DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Te Moskou acht men den toestand ernstiger. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 186 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 10 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Tokio verwacht echter binnenkort een regeling! Hevige gevechten aan de grens. De militaire toestand in China. Aanvallen op Soesoeng. Spaansche regeering is optimistisch. Regeeringssuccessen. De algemeene toestand. Wil Innitzer breuk met het Vaticaan? Plannen van Hitier. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. In buitenlandsche kringen te Mos kou gaat men den toestand, ontstaan door de incidenten aan de Mandsjoe- rijsche grens, steeds ernstiger achten. In den beginne daarover is men het eens geloofde de Russische regee ring, dat Japan nooit een oorlog zou durven wagen in verband met de vijandelijkheden in China. Thans echter wint de meening veld, dat de Japansche extremistische militairen vastbesloten zijn een oplossing te forceeren, den gematigden leden der regeering ten spijt. Ook de Russische regeering is echter stellig voornemens niet van haar eens in genomen standpunt af te stappen, zelfs indien daarmede een oorlog gemoeid zou zijn. Overal in het land worden nog altijd resoluties aangenomen, waarin aangedron gen wordt op een krachtig optreden tegen Japan. Binnenkort opnieuw besprekingen. Te Tokio is men over het algemeen optimistischer bij het beoordeelen van den toestand. In bevoegde kringen aldaar wordt vernomen, dat Litwinof en Sjigemitsoe binnenkort een derde onderhoud zullen hebben op een na der door de beide diplomaten te be- palen datum. In dezelfde kringen is men van meening, dat het tweede onderhoud op 6 dezer geenszins de hoop op een diplomatieke regeling, die na het onderhoud van 4 Augustus ontstaan was, vernietigd heeft. Men acht het waarschijnlijk, dat men tot een accoord zal komen over staking der vijandelijkheden en neutralisatie van een strook van het gebied tusschen de tegen over elkaar liggende infanterieën. Japan zal dan bereid zijn, te onder handelen over de instelling van een commissie, belast met het afbakenen van de grens. Het zal zelf in een geest van verzoening ermede accoord gaan, dat deze commissie bestaat uit Russen, Mandsjoes en Japanneezen in de ver houding van twee Russen tegen een Mandsjoe en een Japannees. Het is de wensch, dat deze commissie den weg effent tot de instelling van andere commissies, die de kwestie der grensge schillen in haar geheel zouden regelen, daar Tokio, volgens de herhaalde verkla ringen van Oegaki, tot hartelijke betrek kingen met Moskou wil komen. De gevechten der laatste dagen. De gevechten, welke in de laatste vier dagen aan een front van ongeveer 4 K.M. hebben plaats gehad, hadden tot resultaat zoo wordt uit Tokio geseind dat de lijken van 1000 Russische soldaten binnen de Japansche linies werden geborgen. Het ministerie van oorlog deelt mede dat be langrijke afdeelingen artillerie, cavalerie en infanterie van het roode leger thans geconcentreerd zijn bij Hansj, op ongeveer 18 K.M. ten noorden van Tsjang Koe Feng aan de westkust van de Possietbaai. Gistermiddag hebben deze strijdkrach ten versterking ontvangen van 50 tanks uit Novokievsk. Er wordt een versterkte linie aangelegd ten westen van Hansj. Hevig Russisch bombardement. Uit Yuki aan Japanscne zijde meldt de correspondent van Reuter het vol gende. Het geheele dorp Tsjang Koe Feng, dat aan den voet van den heuvel Tsjang Koe Feng is gelegen, stond gisteravond in vlammen, na een bombardement door de sovjet-Russische artillerie. Dit was het hevigste bombardement sinds het uitbre ken der vijandelijkheden. De correspondent, die van het in puin geschoten spoorwegstation het gevecht gadesloeg, voegt aan zijn bericht toe, dat de zware Russische artillerie zonder me- dedoogen het terrein langs het front van zeven K.M. heeft bestookt. Het was dui delijk, dat de Russische artillerie alle hoogten, welke zich in Japansche handen bevinden, geheel beheerschte. Het schijnt ongelooflijk, dat er nog Japansche soldaten in leven zijn gebleven om ze te