DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. Japansche opmarsch tot staan gebracht Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 191 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 16 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Gunstiger situatie voor de Chineezen. Het front van de Jangtse. Y Lm» Te,4H, t 3 «iè Y"* K /A N 6 s I 5t6 Bombardement van Valencia. Britsche schepen geraakt. De terreur in Palestina. Een droeve lijst. Italië's visie. De ketting, welke te Moskou eindigt. De algemeene toestand. Autobus in hinderlaag gevallen. Zes joden gedood. Mgr. Hlinka stervende. Boeren bidden op straat. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT, Nu de Japansche opmarsch langs den spoorweg KioekiangNantsjang tot staan gebracht is, aldus meldt het Chi- neesche persbureau, is het centrum der krijgsbedrijven verplaatst naar Joeits- jang, ten Westen van Kioekiang. Ja pansche versterkingen worden in aller ijl naar het Westen gezonden, terwijl ook de Chineezen zich daar concentree- ren. Men verwacht, dat het binnenkort tot een botsing zal komen. Sjabo. en Nantsjangpoe ten Zuiden van Kioe kiang zijn door de Chineezen heroverd. De Japanners trekken hier in de rich ting van Kioekiang terug, waar zij in derhaast versterkingen aanleggen. Men gelooft, dat zij bij de laatste gevechten zware verliezen geleden hebben. Giste ren zijn minstens 4000 gewonden in ver scheidene transporten stroomafwaarts gebracht. Aan den Noordelijken oever van den Jangtse ontwikkelt de toestand zich snel in het voordeel der Chineezen. De steden Tai- hoe en Soesoeng ten Oosten van Hwangmei zijn reeds heroverd. Een Japansch detache ment, dat hij Hwangmei is achtergebleven, is volkomen omsingeld. Men gelooft, dat het lot van deze afdeeling bezegeld is. Hoewel de Japanners nog niet de hoop hebben op gegeven, langs den Noordelkijen oever op te kunnen rukken, verwachten zij van pogin gen in die richting niet al te veel in verband met de overstroomingen. Aan het front in Tsjekjang rukken de Chineesche troepen, die Foejang heroverd hebben, snel op. Zij staan reeds 15 K.M. ten Zuid-Westen van Hangtsjau. Joehang wordt door de Chineezen belegerd. In de nabijheid van Hangtsjau wordt hevig gevochten. Een algemeene aanval op de stad wordt tege- moetgezien. Ook in Sjangtoeng zijn de Chi neesche troepen uiterst bedrijvig. Twee de tachementen hebben bij verrassing een aanval op de hoofdstad Tsinan gedaan. Zij drongen op den avond van 12 Augustus de poorten binnen en leverden in de straten een verwoed gevecht. Zij trokken zich terug, toen de Japanners versterkingen kregen. De Chineezen zouden slechts 60 man aan dooden en gewonden verloren hebben tegen de Japanners 200. De buitengewone maatregelen te Sjanghai opgeheven. In de Fransche concessie zijn gisteren de bijzondere maatregelen, getroffen ter gele genheid van den eersten verjaardag van het uitbreken der vijandelijkheden, weer inge trokken, daar geen onmiddellijk gevaar meer aanwezig wordt geacht. De vrijwilli gerscorpsen zijn gedemobiliseerd, doch en kele voorzorgen blijven gehandhaafd. Het bataljon des doods Het Chineesche ministerie van buiten- lardsche zaken heeft er bij de mogendheden tegenge protesteerd, dat leden van het ba taljon des doods, die in het intern eer in gs- kamp der internationale nederzetting te Sjanghai de Chineesche vlag hadden gehe- schen, door Russische vrijwilligers zijn doodgeschoten. De bezetting van Nanking. Op verzoek van de internationale hulp commissie te Sjanghai heeft dr. Smut, hoog leeraar aan de universiteit te Nanking, me- dedeelingen gedaan over de bezetting van Nanking door de Japanners, aldus meldt het Chineesche persbureau. Naar zijn schatting zyn ongeveer 30.000 Chineesche burgers om het leven gekomen, terwijl 't materiëele verlies 246 millioen dollar bedroeg. Ook vele vrouwen en kinderen zijn omgebracht. «...HUNAIS/V *-• J 100K.N, MWAJOC AH HOEPEt HWAN6UI ANKIN& ■O HA®U *n»WJ*us 'KItJOll TIMTMN.t HANNIHft Q| «IMKW0» C"\'S Koeu«§ 6** K HWAUN ëfê. '"jOEITl). fKIOEKIANOV SANKANG iPOJA N G MCCR nant{jan6 