Agenda JkovUtciaal Tlieum fm „Stop iedere uitkeering - ook die van M.H.!" «3» |i Stad en Vmq&wiq. i| akersloot zïïpe -mm 1 - yll ff 1 Ons Jubileum album. Werkloozen te Castricum weigerden na^*- Balderhaar te gaan. Spoedvergadering van den raad. Commissie tot onderzoek benoemd. EERSTE BLAD. 1 Alkmaar, Woensdag. AANRIJDING. Gistermiddag ongeveer vier uur werd tusschen Koedijk en Schoorldam een vracht auto door een achterop rijdende personen auto aangereden, met het gevolg, dat de vrachtauto over den kop sloeg en in de sloot terecht kwam. De drie inzittenden be kwamen weinig letsel en klaagden alleen over inwendige pijnen. De vrachtauto werd bestuurd door den heer S. B. uit Breezand. De personenauto, bestuurd door J. M. uit Den Helder, reed hem achterop en wilde passeeren juist op het moment, dat van tegenovergestelde zijde de bus van den dienst AlkmaarDen Helder naderde, waardoor er geen voldoende ruimte was en de auto het voorwiel van de vrachtauto raakte, waardoor de bestuurder van de vrachtauto de macht over zyn stuur verloor, met het bovengenoemde gevolg. De politie uit Bergen (dit weggedeelte behoort tot deze gemeente) heeft tegen den bestuurder van de auto proces-verbaal op gemaakt. KOPJ'. ONDER. Een ongeveer 8-jarig jongetje dat gis termiddag om ongeveer 5 uur op den wallekant van het Verdronkenoord speel de, geraakte plotseling te water. Het kerel tje ging kopje onder en verkeerde eenige momenten in een allesbehalve aangename positie. Door omstanders op het droge gebracht, bleek de kleine gelukkig nog in staat, vliegensvlug naar huis te draven, waar hem zeker een minder aangename ont vangst te wachten gestaan heeft. DE NATIONALE FEESTDAG TE TE ALKMAAR. De ochtend van 6 September. Het feestcomité schrijft ons: Reeds om 8 uur zullen onze stadgenooten worden opgeroepen door klokgelui, dat de groote feestdag een aanvang neemt, terwijl vanzelfsprekend het carillon zich verschil lende malen zal doen hooren. Onze zingende toren heeft nu eenmaal op zulke dagen ook zijn taak. De groote belangstelling op den ochtend zal echter wel uitgaan naar onze Alkmaar- sche jeugd. Reeds wekenlang is door beproefde krach ten aan een ontwerp viering gewerkt, waar van verwacht mag worden, dat zij ouders en kinderen ten volle zal bevredigen. Om half tien n.L zullen vier muziek korpsen onze jeugd begeleiden naar ons prachtige sportpark, alwaar kinderspelen van de meest uiteenloopende soort zullen worden gehouden. Het comité heeft gemeend, waar dit eenig- zins mogelijk was, gratis entree te moeten geven en zoo zullen voor dit onderdeel van het programma de ouders ook geheel gratis op het sportpark toegang krijgen. Wij twijfelen er niet aan, of ouders en kinderen zullen onder leiding van de organi sators hier enkele prettige uurtjes door brengen. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER VAN OTERLEEK. In de heden gehouden raadsvergadering te Oterleek deelde burgemeester Huyser van Reenen mede, dat hij Maandagmiddag half drie in een daartoe speciaal te beleggen raadsvergadering, afscheid van de gemeente zal nemen, terwijl na afloop dezer vergade ring in het café de Vries aan hen, die dit wenschen, gelegenheid zal worden gegeven, persoonlijk afscheid van hem te nemen. INBRAAK TE LIMMEN. Vannacht is ingebroken in de ijskiosk van de Vami, welke te Limmen staat aan den Kennemerstraatweg. De inbreker werd gearresteerd en bleek een zekere M. uit Alkmaar te zijn. Hij be weerde, in de kiosk te hebben willen over nachten en zal natuurlijk trachten, dit den officier van justitie