DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wapenstilstand aan de grens van Korea Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 187 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 11 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Militaire operaties heden gestaakt. Nog geen overeenstemming op alle punten. De onderhandelingen. De strijd gestaakt. Engelandvraagtrekenschap aan Italië. Over de jongste hulp aan Franco China en de Japansch- Russische spanning. Japansche schepen vernield. De algemeene toestand. I Treiler der opstandelingen hield schepen aan. „Johan Maurits van Nassau" helpt ALKMAARSCHE COURANT. Officieel wordt te Moskou medege deeld, dat de volkscommissaris voor buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, Litwinof, en de ambassadeur van Japan te Moskou, Sjigemitsoe, over de voor waarden voor een wapenstilstand tot overeenstemming zijn gekomen. De militaire operaties aan de grens van Mandsjoekwo zijn heden, 11 Augus tus, om 12 uur 's middags gestaakt. De troepen blijven in de stellingen, welke zij op 10 Augustus te middernacht bezet hielden. Omtrent het sluiten van den wapenstil stand wordt nader gemeld, dat de Japansche ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe op 10 Augustus opnieuw een bezoek heeft gebracht aan Litwinof. Na een gedachtenwisseling deed de volkscommissaris van buitenland sche zaken de volgende voorstellen: 1. De Japansche en Sovjet-Russische troepen staken alle militaire actie te twaalf uur in den middag plaatselijken tijd op 11 Augustus. De beide regee ringen zullen onmiddellijk bevel dien aangaande géven. 2. Zoowel de Sovjet-Russische als de Japansche troepen blijven in de stellin gen, welke zij bezet hielden op 10 Aug. te middernacht plaatselijken tyd. 3. Een gemengde commissie van twee vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie en twee vertegenwoordigers van Japan-Mandsjoekwo, met een scheids rechter door beide partijen tezamen ge kozen uit de burgers van een derden staat, zal worden gevormd tot het regelen van de grens in de omstreden sector. 4. Deze commissie zal werken op grond van de overeenkomsten en kaar ten, welke de handteekening dragen van de gevolmachtigde vertegenwoordigers van Rusland en China. Géén scheidsrechter. De beide eerste punten van het Russische voorstel werden door Sjigemitsoe zonder meer aangenomen. Hij verwierp in het derde punten evenwel de functie van scheidsrech ter. Litwinof zette uiteen, dat de aanwezig heid van een niet belanghebbend scheids rechter in de commissie de beste garantie zou zijn voor een succes van de regeling, doch hij wilde, ten aanzien van de tegen werpingen van den ambassadeur, hier niet op aandringen. Hiermede was dus ook het derde punt geregeld. Geen overeenstemming is bereikt ten aanzien van het vierde punt. Sjigemitsoe heeft voorgesteld ook ander materiaal te gebruiken, dat tot nu toe nog niet is gezien door de regeering van de Sovjet- Unie en waarvan deze geen kennis heeft. Sjigemitsoe heeft evenwel beloofd, dat hij zijn regeering zou raadplegen en zoo spoedig mogelijk antwoord zou geven. Berichten van de grens. Vóórdat bovenstaande berichten, die in vele hoofdsteden in Europa en daarbuiten een zucht van verlichting zullen hebben doen opgaan, ons land bereikten, werd van Japan sche zijde over de vijandelijkheden aan de grens o.m. gemeld, dat zich, ondanks een Sovjet-Russischen aanval te Sjatsauping en bij Tsjangkoefeng geen enkele wijziging had voorgedaan. In een telegram van het Koreaansche front werd medegedeeld, dat de toestand vrij rus tig is gebleven. De Japansche troepen heb ben zich langs de grenslijn krachtig ver dedigd, doch er tevens naar gestreefd het conflict niet te verscherpen. Voorts is een aanval op Sjoelioefeng af geslagen. Van Russische zijde werd nog medegedeeld, dat de Sovjet-troepen Woens dag voor het eerst enkele honderden meters Mandsjoerijsch gebied zijn opgerukt. Ernstige gevolgen heeft dit gelukkig, gezien de over eenkomst te Moskou, nog niet gehad. Te Moskou waarschuwt men