DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ANTOON BENNER'S STOOMCAROUSSEL Frankrijk en de veertig-urige werkweek. lOO °|0 SportÏOO °|0 Sensatie Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. tranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franct aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 200 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. /rijdag 26 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang .Jouhaux acht een compromis mogelijk. Eenige ontspanning waarneembaar De mishandeling in de gevangenis 93 graden Ceisius in de cellen. Inneming van Jioetsjang. Japansche militaire kringen achten haar van van groot belang. De algemeene toestand. Het proces tegen Schuschnigg. In de tweede helft September? De verbanning van mgr. Sproll. Stilzwijgen te Vaticaanstad. ALKMAARSCHE COURANT. De radio-rede van den Franschen mi nister-president Daladier heeft niet af leen het aftreden van twee ministers tot gevolg gehad, maar bovendien een zekere scheuring in het Volksfront te weeg gebracht. Vandaar, dat de socialis ten en republikeinsch-socialisten voort durend vergaderen en trachten de een heid te herstellen. Jouhaux, de secretaris-generaal van het Fransche Vakverbond (C.G.T.), had Woens dagavond te New York, waar hij op het oogenblik verblijf houdt, vragen te beant- woorden van Amerikaansche journalisten over de rede van Daladier en over de reactie daarop in de kringen van de vakvereeni- ging. Hij verklaarde, dat de C.G.T., die een tijdelijke aanpassing van de 40-urige werk week aanvaardt voorzoover daarbij de defen sie in het geding is, in geen geval een al- gemeene afschaffing van de wet kan ac cepteeren, vooral niet in verband met de dan dreigende toeneming van de werkloos heid. Op de vraag van een journalist, of Jouhaux een compromis mogelijk achtte, antwoordde Jouhaux bevestigend. Jouhauz verklaarde, dat de tekst van de wet op de veertiguren-week zekere conces sies toestaat. Tot nu toe hebben de kapita listen daar niet hun toevlucht toe genomen. Wij zeggen hun, aldus Jouhaix, doet eerst uw voordeel met de concessies, welke de wet biedt. Indien nieuwe concessies noodig zijn, zijn wij bereid iedere situatie te be- studeeren en in onderhandelingen, te treden. Over de vraag, wat de democratieën in het helang van den wereldyrede tegenover het fascisme kunnen doen, zeide Jouhaux, dat de tegenwoordige kracht der totalitaire sta ten uitsluitend het gevolg is van de verdeeld heid der democratieën en hun gebrek aan samensluiting voor een vastomlijnde poli tiek. Volgens Jouhaux zou een democratisch front moeten worden georganiseerd tegen het offensief van het fascisme. Voor hij zijn reis naar Mexico zal voort zetten, zal Jouhaux nog een bezoek brengen aan president Roosevelt. Het probleem van de veertig-urige werkweek. De correspondent van de Frankfurter Ztg. meldde Dinsdagavond aan zijn blad: Men vraagt zich af, in hoeverre Daladier, zonder het parlement bijeen te roepen, op grond van de bestaande wetgeving en zijn bevoegdheden kan gaan. Vereenvoudiging van de procedure, indien uitzonderingen op de werkweek van 40 uren worden verlangd en scherpere aanwijzingen aan de ambtena ren, die de arbeidsvoorwaarden hebben te controleeren, schijnt op het oogenblik alles te zijn wat de staat kan doen. Bij een bij zondere behoefte aan arbeid kon ook tot dusver, reeds, naar gelang van het vak, 75 a 150 uur per jaar meer gewerkt worden, in bedrijven, waar gebrek bestaat aan ge schoolde arbeidskrachten nog 75 uur meer en in industrieën welke een belangrijke schakel in de nationale productie