Agenda De uiterste ildigheid ASPIRIN lüeec&eticht Het a.s. proces-Schuschnigg c.s. Beschuldigd van separatisme. Nieuws in 't kort. Ook voor U staat een stoel gereed StadsschouwburgAmsterdam 6 avonden per serie, gegarandeerd door het gemeentebestuur. Prijzen: f 1.76f 0.40 p.avond 2 voorstellingen Het Nederlandsch Tooneel. 1 voorstelling Het Masker. 1 Gezelschap Jan Musch. 1 Wagnervereeniging, met mede werking van 't Concertgebouw orkest. 1 Fritz Kirsch Operette. Steeds terugkeer per trein verzekerd! Verwachting Buitenlandsch weeroverzicht. KIJKEN is KOOPELCLOECK EERSTE BLAD. Alkmaar, Dinsdag. EEREMEDAILLE TOEGEKEND. Bij koninklijk besluit van 18 Aug. 1938 is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in goud aan mej. N. Edel, directrice van de Noord-Holland$che conservenfabrieken „Peter Verburg" te Noordscharwoude. Onze correspondent te Noordscharwoude schrijft ons, in verband hiermede nog het volgende: Mej. N. Edel, administratrice bij de Fa. P. Verburg, conservenfabriek, alhier, vierde Zaterdag haar 40-jarig jubileum in dit bedrijf. Gedurende al de jaren heeft zij met veel toewijding haar taak vervuld. Bij het over lijden van wijlen den heer P. Verburg werd zij met de dagelijksche leiding van het be drijf belast. Zij is nog steeds in de zaak werkzaam en wordt hierin thans bijgestaan door de twee zoons, de heeren H. en P. Verburg. DRIEJARIGE JONGEN IN CASTRICUM VERDRONKEN. Toen gistermiddag de moeder van de drie-jarige tweeling Kaandorp wonende op den Brakersweg te Castricum een harer jongens eenigen tijd miste en niets van hem hoorde, leek haar dit wat vreemd, omdat het ventje altijd opgeruimd en bewegelijk was. Ze ging op verkenning uit. Doch toen ze niets vond, en roepen ook onbeantwoord bleef, liep ze eens langs den slootkant. Tot haar grooten schrik zag ze haar kind voor over in de sloot liggen. Op haar noodkreet snelden buren te hulp, die het kind uit het water haalden. Spoedig waren dr. v. d. Sluis en de gemeenteveldwachter Blijendaal ter plaatsen. Deze hebben langen tijd kunst matige ademhaling toegepast, doch het mocht niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. HET JUBILEUMJAAR 1898. Men toonde ons hedenmorgen een brief kaart uit het jaar 1898. Het is een zooge naamde jubileumkaart van de Vereeniging Moed, Beleid en Trouw de ridders van de Militaire Willemsorde uitgegeven ter ge legenheid van de inhuldiging van koningin Wilhelmina I. Aan de linkerzijde prijkt op deze brief kaart het portret van de jongen vorstin, om geven door een krans, waaraan de Militaire Willemsorde hangt. Daaronder staat: Eere aan hen, die hun leven veil hadden voor Koningin en Vaderland. Aan de rechterzijde staat een kleine afbeelding van een schil derij oud-Hollandsch interieur van C. Bisschop. De inhoud is even karakteristiek en luidt: Amsterdam, 6 September 1898. „De inhuldiging der koningin zoo even afgeloopen met schitterend succes". LIJK AANGESPOELD OP TEXEL. Zondag is nabij de Koog op Texel, weer 'n lijk aangespoeld nabij paal 21. Het was ditmaal een dame, die echter gekleed was in een geheel onherkenbare kleeding, waarvan alleen de schoenen nog niet ver gaan waren. Het lijk verkeerde in een zeer verren staat van ontbinding. NAAR SPANJE. Men schrijft ons uit Oudkarspel: Ook uit deze gemeente is ruim 14 dagen geleden iemand naar Spanje vertrokken, n.1. de ongehuwde en meerderjarige J. M. M, was in het bezit van een pas welke gel dig was voor geheel Europa, behalve Span je. Zooals hij had voorgegeven zou hij naar Duitschland gaan om werk te zoeken en zijn hem op de gem.