Vraag en Aanbod £uchteaact di .V' Spoct !PuUicaties VROUWEN-INVLOED. ra rs SzENT, IM VA\ Woensdags en Zaterdags. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). DB BAAS. DUEL MET BAARDMANS. Mevrouw Marie van EysdenVink. Geschilderd door W. de Maas. In van Deventer's kunsthandel Noord einde 49 te den Haag, wordt een schilderij geëxposeerd van W. de Maas, voorstellend de bekende tooneelkunstenares mevrouw van Eysden-Vink als „Pieternel." aan een der handen. De dader trok zich aanstonds snel terug en vluchtte weg naar Brabant, waar hij des avonds in de ouder lijke woning werd gearresteerd. De won den, die het meisje had opgeloopen, bleken niet ernstig van aard1, zoodat zij spoedig volkomen herstelde. Gistermiddag werd zij dan ook ter te rechtzitting gehoerd. Het geheele geval trok zij zich meer aan dan haar gewezen verloofde. Zoowel vóór als na het verhoor snikte zij het uit, zoodat zij door veldwach ters moest worden weggeleid om gekal meerd te worden. De verdachte gaf de feiten toe, doch nam daarbij een zoo onverschillige hou ding aan, dat de president het noodig oor deelde hem daarop te wijzen. De officier van justitie eischte tegen verdachte een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. De uitspraak werd bepaald op 30 Au gustus a.s. DIEFSTAL VAN MANUFACTUREN. Dief en heler voor de rechtbank. Twee mannen, een exeditieknecht en een marktkoopman hadden zich gister voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden. Geen van beiden was ooit eerder met de justitie in aanraking gekomen. De expeditie knecht, werkzaam bij een groot bedrijf in de stad, stond bij zijn superieuren uitste kend aangeschreven. Ook op den markt koopman was tot deze strafzaak niets te zeg gen. Het rapport noemt hem een ijverig, zeer betrouwbaar man, een goed huisvader en koopman. In Mei echter maakte de expeditieknecht zich schuldig aan diefstal van een baal manufacturen, die hij van een zaak ter be zorging had meegekregen. Hij reed er regel recht mee naar een van de openbare mark ten in de stad en verkocht de gestolen goe deren ver beneden den prijs aan den koop man, die nu wegens heling terecht stond. De expeditieknecht legde een bekentenis af. Het motief? Hij had belastingschuld en bovendien had hij op afbetaling een tandem gekocht. De officier van justitie vorderde tegen yerd. acht maanden gevangenisstraf. De marktkoopman hield vol, dat hij niet had geweten, dat hij gestolen goed in han den had gekregen. Naar de herkomst had hij niet gevraagd. „Er wordt op de markten zooveel vlotweg in goed vertrouwen ver handeld". Hij had de partij meteen door- Verkocht aan zijn buurman op de markt. De officier vond den heler schuldiger dan den dief, hij vorderde tegen hem 10 maan den gevangenisstraf. Vonnis 30 Augustus. EEN DIEVENCOMPLOT. De zaak bestolen, waarin zij werkten. Een zestal vroegere geëmployeerden van de N.V. Galeries Modernes te Utrecht heeft gistermiddag voor de rechtbank aldaar te recht gestaan, verdacht ten nadeele van de N.V. tal van goederen te hebben gestolen. Deze diefstallen geschiedden in onderling overleg en na afspraak. Achtereenvolgens werden vier magazijn bedienden, een winkelbediende, een portier controleur en een chauffeur voorgeleid, die allen volmondig toegaven zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Sommige van hen hadden het wegnemen van een fiets lantaarn of huishoudelijke artikelen niet zoo ernstig opgenomen en kwamen eerst nu tot de ontdekking welke de gevolgen van hun ondoordachte daad waren. De officier van justitie eischte tegen de vier magazijnbedienden ieder een gevange nisstraf van acht maanden; tegen den por tier-controleur, door wiens toedoen de an dere verdachten gemakkelijk tot deze dief stallen waren gebracht, luidde de eisch 1 jaar en 6 maanden en tegen den chauffeur 1 jaar gevangenisstraf. In zijn pleidooi wees de verdediger van verdachten op het feit, dat de controle on voldoende en de verleiding daarentegen te DE NIEUWSTE FOTO VAN PRINS BERNHARD. Nieuwste opname van Z.K.H. Prins Bernhard in padvindersuniform als Koninklijk Commissaris der Nederland- sche Padvinders. Opname, gemaakt in den tuin van het paleis Soestdijk. groot was geweest. Eenigen van hen zijn nog nooit met