behouden, doch toen het rook gordijn weg dreef, kon de correspondent duidelijk de Japansche kanonnen zien, die in actie waren, De schipbrug over de Toemen is even eens hevig bestookt. Het Japansche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat een passagierstrein in Noord Korea tusschen Spikai en Kogi gebombardeerd is door het Russische ge schut, met het gevolg, dat verscheidene burgers gewond werden. Sterke afdeelin gen Russische infanterie, ruiterij en artil lerie worden geconcentreerd ten zuidwes ten en ten noordwesten van Hansj, dat 20 kilometer ten noorden van Tsjangkoefeng ligt. Uit deze troepenbewegingen leidt men af, dat de Russchen blijkbaar een nieuwen inval op Mandsjoerijsch gebied in den zin hebben. De Russen leggen versterkingen aan tusschen Hansj en de grens. De sovjet-troepen zoo seint het Ja pansche persbureau Domei die gister middag een aanval op de Japansche stel lingen te Sjoelioefeng hebben ondernomen, zouden zich door de Japansche tegenaan vallen terug moeten trekken, doch de strijd, die een verwoed karakter draagt, duurt nog steeds voort. Voorts zijn gistermiddag verscheidene sovjet-vliegtuigen de Koreaansche grens gepasseerd, waarna zij aanvallen hebben gedaan op Keiko en Kojo. Zij werden echter door het Japansche luchtafweerge schut op de vlucht gedreven. Nieuw Japansch protest De eerste secretaris der Japansche am bassade heeft gistermiddag bij het Russi sche volkscommissariaat van buitenland sche zaken krachtig geprotesteerd naar aanleiding van de laatste botsing in de streek van Grodekof, ongeveer 200 kilo meter ten noordei van Tsjangkoefeng, op 7 Augustus. Volgens de Japansche lezing hebben de Russen daar de Japansche grenswacht met machinegeweervuur be stookt: zij werden echter met verliezen afgeslagen. Aan beide zijden waren ver scheidene dooden en gewonden. Ook dit protest is door het volkscommis sariaat afgewezen. Japans kabinet kwam bijeen. In de bijeenkomst van het kabinet, die gisterochtend is gehouden, heeft Itagaki verslag uitgebracht over den toestand aan de grens, terwijl minister Oegaki rapport uitbracht over het tweede onderhoud tus schen Litwinof en Sjigemitsoe. Hij zeide, dat de Russische regeering naar het schijnt, de verzoenende houding van Japan met eenzelfde houding wil beantwoorden. Naar het Chineesche telegraafagent- schap meldt, heeft generaal Tsjentsjeng een overzicht gegeven van den militai ren toestand aan het front van Kioe- kiang in de laatste paar dagen. Hij verklaarde, dat de gevechten het felst geweest zijn ten Zuiden van Kioekiang tus schen drie en zes Augustus, toen de Japan neezen herhaaldelijk aanvallen deden op de Chineesche stellingen. Bijzonder hevig was de strijd in den morgen van 5 Augustus, toen de Japanneezen onder dekking van -.waar artillerievuur en tanks een poging deden de Chineesche stellingen aan te val len te Lioetoesjan, den z.g. Ossekopheuvel, Haansjan, den Paardezadelheuvel en punten langs het Sjahofront ten Zuiden van Kioe kiang. De Chineezen verdedigden zich uit muntend en minstens tweeduizend Ja panneezen werden gedood. Intusschen was de geheele 106de Japansche divisie in den strijd geworpen, die nog verwoe- der werd toen Chineesche versterkin gen arriveeren, welke een tegenaanval op touw zetten en de Japansche troepen naar hun oorspronkelijke linie terug dreven. Den volgenden morgen, aldus ging gene raal Tsjentsjeng met zijn verklaringen ver der, hervatten de Japanneezen den aanval op Loehoesjan, den Tijgerheuvel, die ten Noorden van Lioetoesjan ligt. Spoedig ont wikkelde de strijd zich tot een gevecht van man tegen man. Zes maal wisselde de top van den Tijgerheuvel van bezeting, doch ten slotte werden de Japanneezen teruggeslagen. Toen de Japanneezen er niet in slaagden door de vleugelstellingen der Chineezen heen te breken, deden zij een wanhopigen aanval op het midden der linie, op zeven Augustus. Wederom ontmoetten zij krach- tigen tegenstand, zoodat vele Japanneezen gedood of gewond werden. Volgens de tot dusverre beschikbare gegevens is thans de Japansche op- marsch in Zuidelijke richting langs de spoorlijn KioekiangNantsjang defini