ONS INDISCH HOEKJE. ^Binnenland DE BAAS. Onbewaakte overwegen. Weer slachtoffers geëischt. Verkeersongelukken ONWEER. Koop eerst een andere tandpasta Waterhoos rondom Hindeloopen. HIJ IS EEN BEETJE BANG. TWEEDE BLAD. Landbouwer ernstig: gewond. Gstermiddag is op een onbewaakten overweg te Wildervank (Gr.) een ernstig ongeluk gebeurd. De 62rjarige landbouwer P. de Jonge, uit Wildervank, was bezig graan in te halen. Hij kwam met twee leege wagens, waarvoor twee paarden waren ge spannen, van de boerderij om naar het veld te gaan. Waar de landweggetjes allemaal den spoorweg snijden, is oppassen zeer noodzakelijk. Hoewel het uitzicht vrij is, heeft de landbouwer toch nog vóór den spoorweg halt gehouden. Juist toen de trein uit de richting Groningen naderde, zette het span zich plotseling in beweging. De voorste wipkar werd door den locomotief gegrepen, terwijl de landbouwer over een afstand van 160 meter werd meegesleurd en ernstig gewond. Twee geneesheeren waren spoedig ter plaatse. Het slachtoffer had een ernstige schedelbreuk, een wonde aan den linkerslaap en een bloeduitstorting achter het linkeroog bekomen. In hoogst zorgwek- kenden toestand is hy naar het Diacones- senhuis te Groningen vervoerd. De paarden bleven ongedeerd en liepen na het ongeluk rustig in een weiland. De trein naar Stadskanaal had een kwar tier vertraging. Span paarden door motortrein gegrepen. Gistermiddag werd een span paarden voor een ploeg onder geleide van den zoon van den landbouwer C. Goense, bij het passeeren van een onbewaakten overweg nabij Lewedorp, door een motortrein, ko mende uit de richting Middelburg, gegre pen. Een paard werd ongeveer 150 meter meegesleurd en totaal verminkt. Het an dere paard brak een been en moest worden afgemaakt. De motortrein werd totaal ont zet en kon op eigen kracht niet meer ver der, het treinverkeer tusschen Poosendaal en Vlissingen moest tijdens het opruimings- wek, dat verscheidene uren in beslag nam, vanaf Goes tot Middelburg over enkel spoor worden geleid, met het gevolg dat het veel vertraging ondervond. De trein, die om 13.58 uur uit Middelburg kwam en reeds te Arnemuiden was geariveerd, moest terug naar Middelburg en passeerde zoo doende met een uur vertraging Lewedorp. Het uitzicht op den overweg is vrij goed. GEEN VOORRANG VERLEEND. Op den hoek van de Harderwijkstraat en de Ermelostraat te Den Haag is gister- namiddag een vrachtauto in botsing geko men met een motorrijwiel, vermoedelijk doordat de motorbestuurder aan de van rechts komende auto geen voorrang ver leende. De motorrijder bekwam verwondingen aan kin en beenen. Zijn vrouw, die hem op de duo vergezelde, kreeg een hersen schudding. Beiden zijn naar het R.-Kath. ziekenhuis overgebracht. DRIE GEWONDEN BIJ MOTOR BOTSING. Gisteravond, omstreeks tien uur, is op den Rijksweg te Oegstgeest een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een driewielige bakfiets met bloemen, bestuurd door den 30-jarigen J. G. M. J., uit Den Haag, ging in de richting naar die stad, toen achter hem met groote snelheid een motorrijwiel, bestuurd door den 23-jarigen M. J. O., adjunct-directeur van de overdekte zweminrichting te Leiden, met op de duo de 28-jarige mej. A. E. V., eveneens uit Leiden, naderde. De motorrijder zag de bakfiets te laat en reed haar in volle vaart van achteren aan. Beide personen sloegen van den motor tegen den weg en ook de bakfietsbestuur der ging tegen den grond. De bestuurder van de bakfiets kreeg verwondingen aan de beenen, doch kon na ter plaatse door een geneeheer te zijn ver bonden, naar zijn woning te Den Haag worden overgebracht. Een vierde persoon, die op de bakfiets tusschen de bloemen zat, belandde met deze bloemen op den weg, doch liep daar bij geen letsel op. Volgens