SAMBO DE OLIFANT Qemeettieeadett Speet EGMOND AAN ZEE De wielerwereldkampioen- schappen. Voor het eerst is de strijd weer open bij de profsprinters. mttm iAmi Mevr. Wendell over het Kanaal. In 15 uur 25 minuten. DERDE BLAD. Een belangrijke vergadering in record-tyd. De raad vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Eyma. Secretaris mr. Spit. De raad werd benoemd tot commissie tot het nazien van de gemeenterekening 1937. De gewone dienst wees een batig saldo aan van 8764.04, de kapitaaldienst een nadeelig saldo van 21197.03. In verband met de overname van het gasbedrijf van Egmond-Binnen en het bouwen van een nieuwe school werd be sloten tot het aangaan van een kasgeld leening van 60.000 tegen een V, per jaar. De begrooting 1938 was niet goedge keurd terug gekomen. Op de begrooting was eer. extra-rijkssteun genoemd van i 33000, doch de regeering wilde niet meer geven dan 18.500. Om de begrooting sluitend te maken moet de uitgetrokken 5000 voor het be straten van de Zuiderstraat worden ge schrapt, alsmede de post 1000 voor de melkverstrekking aan schoolkinderen. De belastingpost moet 2252 hooger worden geraamd. De subsidie aan het Witte Kruis moet met 100 worden ver minderd en die voor de t.b.c.-bestrijding met 200. Voorts moeten kleinigheden worden be zuinigd en andere posten gewijzigd. B. en W. hadden hiertegen wel bezwa ren, doch aangezien de gemeente anders geen subsidie krijgt, is er niets aan te doen. Conform het voorstel werd besloten. Benoeming conciërge. Aangezien de minister van binnenland- sche zaken bezwaar maakte tegen de com binatie van veldw achter-concierge en controleur van de belastingen, stelden B. en W. voor om den veldwachter, den heer Ten Brugge.icate, van de nevenfuncties te ontslaan, onder dankbetuiging voor de be wezen diensten en voor diens gedwongen verhuizing, zooals bij de rijkspolitie ge- bruikelijk is, een post van 100 op de be grooting te brengen. Conform besloten. Ter benoeming van conciërge en contro leur der belastingen stelden B. en W. voor te benoemen den heer A. J. Staal, gepensi- onneerd Indisch militair te Soest. De heer Prins had gaarne gezien, dat hiervoor een oproeping was gedaan. Waar schijnlijk zijn er in de gemeente ook wel menschen, die er een paar gulden bij wil len verdienen. De voorzitter antwoordde, dat het een halve betrekking is, zoodat er naar iemand moest worden omgezien die pen sioen heeft. De heer Staal geniet een pen sioen van 4; de aartsbisschop van Utrecht en pastoor Nieuwenhuizen uit Haarlem gaven over den persoon goede inlichtingen. De heer Half begreep niet, waarom de inwoners van Egmond moesten worden gepasseerd. De voorzitter zeide, dat B. en W. hadden nagegaan of hier in Egmond daar voor iemand was te vinden. Dit bleek niet het geval. Er zijn nog wel eenige menschen wielrennen geweest, die er met spr. over hebben ge sproken, maar behoudens één, den heer Blauwboer, trokken die zich terug. Voor den heer Blauwboer, die slechts 7 pen sioen heeft, wordt het hongerlijden, om dat de bijbaantjes maar 333 geven, waar van de huishuur nog afgaat. De heer Prins was van oordeel, dat men niet kan weten, op welke grondslagen de man de baantjes wilde. Spr. vroeg of men niet verplicht was een oproep te doen en of men genoegen kan nemen met een voordracht van één persoon. De voorzitter bleef van meening, dat men bij een oproep misschien wel honderd sollicitanten zou krijgen, van wie men niets wist. Hierna werd de heer Staal met vijf stemmen benoemd; één stem werd tegen en één stem werd blanco uitgebracht. Aan de onderwijzeres, mej. Bolding, werd op haar verzoek, wegens huwelijk, met ingang van 1 September, eervol ont slag verleend. Een verzoek van den heer Ph. Zwart om een strook van de steeg naast