DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japansche vliegtuigen zaaien dood en verderf, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 'f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven trance aan de N. V. Boek* en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 188 Dit nummer bestaat uit 'ia bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 12 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Moorddadig bombardement op Woetsjang en Hanjang. ZESHONDERD DOODEN. Groote verwoestingen. Opluchting te Tokio. Geen twee-frontenoorlog. Polen en de Volkenbond. Permanente delegatie teruggetrokken. De algemeene toestand. Opstandelingen-aanval in Estramadura. De strijd in Spanje. De Duitsche militaire voorbereidingen. Onrust in de Fransche pers. „Italië maakt zich geen illusies". Bereid en gereed voor den oorlog. ALKMAARSCHE Japansche vliegtuigen hebben giste ren de Chineesche plaatsen Woetsjang en Hanjang door een hevig bombarde ment geteisterd. Tijdens dezen aanval door een zestig tal Japansche vliegtuigen zijn naar schatting meer dan zeshonderd men spreekt van 680 menschen gedood. Het aantal gewonden is nog niet be kend. 437 huizen werden vernield. Ruim honderd vliegtuigen waren voor de zen aanval opgestegen, doch als gevolg van de dikke bewolking, die boven de streek hing, bereikten zestig hun doel, die op beide plaatsen bijna 200 bommen lieten vallen. Dertig jonken werden vernield: de beman ning kwam om het leven. Door op het sta tion te Woetsjang geworpen bommen wer den vijftig vluchtelingen gedood. Nog laat in den avond begon het Roode Kruis met een uitgebreide hulpactie. Doordat de wol ken laag hingen, werd de Chineesche lucht- afweerdienst gehinderd. De krijgsverrichtingen. Naar het Chineesche telegraaf- agentschap meldt, wordt nog ernstig gestreden aan het Sjahofront, waar de Japansche opmarsch definitief gestuit is. Ofschoon het Sjahostation nog in Japansche handen is, zijn alle omlig gende strategische punten door de Chi- neezen heroverd. Voorts wordt van tijd tot tijd gevochten aan het front van Sjamoesjan bij Kioekiang, terwijl eveneens gevochten wordt aan den voet van Koeling, waarbij de strijd zich in voor de Chineezen gunstigen zin ontwikkelt. De Japanneezen, die opereerden bij Lien- hoeatoeng, de „Lotusgrot", trekken zich naar gemeld wordt, in de richting van Kioekiang terug. De Japansche verliezen aan dit front in de laatste paar dagen worden geraamd op vier tot vijfduizend man, van wie velen reeds naar Kioekiang zijn vervoerd voor medische behandeling. Aan het front ten noorden van de Jangtse is gisteren Hoeangmei door de Chineezen heroverd na zwaren strijd. De voorhoede rukt thans snel op naar Soesoeng, terwijl de Chineesche rech tervleugel Taihoe nadert. De omgeving van Hoeangmei wordt gezuiverd. De Japansche verliezen bedragen hier meer dan tweeduizend dooden en gewonden. Nader wordt gemeld, dat twee Japansche regimentsbevelhebbers bij Koeling zijn ge sneuveld, n.1. kol. Sjoitsji Tanaka van de 106de divisie en kol. Tanigawa van de 101ste divisie. Ook de Chineesche luchtstrijdkrachten zijn actief gebleven. Een aanval werd ondernomen op een Japansche vlootconcen- tratie op de Jangtse, bestaande uit zes kruisers en tien torpedoboot jagers. Twee groote schepen werden getroffen en tot zinken gebracht. Japansche berichten. Van Japansche zyde wordt het volgende gezegd over de operaties in China: De Japansche troepen in Zuidsjansi zijn er in geslaagd de overblijfselen van de Chineesche legermacht terug te drijven naar den noordelijken oever van de Gele Rivier. De Japanneezen hebben op 7 Aug een algemeen offensief ingezet door een aanval op drieduizend Chineezen bij Tsjangtjensjen, 20 K.M. ten oosten van Joentsjeng. De Japansche troepen rukten daarna naar het zuiden op en bereikten op 9 Aug. Nebtsing aan de Gele Rivier, terwijl een andere afdeeling van Joengtsjeng naar het westen