geloofwaardig te ma ken! Veertig Jaren koningin der Nederlanden. Buitengewoon groot is de belangstelling van onze lezers voor het omvangrijk Jubi leumalbum, dat wij vanaf gister voor onze abonné's tegen betaling van 0.75, franco per post 0.95 verkrijgbaar gesteld heb ben. Dit album ligt thans voor ons en foto's en tekst zijn zoo welverzorgd, dat wij er gaarne een korte bespreking aan willen wijden. De frontpagina wordt ingenomen door een bijzonder fraai portret ten voeten uit van onze vorstin en dan komt er een serie baby- en meisjesportretten, die men „jeugd herinneringen" kan noemen. Daar zijn zij weer de foto's van het jonge meisje zooals wij ze in onze jeugd zoo dik wijls bewonderd hebben. Het prinsesje met haar moeder de regentes, met haar Schot- landsche ponny, het prinsesje in het donkere costuum en in het wit met de groote pofmou wen. Er is een fraaie, groote afbeelding naar een schilderij van Eerelman uit 1895, de 15- jarige prinses op een springend paard. Wie herinnert zich niet hét prinsesje met loshangend haar ditmaal niet op een gou den tientje maar op een foto het prachtige portret van het slanke meisje uit 1897 en de diverse familiegroepen. Er is een foto van het bezoek der prinses aan koningin Victoria in Engeland uit 1895 en een bijzonder fraaie en groote opname van moeder en dochter op 4 Augustus 1898. Dan komt er een reeks schitterende foto's van de kroningsfeesten. De prinses is konin gin geworden. De inhuldiging op den Dam, de tocht door de hoofdstad en een groote serie opnamen van vorstelijke bezoeken velerlei landstreken. fotonaei- Prins Hendrik verschijnt op de fotopag na's als de jonge veelbesproken bruidego men ziet een dubbele fotopagina varl de h welyksvoltrekking en weldra.verent de eerste foto van het koninklijk gezin, vade moeder en het 2-jarige prinsesje. Moeder en dochter in 1912, hetbez0 de koningin aan Parijs waar naast presl_ dent Faillières in het rijtuig is zoeken aan tentoonstellingen, musea.' g oefeningen, overstroomingen enz. alles rei kens weer afgewisseld door fraaie familie- greep» ia„onde.' e» btj.ondK moo« op- name uit 1918. Voor Alkmaar is teressant een foto van de koninklijke int resse voor onze kaasmarkt. Er zijn zoovele foto's dat het niet doenlijk is ze alle te noemen, «et leven van het ko ninklijk gezin met Hare Majesteit als middel punt wordt hier in beeld gebracht en naar mate de jaren passeeren zien wij het prin sesje tot vrouw groeien en onze koningin meer en meer de plaats innemen waarm wy Haar nu kennen en waardeeren. Een bijzonder aantrekkelijke opname die van de vorstelijke familie op 31 Augus tus 1929, koningin Emma, koningin Wilhei- mina, prins Hendrik en prinses Juliana. Er komt rouw in het koninklijk gezin, wy zien de begrafenisstoeten, Maart 1934 van koningin Emma, en in Juli van dat jaar van prins Hendrik, maar het leven gaat voort en herneemt zijn réchten. Prins Bernhard ver schijnt, er zyn fraaie opnamen van de huwe lijksplechtigheid en het slot vormt de be langstelling van twee grootmoeders en een moeder voor de kleine Beatrix, die met haar duimpje in den mond glimlachend naar bo ven kijkt, nog onbewust van alles wat het leven Haar zal brengen. Het is niet te verwonderen dat een foto album als dit in de dagen van het regeerings- jubileum in zoo ruime mate verspreiding kan vinden. Veertig jaren, het regeeringstydperk van koningin Wilhelmina, het is voor ons land een tijd van geluk en vrede geweest. DE OPENBARE SCHOOL TE OTERLEEK. In de heden gehouden raadsvergadering te Oterleek werd besloten met algemeene stemmen (twee leden waren afwezig), om de openbare lagere school in Oterleek op te heffen. Dit besluit werd genomen, omdat Ged. Staten en de Kroon het besluit van den raad tot handhaving der school niet hadden goedgekeurd. Gelijktijdig werd besloten, met 3 tegen 2 stemmen (tegen de heeren Dekker en Balus), om den minister te verzoeken om op grond van art. 22 bis 6e lid der L. O.