zijn tuin voor tuinverbreeding te mogen aankoopen, waar de meerderheid van het college tegen was in het belang var de vier achterwo- nenden, werd tot nader onderzoek aange houden, na de mededeeling van den heer Visser, dat de achterwonenden geen be zwaar tegen versmalling van de steeg zouden hebben, wanneer het overblijvende deeL4 rLbreedte van twee meter bestraat werd Dan toch zouden zy van een stuifgat bevryd worden. Voor nader onderzoek werd eveneens aangehouden een verzoek van den heer renwolde, die verzocht een stukje duin terrein te mogen aankoopen om bevrijd te worden van een vieze kuil van omwonen De meerderheid van B. en W. had voor gesteld, dat niet te doen, aangezien adres sant ten onrechte veronderstelde, dat de kuil, waarin slechts waschwater kwam op een terrein lag, dat aan de gemeente 'be hoorde De heer Visser was van oordeel, dat men door inwilliging van het verzoek ter plaatse een beteren toestand kon Hijgen, wanneer adressant bereid werd gevonden, de schutting aldaar met een paar planken te verlagen en die door puntdraad te ver vangen. De voorzitter erkende, dat alsdan een verbetering werd verkregen. Als de man daarvoor te vinden is, dan heeft spr. geen bezwaar tegen inwilliging van het verzoek, waarom dit nader zal worden onderzocht. Z. h. s. werd besloten, om met de Red dingmaatschappij een ruiling van grond aan te gaan. De Reddingmij. zal in Egmond een motorreddingboot plaatsen. Daarvoor moet een groote schuur gebouwd worden. De maatschappij wil die plaatsen op een terrein van de gemeente achter De Graaf in de Trompstraat. De gemeente staat het terrein af, ter grootte van 581 M2., maar krijgt drie terreinen, ter grootte van 155 M2., 32 M2. en 410 M2. Bovendien wordt de gemeente eigenaresse van de oude schuur, die voor het badbedryf benut kan worden. Werkverschaffngsobjecten. B. en W. stelden voor, te trachten, het maken van een voetbalveld als werkver schaffingsobject, goedgekeurd te krijgen. De kosten hiervoor bedragen 32000 ar beidsloon en 5500 bijkomende kosten. Als werkverschaffingsobject willen B. en W. voorts beplantingen uitvoeren, arbeids loon 12ÖOO, bijkomende kosten 2500. Voor het opknappen van straten in werkverschaffing, werd voorgesteld, 7000 uit te trekken, waarvan 6000 arbeidsloon en 1000 bijkomende kosten. Aan het einde van de boulevard, vóór Zwartendijk en bij het monument willen B. en W. voorts duinen afgraven, kosten arbeidsloon 34000, bijkomende kosten 5100. Conform dit voorstel werd besloten. Na een opmerking van den heer Snoeks, zegde de voorzitter toe, te zullen onder zoeken, of verplaatsing van de lantaarn in de Zuiderstraat, bij een steeg aldaar, noodzakelijk is. De heer Half had geconstateerd, dat de oude fietsbanden aan paaltjes, tot steun van jonge boomen, waren doorgesneden en hij stelde voor, die te vervangen. Devoorzitter antwoordde, dat daar aan wordt gewerkt, waarop de raad in comité ging voor het behandelen van be lastingreclames. Het is vele jaren geleden, dat er om den strijd om het wereldkampioenschap voor profsprinters zooveel onzekerheid heerschte als ditmaal. Jaren achtereen was de kleine Belg Jef Scherens zeker van zijn titel. Al behaalde hij dien dan ook het eene jaar gemakkelijker dan het andere, in feite was er toch geen enkele sprinter, die „Poeske" serieus kon be dreigen. Het ging er slechts om, wie ach ter Scherens de tweede plaats zou be zetten, de Franschman Gérardin, of de Duitscher Richter. Verleden jaar heeft zich bij dit trio, dat zich zoo lang mogelijk iedere concurrentie van het lijf hield, plotseling tot groote ver bazing van de meeste buitenlandsche insi ders, onze landgenoot Arie van Vliet ge voegd. Hy kwam er niet door de gratie van het groote driemanschap: Scherens, Gérar