vormen, (b.v. machine-industrie), daarboven nog 100 uur. In de wapenindustrie geldt op het oogenblik geen wettelijke beperking van den arbeid. Een tak van industrie moest tot dusver regionaal of voor het geheele land de betreffende verzoeken indienen bij den mi nister van arbeid, die dan de organisaties van werkgevers en werknemers moest raad plegen. Beide partijen hebben zich over het algemeen tot dusver weinig moeite gegeven voor het verkrijgen van meer werkuren. Talrijke bedrijven en takken van industrie werken zelfs aanzienlijk minder dan veer tig uur, omdat Frankrijk sedert de laatste jaren de economische depressie nauwelijks te boven is gekomen. Behalve een vereenvoudiging van de pro cedure blijft er voor Daladier naar men meent de mogelijkheid een regeling te tref fen, welke meer rekening houdt met indi- vidueele gevallen. Tot dusver schoot men daar niet op, daar men met te veel instanties te maken had. Moeilijker zal het zijn de ta xieven voor de overuren te verlagen, want die zijn bij collectieve verdragen en niet door wetsdecreten geregeld. Deze wets- decreten begrenzen de tarieven naar be neden met 25 pet van het normale tarief of van het hoogste loon. Dikwijls houden de collectieve verdragen voor de eerste twee of drie uren een bijslag van 30 of 33 pet. in, voor de volgende uren of voor arbeid op Zon- en feestdagen van 50 pet. Uit de nu in het voornemen (van Dala dier) liggende verlaging tot 10 pet. zouden voor de industrieën, die werk hebben voor overuren een niet onbelangrijke daling der kosten voortkomen. Dat alles echter, zoo vervolgt de corr. van de Frankf. Ztg. vereischt arbeidsvrede en ondernemers-initiatief in grooten stijl, want de staat is tot een „aanzwengeling" op het oogenblik niet in staat. Een weerlegging van bezwaren tegen Daladier's plannen. In een hoofdartikel bespreekt de Temps eenige bezwaren, welke tegen de plannen van Daladier zijn geformuleerd. Vanwege de vakvereenigingen en door de marxisten, aldus het blad, is betoogd dat er 340,000 werkloozen zijn, en dat eerst die werkloozen moeten verdwijnen. Voorts dat de 40-urige werkweek voor dat doel in het leven is geroepen. Een zonderling argument! Want sedert een jaar, aldus de Temps, is de werkloosheid toegenomen, niettegenstaande de 40-urige werkweek. De toeneming van de werkloosheid bewijst dat het huidige regime wijziging behoeft. „Noodig is", aldus heeft Daladier betoogd, „dat zonder onnutte formaliteiten, zonder niet-eindigende discussies, elke onder neming, welke daaraan behoefte heeft, niet over 40 uren kan beschikken, doch over het aantal uren, dat door zijn activiteit nood zakelijk is". Daarop antwoordt men, dat in plaats van aan de ondernemingen overuren toe te staan, het beter zou zijn hen te ver plichten werkloozen in dienst te nemen. Men vergeet daarbij, dat de overuren inge steld zijn voor de gevallen, waarin het niet mogelijk is werkloozen in dienst te nemen. De overuren zijn toegestaan als de onder nemingen geen aanvullend personeel kun nen krijgen. Het komt dikwijls voor, dat zulks niet mogelijk is. De redenen zijn be kend, de voornaamste is dat men voor dien aanvullenden arbeid niet op de arbeids markt terecht kan, niettegenstaande de werkloosheid. Volgens de jongste statistieken telt men in Frankrijk ongeveer 340,000 werkloozen. Dit aantal bestaat allereerst uit 45 pet. werkloozen, die ouder zijn dan vijftig jaar. Anderen, jongeren zijn physiek of moreel weinig tot arbeid geschikt. Voorts vallen onder het totaal van 340,000 de z.g. beroeps- werkloozen, een niet te verwaarloozen groep. 