DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Kaasmarkt dreigt verloren te gaan. r 1 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 201 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 27 Augustus 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Noch de Crisis Zuivelcentrale, noch de Regeering hebben haar groote beteekenis begrepen. Verdwijnende subsidies. v.h. K. LEIEN van Winkel Standplaats LAAT t.o. V. D. ALKMAARSCHE COURANT. Als wij het goed bezien, zal de klaroen blazer in den Waagtoren weldra de eenige zijn, die nog fanfares over onze kaasmarkt zal kunnen blazen. Voor de rest zal treurmuziek een beteren indruk geven van de moeilijkheden waarin deze markt verkeert en van de donkere toe komst welk zij tegemoet gaat. Wie op een mooien zomerdag als gister het kleurige en fleurige beeld van koop en ver koop ziet en met belangstelling aanschouwt hoe duizenden uit binnen- en buitenland naar Alkmaar zijn getrokken om daarvan te kunnen genieten, die mag zich met eenige bezorgdheid afvragen hoe lang dat alles nog zal kunnen duren. Want het blijkt van jaar tot jaar steeds duidelijker, dat deze markt aan den tijd wordt geofferd, dat zij alleen nog maar in stand gehouden kan worden door krachtige hulp van de zijde der burgerij, van over- heidszijde en van den kant van belangheb bende organisaties en het is de groote vraag of men al deze instanties bereid zal kunnen vinden de offers voor onvoorzienbaren te aanvaarden. Cijfers, die een duidelijke taal spreken. Er is een tijd geweest, dat Alkmaar aan deze markt een bom duiten verdiend heeft. Die tijd ligt achter ons. Alkmaar verdient niets meer aan de kaasmarkt, integendeel de gemeente brengt daarvoor vanaf 1937 jaarlijks reeds een offer van plus minus 8000. In 1937 bracht de markt 10.000 op, maar zij kostte de gemeente 18.000. In 1938 wordt op een ontvangst van 9000 gerekend tegen een uitgaaf van S 17.500, dus op een tekort van 8500. In de eerste helft van het vorige jaar waren de totale ontvangsten 4352 en in de eerste helft van 1938 was dit 3881. Wij zien dus reeds een grooter nadeeüg saldo en er is helaas geen enkel verschijn sel, dat er op wijst, dat hierin verbetering zal komen. Reeds in 1937 was de toestand van dien aard, dat er drastische maatregelen moesten getroffen worden om de markt voor Alk maar te behouden. Het is toen, dat de wik- en weegloonen van 7 cent per 20 K.G. tot 4 cent verlaagd zijn en wanneer men be denkt, dat bij een aanvoer van gemiddeld 5 millioen K.G. elke cent verlaging een be drag van f 2500 vraagt, dan is het duidelijk, dat toen een offer van f 7500 gebracht werd en de jaren der voordeelige saldi voorgoed achter den rug waren. Het is de groote vraag of de gemeente een offer van f 8000 's jaars gedurende de laat ste twee jaren wel had kunnen dragen a er van buiten niet krachtig financieel ge steund werd. j Wij behoeven de geschiedenis van de kaas marktbedreiging en wat daarop volgde niet in den breede meer uiteen te zetten. Een comité uit de burgerij bracht op initiatief van de V.V.V. ruim S 2500 bijeen en de Crisis-Zuivelcentrale, die een millioen voor propaganda beschikbaar had, was na cle ministeriëele goedkeuring bereid twee jaar lang - dus voor 1937 en 1938 -eensubsi- die van f 3000 te geven. Dit geschiedde op voorwaarde, dat door belanghebbende in stanties in die jaren een bedrag van f 1000 per jaar zou worden geofferd waaraan door het comité uit de burgerij, dat later in een Stichting is omgezet, voldaan is. Tegenover een n a de e Lig marktsaldo van ruim J 8000 Ttonddustwee