din, Richter, maar door de eigen kracht, die vorig jaar by de wereldkampioenschappen in Kopenhagen reeds twee van de drie te geweldig was. Alleen Jef Scherens kon nog stand houden, maar hy had zyn waarschu wing gehad! Er was een jongere sprinter opgekomen, die zich met één slag bij de topklasse voegde en dat niet alleen, maar die zelfs voor het eerst sinds vele jaren Scherens' troon deed wankelen. Niemand had er het vorig jaar op gerekend, dat Arie van Vliet wereldkam pioen zou worden. Zelfs zijn meest verstokte supporters niet. Zooals hij het had gedaan was het goed. Hydeed zyn stormloop naar den top in twee etappes. In 1937 was het slechts zyn doel om zich vast by de elite in de sprinterswereld te scharen en dit jaar in 1938 gaat hy verder en zal hij trachten een greep naar de regenboogtrui te doen, waar van Scherens er thuis reeds zes op een sta peltje heeft liggenVoor het eerst sinds vele jaren dus heerscht er weer onzekerheid omtrent het resultaat. Ongetwijfeld heeft Arie van Vliet een schitterende kans om Scherens vAi den top te verdrijven. Tal van omstandigheden zijn immers in het voordeel van onzen landge noot. In de eerste plaats is er het leeftijds verschil. Scherens, die reeds 28 jaar oud is, zal het in uithoudingsvermogen zeker moe ten afleggen tegen den eerst 22-jarigen van Vliet. Maar verder heeft Arie het voordeel in eigen land, voor eigen volk te rijden en.... op een baan, waarop hij groot is geworden! En vooral dat laatste is het belangrijkste. De baan! Het is een bekend feit, dat Sche rens zijn grootste kracht kan ontplooien op een baan van hoogstens 250 meter. En deze baan in het Amsterdamsche Stadion, met zyn 500 meter lengte en zijn flauwe boch ten is dan ook zeker voor Scherens geen ideaal terrein om tot volle ontplooiing te ko men. De brute kracht gaat hier in dit sprintkam pioenschap een hartig woordje meespreken en wij weten maar al te goed, waartoe Arie van \hiet onder deze omstandigheden op de zware laatste 50 meter in staat is. Scherens is echter een uitermate nerveuze rijder, die juist op de meest critieke momen ten zijn beste prestaties kan verrichten. Wij behoeven niet bang te zijn een Scherens in Amsterdam te krijgen, die niet geheel in vorm is en die zich dus niet ten volle kan geven om zijn wereldtitel te veroveren. In derdaad heeft Scherens verleden week eeni- gen hinder ondervonden van een oorontste king. Maar reeds na enkele behandelingen was de narigheid weer vergeten en kon hij zyn training met den ernst, die hem daarbij eigen is, hervatten. Scherens heeft het ver mogen zich in zeer korten tijd in topvorm te ry'den en evenals vorige jaren zal hij dat ook nu doen. Kort voor de wereldkampioen schappen heeft de Belg steeds een kleine in zinking, die reeds menigeen heeft doen ge- looven, dat het gedaan was met „Poeske". Maar dan kwam het kwieke manneke voor de kampioenschappen aan den start in een conditie, die vrijwel niemand by hem had durven vermoeden. Zoo zal het ook dit jaar zyn. Scherens zal Zaterdag en Zondag in prima vorm zijn en ten volle capabel om zijn titel te verdedigen. Maar dat zyn taak ditmaal aanmerkelijk zwaarder zal zyn dan de afgeloopen vijf ja ren, staat als een paal boven water. Hoewel men algemeen aanneemt, dat de finale weer zal gaan tusschen Scherens en van Vliet, mag men toch de beide andere concurrenten Richter en Gérardin niet uit het oog verliezen. En dat doet Arie van Vliet zeker niet. Want indien men hem op recht zyn meening vraagt, zal hij erkennen in het Stadion bevreesder te zijn voor den sterken Duitscher Richter dan voor Sche rens. Ook Richter is een renner, die op een 500 meter baan als die in Amsterdam tot volle krachtsontplooiing kan komen. Hij heeft reeds bewezen in uitmuntende condi tie