50.000 werkloozen zijn handels- en kan toorbedienden, 80,000 losse werklieden. Het is zeer waarschijnlijk, dat vele anderen losse werklieden zijn met eenige vakkennis, die nochtans nauwelijks aanspraak mogen ma ken op de beroepsqualificatie, welke zij zich geven. Laat men degenen, die niet willen of niet kunnen werken buiten beschouwing, dan blijven er weinig vakarbeiders over, die voor de industrie beschikbaar zijn. Frankrijk lijdt aan de werkloosheid en tegelijkertijd aan een gebrek aan geschoolde arbeidskrachten. Deze toestand is niet nieuw, doch door de veertig-urige werk week verergerd. Overheidsbedrijven en be drijven, die voor den staat werken, zijn in staat geweest aanvullend personeel en over uren te betalen, omdat de stijg der kosten op den staat kon worden afge\. leid. Hier door zijn echter de reserves voor de particu liere industrie uitgeput. Er is nog een reden, welke indienstneming van nieuwe arbeiders bemoeilijkt. Neem een fabriek, die opdrachten krijgt. Het noodige personeel is beschikbaar op de arbeidsmarkt. Maar alle machines zijn al veertig uur bezet. Moet men dan nieuwe machines koopen, om dat aanvullende personeel aan te zetten? Laten wij, aldus de Temps, bij het begin beginnen en gelijk Daladier zei „de onder nemingen, die meer kunnen werken, daar toe in staat stellen". De gerechtelijke ambtenaren, die het onder zoek inzake den dood van de vier gevange nen in de gevangenis van Philadelphia ten gevolge van verstikking en brandwonden leiden, hebben den bewaker gehoord, die in verband hiermede is gearresteerd. De ver klaring van den man wordt geheim gehou den. Wel wordt medegedeeld, dat tengevol ge van de verklaringen van den bewaker minstens acht personen gearresteerd zullen worden.. Men heeft hierbij evenwel niet medegedeeld of dit bewakers, dan wel hoo- ger personeel van de gevangenis betreft. Door de verklaring van den bewaker wordt de directeur van de gevangenis belast. De lijkschouwer heeft verklaard, dat de temperatuur in de cellen, waarin de man nen zijn omgekomen, een hoogte van 93 graden Celsius heeft bereikt. De Japansche troepen hebben gisteren Jioetsjang ten W. van Kioekiang ver overd. Reeds Woensdag was het de Japansche voorhoede gelukt na een krachtige voorbereiding door artillerie en vliegtuigen tot de buitenwijken van de stad door te dringen. In Japansche militaire kringen wordt de inneming van deze stad als de belangrijkste gebeurtenis tot dusver aan het front van Hankau beschouwd, want daarmede zijn de Japanners door het centrum van de Chinee sche stellingen heengebroken en is de ver binding tusschen de Chineesche troepen ten Z. .en ten N. van den Jangtse doorgesneden. De woordvoerder van het Japansche de partement van binnenlandsche zaken heeft in een conferentie van provinciale politie commissarissen van Oost-Japan een toe- was steeds de hoofdattractie tijdens de Alkmaarsche kermis, doch nu brengti BENNER Jr. in Alkmaar wederom een inrichting welke in der. lande haar weerga niet vindt, n.1. een HYMALAYA BERGBAAN, waarin door het maken van een rit in dit gebergte sporten sensatie om den voorrang strijden... en waarin UI een val maakt van 9 meter diepte met gestroomlijnde veiligheidswagens. In deze 22 K meter hooge inrichting is de veiligheid ten top gevoerd, doordat voor iedere bocht een automatische rem ligt, welke de wagens op zuivere en juiste snelheid door de elastische bochten loopen laat. Dit niet te verwarren met BENNER Water Chute of Achtbaan. spraak gehouden, waarin hij zeide: het is volstrekt onmogelijk het Chineesche incident te beëindigen met de verovering van Han kau, die ieder oogenblik geschieden kan. Het is mogelijk, dat