-secretarie dan ook eenige adressen verstrekt waar hij werk kon krij- gen. In zijn kosthuis had hij medegedeeld eeni ge dagen op familiebezoek te gaan te Hoorn. Zeer vreemd keek men in zijn kosthuis op toen er eenige dagen later een brief kwam waarin hij mededeelde dat hij met nog eeni ge anderen vanaf Amsterdam naar Spanje vertrokken was teneinde dienst te nemen in het regeeringsleger. Blijkbaar worden dus te Amsterdam jonge lieden voor den krijgsdienst in Spanje aan geworven. Thans is bekend dat M. zich reeds te Bar- celona bevindt en naar hij schreef aan een zijner kennissen was hij geheel vrijwillig naar Spanje vertrokken. Dit is reeds het tweede geval in deze streek dat een jongeman zich naar Spanje heeft be geven. DE NATIONALE FEESTDAG TE ALKMAAR. Namens het comité wordt ons opname ver zocht van het volgende: Het comité prijst zich gelukkig te kunnen mededeelen, dat de verschillende kerkelijke gezindten zich bereid verklaard hebben de a,s. nationale feestdag te doen voorafgaan door kerkelijke vieringen of herdenkings samenkomsten in de verschillende kerken van Alkmaar. Na afloop hiervan zal om circa 9 uur een muzikale rondgang vanaf het Waagplein door de stad gemaakt worden welke rond gang zal besloten worden bij het huis van onzen Burgervader. Daar zullen onder lei ding van den heer Kuiper door een groot mannenkoor diverse liederen ten gehoore worden gebracht. Het comité meent op deze wijze een waar dige en eveneens prettige inleiding tot den feestdag te hebben bewerkstelligd en het twijfelt er niet aan, of de Alkmaarsche in gezetenen zullen in massa reeds op den voor avond bewijzen geven van harte in te stem men met de blijde herdenking van het re- geeringsjubilé van H.M. de koningin. DRAMA TE HOORN. Vrouw van schrik doodgebleven? Naar de N.-Hoornsche Crt. verneemt, heeft zich gisternacht aan het West een tragisch voorval afgespeeld, dat aan een bewoonster dezer straat, de wed. Wouda het leven heeft gekost. Omstreeks 12 uur werd zekere D., die onder den invloed van alcohol ver keerde, door een paar vrienden naar huis gebracht. Op het West liet men den man, die men tusschen zich in had, even los, met het gevolg, dat hij door het raam van het perceel, bewoond door de wed. Wouda, tui melde. Hij was toch echter weer in staat om op te staan en is zelfs even later, naar men ons mededeelde, teruggekeerd, met het doel de schade te vergoeden. Toen bleek echter, dat de bewoonster, die zich reeds ter ruste had begeven, zoodanig door het voorval was geschrokken, dat medische hulp moest wor den ingeroepen. Dr. Engel was spoedig ter plaatse, doch de vrouw is reeds kort daarna, waarschijnlijk ten gevolge van den bekomen schrik, overleden. Nader verneemt het blad nog, dat de wed. W. hartpatiënte was, zoodat het in dit opzicht niet geheel zeker is, welk verband moet worden gelegd tusschen het bewuste voorval en het kort daarop gevolgde overlijden. VACANTIE EN LIEFDADIGHEID. Men schrijft ons: Duizenden en honderdduizenden, jongeren en ouderen, hebben genoten, genieten of zullen genieten van de heerlijke, onbezorg de vrijheid, die opdoemt achter het woord: vacantie. Uit het eigen bestaan getreden, wordt kort of lang een leven geleid, dat gee regelmaat kent en geen vaste uren, geen gedwongen afspraak en dwang van boven. Vacantie