de justitie in aanraking ge weest en mede met het oog op te hunnen aanzien gimstig uitgebrachte reclasseerings- rapporten, drong pleiter aan op clementie. De uitspraak werd bepaald op 30 Aug. a.s. VERDACHTE BRAND TE MIJDRECHT. Vier jaar geëisclit. Op 9 April woedde in een woning te Mij drecht een brand, die in korten tijd zulk een omvang had aangenomen, dat zoowel dat huis als het belendende perceel voor het grootste gedeelte werd vernield. Omwonenden hadden tijdens den brdnd een sterke benzinelucht waargenomen en een raampje, dat al jaren gesloten was geweest, stond op den dag van den brand open. Een 24-jarige smidsknecht, die zijn inboe del korten tijd vóór den brand voor een aan zienlijk bedrag had verzekerd, werd als ver dacht van het aansteken van dezen brar.d aangehouden. Een jongen had een paar da gen vóór het uitbreken van den brand in de werkplaats, waar verdachte werkzaam was, een blik benzine gezien, waaruit ver dachte een flesch vulde. Toen de jongen na den brand daarover sprak, had verdachte gezegd: „Praat daar maar niet over". De baas had opgemerkt, dat verdachte op den dag van den brand zeer nerveus en ge jaagd was geweest. Voorts werd opgemerkt, dat er tusschen het betalen van de verzeke ringspremie en den brand een merkwaardig korte tijd was verloopen, terwijl op een tafel in het huis van verdachte na den brand een stuk moquette was gevonden, dat hij ontvreemd had bij het verrichten van een reparatie aan een auto. Het O.M., mr. J. F. Camphuis, achtte den diefstal in ieder geval bewezen. De omstan digheden, waaronder de brand is uitgebro ken, wijzen er op, zeide spr., dat de dingen zijn aangestoken. De inboedel, die 3 a 400 gulden waard was, was voor duizend gulden verzekerd. De eisch luidde vier jaar gevan genisstraf. Uitspraak 30 dezer. DE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis kwam de Nandoe te Ban- doeng, de Torenvalk te Rangoon en de Valk te Athene aan. Op de thuisreis arriveerde de Ibis te Basra de Wielewaal te Medan. De Zilverreiger is, van Indië komend, gistermiddag om 15.50 uur op Schiphol ge land. Gezinsvervoer door de lucht. Op een der eerstvolgende dagen heeft een gezin, bestaande uit vader, moeder en tien kinderen, passage geboekt op het K. L. M.- vliegtuig, dat het traject HaamstedeRot terdam vliegt. Door de K. L. M. is voor deze vlucht een stewardess ingedeeld, die zich gedurende de reis met de zorg voor de jongste kinde ren zal belasten. Kees Wilmer had den knoop doorgehakt en besloten de noodige inlichtingen te vragen. Hij wilde probeeren zich te laten aanmonsteren op een of ander schip met het doel zoover mogelijk uit de buurt te raken van Bertha's luide en doordringen de stem. lederen ochtend aan het ontbijt kreeg hij hetzelfde te hooren. „Waarom vraag je geen opslag? Ik werk mijn vingers krom. Zul je dan nooit wat meer worden? Heb je dan heelemaal geen trots? Waar zit jouw werklust?" Naar de Mookerhei met alle vittende vrouwen! Hij sloeg den hoek om en haastte zich een nauwe straat door, in de richting van het scheepvaartkantoor. Toen hij de deur van Laarman's woning passeerde, gebeur de er iets. Laarman zelf kwam zoo haastig naar buiten rennen, dat hij bijna tegen Wilmer opbotste. Een schelle stem ver scheurde de rust in de straat. En het ge luid werd voortgebracht door de dik- armige, breedheupige echtgenoote van Laarman. Ze verscheen in de deuropening om in uitgekozen bewoordingen Laarman, en tevens den buren, te vertellen wat ze van haar echtgenoot, dien „luien, dommen straatslijper" daoht. Waar zat zijn werk lust? Wilde hij dan nooit wat worden? Zij werkte haar vingers krom voor hem! Waarom probeerde hy het in de wereld niet wat verder te brengen? Waar was zy'n trots? Zoowel Laarman als Wilmer haastten zich om buiten het bereik van haar stem te komen. Hijgend liet Laarman zich op een grooten vuilnisbak vallen. „Is dat loopen," zuchtte hij. „Daar zou een mensch 't van in zijn beenen krijgen," glimlachte hij knipoogend tegen zyn metgezel. „Wat doe je na zoo'n uitbrander?" in formeerde Wilmer in de hoop ,dat hij een kameraad zou vinden ,die, evenals hy, het ruime sop wilde kiezen. „O, niets bijzonders," antwoordde Laar man luchthartig. „Ik wacht tot ze een beetje tot