evenwel voor te spoedige gevolgtrekkingen. Wie bezit den heuvel van Tsjang koefeng? Voorts bestaat tot nu toe nog steeds geen zekerheid over den werkelijken toestand aan de grens. Terwijl van Japansche zijde steeds gezegd is, dat de heuvels in Japansch bezit waren, meldde Tass uit Moskou gisteren o.m. het volgende: „Op 9 Augustus hebben de Japansche troepen opnieuw een aantal aanvallen gedaan op den heuvel van Tsjangkoe feng, die door Russische troepen bezet gehouden wordt. Zij werden met zware verliezen afgeslagen". In het legerbericht wordt voorts medegedeeld, dat bijna alle Japansche troepen thans van Russischen bodem verdreven zijn. De werkelijke militaire positie, die giste ren ingenomen werd, is van belang, daar volgens de overeenkomst de stellingen, die hedennacht bezet waren, gehandhaafd zullen blijven. Moskou nog niet volkomen gerust. Men weet te Moskou nog niet, hoe de Japansche militairen de beslissing van de diplomaten zullen opvatten. Zoo ver men kan nagaan, is de toestand opgehelderd, doch nog geenszins opgelost. Nieuwe inci denten in het omstreden gebied of elders zijn geenzsins uitgesloten. In sommige kringen te Moskou vreest men nog, dat de Japansche militairen pogen een oorlog met de Sovjet-Unie uit te lokken. Uit Tokio wordt gemeld: Vanmiddag te twaalf uur plaatselijken tijd, heeft het Japansche commando bij Tsjangkoefeng het signaal „vuur staken" doen blazen. Uitspraak in Belgisch spionnageproces. - De vacantiekamer van de correctioneele rechtbank te Brussel heeft gisterochtend vonnis gewezen in de spionnagezaak, waar bij een Belgische, twee Nederlanders en een onderofficier van het 2e luchtvaartregiment betrokken waren. De in 1912 geboren Henriëtte Steven werd veroordeeld tot 25 maanden gevangenisstraf en 3.682 frank boete, de in 1901 te Utrecht geboren H. S. tot twee jaar gevangenisstraf en 3.500 frank boete, de in 1905 te Utrecht geboren hulpapotheker H. V. E. bij verstek tot vier jaar gevangenisstraf en 7.000 frank boete, en de onderofficier Joseph Hubeaux, geboren in 1905, tot drie jaar gevangenis straf, 3.500 frank boete en degradatie. De diplomatieke medewerker van Reuter te Londen verklaart, dat gisteren bekend is geworden, dat tijdens het onderhoud van den Britschen zaakge lastigde te Rome, Noel Charles, met Ciano op Zondag j.1. Noel Charles de kwestie te berde bracht der den laat- sten tijd uitgesproken beweringen be treffende ravitailleering en bijstand van Italië aan Franco, in strijd met de niet- inmengingsovereenkomst. De Fransche grens wèl gesloten. Men meent, dat de Britsche zaakgelastig de er bij deze aangelegenheid op gewezen heeft dat ter vergemakkelijking van de toepassing van het niet-inmengingsplan ten opzichte van de terugtrekking der buiten landers, welks uitvoering een voorwaarde vormt voor het in werking treden van de EngelschItaliaansche overeenkomst, de grens in de Pyreneëen gesloten is door de Fransche regeering, die deze grens loyaal gesloten heeft gehouden, ondanks de bin- nenlandsche critiek. Beweringen van het type, zooals on langs in omloop zijn geweest, aldus zou door Noel Charles uiteengezet zijn, moeten in dit verband moeilijkheden in dit verband in het leven roepen voor de Fransche regeering. Bombardementen. Gisterochtend hebben zes vliegtuigen der opstandelingen, welke van Majorca kwa men, Valencia gebombardeerd. Zij lieten tachtig bommen vallen bij het militair hospitaal. Een persoon werd gedood en ze ven gewond. De materieele schade is niet aanzienlijk. Voorts hebben twee escadrilles van vijf driemotorige vliegtuigen de aan de haven grenzende wijk van Barcelona gebombar deerd. Zij werden door luchtafweergeschut verdreven. Een deel hunner bommen wier pen zy in zee. Eén persoon werd gewond. Volgens de statistieken is de stad Tarra- gona sedert het begin van den opstand 61 maal het doelwit geweest van bombarde menten door de opstandelingen, die 355 hui zen vernield en 513 slachtoffers geëischt hebben of wel dertien per mille der be volking. Aanvallen der opstandelingen. Na een tijd van stilstand