jaar lang een bedrag van 4000 aan subsi- dies en dat is de r e d e n.ge- weestdatertwe e j a a r li 8 niet meer over de bedreig g van onze kaasmarkt is ge sproken. De subsidies worden niet meer gegeven. Twee jaren is een betrekkelijk kortetijd in het leven van een kaasmarkt, die een g TS vl« «orMI en reed, nadert hit eind. van 1» en wanneer de kalender 1 Januari 1939 wijst, zal d g meen te alleen voor alle kosten van de markt Tis" 1.1 een schrijven van ha. College van B. en W. uitgegaan naar het College van Regeeringscommissarissen vo de uitvoering der Landbouw-Cns.wet 933 waarin met erkentelijkheid aani deni steun der Crisis-Zuivelcentrale voor de mstanfl houding van de kaasmarkt werd herinneTd, door welken steun het mogelijk wasgewor- den de wik- en weegloonen van 7 tot 4 cgni te verlagen. Waar voor het behoud van de markt ook in de toekomst maatregelen noodzakelijk zijn werd verzocht ook voor de komende jaren hetzelfde bedrag van 3000 per jaar beschikbaar te blijven stellen ten einde zoo schreven B. en W. de kaas markt in deze gemeente, die uit een oogpunt van reclame van zooveel belang is, ook in de toekomst te kunnen handhaven. Op 21 Juli heeft het College van Regee ringscommissarissen daarop het volgende antwoord gezonden: In antwoord op Uw nevenvermeld schrijven hebben wij de eer Uw College mede te deelen, dat het tot ons leed wezen niet mogelijk is te bevorderen, dat voor de jaren 1937 en 1938 voor de instandhouding der kaasmarkt Uwer ge meente toegekende bedragen van f 3000 ook voor de toekomst zullen worden bestendigd. Dat scheelt de gemeente een bedrag van 3000 en omdat ook de Stichting geen 1000 meer kan fourneeren, staat men plotseling voor een jaarlijks .verlies van f 4000. De tusschenkomst van den minister ingeroepen. Natuurlijk heeft de gemeente niet zonder protest in het schrijven der Regeeringscom missarissen berust, maar de tusschenkomst van den Minister, van Economische Zaken, den heer Steenberghe ingeroepen. Zij,heeft Zijne Excellentie ap 5 Juli ge schreven, dat, dank zij de subsidie van 3000, de wik- en weegloonen in 1937 van tot 4 cent verlaagd konden worden, wat voor de instandhouding der markt noodza kelijk was. Wil men aldus schreven B. en W. de kaasmarkt ook voor de toekomst hand haven, dan zullen de wik- en weegloonen niet weer tot het vroegere peil mogen wor den verhoogd en zal omgezien moeten wor den naar middelen om het tekort, dat daar door op de begrooting zal ontstaan te dek ken. B. en W. wezen er vervolgens op, dat van de zijde der belanghebbende instanties na de tot dusver gebrachte belangrijke offers voor de jaren 1939 en volgende geen bijdra gen meer te verwachten zyn en deelden tevens het teleurstellende antwoord van het College van Regeeringscommissarissen mede. Met het oog daarop aldus het College zien wij ons genoopt de aandacht van Uwe Excellentie voor deze aangelegenheid te vragen. Aangezien, gelijk wij reeds vroe ger uitvoerig hébben uiteengezet, n.et de instandhouding van de Alkmaarsche kaas markt niet slechts plaatselijke belangen wor den gediend, maar zij tevens in belangrijke mate de propaganda voor het gebruik van Noord-Hollandsche kaas in binnen- en bui tenland bevordert, zouden wij het op prijs stellen met betrekking tot dit onderwerp in een onderhoud met Uwe Excellentie een na dere toelichting te mogen geven op ons ver zoek om voortzetting van den steun. Hierop stellen wij temeer prijs omdat hier tweeër lei belang op het spel staat, niet alleen het zuivelbelang (waarvoor op het Landbouw crisisfonds een beroep is