DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Chineesch tegen-offensief aan de Jangtse. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groofe contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 185 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 9 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 140e Jaargang Belangrijke successen in Honan en Zuid-Sjansi. Moorddadige bombardementen op Kanton. Hevige gevechten aan de Koreaansche grens. Formeele stellingenoorlog. De algemeene toestand. Mishandeling van Duitsche Joden. 80 Dooden in een concentratiekamp. Kalm weekend in Palestina. Gisteren opnieuw daden van terreur. Incident in Bohemen. Felle Duitsche pers-aanvallen. ALKMAARSCHE COURANT. De Chineesche strijdkrachten op den noordelijken oever van de Jangtse heb ben over het geheele front van Tsjieng- sjan tot Hwangmei een algemeen offen sief ingezet. De Japanneezen worden ge leidelijk teruggedreven. De troepen rukken bij hun offensief in drie colonnes parallel op een front van 50 mijl op. Volgens den Chineeschen militairen woordvoerder verloren de Japanneezen tweeduizend man aan dooden en gewon den in één enkelen sector tijdens den nieuwen opmarsch, terwijl een van de regimentsbevelhebbers der Japanneezen gedood werd. De Japansche aanvallen op den Zuidelij ken oever van de Jangtse zijn afgeslagen, zoo wordt voorts van Chineesche zijde me degedeeld. Chineesche kringen te Sjanghai zijn op getogen over de berichten betreffende Chi neesche successen aan de Noordelijke en Zuidelijke oevers van den Jangtse. De Ja panneezen bewaren het stilzwijgen over de operaties bij Kioekiang. De strijd bij Kioekiang. De Chineesche luchtstrijdkrachten en ar tillerie zijn Zondag langs den Jangtse uiterst actief geweest in de nabijheid van Kioe kiang, aldus het Chineesche telegraaf-agent- schap. Chineesche vliegtuigen wisten drie Japansche oorlogsschepen te vernielen, ter wijl het geschut drie Japansche troepen transportschepen verwoestte nabij Kweitsji, een punt ten Oosten van Kioekiang. Een dezer transportschepen staat in brand en verkeert in zinkenden toestand. Zondagmid dag is nog een vierde met troepen beladen Japansch transportschip door de Chineesche artillerie getroffen nabij Kweitsji. Vele leege Japansche transportschepen vertrekken stroomafwaarts uit Kioekiang in de laatste paar dagen. Naar gemeld wordt, geschiedt dit met de bedoeling Japansche versterkingen stroomopwaarts te brengen. Deze versterkingen, zoo wordt gezegd, ko men uit Mandsjoerije. In den militairen toestand rondom Kioe- jj. kiang is geen wijziging getreden. De Japan- sche pogingen om door de Chineesche ver dediging heen te breken, zijn verijdeld. Voorts wordt gevochten in de buitenwij ken van Taihoe, waar de Chineesche troe pen een krachtige poging in het werk stel len tot herovering der stad. Verder zijn de Chineesche troepen actief in de nabijheid van Tsiengsjan. Uit Hongkong meldt het Chineesche tele- graaf-agentschap dat de Chineesche troepen gisteravond een plotselingen aanval hebben gericht op de Japanneezen te Poetoeng. De gevechten, die des avonds om zeven uur be gonnen waren, duurden om tien uur nog voort. Vorderingen aan het Honan-front. Omtrent den strijd aan het Honan- front, meldt het- genoemde agentschap, dat de Chineezen daar snelle vorderin gen maken. Zij hebben reeds Yoesji, Tsjinlioe, Tsjisien, Toenghsoe, Taikang en Loeyi heroverd in Oost-Honan. Ook Tsjetsjeng op 40 K.M. ten Zuid-Westen van Kewiteh, aan de Loengnai-spoor- lijn, is heroverd. Met uitzondering van punten langs de Loenghailijn zijn thans de meeste steden in Oost-Honan, die al eens in