de verovering van Hankau een beslissend stadium in de mili taire operaties beteekent, doch zoowel op politiek als op economisch gebied zal een langdurig herstel- en opbouwwerk in het bezette gebied noodzakelijk zijn. De woord voerder keerde zich tegen een mogelijk praten over vrede na de inneming van Han kau. De vooruitzichten voor een einde van het Chineesche incident zijn nog ver af en het is noodzakelijk een soepel werken te verzekeren van de gecontroleerde economie door een drastische controle op campagnes van communistische en volksfrontzijde en door op te treden tegen opstandige of op ruiende geschriften. Japansche waarschuwing aan vliegtuigen. De Japansche woordvoerder heeft gister meegedeeld, dat ieder vliegtuig, met inbe grip van toestellen van de Imperial Airways, de Air-France en de Pan-American Airways, dat om welke reden ook over China vliegt en dat poogt te ontkomen, er aan bloot staat neergeschoten te worden. Schout-bij-nacht Noda, de commandant van den Japanschen marinevliegdienst, heeft een rapport doen publiceeren, waarin bevestigd wordt dat Japansche watervlieg tuigen gisteren tusschen Macao en Kanton een onbekend vliegtuig ontmoetten. Na er jacht op te hebben gemaakt, dwongen de watervliegtuigen het toestel te dalen. De Japansche vliegers konden de onderschei dingsteekenen van dit vliegtuig niet waar nemen, dat neerstreek op den oever van de rivier, maar toen de watervliegtuigen tot op 20 M. gedaald waren, lazen de vliegers de Chineesche teekens voor de letters „Yu" hetgeen „post" beteekent, die geschilderd waren op den rechtervleugel van het vlieg tuig, waarvan alle inzittenden ontkwamen. Schout-bij-nacht Noda spreekt beslist de beschuldiging tegen, dat de Japansche water- ALKMAAR, 26 Augustus. De heer Ashton Gwatkin, Lord Runci- man's assistent, die voor twee dagen naar Londen is teruggekeerd, heeft rapport aan Lord Halifax uitgebracht over de onderhan delingen tusschen Praag en de Sudeten- Duitschers. Zijn indruk was, dat een rede lijke en rechtvaardige regeling niet onmo gelijk was mits beide kanten hun goeden wil toonden. De Tsjechen zullen daarvoor aanzienlijke concessies moeten doen en te gelijkertijd zal de andere partij blijk moeten geven, dat zij die concessies op prijs weet te stellen. In bevoegde kringen wordt daar nog aan toegevoegd, dat de aandrang op een spoedige oplossing, die in de Duitsche pers aan den dag wordt gelegd, Runciman's werk slechts kan bemoeilijken. Men moet hem niet trachten te haasten. Tot zoover het officiëele nieuws. Veel wij zer wordt men er niet door, schrijft de Londensche briefschrijver van N.R.Crt. en hij vervolgt: Dat een compromis-oplossing slechts mogelijk zal zijn, indien van beide kanten concessies worden gedaan en dat de Tsjechen meer zullen moeten bieden dan zij tot nu toe gedaan hebben, schijnt vrij van zelfsprekend. Belangrijker is, dat er gisteren opnieuw ministerieele besprekingen in Downing Street hebben plaats gevonden, waarbij be halve de premier, Lord Halifax en Ashton Kwatkin, ook Sir John Simon weer aanwe zig was. Het mag als een bevestiging worden opgevat van het bericht, dat Sir John Simon a.s. Zaterdag in zijn rede te Larwick belang rijke woorden over Engelands houding te genover het Centraal-Europeesche vraag stuk en de internationale politiek in het algemeen zal hebben te zeggen. Ook in offi- cieele kringen wordt dit bericht niet meer tegengesproken. Wat betreft Tsjechoslo- wakije zal Sir John Simon naar alle waar schijnlijkheid nog eens den nadruk leggen op de verklaring van den premier van 24 Maart, waarin hij zei, dat Engeland bij