dagblad voor alkmaar en omstreken. issrtt 8=>z" 1» esshs op' Chineesche verzet aan de verschillende fronten. TM Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZüON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 195 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Zaterdag 20 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Japansche strijd tegen de guerrilla. STRIJD IN ZUID-SJANSI. S:™^ctvaSS;g«na.rH™ngma China, is naar Tokio ter^gg^ ten. Rechtsche successen aan het front van Óen Ebro. Linies der regeeringstroepen geforceerd. 40 Bandieten neergelegd. Arabieren in gevecht met militairen De algemeene toestand. De snelle Queen Mary, De directie spreekt er niet over..* ALKMAARSCHE COURANT. Het Chineesche persbureau meldt, dat de Chineesche guerilla-troepen thans zeer bedrijvig zijn in de nabijheid van Kioekiang. Zoo heeft daar eergisteren een mobiele eenheid een Japansch deta chement aangevallen te Ljenkwatoeng, ■waarbij drie Japansche officieren sneu velden "en meer dan honderd manschap pen werden gedood of gewond. In Hoenan en Hoepek zijn zes Japan sche vliegtuigen neergeschoten, terwijl aan Chineesche zijde slechts één toestel verloren ging. De Chineesche troepen in Sjansi, Soejoean en Hopei kunnen op aanzienlijke ^successen bogen. Er wordt hevig gevochten bij Tehtsjou in Noord-Sjantoeng, welke stad de Chmee- zen willen veroveren. Donderdag is Tjoetjen heroverd, zoodat Oost-Hopei vrijwel gehee. Sr Chineesche controle is. Ook ™rdt gevochten langs den spoorweg Peking Liauning, waardoor de treinenloop aanmer kelijke vertraging ondergaat, terwijl beves- tied wordt, dat het verkeer °P de Tientsin-Poekou stilstaat. De CJmrf guerillatroepen hebben een ho°fdk^tl^ gevestigd te Tsjengtsjangjing, ten Zuiden van Sjanhikwam in Oost-Hopei. In eijo is de stad Woelanhwa heroverd. Hevig wordt gestreden m Zuid-Sjans •waar de Japansche troepen een wanhopige pogiiïg doen om »,,r CM. °P rukken Het middelpunt van den stnjd SnSi, het Zuidelijke eindpunt van den spoorweg Tattoeng-Poetsjou. De Litsjin aan de grens tusschen Sjansi e^ Siensi die eenige dagen geleden door Japansche troepen werd bezet, is ook her japan scne uChineesche af- overd. In Sjansi neen. een deeling Paitastjoen genomen. Zij rukt tna ?at d" bS^aid dar CMnaeaaha guur- riUa7rTzeHsSrtn0aTnv»Ue» geda» op da Srttan langs d. van den toestand aan het^Jangtseu de woordvoerder, dat de Japa"^leen maar nieuwe manoeuvre u hebben vergeefs f-S HO.SS™» Svar rijn da J.Pjn- i'r", ongavaêt dria divisies sta.k, aan dan de s"err"'": Uit Tokio k™'e~e„hd" 'ctmmïcliaeguer- De recente success Japjm_ rillatroepen in J ^veringscampagne ners er toeg ebracht een zuive B de op groote schaal e™el^aakt. Men gisteren een aanv g haaoen der Chinee- raamt het aantal mains ^ppe^ welke ver. sche guerrillabenden P 'eng de om- spreid zijn over ge aal gjihoesan, de geving der steden, het corps tot be- vroegere commandant Noord.peking is houd van den vredei verklaren de leider der guerriUaben he troepen Japanners. Ofschoon de Chme^ in Sjantoeng talr^ aan verbindingsmiddelen. Iwaki. Het vliegtuig van den ^P^aUenïe^t Iwaki, waarmee deze ta Zuld. gedaan op P^^Scht om daar in het maritieme mu het vliegtuig toongesteld. In ee" 8ev h veilig aan door 138 kogels getroffen, nt was de basis teruggekeerd. vliegtuig, de gewond, de ^"^"^o^a werd ge- onderofficier Kionori A d°°d- De Japansche verovering van Poetsjou. Uit Hankou wordt gemeld: Qu de Na de verovering esche troepen in Japanners worden de - Sjansi zwaar versterkt. De Chineesche stel lingen van Tatsjingkwan ten Westen van Poetsjou liggen thans onder het Japansche artillerievuur. In Poetsjou zijn de Japanners in een gunstige positie voor een inval in Sjensi aan de westzijde of in Honan aan de zuidzijde. Bijgevolg concentreeren de Chi- neezen troepen aan deze beide kanten. Volgens de Japansche militaire