Japansche han den waren gevallen, door de Chineezen her overd. Ongeveer 60 pCt. der Japansche troepen langs den Loenghai-spoorweg is overge bracht naar het Jangtsefront. Successen in Zuid-Sjansi. In Zuid-Sjansi zijn Japansche troepen van de 1108ste divisie die westelijk oprukten van Siiisjoei naar het Noord-Westen van Joeant- sjoe, door Chineesche troepen opgevangen en na gevechten, die eenige dagen duurden, op de vlucht gedreven. Minstens vijftien honderd Japanneezen sneuvelden, veertig werden gevangen genomen, terwijl tweehon derd auto's, zeven loopgraafmortieren, der tig lichte en zware mitrailleurs, driehonderd geweren en andere militaire uitrustingstuk ken buitgemaakt werden. Een buitenlandsch reiziger, die zoojuist teruggekeerd is van een verbluf van drie maanden in de provincies Soeijoean, Sjansi, Hopei, Sjantoeng, Honan en Sjensi verklaart, dat vele aan de spoorlijnen gelegen steden in die provincies nog in Chineesche handen zijn en dat het plaatselijk bestuur dier steden zijn bevelen krijgt uit Hankau. Bombardement van Kanton. Kanton is door Japansche vliegtuigen he vig gebombardeerd, o.m. werd de Fransche kathedraal in deze stad zeer beschadigd. Havas meldt, dat geen pen het schouwspel kan beschrijven van de binnen en buiten de kathedraal liggende dooden en gewonden tusschen de puinhoopen. De zijkapellen der kathedraal zijn vernield. In het kerkgebouw ligt de vloer bezaaid met brokstukken der kostbare ramen. Het hoofdaltaar is onge schonden. Op het dak van de kathedraal woei een groote Fransche vlag, die men moeilijk over het hoofd kon zien. Bovendien ligt de kerk in een volkrijke buurt, waar zich geen en kele militaire inrichting bevindt. De om streeks twintig bommen, die in de nabijheid vielen, hebben ruim honderd burgers gedood en waarschijnlijk ruim tweehonderd perso nen gewond. Onder de slachtoffers in de om geving van de kerk bevinden zich talrijke vrouwen en kinderen. Een vrouw, die in de kerk geknield lag te bidden, werd gedood. De bisschop, die in zijn werkkamer zat te schrijven, toen het bombardement begon, werd niet getroffen. Na het bombardement verklaarde mgr. Fourquette, die reeds 43 jaar in Kanton woont, tegenover een correspondent van Reuter: „Ik vraag mij af, waarom men dat gedaan heeft. Er zijn in deze wijk geen ka nonnen, geen bewapening of soldaten. Ik zal weigeren deze wijk te ontruimen. De kathe draal zal een toevlucht blijven voor vluchte lingen." Kanton opnieuw gebombardeerd. Vanochtend vroeg hebben twintig Japan sche vliegtuigen Kanton gebombardeerd. Zij wierpen bommen naar de electrische centrale en op den Bund, Acht vliegtuigen bombar deerden de spoorlijn KantonHankau. De toestellen werden beschoten door de lucht doelartillerie. Geruchten te Sjanghai. Er zijn allerlei maatregelen getroffen voor de handhaving van de orde in de internationale nederzetting te Sjanghai, in verband met hardnekkige geruchten, volgens well I Chineesche guerillaben- den de stad zouden willen aanvallen, terroristische betoogingen zouden wor den gehouden en plannen zouden be staan voor aanslagen op de leden der nieuwe regeering en Japansche inwo ners. Al die plannen zouden ten uitvoer gelegd worden op 13 Augustus, omdat het dan een jaar geleden zal zijn, dat het incident te Sjanghai tot strijd aanleiding gaf. In het ge heel zijn 15.000 man troepen van de verschil lende nationaliteiten gemobiliseerd: gepant serde wagens worden gereed gehouden met ingang van heden zijn in de Fransche en de internationale concessie bepalingen afgekon digd, volgens welke men zich na bepaalde uren niet meer op straat mag begeven. De openbare vermakelijkheden