E WIND BLAAST. g 8 Verkeers ongelukhen ÜeuiUetoit JUuUopCOQtatHMCi ©o«H»©oa< TWESff BI&P D Door DONN BYRNE. Uit hot Engelich door J. van P 18) „Verraderlijk van ras en verraderlijk van natuur. Kun je dat niet zien aan de manier waarop hij mij behandelt? Nauwelijks een woord heeft-ie voor mij, de de vrouw van zijn Hart heeft gebaard, behalve dan: Alan Donn Campbell zal met je spreken en alles regelen. En heb ik dien Alan Campbell niet al eens vroeger ontmoet met zijn kille oogen en zijn verhard hart? En dat is alles wat ik krijg in ruil voor de blanke lieveling, die een goede partij zou geweest zijn voor een koning! Daar was een caféhouder in Dun- dalk, die een oogje op haar had, een groo- te, gezellige man met een rood gezicht, dien had ze kunnen trouwen als deze jongen niet gekomen was en alles had bedorven. En als ze met hem getrouwd was geweest, dan zou ik in de huiskamer achter de gelag kamer gezeten hebben in een mooie zwarte japon met een broche op de borst en had mijn snuifje kunnen nemen en een kop thee, sterke, met 'n scheutje jenever er in om het binnenste van mijn hart te verwar men en ik had kunnen luisteren naar de gesprekken van de goede klanten, als ze GOED AFGELOOPEN. Op den Rijswijkscheweg bij Den Haag is gistermiddag een autobus met 25 kinderen tusschen twee trams bekneld geraakt, toen de chauffeur poogde nog vóórlangs te rijden. De leider der kinderen had den chauffeur nog gewaarschuwd, maar toen da niet hielp, riep hij den kinderen toe om m het middenpad te gaan staan. Hieraan is het te danken, dat geen der passagiers wonden van beteekenis opliep, hoewel de bus vol komen gekraakt werd. De wonden bepaalden zich tot schrammen door gebroken «las. De verongelukte bus werd bestuurd door den 49-jarigen C. O., wonende te Zeven- De bus was voor dezen dag verhuurd door den ondernemer M. J. Tigchelaar uit Breda die over slechts drie ervaren chauffeurs be?0. heeft verklaard, dat hij weliswaar in het bezit was van een rijbewijs, maar ab soluut onervaren was in het besturen van dergelijke zware autobussen. Hij heeft dit op verzoek van den ondernemer evenwel toch gedaan, aangezien bij dit uitstapje van de kindervereeniging vier bussen noodig waren. De bus is naar het hoofdbureau van poli tie gesleept. TE WATER GEREDEN. De 30-jarige C. uit Sloten, is, toen hij per motorrijwiel op den Osdorperweg te Am sterdam, reed, te water geraakt en in de modder gestikt. Gistermorgen te ongeveer vijf uur vond een boerenarbeider, die op weg was naar zijn werk, het lijk van het slachtoffer in een sloot. Vermoedelijk heeft de man met vrij groote snelheid gereden, is de macht over zijn stuur kwijt geraakt en geslipt, waardoor hij terecht moet zijn gekomen in de sloot en in de modder weg zakte. BRAND IN EEN VOORRAADSCHUUR VAN LANDBOUWBEDRIJF. Omstreeks vijf uur is gistermiddag door onbekende oorzaak brand ontstaan in de groote voorraadschuur van het landbouw bedrijf van den heer Eng te Kessel (N.-Br.) De schuur brandde geheel af. Vijf varkens en een aantal kippen kwamen in de vlam men om. Enkele kostbare landbouwmachi nes werden vernield, terwijl groote voorra den hooi, rogge en haver, welke pas kort van de akkers waren binnengehaald, door het vuur werden verteerd. De schade wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt. STAKING TE WORMERVEER. Gistermorgen is een staking uitgebroken bij de N.V. papierwarenfabriek P. Dekker Jzn. te Wormerveer. Vijf en twintig arbeiders hebben het werk neergelegd aangezien de firma de door de organisaties gestelde eischen inzake loon, vacantie en toeslag bij vroegen dienst niet heeft