gedaan) maar ook dat van het vreemdelingenverkeer, waarvoor de Alkmaarsche kaasmarkt nog steeds een van de bijzondere attracties vormt. Het zij ons daarom vergund aldus B. en W. Uwe Excellentie te verzoeken, ons een onderhoud met betrekking tot deze aange legenheid te willen toestaan. De minister is niet thuis. Op 25 Juli heeft de minister als volgt ge antwoord: Naar aanleiding van Uw nevenver meld schrijven moge ik Uw College me- dedeelen, dat in verband met de bij zondere moeilijkheden, waarin de Alk maarsche kaasmarkt zich bevond, inder tijd besloten is over de jaren 1937 en 1938 een bedrag van 3000 uit het Landbouw-crisisfpnds beschikbaar te stellen. BU de toekenning van dit be drag heeft de uitdrukkelijke bedoeling voorgezeten om daarmede voor een korte en bepaalde periode een bijdrage te verleenen teneinde de financieele moeilijkheden, waarin Uw College zich met betrekking tot de kaasmarkt be vond, te helpen overbruggen en Uw College gelegenheid te geven intusschen andere, blijvende inkomsten voor dit doel te verkrijgen, In verband hiermede moet ik U tot mijn leedwezen mededeelen, dat ik geen aanleiding zie thans wederom uit het Landbouw-crisisfonds eenigen steun voor dit doel te verleenen. Onder deze omstandigheden komt een mondelinge toelichting van Uw verzoek mij niet meer noodzakelijk voor. De minister wil er dus zelfs niet over spre ken en in Frankrijk zou men zooiets „la mort sans phrasel' kunnen noemen. Wonderlijke beslissingen. Inderdaad wonderlijke beslissingen als men bedenkt, dat nooit een reclame voor onze zuivel zoo groot, zoo direct, zoo spre kend is geweest als die welke uitgaat van de Alkmaarsche kaasmarkt, van de markt, die een wereldvermaardheid heeft gekregen en waar men jaarlijks tienduizenden en nog maals tienduizenden gelegenheid geeft ons nationaal product niet alleen te zien maar ook te proeven en zich van alles wat onze export betreft op de hoogte te stellen. We gelooven niet ver van de waarheid te zijn als wij beweren, dat van die honderd duizenden guldens, welke voor de reclame bestemd waren, de tweemaal 3000 voor de Alkmaarsche kaasmarkt het allerbeste be steed waren. En daarnaast de negatieve beslissing van den minister, die een voorstelling van zaken geeft alsof Alkmaar slechts in een korte pe riode voor financieele moeilijkheden stond, welke even overbrugd moesten worden om daarna dadelijk weer blijvende inkomsten voor de steeds kostbaarder wordende markt te kunnen vinden. Meer dan zonderling is deze departemen tale beslissing als men bedenkt, dat het juist minister Steenberghe was, die in den loop van dit jaar, bij de opening van het nieuwe gebouw van de A.N.V.V. in den Haag e Alkmaarsche kaasmarkt in zijn rede heeft aangehaald als een voorbeeld zoowel voor attractie van vreem»*§liagen als voor een levende stimulans voor het Hollandsche product. Toen heeft de minister de vraag gesteld of niet meer een brug moet worden geslagen tusschen de toeristen en de econo mische propaganda. De vreemdeling aldus Zijne Excellentie die de Alkmaarsche kaasmarkt bezoekt neemt behalve zijn indruk van de schilder achtige en karakteristieke omgeving van het drukke marktplein ook een indruk mee van het product van onze zuivelindustrie. Het is alleen maar te betreuren, dat binnen enkele maanden tijds kan blijken, dat woor den en daden van een zoo geheel verschil lend karakter kunnen zijn. Wat de markt ondermijnt. Wat de markt ondermijnt is niet zooals men in 1937 vreesde de oprichting van een kaasbeurs geweest. Wanneer er ooit van een doodgeboren kindje kan