zullen van 11 tot en met 13 Augustus gesloten zijn, terwijl de winkels vroeger dan anders sluiten. Ook van Japansche zijde zijn uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. Er zijn ook gisteren nog hevige ge vechten geleverd aan de Koreaansche grens tusschen de Japansche en Sowjet- Russische troepen. Wijziging in den toestand schijnt hierdoor niet gekomen te zijn. Uit Tokio wordt gemeld, dat Japan nadere verbitterde gevechten van gisteren in het bezit is gebleven van de heuvels van Tsjangkoefeng en Sjatsau- ping. Geregelde stellingen-oorlog. De speciale correspondent van Reuter aan de grens tusschen Sowjet-Rusland en Mandsjoekwo meldt uit Yoeki, dat de strijd tusschen de Japansche en de Russische troepen op de heuvels langs deze grens gisteren verre den omvang van een grens incident te buiten is gegaan. Er wordt een geregelde stelling-oorlog gevoerd langs een front, dat vier mijlen lang is. De inzet van den strijd wordt gevormd door de bei de strategische heuvels Tsjangkoefeng en Sjatsauping. Men gelooft echter, aldus meldt de cor respondent verder, dat de Russen thans een geheele divisie, bestaande uit ongeveer 12.000 man, met 200 tanks en op zijn minst 200 vliegtuigen hebben geconcentreerd in de onmiddellijke nabijheid. Slechts enkele honderden meters terrein liggen tusschen de tegenover elkander staande strijdkrach ten en deze strook ligt nu bezaaid met lijken, geweren, mitrailleurs en een paar verlaten tanks. Van tijd tot tijd ziet men, hoe een gewond soldaat zich naar de linies van zijn troepen sleept. Japansche berichten. Sovjet-troepen ter sterke van ongeveer een bataljon hebben gisteren in den loop van den ochtend onder dekking van de ar tillerie verscheidene malen de Japansche stellingen op den heuvel van Tsjangkoefeng aangevallen, doch telkens werden zij door de Japanneezen teruggedreven. Slechts 200 meter scheidde de Japansche en Sovjet- Russische troepen op den Tsjangkoefeng- heuvel, doch omstreeks één uur in den middag trokken de Sovjet-troepen zich 400 meter terug. Hedenmorgen wordt van Ja pansche zijde gemeld, dat de Russen zich verder terugtrokken. Volgens de correspondent van Domei zijn te Kojo tien huizen verwoest ten gevolge van den brand, die er ontstaan was na het bombardement door de Russen. Voorts werden, zoo meldt hij, Keilko en de spoor weg bij Kogi bestookt. Japansche cijfers. Het Japansche ministerie van oorlog pU' bliceert een communiqué betreffende de Japansche verliezen sedert het uitbreken van het conflict van Tsjangkoefeng. Tot zes Augustus bedroegen volgens deze mededee- ling de Japansche verliezen 70 dooden en 180 gewonden. Van zes tot acht Augustus bedroeg het aantal dooden en gewonden in het geheel 200, zoodat in totaal 450 man voor den strijd verloren werden. Volgens hetzelfde communiqué bedroe gen de Russische verliezen 1500 man. Voorts vernielden de Japansche troepen 100 tanks en kleinere vechtwagens, terwijl zes Russische vliegtuigen omlaaggehaald wer den. Twee dezer toestellen werden in Ko rea omlaaggeschoten. Cijfers van Russische zijde ontbreken tot nu toe. Zal Blücher zelf de operaties leiden? De Japansche pers beweert, dat de opper bevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten, maarschalk Blücher te Novo- kiefsk is aangekomen om persoonlijk de lei ding van de operaties op zich te nemen. „Geen invloed op de Chineesche campagne". In Japansche welingelichte kringen te Tientsin verklaart men, dat de zaak van Tsjangkoefeng slechts een afleidingskwestie is, die geen invloed zal uitoefenen op de Chineesche campagne. Japan, zoo zegt men, zal niét gedwongen zijn troepen uit China naar