Vraag en Aanbod S AMBO DE OLIFANT Sport Woensdags en Zaterdags. $ilHUtieims 'ij. Dr. E. HOEKSTRA'S BLOEDZUIVERENDE GEZ ONDHEIDSPILLEN Teleurstelling op de „Karimata". GEMENGD NIEUWS. De Europeesche kampioen schappen te Londen. Cor Kint Europeesch kampioene 100 meter rugslag, let van Feggelen tweede. Scheffer derde bij de heeren. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). TWEEDE BLAD. 3 bestrijden de ongemakken ontstaan door onzuiver bloed, herstellen onvoldoende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 90 ct. of 1.56 per doos met gebruiksaan wijzing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Vraagt gratis toezending brochure aan MIJ. HOEKSTRA, Heeren gracht 33, Amsterdam. Wordt de molen 75 M. teruggehaald en wordt meer Zuidelijk opnieuw vooruit gegaan? Was men over de resultaten in de laatste 24 uur zeer tevreden en was er weer span ning en hoop, sinds gistermiddag is alles in rook vervlogen. Het stuk wrak is gepasseerd en de bagger-emmers brengen niets anders naar boven dan zand, klei en schelpen. En nu heerscht er weer een pessimistische stem- ring op de Karimata. De heer Bol, de leider van het werk, heeft beslóten nog een tien tal meters in dezelfde richting door te gaan, naar het Zuid-Oosten dus. Vandaag, uiter lijk morgen, zal men ook deze oppervlakte hebben afgevischt. En als ook dan geen goud naar boven is gehaald? dan wordt de molen 75 M. terug gehaald om het meer ten Zuiden en ten Zuid-Westen van het afgepaalde gebied dus aan de zijde van Vlieland over een breedte van ongeveer 40 meter opnieuw te probeeren. Waarom juist naar het Zuiden en Zuid- Westen? Omdat er iets te zeggen valt voor de volgende theorie: De Lutine, een schip met hoogen spiegel, en met vele verdiepin gen, is bij een Noordwester storm op de 'banken uit elkaar geslagen. Het is mogelijk, dat het onderste gedeelte van het achter schip, waarin zich de goudstaven bevonden, door het zware gewicht van het metaal on middellijk is gezonken, terwijl de hooger gelegen gedeelten van het schip, die veel lichter waren, verder in de richting van Terschelling zijn gedreven. Hoe het ook zij: op het oogenblik is men even ver als twee maanden geleden, één goudstaafje is opgehaald, maar dat is ook alles. Wel een beetje teleurgesteld, maar niet ontmoedigd, werken de mannen op de Karimata verder. Zou men het gewenschte resultaat bereiken? Zou het heele kleine stukje zeebodem, waarin de goudstaven rusten, worden gevonden? Het is en blijft een kansspel. ZEDENMISDRIJF TE MIDDELBURG. In het gasthuis te Middelburg is de 38-jarige echtgenoote van C. W. overle den, slachtoffer van het zedenmisdrijf, waarvoor de 73-jarige P. uit Middelburg, de 38-jarige N. uit Oost- en West Souburg en de 42-jarige D. uit Vlissingen zich thans in voorarrest in het huis van bewa ring te Middelburg bevinden. WIJZIGING VAN DE FAILLISSE- MENTSWET EN DEN MIDDENSTAND. Het hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandbond heeft zich naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp tot aanvulling van arti kel 667 van het Burgerlijk Wetboek en wijziging van de artikelen 43 en 45 van de faillissementswet (bestrijding van het euvel der z.g. „schijnacten) met een adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Verzocht werd bij de behande ling van dit ontwerp nader in te gaan op de diepliggende oorzaken van het zoo veelvuldig voorkomen dezer z.g. „schijn acten". Tandems gehuurd, maar niet om te fietsen. - Momenteel zijn op het bureau Marnixstraat te Amsterdam sinds eenige dagen een tweetal mannen in arrest, die zich aan diefstal hebben schuldig gemaakt Z(j huurden n.L tandems en verkochten die dan. Vast staat, dat zij tot vier maal toe zich aan zoo'n handeling hebben schuldig gemaakt. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat zij nog meer op hun kerfstok heb ben. Biggenmerken. - Van 25 tot 30 Juli 1938 zijn aangebracht 51.793 biggenmerken ((v.j. 37.644). Van de toekenning 1938 zijn tot 30 Juli j.1. gebruikt 1058654 merken (v.j. 988.555). Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zyn gemerkt 1321383 biggen (v.j. 1138694). Doodelijke val uit een raam. - Gis teravond is een verpleegde van het St. Franciscus-gesticht te Oudewater, de 80- jarige heer H. Verhoeven, toen hij een raam openschoof, naar buiten gevallen. De man was op slag dood. Stremming verkeer te Purmerend. - De brug over de sluis van het Noordhollandsch Kanaal te Purmerend zal van Woensdag 24 Augustus om 6 uur tot en met Zaterdag 17 September des voormiddags 12 uur in ver band met vernieuwingswerkzaamheden voor alle verkeer zijn afgesloten. De overtocht over het kanaal (voor voer tuigen met een totaalgewicht van ten hoog ste 7500 K.G. en een asbelasting van ten hoogste 5600 K.G.) kan geschieden over een pontonbrug, welke op ongeveer 350 M. ten Zuiden van de bestaande brug, ter hoogte van de Amsterdamsche poort, m het kanaal zal worden gelegd. Productie van electriclteit in Neder land. - Blijkens door het Centraal bureau voor de statistiek verzamelde gegevens, heb ben de electriciteitsfabrieken, die in de open bare stroombehoefte voorzien, in de maand Juli 1938 169 millioen kwh. uit de centrales afgegeven. Dit is vergeleken met de maand Juli 1937 eene toeneming van 13 millioen kwh. (8,3 pet.) In de maand Juni bedroeg de toeneming 10 millioen kwh. (6,5 pet.) POLYGOON'S FILM: VEERTIG JAREN KONINGIN GEREED. De film, die Polygoon vervaardigd heeft ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de koningin is thans gereed gekomen. Polygoon stelde zich tot taak een beeld te ontwerpen van wat er gedurende de veertig jaar van de regeering van koningin Wilhelmina is tot stand gekomen, wat ur veranderd is en wat er aan belangrijke ge beurtenissen in 't koninklijk huis zijn voor gevallen. Gezien de beknoptheid van de filmische mogelijkheden ten aanzien van de veertig lange jaren, die de overgang van de 19de tot de 20ste eeuw vormden een over gang, welke vervuld was van verande ringen op politiek, technisch en sociaal ge bied, gaat deze rolprent in vogelvlucht over de vier decennia. Da toelichtende tekst is geschreven door mr E. Elias en wordt in de film uitgespro ken door Kommer Kleyn. De muzikale illustratie is gecomponeerd door Max Tak en onder zijn leiding uitge voerd en door een groot symphonisch or kest. Zwemmen Cor Kint heeft Nederland den tweeden Europeeschen titel bezorgd. Op de 100 meter rugslag bewees zij momenteel de sterkste zwemmer van Europa, men kan gerust zeggen, van de wereld te zijn. Te zamen met haar groote rivale, Iet van Feggelen, die de tweede plaats bezette, toonde zij aan een klasse boven de zwemsters uit andere landen te staan. Eindelijk hebben de Nederlandsche meisjes tijdens deze zwemkampioen- schappen dus voor een eerste en tweede plaats gezorgd. Maar zelfs in dit nummer behoorden de Deensche zwemsters tot onze sterkste tegen standsters. Want zoowel de derde als de vierde plaats werd door een Deensche in genomen, zij het ook