- wet, te besluiten, dat genoemde school voor onbepaalden tijd in stand worde gehouden. Wethouder Dekker stemde tegen, omdat hy den geheelen strijd voor het behoud der school als een verloren zaak beschouwde. CARILLONCONCERT. Het programma van het carillonconcert op Donderdagavond 8.30—9.30 uur luidt als volgt: Preludium Watkin Allegro Hartop La Badine Leblan Aria de Paep Sonatine Pleyel Ich bete The Rosary Nevin Mijne Moedertaal Brands—Buys Goeden Nacht Brahms 10e ORGELCONCERT FEIKE ASMA. Donderdag 25 Augustus a.s. des avonds van 8.159.15 uur hoopt de heer Feike Asma wederom een uur orgelspel te geven op het orgel der gereformeerde kerk aan de Oudegracht te Alkmaar. Het program ma van dezen orgelavond bestaat uit orgelwerken op verzoek. De toegang is vrij. Programma's zijn vanaf kwart voor acht bij den ingang der kerk aan de Oudegracht verkrijgbaar. KERMIS-PROGRAMMA „GULDEN VLIES". Nu de kermisweek in 't zicht is, meenden wij goed te doen er reeds nu op te wijzen, dat 't Gulden Vlies weer voor een afwisse lend en uitstekend programma heeft zorg gedragen. De eerste Zondag van de kermis zal het Haagsche Dans-Orkest „Lumirex Mike Serenaders" de dansmuziek verzorgen. Deze band heeft zich het vorige jaar bij de Jazz- Liga een uitstekende reputatie verworven. Maandag en Dinsdag komt „De Rozen krans". Wij herinneren ons nog van de vorige kermis, dat de belangstelling voor dit stuk zoo groot was, dat velen terug ge stuurd moesten worden. Ook nu spelen Pierre Mols en Emmy Mols de Leeuwe weer de hoofdrollen, wat zij Vhans voor de 1250e maal doen. De rest van de kermisweek is gereser- seerd voor het gezelschap SaalbornParser, dat met de Amsterdamsche succes-stukken „Grompie", „Meneer Schlögl" en „Rasmus, de wonderdokter" de liefhebbers van tooneel eenige genotvolle avonden hoopt te ver schaffen. JUFFROUW SNIP EN JUFFROUW SNAP IN ALKMAAR. De bekende „dames" Snip en Snap, die ons in de radio al zooveel van hun dage lij ksche beslommeringen verteld hebben, zullen met de kermis een bezoek aan Alk maar brengen. Zij komen met René Sleeswijk's Neder- landsche Revue, getiteld „Snap je dat nou juffrouw Snip?" Natuurlijk komen niet alleen de beide populaire grappenmakers Willy Walden en Piet Muyselaar hun mede- Tentoonstelling. Tot en met 28 Augustus, in Kunstzaal Boendermaker te Bergen, werken van schil ders van de Bergensche school. Geopend: dagelyks van 9 tot 4 uur. Tot 15 September, café-restaurant „Cam perduin" van Y. Minkema. Duinteekeningen van Germen de Jong. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Vorste lijke emigranten (comedie), hoofdrollen Claudette Colbert en Charles Boyer. Toegang boven 14 jaar. Vrijdagmiddag matinee, vertooning van de nieuwe film. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De vliegende zot (klucht), hoofdrollen Joe Brown, Guy Kibbel en Florence Rice. Toe gang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer Professor, pas op (klucht), hoofdrol Harold Lloyd. Toegang voor alle leeftijden. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Het meisje uit het Verre Westen (operette), hoofdrollen Jeanette Macdonald en Nelson Eddy. Toegang voor eiken leeftijd. (Gepro longeerd). Woensdag 24 Augustus. 