te verkeeren, zoodat hij zonder twijfel als de meest gevaarlijke outsider voor den titel mag worden beschouwd. Om den stayer-titel, In den strijd om den stayer-titel liggen de Nederlandsche kansen heel wat ongunstiger dan bij de sprinters. Wals en Groenewegen mogen zich den laatsten tijd dan ook heb ben ontwikkeld tot de beste stayers van Ne derland, zy beiden moeten nog bewijzen, waartoe zij in internationaal verband in staat zyn. Nu hebben zij daarbij het geluk, dat de inschrijvingen van de stayers dit jaar niet bijster sterk zijn. Tal van oudere krach ten zijn van het tooneel verdwenen en jon geren hebben hun plaatsen ingenomen, die evenmin als Wals of Groenewegen nog veel internationale ervaring hebben opgedaan. De Franschen Paillard en Lemoine, de Duit- schers Lohmann en Metze en de Italiaan Severgnini zijn o.i. de renners, die de goede kansen in handen hebben en van dit vijftal lijkt ons op dit oogenblik de kleine Severg, nini wel de beste. Het zou een mooi resultaat genoemd mo gen worden van de Hollandsche deelnemers, indien een van beiden er in zou slagen in de ■MM UiMl 119. Terwyl Flip naar water zocht om de pijnlijke voet te verbinden, kwam er een vogel bij Jan zitten. „Wie is U", vroeg Jan. „Ik ben een reuze-Toekan en ik zag alles gebeuren. Ik zag ook de roofvogel met de muts wegvlie gen. Ik zal proberen je te helpen en de muts terugbren gen". „Dat zou heerlijk zijn Toekan", riep Jan en zijn voet deed ineens minder pijn. 120. Flip zocht overal naar water, maar vond nergens een bron. „Ik moet water voor Jan hebben" zei hij tot zichzelf. Maar dan opeens „oehoeoehoe oei-oei." Wat liet de berggeest die arme Flip schrikkten. Woedend vervolgde hij: „Wat doe jij, nietig menschje, op mijn hooge berg? Van schrik kon Flip geen woord uitbrengen. finale te komen. Vooral nu dit jaar de for mule voor het stayerskampioenschap aan merkelijk verzwaard is. Er worden namelijk drie series en daarna twee herkansingsritten steeds over 100 K.M. verreden, waarvan al leen de winnaars in de finale worden ge plaatst, die dus uit vyf stayers zal bestaan. Hiermede zal men zonder twijfel de een tonige riten van voorheen voorkomen, omdat nu in iedere serie hard gevochten zal moe-1 ten worden voor de eerste plaats. Indien een van onze beide landgenooten er in zou kun nen slagen een van de vijf ritten te winnen om zich hiermede in de finale te plaatsen, zou dit reeds een zeer mooi succes voor Hol land zijn. De laatste trainingsuren in bet Stadion. Nadat de laatste' dagen alleen het groepje Nederlandsche sprinters onder leiding van Guus Schilling, alsmede de Deensche en Engelsche ploegen onder toezicht van Brask Jacobsen en den oud wereldkampioen Bailey in het Olym pisch Stadion hun bivak hadden opge slagen, zijn thans ook de andere renners geleidelijk binnengedruppeld en hebben het bonte wielervolk, dat telkenj are ter gelegenheid van de wereldkampioen schappen samen pleegt te komen, met eenige tientallen vermeerderd. Toch zijn zy er nog lang niet allen. De amateurs zijn reeds in grooten getale en bijna compleet aanwezig, doch de beroeps sprinters en ook de stayers komen blijkbaar zoo laat mogelijk. Wat zullen zij hier ook zoo vroeg doen? De meesten van hen hebben hier reeds meermalen op de Stadionbaan ge reden en kennen deze dus op hun duimpje, zoodat voor hen geen verkenning van het terrein noodzakelijk is, zooals op de Oerli- kenbaan in 1936 en op de Ordrupbaan te Kopenhagen wel degelijk vereischt was, Bovendien geniet de Stadionbaan een uit stekende reputatie. Zij heeft als het ware geen geheimen, geen moeilijkheden, die men moet kennen en al ontveinst men zich niet, dat deze baan vooral voor de sprinters die hun sterkste wapen vinden in een flitsen de eindspurt, door zijn