tief tot staan gebracht. Sedert 7 Augustus is niet ernstig gestre den, met uitzondering van wederzijdsch geschutvuur op dit front. Aan het front ten Noorden van de Jangtse is de Japansche opmarsch in Westelijke rich ting te Hoeangmei tot staan gebracht aan de grens van Hoepeh. De Chineesche troepen doen thans tegenaanvallen op Hoeangmei en de voorhoede heeft de buitenwijken der stad bereikt, terwijl te Soesoeng alle strategische punten rondom de stad heroverd zijn. De op marsch naar Tsiensjan wordt voortgezet. Uit Hankau wordt voorts over den aanval op Soesoeng nog gemeld, dat volgens een communiqué van het Chineesche hoofd kwartier de Chineesche strijdkrachten op den Noordelijken over van de Jantse thans de Westelijke poorten van Jwangmei en Soesoeng bestormen. Naar voorts verklaard wordt, toonen de Japansche verdedigers teekenen van verslapping. Hankau wordt ontruimd. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft be paald, dat een half millioen inwoners van Hankau de stad voor 15 dezer moeten ver laten. Reeds zouden 300.000 inwoners ge- evacueerd zijn, doch iederen dag komen duizenden van verschillende punten stroom afwaarts. De luchtaanvallen op Kanton. Bij de luchtaanvallen op Kanton hadden de Japansche vliegtuigen het blijkbaar ge munt op de electrische centrale, de kazer nen en de regeeringsgebouwen. Niettemin moeten ook bommen in de zakenwijk geval- nel zijn. Geheele huizenblokken liggen in puin. Hier en daar zijn de puinhoopen tien meter hoog. Het aantal dooden wordt op verscheidene honderden geschat. Officiëel wordt medegedeeld, dat tenge volge van het bombardement van Kanton door de Japansche luchtmacht in de afge- loopen twee dagen 296 personen werden ge dood en vierhonderd gewond. 340 Huizen werden verhield. Hongersnood en ziekte, de grootste euvels in China. In een interview, dat de directeur van het China Institute, Silcock, toegestaan heeft aan een vertegenwoordiger van Reuter heeft Silcock, die terugkeert van een reis van verscheidene maanden door China, waar hij o.m. Sjanghai, Kanton, Tsjangtsja en Han kau heeft bezocht, verklaard, dat hongers nood en ziekte de grootste euvels zijn, waar onder China op het oogenblik lijdt. In de door de Japanneezen bezette streken, aldus Silcock, grijpen hongersnood, cholera eni typhus om zich heen. Men verwacht, dat de winter verschrikkelijk zal worden in ver band met de door de overstroomingen aan gerichte schade. Silcock deed vervolgens mededeelingen over de moeilijkheden, die organisaties ontmoeten, welke Chineezen hulp wil len verleenen, en besloot met als zijni overtuiging uit te spreken, dat Japan er nooit in zal slagen China te overwinnen. In een bijeenkomst van de perma nente deputatie van de Cortes hebben Negrin en Delvayo een uiteenzetting gegeven van den militairen en buiten- landsch politieken toestand. De depu tatie verleende haar goedkeuring aan het werk der regeering. Verklaring van Negrin. Men meent voorts te weten, dat een der belangrijkste verklaringen van Negrin, tijdens een uiteenzetting voor het nationale comité der socialistische partij, was, dat het parlement optimis tisch gestemd is ten aanzien van voort zetting van den oorlog. Negrin zou de verzekering hebben gegeven dat alle maatregelen genomen zijn voor een voortzetting van den strijd gedurende den winter en zelfs gedurende het voorjaar. Vordering der regeering. Aan het Levantfront hebben de regee- ringstroepen den vijand onophoudelijk be stookt en na enkele uitvallen vooruitgescho ven stellingen heroverd. In de Siërra Espada maakten zij zich van eenige heuvels meester. Verscheidene vijandelijke aanvallen in den sector van Caudiel en de Siërra de Java- lambre worden afgeslagen. Gisternacht hebben de regeeringstroepen een offensieve beweging ontketend. Zij zijn de Rio Segre ten Zuiden van het brugge- hoofd bij Balaguer overgestoken. Zij zetten hun opmarsch voort. Alkmaar, 10 Aug. 1938. Klaarblijkelijk in verband met de jongste Japansch-Russische verwikkelingen heeft naar de Asaki Sjimboen meedeelt de Ja pansche ambassadeur te Berlijn Maandag een bezoek gebracht aan von Ribbentrop. Volgens