worden gesproken dan mag de ongelukkige kaasbeurs waar alleen nog haar initiatiefnemer als aanvoerder verschijnt en in een wekelijkschen verliespost de conse quentie van zijn daden draagt, op dien naam aanspraak maken. Wat de markt ondermijnt is de neiging van vele handelaren waaronder groote koopers, om het product dadelijk van de fabriek te betrekken en dus de markt uit te schakelen. Zij zien daarbij willens en wetens over het hoofd wat die markt den kooper kan garandeeren: een volledig overzicht van het gekochte, een officieele weging en een directe betaling. n Zij omzeilen de transportkosten, de wik- en weegloonen en zij parisiteeren, wat de prijs betreft, op de fabrieken, welke door een aanvoer in Alkmaar het vaststellen van een marktprijs mogelijk maken. Zij zoeken den weg van den minsten weerstand, zij verkiezen een kleine directe winst boven de machtige, zij het dan indirect winst brengende reclame, welke er van onze markt op ontelbare bezoekers uitgaat en ons product een wereldvermaardheid heeft ge- geven. Er zijn teekenen des tijds,. die niet mogen worden misverstaan. Er zijn fabrieken, die zich evenzeer voor de bijproducten als voor de kaas interes seeren, er zijn kleine fabrieken, die jaren lang trouw gemarkt hebben en voor de kosten van nieuwe installaties stonden, waarna zij den strijd om het bestaan hebben gestaakt en opgeslokt werden door grootere. Door grootere, die blijk gaven de markt niet van noode te hebben. Het is begrijpelijk, dat oude, historische gebruiken moeten wijken voor de eischen van den tijd en men zou het slechts kunnen betreuren en er niets aan kunnen verande ren, als de tijdsomstandigheden oorzaak waren, dat de markt als een lastig blok aan het been van den handel zou moeten ver dwijnen. Niemand kan voorspellen, of dit in de toe komst het geval zal zijn, maar op dit oogen- blik zijn er eenerzijds voor fabrikant en kooper en anderzijds voor de vreemdelingen- trekkende gemeente nog zulke belangen aan de instandhouding van de kaasmarkt yer- Als van ouds gerookte Paling bonden, dat al het mogelijke moet worden gedaan om deze markt zoo lang mogelijk voor Alkmaar te behouden. Er moet goedkoop gemarkt worden. Is men het er over eens, dat de markt zal moeten blijven, dan is een allereerste eisch, dat men voor het gebruik daarvan niet veel zal moeten betalen. Hoe goedkooper de markt, hoe grooter het aantal fabrieken, welke ze blijft bezoeken. Dan is het ook duidelijk, dat, nu, wij reeds op het hellend vlak zijn, het absoluut ver keerd zou zijn de wik- en weegloonen weer te verhoogen om zoodoende te trachten, de stijgende kosten der gemeente te dekken. Het eenige resultaat zou zijn, dat het ver dwijningsproces zoo snel zou gaan, dat er weldra niet meer gewikt en gewogen be hoeft te worden en de gemeente tegenover uitgaven zonder inkomsten zou staan. Een andeie vraag is of de gemeente niet op de onkosten, b.v. op de loonen en pen sioenen van he marktpersoneel, zou kunnen besparen, maar er zijn twee factoren, welke ook dit vrijwel illussoir maken. Ten eerste zou een kleine besparing geen bate van be teekenis brengen en ten tweede en dit is het groote argument zou het wegnemen van de entourage, van veel wat de markt thans zoo karakteristiek maakt, de aantrek kelijkheid van het marktbeeld zoodanig ver kleinen, dat het bezoek van vreemdelingen zou verminderen en wij dus juist datgene zouden verliezen, wat wij in onzen strijd voor het marktbehoud het allereerste en het allermeeste op prijs stellen. Wat kan de burgerij doen? De burgers van Alkmaar hebben