lengte geen gemak kelijke is, toch weet men er wel zooveel van, dat een vroegtijdig bezoek niet noodzake' lijk is. Zoo misten wy tot dusverre nog altijd den wereldkampioen Jef Scherens, die het blijk baar beter vindt om zich in eigen omge ving, in België, voor te bereiden en zoo zijn evenmin de sprinters Gérardin, Falck Han- sen, Michard, Renaudin, om slechts de be langrijkste te noemen, tot dusverre op de baan verschenen. Ook de stayers laten nog verstek gaan, hoewel zij toch reeds Zaterdagavond aan den slag moeten. Maar voor hen geldt hetzelfde als voor de profsprinters: zy kennen de baan op hun duimpje en behoeven er dus geen kennis meer mee te maken. Alleen de beide Hollandsche stayers Wals en Groenewegen zijn druk aan het oefenen geweest en aan den yver, waarmede zy hun rondjes gedraaid hebben, mag men aflei den, dat het hun ernst is met dit wereld kampioenschap. Te oordeelen naar hun ver richtingen zijn zij beiden in uitstekende con ditie. Wals draait soepeler dan ooit en ook Groenewegen, die zich nog alty'd niet al te best thuisvoelt achter den motor, zagen wy er tal van razendsnelle rondjes uitpersen. Wij noteerden zelfs ronden van 20 seconden voor hem, hetgeen overeenkomt met een snelheid van 90 K.M. By beiden is boven dien de grimmige wil aanwezig om zich tot het uiterste in dit kampioenschap te laten gelden en onder deze omstandigheden kan men zich er van overtuigd houden, dat, al mogen zy dan den titel niet kunnen verove ren, zij een goed figuur zullen slaan. Zoo weinig professionals er op de baan te vinden zyn, zooveel amateurs zijn er. Dat is ook te begrijpen, omdat voor hen niet geldt wat voor de profs van kracht is, n.L, dat zij de baan kennen. De meesten van hen zijn hier nog nimmer geweest en zij stellen er dus prys op om zoo goed mogelijk voorbe reid aan den start te komen. Zooals reeds gezegd waren de Denen en Engelschen met natuurlijk de Hollanders, die hier reeds eenige weken aan het oefe nen zyn de eerste buitenlanders, die in het Stadion arriveeren. Vooral de Denen ma ken daarbij een uitstekenden indruk. Ste vige gezonde knapen, wien het zeker aan kracht niet ontbreekt. Doch ook wat hun uiterlijke verzorging aangaat, komen zij best voor den dag. Uniform gekleed in blauwe blazers en grijze broeken en tijdens de trai ningsuren in blauwe trainingspakken gesto ken, vormen zy een bijzonder net groepje, dat bovendien bijzonder ijverig oefent. Hun favoriet, is Chr. Nielsen, den Deenschen amateursprintkampioen, die zich al spoedig goed op de baan thuis voelde. De Engelschman Bailey, die sinds jaar en dag met de verzorging der Britsche ama-1 VOOR POSTZEGELLIEFHEBBERS. Van boven naar onder: een nieuwe luchtpostzegel van Danzig, een idem van Griekenland en een Duitsche frankeerzegel, uitgegeven ter gelegenheid van de op 31 Juli te München-Riem gehouden „Braune Band"-rennen. De zegels werden ons ter reproductie afgestaan door den postzegel- handel „Insulinde". en noteeren bewonderend de knappe tijden, die de Hollanders, die allen in uitstekende conditie zyn, maken: 12 sec., 11.8 sec. over de laatste 200 meter. Zoo is langzamerhand de sfeer der wieler kampioenschappen over het Stadion geko men. Nog één dag en dan zal het startschot klinken voor het grootste wielerfestyn, dat de wereld kent. Motoren MOTORRACES ALKMAAR. Zondag a.s. zal het de laatste maal zijn in het seizoen 1938, dat het Alkmaarsche Sport park zyn poorten zal openen om een enthou siaste schare liefhebbers van de zoo mooie grasbaansport een genotvollen middag te verschaffen. By de grasbaansport toch is het niet een strijd tusschen diverse fabrieken, welker in genieurs maandenlang experimenteeren om uit de machines te halen wat er in zit, doch een strijd tusschen rijders, die zelf, vaak met bescheiden hulpmiddelen, hun motoren heb ben opgefokt tot dusdanige hoogte, dat iedere c.M.3 cylinderinhoud het hoogst mogelijke nuttig effect geeft, hetgeen den strijd en de zuiverheid van de sport als zoodanig gunstig beïnvloedt. Een dergelijk sportief motorgebeuren biedt Alkmaar op den lsten kermis-Zondag en wel in het bijzonder, omdat het hier de eerste grasbaanraces betreft na de K.N.M.V.