in verband met de afleidingsmanoeuvres der regeerings- troepen, hebben de opstandelingen gisteren aan het front van Estremadura een nieuwen aanval ingezet o.a. in de Siërra Serna en op de regeeringsstellingen te Castuera, het eerste objectief in de richting van Almaden. Dit front is voor de regeeringstroepen van het grootste belang. Het bergachtige terrein is niet bevorderlijk voor een snellen op- marsch der troepen. De krachtige tegen stand van de regeeringstroepen komt den vijand op ernstige verliezen te staan en deze rukt met moeite op. De troepen der opstandelingen vielen gisteren aan in de sectoren ten zuiden van Fayon. Zij zouden er volgens hun berichten geslaagd zijn op verscheidene kilometers door te breken. Het beteekent een verbete ring van de frontlijn. De Britsche regeering heeft bij Franco geprotesteerd tegen twee aanvallen op het Britsche schip „Lake Lugano". In het pro test wordt gezegd, dat de aanvallen wel overwogen waren en de Britsche regeering behoudt zich het recht voor schadevergoe ding te eischen. Burgerbevolking en luchtaanvallen. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft een door Del Vayo geteekend telegram der Spaansche regeering ont vangen, waarin gevraagd wordt het vraag stuk van de bescherming der burgerbevol king tegen luchtaanvallen in tijd van oorlog op de agenda der eestvolgende Volken bondsvergadering, welke in September wordt gehouden, te plaatsen. Dit is geschied. Een nieuwe geest van vertrouwen is merkbaar geworden onder de Chinee- sche soldaten aan de verschillende fron ten, maar ook onder de burgerbevol king, in verband met het Japansche ge schil met Rusland. Over het algemeen neemt men in Chineesche kringen aan, dat de Russische afleiding een directe" uitwerking zal hebben op den oorlog in China. Vrouwen en kinderen te Hankau weigeren thans de stad te ontruimen, aangezien zij de meening zijn toegedaan, dat de gevaren minder zijn geworden. Er zijn gisteren te Hankau geen berichten ontvangen omtrent ontwikkelingen van be lang aan het Jangtsefront. Uit Sjanghai wordt voorts van Japan sche zijde gemeld, dat, naar het schijnt, de Japanneezen een tijdelijke pauze hebben ge maakt met hun. opmarsch naar Hankau. Ondanks de geruchten, die in omloop zijn over terugtrekking van Japansche troepen op grooten schaal, neigen „welingelichte kringen" er toe te gelooven, dat de Japan sche lezing, volgens welke de terugtrekking van troepen niet meer beteekenen dan het gewone verplaatsen van troepen, juist is. Betrouwbare buitenlandsche kringen te Sjanghai verklaren niettemin, dat den laat- sten tijd de Japanneezen zich meer schijnen te hebben ingegraven dan te hebben voor bereid op een opmarsch. Verwacht wordt, dat de stilte zal voortduren tot een oplossing van het Japansch-Russische geschil tot stand is gekomen. Deze schijnt trouwens thans Alkmaar, 11 Augustus. De scherpe aanvallen van de Duitsche pers op Tsjecho-Slowakije in verband met wer kelijke of vermeende schendingen van de Duitsch-Tsjechische grens door militaire vliegtuigen en de meermalen kennelijk over dreven „incidenten", de heftige beschuldi gingen van kwade trouw van Tsjecho-Slo wakije, ja, zelfs van sabotage en trainoering bij het zoeken van een oplossing voor de „na tionaliteiten-kwestie" doen de verhoudingen in Midden-Europa geen goed. Tsjecho-Slowaaksche politieke kringen ge ven uitdrukking aan hun levendige verwon dering over de steeds heftiger Duitsche pro paganda jegens Tsjecho-Slowakije. Terwijl Runciman, aldus zegt men, voort gaat met de hem opgedragen taak, welke moet eindigen met de vreedzame regeling van de nationaliteitenkwesties, verzuimt de Duitsche propaganda geen gelegenheid om de politieke atmosfeer te vertroebelen. De hef tigheid dezer aanvallen en de wijze, waarop de feiten stelselmatig worden verdraaid, wekken in gezaghebbende kringen te Praag den indruk, dat men te Berlijn probeert de pogingen van Runciman vergeefs te doen zijn door te Parijs en Londen wantrouwen jegens Tsjecho-Slowakije te zaaien. Deze handelwijze verrast dezelfde