ooggetuigen zou de aanrijding te wijten zijn aan het feit, dat de bakfiets geen brandend achterlicht voerde. Man door den bliksem getroffen en gedood. Gistermiddag om half vijf ontlastte zich boven de omgeving van Goudriaan (Z.H.) eèn hevig onweer. De 43-jarige T. van Erkel, die zich op de fiets bevond, werd door een bliksemstraal getroffen en op slag gedood. De man was gehuwd en vader van vijf kinderen. Op verschillende plaatsen werden de lichtleidingen vernield. In de jeugdherberg „De Pinksterblom' 'te Arkel sloeg de blik sem in, zonder echter brand of ongelukken te veroorzaken. Het onweer ging gepaard met een hevige regen- en hagelbui. en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol (volgen» Nieuw recept) Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft Bliksem richt chaos aan. Gistermiddag werd te Nieuweschoot onder de gemeente Heerenveen, de woning van den heer C. Waayer door den bliksem getroffen. Er ontstond geen brand, maai de bliksem veroorzaakte een waren chaos. De schoorsteen en een aantal pannen wer den van het dak geslagen, de ramen wer den uit de muien gerukt en de inboedel werd door elkaar geworpen. De vrouw des huizes werd bewusteloos op den grond gevonden. Zij bleek door den bliksem ge troffen te zijn, waarbij haar de kleeren vrijwel van het lichaam waren gescheurd. Zij had brandwonden opgeloopen en was verder ook gewond door rondvliegende meubelstukken. Zij is opgenomen in het ziekenhuis te Heerenveen, waar haar toe stand naar omstandigheden bevredigend bleek. Bliksem in toren geslagen. Tijdens 't hevige onweer, dat gistermid dag boven de Betuwe woedde, sloeg de bliksem in den toren van de herv. kerk te Kesteren. Er ontstond geen brand, maar in de spits werden zeven gaten geslagen, terwijl vele tientallen leien werden ver nield. Gistermiddag om zes uur sloeg bij on weerde bliksem in de met riet gedekte woning van de wed. A. Delmijn, gelegen aan de Burgstraat te Rossum (Geld.) Er ontstond brand in het achterhuis en spoe dig stond de woning, welke huisvesting bood aan de gezinnen van P. de Lang, H. Wuits en de wed. Wuits, in lichter laaie. De brandspuit bliek helaas defect te zijn. Het huis brandde geheel af. De inboedel van de wed. Wuits, welke niet was verzekerd, kon voor een groot gedeelte worden gered. De beide andere inboedels, die verzekerd waren, gingen verloren. Noodweer boven de Peel; verscheidene varkens en tallooze bijen omgekomen. Vrijdagavond heeft boven de Peel een hevig onweer gewoed, dat vooral het dorp Horst en omgeving heeft getroffen. In de verschillende gehuchten rond Horst is de bliksem in te velde staande oogstmijten ge slagen waardoor zij in vlammen opgingen. Ook is de bliksem geslagen in een aantal stallen, waardoor verscheiden varkens en een schaap werden gedood. Bovendien zijn talrijke boomen door den bliksem getroffen. Verscheidene bijeenvolken, welke in korven op de Peel waren geplaatst en die waren uitgevlogen, zijn door regen en on weer verrast, waardoor tallooze bijen om het leven zijn gekomen. Landhuis verwoest. De bliksem is geslagen in een nieuw land- Hiiis van den heer J. H. Lutje Berenbroek aan den Buurserstraatweg nabij Enschede. In een oogwenk stond het geheele huis in lichte laaie. Slechts eenige geldswaardige papieren konden worden gered. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Nog meer onweersberichten uit de Betuwe. Te Deil sloeg de bliksem in de boerderij van den heer C. Kiviet. Er ontstond op het dak een begin van brand, doch deze werd door den hevigen regenval weer direct ge- bluscht. De bliksem sloeg dwars door het huis, daarbij groote verwoesting aanrich tend. Een honderdtal dakpannen rolde naar beneden. Het te veld staande koren bekwam groote schade dooh den hevigen hagelval. De schoenmaker van Maren werd in zijn woning door den bliksem getroffen, waarbij hij verschroeiingen aan een arm opliep. Van den heer W. Broekhuizen werd een koe door den bliksem gedood. Een koe en een paard toebehoorende aan den heer H. Mer- kens te Enspijk, werden eveneens door den bliksem gedood. Van de boerenhofstede „Brentlage" te Kleingenhout bij Beek (L.) is de linker vleugel, bevattende stallen en schuren, door het hemelvuur getroffen en in vlammen ge zet. In deze gebouwen bevonden zich ter wijl het overige vee in de weide liep nog twee paarden, een stier en een veertiental varkens, welke tijdig in veiligheid konden worden gebracht. De brandende gebouwen bevatten voorts ruim 8000 K.g. zaadgerst, verder een groote hoeveelheid koren en gerst van den vorigen oogst, alsmede land bouwmachines, melkmachines en een voor raad meel. Alles ging in het vuur verloren. De groote motorspuit van Geleeen werd gerequireerd en deze heeft den brand nog zooveel mogelijk bestreden. By een onweer, dat ruim twee uur duur de, sloeg de bliksem in de woning van den heer M. Lansaal aan den Maasdijk te Kerk- driel. In een oogwenk stond alles in lichter laaie. Van den inboedel kon slechts zeer weinig worden gered. Het huis ging geheel verloren. In het Brabantsche Maaskantgebied is gister veel schade door bliksem en onweer aangericht. Te Lith richtten zware regen en hagelbuien groote schade aan. Te Her pen sloeg de bliksem in het torentje van 'n oude kapel op de Kaalwijk, zonder brand te verooriaken. Te Huissejing moesten tal van electri- sche- en radiogeleidingen het ontgelden. Hooi verbrand. Te Haastrecht (Z.-H.) sloeg de bliksem in een hooischelf, staande op het terrein van de boerderij, bewoond door den land bouwer Jan Boer. Direct sloeg de vlam uit. De te hulp geroepen spuiti kon het vuur niet meester worden en de hulp van de Goudsche brandweer werd daarom ingeroe pen. Intusschen was ook een nabij staande schuur, waarboven ook veel hooi geborgen was, door het vuur aangetast. Hier konden de 40 daar aanwezige varkens en de land bouwgereedschappen tijdig in veiligheid worden gebracht. Hooischelf en schuur brandden geheel uit. Heistelling op stroomdraad van den trein gevallen. Tusschen Zaltbommel en Geldermalsen is gisteravond om half zeven de bliksem geslagen in een heistelling, staande naby de spoorbaan Utrecht's-Hertogenbosch In haar val kwam de stelling op den boven leiding van de spoortrein terecht, waardoor deze werd vernield en het verkeer met electrische treinen niet langer mogelijk was. De dienst werd daarop onderhouden met Diesseltreinen. Met alle macht toog men aan het herstel van de bovenleiding en hiermede was men zoover gevorderd, dat om half tien met electrisch materiaal over één spoor kon worden gereden. In den Achterhoek. Gisteravond omstreeks half zeven sloeg de bliksem in de boerderij van den heer Voorts aan den Lichtenhorst te Borculo. In een ommezien brandde een groote steenen schuur geheel af. Het hierin aanwezige vee zes kalveren en twee varkens konden met moeite worden gered, doch de geheele oogst van hooi en rogge ging verloren. Door de gunstige windrichting bleef het huis behouden. De brandweer, die gewaar schuwd was, heeft men niet ter plaatse ge zien. Het stadje zelf door hagelslag geteisterd. Een ongekend noodweer heeft gis termiddag Hindeloopen en omgeving geteisterd. Tegen het eind van den middag kwam uit het IJselmeer een wervelwind opzetten,* welke rondom het stadje trok, alles grijpend, wat hem in den weg kwam. Hindeloopen zelf werd door de kolkende hoos niet getroffen, maar een hagelslag van zeldzame hevigheid heeft al het glas; dat onder den oostenwind lag, vernield. Omstreeks half vijf kwam met een drei gend zwarte lucht de hoos uit het IJsel