kort ge leden een bedrag van ruim 2500 aan vrij willige giften geschonken en daarmede ge toond, dat zij ook hunnerzijds bereid waren voor het behoud van de markt een offer te brengen. Het is gegaan zooals het altijd met der gelijke dingen gaat. Velen hebben geofferd, die niet direct belanghebbenden waren en anderen zelfs caféhouders op de kaas markt, al behooren zij dan gelukkig tot de uitzonderingen hebben het standpunt in genomen, dat zij wel zouden profiteeren van wat anderen tot stand brachten. Er is natuurlijk opnieuw een actie voor steun te ontketenen, het is ook mogelijk daarbij een beroep te doen op belangheb benden buiten onze gemeente b.v. op de reisbureaux, diewekelijks de toeristen naar Alkmaar gebracht hebben. Maar het is de groote vraag hoe lang een dergelijke actie nog kans van slagen zal hebben en men zal daarnaast met zeker heid weten, dat wat zij opbrengt op geen stukken na voldoende zal zijn om de kosten van de markt te kunnen bestrijden. Wil men de markt behouden dan zal het geld daarvoor van de overheid of van di verse groote, belanghebbende organisaties moeten komen. Overheid en organisaties. De groote zuivelorganisatie, een der meest belanghebbenden by deze markt, laat ons in den steek. De regeering schijnt het belang van deze markt niet te kunnen begrijpen en doet hetzelfde. Een brok natuur, dat voor ons land ver loren dreigt te gaan, wordt aangekocht door de Vereeniging voor behoud van na tuurmonumenten en blijft behouden. Een stukje oud-Hollandsche traditie, een ongeschonden fragmentje van ons oude gildewezen naast Markens huisjes en kleederdrachten een der werkelijke be zienswaardigheden van ons land dreigt eveneens verloren te gaan, maar de regee ring heeft er geen interesse voor. Men schynt in Den Haag eenvoudig niet te be grijpen, dat met de verdwijning van de Alkmaarsche kaasmarkt alweer een num mer van het reisprogramma geschrapt zal worden en dat er op den duur zoo weinig karakteristieks zal overblijven, dat wy de vreemdelingen en al het voordeel dat aan hun verblijf verbonden is, hier moeten missen. Men begrypt niet, dat zoo iets als onze kaasmarkt niet alleen van stedelijke, maar van nationale beteekenis mag genoemd worden. De regeering heeftvoor het behoud daarvan niet enkele duizenden guldens be schikbaar en laat de gemeente geheel al leen voor de lasten en voor de kosten. Kraaienhoff, voorzitter van de A. N. V. V. en mr. Planten, de directeur van deze groote organisatie. Beide laatstgenoemden hebben terdege ingezien wat het niet alleen voor Alkmaar, maar voor ons geheele land zou beteekenen als de Alkmaarsche kaasmarkt van de reis programma's zou moeten verdwijnen. Zy hebben begrepen, dat de gemeente, die vanaf 1939 waarschijnlijk voor een offer van 9000 staat wat in verloop van jaren nog grooter zal kunnen worden op den duur deze kosten niet zonder medewerking zal kunnen dragen. Maar zij hebben eveneens naar voren ge bracht, dat de A. N. V. V. zelf al zoo weinig Rijkssubsidie ontvangt, dat een offer van de zijde dezer organisatie niet van groote beteekenis zal kunnen zyn. Desalniettemin is althans van deze zy'de getoond, dat men begrijpt wat er hier op het spel staat en de verzekering gegeven, dat men het vraagstuk nader wil bekijken en zoo krachtig mogelyk tot het vinden van een oplossing wil medewerken. Het is met het oog hierop, dat B. en W. aan het bestuur van de Stichting „Fond» tot behoud der kaasmarkt" hebben geschre ven, dat zy zich thans tot het hoofdbestuur van de A. N. V. V. gewend hebben met de vraag welke weg naar de meening