Mansjoerije te transporteeren. De Ko reaansche Kwantoengtroepen, aldus doet men eveneens in Tientsin opmerken, zijn sterk genoeg om het hoofd te bieden aan iedere gebeurlijkheid en Japan beschikt nog over 5 millioen manschappen in reserve, hetgeen ruim voldoende is. De zaak van Tsjangkoefeng vormt naar de hier heerschende meening een betooging van de Sowjets ten gunste China. Deze po ging beantwoordt overigens niet aan het doel, aangezien de inneming van Hankau er niet door zal worden vertraagd. Ten slotte gelooft men, ondanks den ernst der gevech ten aan den grens niet, dat Moskou een oor log wil, terwijl men er den nadruk op legt dat een regeling langs diplomatieken weg mogelijk blijft, erkent men echter, dat wan neer de Japansche luchtstrijdkrachten op een goeden dag tusschen beiden zouden komen, de toestand aanzienlijk ernstiger zal worden. Van de Russische bladen, die zich tot nu toe van elk commentaar onthielden, bespreekt thans de Prawda openlijk de mogelijkheid van een oorlog met Japan. Voorts vullen vele resoluties van trouw aan het regime het socialistische vader land de dagbladkolommen. Alkmaar 9 Augustus. In de buitenlandsche pers hebben eenigen tijd geleden geruchten de ronde gedaan dat Frankrijk de Spaansche regeering van nieuw oorlogstuig zou hebben voorzien, ter wijl voorts nieuwe afdeelingen vrijwilligers het republikeinsche front in Spanje zouden zijn gaan versterken. Enkele buitenlandsche bladen hadden on langs hierover de volgende „bizonderhe- den" medegedeeld: Twee wagons met 48 Oerlikon luchtdoelmitrailleurs met munitie van Zwitserland naar Barcelona zouden zijn vervoerd over Fransch gebied met toestem ming van de Fransche regeering. Te Bar celona zouden deze mitrailleurs zijn inge deeld bij de luchtbescherming van de stad. Dezelfde bladen berichten, dat 360 mitrail leurs van 8 kilometer door de fabriek Hotchkiss aan Barcelona zouden zijn gele verd en 28 Juli over zee zouden zijn vervoerd. Bovendien zou de Fransche in- terdance, volgens dezelfde bladen, aan de regeering van Barcelona 550.000 centenaar graan hebben afgestaan, welke in Augustus geleverd hebben moeten worden. Tenslotte zou de vice-minister-president van Frank rijk met den Spaanschen ambassadeur te Parijs overeengekomen zijn achtdduizend vrijwilligers naar Spanje te laten vertrek ken. Dat deze berichten juist in anti-Fransche kringen opgeld deden behoeft geen betoog. Duitsche en vooral Italiaansche bladen heb ben dadelijk melding gemaakt van deze ge ruchten. En hoewel gewoonlijk gezegd wordt, dat degene, die boter op het hoofd heeft niet in den zon moet gaan loopen, hebben Duitsche en Italiaansche bladen met veel ophef melding gemaakt van deze vermeende hulp aan Spanje en met een verbluffende brutaliteit protest aangetee- kend tegen deze snoode schending van de non-interventie bepalingen Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken heeft het dan ook thans noodig gevonden de geruchten met klem tegen te spreken. Hotchkiss heeft geen oorlogsma teriaal verkocht aan de Spaansche regee ring, terwijl geen wapens tegen aanvallen uit de lucht over Fransch gebied zijn ver voerd. Het gerucht, dat de Fransche vice-mi nister-president of een ander lid van de regeering met den Spaanschen ambassadeur te Parijs overeengekomen zou zijn, vrijwil ligers te laten passeeren, is reeds op 5 Augustus j.1. tegengesproken. Ook is onjuist, dat de Fransche intendance van haar graan voorraad aan Barcelona zou hebben ver kocht. Hieraan wordt toegevoegd, dat overigens het verkoopen van levensmiddelen op zichzelf niet in strijd is met de bepalingen van de niet-inmenging. De Engelsche