de Asahi Sjimboen zou de Duit- sche minister van buitenlandsche zaken heb ben beloofd een welwillende houding ten aanzien van Japan in acht te zullen nemen in alle fasen van een eventueel conflict tus schen Japan en Sovjet-Rusland. Het blad is van meening, dat dit niet alleen moreelen steun beteekent, doch ook steun „op een an dere wijze", waaromtrent de beide staatslie den tot een overeenkomst zouden zijn ge raakt. Ook Japansche kringen te Berlijn geven als hun meening te kennen, dat een derge lijke hulp is toegezegd. Zij zeggen, dat daardoor een uitbreiding van het huidige conflict wellicht voorkomen zal kunnen worden. In bevoegde kringen te Berlijn geeft men echter een ander beeld van het onderhoud. Men zegt, dat het onderhoud, dat de Japan sche ambassadeur te Berlijn met minister von Ribbentrop heeft gehad, gewijd was aan „een volkomen algemeene bestudeering van den toestand in het Verre Oosten", doch dat niet gesproken zou kunnen worden van welomschreven verzekeringen, die Duitsch- land aan Japan zou hebben gegeven voor het geval van een Russisch-Japanschen oorlog. Men verklaart, dat er geen sprake is ge weest van steun, die Duitschland in een der gelijk geval aan Japan zou kunnen geven. Dat dit laatste gezegd wordt, ligt voor de hand. Zelfs al zou deze hulp immers als het erop aankwam geboden worden en dat is lang niet onmogelijk bij de huidige machts verhoudingen in de wereld! ja, zelfs al zouden inderdaad verzekeringen aan Japan gegeven zijn, dan nóg ware het niet tactisch dergelijke belangrijke beslissingen aan de groote klok te hangen. Vandaar, dat bewe ringen van de „Japansche kringen" te Ber lijn direct tegengesproken zijn. En de niet-ingewijde komt niet licht te weten wat de geheime diplomatie werkelijk besproken en besloten heeft! Lord Runciman voert besprekingen. Met diverse groepen en partijen heeft hij reeds 'n onderhoud gehad. En uit de chaos van de tegenstrijdige belangen zal een nationalitei ten-statuut geboren moeten worden, dat alle partijen in Tsjecho-Slowakije zooveel mo gelijk bevredigt. Terwijl er dan tenslotte nog rekening ge houden moet worden met het feit, dat be paalde elementen principieel afwijzend staan tegenover den Tsjecho-Slowaakschen staat met name vele Henleinisten, die niets liever zagen dan een aansluiting bij het „groote Duitsche vaderland". En Lord Run ciman moet een regeling scheppen binnen het kader van den 'Tsjechischen staat. Vandaar dat Runciman als „eerlijk make laar" nog heel wat moeilijkheden wachten! Over de besprekingen publiceerde het se cretariaat van Runciman gisteren het vol gende communiqué: „Runciman heeft verschillende documen ten ontvangen betreffende de ontwerpen der Tsjecho-Slowaaksche regeering, welke do cumenten hij eenigen tijd heeft bestudeerd. Na den koffiemaaltijd heeft Runciman een bezoek gebracht aan Hodza, met wien hij zich onderhield over den toestand op den grondslag van de hem verschafte inlichtin gen. Hij besprak met Hodza de in samen werking met de regeering te treffen schik kingen ter opheldering van den toestand". Om vijf uur heeft Hodza de leden der Su- deten-Duitsche partij ontvangen en met hen de besprekingen voortgezet op de basis van de hem overhandigde memoranda. Lord Runciman heeft zelf deelgenomen aan de besprekingen, Behalve nationaliteitskwesties hebben de gedelegeerden met Runciman gesproken over het incident bij Glaserwald, waarbij een Su- deten-Duitscher door een Duitschen sociaal democraat werd gedood. Zij hebben Runci man een document ter hand gesteld, waarin gewezen wordt op het feit, dat dergelijke in cidenten een atmosfeer van spanning kun nen scheppen, die weinig gunstig is voor de huidige besprekingen. De Engelsche pers bespreekt heden weder om het uitblijven van het antwoord van Bur gos op de Britsche voorstellen tot terugtrek ken van de vrijwilligers. In de conservatieve pers wordt veel aandacht geschonken aan het artikel van Leon Blum in de „Populaire" over dit onderwerp. De „Times" schrijft, dat zelfs vrienden van Franco te Londen verbaasd zijn over dit stil zwijgen en de „News Chronicle" zegt, dat een uitblijven van" het