oprukte en Lintsin, eveneens aan de Gele Rivier, bezet heeft. Thans wordt de Chineesche sterkte langs den noordelijken oever bestookt. De mijnen op de Jantse. De Japansche admiraal Noda heeft den buitenlandschen correspondenten medege deeld, dat de Britsche kanonneerboot Cockchafer" en de Amerikaansche kanon neerboot „Monocacy." niet de Japaasehe vloot samenwerken bij de bestrijding der drijvende mijnen, die de Chineezen op de Jangtse hebben gebrachtvolgens Japan in strijd met de conventie van den Haag. De Chineezen brengen deze mijnen des nachts op de rivier: Tot dusverre hebben de Japansche oorlogsschepen er nog geen na deel van ondervonden, doch men kan de veiligheid van buitenlandsche schepen niet garandeeren. Guerrilla op Namoa. Het Chineesche telegraaf-agentschap meldt, dat een geïsoleerde afdeeling Chineezen nog stand houdt op het eiland Namoa ten zuidoosten van Kwantoeng, waar in guerrilla de Ja panneezen worden bestreden. Er zijn thans op Namoa versterkingen aange komen voor de Chineezen. Woensdag trachtten tien Japansche sche pen troepen aan land te zetten op 't eiland, doch zij werden met zwaar machinegeweer vuur ontvangen. Drie schepen zonken en de overige trokken terug. Naar verluidt bedra gen de Japansche verliezen op het eiland reeds ruim achthonderd man. De Japansche bevelhebber heeft om ver sterkingen gevraagd. Anti-Japansche actie in Sjanghai. Hedenochtend zijn in de internationale nederzetting van Sjanghai drie bommen ge worpen, waardoor twee Chineezen werden gedood en vijftien gewond. De bommen werden alle geworpen naar Japansche instellingen, nl. twee fabrieken en een politiebureau, doch geen enkele Japanneesch werd getroffen. Twee leden van het in de internationale nederzetting geïnterneerde Chineesche „ba taljon des doods", dat gisteren is gaan muiten, zijn vannacht in het ziekenhuis overleden. De overigen dreigen in honger staking te gaan uit protest tegen de inci denten van gisteren. Hankau gebombardeerd. Vanochtend hebben twintig Japansche bombardementsvliegtuigen Hankau zwaar gebombardeerd. Men veronderstelt, dat het aantal dooden zeer groot is. „Wij krijgen geen tweeden oorlog", deze woorden hoort men overal in de straten van Tokio sedert het tot stand komen van den wapenstilstand bekend is geworden. Hieruit blijkt wel hoe zeer de openbare meening is opge lucht. Het is niet overdreven, wan neer men beweert, dat de spanning, die sinds het uitbreken van het Rus- sisch-Japansche incident ontstaan was, voor de eerste maal in Tokio een oor logsatmosfeer had opgewekt, waarin een jaar van vijandelijkheden in China niet was geslaagd. Ondanks dé groote reserve, die door de pers in acht genomen werd, bleef de man in the street met angstige spanning de ontwikkeling van den toestand volgen, met een belangstelling, die de berichten van het Chineesche front nooit gewekt hadden. Naar de opvatting van het Japansche pu bliek is het ernstigste gevaar thans voorbij. Japansche militaire kringen vol daan. Officiëele militaire kringen te Tokio zijn voldaan over den wapenstilstand, die ge sloten is. Japan, zoo zegt men, heeft geen behoefte aan „een tweeden oorlog", doch het moest toonen, dat het geen enkele sovjet-Russische provocatie aan de grens van Mandsjoekwo duldt en dat de oorlog in China geenszins zijn Koreaansche en zijn Kwantoengleger verlamt." Deze de monstratie is, zoo zeggen deze militaire kringen, althans geleverd. „Zij moet de sovjet-Unie tot waarschuwing strekken." Ontmoeting der militaire bevel hebbers. De eerste ontmoeting tusschen de mili taire vertegenwoordigers der beide par tijen voor de vaststelling der posities van de sovjets-Russische en Japansche troepen- heeft gisteravond plaats gevonden ten zuiden van den Tsjang-Koe-Feng heuvel. De volgende ontmoeting is bepaald op hedenmiddag. Cordell Huil: „Voordeelen voor China blijven!" Minister Huil heeft zich zeer voldaan getoond over den