krin gen temeer daar de Tsjecho-Slowaaksche re geering voldoende bewijs heeft geleverd van haar goeden wil op objectieve wijze te beraadslagen over ieder redelijk voorstel, dat de nationaliteiten-kwestie zou kunnen oplossen. De methoden der Duitsche pers en radio, aldus zeggen deze kringen te Praag, worden geïllustreerd door het jongste incident te Hoehal (Glaserwald). Terwijl dit incident zich tusschen Duitschers afspeelde, zegt de Duitsche propaganda, dat de dader van den aanslag op den aanhanger van Henlein een Tsjech was. Zij stelt de feiten voor als een bewijs voor den haat der Tsjechen tegen het Duitsche volk. Deze wijze van vergiftiging der atmosfeer, aldus doet men te Praag opmerken, is in volkomen strijd met de woorden van Hitier zelf, die vroeger op zoo'n gestrengen toon heeft gesproken over de verantwoordelijk heid, die op de buitenlandsche journalisten in Duitschland rust bij de vorming der po litieke meening. Deze campagne van onjuiste berichten, welke door Berlijn wordt gevoerd, kan ove rigens slechts de Tsjechische meening op- zweepen en de Duitschers in Tsjecho-Slowa kije er toe brengen een onverzoenlijke hou ding aan te nemen op het oogenblik, dat een uiting van goeden wil hunnerzijds bijzonder noodig zou zijn. Volgens bevoegde Tsjecho-Slowaaksche kringen kan de Duitsche campagne dus slechts ten doel hebben in Frankrijk en En geland het vertrouwen te vernietigen, dat men er heeft in den goeden wil van Tsjecho- Slowakije en een gewelddadige oplossing voor het nationaliteiten-probleem voorberei den. In verband hiermee is interessant het be richt van de „Czeke Slovo" die verneemt uit Liberec in Bohemen, dat aan de Duitsche zijde van de grens aanzienlijke strategische werken worden aangelegd. Te Seidenberg is het spoorwegstation vergroot en de rails verdubbeld, terwijl te Nigrish vier nieuwe spoorlijnen zijn gelegd. Ook de „Manchester Guardian" spreekt, zooals uit' onderstaand overzicht van de Engelsche pers blijkt, over de groote Duitsche militaire activiteit. Ten aanzien van Tsjecho-Slowakije schrijft de „Times", dat uit dit land goede en slechte berichten komen. Tot nu toe is lord Runci man erin geslaagd zich de genegenheid der beide partijen te verzekeren en hierover moet men zich verheugen. De Sudeten- Duitschers zijn echter naar zij in een com muniqué publiceeren niet tevreden over den gang van zaken. Men moet voorts, de campagne van de Duitsche pers tegen Tsje' cho-Slowakije betreuren. Bij deze campagne worden systematisch bepaalde dingen ver zwegen, hetgeen in tegenspraak is met het doel van de campagne. Over het algemeen is men op White Hall optimistisch gestemd ten aanzien van de zending van Runciman. De „Manchester Guardian" maakt melding van de onrustbarende militaire voorbereidin gen in Duitschland. Deze voorbereidingen ziet men overal in het Westen, Zuiden en Zuid-Oosten. Kort geleden zijn tien of twaalf militaire treinen binnen drie dagen over de spoorlijn Neurenberg-Ulm gepasseerd. De boeren hebben opdracht gekregen hun paar den gereed te houden voor de militaire auto riteiten met ingang van 20 Augustus. In som mige gebieden hebben mannen, die te oud zijn om nog te dienen, doch die wel gebruikt kunnen worden in de garnizoenen, opdracht gekregen zich op 22 Augustus te melden bij de autoriteiten voor het maken van oefenin gen, welke zullen duren tot 28 October. De soldaten, die met groot verlof zouden gaan en die een dezer dagen zouden afzwaaien, hebben bericht gekregen, dat zij ..log een maand onder de wapenen moeten blijven. U De voor het najaar aangekondigde Duit sche manoeuvres, waaraan ook de reserve zal deelnemen, zullen de onmiddellijk be schikbare effectieven van het Duitsche leger van Augustus tot November aanzienlijk ver meerderen. Indien men rekent, dat Duitsch land op het oogenblik een millioen man on der de wapenen heeft, kan gezegd worden, dat dit cijfer voor de maanden Augustus tot November minstens 1.350.000 zal zijn. Het onder de wapenen roepen van deze reservis ten en de concentraties, die daarmede ver