antwoord niet alleen uitstel van het uitvoeren van het Britsche plan zou beteekenen, doch zelfs de ver nietiging hiervan. De tijdlimiet is -geen. vraagstuk van onderge schikt belang, doch een hoofd- z.aak. Indien deze wordt over schreden, stort het geheele plan ineen en tegelijkertijd stort dan het Brit ach Italiaansche ver drag ineen. Ook de Engelsche regeering toont onge rustheid. De Britsche zaakgelastigde, Sir Noel Charles, is althans kortelings ontvan gen door Ciano, met wien hij van gedachten wisselde over Spaansche aangelegenheden. Voorts is Jules Blondel, de Fransche zaak gelastigde, gistermiddag ontvangen door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ciano. Het schijnt, dat tijdens het be zoek door Blondel in het bijzonder is .ge wezen op de waarde van twee dementis, die door den Quay d'Orsay zijn uitgegeven in verband met de campdgne der Italiaansche pers betreffende beweerde ravitailleering van Frankrijk voor de Spaansche regeering. De Engelsche „Daily Herald" heeft aangekondigd, dat Hitier voornemens is de katholieke kerk in Duitschland van het Vaticaan te scheiden. Kardi naal Innitzer zou de aanstichter; van' deze hervorming zijn. Het blad weet nog niet te zeggen, hoe de reactie van de roomsch-katholieken in Duitschland zou zijn. Indien Hitier;, evenwel meent den paus te kunnen dwin gen met de bedreiging van een schisma, dan vergist hij zich ongetwijfeld. Indien dit voornemen tot uitvoering zal worden ge bracht, dan zal het niet alleen voor Duitschland, doch voor de geheele wereld van groot belang zijn. Een Duitsch schisma! zou zonder twijfel ook het vraagstuk van- de betrekkingen tusschen kerk en staat ini het fascistische Italië aan de orde brengen. Hevige overstroomingen. - Tengevolge van overstroomingen in het district Nonda (Br.-Indië) van de Vereenigde Provinciën is een honderdtal menschen om het leven ge komen. Ongeveer vierhonderd vierkante mijl staat onder water. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt, doordat de spoorlijn over een lengte van dertig mijl is vernield. Ontploffing aan boord van een bananen- boot. - Zondagochtend heeft zich aan boord van de „Ramb 2", welke op weg was met een lading bananen uit Italiaansch Oost- Afrika, een ontploffing voorgedaan. Acht leden van de bemanning werden gedood. Nadere bijzonderheden worden niet mede gedeeld en een officieel communiqué is niet gepubliceerd. Duitschers moeten geen vreemde dan sen overnemen - Op een vergadering van Duitsche dansleeraren heeft gouwleider Fraunfeld verklaard, dat de dansleeraren in de eerst plaats moeten verhinderen, dat de Duitschers weer vreemde dansen gaan na-apen, zooals dat al eerder gebeurd is, Frauenfeld noemde de dansen, die als uit- heemsch beschouwd moeten worden. Vliegtuig met vier inzittenden vermist. - In de baai van Bridlington (Engeland) wordt op het oogenblik gezocht naar een militair vliegtuig, dat sedert gistermiddag vermist wordt. Visschers, die gisteravond thuis kwamen, hebben medegedeeld, dat zij een vliegtuig hadden gehoord, dat op ge ringe hoogte scheen te vliegen. Kort daarna hoorden zij een ontploffing. Het verdwenen vliegtuig had een bemanning van vier per sonen aan boord. De terreur in Palestina. - Bij de Jood- sche kolonie Ein Hahoresh heeft een politie patrouille een bende van zes terroristen gevangen genomen. Gewapende benden trachten hun manschappenaantal te ver- hoogen door nieuwe elementen te recru- teeren in de Palestijnsche dorpen. In Shouneh in de streek van Nazareth hebben rebellen levensmiddelen in beslag genomen en mannen uit het dorp gedwon gen hen te volgen. Drie dorpelingen, die weerstand boden, schoten zij neer. In het centrum van Palestina zijn in den loop van den dag gisteren op verscheidene plaatsen militairen slaags geraakt met ge wapende benden. Nabij de kolonie Ramath. Hakovesh stieten soldaten op een bende van ongeveer honderd gewapenden. Verschei dene leden van de bende werden gedood o£ gewond. Tusschen Jaffa en Tel Aviv zijn wederom een aantal aanslagen gepleegd. Een Arabier is door schoten ernstig gewond,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1