7.30 uur, Alkm. Wielerbaan, trainingswed strijden. werking verleenen. Cisca Harms, Gerard Walden, Jean du Bela enz. komen met komische scènes, liedjes enz. en de groote attractie zijn The 8 Kemmy's. The six Zio Angels van het Coliseum in Londen zullen zich eveneens in Alkmaar komen ver- toonen. Het orkest staat onder leiding van den bekenden radio- en revuedirigent Pim de la Fuente. Op 27, 28, 29, 30 en 31 Augustus komt dit bonte gezelschap in de schouwburgloge van den heer Dassi op het Doelenveld. ALKMAARSCHE KERMIS. Lyst van inrichtingen. Paardenmarkt: Mej. Bartling, Minerva- tent; J. Sipkema, luchtschommel; F. Hom- merson, kinderfietsfolen; J. C. Smit, pa- lingkraam; J. Schipper, haringwagen, Gebr. Hommerson, autoskooter; Joh. Breek, Turksche schop; G. H. Vermeulen, kjjk- tent. Ziekenhuisterrein: L. Benner, Himalaya- bergbaan; G. de Lange, kijktent; H. Lahn- stein, panopticum; D. J. van Dam, zweef molen; L. Hoefnagel, beignetskraam, Hofplein: R. Dirks, lunapark; R. Dirks, Micky Mouse; A. Zentveld, palingkraam. Nieuwesloot, vanaf Schoolstraat: J. Venema, suikerkraam; C. Winter, pyrami- desport; J. Brantenaar, slagmachine; C. J. Schaap, glasblazerij; J. F. Vale, ski-schot- tent; D. Brunsselaar, schiettent; J. M. Denies, gebakkraam; H. J. Overman, ha ringwagen; C. Vader en E. Elings, vlieg- bomsport; P. J. Vale, vliegbomsport; H. Vader, suikerkraam; J. Visser, zuurkraam; P. J. J. Hofman, hakstal; D. Schrijnema- kers, oefenspelen; W. J. Vogelpoel, suiker kraam; A. Denies, gebakkraam; mej. W. de Boer, suikerkraam; Jacob StuvéVet, nougatkraam. Korte Nieuwesloot: P. H. Verwijk Langen, gebakkraam; L. J. Bos, suiker kraam; J. Mol, hakstal; C. W. Beelenkamp, suikerkraam; J. A. Peterson, sjoelbak- sport; J. van Leer, nougatkraam; H. M. J. Biegnolé, kjjktent. Laat, vanaf Schoutenstraat: J. J. Kalter, palingkraam; M. de Weyer, gebakkraam; G. Gerver, palingkraam; A. Schoenmaker, suikerkraam; J. Bruin, nougatkraam; D. van Dam Jr.., kinderdraaimolen; P. Bos, suikerkraam; R. Otter, suikerkraam; R. Kooistra, suikerkraam; J. van Drunen, palingkraam; A. Zentveld, suikerkraam; H. Bonda, draaiorgel; Aug. Aué, nougat kraam; D. Visser, speelgoedkraam; K. F. Swart, suikerkraam; J. van Leer, nougat kraam; J. W. Jansen, gebakkraam; J. v. d. Weerdt, gebakkraam; J. F. Verwijk, gebak kraam; H. Kooij, speelgoedkraam. Steenenbrug: Th. Beemsterboer, paling kraam; S. v. d. Zee, wafelkraam. Kleine kaasmarkt: H. LohmanTromp, palingkraam. Doelenveld, L. Dassi, schouwOurgtent. Achterstraat: W. Smit, palingkraam. BRAND TE VEENHUIZEN. Gistermorgen ruim 4 uur werd de brand weer te Veenhuizen (gem. Heerhugo- waard) opgeroepen voor hulp ter bestrij ding van een tengevolge van hooibroei in de boerenschuur van den heer D. Appel aldaar uitgebroken brand. Heel spoedig reeds was de brandspunt ter plaatse, maar haar hulp kwam ondanks inspanning van alle krachten, te laat, althans voor de schuur. De los van deze staande woning kon behouden blyven. Van de boerderij, welke verleden jaar werd gebouwd, zyn niet anders dan wat brokken muur blijven staan. De geheele aanwezige hooivoorraad (circa 150 wa- I gens), alsmede de voor het bedrijf noodige karren en wagens en werktuigen enz. wer den een prooi der vlammen, die hoog op laaiden. De schade wordt door verzekering gedekt. Regeeringsjubileum II.M. de koningin. Bij gelegenheid van de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. ko ningin Wilhelmina zullen in de gemeente Akersloot de volgende festiviteiten plaats vinden. 