pers kondigt aan, dat mi nister-president Chamberlain naar Londen terug zal keeren. De „Times" is van meening, dat de mi nister-president zich zonder twijfel op de hoogte zal laten brengen van den buiten- landschen toestand door lord Halifax, die iedere week twee of drie dagen op het ministerie van buitenlandsche zaken door brengt. Ook zal hij den toestand in Palestina bespreken met MacDonald, die morgen uit Jerusalem naar Londen terug zal keeren. De „Daily Herald" schrijft, dat Cham berlain van zijn terugkeer naar Londen ge bruik zal maken om zich met twee gevallen bezig te houden, n.1. Spanje en Palestina. MacDonald werd door den hooge-comissa- ris te Jerusalem en den generalen staf aangespoord krachtiger maatregelen te ne men tegen de Arabische terroristen. De minister-president heeft geen strenge re maatregelen willen nemen, evenmin trouwens de minister van koloniën, alvorens hij ter plaatse een onderzoek heeft inge steld. De plaatselijke autoriteiten houden evenwel voet bij stuk. Wat betreft het stilzwijgen van Franco over het Britsche plan, is men van oordeel, dat hierdoor een moeilijke toestand wordt geschapen. De weken gaan voorbij en ter wijl de Fransche grens gesloten blijft, gaan Duitschland en Italië voort het rechtsche Spanje te voorzien van wapenen en muni tie. In de Fransche „Populaire" schrijft Leon Blum ten aanzien van het uitblijven van het antwoord van Burgos op de Britsche voorstellen, dat de gemeenschappelijke actie van Engeland en Frankrijk gericht moet zijn op het uitoefenen van druk op Franco en Musolini. „Zij moeten het gevaar gevoelen, dat voor hen kwade trouw meebrengt. Men moet hen onder het oog brengen, dat zoolang de buitenlandsche corpsen niet uit Spanje zul len zijn teruggetrokken, het republikein sche Spanje niet verstoken zal blijven van alle hulp van buiten af". De vroegere Japansche minister van oorlog en huidige minister van „opvoeding en onderwijs", generaal Araki, heeft een correspondent van het „Berliner Tageblatt" in Tokio ten aanzien van den door de inci denten aan de Sovjet RussischeMands- joerijsche grens ontstanen toestand, o. a. verklaard, dat de vastberaden wil der Ja pansche regeering om den vrede te behou den zich zal kunnen doorzetten. De door de regeering voorgestelde en opgenomen onderhandelingen bewijzen haar wil tot vrede, zoo zegt Araki, „wanneer echter de Sovjets, aldus ging de generaal voort, hun uitdagend optreden verder mochten voort zetten, zullen wij vechten. Wij vreezen een oorlog op twee fronten niet. Voorloopig neem ik aan, dat tegen het einde van Augustus, of tegen het begin van den herfst zal zijn opgehelderd, of er vrede of oorlog zal zijn. Het enorme verschil in wereldopvatting echter en de voortdurende steun, die de Sovjets China verleenen, kan echter vroe ger of later een conflict doen ontstaan". „Wij vreezen een twee-fronten-oorlog niet!" wordt op het oogenblik van diverse zijde verklaard. Veel overtuigingskracht heeft een derge lijke frase echter niet. Men krijgt meerden indruk, dat Japan onder deze omstandig heden zich zóó een weinig moed wil in spreken! De „News Chronicle" deelt heden ochtend mede, dat in de maand Juli in het Duitsche concentratiekamp Buchen- walde bij Weimar tachtig joden zijn overleden. De doodsoorzaken zijn da zware arbeid en de slechte behandeling. De joden moeten van 's ochtends vier uur tot 's avonds acht uur steenen kloppen en indisciplinaire handelingen worden gestraft met geeseling, als regel vijftig slagen. Velen sterven tijdens of na de geeseling. Het blad schrijft verder, dat hoewel de nationaal-socialistische partij in haar geheel niet ontevreden