Japan en Rusland. Hebben wij in bovenstaande het nieuws over den Japansch-Chineeschen oorlog samengevat, hier moge tenslotte nog iets volgen over het conflict tus- schen Japan en Rusland. Op het oogenblik schijnt het dat het directe gevaar voor een werkelijken oorlog voorbij is en het is te hopen, dat beide partijen tot een bevredigende oplossing kunnen komen. Wat nu het conflict zelf betreft, de woordvoerder van het Japansche ministerie van oorlog, wien men de vraag stelde of de Japanners zich het recht hadden voorbe houden de streek van Tsjangkoefeng, die op 13 Augustus ontruimd is, opnieuw te bezet ten, dan wel of zij den Sowjets gevraagd hadden zich te verbinden den heuvel niet zelf te bezetten, heeft hierop geantwoord dat Japan vertrouwde, dat de Sowjets nauwkeurig den wapenstilstand van 11 Augustus zouden nakomen. De berichten omtrent de evacuatie door Japan hebben te Tokio, volgens Havas, verrassing gewekt, aangezien herhaaldelijk verklaard was, dat Tsjangkoefeng strate gisch onmisbaar is voor Japan. Welingelich te kringen zien hierin het bewijs, dat Japan, van meening zijnde, dat zijn militaire pres tige veilig is, tot iederen prijs een herleving van het incident wil vermijden. De grensregeling. Naar te Tokio verluidt, zullen spoedig de onderhandelingen tusschen Litwinow en Sjigemitsoe beginnen betreffende de sa menstelling van de grenscommissie, wier taak het zal zijn de grens bij Tsjangkoefeng af te bakenen. Haar taak zal beperkt blij ven tot het omstreden gebied aan de oos telijke grens tusschen Mantsjoekwo en de Sowjetunie. Wanneer deze commissie haar taak met succes ten uitvoer legt, zal men haar werkzaamheden uitbreiden tot andere deelen van de grens tusschen Mantsjoekwo en de Sowjetunie, ofschoon daaromtrent door Japan geen verbintenissen aanvaard zijn. Naar verluidt, blijft Japan zich verzet ten tegen het opnemen van een neutraal lid in de commissie, aangezien het dit niet noodig acht. Boodschap van generaal Nakamoera. De commandant van het Koreaansche le ger, generaal Nakamoera, heeft zich in een boodschap tot tolk gemaakt van de waar deering der Japanners voor de hulp van regeering en volk van Korea bij het grens conflict met Rusland. De Japansche troepen, aldus zegt de boodschap, hebben hoewel zij in getalsterkte verreweg de minderen wa ren, de aanvallen der Russen, welke drie divisies met 200 tanks en 100 vliegtuigen sterk waren, met succes weerstaan en zelfs de gevechtskracht van een der divisies ver nietigd, zoodat de Russen gedwongen wa ren de Japansche voorstellen te aanvaarden. Valencia is gisteren, weer eens het doelwit der Franco-vliegtuigen geweest. Opnieuw zijn twee Britsche schepen door bommen getroffen, terwijl een doode en eenige gewonden te betreuren zijn. Uit alles blijkt duidelijk, dat de be doeling is, de haven van Valencia zoo onveilig mogelijk te maken, opdat ein delijk geen enkel schip meer durft bin nen te komen. Op deze wijze zouden de regeer ingstroepen tenslotte verstoken worden van levensmiddelen uit het buitenland en op deze wijze zou Franco's kans misschien stijgen. Wat nu de jongste luchtbombardementen op Valencia betreft, tijdens dit bombarde ment is de marconist Amery aan boord van het Engelsche schip Hilfern gedood en een Britsche non-interventie-waarnemer gewond aan boord van het Britsche schip Fredavore. De beide schepen werden niet beschadigd. De naam van den waarnemer, die bij het bombardement van het Britsche schip Fre davore is gewond, is Christian Schmidt. Hij is van Duitsche nationaliteit. Hoewel hij ge wond was, was hij de eerste die hulp ver leende aan den Britschen marconist Amery van de Hillfern, die werd gedood bij het bombardement Ook de kapitein en drie leden van de bemanning van de Fredavore zijn gewond. Gisterochtend te drie uur hebben vijf Savoia-vliegtuigen de haven gebombardeerd. Eenige bommen ontploften bij het Britsche schip Noemi Julia, waardoor het schip lek raakte. Het is zinkende. Even later werden bommen geworpen op de wijken Mernabua en Florida. Twee hui zen werden vernield. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Gevechten aan het front. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de troe pen van Franco hevige aanvallen hebben gedaan op de regeeringsstelingen ten Zuid- Oosten van Gandesa. Zij slaagden erin een heuvel te veroveren, doch werden later weer teruggeslagen. De regeeringsluchtmacht heeft de stellingen van den vijand ten Wes ten van de Siërra Pandols bestookt, niet tegenstaande de vele jachtvliegtuigen van den vijand. Den geheelen nacht door heeft het kanon gedonderd. Officieel wordt te Londen medegedeeld, dat de beide partijen in Spanje de benoe ming hebben aanvaard van een commissie van drie leden aangewezen door de Engel sche regeering ter bestudeering van de uit wisseling van gevangenen. Veldmaarschalk Sir Philip Chetwode zal aan het hoofd van de commissie staan, die haar zetel zal heb ben te Toulouse, waar beide partijen dan vermoedelijk vertegenwoordigd zullen zijn. De terroristen in Palestina hebben giste ren wederom vijf slachtoffers min of meer ernstige verwondingen toegebracht. Een mijn is tot onploffing gekomen in Tellit- vinstki, waardoor drie joden werden ge troffen. Een der gewonden heeft ernstige kwesturen bekomen. Op den weg van Tel Aviv naar Richonlesion is een schot gelost op een voorbijrijdende autobus, waardoor een reiziger ernstig gewond werd. Op de markt te Tel Aviv heeft een Ara bier aan een jood een mand druiven ver kocht, waarin een bom verborgen was. De bom ontplofte en verwondde een vrouw. Nabij Hebron is een ploeg van 120 arbei ders, die arbeid verrichte aan openbare werken, door een gewapende bende over vallen, die den mannen bevel gaf het werk te staken, op straffe des doods. De ingenieur en de werkbazen werden ontvoerd. Terechtgesteld. Een Arabier, die door het militaire hof ter dood was veroordeeld wegens het ver voeren van een bom op straat nabij de grens van Tel Aviv op 20 Juli j.1., is giste ren terechtgesteld. Drie joden zijn gewond, toen een landmijn tot ontploffing kwam onder den vrachtwagen, waarin zy, nabij Herdera, vervoerd werden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Rome: In een kennelijk geïnspireerd hoofdartikel houdt de Relazioni Italiani zich bezig met de woorden van Mussolini „Geen illusies, doch zich voorbereiden". Het tijdschrift schrijft: Mussolini heeft zich met deze woorden vooral tot de wereld gericht. Zij zijn een definitieve vermaning welke tot nadenken dwingt, omdat zij wellicht den sluier van alle valsche ideologieën en utopieën kan verscheuren, waarin vele regeeringen en volken nog leven. Spanje, Tsjecho-Slowakije en het Verre Oosten zijn schakels van den- zelfden ketting, welk eind te Moskou ligt. ALKMAAR, 16 Augustus. De nazomer en de herfst worden in vele landen gebruikt voor het houden van legermanoeuvres. Zulks is steeds het geval geweest en zulks is nog steeds het geval. En als wij dan thans melding maken van de groote legermanoeuvres van het Duit sche leger, welke vandaag beginnen, dan moet er reden zijn, om daarvan in deze rubriek melding te maken. Helaas, die reden is er! Allereerst hebben wij zeer spannen de weken achter den rug en op dit oogen blik mag er dan misschien weer sprake zijn van eenige ontspanning, nog altijd is de toestand zoo, dat de bom elk oogenblik barsten kan. Dat Duitschland dus op het oogenblik legeroefeningen op groote schaal houdt, is geen prettig idee, bekeken uit het oogpunt van den internationalen toestand. Maar er is meer. Duitschland houdt manoeuvres die afwijken van de gewone legeroefeningen. Het heeft alleen een enorm aantal manschappen onder de wa penen geroepen, maar bovendien maat regelen genomen, die veel meer wijzen op een gedeeltelijke mobilisatie dan op oefe ningen. Om niet in herhaling te vallen, verwijzen wij ten aanzien hiervan naar wat de Daily Tel. schrijft en wat wij hier direct zullen weergeven. Door dit alles trekken deze manoeuvres zeer de aandacht en zijn ze zelfs oorzaak geworden van eenige onrust in andere landen, waar men zich afvraagt, wat eigen lijk de bedoeling van Berlijn is. En zelfs heeft men in officieele kringen in