is: heerlijk reizen of heerlijk thuis zijn, genieten van wat gul geschonken wordt! En met de plannen in uitzicht voelen we ons goed, de vacantie genietend weten we van geen zorgen en teruggekeerd tot het ons wachtende werk is de herinnering aan het zoo-juist-genotene een kracht, die moeilijkheden verzet. In Augustus hebben de menschen in Holland allen een goede bui! En als men een goede bui heeft, wil men gaarne gul zijn; men denkt, al is het soms vluchtig, aan anderen, die niet zoo gelukkig zijn, aan vereenigingen, die nuttig werk De Völkische Beobachter schrijft in zijn Weensche uitgave, dat de vroegere Oosten- rijksche machthebbers, die voor het hoog gerechtshof zullen worden gedaagd, be schuldigd worden van „separatisme". Indien deze beschuldiging wordt staande gehou den, aldus Havas, zal zij belangwekkende vooruitzichten openen voor alle lieden van Duitschen oorsprong die buiten het rijk wonen en in dat geval voor een Duitsche rechtbank zouden kunnen worden gedaagd wegens verzet tegen de inlijving van hun land bij het rijk. Het blad schrijft: Namens de geheele Duitsche natie en onze Duitsche geschiede nis zal het hooggerechtshof hen, die politiek verraad pleegden door op onbeschaamde wijze den roep van het Duitsche bloed door den modder te halen, dagvaarden. Ongeluk in NewYorksche ondergrond- sche. - Bij een ongeluk, dat zich gistermid dag in den ondergrondsche te New York heeft voorgedaan, zijn twee menschen om het leven gekomen en 30 tot 50 gewond. De toestand van 15 gewonden is ernstig. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Brand aan boord van een in aanbouw zijnd stoomschip. - Op de Neptun-werf te Rostok (Duitschl.) is gistermiddag aan boord van het in aanbouw zijnde, voor Bul garije bestemde, stoomschip „Schipka" brand uitgebroken. Het vuur greep spoedig om zich heen, en nam een zoo grooten om vang aan, dat het schip als verloren moet worden beschouwd. De directie van de werf stelt pogingen in het werk om de rondom het brandende schip liggende schepen te be veiligen door ze te versieepen. Anti-joodsche razzia. - In een badge legenheid aan de Stoepchersee bij Berlijn, die, naar men had waargenomen aldus meldt het Duitsche nieuwsbureau bijzon der veelvuldig bezocht werd door asociale en op crimineel gebied verdachte elementen, is een razzia door de politie ten uitvoer ge legd. Daarbij werden elf vreemdelingen aan getroffen, die zich niet konden legitimeeren. 99 Duitsche joden, die evenmin legitimatie papieren bij zich hadden en die crimineel verdacht leken, werden voorloopig in arrest gesteld. Wederom aanslagen op joodsche auto bussen. - Ten Zuiden van Tel Aviv en bij Ness Ziona hebben onbekend gebleven per sonen twee joodsche autobussen beschoten. Er zijn twee joden gedood. Drie Arabieren werden op den weg tusschen Akko en Safad vermoord aangetroffen. Zes bandieten hebben vanochtend een overval gepleegd op een bureau van de Mohammedaansche gemeente te Hebron. Bij Beisan zijn tijdens een gevecht met de poli tie vier bandieten neergelegd. Gevangenep gestorven. - Vier gevan genen, die Vrijdag j.L in hongerstaking zijn gegaan om te protesteeren tegen het voedsel, dat hen in de Holmesburg-gevangenis te Philadelphia werd verstrekt, zijn dood in hun cel gevonden. De wettelijke lijkschou wer heeft een autopsie gelast, aangezien hij van meening dat de mannen om het leven zijn gekomen tengevolge van gewelddaden. De directeur van de gevangenis heeft ver klaard, dat de mannen ruzie hebben gehad, doch hem was niets bekend van een ge vecht. Tentoonstelling. Tot en met 28 Augustus, in Kunstzaa Boendermaker te Bergen, werken van scl1^" ders van de Bergensche school. Geopend, dagelijks van 9 tot 4 uur. Tot 15 September, café-restaurant „Cam perduin" van Y. Minkema. Duinteekeningen van Germen de Jong. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Vorste lijke emigranten (comedie), hoofdrollen Claudette Colbert en Charles Boyer. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdagmiddag matinee, vertooning van de nieuwe film. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De vliegende zot (klucht), hoofdrollen Joe Brown, Guy Kibbel en Florence Rice. Toe gang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer Professor, pas op (klucht), hoofdrol Harold Lloyd. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Het meisje uit het Verre Westen (operette), hoofdrollen Jeanette Macdonald en Nelson Eddy. Toegang voor eiken leeftijd. (Gepro longeerd). Woensdagmiddag majinee. Dinsdag 23 Augustus. Kermis te Oterleek. Woensdag 24 Augustus. 7.30 uur, Alkm. Wielerbaan, trainingswed strijden. Neemt nu een ABONNEMENT in den geheel vernieuwden alles inbegrepen. Plaatsbespreking en inlichtingen in ALKMAAR! BespreekbureauVAN DER MEULEN's Boekhandel, Langestraat 81telef. 29J6. verrichten en misschien wel verlegen zyn mgn zou zoo gaarne iets willen geven, maar och: „er wordt juist niets gevraagd, dus neen, niet wachten tot een volgenden keer! Het „Witte Kruis" stelt U deze week in de gelegenheid aan Uw verlangen te voldoen! Zoovelen willen zoo graag iets geven, nu het „Witte Kruis", dat voor zijn uitgebreid en zegenrijk werk zoo heel veel noodig heeft, zal Vrijdag 26 Augustus een inza meling organiseeren in den vorm van een speldjesdag. Het „Witte Kruis" met haar taak van dag tot dag, van uur tot uur heeft door haar uitgebreiden arbeid (verzorgster der hygië ne in stad en dorp!) naast groote jaarlijk- sche bijdragen behoefte aan vele kleine giften Alleen dan kan worden voorkomen een inkrimpen van totaal onmisbare instel lingen, in Alkmaar b.v.: een magazijn, dat van de modernste voorwerpen voorzien voor alle ziektegevallen nuttige en kostbare voorwerpen ter beschikking stelt: een bad huis, onmisbaar voor de volksgezondheid; een dochtervereeniging (Huisverzorging), die in gezinnen, waar de moeder, door ziek te of anderszins haar taak niet verrichten kan, een goede kracht ter vervanging zendt. Vacantietijd een gulle tijd!! Toont het a.s. Vrijdag door spontaniteit en grootheid van gift. Het bestuur van Het Witte Kruis dat ook dames die den zes en twintig sten. een morgen of middag ter beschikking willen stellen, gaarne in den loop van de week aan het gebouw op het Zevenhuizen verwacht zal er U dankbaar voor zijn! DIERENBESCHERMING. Sinds eenige dagen zwerft een klein zwart hondje, pl.m. 4 maanden oud, in Alk maar rond. Wy zouden de eigenaars van dieren en zeer zeker van honden er attent op willen maken dat het toch zeer onver- antwoordelyk is de aan hun zorg toever trouwde dieren te laten zwerven. Liefhebbers voor dit hondje kunnen zich vervoegen tusschen 6^—7y, uur by den heer C. Verwer, inspecteur dierenbescher ming ^aanstraat Alkmaar. MATINEE IN HET VICTORIA-THEATER. Morgenmiddag om half drie zal in het Victoria-theater een matiné worden gege ven. Vertoond wordt de reeds populair ge worden