Aqmda ALKMAMMIEN HELDER OP EXPEDITIE IN BANTAM N.V. Autobusdienst „Noord-Holland". Weecêecicht gelegd' v Een belangrijk boekje. Jeanne Bosch van 's Gravemoer. v. v. Aansluitende verbindingen naar: TEXEL. Verwachting Buitenlandsch weeroverzicht. door Luitenant VAN ROSSUM DU CHATTEL. Dagen in de wildernis. 2 EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag. BOERDERIJBRAND TE BURGERBRUG. Alles tot den grond toe afgebrand. Hedenmorgen om ongeveer 9 uur heeft te Burgerbrug een felle uitslaande brand gewoed, waardoor de boerderij van den heer T. B. Verduin geheel in de asch is Waarschijnlijk ten gevolge van hooibroei ontstond er in de groote boerderij brand en aangewakkerd door den feilen wind sloegen de vlammen weldra naar alle kanten uit. De bewoners konden zich slechts ter nauwer- nood in veiligheid stellen en moesten wer keloos toezien, dat alles verbrandde. Wel was de brandweer van Schagerbrug gealar meerd, doch deze kon niets tegen de vuur zee uitrichten. Niets kon worden gered. O.m. verbrandde de geheele wintervoorraad hooi, welke in de schuur was opgestapeld. Verzekering dekt de schade. BMNSTIG ONGELUK TE DEN OEVER. Twee arbeiders gewond. Gistermiddag is bij het heien van beton- palen, waarmee men in de haven te den Oever bezig is, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee arbeider zoo gewond werden, dat zij naar het ziekenhuis te den Helder moesten worden overgebracht. Deze twee mannen stonden hy de hei- Installatie en werden geraakt door een der uitstekende deelen van het zware heiblok, dat onverwacht omlaag schoot. De mannen sloegen achterover in het water, doch kon den gelukkig tijdig gered worden. Een geneesheer, die o.m. been- en arm breuk, alsmede bij een der twee arbeiders een hersenschudding constateerde, achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzake lijk. Hun toestand was hedenochtend nog zeer ernstig. GOUDEN PRIESTERFEEST. Bescheiden viering. Maandag is in Huize Augustinus feest ge weest. Dien dag herdacht emeritus-pastoor J. M. Eg den dag, waarop hij vijftig jaar geleden de priesterwijding ontving. Oud pastoor Eg, Amsterdammer van geboorte en thans 76 jaar oud is rustende sinds 1932 na een toegewijd priesterschap, waarvan het dorp Obdam het leeuwendeel heeft gekre gen. Hij was daar 20 jaar pastoor, na kape laan te zijn geweest achtereenvolgens te Grootebroek, Dordrecht, Leiden en Den Haag. Te Obdam werden gedurende zijn verblijf moderne zusterscholen gebouwd en het bekende parochiehuis, terwijl de kerk werd verfraaid. De jubilaris heeft te half negen in de kapel van Huize Augustinus een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij assisentie werd verleend door deken P. Rengs en door ka pelaan Steijn, resp. als diaken en sub diaken. Het zusterkoor zong de Missa Oc tavo van E. Fransen en na de H. Mis de feest-cantate van Joh. Algra. Verscheidene familieleden van den gouden jubilaris wa ren getuige van deze plechtigheid. Ook rec tor Boele en de inwonende geestelijken wa ren daarbij aanwezig. Na de Mis vereenigde men zich aan een ontbijt, waarbij de deken den jubilaris en diens familie gelukwenschte. Te half twaalf werd een receptie gehou den, bij welke gelegenheid pastoor Eg har telijke gelukwenschen in ontvangst mocht nemen. Ook later op den dag brachten ver- scheidenen een bezoek aan den jubileeren den priester. De dag werd besloten met een plechtig Lof van dankbaarheid, dat te zes uur in de kapel van het huis door den jubilaris werd gecelebreerd. De oud-pastoor zal de volgende week te Obdam zijn feest nogmaals vieren. JUBILEUM. Op 19 Aug. a.s. zal de heer J. Comman deur, arbeider bij de afdeeling vervoer aan het station alhier, zijn 25-jarige werkzaam heid in dienst der Ned. Spoorwegen herden ken. GESLAAGD. Aan de modevakschool E.N.I.A.I.D. te den Haag slaagden voor costumière de dames mej. Tr. Laan te Schermerhorn en mej. B. Wetsteijn te Alkmaar. Mej. A. J. S. Vahl te Heiloo is te Utrecht geslaagd voor het examen Fransch l.o. BEEEDIGD. Door de rechtbank