SAMBO DE OLIFANT Hifdschciften Jkoviaciaal Tlieuws i rijkslandbouwwinterschool te schagen. Maarten skroift nei de krant HEERHUGOWAARD HEILOO HENSBROEK BERGEN L "v DERDE BLAD. publicatie overlaten aan het rapport van dr. Leefmans, dat waarschijnlijk begin volgend jaar zal verschijnen. Met het toepassen van de met.-L. werden ook nevenresultaten geconstateerd. In dit verband vernamen we een aanmerkelijk verschil in groei tusschen be- en onbespo ten koolplanten. De oorzaak hiervan schrijft men toe aan het dooden van luis en spring- rups, die den groei kunnen belemmeren. Bij deze mooie uitwerking van de methode- Leefmans is het evenwel jammer, dat de kool momenteel zoo goed als waardeloos is. Onderwijs in landbouw en veeteelt. Dit onderwijs heeft terecht een hooge vlucht genomen. Vroeger waren er soms nog vaders-land- bouwer of -veehouder, die van de stelling uitgingen: mijn zoon hoeft niet meer te we ten dan ik! Dat is anders geworden: elke boer zoekt voor zijn zoon of dochter een ontwikkeling, die kan bekwamen tot den strijd om t be staan; onderwijs, dat in staat stelt het mo derne landbouwbedrijf in de juiste banen te leiden; kennis, die van den „boereen zich gemakkelijk bewegend en zoo noodig een leiding gevend mensch maakt, om daardoor, juist als boer, één der belangrijkste functies in ons maatschappelijk leven te vervullen. En vandaar, dat zoo velen de Rijksland bouwwinterschool te Schagen bezoeken, zoo dat men zelfs genoodzaakt is den cursus voor opleiding tot melkcontroleur tijdelijk stop te zetten. Een cursus van twee winterhalfjaren, ge geven door experts op het gebied van land bouw en veeteelt, leidt op tot een diploma, dat waarborg geeft voor een vrij breeden en diepen kijk op dit vakterrein! De leerlingen dienen voor 1 Jan. 1939 den leeftijd van 16 jaar bereikt te hebben en een toelatingsexamen af te leggen in Septem ber, waarna omstreeks 1 October de cursus aanvangt. Het schoolgeld bedraagt 15 per winter halfjaar en het onderwijs omvat plant- en dierkunde, plantenteelt, veeteelt, natuur- en scheikunde, kennis van den grond en be mestingsleer, zuivelbereiding, veevoeding, landbouwboekhouding en economie. Voor jongelui, die nog niet den vereisch- ten leeftijd hebben bestaat een voorberei dende klas, die kosteloos is en toegang geeft zonder examen tot de eerste klas, mits de resultaten goed zijn. Deze voorbereidende lessen vallen op Maandag en duren één win ter. Programma's en verdere inlichtingen geeft de Directeur der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Men zie daarvoor den oproep voor leer lingen elders in dit nummer. „Op den Uitkijk". N.V. Gebr. Zomer en Keuning's Uitg. Mij. Wageningen. Na het vervolgartikel over Christian Cciense waarin (terecht) groot nadruk wordt gelegd op het verschil tusschen het Christelijk Gebedsleven met dat van de „Christelijke (Science Wetenschap" noemen wij uit den inhoud: „De restauratie van Ostia, Rome's oude Zeehavenstad" door J. H. Kruizinga. Toevallig keert schrijfster dezes juist van een bezoek aan de opgravin geen aldaar terug, die inderdaad indrukwek kend zijn en een prachtig beeld geven van het leven en streven van deze antieke stad. Maar wie leest er nu zulk een theoretisch artikel als wij hier aantreffen? Het schijnt alleen van waarde om den schrijver zelf te oriënteeren, zou men, oppervlakkig, geneigd zijn te zeggen. Een stukje als „De Joden- kolonies in Palestina" is heel wat boeiender, en lijkt óók behoorlijk gefundeerd: 't kan samengaan! Voorts memoreeren wij: „De Zegen van hooge belastingen" een opstel met prachtfoto's uit het hooggebergte, over Kunstzijde, over Godsdienstige Volkslectuur uit vroeger dagen met interessante hout sneden, het Huis Honselaarsdijk, primitief - inheemsche cultuurelementen in onzen O.