wapenstilstand tusschen de Japansche en Russische troepen. Daar er echter geen officieele berichten beschk- baar waren, weigerde hij elk commentaar. In Amerikaansche diplomatieke kringen vraagt men zich overigens af, of het conflict werkelijk geëindigd zal zijn. Japan wordt, zoo zegt men, gedwongen een aanzienlijke strijd macht aan de Mandsjoerijsche grens te handhaven, hetgeen China ten voor- deele strekt. De Britsche pers tevreden. De geheele Britsche pers is tevreden over den wapenstilstand, welke is gesloten tusschen Japan en de sovjet-Unie en alge meen is men van oordeel, dat dit een nederlaag is van de Japansche militairen tegen de diplomatie. De „Times" is van oordeel, dat het on middelijk gevolg van een strijd tusschen Rusland en Japan niet anders kan zijn dan een nederlaag voor Japan. De „Daily Telegraph" acht het een verheugend feit, dat de Japansche militairen onmiddellijk hebben gehoorzaamd aan de bevelen uit Tokio. De „News Chronicle" "oorspelt een doodloopen van de onderhandelingen, aan gezien de commissie tot vaststellen van de grens geen voorzitter heeft met beslissen de stem. Toch verwacht het blad, .dat op den langen duur de vraagstukken geregeld zullen worden, want Rusland wil niet vechten en Japan kan niet. De „Daily Herald" wenscht beide par tijen geluk. Het blad noemt het verdrag een les voor de wijzen en grooten van deze wereld, nooit te wanhopen aan den Vrede en nooit na te laten aan te dringen op vrede. Semi-officieel wordt te Warschau me degedeeld, dat Polen voornemens is, zijn permanente delegatie bij den Volken bond te Geneve terug te trekken. Men gelooft, dat de reden is, dat Polen vreest, betrokken te zullen worden in de inter nationale verwikkelingen, die uit de Tsjecho-Slowaaksche kwestie zouden kunnen voortvloeien. Havas meldt, dat men in welingelichte kringen bevestigt, dat de Poolsche regeering besloten heeft binnenkort de permanente delegatie bij den Volkenbond, welke gepre sideerd wordt door Komarnciki, terug te trekken. Wat betreft de candidatuur van Polen voor het lidmaatschap van den Volkenbonds raad, verklaart men in dezelfde kringen, dat deze kwestie nog in studie is, en dat een be slissing nog niét is genomen. Men voegt hieraan toe, dat de candidatuur pas 24 uur voor de bijeenkomst van den raad wordt gesteld, en dat deze kwestie thans derhalve nog niet gerégeld behoeft te worden. Polen trekt zich niet terug. Het besluit de permanente delegatie van Polen bij den Volkenbond terug te trekken beteekent niet, dat Polen zich uit den Vol kenbond zelf terugtrekt. Het officieuze tele graaf-agentschap P.A.T. geeft commentaar op het besluit en herinnert er aan, dat „sommi- ALKMAAR, 12 Aug. 1938. De Spaansche kwestie schijnt weer acuut te worden. Na een lange en ingewikkelde voorge schiedenis beter misschien: lijdensge schiedenis was men dan eindelijk op 12 Juli j.1. tot een overeenstemming gekomen. Engeland en Italië hadden besloten, dat laatstgenoemd land zijn troepen, die aan de zijde der Spaansche opstandelingen streden, terug te trekken, waarvoor Musso- lini de inwerkingtreding van een accoord tusschen beide landen als belooning zou ont vangen. Dit accoord regelt de invloedssferen van Engeland en Italië in de Middellandsche Zee en zal Italië eindelijk de langverwachte erkenning „de jure" van de verovering van het keizerrijk in Oost-Afrika verschaffen. De Stimson-doctrine is immers tegenwoordig uit den tijd. Dergelijke louter moreele bezwaren bestonden bij deze erkenning „de jure"(!) dus niet. De regeling in de Middellandsche Zee geeft Mussolini voorts de gelegenheid zich beter bezig te houden met de politiek t. a. v. den Balkan en Midden-Europa, waar in- tusschen een geheel andere situatie ontstaan is na de inlijving van Oostenrijk bij Duitsch land. Een verandering, waardoor Duitsch land tot aan den Brennerpas genaderd is. De overeenkomst van 12 Juli had echter één fout. Hoewel n.1. de