alhier is beëedigd als Door de rechtbank alhier s beëdigd als makelaar in bouwterreinen en huizen de heer J. J. Feijen, aannemer te Heiloo. DE SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. De misverstanden omtrent het doel en de resultaten van de school voor buitengewoon lager onderwijs hebben het hoofd daarvan aanleiding gegeven, een brochure samen te stellen, waarin daaromtrent allerlei ge gevens worden meegedeeld. Verschillen de illustraties geven inzicht omtrent den aard van het onderwijs, de leervakken (ook handenarbeid), het spelen en de opvoe ding ter bereiking van goede gewoonten en karaktereigenschappen der leerlingen. Door dat de klassen klein zijn (hoogstens 18 leer lingen) kan aan ieder kind afzonderlijk veel zorg worden besteed. Als aanhangsel is aan de zeer lezenswaar dige brochure een opgave toegevoegd van den maatschappelijken toestand der leerlin gen op 31 Dec. 1936. Daaruit blijkt, dat op enkele uitzonderingen na allen in eigen on derhoud konden voorzien in verschillende beroepen. J. v. Hoof Trocco Clement CARILLONCONCERT door P. A. van Langen op Donderdagavond van 8.30 tot 9.30 uur. Prelude en Fantasia Cecilia L'Angloise Suite Archaick 't Haesken 't Rosbeiaard Zeg kweselken Ic zeg adieu Jesus in St. Janneke DIERENBESCHERMING. In de Langestraat en de Spoorstraat zijn zwervend aangetroffen twee cypersche poesjes. Eigenaars of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Verwer, inspec teur Dierenbescherming, Baanstraat, alhier. 9E ORGELCONCERT FEIKE ASMA. Het programma voor het orgelconcert a.s. Donderdag 18 Aug. 's avonds 8.15 tot 9.15 uur op het orgel der geref. kerk aan de Oudegracht te Alkmaar uit te voeren vermeldt om. werken van Jan Zwart (psalm 84 en psalm 66), Handel (fragmen ten uit concerto's), Guilmant; Gigout; C. Frank; Jos. Callaarts (Marche, Meditation, Toccata). Voor de komende concerten te geven op 25 Augustus en 1 September a.s. kunnen nog verzoeknummers worden ingediend p.a. Kosterij Rogaar, geref. kerk, Alkmaar. WERK OPGEDRAGEN. Burgemeester en Wethouders hebben het maken van een vaste brug over de verbin dingsgracht bij den Heilooërdijk opgedragen aan den heer Jan Huiberts Jr., aannemer te Alkmaar. HOTEL METROPOLE. Morgen wordt in de Magdalenenstraat het hotel-café-restaurant „Metropole" ge opend. Het is een nieuwe zaak in een oud pand, dat echter uitermate geschikt was, om het te veranderen in een hotel. Het vroegere lampen- en radiohuis van K.O.H., dat nu al weer eenige maanden leeg stond, heeft wel een algeheele verandering on dergaan. De groote winkel is thans veran derd in een café en restaurant, dat er zeer keurig uitziet, dank zij de moderne vloer bedekking en wandbekleeding. Een zeer groot en ruim buffet beslaat een groot gedeelte van een der zijwanden en trekt zeer de aandacht. Een Wilhelmina-biljart, aparte zitjes voor de groote ramen en een flink terras achter de zaal (het terras wordt des avonds verlicht) trekken mede de aandacht, alsmede het podium, waar plaats is voor een strijkje. Boven heeft men behalve een zeer rui me vergaderzaal, de hotelruimte. Voor zijn de groote slaapkamers, die er zeer keurig en frisch uitzien; achter, met een aparten opgang vindt men de meer een voudige kamers, maar overal, in alle kamers heeft men stroomend water. Het is al met al een flinke zaak gewor den, die ongetwijfeld de aandacht zal trekken en die een bezoek waard is. Zooals gezegd, zal morgen de opening plaats vinden. Vele Bergenaren zullen de muziek- paedagoge, mej. Bosch van 's Gravemoer, die 16 November 1933 te Parijs overleed, niet licht vergeten. Zij toch liet te Oostdorp door architect de Bazel het mooie land huis „De Haaf" bouwen, dat voor ons nog steeds geldt als het mooiste, dat in Bergen werd gebouwd. Vele jaren bracht mej. Bosch van 's Gra vemoer den zomer in Bergen door. In de oorlogsjaren verbleef ze ook des winters in Bergen en haar groote invloed in diplomatieke kringen heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat in het lot van de des