-kam- pioenschappen té Utrecht. Hier zullen de kampioenen Kops en van Aartsen moeten toonen, hun titels waardig te zijn; voorwaar geen gemakkelijke taak, als wij bedenken wat Molenaar, de zoo snel opge klommen junior, in Utrecht presteerde. Een duel van Aartsen-Molenaar in de 350 c.c.- klasse of Kops-van Aartsen in de 500 c.c.- klasse zal werkelijk niet voetstoots worden gewonnen en kan het baanrecord wel eens doen sneuvelen. Hiervoor is nog steeds een zilveren beker beschikbaar. Tot zoo ver wat betreft de menschen, die te Utrecht om de eerste en de tweede plaats hebben gestreden, maar rijders als van Dijk, Hartman, Maller, Moeke, Rijk en Westerop zullen toonen volkomen tegen de kampioe nen opgewassen te zijn. Naast deze „kanonnen" zullen ditmaal voor het eerst de 125 c.c. motoren, welke bij duizenden onze wegen berijden, hun in trede op de Alkmaarsche baan doen en be wijzen, ook op het gras behoorlijke prestaties te kunnen leveren. Al met al een veelbelovend programma. Zwemmen De Duitsche zwemster mevr. Wendell heeft teurs is belast, is niet bijzonder optimistisch het Kanaai overgezwommen in den ty'd van gestemd over de verrichtingen zijner pupil- 15 uur 25 minuten. De zwemster is Woensdagavond van Kaap Griznez gestart en bereikte na een tocht, welke door gunstigen wind en stroom vlot verliep, de andere zyde. Zij is in de vis- schersboot, welke haar op haar zwemtocht begeleidde, reeds weer naar Calais terugge keerd. Ook het vorig jaar had mevr. Wendell ge tracht het Kanaal over te steken, zonder len. „Voor Engeland" zegt hij, „zyn zij wel goed, maar in dit gezelschap zullen zy weinig kans hebben". Hy wijt dit aan het gebrek aan goede banen in Engeland, waardoor de ontwikkeling van de wielersport steeds wordt tegengehouden. Donderdagmiddag, vrij laat tegen den avond, verschenen nog de Italianen op de baan, onder aanvoering van den voorzitter van den Italiaanschen wielerbond, Ferri. Hun I succes evenwel. Zij is thans de 24ste, die over verschijnen veroorzaakte natuurlijk het noo-1 ^et Kanaal gezwommen is. dige opzien, want terecht worden in de eer ste plaats Loatti en daarnaast ook Astolfi tot de groote concurrenten onzer Hollandsche amateurs gerekend. Veel deden zy echter niet en voor dezen eersten middag bepaal den zij zich er toe zich wat los te rijden en de spieren wat soepeler te maken. De grootste aandacht is echter voortdu rend op de Hollanders gevestigd. Niet alleen van de vele enthousiasten, die zelfs de trai ning niet willen missen en van de vele auto grammen jagers, die in deze dagen het Sta dion tot hun jachtterrein hebben uitverko ren, doch ook en niet het minst van de bui tenlandsche renners, die gespannen zitten toe te kijken als Arie van Vliet en Ooms, van der Vijver en Derksen een sprintje trekken achter de tandem. Zij kijken gespannen toe Paarden. KORTEBAANDRAVERIJ TE BEVERWIJK. Onder buitengewoon groote belangstel ling hadden gister te Beverwijk kortebaan- draverijen plaats, waarvoor 34 paarden waren ingeschreven en 25 aan den start verschenen. De uitslag was: 1. Zonnestraal (eig. en ber, Ph. Knijenburg) Den Haag. 2. Aura V. (ber. J. Vergay, eig. J. Haan) Wijde-Wormer. 3. Johanna M. (ber. P. Bennekom), eig. J. Vrijland, Hilligersberg. 4. Max. Gregor (eig. en ber. A. Mak ken) Groningen.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 9