaling, alhoewel van haar wieken ontdaan, nog blijven staan, thans is deze geheel gesloopt wegens te hooge kosten van onderhoud. De molen da teerde van het jaar 1607. Thans zijn vier watermolens in deze gemeente, welke stonden aan de westzijde van het Kanaal en Alkmaarder Meer, verdwenen. Alleen de Noordermolen van den Groot Limmerpolder is nog in werking.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8