is over de behandeling van de joden, het huidige systeem toch niet allen voldoet. Men klaagt erover, dat rijke joden een visum kunnen krijgen om te vluchten, terwijl bijna alle gevangenen van de concentratiekampen kleine burgers of arme lieden zijn. De correspondent van de „News Chro nicle" te Berlijn heeft telefonisch medege deeld, dat de Gestapo weigert het juiste aantal dooden te noemen, doch wel ver klaart, dat het genoemde cijfer onjuist is. Het is zeer moeüijk om juiste inlichtingen te verkrijgen, doch het aantal vaders, moe ders en echtgenooten te Berlijn, dat door de politie is geroepen om het stoffelijk over schot van hun familieleden, die in een con centratiekamp zijn overleden in ontvangst te nemen, is zeer groot. Dit stoffelijk over schot is de asch welke wordt overhandigd tegen de crematiekosten van drie Mark. Na een kalm weekend is de terreur giste ren in Palestina weer begonnen. In Toeïka- rem heeft een bende rebellen het bureau van het kadaster overvallen en zich meester gemaakt van de documenten en dossiers. In Tiberias is gistermorgen 'n bom ontploft op de Arabische markt. Een Arabier werd ge dood, negen Arabieren werden gewond. In Jeruzalem is een jood ernstig door schoten gewond door twee gemaskerde mannen. Op de grens tusschen Jaffa en Tel Aviv is een joodsch meisje door een bom gewond. Radiorede van den hoogen commissaris. De hooge commissaris voor Palestina heeft gisteravond in een radiorede een beroep gedaan op alle bevolkingsgroe pen hun uiterste best te doen, dat ,de vrede zal worden hersteld. Hij zeide o.m.: „Zij die geweld aanwen den om kracht bij te zetten aan hun eischen, doen het slechtste wat zij kunnen doen om de zaak, welke hun ter harte gaat te dienen en zij bewijzen de wereld slechts, dat zij on geschikt tot besturen zijn, hetgeen de regee ring noopt, niet toe te geven". De hooge commissaris zette uiteen, dat verscheiden maanden zullen verloopen aleer verandering in de politiek kan komen. Hij deed dit beroep op het geduld als een stap in de richting van den vrede, waarom allen bidden. Het Tsjecho-Slowaaksche telegraaf- agentschap deelt mede: Zondag 7 Aug. heeft zich in Zuid-Bohemen een be treurenswaardig incident voorgedaan tusschen Duitsche Tsjechoslowaken, van verschillende politieke overtuiging. Volgens het officieele verslag van het ge beurde zou te middernacht twist zijn ont staan tusschen 14 sociaal-democraten en drie aanhangers van Henlein. Een van deze, zekere Bayerle, werd tegen den grond ge slagen. Kort daarna is de man, die messte ken had opgeloopen, bezweken. De politie heeft alle personen die bij het incident betrokken waren gearresteerd. Tot nu toe is de oorzaak van het geschil nog niet vastgesteld, daar de gearresteerde per sonen een volledig stilzwijgen in acht ne men. Het onderzoek duurt voort. Nieuwe Duitsche perehetze. De dood van den Duitscher Bayerle tij dens het gevecht in het Glaserwald is voor de Duitsche pers aanleiding tot nieuwe felle aanvallen op Tsjecho-Slowakije. De bladen wijden een groot deel van hun eerste pa gina's aan deze gebeurtenis, onder het hoofd „weer 'n slachtoffer van den moord- lustigen haat der Tsjechen", „nieuwe golf van terreur in Tsjecho-Slowakije". De „Berliner Börsen-Zeitung" schrijft, dat de Duitsche openbare meening met woede van den moord heeft gehoord. Het Duitsche volk wil niet langer dulden, dat Duitsche mannen achtervolgd worden en een prooi worden van losgebroken benden. Ook de D.N.B. geeft een zeer eenzijdige lezing van het gebeurde. Het spreekt o!m. van een overval op drie Sudeten-Duitscbers

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1