tijds in Bergen geïnterneerde Duitsche de serteurs verzachting kwam. Ook onze ge mobiliseerde jongens droeg ze een goed hart toe. Wij herinneren ons nog levendig haar zegenrijk cantinewerk, waaraan ook wijlen mevrouw van ReenenVólter en mej. Lucie Baart een belangrijk aandeel hadden. De groote beteekenis van mej. Bosch van 's Gravemoer ligt echter op ander terrein. Het is haar groote verdienste, dat zij het werk van Marie Jaëll, die een nieuwen weg gebaand heeft voor de aesthetiek, heeft voortgezet, vereenvoudigd en in een practische richting gestuurd. Marie Jaëll was de particuliere muziek- secretaresse van Liszt, den grootsten pia nist, die geleefd heeft. Zij begreep, dat zelfs Liszt een bewuste bewegingsfeer ontbrak en zij wijdde zich aan een wetenschappe lijke studie, die haar bracht tot de door haar gestichte methode, waarvoor zij, vol gens Liszt was voorbestemd. Mej. Bosch van 's Gravemoer had het voorrecht, met Marie Jaëll te mogen sa menwerken en heeft, zooals gezegd, haar methode vereenvoudigd en in een practi sche richting gestuurd. Op een leeftijd, waarop velen alleen aan zichzelf denken, was mej. Bosch van 's Gravemoer nog inde weer om de internationale belangstelling voor de methode Marie Jaëll te wekken. Jarenlang was Parijs daarvoor het cen trum. Uit verschillende landen werden daar de leeraressen ervan doordrongen, dat deze methode absoluut op een vast geheel was gebouwd. Des zomers was „De Haaf" vaak een in ternationaal centrum. Ook in ons land hield mej. Bosch van 's-Gravemoer lezingen over de Maria Jaëll-methode. Steeds was zij werkzaam, waardoor zij dan ook uit- Tentoonstelling. Tot en met 28 Augustus, in Kunstzaal Boendermaker te Bergen, werken van schil ders van de Bergensche school. Geopend: dagelijks van 9 tot 4 uur. Tot 15 September, café-restaurant „Cam perduin" van Y. Minkema. Duinteekeningen van Germen de Jong. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Het meisje uit het Verre Westen (operette), hoofdrollen Jeanette Macdonald en Nelson Eddy. Op het tooneel The Rhythme Stor- mers, o. L v. Siem Spruit. Toegang voor eiken leeftijd. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Heidi, het stiefkind (amus.), hoofdrollen Shirley Temple, Jean Hersholt, Arthur Treacher e.a. Toegang voor alle leeftijden. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Mammy (rom.); hoofdrol Bobby Breen. Bioscoop Harmonie, 8 uur hoofdnummer Sterrenparade (revue), hoofdrollen tal van filmsterren. Toegang voor alle leeftijden. Woensdag 17 Augustus. 7.30 uur, Alkmaarsche wielerbaan, trai ningswedstrijden. stelde haar ideeën op schrift te zetten. Toch zijn deze niet verloren gegaan. Wij danken dit aan haar nicht, mej. Troost, die thans in Bergen tegenover „De Haaf" het vriende lijke landhuisje bewoont. Zij liet bij „Les Presses Universitaires de France, 49 Boule vard SaintMichel 4e Paris onder den titel „Jeanne Bosch van 's Gravemoer, L' Enseignement de La Musique par le mouvement conscient (une Pédagogie) dezer dagen een werkje verschijnen, waar in de ideeën van mej. Bosch van 's Grave moer zijn vastgelegd. De groote beteekenis van dit boekje blijkt wel uit het oordeel erover van den grooten Paryschen muziek-recensent Gabriel Mar cel, die het volgende ervan getuigde: „Dit is een der merkwaardigste boeken, dat verdient te worden gelezen en over dacht, niet alleen door alle muziekleeraren, maar door alle opvoeders; want, wat het piano-onderwijs betreft, behandelt het de juiste beweging, een eenheid van begrip pen, steunend op de meest ruime en de meest doordachte ondervinding en die, per slot van rekening, het onderwijs zelf dra gen, beschouwd uit een dubbel oogpunt. De schrijfster die leerlinge was van Marie Jaëll, verraadt voortdurend in deze bladzijden een voortreffelijke filosofische meening en haar formules zijn dikwijls van een bewonderenswaardge juistheid. Dit werk moet verspreid worden in de onderwijsmilieux, zoowel voor privé-on- derwys als voor schoolonderwijs". Wij gelooven dat de