deskundi gen hebben de Chineèzen met Poetsjou hun grootste militaire basis aan den Noordelijken over van de Gele Rivier verloren. De Chi neesche pogingen tot herovering van Sjansi zijn hierdoor voor goed verijdeld. Niet alleen het Westelijk deel van den Loenghai-spoor- weg, maar ook de weg tusschen Sian en Chineesch Turkestan wordt thans door de Japansche troepen bedreigd. De Japansche opmarsch naar Hankou. De correspondent van de Völkische Beob- achter in Japan heeft een interview gehad met den minister van oorlog, Itagaki. Deze heeft hem o.a. verklaard, dat de Japansche opmarsch naar Hankou voortduurt en dat men rekent op een spoedige inneming van de stad. Het doel van den oorlog is onver anderd, het militair optreden zal niet eindi gen vóór de regeering van Tsjang Kai Sjek, „welke samenwerkt met de Komintern", ge vallen zal zijn. Onderhandelingen met Tsjang Kai Sjek schijnen Itagaki nutteloos. Naar aanleiding van het Tsjangkoefeng- incident verklaarde de minister te gelooven, dat het conflict definitief op vreedzame wijze zou worden bijgelegd. Het incident had nl. een zuiver locaal karakter gedragen. Ondervraagd naar het standpunt van het Japansche volk ten opzichte van het con flict in China, zeide Itagaki, nog, dat de belastingverhoogngen, door den langen oorlog veroorzaakt, door het volk werden gedragen met een redelijkheid, die voor beeldeloos was. „Ons volk heeft tot nu toe alle offers en lasten kalm en gaarne gedra gen. Het is een van oudsher bekend feit dat de kracht van het Japansche volk toeneemt naar de mate van de toeneming der moei lijkheden. Wij zijn er daarom van overtuigd, dat ook ditmaal de toeneming der moeilijk heden zal leiden tot een steviging van het weerstandsvermogen des volks. De operaties in den sector van den Ebro zijn gister bij het aanbreken van den dag hervat. De strijd ontwikkelt zich ten gunste van de rechtsehen. Den geheelen dag zijn felle gevechten in den sector der Siërra de Pandols ten zuid oosten van Gandesa voortgezet. De recht sehen hebben hier hun beste troepen sa mengetrokken. De rechtsehen zijn er in ge slaagd de regeeringslinies te forceeren ten westen van het bergmassief van Santa Ma- i dalena en zij hebben hun voorste linies kun nen opschuiven tot nabij den Rio Canaletas. De regeering te Burgos heeft alle vrijge leiden geannuleerd, welke tot op heden uit gegeven zijn en recht op het passeeren der grenzen gaven. Alleen de diplomatieke of economische missies, die geaccrediteerd zijn bij Franco zullen nog over een permanent vrijgeleide beschikken. De vrijgeleiden, die in de toekomst zullen worden uitgereikt, zullen slechts voor één reis geldig zijn. Zij worden te Burgos uitgereikt aan de perso nen, die een geldig motief hebben om Spanje te verlaten. Vannacht stond een Fransche tankwagen met benzine stil aan den kant van den weg bij het Spaansche dorp Mataro, toen een tweede Fransche vrachtwagen naderde en tegen hem opreed. Er ontstond brand en de tankwagen werd geheel vernield. Drie per sonen kwamen in de vlammen om. Bommen op Barcelona. De stad Barcelona heeft gister drie lucht bombardementen ondergaan. De bommen kwamen neer in de oude wijken rondom Ramblas en op de Rambla de Las Flores, in het midden der stad. Reeds zijn 20 dooden en 100 gewonden geteld. Er liggen echter nog slachtoffers onder de puinen der inge storte huizen. Om tien uur hebben vijf driemotorige vliegtuigen Sitges en Vailarca, twee dorpen aan de kust, op 30 K.M. ten zuiden van Barcelona gebombardeerd. Hier vielen der tig dooden en gewonden. Engelsch stoomschip tot zinken gebracht. Uit Barcelona is bericht ontvangen dat het Britsche stoomschip Stansbrook in de haven van Vallcarca, ten zuiden van Barcelona, door vijf Savoia-watervliegtuigen tot zinken is gebracht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Nieuwe rechtsch offensief in voorbereiding. Volgens