-I. archipel wij staken de opsomming, maar zijn nog lang niet aan 't eind. Een rijk num mer. „Astra", geïll. maandschrift. Het September-nummer van het maand blad „Astra" ziet er weer goedverzorgd uit. De zeer gevarieerde inhoud begint met een waardeerende inleiding van de redactie met eenige aardige herinneringen aan onbekende feiten uit het leven van koningin Wilhel- tnina, verteld door de lezers. Hans van Haefte verhaalt van de avonturen van een Hollandsch vrouwtje in Parijs. De bekende scchrijver J. A. R. Wylie verhaalt hetgeen een jonge vrouw kan ondervinden, als zij gedwongen is haar vaderlijk landgoed te verkoopen. Een wijze raad geeft Herman Antonsen aan pasgetrouwden in „Als ieder zijn weg gaat". Een Amerikaansch verhaal geeft Agnes Burke Hale in „De eenige reden om te trouwen". M. Mok geeft een bijdrage uit het leven. Een door mevrouw Beckers- Zürcher vertelde vacantie-episode in Parijs zal degenen, die La Ville Lumière kennen, doen lachen en misschien doen terugdenken aan eigen ondervonden, vroegere zwerftoch ten. Verder schetsen van Sophie L. J. Roskes, Gerhard Toonder, Juul Veth, Ka- rine Petrie <sa. Prachtige kunstplaten, een puzzlerubriek en nog een verhaal over hypnotische proeven met dieren. Suntebankeris, Aug. 1938. Je kenne gien winkel verbaai loope of et is uitverkoop, of Oranje. Dat eerste deer hewwe we al puur un toidje van proveteerd, wat betreft et koiken er nei en den vanzellef, de koopies weer de woifkes mee thuis komme. Trointje heb vanzellef ok op stap weest, samen met Soit je buur. Daas tevoren hewwe ze samen de krante van un hille week deursnort, weer of ze heene moste, en wat ze hewwe wouwe. Nou, dat, hewwe wouwe, dat was puur uitbroid hoor, deer was et end van zoek, en et loisie dat wier al gouw un lange sliert. Ik keek ers oVer men krant heene en gluurde nei et pampierke, en begon te zin gen van „Wie moet dat betale En toe most je ze hoore, en vooral Soitje die spatte puur uit, maar ze had er de man niet an want ik lachte der gewoonweg uit. „Je hewwe toch Dirk nog Soit, en die zei toch ok nog wel wat te vertellen hewwe". „Die heb deer gien verstand van, en bloift er buiten". Maar buiten bleef ie niet, want net staptie binnen „Soitje hier?" vroeg ie, „O, ik zien et al et moet zeker beure murgen". „Neem un zit". „Kon 'k wel doen, ja". „Eh, begon ik, je magge nog wel efkes nei de Boereleenbank, om un deel briefkes buur, en niet al te kloine want ik loof dat ze de hille stad leeg haale wulle". „Zoo.... is et zoo bar". „Je laade et in gien praam". „Dat zou me un zurg weze, maar je moete der zooveel praame kool voor vortbrenge, ennenSoitje is wel woizer". „Maar wat op deuze kant staat dat moet er weze", stoof Soit op. „Dat ken wel, maar je kroige niet meer mee as dat ik denk dat genog is". Soit foeterde nog wat nei, maar hield er veerder stil. Ja Soitje is un heele goeije huisvrouw, en un groote baas op zen toid, of ik mag wel zegge meistal, maar as et over de buul gaat, den is et Dirk die de skepter swoit. Maar afoin daasternei gonge de vrullie nei de stad, en sjouwde, zoo as je dat den later hoore, van de ien nei de aare winkel. En dat ze weer opwerdan kwame, was et al eivend, en bepakt en bezakt, en looveg. Dirk had et baai moin maar afwacht, en had nog gien zin om vort te gaan, dus riep ik an Soit dat ze ok maar komme most. Neidat ze un beetje uitpuft warre, moste we netuurlek et hille verhaal van de rois hoore, et was mee en teugen vallen, hier en deer warre ze geniens klaar kommen, omdat et op was. Maar over de aare kant hadde ze weer zoo'n hoop zien, dat nog niet op et briefke stond, dat et was zoo afkommen dat Soit hillekendal rut was. „Je liege et toch", zoi Dirk. „Nei eerlek waar oor", zoi Soit, en de knip kwam te voorskoin en ze deid em open, keerde em om boven tafel, maar et bleef stil, gien golden, of. kwartje, dubbeltje of stuivertje, nei gien hallef sentje was er meer in. En die gezichteom nooit meer te ver geten. Dirk keek zoo groot, en ongeloofelijk, en zen ooge gonge van Soit nei fuut en van de fuut nei Soit, maar der kwam eerlek niks meer uit, en ik loof vast dat ie docht, dat ze em er efkes tusken neme wou. En Soit keek of ze zegge wou: „Nou, hoe hew ik em dat nou flikt", hillegaar zege vierend. „Nou, ik ben bloid, dat ik je niet meer mee geven heb, want dat had ook op raakt denk, jy hewwe der toch, soms nog niet voorskoten ok Trointje?" „Nei oor, eerlek niet". „Nou et is un skandaal, om