een conflict in Centraal-Europa misschien moei lijk afzijdig zal kunnen blijven. Met het oog op het komende Nazi-congres te Neurenberg is het tijdstip voor een der gelijke herhaalde waarschuwing niet slecht gekozen. Het lijdt echter geen twijfel, dat zij in zoo onschuldig mogelijken vorm zal wor den gegoten. De Engelsche regeering wenscht met reden alles te vermijden wat op een uitdaging zou kunnen lijken. Om deze reden heeft men in den ministerraad van gister ook tegen het idee van een waar schuwing in den vorm van een officiëele démarche te Berlijn besloten. Of de situatie, die geschapen is door Franco's ongunstige antwoord op het Brit- sche plan vandaag weer ter sprake is geko men, is niet bekend. Het wordt echter niet onwaarschijnlijk geacht, dat Simon ook daarover a.s. Zaterdag het een en ander te zeggen zal hebben. Inmiddels staat Lord Plymouth nu voor de taak toestemming van de verschillende leden van de commissie te verkrijgen om Franco om opheldering van zekere punten in zijn antwoord te verzoe ken. Voor hij dit al kunnen doen zal hij allereerst den Russischen vertegenwoordiger er toe moeten bewegen zijn eisch voor een onmiddellijke vergadering van de commissie op te geven. Blijft deze namelijk in dien eisch volharden, dan kan de voorzitter van de commissie moeilijk weigeren er gehoor aan te geven. Daar Plymouth, evenals de premier en Lord Halifax, tot a.s. Maandag naar buiten is gegaan, zijn nieuwe ontwik kelingen op dit gebied voor het begin van de volgende week nauwelijks te verwachten. Het is echter niet uitgesloten, dat de Sowjet- gezant, die inmiddels gelegenheid zal heb ben gehad zijn -egeering te raadplegen, dan een gunstig antwoord zal kunnen geven. Na de manoeuvres der Duitsche marine heeft Horthy, de rijksbestuurder van Hon garije, als vroegere vlootcommandant van de OostenrijkschHongaarsche marine een zeer hartelijke toespraak gehouden, waarin hij o.m. sprak over de daden der Duitsche ma rine tijdens den wereldoorlog. Horthy zeide o.m.: met vreugde zie ik, hoe de geestelijke nalatenschap van de Duit sche vloot met zorg is beheerd. De grootsche verandering, die de geschiedenis van het Duitsche volk ondergaan heeft, doet hopen, dat de koers gericht zal zijn op een geluk kige toekomst. In de wereld zien wij einde lijk de loutering der meeningen en de her ziening der opvattingen zeker voorwaarts schrijden. In den ouden koers zwenkt men echter door de bemanteling der heldere fei ten steeds nog gaarne terug. Zoo worden thans slagen geleverd en toch is dat geen oorlog. Reeds voor het tweede jaar bloedt Spanje in burgeroorlog en toch zijn daar geen oorlogvoerenden. Wanneer men een naderenden taifoen wil tegengaan, niet door hem als zoodanig te erkennen, maar voor te stellen als een abnormale atmosferische depressie, zal de wervelstorm zijn alles ver nielende baan trekken, onverschillig hoe men hem noemt. Wil de wereld den vrede, dan moet zij de rechtvaardigheid open in de oogen zien en de vrye baan kun nen betreden van de oprechtheid. Zij moet erkennen, dat er onder de volkeren op het gebied van het recht geen bevoorrechten kunnen zijn. De opperbevelhebber der Duitsche marine, admiraal Rader, antwoordde op deze toe spraak met een rede, waarin hij o.m. zeide: „Ik zou U de verzekering willen geven, dat de marine trotsch is op de haar thans gege ven taak om in de toekomst de groote tradi tie ook der OostenrijkschHongaarsche marine te behoeden en verder te dragen. Ik kan U verzekeren, dat zij te allen tijde en met alle krachten er naar zal streven deze hooge taak ten uitvoer te leggen in den geest van onze gevallen