met flinken achter stand op de Nederlandsche meisjes. Cor Kint nam onmiddellijk de leiding, di- Te koop: 4 stoelen en fauteuil in prima staat 10, Fauteuil 4, eiken- houten spiegel 2.50, Luidspreker 3. Dr. SCHAEPMANSTRAAT 18. Na 18 uur. Te koop z. g. a. n. Cocosloopei, lang 9 meter, 2 sluitgordijnen breed 2.30, lang 3.40. KORVER, Koningsweg 40 B. Te koop z. g. a. n. Autoped, kinder wagen, fornuis en kachel. GRENSSTRAAT 10. Te koop: 2, 3 en 4 pits petroleum stellen, Petroleum-hang- en schemer lampen. KORVER. Koningsweg 40 B. Tc koop gevraagd: lompen 7, wol 50 ct., laken 32 ct. per ko., metalen marktwaarde. J. BURGERING, Gr. Nieuwland D 31. Tel. 2435. Indian motor met zyspan 3 maanden wegen bel. 60.00. NIEROP, Heerenstr. 10. Teief. 3827. Te koop 1 solied brandkastje, 2 Jaarsma haarden z. g. a. n. T. WOLZAK, Mient 20. Te koop een beste waschmachine met wringer. VARNEBROEK 41. Te koop 3 st. z. g. a. n. Baltex zon gordijnen, aquarium 60 x 40 x 30 c.M. met kast en verwarming. Te bevr. JOH. P. HORST, Zaadmarkt 88. Als nieuw Damesryw. met Torpedo naaf 17.50, handrem 14.00, Meisjes 11.00, pracht heerenrijw. 15.50, enz. NIEROP, Heerenstr. 10. Tel. 3827. Te koop z. g. a. n. Damesrijwiel zonder gebreken 16.50, twee pits gasstel be slist goed 4.50. LIJTWEG 21, Bergen. 1 pracht D.K.W R.T. belastingvrij. GEBR. PESSER, Koorstraat 4345, Alkmaar. Telef. 2093. Te koop als nieuw 1 markies 340 x 150, 1 400 x 140, ijzeren hek met poortjes, 5 M. NIEUWESLOOT 129. Aangeboden: 1 D.K.W. zwart 1937, 1 D.K.W. luxe 1938, beiden beneden 60 kg., tevens een luxe motorbootje te koop. J. SPANJAART, Rijwielen en Motoren, Oudkarspel. Telefoon 219. DE STICHTING „NATIONAAL CENTRUM" OFFICIEEL TOT STAND GEKOMEN. De plechtige opening van den zetel op Huize Schoonoord te Zeist. De genoodigden v.l.n.r., te beginnen bij den tweeden persoon van links: jhr. mr. Beelaerts v. Blokland, Z.K.H. Prins Bernhard, de minister van Sociale Zaken prof. Romme, luit.-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger. reet gevolgd door Iet van Feggelen. Met haar rhythmischen, soepelen slag door het water glijdend, kwamen de beide Neder landsche zwemsters hoe langer hoe meer voor. Aanvankelijk bood mej. Petersen nog tegenstand, maar tegen de gelijkmatigheid van onze landgenooten kon zij toch niet op, zoodat zij al spoedig eenige meters achter kwam. Cor Kint keerde het eerst, onmid dellijk daarna Iet van Feggelen en het was wel duidelijk, dat deze beide dames elkaar de eer zouden betwisten. Inderdaad ontspon zich op de laatste meters een verwoede strijd, welke tenslotte door Cor Kint met duidelijk zichtbaar verschil werd gewonnen. Haar tijd, 1 min. 15 sec., mag op deze zware 50 meter baan zeer goed genoemd worden. Ook Iet van Feggelen, die 0.9 sec. later aan tikte, leverde een alleszins goede prestatie. De Deensche meisjes Petersen en Madsen werden derde en vierde in resp. 1 min. 17 sec. en 1 min. 18.4 sec. Alle vier zwemsters kwamen dus onder de 1 min. 20.3 sec., den besten tijd, tot nu toe op Europeesche kam pioenschappen gemaakt. Stan Scheffer derde 100 M. rugslag. Een uitstekend resultaat behaalde ook Stan Scheffer, die op de 100 meter rugslag bij de heeren de derde plaats bezette. De beide Duitschers Schlauch en Nueske lagen steeds vooraan, onbedreigd. Spannend in deze race was wel het duel tusschen onzen landgenoot Scheffer en den Hongaar Len- gyel. De tweede Nederlander, die meezwom, van Schouwen, kon het straffe tempo niet bijhouden en eindigde op de