hillekendal rut thuis te kommen, je moste je skame, ik ben teminste bar bloid, dat ik niet meer geven heb". Later zei et thuis ok nag wel efkes rookt hewwe, an Dirk te zien tenminste wel. Twei daage ternei stopte der nag zoo'n vrachtauto voor Soitje buur, net onder de middag en deer kwamme nog un deel pakjes uit". „Ja, zoi Troin, en moet je weete, das nag onder remboers ok, dus dat moet nog be taald worre ok". „Nou, nou, arme Soitje, den ken der nag welderis un kloin donderbuitje achteran komme". Maar veerder hewwe we der niks van hoort, das wel binn oigen kring bleven skat ik. En buiten de uitverkoop is et Oranje, alles Oranje wat je zien, en met de dag worde dat erger. Feist, overal is et feist, van oud tot jong en kloin tot groot, koike we al weer uit nei die dag dat et weer al Oranje is met de driekleur. En et is niet allien in de stad, nel in et allerveerste uithoekje, van et platteland deer klopt wel un warm Oranje hart. En et maakt niet uit weer of je komme, an de Bovenweg, Benedenweg of de Daalmeer, maar je zien den overal et rood, wit en blauw, et zei an un mooie oranje-stok, of an un kloet, of de staal van de modderbeugel, allemaal leve ze mee, met de moeder van ons Nederland. En der benne der baai ons nag zoo'n hoop, veul meer as in de stad, die der niet aars kenne as van de krant en de radio, maar allemaal houwe ze van Haar as un moeder. Ik ben weer an et end, en allegaar de groete van Trointje en et zellevende van MAARTEN. Poldervergadering. Vergadering van het bestuur van den polder Heerhugowaard in het polderhuis te Oudorp. De dijkgraaf, de heer P. Tromp, deelde mede, dat de vernieuwing van de Hens- broeker brug in handen is van den Prov. Waterstaat. Dat er nog niets aan gedaan is, is een gevolg van het niet vlot afloopen van de onteigeningen. Van onze zyde is echter al het noodige gedaan. Voor de oude Broeker brug zullen borden worden geplaatst waarop de maximale as- belasting zal worden aangegeven. Verder deelde de dijkgraaf mede, dat alle leeningen van den polder zijn geconver teerd tegen een rente van 3 De kasgeldleening van 10.000 is aange gaan tegen een rente van 1 per jaar. Goedkeuring is ontvangen op de voorge nomen slootdemping tusschen K. Oudeman en Reijne. Ook de belanghebbenden ver- leenen alle medewerking. Aan de andere zijde van den weg gaat het niet zoo vlot. Daar moet ook meer gebeuren, want daar moet een sloot achter de huizen komen. De belanghebbenden hebben nog heel wat bezwaren. «rar ir 121. „Oela-oela", bromde de berggeest. „Zulke grote oren en dan geen muts op. Foei, ik wil geen menschen zien die geen muts op hebben". „Ik heb mijn muts ver loren", stotterde Flip. „Was Jan er maar", en angstig riep hij: „Help Jan, help". „Vooruit, wezens zonder muts sluit ik op in mijn rotspaleis", zei de geest met valsche grijns. 122. Voordat Flip wist was er gebeurde, zat hij in een donkere rotskamer. Maar dan ontdekte hij een opening. „Daar klim ik uit", dacht Flip. Maar ineens was er weer die stem. „Oela-oela-la, vlucht niet, want mijn paleis stort dan in en je ligt er zeker onder". Flip keek rond, hij hoorde wel de stem, maar zag niemand. Goedgekeurd werd, dat de Middenweg vanaf de kruising van den nieuwen weg tot aan de Huigendijk aan het verkeer wordt onttrokken. De provincie zal daar een sloot doen graven. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden werden nagezien. Herkozen is deiheer Jb. Appel; in de vacature is benoemd de heer L. P. van Graft. In de plaats van den heer K. van Langen is tot heemraad geko zen de heer C. van Langen Kz. Alles by enkele candidaatstelling, zoodat geen ver kiezingen behoefden te worden gehouden. De nieuw gekozenen werden toegelaten, waarna de voorzitter den heer Appel met zijn herbenoeming feliciteerde. De Veenhuizer middenweg zal van gnnd- weg tot teerweg worden gepromoveerd, waarmee men aan de wenschen van den heer C. van Langen tegemoet komt. Hoewel men reeds begonnen was, kon het werk niet worden voortgezet, omdat er eerst ver gunning moest worden aangevraagd aan Ged. Staten. Deze vergunning is verleend, maar nu moeten er eerst eenige