ingewilligd. Ruim een week geleden had de alge- meene Nederlandsche typografenbond zich tot de directie der N.V. gewend. De bond werd evenwel naar de algemeene werkge- vers-vereeniging te Haarlem verwezen. Toen dit onderhoud werd geweigerd, deel de de bond de directie van P Dekker Jzn. mede, dat, indien Maandagavond nog geen antwoord zou zijn ontvangen, dat de eischen worden ingewilligd, voor Dinsdag morgen de staking zou worden geprocla meerd. HET UITSTAPJE VAN DRIE JEUGDIGE AMSTERDAMMERS. Twee verloren zoons weer thuis. Zooals gemeld waren drie jeugdige Am- serdammers, de 17-jarige L. A. en de beide 18-jarigen I. Q. en H. C. dit laatste weekein de op stap gegaan zonder hun ouders van doel en duur van hun reis te verwittigen. Alleen een achtergelaten ^briefje meldde, dat ze „weg waren gegaan". De politie stelde haar raderwerk tot op sporing van de jongens in beweging: radio, telefoon, telegraaf seinden en tikten, re chercheurs in binnen- en buitenland speur- d6{ntusschen hadden de jongelui heel geen avontuur in den zin. Zij waren Zondagoch tend van huis gegaan om per touring-car een uitstapje naar Antwerpen te maken en waren niet anders van plan den Maandag weer op dezelfde wijze naar huis te gaan. Zij hadden alleen maar te weinig geld om te rug te reizen, doch dat was voorloopig van later zorg. De jongens logeerden te Antwerpen bij kennissen. Maandagochtend stapten ze naar den Nederlandschen consul daar ter stede om geld voor de terugreis. Deze verschafte de jongens een spoorkaartje voor de thuis reis tot Roosendaal. A. en C. namen den trein tot Roosendaal. Q., die met zijn reisgenooten verschil van meening had gekregen, sloot zich niet bij hen aan en zou op eigen gelegenheid naar huis terugkeeren. Eerst wilde hij in Ant werpen nog kennissen gaan opzoeken. In Roosendaal liepen A. en C. bij de po litie aan om hulp voor de verdere reis. Volgens hun beweren kregen zij hier weer een kaartje tot Dordrecht. En ook daar stapten zij weer naar de politie, welke in stantie zij blijkbaar als kosteloos reisbu reau beschouwden, om een spoorkaartje voor de laatste etappe. Hier echter nam een rechercheur hun verdere transport op zich en bracht hen veilig naar Amsterdam, waar de verloren zonen aan hun ouders werden teruggegeven. Q. echter is nog onderweg. Waarschijnlijk brengt hij nog een gezellig dagje in Antwer pen door. KINDERVERLAMMING. In Gouda en omgeving. De beide laatste dagen is er weer een nieuw geval van kinderverlamming gecon stateerd, waardoor er daar thans 15 geval len zijn aangegeven, terwijl in Waddinx- veen een tweede geval is voogekomen. Thans zijn ook in Reeuwijk, waar vier gevallen zijn, de scholen gesloten, terwijl in Boskoop, waar vijf gevallen zijn aangege ven, de bewaarscholen en de twee laagste klasse der lagere scholen gesloten blijven. Thans ook te Middelburg. Te Middelburg is een geval van kinderver lamming geconstateerd bij een ongeveer 4- jarig patiëntje. Het kind is in het gasthuis opgenomen. DOOR DE SPOORBOOMEN GEKROPEN. Kind doodgereden. Gisteravond omstreeks half zeven, toen de locaaltrein EindhovenValkenswaard in aantocht was en de wachter van den over weg in de Hoogstraat te Gastel de van een hekwerk voorziene spoorboomen had neer gelaten, wrong zich een driejarig meisje, Klaziena van den Heuvel uit de Hugo de Grootstraat te Eindhoven, door de spijlen, juist op het moment, dat de trein passeerde. Het kind kreeg zulk een slag van de loco motief, dat het dadelijk dood was. De trein stopte, doch kon met een geringe vertraging de reis vervolgen. De politie heeft het stoffelijk overschot van het kind naar de ouderlijke woning ge bracht. AANVULLINGSBEGROOTINGEN VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Verhoogde subsidie voor vreemde lingenverkeer. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het tiende hoofd stuk (economische zaken) der rijksbegroo- ting voor 1937 en een dito voor 1938. Aangezien de uitgaven, die voortvloeien uit de uitvoering van de crisisinvoerwet en de crisisuitvoerwet, en waarvan een eenigs- zins nauwkeurige raming niet is te geven, de in de begrooting geraamde bedragen blij ken te hebben overtroffen, wordt verhoo ging met 100.000 voorgesteld, welk bedrag door daartegenover staande middelenop brengst wordt gedekt. Aan de Algemeene vereeniging voor vreemdelingenverkeer werd tot dusver een vast bedrag als subsidie verleend, dat de laatste jaren f 28.000 bedroeg. De inkomsten van de vereeniging uit bijdragen van andere zijde bedroegen in 1936 omstreeks 46.000. Gebleken is, dat deze inkomsten verre van toereikend zijn voor een doeltreffende pro paganda in het buitenland voor het toeris tenverkeer naar Nederland. Daarbij komt, dat eenerzijds de kansen, om toeristen naar Nederland te trekken, belangrijk verhoogd zijn door de plaats gehad hebbende mone taire maatregelen, doch dat anderzijds juist in de belangrijke landen Amerika en Enge land de kosten van de propaganda zijn toe genomen. De minister heeft naar een middel gezocht om de samenwerking tusschen over- spraakzaam werden van den drank. En de oude vrouwtjes zouden tegen mij gebogen hebben met haat in hun harten. Maar nu ben ik als een blad in den wind, een afge broken twijg op de rivier. En die slechte mannen van Ulster kunnen met mij spe len, die mannen die haat voelen voor mij en mijn soort, zoodat ze een mes in m'n lijf zouden willen steken of mijn thee vergif tigen „Kom nu maar binnen, Peggy, kom nu maar weer binnen en neem een kop thee, dat zal je opfrisschen en misschien iets hartigs er in. En dan zullen we bidden voor haar, die is heengegaan..." „Zij is dood, het arme kind, ze is dood en beter af dan ik Haar oude, twistzieke stem verstierf, terwijl zij het huis binnen ging en weer heerschte buiten de stilte van de zwevende maan. Al haar verdriet, al haar leugens, al haar bitterheid hadden geen blad aan het groen doen trillen. Geen roodborst in de heg was gestoord door haar ellende, geen konijn in het veld, geen wezel op den weg X. „A chraobhin aoibhinn! O, lieflijke tak, is er eerbied in je voor de laatste woorden van de doode vrouw?" De oude heks was weer gekomen om de plechtige stilte om Shane op het erf te verbreken. „Was het... was het iets voor mij?" „En voor wie anders zouden zij zijn, acushla veg? Je was toch zeker de liefde van haar hart, de blanke liefde van haar hart? Over jou dacht zij na en over mij, haar oude moeder, die veel moeilijkheden heid en particulieren ter bevordering van dit groote landsbelang, waarbij voor een niet gering gedeelte ook de middenstand betrok ken is, nog te verstevigen, door aan de ver eeniging, behoudens goedkeuring van den begrootingswetgever, een subsidie in uitzicht te stellen tot een gelijk bedrag als de ver eeniging zelf beschikbaar zou stellen, met een maximum van f 70.000. Daar in 1937 de vereeniging zelf 59.797,47 heeft beschikbaar gesteld, wordt voorgesteld voor 1937 een gelijk bedrag als subsidie toe te kennen en dus het oorspron kelijke bedrag van f 28.000 met rond 31.800 te verhoogen. Aan dit verhoogde subsidie heeft de mi nister voorwaarden verbonden, welke een behoorlijken invloed van de overheid op het beleid der vereeniging waarborgen, terwijl op de besteding der gelden