film „Het meisje uit het verre Westen", welke film vertoond werd vanaf den eersten avond van de heropening van dit theater. MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMEENE HANDELSKENNIS. De Alkmaarsche Middenstandsavondschool stelt nog korten tyd de gelegenheid open zich aan te melden voor de cursussen op leidend voor het Middenstandsdiploma „Al- gemeene Handelskennis". Zooals bekend behaalde de school met de vorige examens een zeer gunstig resultaat; van de 46 examen-candidaten slaagden er niet min der dan 45. Voor verdere bijzonderheden zie men elders in dit nummer. bij de vervaardiging van TABLETTEN is de waarborg voor zijn betrouwbare werking bij elke verkoudheid. UITBREIDING KAZERNE DE MOK. De Rijksgebouwendienst heeft heden te Den Haag aanbesteed de uitbreiding en ver bouwing der kazerne van het Vliegkamp De Mok op Texel. Laagste inschrijver was de heer G. Ko ning te Scha&en voor 74.482. WERKLOOZEN UIT CASTRICUM WEIGEREN NAAR DE WERKVERSCHAFFING TE GAAN. Volgens besluit van den minister moes ten 10 werkloozen uit Castricum naar het werkverschaffingskamp Balderhaar te Ambt- Hardenberg (vlak tegen de Duitsche grens) worden uitgezonden. Dit hebben de arbeiders geweigerd. De motieven die hiervoor door de arbeiders werden aangevoerd, kwamen op het volgende neer: Eerstens meenden zij naar Giethoorn te moeten vertrekken. Tweedens kunnen zy niet in hun gezinnen overnachten, ten derde moeten zy een soort mobilisatie-verpakking meenemen, die sommigen niet eens bezitten, ten vierde zal, indien zij niet in het bezit zijn van één of twee schoppen, een gedeelte van hun geld worden afgehouden. Zy ont vangen niet het verdiende geld, doch dit wordt opgestuurd naar het gemeentehuis, vanwaar men het aan de vrouwen geeft. Door iemand die er geweest was is verteld, dat ze in een soort concentratiekamp kwa men, omdat ze by aankomst eerst werden gevisiteerd op wapens en andere dingen. Voor vaders van gezinnen er moeten er by zyn met negen kinderen is het be zwaarlijk hun gezin zoolang te verlaten, en er waren 9 huisvaders by. Zelfs beweerde men, dat de pastoor aan hun kant staat en dit vond men reden genoeg niet te vertrek ken. Tot zoover de lezing der betrokkenen. Wy hebben ons telefonisch met den amb tenaar (den heer Driessen) in verbinding gesteld die het volgende opmerkte: Geen der Castricummers heeft aan den lyve onder vonden wat er wel dan niet waar is van deze beweringen. Bovendien is de groote vraag of zy betrouwbaar zyn. Omgekeerd heeft hy menschen (Amsterdammers) gesproken, die niet ontevreden waren, en die er toch ook geweest zyn. Toen de werkloozen naar den Wieringermeer moesten gezonden worden, was er ook van te voren allerlei kwaad ver teld en de ondervinding heeft toch anders geleerd. De ambtenaar meende daarom, dat het beter was geweest als de arbeiders toch waren gegaan, al was het alleen maar om ervaring op te doen. Natuurlijk is het geen pretje van het gezin weg te moeten, maar de besluiten moeten uitgevoerd worden. Naar wy vernemen zullen de arbeiders Woensdagavond vergaderen om hun stand punt te bepalen. Zy wenschen dat vermeld wordt, dat zy niet tegen werkverschaffing zyn, maar dat wat nu van hen geëischt wordt, toch wel de perken te buiten gaat. Ook zy hopen op een gunstige regeling. GEMEENTELIJKE ABONNEMENTEN VOOR DEN STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM. Stijgende belangstelling. Ook voor Alkmaarders