's Morgens kerkelijke herdenking; 11 uur aubade door de geheele schooljeugd voor het raadhuis te Akersloot. In samenwer king met een dameszangkoor zullen liederen ten gehoore worden gebracht. Tevens zal alsdan de uitreiking van de gemeentevlag plaats vinden; voor de deelname aan het défilé te Amsterdam; 12 uur film voor de jeugd in café Verduin, 2 u. kinderspelen op het terrein van den heer Meijer aan den Koningsweg alhier en 8 uur 's avond film en cabaret in café Verduin. De inzameling van gelden voor het hou den der feesten ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van H. M. de koningin heeft in deze gemeente 220 opgebracht. Tweede middenstandsreis. Zondag had de tweede reis der georgani seerde Middenstanders van Zijpe plaats; dit maal met een deelname van 324 personen. 's Morgens ongeveer half negen vertrok het gezelschap in een tiental autobussen vanaf 't Zand. Via Oudesluis en Burgerbrug ging de reis over Alkmaar, naar Amsterdam en vervolgens naar Oud-Valken veen, waar gretig gebruik werd gemaakt van een keurig verzorgde koffietafel. Na den maaltijd verkreeg wethouder Nannis het woord, die in deze kwaliteit hulde bracht aan het bestuur van den ge- organiseerden Zij per middenstand voor het feit, dat zy, niettegenstaande de crisis omstandigheden, het voor elkaar heeft ge kregen drie reizen te organiseeren, welke een zoo vlot verloop hebben. De thuisreis geschiedde via Amsterdam en Bergen. Jammer genoeg werd een hevig onweder, gepaard gaande met slagregens, hier spelbreker, zoodat men ontijdig moest vertrekken. Niettegenstaande dezen tegen slag kwam men weer in de meest opge wekte stemming thuis. Op Maandagmorgen zes uur van den 22en Augustus stond voor het gemeentehuis van Castricum een autobus voor het vervoer van tien werkloozen uit deze gemeente naar d werkverschaffing te Balderhaar, gemeen te Ambt Hardenberg in Overijsel. Tengevol ge van de vroegere strubbelingen was de veldmacht en de betreffende ambtenaar aan wezig, maar de werkloozen niet! Zij lieten verstek gaan en de reis ging niet door. Door de vier leden van een der beide r.k. raadsfracties werd dientengevolge het voor stel tot het houden van een spoedvergade ring van den raad ingediend en den volgen den dag (dus gisteren) werd deze bijzondere raadszitting gehouden. De raad was geheel voltallig en de burge meester was voorzitter. De uitzending van werkloozen naar Balderhaar was het eenige agendapunt. Afgezien van dit agendapunt was het een min of meer zonderlinge zitting, geken merkt o.m. door het niet doen voorlezen van de notulen der vorige vergadering, noch die der (eventueel) ingekomen stuk ken, noch het op de agenda voorkomen van het officieele installeeren van het kortelings toegelaten nieuwe Taadslid in de plaats van den eveneens kortelings afgetreden wethou der en loco-burgemeester. Niettemin nam het nieuwe lid het oud raadslid R. P. Spaansen, r.k. zitting, na de gebruikelijke beëediging en gelukwen- schen van den voorzitter. De voorgeschiedenis van het agendapunt was, zooals wij gister reeds uitvoerig hebben gemeld, in het kort 't volgende: Zonder dat het einde van het werk aldaar kon worden aangenomen, was een tiental werkloozen van Castricum door den minister van sociale zaken uit de Wie- ringermeer teruggeroepen en aangewezen om te worden tewerk gesteld te Balderhaar in Overysel. Zij zouden aldaar twee i drie weken onafgebroken telkens werken zonder naar hun haardsteden te kunnen komen. Zij zouden zich, heette het, tevoren