Londen van eenige onrust blijk gegeven. En nu dan de Daily Tel. Dit Engelsche blad dan schrijft, dat Duitschland niet ver baasd moet zijn, dat zijn buren een zekere onrust aan den dag leggen. Het is misschien normaal manoeuvres te houden, het aan leggen van versterkingen in het Rijnland te versnellen en reservisten onder de wa penen te roepen, doch het is niet normaal de recruten mede te deelen dat zij niet op den vastgestelden datum naar huis kun nen gaan, alle officieren te gelasten zich gereed te houden voor den dienst, doktoren en geneeskundig personeel beperkingen op te leggen wat betreft verplaatsing en de burgerbevolking te bevelen zich bij de politie aan te melden voor speciale dien sten. Niet alleen in het oog van buitenlan ders, doch ook in het oog van Duitschers hebben deze maatregelen den schijn van mobilisatie. Een geruststellend feit is, dat alles in het openbaar geschiedt. De Duit sche autoriteiten mogen ontkennen, dat dit een kwade beteekems heeft, doch zij moe ten zich bewust zijn dat zij in het verleden reden hebben gegeven tot ongerustheid. Niemand ontzegt Duitschland het recht zijn legers te oefenen, doch in verband met de zenuwachtige spanning, welke thans be staat, zouden minder opmerkelijke maat regelen aan te bevelen geweest zijn. De Daily Telegraph en de Parijsche Figaro schrijven verder hetgeen geheel voor rekening van deze bladen moet wor den gelaten dat 750.000 man onder de wapenen zijn en dat het san alle mannen beneden de 65 jaar verboden is het gebied van het Rijk te verlaten. De Berlynsche correspondent van de Observer schrijft: De reserves vormen de eigenlijke kracht van het Duitsche militaire apparaat. Met een bevolking van 70 millioen bezit Duitschland een reserve van geoefende reservisten gelijk geen enkel ander land en elk jaar neemt hun aantal en geeoefend- heid toe. En hij vervolgt: Men zal zich herinne ren, dat de Engelsche generale staf vóór den wereldoorlog veel aandacht schonk aan de reserves en dat de Franschen de getalssterkte van het Duitsche leger in 1917 onderschatten omdat men niet met de re servisten gerekend had. Reeds in het be gin van den oorlog bestond een groot aan tal infanterieregimenten geheel uit reser visten. V Een Duitsch militair schrijver zegt, dat het voornaamste doel van de manoeuvres van dit jaar is goed geoefende formaties van reservisten te hebben bij het uitbre ken van een oorlog. Hij ziet de werkelijke kracht van een mobiel leger in de reserves. Men zal in een toekomstigen oorlog geen tijd hebben om soldaten en officieren der reserve weer langzaam op peil te brengen, zij moeten onmiddellijk bruikbaar zijn. De manschappen, die nu worden opge roepen, zijn zij, die in het najaar van 1937 na twee jaar dienst het leger verlaten hebben. Zij zullen niet met andere soldaten tezamen gebracht worden in bestaande divisies, zij zullen in afzonderlijke forma ties optreden. De jonge mannen zullen hard op de proef gesteld worden. Bij de manoeuvres zal voor het eerst ook de burgerlijke bevolking betrokken worden. De legerautoriteiten hebben het recht om de medewerking der burgers te eischen bij het verschaffen -an materieele hulpmid delen. Zij kunnen paarden, auto's, motoren, voedsel voor mensch en dier requireeren. Ook in dien zin zullen de manoeuvres van dit jaar ouder omstandigheden plaats heb ben, die zooveel mogelijk gelijken op oor logsomstandigheden. Dit laatste is heel mooi gezegd en op zich zelf kan men er vrêe mee hebben. Maar de vraag is, of de Duitsche regeering slechts een eenvoudige demonstratie wil geven van zijn oorlogsmacht, dan wel of zij zich voorbereidt op de risico's, die haar politiek van druk op Tsjecho-Slowakije zouden kunnen doen loopen, wanneer zij zoo ver ging, dal zij geweld gebruikte. Engelsche politieke kringen zijn van meening, dat het beste is de grootste waak zaamheid te toonen. De algemeene belang stelling is veel meer op Berlijn gericht, waar men den waren sleutel ziet van het probleem van Centraal Europa, dan op Praag. Of de regeeringen te Londen en Parijs over tuigen zich er van dat het uur van