het gebruikelijke toezicht wordt uitgeoefend. Tentoonstellingen e.d. Voorts wordt verhooging gevraagd van art. 60 (onderzoekingen, tentoonstellingen en overige uitgaven in het belang van de economische ontwikkeling van Nederland) met 120.000 voor 1937, waardoor dit wordt gebracht op 300.000. Industriefinanciering. Aangezien het aandeelenkapitaal der N.V. Maatschappij voor industriefinanciering voor een richtige uitoefening van haar functie te gering van omvang is, is de minister met zijn ambtgenoot van financiën overeengekomen, dat aan genoemde vennootschap uit 's rijks schatkist een crediet op langen termijn in rekening-courant tot een maximum van 2.000.000 tegen een rente van 3 pet. 's jaars zou worden verstrekt. Dit bedrag wordt bij art. 74 aangevraagd op den kapitaaldienst. Het voor rentelooze credieten ten behoeve van de zeescheepvaart aangevraagde bedrag is niet geheel noodig gebleken, zoodat een vermindering met 297.514 zonder bezwaar kan geschieden. Het wordt hierdoor terug- getracht tot 4.202.486. DE NOORDOOSTERLOCAALSPOORWEG. Opheffing van enkele lijnen. Nadat het voor de N.V. Nederlandsche Spoorwegen zeer nadeelige exploitatiecon tract met de Noordoosterlocaalspoorweg- maatschappy was ontbonden, is door de be voegde instanties de vraag in overweging genomen in hoeverre voortzetting van de ex ploitatie verantwoord is. Ondanks zeer sterke daling van kosten bleven de bruto ontvangsten in 1937 nog meer dan een half millioen gulden bij de exploitatiekosten achter en verbetering van beteekenis mag niet worden verwacht. In het bijzonder heeft het reizigersvervoer op verschillende trajecten sterk van auto- busconcurrentie geleden. De conclusie is daaruit getrokken, dat voor die trajecten het reizigersvervoer geheel aan de autobus mag worden overgelaten, vborzoover dit zonder al te groote bezwaren uit vervoersoogpunt mogelijk is. Derhalve is de directie door den minister van waterstaat gemachtigd om met ingang van 2 October a.s. den reizigersdienst te sta ken op het traject EmmenGasselternijveen, zoomede op de lijn Assen-Stadskanaal-Zuid broek. Daarentegen blijft op de andere lij nen der N.O.L.S. de reizigersdienst voors hands op den bestaanden voet gehandhaafd. In het goederenvervoer wordt vooralsnog geen wijziging gebracht. HET DRAMA IN HET ZIEKENHUIS. De verpleegster door de politie gehoord. De verpleegster S., die Zondag 14 Aug. na een worsteling met een patiënt uit het raam van een ziekenkamer in het gemeente ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag sprong, is thans zoover hersteld, dat zij door de politie aan een verhoor kon worden on derworpen. De verpleegster verklaarde in dit verhoor, dat zy den patiënt, die een kal- men indruk maakte, had laten drinken, toen hij plotseling zeer opgewonden werd. Hij verbrak de singels, waarmede hy lag vast gebonden, sprong uit zijn bed en gooide de deur in het slot. Daarop nam hij een bakje en sloeg hiermee de verpleegster op het hoofd, waarna hy haar bij den keel greep om haar te wurgen. Hoewel de verpleegster hoorde, dat er hulp was buiten de deur, begreep zij, dat dit niets zou baten, omdat de deur afgesloten was. Daarop sprong zij uit angst uit het raam. O Donderdag 25 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. AVRO- uitzending. 8.Gramofoonplaten. (Om 8.15 Berichten). 10.Morgen wijding. 10.15 Gewijde muziek (Gr. pl.) 10.30 Het Omroeporkest en soliste. In de pauze: Declamatie. (Om 12.15 Berichten). 12.30 Gramo foonplaten. 1.15 Stafmuziek 6e R. I. 2.Gramofoonmuziek. 2.20 Vervolg concert. 3.Variété-programma (Gr.pl.). 4.Voor zieken en thuis zittenden. 