^Buitenland £uchtiMOCt Ernstige ongeregeldheden te Hebron. Terrorristen steken tal van gebouwen in brand. De begrafenis van mgr. Hlinka. Een toespraak van Hodza. Kapitein Kendrick vrijgelaten. De katholieke actie en de fascistische partij. De betrekkingen blijven geregeld volgens de overeenkomst van September. Nieuws in 't kort. Los Angeles-NewYork in 107, uur per verkeersvliegtuig. Een nieuwe recordvlucht van Howard Hughes in een Lockheed Super Electra. TWEEDE BLAD. DE ZILVERVLOOT HERLEEFT. Te Rotterdam worden de schepen van de vloot van Piet Hein nagebouwd, om gebruikt te worden bij de feesten voor het Regeerings- jubileum. De „Oranjeboom'' met admiraals sloep. Koningtng Emma-hulde op 6 Sept. - Na afloop van de plechtige uitreiking van de gemeentevlag ten stadhuize te Amsterdam op 6 September zullen de 81 afgevaardigden van jeugdvereenigingen, die Amsterdam bij de nationale jeugdhulde vertegenwoordigen, vergezeld van de besturen aller deelnemen de organisaties, zich in optocht naar het Emmaplein begeven. Leden van tal van vereenigingen zullen voor het Koningin-Emma-monument bij de gemeentevlag een vaandelwacht betrekken om, op den dag van het 40-jarig regeerings- jubileum van de koningin, hulde te brengen aan de nagedachtenis van de koningin moeder. Om gezondheidsredenen. - Naar wij vernemen, zal jhr. H. J. Repelaer van Driei zijn functie van thesaurier van de koningin en die van intendant der koninklijke pa leizen te 's-Gravenhage binnen afzienbaren tyd op medisch advies neerleggen. Windhoos boven Gouda. - Gistermor gen viel er boven Gouda en aan den buiten kant der stad een fiksche regenbui. Aan den Graaf Florisweg heeft een windhoos de ramen van de aldaar gelegen kweekerijen en de in de kassen en in open bakken ge kweekte gewassen vernield. De tomaten en komkommers werden door den wind mee gevoerd. De daardoor aangerichte schade geloopt circa f 100. Koninklijke kerkgang. - De koningin heeft gisteravond, onder het gehoor van ds. Hogerzeil, den dienst in de Wilhelminakerk te Den Haag bijgewoond. Luitenant-kolonel Schol t. Gisteravond is te Breda overleden luitenant-kolonel T. H. Schol, chef van den stad der derde divisie te Breda. Hij had Vrijdag een val van zijn paard gemaakt in het Mastbosch te Breda en was toen naar het Diaconessenhuis over gebracht, waar men een zware hersenschud ding constateerde. Het Julianadok uit IJmuiden vertrok ken. - Het Juliana-dok, dat door de Amster- damsche Droogdok Maatschappij naar Danzig is verkocht en Donderdag uit Am sterdam naar IJmuiden is gesleept, is gister uit IJmuiden vertrokken om de sleepreis naar Danzig voort te zetten. Omstreeks 7 uur ging het dok zonder moeilijkheden de sluis uit en tegen 8 uur bevond het zich reeds buiten de pieren van IJmuiden op weg naar zijn nieuwe bestemming. Jeugdige dieven aangehouden. - De Amsterdamsche recherche heeft Zondagmid dag een drietal jongens van 1518 jarigen leeftijd aangehouden, die zich in de omge ving van de Ferdinand Bolstraat onledig hielden met onbeheerd staande rijwielen van lampen en fittings te ontdoen. Fabriek stopgezet. - Tengevolge van de zoogenaamde fusie in de glasindustrie, waarbij de fabriek te Nieuwbuinen (gem. Borger, Drente) feite overging aan de Ver- eenigde Glasfabrieken te Schiedam, is de Drentsche fabriek Zaterdagnamiddag voor goed gesloten. Ongeveer 250 arbeiders zijn nu zonder werk. Internationale Vereen, van Arb.zan- gerbondsen. - In de te Zürich gehouden ver gadering van de „Internationale Vereeniging van Arbeiderszangersbonden" besloten den bestuurszetel naar Amsterdam te verplaat sen en tot algemeen voorzitter te benoemen den heer J. A. Krelage, voorziter van den „Bond van Arbeiderszangvereeniging in Ne derland". Na het afvallen van Duitschland en Oos tenrijk zijn nog bij dezen Internationalen Zangersbond aangesloten Zwitserland, Tsje- cho-Slowakije, Nederland, Engeland, Frank rijk, de V.S., Polen, Denemarken, Zweden en Palestina. Vergoeding aan gemeenten door radio- centralen. - De minister van binnenland- sche zaken heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft den directeur-generaal der P.T.T., op zijn verzoek, van advies te dienen bij beoordeeling van de vraag of de vergoedingen door de gemeenten van de radiodistribuanten geheven, de levensvat baarheid van hun bedrijven in gevaar bren gen, deze vergoedingen in verband be schouwd met andere overheidsheffingen en met de exploitatie-uitkomsten van de be drijver Zaterdagochtend is Hebron het cen trum geweest van systematische aan vallen van de opstandelingen. Een krachtige bende is de plaats binnenge drongen en heeft het bijkantoor van de Barclays Bankaangevallen. De bewa kers werden ontwapend en het gebouw werd in brand gestoken. Het brandde tot den grond toe af. Hetzelfde lot on dergingen het postkantoor en het huis van een inspecteur van politie. Een politieman werd gedood. Bij een aanval op het politiebureau maakten de op standelingen zich meester van de ge weren en munitie. Op den weg naar Hebron werd een pant serauto van de politie aangevallen, de chauffeur werd gedood, de auto werd ver nield. Tenslotte werden militairen tegen de bandieten in het veld gebracht. Aan het ge vecht werd deelgenomen door tachtig tanks en verscheidene vliegtuigen. Te Hebron is de staat van beleg afgekondigd. Uit Jeru zalem zijn aanzienlijke versterkingen ge zonden. Later op den dag hebben de troepen Hebron gezuiverd. In den loop van den avond is de toestand weer normaal gewor den. In verband met de recente aanvallen op Britsche banken hebben sommige banken te Hebron, Nabloes en Toelkarem, tijdelijk hun deuren gesloten. Zaterdagavond is een verbod afgekondigd om zich des nchts buitenshuis te bevinden. Dit verbod geldt voor alle belangrijke wegen en verkeersroutes in geheel Palestina, slechts met uitzondering van de bebouwde kommen van steden en dorpen. De drie kinderen van den Joodschen in specteur, die kortgeleden te Jeruzalem ont voerd zijn, zijn thans onverwacht terugge keerd in de Joodsche nederzetting in de vlakte van Esdraelon. Zij waren gekleed in Arabische kleeren en verklaarden, dat de Arabieren hen geblinddoekt hadden. Zij wisten niet, waar hun ouders waren. Een Joodsche kolonist is gedood tijdens een zwaren aanval op een dorp nabij Hedera. Een Britsche soldaat is gewond door bandie ten nabij Nabloes. Volgens de statistieken zijn in het eerste half jaar van 1938 147 moorden gepleegd en 193 pogingen tot moord, terwijl meer dan duizend aanvallen werden gedaad. In het geheele jaar 1937 werden 190 moorden ge pleegd, 250 pogingen tot moord en 2200 aan vallen. De begrafenis van mgr. Hlnka is Zondag geschied in tegenwoordigheid van 60.000 boeren, die uit geheel Slowakije te voet waren overgekomen. Tijdens de plechtigheid heeft minister Hodza het woord gevoerd. Hij deed het his torische karakter uitkomen van den persoon van Hlinka. Hij zeide met name: Waarde president Hlinka, uw dood eischt van ons een geest van