band houden, verdienen ook volgens Havas de aandacht, nu men in Duitschland -rerkon digt, dat de Sudeten-Duitsche kwestie voor het najaar geregeld moeten worden indien men niet wil, dat de Sudeten-Duitschers en Duitschland hun geduld verliezen. Onheilspellend voorteeken1 vrij spoedig te verwachten zijn, gezien de zoo juist gesloten wapenstilstand aan de Koreaansche grens. Uit Tokio wordt gemeld, dat de „Opperste Oorlogsraad" besloten heeft het offensief in elk geval voort te zetten. Het front bij Kioekiang. Chineesche berichten van het front bij Kioekiang melden, dat nieuwe dijkdoorbra ken stroomopwaarts van de Jangtse over strooming hebben veroorzaakt tot voorbij Woesoe, waardoor de Japansche operaties op grooten schaal in dit gebied verhinderd zijn. In verband hiermede zouden de Japan neezen in het gebied van Kioekiang gisteren een offensief ingezet hebben, waarbij hun voornaamste druk in westelijke richting werd uitgeoefend. Twee Chineesche com pagnieën zouden geheel vernietigd zijn. Dinsdagmiddag zijn hier op de Chineezen toen tot den tegenaanval overgegaan, waar bij zij gebruik maakten van modern uitge ruste versterkingen. Het is hun gelukt het grootste deel van het des morgens verloren gebied te heroveren. Aan beide kanten zou den zware verliezen zijn geleden. Bij Hoeangmei en Soesoeng vallen de Chi neezen krachtig de Japansche stellingen aan. Japansche schepen vernield. Naar het Chineesche telegraafagent- schap meldt, zijn Dinsdag door de Chi neesche artillerie drie Japansche sche pen, n.L een torpedobootjager, een transportschip en een gewapend koop vaardijschip, tot zinken gebracht nabij Hsiangkau, ten Oosten van Kioekiang. Gevangenen bevrijd. De Japansche bladen berichten, dat in den afgeloopen nacht een honderdtal com munisten een aanval hebben gedaan op de gevangenis te Tientsin. Zij slaagden erin tweehonderd gevangenen te bevrijden. Militairen kwamen de bewakers te hulp. Tien aanvallers werden gedood en tachtig gearresteerd. Fransch protest. De Fransche ambassadeur te Tokio, Ar- sène Henry, heeft een bezoek gebracht aan generaal Oegaki om te protesteeren tegen het bombardement van de Fransche missie te Kanton door Japansche vliegtuigen. Het Nederlandsche flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau" heeft giste ren in de Straat van Gibraltar het Brit sche passagiersschip „Llandaff Castle1* geholpen tegen een gewapenden treiler van de vloot der Spaansche opstande lingen. Hiervóór was reeds een Neder- landsch vrachtschip door de „Johan Maurits van Nassau" tegen dezen treiler beschermd. De „Llandaff Castle" werd aangehou den door den treiler, welke langszij kwam, na een schot voor den boeg te hebben gelost. De treiler hield het schip een kwar tier vast, waarna de Nederlandsche oor logsbodem tusschenbeide kwam. Het Britsche schip kon hierna zijn reis naar Gibraltar voortzetten. Nadere bizonderheden. Even voor het gebeurde met de Llandaff Castle had dezelfde gewapende trawler een Nederlandsch vrachtschip aange houden, waarvan de naam nog niet be kend is geworden. De „Johan Maurits van Nassau" richtte een waarschuwing tot den trawler, die zich toen verwijderde. Een der passagiers van de „Llandaff Castle" vertelde hierover het volgende: „Ik zag den trawler van de Spaansche op standelingen die den naam „Inasi" droeg, een Nederlandsche vrachtschip aanhou den. Het was toen 17 uur 45. Het Neder landsche oorlogsschip kwam nabij, streek een sloep en gaf de „Inasi" te kennen, dat hij zich verwijderen moest. De „Inasi" ver wijderde zich inderdaad van het Neder landsche vrachtschip, doch begon toen om de „Llandaff Castle" heen te varen. Ook dit schip werd door.de „Inasi" aangehouden. De „Inasi" bleek gewapend te zyn met drie stukken geschut, twee op het voor schip en een op het achterdek. De „Johan Maurits van Nassau" verleende echter as sistentie en bleef gedurende vijftien minuten nabij de „Llandaff Castle". Toen voer de „Inasi" weg en kon de „Llandaff Castle" naar Gibraltar doorvaren,"

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1