4.30 Orgelspel (Opn.). 5.Voor de kinderen. 5.30 Gramo foonplaten. 5.45 Het Renova-kwin- tet. 6.30 Sporthalfuurtje. 7.— Secco's Gitanos. 7.35 Interviews. 8.Be richten ANP., Mededeelingen. 8.15 Het Omroeporkest en solisten. 9.20 Radiotooneel. 9.40 Carillonconcert. 10.Gramofoonplaten. 10.30 Orgel concert. 11.Berichten ANP. Hier na tot 12.Harry Calling's dans- orkest. HILVERSUM, 301,5 en 415,5 M. 8.—9.15 KRO. 10.—NCRV. 11— KRO. 2—12— NCRV. 8—9.15 Gra mofoonplaten (Om 8.15 Berichten). 10.Gramofoonplaten. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstige causerie. 12. Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Het KRO-orkest. 2.Gramo foonplaten. 3.Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonplaten. 5.Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Causerie vanwege het Leger des Heils. 7.Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.Berichten ANP., herhaling SOS-Berichten. 8.15 Haarlemsche Orkestvereeniging en solisten. 9.Causerie: Batavia als zendingsakker". 9.30 Vervolg con cert. (10.10.05 Berichten ANP.) 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gym nastiekles. 11.Gramofoonmuziek. 11.5012.Schriftlezing. DROITWICHT, 1500 M. 11.25 Het Philharmonisch strijktrio. 12.05 Or gelspel. 12.35 BBC-Northern orkest. 1.20 Dansmuziek (Gr. pl.). 1.50 Het John MacArthur-kwintet. 2.35 Jack Wilson's kwintet. 3.05 Pianosoli. 3.25 Gramofoonplaten. 3.35 Stedelijk orkest Bournemouth en soliste. 5.05 Causerie: „Black Trackers Wizar- dry". 5.20 Zangvoordracht. 5.40 Leslie Jeffries' orkest. 6.20 Berich ten. 6.45 Causerie: „Hunted bij Kurds". 7.BBC-orkest en solist. 7.50 Louis Levy's orkest en solisten. 8.35 Radiotooneel. 9.40 Orgelspel! 10—Berichten. 10.25 BBC-Theater- orkest en soliste. 11.20 Bert Fir- man's orkest. 11.5012.20 Dans muziek (Gr. pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 9._ en 10.10 Gramofoonmuziek. 12.40 Cantrelle-orkest. 2.25 en 3.05 Gra mofoonmuziek. 3.20 Pianovoor dracht. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Radiotooneel. 7.20 „Figaros Hoch- zeit", opera. 10.5011.05 Gramo foonplaten. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoon platen. 7.30 en 8.509.50 Het Rhei- nische Landes-orkest. 12.20 H. Hage- stedt's Amusements-orkest. 2.30 Schrammelmuziek. 4.20 Het Düssel- dorfer concert-orkest 6.50 Zang en piano. 7.20 Het Omroeporkest, Pianotrio en solist. 9.20 HJ-Ensem- ble. 9.55 en 10.35 Gramofoonplaten. 10.50 Gevarieerd concert. 12.203.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Gevarieerd pro! grafnma. 5.20 Pianovoordracht. 6.50; 7.23 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.2(j Reportage. 10.3011.20 Gramofoon platen. 484 M.12.20 Gramofoon platen. 12.50 Het Omroeporkest. 1.50—2.20; 5.20; 6.35 en 7.35 Gramo foonplaten. 8.20 Het Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571M. 7.35 Omroeporkest. 8.20 Berichten. 8.35 Omroeporkest en solisten. (9.20 tot 9.35 Declamatie). 10.20 Berich ten. 10.50 Trioconcert. 11.05 Berich ten. 11.20 Gramofoonmuziek. 1.20 2.20 Nachtconcert (1.15—1.26 Tijd sein). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Parijs Radio 10.20—12.05, Radio PTT Nord 12.05—12.20, Brussel VI. 12.20 13.35. Lond. Reg. 13.3514.30, Keu len 14.30—15.35, Lond. Reg. 15.35— 16.20, Keulen 16.2018.20, Lond. Reg. 18.20—19.20, Parijs Radio 19.20 —22.50, Keulen 22.50—24—. Lijn 4: Brussel VL 8—9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512.05, Droitwich 12.05—20.35, Lond. Reg. 20.3522—, Droitwich 22—24—. Lijn 5: Diversen. ROUWDIENST VOOR RIDDER VAN RAPPARD TE BERLIJN. In aanwezigheid van rijksminister graaf Schwerin von Krosigk als vertegenwoordi ger van Hitier en van de ryksregeering en in tegenwoordigheid van een groot aantal le den van het corps diplomatique is gister middag in de St. Mattheus kerk te Berlijn een rouwdienst gehouden'voor den op zoo tragische wyze om het leven gekomen Ne derlandschen gezant en gevolmachtigden minister dr. C. Ridder van Rappard. Uit de groote belangstelling bleek wel, hoe zeer de Nederlandsche gezant op zijn post de waardeering van velen had weten te ver werven, en hoe zeer men in Duitschland zijn streven naar verdieping der vriend schappelijke betrekkingen tusschen Neder land en Duitschland op prijs heeft weten te stellen, terwijl tevens duidelijk werd hoe veel vrienden de Nederlandsche gezant zich in de Duitsche hoofdstad had verworven. Behalve rijksminister graaf Schwerin von Krosigk waren aanwezig onder-staatssecr. Würmann, als vertegenwoordiger van den rijksminister van buitenlandsche zaken, ge neraal der luchtvaart Witzendorff als ver tegenwoordiger van generaal-veldmaar- schalk Göring, en de voorzitter van de Deutsch-Niederlandische Gesellschaft, her tog Adolf Friedrich zu Mecklenburg, die nog verwant is aan het koninklijk huis. Voorts zag men onder de aanwezigen den Nederlandschen minister, prof. dr. Slotema- ker de Bruine, alle leden van de Neder landsche legatie en het Nederlandsche con- ondervonden heb. Ik werd slecht behandeld door sergeant Dolan, die den ouden Bona parte bevocht in buitenlandsche oorlogen en hij raakte aan den drank in de vreese- lyke dagen van vrede. Hard was mijn leven en vredig moet mijn einde zijn, zooals een dag, die regenachtig is, maar die opklaart tegen den avond. En dat was het, wat zij wenschte, a chraraid bhig, mijn jonge vriend". ,En dus?" „Zij zeide tot mij, toen zij in mijn armen stierf en de blauwe geest uit haar roode lippen ontsnapte ach, ochanee! Het ligt niet in den aard van den jongen man uit het Noorden om je op je ouden dag ver acht te zien, zoodat de oudjes in de buurt je zullen uitlachen, omdat je zoo vaak snoefde. Hij zal je het kleine huisje wel ge ven, het kleine huisje, dat gezellig is voor een oude vrouw „Maar het huis is niet van mij, het is van Alan Donn Campbell. Ik kan het niet weggeven en ik heb het geld niet om het te koopen. Al het geld, dat ik heb, is mijn gage en wat myn ooms mij geven en zy zullen u niet behoeftg laten". „Maar ben je dan niet van een ryke fa milie uit het Noorden? En zul je geen geld krijgen als je ooms en je moeder gestorven zijn?" „Ik denk van wel". „Goed dan, agra, eenigen van ons hebben erover nagedacht en Manus McGinty, de broer van den pasoor is bereid je het geld te leenen tegen interest en je kunt het te rug betalen als je familie gestorven is. En je kunt het huis koopen en ik kan een big getje vetmesten tegen Kerstmis". ,Neen!" „Ach agra", kermde zy, „je zou toch niet de belofte van het arme kind willen bre ken, dat in mijn armen stierf? En zij dacht slechts aan jou, terwijl zij had moeten den ken aan haar God! En de heerlijke, verlei delijke dingen, die zy van je zeide, die slechts een vrouw kan kan begrijpen! Ze is toch zeker van liefde voor jou gestorven, omdat je zoo lang van haar weg was op de zoute en bittere zee „Luister, vrouw Dolan; ik heb gehoord hoe Moyra stierf, toen ik door het dorp kwam. Zij stierf, terwijl zij mijn armen hond sloeg; zij viel dood neer van opwin ding die in haar was, als een man, die doodgeschoten wordt. Waar blijven nu al die liefde en de lange stervenswenschen, terwijl zij in je armen lag?" Hij stond op en liep van haar weg over het erf, onder den