abonnementen be schikbaar. Evenals voor de beide vorige seizoenen zullen ook dit jaar weer gemeentelyke abon nementen voor den Stadsschouwburg te Amsterdam worden uitgegeven. Uit een uit eenzetting van wethouder Boekman gister ten Stadhuize voor de pers gegeven, deelen wy het volgende mede: In 1936-1937 bedroeg het aantal abonné's 5400, het volgende seizoen steeg dit tot 8100 en van deze 8100 hebben 3300, d.i. 40 procent een plaats als voorkeurabonné voor het a.s. seizoen reeds besproken en afgehaald. Het vorige jaar had 20 procent van de oude abonné's een voorkeurabonnement. De gemeentelyke schouwburgabonnemen ten mogen zich ook al dank zy de gemak kelijke betalingsvoorwaarden in een-sty- gende belangstelling verheugen. Dit jaar worden, ter tegemoetkoming aan wenschen van abonnementhouders, zooveel mogelijk de stukken, die in het abonnement gaan, reeds by den aanvang van het seizoen bekend gemaakt. De nieuwe vaste bespeler Stadsschouw burg N.V. het Nederlandsch tooneel, onder leiding van Cor van der Lugt Melsert, opent de serie met „Vader Malachius Mirakel" van den Amerikaanschen schrijver Brian Doherty. Dit nieuwe stuk wordt geregisseerd door Cor van der Lugt Melsert, nagenoeg het geheele gezelschap werkt er aan mede. Het 300-jarig bestaan van den Stads schouwburg in December 1938 zal herdacht worden met een bijzondere voorstelling van de N.V. het Nederlandsche tooneel; twee stukken worden opgevoerd: één in stijl en costuums 1638 en een stuk, dat speelt in 1938. De titel van het stuk, dat „Het Masker" zal geven, zal nog nader bekend worden ge maakt. Het gezelschap Jan Musch, waarin het vroegere Nieuw Schouwtooneel deels is op genomen en dat voor het eerst in het abonne ment is opgenomen, geeft een voorstelling van „Speurhonden", van Roberts Rinehart, een detective-geschiedenis. De Wagnervereeniging geeft een abonne ment voorstellingen van „Le Donne Cu- riosie", van Wolf Ferrari. Dit zullen de eer ste openbare voorstellingen zyn van de galavoorstelling, die de huldigings commissie 1938 op 8 September in het van het regeeringsjubileum van H.M. de ko ningin aanbiedt aan het koninklijk gezin en genoodigden. Medewerkers zijn Nederland sche zangers en zangeressen, de decors zijn van G. Hordyk, de muzikale begeleiding van het Concertgebouworkest, onder leiding van Johan den Hartog. ïm Zwakke tot matige noordelijke tot ooste. lijke wind; heldere koude nacht met dauw, overdag licht tot half bewolkt; droog weer; iets warmer. Over de Noordzee ontwikkelde zich een hooge drukgebied dat zich ook over Scan dinavië en de Oostzee zal uitbreiden en een gunstigen invloed op de weersontwikkeling zal hebben. De hooge druk belette reeds het doordringen van de oceaan-depressie, welke naar IJsland trok, waar zij eenigen regen en krachtigen zuidoostenwind brengt. De hooge druk over Frankrijk en de Golf van Biscaye nam een weinig in beteekenis af, hetgeen eveneens een goede factor in de weersontwikkeling beteekent. Immers het is daarmee hoogst waarschijnlijk geworden, dat de wind in de oostelijken hoek zal ko men, zoodat droog helder en geleidelijk wat warmer weer kan worden verwacht. Over de Randstaten, oost-Duitschland en centraal- Europa ligt nog een storing, welke daar vrij veel regen bracht. De temperaturen zijn over uitgestrekte gedeelten van het waar. nemingsgebied gestegen, doch blijven hier en daar nog ver onder normaal. Voor morgen wordt droog vrij zonnig weer verwacht met eenige stijging van temperatuur. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrytui- gen en andere voertuigen van 20.40 uur tot 5.26 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). Augustus. Hoog water. Laag water. Hoog water. Laag water. 24 2.51 3.22 11.44 25 3.42 4.11 0.08 0.36 26 4.26 4.54 0.59 1.25 Het Fritz Hirsch-gezelschap geeft een nieuwe operette van Franz Lehar: „Wo die Lerche singt". Het aantal series, dat dit jaar wordt uitge geven, bedraagt negen, evenals het vorige jaar. Hoewel de belangstelling waarschijn lijk nog grooter is, zal dit aantal niet kunnen worden uitgebreid. De Stadsschouwburg, is zooals men weet belangrijk verbeterd. De prijzen der plaatsen zijn echter niet verhoogd en blijven 0.40 tot 1.76 per plaats. Verdeeling der abonné's. Nu voor de derde maal abonnementen series voor den Stadsschouwburg worden uitgegeven, is vooraf een onderzoek inge steld naar de verdeeling van de abonné's 1937/1938 over de stad en omgeving. Daarbij bleek, dat van de 8100 abonné's er niet minder dan 1000, dus ruim 12 procent buiten Amsterdam woonachtig waren. Van deze 1000 abonné's woonden er in de Zaanstreek ongeveer 500, in Amstelveen 100, in 't Gooi 120, terwijl de overigen verspreid wonen. Niet slechts in de directe omgeving van de hoofdstad, doch ook te Wieringen, Hoorn, Schoorl, Amersfoort, Arnhem, Delft, enz. Hierbij valt op te merken, dat noch in 't Gooi, noch in Kennemerland eenige reclame werd en wordt gemaakt, daar in die gebie den regelmatig in bestaande theaters voor stellingen met eigen abonnementenseries plaats vinden. Van de 7100 abonné's, in Amsterdam, woont het hoofdcontingent der abonné's in Zuid en West. Hiervan woonden niet min der dan 4200, dus bijna 60 procent, in huizen met een huurwaarde lager dan 555 per jaar. Ruim 3100 daarvan woonden in huizen met een huurwaarde lager dan 450. Ten slotte bleken van de 7100 abonné's bijna 2000 of 28 procent in huizen met een huur waarde tusschen 400 en 300 per jaar te wonen. Deze cijfers wijzen er op, dat in de krin gen der minder koopkrachtigen een niet te miskennen neiging bestaat, op goedkoope voorwaarden regelmatig tooneel te zien. Een campagne in Alkmaar en omgeving. Mr. Myksema gaf hierna 'n uiteenzetting van de propaganda, waarby hy mededeelde, dat voor dit seizoen de propaganda tot Alk maar en de op de lyn Amsterdam-Alkmaar gelegen tusschenstations wordt uitgebreid. In Alkmaar is de boekhandelaar Vermeulen, in de Langestraat, als agent aangesteld, zoo dat men daar plaatsen kan bespreken. In een oplage van 14000 exemplaren zullen in Alkmaar folders worden uitgereikt, waar op de prijzen van een avondretour staan ver meld. De praktijk heeft geleerd, dat het zien van goede stukken het schouwburgbezoek bevordert. In de abonnementsvoorstellingen worden in den Stadsschouwburg in hoofdzaak stukken gegeven die in de provincie niet kunnen worden gespeeld. Nu de te geven stukken reeds bekend zijn, weten de abonné's wat zij krijgen en is het voor comité's, die voorstellingen in de pro vincie verzorgen, zaak om stukken te bren gen, die niet op het programma van de abon nementsvoorstellingen in de Stadsschouw burg voorkomen. Daardoor voorkomt men, dat abonné's van beide organisaties een stuk tweemaal te zien krijgen. Voor de echte tooneelliefhebbers wordt thans de mogelijkheid geschapen om tegen nouanucis usimu. o-

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2