opoffering en verplicht ons steeds op onze plaats te zijn, getrouw te zijn aan de republiek en alle onze krachts inspanningen voor haar verdediging te re serveeren. Niemand kan zich aan deze verplichting onttrekken. Wij allen moeten Slowakije en de eenheid van Tsjechoslo- wakije versterken. Nadat verscheidene partijgenooten van Hlinka hadden gesproken werd het stoffe lijk overschot van mgr. Hlinka op de be graafplaats te Ruzomberok bijgezet. Alle organisaties hebben voor de baar edefileerd. Deze was in een voorloopige crypte geplaatst. Van alle in de buurt lig gende heuvels waren vuren ontstoken. Verbazing te Londen over dc handelwijze der Duitsche auto riteiten. Zaterdagmiddag is kapitein Kendrick vrijgelaten. Hij is naar zijn woning te Weenen teruggekeerd, doch hij wei gerde iets te zeggen. Later is hij per auto naar Engeland vertrokken. Gelijk bekend, is te Berlijn officieel me degedeeld, dat kapitein Thomas Kendrick gearresteerd is, omdat men het bewijs had, dat hij heeft gespionneerd. De Britsche ambassadeur, die inlichtin gen had ingewonnen, heeft het verzoek ontvangen, zorg te dragen dat kapitein Kendrick zoo spoedig mogelijk het Duit sche gebied zal hebben verlaten. Engelsche diplomatieke kringen weige ren commentaar te leveren op de beschul diging van spionnage, uitgesproken tegen kapitein Kendrick. Men staat uiterst scep tisch tegenover de waarde van de tegen hem uitgesproken beschuldigingen. In ieder geval merkt men op, dat, wanneer een diplomaat of een consulair agent niet langer persona grata is bij een buitenland- sche regeering, het gebruik eischt, dat men zich tot de Britsche regeering wendt, alvo rens een actie te ondernemen. Voor het oogenblik weigert men, te laten verluiden, of de zaak al dan niet gevolgen zal hebben Commentaar van de Duitsche pers Naar het Duitsche Nieuwsbureau komen de uitlatingen der Duitsche avondbla den van Zaterdag hierop neer, dat het onmiskenbaar vas tstaat, dat Kendrick zich aan spionnage heeft schuldig gemaakt, dat men hem bijzonder genadig behandeld heeft, dat zijn geval niet op zichzelf staat en dat Engeland er goed aan zal doen, zijn spionnagedienst eenige matiging op te leggen. De betrekkingen tusschen de katholieke actie en de fascistische partij zijn behan deld in een onderhoud tusschen Starace, den secretaris van de partij en den voor zitter van het centraal bureau'der Italaan- sche katholieke actie. Zij besloten, dat de betrekkingen tusschen partij en katholieke actie geregeld zouden blijven volgen de ac- coorden van September 1931. Deze accoor- den bepalen, dat de voorzitters van de af- deelingen der katholieke actie niet kunnen worden gekozen uit vroegere leden van po litieke partyen, die vijandig staan tegenover de fascistische regeering. Het optreden der katholieke actie moet uitsluitend religieus en geestelijk zijn. De vlaggen en vanen zijn driekleurig. Jeugdclubs moeten zich ont houden van alle sport en politiek en zich houden aan godsdienstig onderwijs en ont spanning. Waarom dit onderhoud? Naar Havas opmerkt schijnt het onder houd te hebben moeten strekken om een einde te maken aan de spanning, welke er sinds eenigen tijd tusschen het fascisme en de katholieke actie aan het licht was getre den. Zooals men weet, hadden enkele fas cistische bladen de katholieke actie verwe ten zich begeven te hebben op het politieke domein, dat de partij voor zich alleen op- eischt. Er gingen stemmen op, om een ver bod te eischen van gelijktijdig