verbete ringen aan den weg worden aangebracht. De kosten hiervan zullen plm. 9000 be- loopen, welke men mag dekken door een leening, af te lossen in 10 jaar. Medegedeeld werd, dat het alleen de Veen- huizermiddenweg betreft, tot aan de Oude Niedorper brug. Het gedeelte, dat reeds gedaan is, zal niet worden overgedaan, deelde de voorzitter mede, op een vraag van den heer C. van Langen. De heer van Langen dankte het dag. bestuur voor de in deze richting gedane werkzaamheden. Na eenige besprekingen besloot men, de leening te sluiten, tegen een rente van ten hoogste 3H Een nieuwe laad- en losplaats aan Broekhorn. De voorzitter deelde mede, dat juist hedenmorgen eenige vertegenwoordigers van den Prov. Waterstaat zijn komen spreken over de nieuwe laad- en losplaats bij Broek horn. Men wilde den nieuwen steiger bij de malerij „De Goede Verwachting" maken. Gevraagd wordt of de polder, wanneer de provincie een stalen damwand legt, de meerdere kosten, welke pl.m. 3800 zullen zijn, voor zijn rekening wil nemen. Dijkgraaf en heemraden stelden voor, met een houten damwand tevreden te willen zijn, dan kost het den polder niets en heeft men evengoed een goeden steiger. Daar de provincie voor particulieren niets wil maken, zou de malerij „De Goede Ver wachting, die nu zelf een steiger heeft, maar welke zal moeten worden opgeruimd, van den steiger van den polder gebruik kun nen maken. Indertijd heeft de polder aan „De Goede Verwachting" vergunning ge geven tot het aanleggen van dien steiger. De malerij krijgt echter geen steiger in eigendom. De secretaris deelde mede, dat het heel moeilijk gaat, voor particulieren steigers te krijgen. Het heeft veel moeite gekost, voor den heer Blokker en zijn buren een steiger te krijgen. Het is het beste, wanneer men een steiger wil hebben, gezamenlijk te ver zoeken, met overlegging van eventueele ver gunningen van den polder. Er zullen abso luut geen afzonderlijke steigers worden ge geven. Nadat nog het een en ander besproken is, besloot men aan de prov. te verzoeken een houten steiger te willen plaatsen. De kwestie over het schoonhouden van de sloot by den tuin van den heer Veerman is nog niet geregeld. Men zal zich hierover tot de griffie van de provincie wenden. Na eenige discussie besloot men, geen ver zoek te doen om een hulpbrug aan te leggen bij de Oude Niedorper brug, welke thans vernieuwd wordt, mede in verband met de mogelijkheid, dat over eenigen tijd, wanneer de wegen om Verlaat klaar zijn, de Veriater brug misschien kan worden weggenomen. Hierna richtte de voorzitter zich tot den heer K. van Langen, die nu zijn laatste openbare vergadering van den polder mee maakte. Hij dankte den heer v. Langen, die vele jaren, eerst als hoofdingeland, daarna ruim 20 jaar als heemraad, de belangen van den polder met zijn geheele persoon heeft voorgestaan. De heer van Langen bedankte den voor zitter voor deze afscheidswoorden en allen, voor de ontvangen medewerking. Spreker hoopte, dat de aanwezigen nog lang hun functie in het belang van den polder zullen mogen vervullen. Sluiting. De optocht belooft een succes te worden. In de commissie-vergadering van Don derdagavond is gebleken, dat de optocht zal meevallen wat de deelname betreft. De commissie, bestaande uit de heeren Breebaart, Pel en Meijenfeld, heeft de rou te vastgesteld. De opstelling en afrit is aan de Bargeonstraat (de nieuwe straat op het bouwterrein van den heer J. Glas aan den Holleweg). Voorop en in de midden zullen de fanfarecorpsen marcheeren. Ongeveer 20 groepen of praalwagens zijn reeds opgege ven, terwyl men van enkele vereenigingen nog opgaaf kan verwachten. De deelname is vrij algemeen, we noe men slechts enkele vereenigingen, als de V. V. V., chr. meisjesver., drankbestrijders, r k dames-gymnastiekver., r. k. H. S. V., melkslytersvereen., St. Jozefgezellen, Tuin dorp Herw. Levenskracht, chr. knapenver., de kruisvaart, r. k. Volksbond. Doves, St. Willebrordusstichting, enz., enz., benevens enkele persoonlijke groepen. Inschrijving kan tot Maandagavond nog geschieden. Er zal 6 Sept. een middag- en een avond-op tocht