meer uit de richting Molkwerum aanwer- velen. Zij nam haar weg over het schier eiland waarop Hindeloopen ligt. Een groote zwarte zuil, gevolgd door een kleine, zweepte door het land en zoo alles omhoog, wat zij tegen kwam: het water uit de vaart, den mest van het land, de beesten uit de weide. Van een veebeslag van 35 runderen werden er 33 door de kracht van de hoos in een sloot gesmeten. Een houten barre, een soort draaibrug, werd van haar steng gelicht en ver weg in splinters geslagen. Werklieden aan den dijk, die voor het noodweer waren gaan schuilen, vonden bij hun terugkomst kruiwagens, hout en gereedschap niet meer terug. De hoos had alles weggeslingerd. Wervelend ver dween zij, na nog een molen ernstig te hebben beschadigd, in zee. Was het stadje Hindeloopen gespaard gebleven voor de alles ontwrichtende kracht van de waterhoos, tezelfder tijd ontlastten zich boven de bebouwde kom regen- en hagelbuien van een hevigheid, welke zelfs de oudste inwoners zich niet herinneren. Hagelsteenen als duiveneieren sloegen met woedende kracht alle vensters, die op den oostenwind lagen, in stukken. Van de openbare school gingen meer dan honderd ruiten aan scherven en van een zevental gemeentewoningen bleef geen glas heel. Tal van particuliere woningen moesten het evenzeer ontgelden. Niet één woning, welke een raam op den oosten wind had, is gespaard. De groote regen val maakte de schade nog grooter dan de hagel reeds had aangericht Bij alle materieel verlies is het gelukkig te constateeren, dat geen persoonlijke on gelukken by dit noodweer zijn te betreuren. Om vijf uur klaarde het weer op. DE MARKENSCHE VREEMDELINGEN INDUSTRIE. Vrouw wegens bedelen tot drie dagen veroordeeld. De gemeenteraad van Marken heeft eeni ge maanden geleden vóór den aanvang van het vreemdelingenseizoen een nieu we bepaling in de politieverordening opge- Wanneer het donker is, ziet men op zee in de Molukken vaak talrijke lichtjes op en neer dansen. Het zijn de brandende fakkels, waarvan de bewoners der vele eilanden zich bedienen om te gaan vis- schen. Daartoe gaan twee man in een bootje er op uit. De eene dajongt (dajong noemt men de pagaai) de andere houdt de wacht bij een brandende fakkel die een eindje buiten boord uitsteekt. De visschen komen op het licht af en wanneer ze dicht genoeg genaderd zijn harpoeneert de man of schiet hij ze met een pijl. Die pijl js voorzien van een aantal punten in den vorm van een kegel. Dat hai poeneeren of schieten eischt heel veel oefening, wat verband houdt met de straalbreking in het water. Ik zag deze manier van visschen in de buurt van het .eenzame eilandje Babber in het zuiden van de Bandazee gelegen. Met den pinditg .(zerjdeling, predikant) en den bestuursambtenaar var dit eijand bezocht ik een dorpje aan de kust. We zouden 's nachts om twee uur vertrekken. - I* Dit zeer vroege uur hield verband met stroomen en wind. De roeier verschenen pas om een uur of drie. De bestuursambtenaar, die zijn Pappenheimers kende, had op het te laat komen gere kend. We waren om acht uur ter plaatse. Het landen was buitengewoon lastig want strand en kust bestonden uit scherpe koralen. Het loopen er op en er door was zeer moeilijk! Maar ik was bly ook dit te hebben meege maakt. De schooljeugd ont ving ons. Ze wuifde met vlaggetjes en blies ons het welkom toe met de bekende bamboefluiten. Het meer stemmig orkestje klonk heel aardig. De fluiten zijn ge maakt van een bamboege leding, waarin een aantal gaatjes is gebrand. Ik meen een achttal. Slechts heel ge oefende spelers weten er naast de heele óök halve tonen aan te ontlokken. Merkwaardig is de wijze waarop- de menschen de maiskolven bewaren. Ze binden deze om een langen stok, dien ze aan een klap perboom ophangen. Het droge