redactie zóó was, dat de buitenlanders aan de zijde der Spaansche opstandelingen te allen tijde konden worden teruggetrokken over een bepaald tijdstip werd niet gesproken werd echter door Mussolini en óók door Chamberlain stilzwijgend aangenomen, dat dit zou geschieden na de naar zij ver wachtten spoedig een feit geworden de finitieve overwinning van de opstandelingen in Spanje. Ware dit inderdaad het geval ge weest, dan was het accoord tusschen Enge land en Italië al in werking getreden. Nu echter de troepen der Spaansche re-1 geering ondanks den uiterst ongunstigen en onrechtvaardigen toestand voor deze op 't oogenblik we komen daar dadelijk op terug met taaie volharding de Spaansche democratie verdedigen en vooreerst nog geen teekenen geven van vermoeidheid en uitputting, blijkt de bovengenoemde theorie onjuist. Gevolg: Een onvoorziene vertraging in de-terugtrekking van de Italianen. Want Mussolini denkt er blijkbaar niet aan, Franco door een ontijdige terugtrekking van zijn troepen, het risico van een neder laag te laten loopen. De prestige-kwestie zal hier waarschijnlijk wel een groote rol spelen! Oók het Engelsch- Italiaansch accoord laat nu echter hierdoor op zich wachten. Een misrekening, niet alleen voor Musso lini, maar óók voor Chamberlain, die de Spaansche republiek graag geofferd zou hebben en dit nóg zal doen! voor een klein beetje rust in dit deel van Europa, dat thans zooveel spanningen veroorzaakt. Of een dergelijke „oplossing" langs den weg van den minsten weerstand op den duur echter de juiste zal blijken, is de vraag. Een man als Eden heeft daar een andere opvating over. Deze staat evenals Frankrijk met veel meer wantrouwen tegenover de verzekeringen van Mussolini om direct aan te nemen, dat Italië na de overwinning in Spanje „saturiert" is. De practijk heeft dit wantrouwen dan ook wel gerechtvaardigd. Ook Chamberlain heeft trouwens be grepen hoe zeer het hem ook spijt niet te kunnen voldoen aan het dringend ver zoek van Mussolini om voorschot: een in werkingtreding van het accoord bij voorbaat. Ter bespoediging van den afloop van den Spaanschen burgeroorlog heeft Mussolini nu naar van diverse zijden gemeld wordt nieuwe versterkingen naar de Spaansche opstandelingen gezonden, terwijl de bom bardementsvliegtuigen van de Italiaansche basis op Majorca uiterst actief blijven en de Spaansche kuststeden onophoudelijk bom bardeeren. Dat een dergelijke ongunstige positie voor de Spaansche regeering, die zélf via de hermetisch gesloten Fransche grens geen materieele hulp kan krijgen, in Frankrijk ontstemming wekt ligt voor de hand. De verontwaardiging is des te grooter daar Frankrijk beschuldigd wordt van schending der non-interventie politiek hetgeen onjuist is juist door degenen, die hier hun dagelyksch werk van maken! Vandaar dat van verschillende zijden in het bizonder door Leon Blum een „verslapte non-interventie" aanbevolen wordt om zoodoende een indirecten druk op Italië uit te oefenen. Lang zal althans deze toestand niet voort kunnen duren. Komt er géén voortgang in de terugtrekking van de buitenlanders in Spanje, dan zal Frankrijk, dat door de slui ting der grens zijn goeden wil heeft ge toond, zijn vrijheid hernemen. Ook de Spaansche regeering heeft Frank rijk gewezen op den voor haar onrechtvaar digen toestand. Zy heeft er de aandacht op gevestigd, dat een voortduren ervan den indruk wekt, dat de zaak van de Spaansche republiek aan andere belangen wordt op geofferd. Terwijl zij reeds 14 dagen na de overeenkomst inzake de terugtrekking der buitenlanders uit Spanje, hier haar goed keuring aan heeft gehecht, worden de voor stellen door Franco nog steeds „bestu deerd". Bij Franco is door den Engelschen agent te Burgos reeds tweemaal aangedrongen op spoed. Dat de Britsche regeering zich regel recht tot Italië gewend zou hebben wordt formeel ontkend. Ze zou daar anders wel aan het juiste adres zijn! De