lidmaatschap van de partij en de katholieke actie. Men zegt zelfs dat zonder dat hieraan ruchtbaar heid werd gegeven, enkele leden van de partij voor de keuze werden gesteld öf voor de partij óf voor de katholieke actie. Men zal zich ook herinneren dat de paus zich heftg heeft uitgelaten in antwoord op de beschuldiging van een fascistisch blad, dat een hooge godsdienstige figuur de kerk met de katholieke actie verwisselde. De paus antwoordde hierop dat hij niets verwisselde en dat de katholieke actie zijn oogappel was en zij niet meer was dan de weerspiegeling van het leven der kerk. Bij dezen stand van zaken bestond er vrees voor een hervatting van den twist van 1931 Het schijnt echter dat na de over eenstemming van gisteren een geest van gematigdheid de overhand heeft gekregen, de herinnering aan de verschillende bepa lingen van de overeenkomst van 1931, toont dat men aan beide zijden verlangt naar een verzoening en alles wil vermijden wat het betrokken accoord zou kunnen aan tasten. Vrouw verdrijft een wolf. - In het dorp Mehalla El Kobra in de provincie Behera (Egypte) heeft een boerenvrouw een wolf verdreven, nadat het dier elf personen had gewond. Het ondier wilde haar vierjarig kindje verslinden en de vrouw verzette zich hiertegen met 'bloote handen tot hulp kwam en het dier werd verdreven. Moeder en kind zijn met ernstige kwetsuren in het zieken huis opgenomen. Deurwaarder doodgeschoten. - In nieu we ongeregeldheden te Georgetown in Britsch Guiana, welke het gevolg zijn van de staking van de arbeiders op de suiker plantages, heeft de woedende menigte een deurwaarder doodgeslagen. Terwijl verschei dene politiemannen Werden gewond. Aardschuiving in Mexico. - Uit Gua- dalajara in den staat Jalisco wordt gemeld, dat een duizend meter hooge berg, de Cerro Canteras, gelegen bij het dorp Huejucan, is gaan schuiven, Reeds verscheidene dagen had men een onderaardsch gerommel ge hoord. Rond het dorp is thans de grond ge scheurd en de weg tusschen Guadalajara en Zacatecas is vernield. Bijzonderheden omtrent het aantal slacht offers en de aangerichte schade zijn nog niet bekend. Dinsdag 23 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. (8.15 Ber.) 10. Morgenwijding. 10.15 Gewijde mu ziek (gr.pl.) 10.30 Kovacs Lajos' orkest (opn.) 11.Deel. 11.25 Ver volg concert. 12.— Ensemble Excel- los. (12.15 Ber.) 1.— Gr.pl. 1.30 Ver volg concert. 2.Omroeporkest. 2.40 Deel. 3.— The Romancers en gr.pl. 4.30 Kinderkoorzang. 5.— Voor de kinderen. 5.30 Het Om roeporkest. (6.30 RVU: Biologische causerie). 7.Avro-dansorkest. 7.40 Rep. 8.— ANP-bcr., mededeelin- gen. 8.10Gev. progr. 9.30 Interviews. 10.Gr.pl. 10.30 Kwintet van de Nederlandsche Jazz-Liga. 11. ANP-ber. Hierna tot 12.— De Twi- light Serenaders (opn.) HILVERSUM, 301,5 en 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr.pl. 11.30 Godsd. cau serie. 12.Ber. 12.15 De KRO- melodisten, solist en gr.pL 2.Voor de vrouw. 3.Gr.pl. 4.KRO- Kamerorkest en gr.pl. 5.45 Geluk- wenschen. 6.05 Orgelspel en gr.pl. 7.— Ber. 7.15 Cauesrie: De Char latan (Kwakzalvers in vroeger tijd). 7.35 Gr.pl. 8.— ANP-ber., mededee- lingen, ber. 8.15 Het KRO-orkest. 8.50 Zang met pianobegeleiding. 9.— Deel. 9.15 De KRO-melodisten en solist. 9.45 Verv. zang. 9.55 De KRO-boys en solist. 10.30 ANP-ber. 10.40 G. Royko en haar Hongaarsch orkest. 11.1012.Gr.pl. DROITVVICH, 1500 M. 11.20 Het Philh. strijkkwartet. 11.50 Sportrep. 12.05 Act. progr. 12.35 Gr.pl. 12.50 Sportrep. 1.