klimaat laat die wijze van bewaren toe. H. F. TILLEMA. nomen. De raad immers was tot de over tuiging gekomen, dat de „vreemdelingen industrie" op het eiland op een minder juiste wijze werd bedreven, zoodat door de verkapte bedelpartijen de reputatie van het eiland aanmerkelijk werd geschaad en vele buitenlanders huiswaarts keerden met een geheel verkeerden indruk van de eilanders. De politieverordening had ten doel de vreemdelingen te beschermen tegen al te opdringerige verkapte bedelpartijen. Neeltje van A., een bekende figuur op het eiland en bewoonster van een der fraaiste „binnenhuisjes", dat door vrijwel alle vreemdelingen wordt bezichtigd, meen de haar bedrijf in weerwil van de nieuwe bepaling ook nog zooals vroeger op straat te moeten uitoefenen. Zij trok er met twee kleine kinderen op uit en hield eenige weken geleden een gezelschap Engelschc toeristen aan. De kinderen waren goed ge dresseerd en staken bedelend hun handjes uit, een geste, die voor de vrouw werd ver duidelijkt met de woorden „money", „mo- ney". Juist op dat oogenblik verscheen de gemeente-veldwachter Tintel ter plaatse. Hij vond dit een goede gelegenheid om de nieuwe wetgeving van het eiland in prac- tyk te brengen. Een proces-verbaal volgde en gister moest de vrouw voor den politierechter mr. Knuttel verschijnen. Waarschijnlijk had Neeltje het te druk met het rondleiden van vreemdelingen, want zy was niet ter zitting verschenen. De veldwachter deed een boekje van haar open. Hij vertelde, dat Neeltje „link" was en dat zij steeds probeerde hem om den tuin te leiden. Bij haar verkapte bedelpar- tyen zet zij posten uit, die haar tijdig waarschuwen, wanneer het gezag in aan tocht is. De officier van justitie, mr. P.'s' Jacob, vond, dat er een voorbeeld gesteld moest worden om den Markers duidelijk te ma?" ken dat het gebedel en lastig vallen van toeristen uit moet zijn. Voor het aanzien van Nederland in den vreemde moet aan die vreemdelingen-exploitatie paal en perk worden gesteld. Een geldboete zou voor deze vrouw weinig beteekenen. Spr. vorderde een hechtenisstraf van drie dagen. De politierechter was het met de over wegingen eens, temeer daar de agent ver klaarde, dat Neeltje herhaaldelijk was ge waarschuwd. Conform den eisch zal Neeltje drie dagen een binnenhuis op de Weteringschans te Amsterdam moeten bezichten, gratis. OPNIEUW BESLAG GELEGD OP MEXICAANSCHE BENZINE. Zooals men zich zal herinneren, heeft on langs de Bataafsche Petroleum-Maatschappijl als schuldeischeres van de Mexican Eaglè, met verlof-van den president van de Arron- dissements-rechtbank te Middelburg beslag gelegd op Mexicaansche benzine, die aan hare schuldenares- zou toebehooren. Van de toen door den president gegeven uitspraak is, naar wy vernemen, de Bataaf sche Petroleummaatschappij in beroep ge komen. Thans heeft de Mexican Eagle zelve met verlof van den president van de Arrondis- semerits-rechtbank te Dordrecht, beslag ge legd op een party van 1000 ton benzine, die zich aldaar bevindt in twee tanklichters, op grond dat zij nog eigenares van deze la ding is. AANKLACHT TEGEN Dr. HENRI POLAK. Het „Comité tot bestudeering van het Joodsche vraagstuk" te Rotterdam heeft den officier van justitie te Amsterdam verzocht een strafvervolging te doen in stellen tegen dr. H. Polak. Aanleiding tot dit verzoek was een door dr. Polak geschreven artikel in de bladen van de Arbeiderspers van 25 Juni J.l.» waarin o. m. voornamelijk met betrekking tot bovengenoemd comité de volgende zin snede voorkwam: de anti-semieten gaan rustig voort met de verbreiding van hun laaghartige leugens en vervalschin- gen". Het comité voornoemd achtte zich hierdoor in eer en goeden, naam aange tast. „1

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6