muziekwereld mej. Troost dankbaar mag zijn, dat zij de ge dachten van haar tante op papier heeft vastgelegd. De methode Marie Jaëll— Jeanne Bosch van 's Gravemoer gaat, als middel, recht op het doel: „De muziek" af. Een werkje als dit, is in de muziekwereld een parel en zal zeker in de internationale muziek-bibliotheken een blijvende plaats gaan innemen. HET VREEMDELINGENVERKEER TE BERGEN EN DE ATTRACTIES. Met de voorstellingen in het Openlucht theater heeft de V.V.V. te Bergen niet be paald geluk gehad. Het optreden van Be Quick en de Vendelzwaaiers werd door plas regens onmogelijk. Eén van de vier voorstel lingen van „Judith" moest worden afgebro ken en voortgezet in het paviljoen van Duinvermaak, twee hadden plaats tijdens dreigend weer en slechts één, die van de vorige week Vrijdag, werd door schitterend zomerweer begunstigd, doch zelfs toen wer den de bezoekers teruggehouden door drei gende bliksemflitsen. De twee voorstellingen van Amor in de Pastorie, de twee van „Marike van Nim- meghen" en de tweede van „Rond een half millioen" werden ook niet bepaald door mooi weer begunstigd. Velen weten nog niet, dat het, wanneer men zich behoorlijk kleedt, ook bij koel weer, in het openluchttheater heer lijk toeven is, omdat dit theater in een be schutte duinkom is gelegen. De V.V.V. heeft in het Openluchttheater een kostbaar bezit voor de avondafleiding voor de zomergasten, dat werd ons heden morgen duidelijk in het bureau van de V.V.V., waar talrijke gasten hun teleurstel ling uitspraken over het feit, dat Vrijdag de 5e voorstelling van „Judith" niet doorging en dat hoogst waarschijnlijk Dinsdag de voorstelling van „Amor in de Pastorie" ook niet plaats heeft. Ook wij betreuren dit uit een oogpunt van de bevordering van het vreemdelingenver keer. Nu het weer is omgeslagen en het V.V.V.-bureau nagenoeg is ontdaan van de attractiebiljetten, die aan dit bureau juist het cachet van centrum voor het vreemde lingenverkeer gaven, bood Bergen reeds sterk den indruk, dat het seizoen voorbij is en daarvoor is het toch nog te vroeg. De hotel-pensionhouders dienen te begrijpen, dat hun belangen in hooge mate gediend worden door de te organiseeren attracties. Zoolang de hotel en pensions vol gasten zit ten, denken velen van hen er zelfs niet aan om het bureau daarvan mededeeling te doen, laten zij zelfs na te berichten welke dagen zij nog enkele plaatsen beschikbaar hebben. De administratrice had daardoor de laatste weken de grootste moeite de verblyfzoeken- den onder te brengen en wij hebben zoo het idee, dat daardoor nog velen naar elders werden verwezen, die vermoedelijk in Ber gen nog wel geplaatst hadden kunnen wor den. Vele hotel- en pensionhouders be grijpen nog niet, dat de welvaart van hun buurman ook bijdraagt aan den bloei van de plaats. Het zijn er slechts enkelen, die, wan neer zij zelf geheel bezet zijn, voor bij her. verblijfzoekenden moeite doen om deze by collega's geplaatst te krijgen en toch dient men, door dit wel te doen, ook het welbe grepen eigenbelang. Het bloemencorso 1938 was een schitte rend geslaagd corso, doch Bergen dankt dit niet aan de meest belanghebbenden. Wij begrijpen volkomen, dat, in het drukst van het seizoen, het voor de meeste belang hebbenden niet mogelijk is, zelve een num- Aanvankelijk nog krachtige, In den nacht echter reeds afnemende noordwestelijke tot westelijke wind; zwaar bewolkt met opkla. ringen; weinig of geen regen; iets kouder des nachts; overdag weinig verandering in temperatuur. De depressie, welker kern gisteren over Schotland lag, is, toenemende in diepte, een weinig oostwaarts getrokken. Aan haar ach terzijde dringt een krachtige polaire lucht- strooming over Groot-Britannië en Ierland tot over het vasteland van West-Europa door. Het is over de Britsche eilanden, onze; omgeving en noordwest-Frankrijk zwaar bewolkt weer, met lichte buien. Over Zwit serland, midden- en oost-Duitschland en de Randstaten is het iet6 warmer dan ten on zent. De hooge temperaturen der vooraf gaande dagen worden hier echter ook niet meer aangetroffen. Over Scandinavië blijft het onder invloed van de depressie nog re genachtig weer. Voor morgen mag afnemende noord westelijke tot westelijke wind worden verwacht. Voorts geen regen van betee kenis, terwijl bij meest zwaar bewolkte lucht slechts weinig verandering in tem peratuur overdag kan worden verwacht. Tijdelijke opklaringen treden in den nacht en morgenavond op. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en alle andere voertuigen van 20.53 uur tot 5.16 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). Augustus. Hoog water. Laag water. Dat. v.m. n.m. vjn. non. 18 8.25 8.51 4.55 5.07 19 9.17 9.50 5.39 5.58 20 10.28 11.04 6.35 7.04 21 11.51 7.51 8.30 mer samen te stellen, maar zeker was het voor hen niet onmogelijk om aan hen, die daartoe wel in staat zijn, de noodige steun te verleenen. Daarvan hebben wij niets kun nen ontdekken. Wel moest de V.V.V. erva ren, dat de gasten van een aan het terrein van het bloemencorso gelegen pension, zon der toegangskaarten het corso volgden. Met een beetje overtuigingskracht moest het toch de ondernemers mogelijk zijn geweest deze gasten er van te overtuigen, dat dit, met het oog op het groote risico voor de V.V.V. aan het corso verbonden, niet verantwoord was. Bantam, 27 Juli 1938. Om de troepen op Java steeds ge oefend te houden voor den dienst van patrouilleloopen op de verre buitenge westen, worden geregeld lange oefenin gen buiten het garnizoen gehouden. De vorige week ben ik met een compagnie jonge Javaansche soldaten, 150 man sterk, Zuid-Bantam in geweest en het de moeite waard, hiervan het een en an der over te vertellen. Bepakt en beladen vertrokken wij met een heerlijke ochtendkoelte om zes uur 's mor gens van Batavia het westen in, op vracht auto's. Om tien uur waren we naby Tjika- doe, midden in Bantam, en toen we uitstap ten was het ook meteen gedaan met de be schaafde wereld. De auto's keerden terug en wij gingen in marschformatie het veld in, de groote bamboehoed op tegen de nu reeds fel schijnende zon. Langs een smal pad met pisangboomen aan weerszijden liep de weg omhoog, en de eerste uren passeerden wij nog verschillende kleine kampongs (dorp jes) die van verre zichtbaar waren door de vele hooge klappers (cocosnoot-boomen) die er groeiden. Bij de laatste kampong werd halt gehouden en zoowel de Hollandsche of ficieren, als de Javaansche militairen ver- frischten zich allen met heerlijke jonge klap pers, die vol zaten met koude, dikke melk. Ik boorde er even een gat in en slurpte het vocht in één ruk naar binnen, want ik was volkomen uitgeput. Maar deze rust versterkte ons zeer, en, alsof het zonnetje in het geheel niet brand de, werd verder gemarcheerd. Door vele sa- wahs (rijstvelden) ging het hoogerop en 's middags om half twee waren de eerste hel lingen der bergen bereikt. Heet en fel brandde de zon boven onze moede hoofden, en ieder was verheugd, toen de groote rust was aangebroken. De kletsnatte uniformen werden snel in de zon gelegd om te drogen, en even later lag de heele troep in diepe rust, behalve een sterke wacht, die uitgezet was omdat hier reeds tijgers te duchten waren. En deze maatregel bleek niet overbodig. Op nachtelijk avontuur. Want reeds na anderhalf uur kwam één der schildwachten mij wekken, omdat een angstige inlander mij spreken wilde. De man klaagde mij z'n nood; hij woonde met z'n familie ver van alle andere kampongs by het z.g.n. bosch met de zeven bronnen, een oud en heilig bosch op een hooge heuvel. En nu was juist gisteravond z'n mooiste jonge kar bouw door een matjan (tijger) weggehaald, of de kompenie, dat is het leger, niet helpen wilde. Nu, ik kan kort zijn. Dien avond en heel den nacht hebben wij achter de sporen van de matjan heengezeten, zij waren zeer duidelijk te zien, want de dikke roode klei die hier op de bergen ligt, vertoonde de sporen zeer goed, maarhet ongure dier hebben we niet te pakken ge kregen. Het was een heerlijke koele nacht, en links en rechts