laatste plaats. Het torenspringen voor dames werd ge wonnen door de Deensche springster, mej. Beeken. Tweede werd de Zweedsche mej. Nirling, derde mej. Heinze (Duitschland). De uitslagen luiden: 100 meter rugslag dames: 1. en Europeesch kampioene: Cor Kint (Nederland) 1 min. 15 sec.; 2. Iet v. Feg gelen (Nederland) 1 min. 15.9 sec.; 3. mej. Petersen (Denemarken) 1 min. 17 sec.; 4. mej. Brunnstroem Madsen (Denemarken) 1 min. 18.4 sec. 100 meter rugslag heeren: 1. en Europeesch kampioen: Schlauch (Duitschland) 1 min. 9 sec.; 2. Nueske (Duitschland) 1 min. 10.8 sec.; 3. en 4. Scheffer (Nederland) en Lengyel (Hon garije beiden) 1 min. 12 sec. Torenspringen dames: 1. en Europeesch kampioene: mej. Beeken (Denemarken) 37.09 punten; 2. mej. Nirling (Zweden) 36.92 punten. Moolenaar uitgeschakeld op de 1500 meter. Gisteravond werden ook de halve eind strijden op de 1500 meter borstcrawl heeren verwerkt. In de eerste serie was het uitvallen van den Duitscher Freese min of meer een ver rassing. Winnaar van deze serie was de En- gelschman Leivers in 20 min. 8.2 sec. De nieuwe Europeesche kampioen, de Zweed Björn Borg, bewees ook op dezen af stand tot de sterksten te behooren en bezette met slechts 0.4 verschil de tweede plaats. In de andere serie zwom onze landgenoot Sam Moolenaar mee. Er werd in deze serie minder snel gezwommen dan in de voor gaande, maar desondanks wist de Nederland sche kampioen zich niet te plaatsen. De uitslagen van de series luiden: le serie: 1. Leivers (Engeland) 20 min. 8.2 sec.; 2. Björn Borg (Zweden) 20 min. 8.6 sec.; 3. Grof (Hongarije) geen tijd opgenomen; 2e serie: 1. Arendt (Duitschland) 20 min. 58.8 sec.; 2. Gajara Kuhinka (Hongarije) 21 min. 10.4 sec.; 3. Deane (Engeland) 22 min. 25 sec.; 4. Moolenaar (Nederland) 22 min. 53 sec. Waterpolo: Nederland-Italië 43. Het Nederlandsch zevental heeft gister middag tegen Italië gespeeld en gewonnen, maar men zal niet kunnen beweren, dat onze landgenooten het cadeau gekregen hebben. Integendeel, tot in de laatste minuut voor het einde was het nog onzeker, wie er winnen zou. Italië, dat toch zeker niet tot de sterkste waterpololanden gerekend moet worden, heeft krachtig weerstand geboden aan een Nederlandsche ploeg, welke heel wat minder speelde dan bijv. in den wedstrijd tegen Duitschland of in de eerste helft van de ont moeting tegen Hongarije. Tot één minuut voor het einde was de stand gelijk (33), de spanning steeg ten top, Stam kreeg den bal, ongeveer in het midden van het „veld", met een razendsnelle spurt stevende hij op het Italiaansche doel af, een hard en zuiver schot, waarnaar de Italiaansche doelman tevergeefs greep: 43. Door een schitterend staaltje van individueel spel had Stam er voor gezorgd, dat het Ne derlandsch zevental met een overwinning uit het water kon komen. Duitschland kwam tegen Frankrijk uit. De Franschen verrasten met een overdon derend offensief, dat binnen vijf minuten drie doelpunten opleverde, maar Duitschland haalde op en won met 53. Nederland steeg weer een plaats op de ranglijst en staat thans vierde. Het is bijna zeker, dat de Belgen de derde plaats zullen behouden, dank zij hun beter doelgemiddel- de. Maar het is nog niet heelemaal definitief dat Nederland op de vierde plaats eindigt. Vandaag n.1. wordt de hiervoor beslissende wedstrijd tegen Frankrijk gespeeld en slechts door een gelijk spel of een overwinning zul len onze landgenooten zich van de vierde plaats kunnen verzekeren. De ranglijst ziet er thans als