kameraden en medestrijders der Oostenrijksch—Hongaar sche marine en die taak ook te vervullen in den zin van uwe doorluchtigheid, die den Duitschen marineofficieren steeds als lich tend voorbeeld van een moedig kruiser commandant, een in den oorlog heproefd en ten hoogste beproefd vlootcommandant voor oogen zult staan". giers hadden aangevallen met de bedoeling vliegtuigen opzettelijk de Chineesche passa- dr. Soen Fo te dooden. Gifgassen-oorlog. De Chineesche ambassadeur te Londen heeft aan Halifax mededeelingen verstrekt over het gebruik van gifgassen door de Japansche troepen in het noorden van Kiangsi. De permanente gedelegeerde van China bij den Volkenbond heeft den secretaris generaal ter inlichting van de leden van Volkenbondsraad en -vergadering een nota gezonden, van gelijken inhoud als die, welke door den Londenschen ambassadeur aan Halifax is verstrekt betreffende het gebruik van gifgassen door de Japanners. Zuiveringsactie. Volgens berichten van Japansche zijde heeft de zuiveringsactie der Japanners in de provincie Hopei veel succes. Op talrijke plaatsen hebben de Japanners Chineesche guerrillabenden op de vlucht gedreven. Ten zuid-westen van Tsinau werd een afdeeling van 1000 man door de Japanners in de pan gehakt. Volgens een officieel woordvoerder wordt het proces tegen Schuschnigg en de overige leden van de vroegere regeering van Oos tenrijk in de tweede helft van de volgende maand, na het congres van Neurenberg, verwacht. De aanklacht zal duiden: overtre ding van de grondwet, schending van de wet en handelen tegen het algemeen belang. Men verwacht niet, dat een aanklacht wegens hoogverraad zal worden ingediend. Er is nog geen besluit genomen of het proces openbaar zal zijn of niet. Dr. Schuschnigg zelf bevindt zich nog te Weenen. Officieel wordt verklaard, dat hü goed wordt behandeld, doch men zegt niet, waar hü zich ophoudt. Hij mag zijn vrouw niet zien en naar verluidt heeft hij zijn baard laten staan. Verder wordt officieel medegedeeld, dat sedert Maart 40.000 joden uit Oostenrijk zijn vertrokken. Naar officieele schatting be vinden zich 600.000 niet-Ariers in Oostenrijk. Onlangs zijn ongeveer 60 of 70 leden van de vroegere sociaal-democratische partij ge arresteerd, o.a. Heinrich Allina, voormalig socialistische parlementslid en Franz Hol- lubek, een bekend vakvereenigingsleider. De vroegere socialistische burgemeester van Weenen, dr. Karl Seitz, bevindt zich nog in vrijheid. Gezaghebbende kringen in Vaticaanstad hebben tot nu toe geweigerd zich over het geval van mgr. Sproll, uit te laten, aange zien zij nog niet voldoende over de zaak zijn ingelicht. Mgr. Sproll staat reeds elf jaar aan het hoofd van zijn diocees. In religieuze krin gen die zich minder voorbehoud kunnen opleggen, verheelt men niet dat de maat regel, welke feitelijk gelijk staat met een af zetting van den bisschop, beroering heeft gewekt. Men doet uitkomen, dat er een ge spannen verhouding bestaat tusschen het nationaal-socialistische Duitschland en den Heiligen Stoel. De beslissing aangaande den bisschop van Rothenburg is inderdaad naar den vorm in strijd met letter en gest van het concordaat, dat nog steeds van kracht is tusschen het vaticaan en het rijk. Het argument, dat men te Berlijn opwerpt om het te rechtvaardigen, zal volgens Havas niemand misleiden. Volgens hooge kerkelijke kringen is de tegen mgr. Sproll genomen maatregel slechts een der kanten van de geloofsvervolging en den strijd van het nationaal-socialisme om het katholieke geloof in Duitschland te doen verdwijnen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1