— BBC-Wels orkest en soliste. 1.40 Sportrep. 1.55 Gr.pl. 2.35 Sportrep. 3.20 't Ralph Elman- sextet. 4.05 Gr.pl. 4.20 Sportrep. 4.55 Gr.pl. 5.20 Sportrep. 6.20 Ber. 6.45 Sportrep 7.Ber. 7.05 Cello en piano. 7.35 B. Frankel's orkest en solisten. 8.20 Orgelspel. 8.50 Variété- progr. 9.50 Gr.pl. 10.Ber. 10.25 Amer. volksliederen (gr.pl.) 10.55 Practical problems of animal and erop production. 11.10 BBC-kooren -orkest en solisten. 11.5512.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10, 9.— en 10.10 Gr.pl. 12.35 Giardino- orkest. 2.25 en 3.05 Gr.pl. 3.20 Kwartet en solisten. 5.20 Gr.pl. 7.20 Pianovoordr. 7.35 Gr.pl. 8.35 Ka mermuziek. 9.5011.50 Radiotoo- neel. KEULEN, 456 M. 6.50 Gr.pl. 7.30 Militair orkest. 8.509.50 Amus.- sextet. 12.20 Omroeporkest en so listen. 2.30 Populair concert. 4.20 Keulsch Schupo-orkest. 7.20 Gr.pl. 7.40 Omroeporkest, Kamerkoor en solisten. 8.30 Radiotooneel. 8.50 Gev. progr. 12.20—3.20 Gcv. nachtcon cert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepsalon- orkest. 1.502.20, 5.2C, 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Bonte avond. 10.30 11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 L Darcy's orkest. 1.502.20, 5.20 en 6.35 Grpl. 6.50 Concert. 8.20 Radio tooneel. 8.35 J. Schnijders' orkest. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Volksmuziek. 8.20 Ber. 8.35 Omroeporkest en solist. (9.209.35 Politiek dagbladoverzicht). 10.20 Ber. 10.50 Trioconcert. 11.05 Ber. 11.20—2.20 Gr.pl. (1.15—1.26 Tijd sein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lyn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Parijs Radio 10.20—10.50, Keulen 10.3(k- 11.20, Parijs R. 11.2012.05, Radio PTT Nord 12.05—12.20, Brussel VL 12.2014.20, Droitv/ich 14.2014 30, Keulen 14.30—15.20, Parijs R. 15.20 16.50, Keulen 16.50—17.20, Brus sel VI.' 17.20—19.05, Parijs R. 19.05 —19.20, Keulen 19.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—13.20, Droitwich 13.20—13.40, Lond. Reg. 13.40—17.20, Parijs R. 17.2018.20, Droitwich 18.2018.45, Lcnd. Reg. i8.45—19.40, Droitwich 19.40—22.55, Lr Pd. Reg. 22.55—23.10 en Droitwich 23.1024. Lijn 5: Diversen. DO® O® O® O® O® Noodweer in Zuid-Slavië. - Een zwaar noodweer heeft in de Herzegowina en in de kustgebieden der Adriatische Zee onover zienbare schade toegebracht aan den oogst. Volgens officieele gegevens wordt de schade, die het noodweer de beide laatste weken in de verschillende gebieden des lands heeft veroorzaakt, berekend op ruim 50 millioen dinaren. Alpinisten verongelukt. - Drie Alpinis ten uit Rome zijn om het leven gekomen bij een beklimming van den Mont Blanc. Noodweer in Noord-Korea. - Uit Keijo wordt officieel gemeld, dat ten gevolge van het jongste onweer in Noord-Korea meer dan vierhonderd menschen om het leven zijn gekomen. Vijftig werden ernstig ge wond. Bovendien worden 250 personen ver mist. 2300 huizen werden weggespoeld. Treinbotsing eischt vele menschen- Ievens. - Tusschen Trichonopoly en Madura (Azië) is een personentrein ontspoord. 