volgt uit: Hongarije 5 5 0 0 10 272 Duitschland 6 5 0 1 10 238 België 5 2 1 2 5 16—7 Nederland 2 1 2 5 1520 Frankrijk 5 113 3 10—15 Italië 5 1 1 3 3 9—21 Engeland 5 0 0 5 0 926 DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE ZWEMBOND BESTAAT VIJFTIG JAAR. Op 14 Augustus van het jaar 1888 werd te Utrecht de Nederlandsche Zwembond opgericht. Morgen, Zondag, bestaat de thans Koninklijke Nederlandsche Zwem bond dus vijftig jaar, een mijlpaal in de zoo rijke historie van dezen sportbond. Het jubileum van den K.N.Z.B. zal, door verschillende omstandigheden, eerst op 17 September worden gevierd. Op dien dag re- cipieert de gouden jubilaris van 3 tot 5 uur in het Amstel-hotel te Amsterdam, terwijl des avonds de feestelijkheden in de zalen van „Krasnapolsky" zullen worden voort gezet. Wij vernamen, dat het in de bedoe ling ligt tegen dien tijd een, zij het in be scheiden vorm, jubileumboek uit te geven, samengesteld door den huidigen tweeden voorzitter, het eerelid A. W. Sabel Tz., een bestuurslid, die met de historie van den bond uitstekend op de hoogte is. Lawtsnnis. OM DEN DAVISBEKER. AustraliëJapan 10. Te Montreal is de eindstrijd van de Amerikaansche zone van het Davisbeker- tornooi begonnen tusschen Australië en Japan. Zooals wel te verwachten was, nam Australië de leiding. Quist won met 63, 46, 97, 61 van Nakano, zoodat de stand thans 10 voor Australië is. Wielrennen. RICHTER WINT TE DRESDEN. Van Vliet tweede. Gisteravond zijn te Dresden internatio nale wielerwedstrijden gehouden. Sprints, een tijdrit en een puntenwedstrijd leverden een overwinning op voor den Duitscher Richter, die met 10 pnt. den prijs der stad Bremen won. Tweede werd van Vliet met 9 pnt. Derde Gerardin met 8 pnt. en vierde Scherens met 3 pnt. DE RONDE VAN ZWITSERLAND. Lambrichts vijfde. Gister werd de zesde etappe van de ronde van Zwitserland verreden van Freiburg naar Genève, over een afstand van 185 k.m. De Belg Demondt wist zich uit het peleton te werken en kwam ten slotte anderhalve minuut in voorsprong als eerste op de baan te Genève aan. Zijn tijd was 4 uur 45 min. 43 sec. Het geheele peleton bleef verder bij elkaar en daar er niet één, maar drie ronden op de baan te Genève moesten worden gereden, werd het bij de aankomst een zoo groot gedrang, dat de jury er tenslotte geen wijs meer uit kon worden. Maar onomstootelijk stond het vast, dat de Zwitser Niervergeldt de tweede plaats bezette, en even vaststaand was de vijfde plaats van onzen landgenoot Lambrichts. In het algemeen klassement veranderde er in de kopgroep niets. Valetti behield zijn eerste plaats voor Mersch. Lambrichts daarentegen schoof twee plaatsen naar voren en staat thans als dertiende geklas seerd met een totaaltijd van 34 uur 51 min. 59 sec. Weest voorzichtig met vuut In bosch en heide. 99. Net toen ze van deze schrik waren bekomen, stond Flip op hun eigen olifant vlak voor hen. „Leelijke lang oor, geef ons de olifant terug", scholden de mannen". „Als je dat zegt, werk ik nooit meer voor jullie", dreig de de olifant. Nu wilden ze Flip treffen door hem met stenen te gooien. Maar toen nam de olifant zijn baas tussen zijn slurf en slingerde hem been en weer. 100. Hevig verschrikt namen de mannen de vlucht. De olifant kwam nu met Flip op de plaats waar lange Jan in een boom zat. Dat had de tijger hem aangeraden. Nu was het een ogenblik werk voor Jan om er bij te klim men en daar ging het naar het dorp terug.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 7