spanning in Europa door den Spaan schen burgeroorlog stijgt opnieuw. Leek het alsof 12 Juli een definitieve oplossing ge vonden was thans, een maand later, is van de toen merkbare ontspanning niet veel meer over ge groote landen hun permanente vertegen woordigers te Geneve hebben, terwijl dit voor andere niet het geval is, hoewel zij le den van den Volkenbond blijven". P.A.T. voegt hieraan toe, dat Polen vroe ger vele zaken met den Volkenbond had te regelen, doch dat het aantal dier zaken thans tot een minimum teruggebracht is. „Het is mogelijk, dat een Poolsch consulaat in Ge neve geopend wordt, zoo besluit P.A.T., maar dit zal Polen niet bij den Volkenbond vertegenwoordigen". Uit Madrid wordt het volgende gemeld: Het offensief der opstandelingen is voort gezet in de sectoren van Herrera del Duque en Castuera. De regeeringstroepen hebben uitmuntend weerstand geboden, maar moesten zich te rugtrekken op de Sierras val de Hornos en Jara, en het dorp Casas de don Pedro ont ruimen. Aan den linkeroever van de Rio Guadiana hebben de regeeringsstroepen hun geschut opgesteld, dat de nieuwe stellingen der opstandelingen bombardeert. Volgens het communiqué van de opstan delingen gaat in Estramadura de opmarsch in alle sectoren voort. Het leger van Queipo de Llano heeft thans de spoorwegkruising BelmezAlmorchon en AlmorchonVilla- nueva Serena beveiligd. De belangrijke militaire voorbereidin gen in Duitschland en de bijzonderhe den, welke hierover door de Britsche pers worden gepubliceerd, verontrusten de openbare meening in Frankrijk en de Fransche pers wijdt hieraan lange be schouwingen. Donnadieu schrijft in de „Echo de Paris" dat alles doet vreezen, dat Duitschland bin nen enkele weken een demonstratie van zijn maximum kracht wil geven. Henlein en an deren hebben met een openhartigheid, waar voor men hen moet danken, verklaard, dat op een of andere wijze het vraagstuk der Sudeten voor het najaar zal zijn opgelost. Hieruit kunnen de ernstigste gevolgen voort vloeien. Claude Vivieres schrijft in „L'Oeuvre" meer optimistisch. De voorbeelden van China en Spanje hebben een zwaren slag toegebracht aan het Duitsche dogma van een bliksemsnellen oorlog, welke des te meer es sentieel is in verband met het gebrek aan voorraden. In ieder geval zou een oorlog onder de huidige omstandigheden Duitsch land snel tot wanhoop kunnen brengen. In „L'Oeuvre" schrijft madame Tabouis, dat de Italiaansche en Duitsche legermacht samen zullen werken. Zij wijst hierbij op het bezoek van Balbo aan Duitschland. Ten aanzien van de rede van Mussolini tot de troepen welke hebben deelgenomen aan de manoeuvres wordt uit Rome aan de „Jour" en de „Echo de Paris" gemeld, dat hier sprake is van een waarschuwing aan de groote democratieën, die rekenen op hun massa goud, ijzer en benzine voor een oor log van langen duur. Door hun afnemend geboortecijfer zijn zij arm aan menschen. Volgens de „Giornale d'Italia" stelt Italië een snellen, hevigen oorlog hiertegenover. Voor Italië beteekent gereed te zijn in staat te zijn tot een onmiddellijk groot offensief. In een toespraak tot de troepen, welke deel hebben genomen aan de manoeuvres, heeft Mussolini o.m. het volgende gezegd: „Nu in zooveel deelen der wereld het kanon buldert, zou het dwaasheid zijn zich waan denkbeelden te scheppen. Zich niet voor bereiden is een misdaad. Italië maakt zich geen illusies en bereidt zich voor". De duce verklaarde verder, dat de koning hem op gedragen had de soldaten zijn hulde over te brengen, welke zoowel de recruten als de reservisten ten volle hebben verdiend. Tijdens de manoeuvres hebben zij discipline en weerstandsvermogen getoond en. een hoogte mate van geoefendheid. Dit kon niet anders, want zij maken deel uit van een nieuwe jeugd. Evenals hun kameraden hebben zy één doel: de wapenen dragen om het vaderland te verdedigen",

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1