moeten voorzien van twee schoppen, stéllen onder goed, laarzen, etc. De aard van het werk, de huisvesting en zelfs het juiste loon scheen daarentegen niet vast te staan. Onder deze, volgens hun meening, ver zwarende omstandigheden, wilden de werk loozen hun gezin niet verlaten en vandaar de zonderlinge staking. In zijn toelichting tot het voorstel rele veerde de woordvoerder der fractie, de heer P. de Wild, nog eens de grieven. Wij hebben ons nooit verzet, zoo zeide hij, tegen het te werk stellen te Egmond of Wieringermeer, maar onder den druk van het werkloozen- subsidiefonds gaat de minister o.i. hier veel te ver. Wij betreuren de aangenomen hou ding van de werkloozen, maar wy willen twee vragen stellen: lo. Is en blijft het vol strekt noodig, dat de raad en Castricum terwille van die uitkeeringen nu maar blijft slikken wat de minister decreteert? Is er geen beter resultaat te bereiken, dan Balderhaar zonder vorm van proces, zonder dat de subsidie in gevaart komt? en 2o. Als wij zoo aan handen en voeten gebonden zyn aan de beslissingen van het Rijk, is dan de tyd niet gekomen de vriendschap met het fonds dan maar eens pardoes op te zeggen? Er kome dan van wat wil! Nog eens: Wij vinden het zeer jammer, dat het zoover moest komen met het verzet van de werk loozen, maar onze fractie is nu tegen uit zending naar Overysel. De heeren Hellinga (s.d.a.p.) en De Nijs, en Berlee (r.k.) gaven zich als sprekers op. De heer Hellinga was tevreden over het feit, dat nu de raad er eindelijk eens aan te pas komt, al is het initiatief dan nog niet van B. en W. gekomen. Want de raad is vol komen onkundig omtrent alles in deze kwestie: de voorgeschiedenis, de eischen, de behuizing, de aard van het werk, etc. Hoe is alles gegaan en wat is er ten goede aan te doen vroeg deze spreker. En hij vatte zijn betoog samen in een voorstel tot het be noemen van een commissie uit den raad, die eens terdege zal uitzoeken wat er allemaal aan deze historie vastzit. En wat voor betere kansen er in steken! De heer de Nijs onderschreef deze meening volkomen. De behandeling in den raad is verheugend, maar dat dit werkloozenstandje weer van Castricum moest uitgaan, is min der mooi. Spr. herinnerde aan de actie tegen de werkverschaffing en nu blijkt hoeveel ernstige bezwaren de uitzending naar Over ijsel heeft! Spr. ondersteunde het voorstel tot commissie-benoeming. Dan komt er klaarheid en een verslag van alle bijzondei-- heden. Hij stelde de heeren Hellinga, Borst en Berlee voor als leden dezer commissie. De heer Berlee ging ook accoord met het voorstel-Hellinga, maar .niet met de uitlating van den heer de Wild, dat 90 der werk loozen tevreden was uitgezonden te zijn. De fractie van den heer de Wild zoo zei spreker was altijd voorstandster geweest vanuitzending naar de Centrale werkver schaffing. Nu is ze er ineens tegen. Dat is in consequent, want werkverschaffing is werk verschaffing de plaats waarheen ja, dat is een zaak van de regeering. In ieder geval meende spr. 'n com missie is goed, maar dan ook alles onder zoeken en bij voorkeur met den wethouder van sociale zaken als voorzitter. De burgemeester uitte een tegenoverge stelde meening. De uitzending verklaarde hy zit vast aan de steunverleening, ook naar Balderhaar! 