uit rechtsch Spanje ontvangen berichten wordt de controle op de sluiting van de grens uitgevoerd door de rechtsche autoriteiten met een gestrengheid, zooals men sedert den aanvang van den krijg niet heeft gekend. Deze strenge controle geeft den indruk, dat een groot offensief van het rechtsche leger op komst is. Men weet nog niet, of deze groote beweging zal geschieden in de richting van Katalonië of van Madrid De noordelijke en centrale legers hebben tot dusverre echter belangrjke versterkingen ontvangen, aan manschappen zoowel als materiaal en men heeft den indruk, dat de aanvang der operaties ieder oogenblik ver wacht kan worden. De leiding der operaties zal door Franco persoonlijk geschieden. Als chef van den generalen staf heeft Franco naast zich geplaatst voor deze nieuwe opera ties generaal Juan Vigon *ot dusverre chef van den generalen staf van het noordelijke leger. Het is bekend, dat bij een botsing van de gewapende bende Arabieren met een afdeeling militairen bij Accro, 41 bandie ten zijn neergelegd. Naar schatting zijn er minstens 60 terroristen gedood. Voorts worden nog eenige incidenten gemeld, waarbij joden het slachtoffer zijn geworden. Bij een school van de Engelsch-Joodsche vereeniging is een jood door een schot ern stig gewond. Een Duitsche jood werd bij Petach Tikwah gevonden. Hij was door messteken om het leven gebracht. Op den hoofdverkeersweg ten oosten van Haifa is een joodsche autobus in een hinderlaag gevallen. Een joodsche agent werd gedood, zes passagiers gewond. De correspondent van Reuter was juist deze plaats gepasseerd. ALKMAAR, 20 Augustus. Hoewel zoowel de Tsjechische regeering als de gedelegeerden der Sudeten-Duitschers uitdrukking hebben gegeven aan hun be reidheid de onderhandelingen voort te zet ten, wordt te Praag verklaard, dat er geen basis is, waarop kan woorden voortgegaan. Nu dus de onderlinge bespreking op een dood punt zijn gekomen, worden de blikken gevestigd op Runciman die daardoor mis schien een kans krijgt, om zijn ideeën meer ingang te doen vinden dan tot nog toe het geval was. Men gelooft dan ook meer en meer, dat Runciman een plan zal uitwer ken, dat gebaseerd zal zijn op het Hongaar- sche stelsel, dat weer overeenstemming heeft met de Duitsche gouwen. Dit zou be- teekenen, dat drie Duitsche gebieden zouden worden ingesteld met een homogene Duit sche bevolking, welke verantwoordelijk is voor de eigen aangelegenheden, op dezelfde wijze als dit met noord-Ierland het geval is. De Tsjechische en andere minderheden zouden een vertegenwoordiger hebben en op denzelfden voet worden behandeld als de Duitsche minderheden in het Tsjechisch gebied. De Tsjechische, Slowaaksche en Hongaar- sche deelen van Tsjechoslowakije zouden op dezelfde wijze wórden verdeeld, met een zooveel mogelijk homogene bevolking. Alle streken zouden vertegenwoordigers zenden naar het staats-Parlement te Praag, dat verantwoordelijk zou zijn voor de landsverdediging, de financiën en de bui- tenlansche politiek In Tsjechische kringen is men van mee ning, dat een voorstel volgens deze richt lijnen zou kunnen dienen als basis van onderhandeling. Men gelooft, dat dit plan een stuk zou tegemoet komen aan de acht punten van Henlein. Vandaag zal Krofta naar Bied verrekken, waar hij de jaarlijksche vergadering van de kleine Entente onder voorzitterschap van Stoyadinowitsj zal bijwonen. Op het programma van de vergadering staan de internationale vraagstukken. Krofta zal het Sudeten-vraagstuk uiteen zetten, alsmede de betrekkingen tusschen Duitschland en Tsjechoslowakije. Zuid-Slavië en Roemenië zullen Tsjecho slowakije op de. hoogte brengen met de be- teekenis van het verdrag van Saloniki, dat gesloten is met Bulgarije. Ook de betrekkingen met Hongarije zul len worden besproken. Zooals men zich zal herinneren, waren de onderhandelingen tusschen Hongarije en de kleine