bedaren is gekomen. Dan sluip ik stiekem naar binnen en als ze niet kijkt, geef ik haar een zoen in d'r nek en zeg er by, dat ze de flinkste vrouw is, die ik ooit in mijn leven heb gezien Wilmer was diep teleurgesteld. „Dat noemt zich een man," mompelde hij. Laarman keek hem scherp aan. „Ja, dat ben ik ook. Kan niet anders met een vrouw als Cornelia, die me al twintig jaar lang achter de vodden zit. Zulke vrouwen maken zelfs van den grootsten nietsnut een kerel kyk maar naar mij! Wat was ik toen ik met Cornelia trouw de? Ik werkte in den grond en verdronk dikwijls mijn heele salaris. Kon een jonge vrouw als Cornelia dit zonder meer aan zien? Ze haalde me weg uit de kroeg; ze beukte zooveel energie in me, dat ik in aanmerking kwam voor baas en nou zit ik zelfs op kantoor. Maar ze wil me nóg hoo- gerop hebben. Daarom Viel ze daarnet zoo uit. En ik zal d'r zin moeten doen eerder heb ik toch geen rust." Hij stond op. „En dit herinnert me er gens aan. Cornelia zegt, dat wanneer ik minder praat en meer doe, er misschien nog iets goeds uit mij kan groeien." Hij stootte Wilmer grinnikend tusschen de ribben. „Zorg, dat je je vrouw vanuit dien gezichtshoek bekijkt ,en je zult er op den duur wel bij varen." Met dezen raad liet hij zijn vriend achter. De patroon keek Wilmer stomverbaasd aan. „Neen ik kan je geen opslag geven." Kees draaide zich om en wilde zich ver wijderen. Hij bleef echter staan en keek zyn baas bijna uitdagend aan. „Ik moet op slag hebben, mijnheer." De ander fronste het voorhoofd. „Geen brutaliteiten 't is onmogelijk!" ant woordde hy kortaf. Kees bewoog zich niet. „Ik moet opslag hebben," herhaalde hij koppig. Iets in zijn stem trok de aandacht van den ouderen man. Hij keek zijn onderge schikte scherp aar. en zag den jongen man eigenlyk nu pas voor het eerst, zooals hij werkelijk was. Zoover hem bekend was, had hij zijn werk ongetwijfeld altijd goed verricht. „En waarom wil je opslag hebben?" vroeg de patroon, terwijl hy zich voorbe reidde op het gebruikelijke verhaal over een aanstaande gezinsvermeerdering of over achterstallige kwitanties, die nood zakelijk betaald moesten worden. Maar hij kreeg iets anders te hooren. Wilmer gooide er namelijk de waarheid uit. „Als ik zonder opslag thuis kom, krijg ik weer de grootste ruzie met mijn vrouw." Een glans van medegevoel blonk in de oogen van den baas. „Ze werkt zeker haar vingers krom voor je, hè?" vroeg hij be langstellend. Kees Wilmer klikte nadrukkelijk. „Ze wil weten waar je werklust zit en waarom je niet iets van je zelf probeert te maken, hè?" De patroon wachtte niet zon der spanning op het antwoord. Wederom knikte Wilmer. En de baas knikte ook. „Ik weet en be grijp mompelde hij peinzend. „Maar >,A. 1 fl; >4"! ■'F 4C MAOY \U KI R.PO.NTA 10 it s2 iMI.CIvi./ ïoüa i<; VOOR POSTZEGELLIEFHEBBERS. Het zoo juist verschenen herinneringsblok van koning Stefanus (969—1038). Dit blok is in Hongarije uitgegeven bij den 900sten sterfdag, welke in deze maand door groote feesten wordt herdacht. Prima merken Stofzuigers met nieuwe motoren waarop 1 jaar garantie, vanaf 10 bij de Reparatie-Wikkelinrichting PEPERSTRAAT 3 bij den Dijk. Prima dames- en heeren, jongens- en meisjes-rijwielen compleet ƒ10, hand naaimachine 10-15 en 20 gulden met gar. luxe naaimachines en salonkast. GUUS KLUNNEN, Hofdijkstraat 13. Te koop z. g. a. n. dames-, heeren-, meisjes- en jongensrijwielen. Tevens te koop een beste Excelsior stofzuiger 12.50 en een jongensfietsje, 8.50. Coersens Rijwielh., Vrouwenstr. 12. Te koop: liefhebbers (Musea) Kro- nings Bordje d.t. 1898-1938, tevens Transportfiets, tweede handsch. Te bevragen ROCHDALESTRAAT 18. Te koop gevraagd: gebr. hand- of trapnaaimachine. Brieven onder letter U 163 bureau van dit blad. Een pracht. H. rijwiel 15.00, een prima H. rijwiel 11.00, een laag D. rijwiel 10.00. LANDSTRA AT 19. Te koop een zoo goed als nieuwe racefiets (merk Zwarte Leeuw) en een heerenrywieL J. P. SCHIPPER, Omval 58 A. Te koop mooi dienstbodenkastje voor 4.50, buffetkastje 5, mooie sluit- gordynen, waschkast met marmer j bladen en spiegels 7.50, pracht vee- ren bed. DEKKER, Spoorstraat 5. Voor Naaimachines bij DEKKER, Spoorstraat 5. Prima handnaaimachine met garantie 8.50, moderne 