van het hoofdbestuur thans moet worden ingesla gen om te trachten een subsidie uit 's Rijks kas te verkrijgen. Wellicht zal aan invloedrijke bestuurs leden dezer organisatie gelukken wat aan het college van B. en W. niet mogelijk is gebleken. Misschien zal als ook deze heeren op d» kortzichtigheid van Den Haag stuiten de A. N. V. V. zelf bereid zijn van haar be perkte middelen nog iets af te staan voor een zoo belangrijk doel als het behoud van onze kaasmarkt als een bezienswaardigheid van nationale beteekenis. Begin September zal het dagelyksch be stuur der A. N. V. V. bijeenkomen. Wij hopen van harte dat deze voor Alkmaar zoo belangrijke kwestie de volle belang stelling van het hoofdbestuur zal mogen hebben en dat door den moreelen en financieelen steun van deze machtige or ganisatie het toekomstbeeld minder drei gend zal worden dan het zich thans laat aanzien. Een laatste poging om hulp te verkrijgen. Het bestuur van de Stichting „Fonds tot behoud der kaasmarkt" heeft rêeds in het voorjaar de aandacht van de Alg. Ver. voor Vreemdelingenverkeer op het dreigende gevaar gevestigd en het resultaat is ge weest, dat er op 24 Mei j.1. ten stadhuize een conferentie heeft plaats gehad tusschen het college van B. en W., het bestuur van de Stichting alsmede met de heeren Baron Doodelijk ongeval op staatsmijn Maurits. - Gistermiddag omstreeks is in de onder- grondsche werken van de staatmyn Maurits de 46-jarige locomotief-machinist A. A. Zonneveld uit Horn, tusschen een locomo tief en een mynwagen bekneld geraakt. De man bekwam dusdanige verwondingen, dat hij enkele uren later overleed. Het slacht offer was gehuwd en vader van vier kin deren. Aanvullingsbegrooting Zuiderzeefonds voor 1937. - Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begroo ting van het Zuiderzeefonds voor het dienst jaar 1937. Voorgesteld wordt de begrooting te verhoogen met f 95.000, welk bedrag is gedekt door een verhooging van de komsten. m- Tragische sterfgeval. - Gistermiddag is de 39-jarige losser Post bij het laden van een stoomtrawler in de Visschershaven te IJmui- den in het water gevallen en verdronken. De man laat een vrouw en twee kinderen achter, een van zeven jaar en een twee dagen oud kind, dat hy juist gistermorgen had aan gegeven. Remissier in vrijheid gesteld. De remissier, A. T., die indertijd voor de Hol landsche Escompto Bank heeft gewerkt en die Donderdag over de Belgische grens naar Nederland werd geleid, is door den rechter commissaris te Amsterdam na een uitvoerig verhoor op vrije voeten gesteld. De deputaties van Indische vorsten op audiëntie. - De minister van koloniën heeft gistermiddag de deputaties van den sultan van Jogjakarta en de afgevaardigden van den Mangkoe Nagoro en het hoofd van het Pakoe-Alamsche Huis te Jogjakarta, die gisteren te den Haag zyn aangekomen, in audiëntie ontvangen. Om half vyf heeft de minister van alge- meene zaken, dr. H. Colyn, de deputaties in audiëntie ontvangen. Hofberichten. - De koningin heeft gisternamiddag op het Huis ten Bosch ont vangen de hoofden van Missiën met hunne echtgenooten ter aanbieding van gelukwen- schen met het aanstaand regeeringsjubileum van Hare Majesteit. Ook de consul-generaal van Nicaragua bracht de gelukwenschen over van regeering en volk van Nicaragua en bood Hare Ma jesteit een geschenk aan. De gezant van Roemenië is gister door H.M. de koningin ontvangen ter overhandi ging van het ordeteeken en de halsketen van dg Ordg van Cajol I. *w n.y, •nauicu zaxxen 7165.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1