Entente in vollen gang toen de crisis van de Sudeten-Duitschers deze bespre kingen plotseling deed staken. De kleine Entente had toegestemd in een herbewapening van Hongarije, dat met elk der drie staten afzonderlijk een verdrag van non-agresie zou moeten sluiten, terwijl bovendien een regeling van het minder hedenvraagstuk was voorzien. Toen de crisis in Tsjechoslowakije uitbrak, meende Hongarije zonder tegenprestatie voor zijn minderheden in dit land gelijke rechten te zulle krijgen als de Duitschers en weigerde derhalve met Tsjechoslowakije te onder handelen. Aangezien evenwel Roemenië en Zuid-Slavië ook aanzienlijke Duitsche minderheden hebben, waren zij bevreesd, dat Tsjechoslowakije te vergaande conces sies zou doen. Terwijl nu Engeland poogde Hongarije weer tot de kleine Entente te brengen, stijft Duitschland Boedapest in zijn houding. Roemenië heeft inmiddels ge weigerd met Hongarije te onderhandelen zonder Tsjechoslowakije. Vervolgens zal ook het Donau-vraagstuk ter tafel komen. Dit vraagstuk gaat vooral Hongarije en Zuid-Slavië aan. Duitschland is na de anschluss ook een Donaustaat ge worden en verzoekt thans, dat de interna tionale Donau-commissie welke uit Weenen naar Boekarest is uitgeweken, vervangen zal worden door een administratieve com missie, waarin vertegenwoordigers van Duitschland, Hongarije, Roemenië, Zuid- Slavië en Bulgarije zitting hebben, dus al leen vertegenwoordigers van de Donau- staten. De vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland, België, Italië en Griekenland zouden dus uit de commissie verdwijnen. Volgens de „Narodny Politika" zou dit ge lijk staan met een Duitsche overheersching van de scheepvaart op de Donau. Dit vraag stuk zal niet worden geregeld te Bied, hier voor zal een bijzondere vergadering bijeen moeten komen op initiatief van de groote mogendheden. Hoewel officieele kringen te Burgos vol strekt weigeren den inhoud bekend te maken van het antwoord van Franco's regeeringen op het plan tot terugtrekking der buiten- landsche vrijwilligers (het antwoord is eenige dagen geleden reeds verzonden aan de Britsche regeering), verzekeren zij toch, dat het antwoord bewijs levert van een werkelijken geest van verzoening en een wil tot doeltreffende samenwerking voor den Europeeschen vrede. In welingelichte kringen wijst men op het positieve karakter van de voorstellen, die in het antwoord worden gedaan. Dit ant woord, zoo zegt men, gaat de grenzen te boven van den oorlogstijd en de voorstellen zullen, wanneer men ze aanvaard, een wer kelijke verlichting brengen aan het lot der burgerbevolking en een waarborg geven aan den wettigen handel der neutrale lan den binnen het kader van ernstige garan ties. Het plan van het Londensche comité biedt het inconveniënt, niet aangepast te zijn op practisch terrein aan de werkelijkheid en het Spaansche voorstel, zoo zegt men verder, strekt tot een levensvatbaarder maken van het ontwerp. Men meent ook te weten, dat het antwoord in het licht stelt, dat het nationale Spanje, hetwelk strijdt voor de onafhankelijkheid des lands, nooit eenig voorstel zal aanvaar den, dat nadeel kan toebrengen aan zijn souvereiniteit. Om een behoorlijk oordeel over het Spaansche antwoord te vormen, zoo ver klaart men tenslotte, moet men niet uit het oog verliezen, dat het voorgestelde plan toe gepast moet worden door verschillende landen, welker sympathieën openlijk uit gaan naar de regeering te Barcelona. De Britsche commissie die belast is met het instellen van een onderzoek naar bom bardementen op open steden, is intusschen te Barcelona aangekomen. De commissie is door de Spaansche regeering ontboden om een onderzoek in te stellen naar de laatste bombardementen, uitgevoerd door de natio nalistische luchtstrijdkrachten, op Alicante. De directie van de Cunard-Whita tar is verlegen met het jongste ge drag van de Queen