20, oud model 5. Inzinkbare en luxe, z. g. a. n. Alleen betrouwbare. Gevraagd 2e handsch studieboeken R.H.B.S. Ile kl. KENNEMERSTRAATWEG 121. voor jouw werk kan ik toch niet meer betalen," vervolgde hij langzaam. „Dat is niet meer waard. Maai eh zou je Timmer's baantje kunnen overnemen? Hij vertrekt de volgende maand." Wilmer hield den adem in. „Ik zal het in ieder geval probeeren," antwoordde hy op getogen. Timmer's werk! Dat beteekende een grooten stap vooruit! „Ik zal je een maand op proef laten werken, „lichtte de baas toe. „Als je vol doet, krijg je een vaste aanstelling. Dan verdien je veel meer en zal je je vrouw te vreden kunnen stellen voorloopig ten minste." Hij zuchtte. „Voorloopig", her haalde hij, „maar niet lang. Ze zijn in dit opzicht nooit tevreden die vrouwen!" Wilmer wilde hem bedanken, maar de baas hield zich reeds met iets anders bezig. Hij vroeg zich namelijk af hoe hij zijn con current het beste zou kunnen overvleuge len. Florence, zijn vrouw, zou hem niet eerder met rust laten voor hij het zoover had gebracht.... Voetbal ZOMERVOETBAL. Vanavond zullen op het Sportpark de wed strijden om den Reinigingsbeker worden voortgezet met de ontmoeting Ambtenaren- Scheidsrechters. De Ambtenaren hebben Maandag een overwinning behaald op de Reiniging en zullen ongetwijfeld trachten, den kostbaren voorsprong te behouden en zoo mogelijk te vergrooten. Wielrennen. ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Vanavond strijd tegen de Haarlemmers! Vanavond als het weer tenminste goed blijft, want anders worden de wedstrijden een dag uitgesteld komen de Haarlem mers weer in Alkmaar rijden. Het is eigen aardig, maar diezelfde Haarlemmers zijn nu juist de renners, die weten, wat men op de Alkmaarsche baan moet doen. Zy brengen strijd en zij zijn van ongeveer de zelfde krachten als de Alkmaarders. Van daar, dat ontmoetingen met Haarlemmers, steeds hoogtepunten zijn. Vanavond dus Alkmaar—Haarlem! Dat belooft wat goeds! DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling wegens broederdienst. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland heeft bij zyn beschik king van 13 Augustus j.1. de aan H. F. Homborg, J. van Renen, H. J. A. Stroomer en Th. Vrouwe verleende voorloopige vry- stellng wegens broederdienst gehand- ha afd. By dezelfde beschikking is de aan de hieronder vermelde personen verleende voorloopige vrijstelling ingetrokken: C. A. H. Balder J. C. van Berkum L P. J. de Boer J. C. Bom A. Boots A. Burgert G. Buur A. A. Groen E. F. C. Groothuizen G. S. de Haan C. J. Hendriks H. Hoet W. A. Hoog land W. van Ingen. M. Jimmink J. de Jonge G. Kaaij D. Korver J. Mans C. Meeuwsen A. Michels G. Mulders J. Schoen J. G. Sinnige S. Spierenburg A. J. Telleman H. M. P. Visser J. Weiland J. Winder W. de Zeeuw. Bovengenoemde dienstplichtigen behoo- ren allen tot de lichting 1939 dezer ge meente. Tegen deze uitspraken kan uiterlijk den tienden dag na den dag dezer bekendma king in beroep worden gekomen door de ingeschrevenen, voor wie de uitspraak geldt en door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen, of hunne wettelijke vertegenwoordigers. Het verzoekschrift daartoe moet met re denen zijp omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan H. M. de Ko ningin zorgt. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Alkmaar, 17 Augustus 1938. MURMELLIUS-GYMNASIUM TE ALKMAAR. Het tweede toelatingsexamen zal plaats hebben op MAANDAG 5 SEPTEMBER a.s., des voormiddags 9 uur. AUGUSTimVan Candidaten vóór 25 AUGUSTUS a.s. schriftelijk aan den Rector (adres: Murmellius-Gymnasium, Alkmaar), met vermelding van naam en voornamen (ook die van ouders of ver zorgers), geboorte-datum en -plaats, adres, laatstbezochte school, en klasse toelating wordt gewenscht. waarin GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebben den mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 17 Augustus tot en met Dinsdag Augustus 1938 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen: blauwe kleur. Vetbonnen: witte kleur. Gehaktbonnen: groen met roode streep. De directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. Alkmaar, 15 Augustus 1938.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8