door een groot deel der gemeente gaan en 's avonds zal de optocht zijn by fakkellicht. Middenstandsbond „De Hanze". De middenstandsbond „De Hanze", hield Donderdagavond vergadering in het Brunogebouw. De voorzitter de heer Joh. J. Kroon, deelde mede dat pastoor Muijen als geestelijk adviseur had bedankt. De bisschop heeft als zijn opvolger aange wezen kapelaan Evers. Hierna kwam in be spreking de handelsavondschool. De handelscursus zal een tweejarige zijn over 36 weken met 2 avonden per week. De examens worden afgenomen door de Staats-commissie en een diploma wordt uit gereikt. Twee bekwame leeraren worden aangesteld. Zij oordeelen een 3-jarige cur sus als in Alkmaar, overbodig. Er is veel leerstof, die volgens hen overbodig is. Het groote voordeel is dat men in 2 jaar er af is. Er is prijsverschil tusschen georganiseer- den (in div. standsorganisaties) en ongeor ganiseerden. Meerdere cursisten uit één gezin hebben reductie. De heeren Ranzijn en Morsch brachten het bestuur dank voor het initiatief. In de commissie van toezicht zijn be noemd de heeren Jac. Metselaar en P. Commandeur te Limmen en Joh. J. Kroon en Herm. E. Groot alhier. Onder algemeene instemming gaf de vergadering mandaat aan het bestuur om alles te regelen. Mededeeling volgde dat de aangifte voor cursisten zoo groot is dat de cursus door gaat. Hierna kwam in bespreking deelname aan de as. jubileum-feesten. Het bestuur stelde voor om in samenwerking met da middenstandsver. „de Vemi" met een praalwagen of groep uit te komen. De se cretaris stelde voor om gebruik te maken van het aanbod van „Nederlandsch Fabri kaat" voor een ontwerp en reclame voor étaleeren in de winkels. Volgens hen is het zaak (al is er geen „wedstrijd met prij zen"), toch zoo goed mogelijk uit te komen. In antwoord op verschillende vragen deel de het bestuur mede, dat gebleken is, dat de „Vemi" bereid is mee te doen en dan is één wagen van beide bonden te prefereeren. Hierna werd goedgekeurd mee te doen aan den optocht, terwyl de noodige stap pen worden gedaan voor de étalages. De heer van Tricht deed een idee aan da hand om het vergadering-bezoek te bevor deren. In Eindhoven had men succes door de thuisblijvers te laten betalen voor de trouwe bezoekers. Na bespreking zegde het bestuur toe om met een voorstel te zullen komen op de jaarvergadering. Goede graanoogst maar lage prijzen. In de akkerbouwgebieden van het district de Schermeer en omstreken staat het graan thans aan de schoof en is men reeds hier en daar met dorschen begonnen. Met het voor dorschen bij uitstek gunstige weer der laatste dagen laten de machines van 's morgens zes uur o. t. tot 's avonds donker bijna onafgebroken hun eentonig zoevend geluid hooren. Men wil hier tot op het uiterste van het goede weer profi- teeren om het zaad en stroo maar van zoo hoog mogelijke kwaliteit te krijgen, en zou 's morgens graag nog eerder beginnen indien het graan vanwege de nacht voor dien tijd maar niet onvoldoende droog was. Het alakerbouwgewas heeft dit seizoen een goeden tijd gehad, weinig onkruid, vanwege den betrekkelijk drogen zomer en goeden groei, dus behoorlijk stroo. Ter wijl nu bij het dorschen blijkt dat ook de opbrengst goed tot heel goed is, wat tevens geldt voor erwt en blauwmaan. Echter is het met de prijzen bedroevend, verzekerde men ons, uitgezonderd dan die voor tarwe, en deze is soms aanmerkelijk lager dan vorig jaar, zoodat men ons ver klaarde dat zij den verbouw van gerst en haver slechts nog eenigszins loonend zijn bij hooge opbrengst. Radio-distributie. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de N.V. Berger .Radiodistributie Onderneming te Bergen voor ten hoogste een jaar machtiging verleend voor het doorgeven van eigen gramofoonmuziek aan de aangeslotenen op haar inrichting. Nieuw werkobject. De minister van sociale zaken heeft goedgekeurd dat het egaliseeren en verbe teren van de grasmat van het sportterrein tusschen den Nesdijk en den Lijtweg der r.k. voetbalvereeniging Berdos in gemeente lijke werkverschaffing wordt uitgevoerd.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 10