Mary. Dit schip heeft de reis op en neer tusschen En geland en Amerika in korter tydi volbracht dan ooit in de geschiedenis der scheepvaart is voorgekomen. De wereld weet het, maar ze dankt de wetenschap niet aan de maatschappij voornoemd. Men zou hebben mogen verwachten, da', deze met rechtmati- gen trots de prachtige verrichting van het schip zou hebben uitgebazuind. In plaats daarvan heeft ze meer een houding aangenomen, alsof de ver betering van het record aan een ongelukkig toeval te wijten was. Er waren gedurende de snelle reis een paar technische wetenschappelijke Ameri- kaansche dagblad-correspondenten aan boord, die tot taak hadden, hun bladen nauwkeurig over de vaart voor te lichten. Zij werden in die taak ernstig belemmerd door den commandant en zijn staf, die een strenge censuur uitoefenden op hun tele grammen. De radio-telegrafist stuurde alle berichten eerst naar de brug en kwam den correspondenten dan wat later vertellen, dat dit en dat eruit moest. Eerst vier uur nadat het schip de Bishop's Rock voorbij was gevaren, kregen zij te hooren, dat de Queen Mary de Normandie overtroffen had. De passagiers hoorden het eerst toen het schip in Southampton aankwam. En die aankomst had niets feestelijks of onge woons. De directie van de maatschappij had liet zoo gewild. Ze stelt zich op het standpunt, dat ze niet naar den Blauwen Band of het Blau we Lint of den Blauwen Wimpel jaagt. Ze houdt niet van transatlantische wed strijden met passagiersschepen. Ze heeft uitgelegd dat de Queen Mary wel hard heeft gevaren, maar dat dit alleen maar is gebeurd om gegevens te kunnen vergaren, die nuttig kunnen zijn voor de Queen Elizabeth-in-aan bouw. Er is zeker veel te zeggen voor het standpunt van de Cnard White Star Lijn en voor haar veronachtzaming van een Blauwen Wimpel. Maar ze kan dit denk beeldig onderscheidingslint toch niet weg- veronachtzamen en aan de wereld, die ver zot is op records h .ar opvatting opdringen. De maatschappij verandert aan de record vaart niets door h'.ar te hullen in de sluiers der geheimzinnigheid. De correspondenten aan boord van de Queen Mary mochten niet over de Normandie spreken. Maar aller aan dacht is nu op de volgende vaarten van de Normandie gevestigd. Het ge bruik van de term „Blue Riband" of „Blue Ribbon" is op alle kantoren van de Cunard White Star thans in strijd met de goede manieren. Het be zit van het record wordt er doodge zwegen en officieel niet erkend. Dat is een heele ommekeer vergeleken bij den tijd, waarin de Queen Mary klaar werd gemaakt voor de eerste reis. Toen kon men volop nieuws over het schip krij gen en het nieuws was zoo weinig beschei den, dat men eruit moest opmaken, dat er nooit een prachtiger en sneller schip in de wereld was geweest. Reeds toen werd wel iswaar verklaard, dat het schip niet was gebouwd om er blauwe wimpels mee te winnen, maar het heele karakter van den „publicity"-dienst wekté nochtans de ver wachting, dat de Queen Mary op de eerste vaart de tijden van de Normandie zou ver beteren .En er was groote teleurstelling in Engeland, toen dat niet gebeurde. Misschien heeft de gedachte daaraan de maatschappij nu zoo behoedzaam gemaakt en zoo bescheiden. De commandant van de Normandie heeft hoffelijke en hartelijke gelukwenschen gezonden aan zijn collega van het Britsche schip. Men heeft niet ge hoord of deze voor de gelukwenschen be dankt heeft. Officieel kan hij het niet doen, want officieel heeft de Queen Mary geen recordvaart gedaan, maar een alledaag- sche, die door een ongelukkige samenloop van gelukkige omstandigheden een record vaart is geworden. Misschien beseft de Engelsche maat schappij, dat de Normandie der tijd van de Queen Mary weer zal kunnen verbete ren en vindt ze het daarom niet de moeite waard haar aanspraak op het record te doen gelden.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1