geflankeerd door Javaan sche soldaten met geladen geweer legden we een groot deel van den weg af. Groote vuurvliegen zweefden als lampions om ons heen, en de krekels zongen hun lied zoo uit bundig als dat maar mogelijk is op een mooie Indische avond. Steeds hooger en hooger steeg de weg en tegen den morgen, toen een schitterende zonsopgang ons allen verraste, werd het zelfs zeer koud. Tijger of geen tijger, we hadden 'n mooie nachtoefening gehad en de jonge soldaten hadden veel geleerd van het loopen in vol slagen duisternis zonder te verdwalen. Na een ontbijt, bestaande uit rijst en ge droogde visch met heete roode peper, wer den de veldbedden met klamboe gespreid en een diepe slaap maakte zich van allen meester. Dagenlang ging het zoo door het wilde ge bergte van Zuid-Bantam. Wilde sinaasappel struiken met heerlijke vruchten wisselden zich af met de eeuwige klappers, en hooge koningspalmen staken hun kruinen ten he mel temidden van allerlei laag struikgewas waar ik heel veel slangen heb waargeno- men~ Tweemaal heb ik met mijn klewang een slang den kop afgeslagen en de huid s avonds laten prepareeren door een han- digen soldaat. Ook zijn wy nog door een heel eigenaar dig bosch gekomen, daar waren alle boom stammen versteend en geheel van roode en zwarte steen. Een eigenaardig geheimzin nig gezicht. Dagelijks werden de mannen getraind in alle moeilijkheden van het woudloopen. Breede kali's en bruisende watervallen moesten wij oversteken, soms tot de schou ders in het water, geheel gekleed, de siga retten in de bamboehoed! Op andere dagen ging de toch weer door diepe ravijnen met hard en stekelig struikgewas begroeid, dat de kleeding openscheurde en de huid tot bloedens toe met ontelbare schrammen be dekte. Dikwijls waren deze dagen nu niet bepaald een grapje, en veel werd gevergd van ons uithoudingsvermogen, in deze wildernis on der de verzengende tropenzon. Na dagen op rijst te hebben geleefd, kwa men we eerst in een groot pisangbosch, waar ieder zich heerlijk tegoed deed, en daarna plotseling in groote verlaten rubberbos- schen Het einde van onze tocht was nabij. Want na nog drie dagen achter elkaar door de rubberbosschen te hebben geloopen, kwamen we weer in een kampong, en even later bereikten we een vooruitgeschoven post van de rubberonderneming, waar een jonge Hollander met z'n vrouw en jongen zoon woonde. Hoe heerlijk was het, na zoo veel dagen weer eens de radio te hooren en een krant te lezen! Ongeschoren, gebruind, met gehavende kleeren en geschramde rijlaarzen kwamen wij hier aan, en geheel en al opgeknapt ver trokken wij twee dagen later over het on dernemingspad het oosten in.. Hier hebben we dien dag nog een wild varken geschoten, dat, geroosterd op een houtvuur, verrukke lijk heeft gesmaakt en toen bereikten wij tegen het vallen der schemering 10 dagen na ons vertrek, den grooten weg van de Wijn- koopersba&i naar Soekaboemi. Hooge bergreuzen rezen links en rechts om ons heen op, en de weg had duizenden, tienduizenden bochten, zoogenaamde haar speldbochten; als je daar naar beneden keek werd je duizelig van de geweldige diepte. Maar gelukkig naderde de beschaving! Meer en meer waren de bergen beplant met thee en kina, en alles wees erop, dat Soekaboemi niet vér meer was. Eindelijk kwamen daar heel langzaam en voorzichtig de vrachtwagens aangereden over den gevaarlijken bergweg. Onze oefentocht was ten einde. Een gevaarlijke en koude nachtrit bracht ons tot Buitenzorg, en bij het opgaan der zon kwamen we langs de beroemde planten tuin en het schitterende paleis van den gou- ^™e*"r"generaaL ®en breede asfaltweg van o0 K.M. bracht ons dien morgen weer in de heete, maar gezellig-drukke laagvlakte terug. Moe en verwilderd, maar voldaan, waren wy eindelijk weer thuis. De oefentocht was voorbij. En het geregelde leven van werken, eten en slapen kon weer beginnen. hebben gezocht, er heel wat beter aan roe i zijn dan degenen, die van de ééne naar de UL»

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2