'n Commissie is vrijwel onmogelijk en zonder kans op nuttig effect. Het zou een onderzoek beteekenen naar de ministriëele inzichten en handelingen. Als de minister zegt: „Ik vind dit of dat noodig" dan valt er niets meer te onderzoeken, zeker niet door ons. Men is het eens met de steun regeling, en dan beslist de minister „waar heen" of men is het niet eens, en dat be- teekent geen subsidie Eenmaal had de raad beslist: Wel in de werkverschaffing. B. en W. hebben nu niet anders te doen dan dit besluit uit te voeren. Voor het overige besluit en beslist de mi nister en zelfs al zouden diens maatregelen niet goed zijn, dan nog heeft dit college niet de bevoegdheid tot critiek. Geen steun meer. Spr.'s standpunt is: Meegaan met den mi nister, want anders zijn de gevolgen nog erger. Dat blijkt nu reeds. Spr. las een juist ontvangen telegram voor van den minister van den volgen den inhoud: „Werkloozen blijven aan gewezen tot uitzending. Tot zoolang géén ondersteuning. Ook niet door armenzorg of Maatschappelijk Hulpbe toon" De raad was onder den indruk van deze mededeeling. Verschillende sprekers vonden het heel erg, en vroegen of dit nu maar moest worden aanvaard? De heer de Wild pleitte voor Egmond of Wieringen. Het werk is daar niet af. Hij diende een voorstel in om tot het uiterste te gaan. De heer Helllinga wilde weten hoe toch alles was gebeurd. Was er tevoren 'n verzoek geweest of 'n opdracht? Wie had Balder haar voorgesteld Den Haag of Castri cum? Is er geen correspondentie? Een on derzoek hiernaar behoeft toch geen conflict te geven met Den Haag? Het zal opheldering brengen, ook voor de burgerij. Dat telegram vond spr. vreeselyk. De menschen worden gestraft en de gemeente uitgeschakeld. Verschillende sprekers voerden in, den zelfden geest het woord. De heer de Nijs wees op de moeite voor de groote uitrusting en het leed van de afwezigheid. De heer Berlee onderschreef dit en wees op'het be reikte resultaat van een rapport-commissie in de gemeente Zaandam. De armenwet zegt, dat niemand mag verhongeren De voorzitter kon niet anders dan her halen wat hij reeds gezegd had. Art. 28 van de armenwet spreekt van personen, die zich geen onderhoud kunnen verschaffen. Hier kan het wel, maar wil men het niet. Werk loozen hebben den plicht hun gezin te on derhouden, ook al is het wat ver van huis. Dus nogmaals: één van tweeën toegeven en steun, of: niet toegeven en geen steun! De minister legt zijn wenschen op. Minister Slingenberg is hiermede in 1937 begonnen. Minister Romme zet deze handelwijze voort. Uit een mededeeling van den rijksinspecteur was gebleken, dat „een prikkel tot werk- zoeken" moest worden gezien in den maat regel. Zoo'n prikkel moet onaangenaam zijn, anders is het geen prikkeL Spr. steunt deze gedachte en zal alles blijven probeeren zijn opdrachten in dezen geest uit te voeren. (Gemompel onder de aanwezige werkloozen op de publieke tribune.) Det wethouder voor sociale zaken de heer de Vries zette hierna zijn meening uiteen. Zijn eed schrijft hem voor: beharti ging van de gemeente-belangen. Dien eed zal hij houden. Het voorstel van den heer de Wild is in strijd hiermede. Het voorstel van den heer Hellinga is beter. De raad heeft ds verantwoording en de beslissing. De heer de Wild handhaafde zyn voorstel. Hij verwachtte, dat de minister wel zou in binden. En Zoo niet dan de subsidie maar prijsgeven. Het voorstel werd ten slofte in stemming gebracht en verworpen met zes tegen vij fstemmen. Hierna werd het voorstel-Hellinga tot het benoemen van een commissie met alge meene stemmen aanvaard. Tot leden hiervan werden benoemd: als voorzitter-lid, de wethouder voor sociale zaken, tot leden de heeren H. Hellinga en P- de Wild. Zij zal haar werkzaamheden onmiddellijk aanvangen,

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 2