25 Personen zijn om het leven gekomen, 117 gewond. Na een wolkbreuk waren de rails weggespoeld. Gestoorde bioscoopvoorstellingen. - Za terdagavond zijn te New York in dertien verschillende bioscooptheaters, die alle aan dezelfde onderneming toebehoorden, traan- gasbommen ontploft, waardoor in totaal zevenduizend bezoekers de zalen moesten verlaten. Twintig personen werden gewond, waarvan verscheidenen ernstig. Ofschoon de politie spoedig ter plaatse was, slaagde zij er niet in de daders te arresteeren. Men gelooft, dat de schuldigen leden van een vakvereeniging van bioscoop personeel zijn. Ontploffing in chemische fabriek. - Te Moravisch Ostrawa in Tsjecho-Slowakije heeft zich in de chemische fabriek van Rutgers een geweldige ontploffing voorge daan. Twee arbeiders werden gedood, zes gewond. Na de ontploffing ontstond een hevige brand. Een dikke rookwolk hing den geheelen ochtend boven de stad. De verdwijning van generaal Miller. - Het gerechtelijk onderzoek in de zaak der verdwijning van genraal Miller te Parijs den leider der Witrussen is geëindigd. De beschuldiging van generaal Skoblin en zijn vrouw is gehandhaafd. Zij worden resp. beschuldigd van opzettelijke vrijheidsbe- rooving, het toebrengen van letsel met voor bedachten rade en medeplichtigheid. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. DE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gister: Uitreis Emoe te Basra, Valk te Bandoeng, Oehoe te Rangoon. Thuisreis: Pelikaan te Rangoon, Reiger te Basra. De Wielewaal, terugkomend uit Indië, is gistermiddag om 2.43 uur op Schiphol ge land. DE K. L. M. IN DE WEST. Op 22 Augustus a.s. zal het K. L. M.- vlegtuig PJ-AIM Meeuw een proefvlucht maken van Curagao via Trinidad naar Pa ramaribo. Deze vlucht staat in verband met den vermoedelijk in October te openen dienst Curajao—Trinidad v.v. LUCHTPOST VOOR INDO-CHINA. Wordt nog niet door de K.N.I.L.M. verzorgd. Naar aanleiding van berichten in de pers over de aanstaande opening van den K. N. I. L. M.-luchtdienst BataviaSingapore— Saigon zijn brieven voor Indo-China ter post bezorgd met de bedoeling dat deze stukken met de eerste vlucht van de nieu we lijn zouden worden verzonden. Het hoofdbestuur der P. T. T. vestigt er de aandacht op dat het door bijzondere omstandigheden voorshands niet mogelijk is, briefpost uit Europa met deze K. N. I. L. M.-lyn naar Indo-China te verzenden, ook niet door tusschenkomst van den Nc- derlandsch-Indischen postdienst. Howard Hughes, de Amerikaansche vlie ger, die omstreeks half Juli in ruim 90 uren van New York uit om de aarde is gevlogen, heeft opnieuw van zich doen spreken. Reuter meldt n.1. uit New York dat Hughes een nieuw record voor een Trans continentale vlucht over de Ver. Staten heeft gevestigd. Met de Lockheed Super Electra, waarmee hij om de aarde is ge vlogen, heeft Hughes gisteren het traject Los AngelesNew York in tien uur 34 minuten en 50 seconden afgelegd. De vlie ger heeft bij zijn tocht een gemiddelde snelheid van 382 k.m. per uur bereikt en op een hoogte van gemiddeld 6000 meter gevlogen. Howard Hughes Wij herinneren er aan dat Howard Hughes in Januari 1937 een soortgelijke vlucht heeft gedaan n.1. van Burbank (Californië) naar Newark (New York), een afstand van ongeveer 4000 km., welke hij in 7 Vi uur heeft afgelegd. Hij gebruikte daarvoor een speciaal één-persoons race vliegtuig, dat voorzien was van een 11Ó0 p.k. Pratt and Whitneygnotor. Met dit vliegtuig had hij, thans bijna twee jaren geleden, het wereldsnelheids record voor landvliegtuigen, dat ten name stond van den Franschen vlieger René Delmotte, verbeterd en op 563 k.m. per uur gebracht. Dit record staat thans ten name van den Duitschen generaal-vlieger Ernst Udet, die dezen zomer met 'n Heinkel-jachtvlieg- tuig een snelheid van 634 k.m. per uur heeft bereikt. zijn dan degenen, die van ae eene nam .v r,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 8