hemel, waar de wol kenbanken uit het zuidoosten gestadig naar de kalme maan rolden. En er was een oogenblik stilte, zoo sprakeloos had hij haar daar laten staan. En toen plotseling verscheurde haar oude, schrille stem de lucht als met een veedrijvers zweep: „Jij gemeene Orangist!" XI. Het gevoel, dat in hem overheerschte toen hij buiten het met riet gedekte land huisje in het maanlicht zat, terwijl bin nen de wake werd gehouden, was niet ver driet over zijn vrouw's dood; niet een ver slagen geest, omdat zijn leven, nog geen twaalf maanden geleden zoo zorgvuldig af gebakend, nu uit zijn richting was gesla sulaat-generaal, benevens den zaakgelastig de baron van Boetzelaer, terwijl ook alle is Berlijn aanwezige chefs der buitenlandsdto missies door hun aanwezigheid van hun» belangstelling blijk gaven. Van Duitsche zijde merkte men voorts nog cp luitenaat- generaal Zwengauer, als vertegenwoordiger van den opperbevelhebber van het leger, den garnizoenscommandant van Berlijn en talryke vertegenwoordigers der rijksminis teries, regeerings- en overheidsinstanties, der N.S.D.A.P., alsmede een groot aantal ambtenaren van het departement van bui tenlandsche zaken. De Nederlandsche kolo nie te Berlijn was buitengewoon sterk ver tegenwoordigd, onder meer waren aanwezig de leden van het bestuur der vereen igingen Nederland en Oranje, en Hollandia. Plechtige orgeltonen vormden de inlei ding van den rouwdienst in de op plechtige wijze met levende bloemen getooide kerk, gevolgd door gezangen en voorlezingen uit den bijbel. Daarop sprak dominee Grilber een herdenkingspredikatie uit, waarin hij de groote eigenschappen in menschelijk opzicht en de schoone karaktertrekken van den ont- slppene in het licht stelde, waarbij bij er op wees, dat de zoo ruw uit het leven wegge rukte voortreffelijke persoonlijkheid van der. gezant slechts noode gemist wordt Zijn volk en zijn vaderland verliezen in hem een bekwaam diplomaat, Duitschland verliest in hem een oprecht vriend. Na het gebed en den zegen werden door Nederlandsche zan gers eenige liederen solo gezongen, waarop het Wilhelmus den rouwdienst besloot. gen; in het geheel geen zelf-medelijden; in het geheel geen wrok jegens God, zooals kleine zielen zouden koesteren, maar een vreemde, stomme verbazing. Zy lag daar binnen in haar kleed van Dominikaner leekezuster, haar handen als was, haar oogen gesloten. En zes flakkeren de kaarsen stonden om haar heen en vrou wen dreunden hun gebeden op met een zoemen als van bijen. Zij lag daar met de handen om een houten crucifix geklemd. En niet langer konden de roodborstjes haar wekken, als zij in den grooten meidoorn luidruchtig werden over de komst van den dageraad; niet langer zou zij het turfvuur oprakelen en het rood ervan tot een kleine vlam aanblazen; niet langer zou zij zijn hond met een bezemsteel uit het huis js- gen; niet langer zou zij met de buurvrou wen samenkomen voor een plezierige kwaadsprekerij bij een pot thee. Niet langer zou zij over de zee naar hem uitzien met haar half-liefhebbende, half-vijandige oogen; niet langer zou zij met haar scherpe stem haar rozenkrans bidden en naar bed gaan. En morgen zouden zij haar begraven het zou morgen regenen: de wind was zuidoost zij zouden haar, zachtjes als ware zij in leven, in een rechthoekige gleuf in den grond neerlaten, vreemde gebeden in een vreemde taal mompelen met gedoe van witte magie, den heuvel platslaan zoo als een kind zijn zandkasteel op het zee strand plat klopt en haar daar in den regen alleen laten. (Wordt vervolgd)J «VUeumvaw

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6