de groote beslissing in den zin van een op geestelijk elkaar begrijpen berustende Europeesche solidariteit geslagen heeft, óf zij nemen voor de wereld en voor de geschiedenis de verantwoordelijkheid op zich voor een conflict. Voor Italië is hier maar één weg, namelijk de vernielende krachten van het bolsjewis me uit Europa te verwijderen, de door den oorlog onopgelost gebleven problemen uit den weg te ruimen, de kleinere staten terug te leiden tot dat bewustzijn van rangorde en tot dat evenwicht van functies, dat een voor waarde is voor een zekeren vrede. De houding van de regeeringen te Londen en Parijs geeft echter niet veel hoop. Niet tegenstaande alle plechtige beloften worden de leveranties van Sovjet-Spanje in strijd met alle handige ontkenningen van het Fransche departement van buitenlandsche zaken gecontinueerd. De Tsjecho-Slowaak- sche kwestie neemt iederen dag door den tegenstand, de tegenstrijdigheid en het on begrip van de regeering te Praag een ge vaarlijker en tragischer wending. Het schijnt, dat de Europeesche democratieën het daar over eens zijn, dat het geduld van de tota litaire regeeringen moet wdrden misbruikt. In dit verband ontbreekt het niet aan veel- beteekenende en vermanende feiten: de manoeuvres van het Fransche leger aan de Italiaansche grens, Frankrijks eisch tot Bel gië zijn troependoormarsch door Belgisch gebied voor een aanval op Duitschland toe te staan, voor het geval Frankrijk militair in de Tsjecho-Slowaaksche kwestie zou ingrijpen. Daarbij komt nog de brandstichterachtige houding van de Fransche linkerzijde. Mussolini heeft gesproken. Het is zaak voor de anderen te oordeelen of niet het oogenblik gekomen is een vastbesloten poging te doen tot bereiking van den Euro- peeschen vrede. Gisterenmiddag is een autobus op den berg Karmel bij Haifa in een hin derlaag gevallen. Van de inzittenden werden zes joden gedood en twee jodinnen gewond. Britsche militairen waren spoedig ter plaatse. Zij hebben zeven bandieten neergelegd. De gezondheidstoestand van mgr. Hlinka is steeds achteruitgaande. De zieke is 75 jaar oud en lijdt aan tuber culose. Hij reageert niet meer op kamp- ferinspuitingen. Uit verscheidene streken zijn de boe ren gekomen, zy bidden op straat voor den zieke. Volgens inlichtingen uit welingelichte kringen zal mgr. Hlinka een politiek testa ment nalaten, doch de commissie van leiders van de partij heeft besloten dit testament niet te publiceeren, aangezien men vreest, dat hierdoor een scheuring in de partij zal ontstaan. In de partij zijn n.1. twee stroo mingen, een gematigde strooming onder lei ding van den vyftigjarigen mgr. Joseph Tiso, vice-president van de partij en een meer radicale groep, onder leiding van den 38-jarigen Carel Sidor, politiek directeur van de partij en hoofdredacteur van de „Slovak". Om een scheuring te voorkomen is besloten na den dood van mgr. Hlinka de functie van voorzitter vacant te laten. Visschersvaartuig vergaan. - Een vis- schersvaartuig is in de nabijheid van Brest op de rotsen geloopen en vergaan. Vier van de twaalf opvarenden verdronken. Groote partij opium achterhaald. - Het Amerikaansche departement van financiën deelt mede, dat een party opium ter waarde van 600.000 dollar is aangehaald aan boord van een schip, dat in de haven van Brooklyn voor anker lag. Dit is de belangrijkste hoe veelheid opium, die in de laatste 10 jaar is aangehaald. Fransch schip loopt op een mijn en zinkt. - Het Fransche s.s. Artois, metende 400 ton, is ten Zuiden van Gibraltar op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is door twee reddingbooten in veiligheid ge bracht. Noodweer in Korea. - In Noord Korea hebben hevige regens talrijke overstroomin gen veroorzaakt. Tengevolge van het breken van een dam is het water een steenkolen mijn bij Kaigando binnengedrongen, waar door meer dan veertig mijnwerkers werden gedood of ernstig gewond. Door het instor ten van huizen zijn tien personen om het leven gekomen, talrijke spoorlijnen en telefoon-verbindingen zyn verbroken,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1