Het paardrijseizoen breekt aan! Weec&ecicht Jiackt&eticfUw derde blad. Herderlijk schrijven der Duitsche bisschoppen. De anti-christelijke actie. Incident aan de Duitsch-Tsjechische grens. Voortdurend besprekingen. De ongeregeldheden in Palestina. Opwinding te Jaffa. Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. Voor kleine tuinen. Van paarden en menschen bij het aas bestaat uit deeg, aardappel worm en dergelijke. In alle andere wate yenals daar b.v. zijn. alle polderslooten en vele veenplassen is een schriftelijke vergunning van den rechthebbende op het vischrecht vereischt. Dat is een door den eigenaar of pachter van het water onder teekend briefje, dat aan enkele wettelijke vereischten moet voldoen. Een vischacte is ook in dit niet-openbare water bij het gebruik van één gewonen hengel niet Denkt u er echter aan, dat uw hengel- recht in de wateren, genoemd in de arti kelen 577 en 57s van het Burgerlijk Wet boek, die hierboven voor de duidelijkheid „groote verkeerswegen te water" en „fort grachten" zijn genoemd, in het algemeen geen looprecht insluit. Het komt meerma jen voor, dat men vanaf den kant een openbaar water niet kan bevisschen, omdat het betreden van den oever verboden is, Een bootje zal dan meestal de oplossing zijn. De fiscus komt eerst op het hengeltoo- neel indien u wilt gaan sleephengelen, visschen met levend aas of peuren, dan wei hengelen met meer dan één gewonen hengel. Voor meer dan één gewonen hengel hebt u een hengelacte van 0.50 noodig, terwijl een sleephengel, een hengel, geaasd met visch en een peur gedekt moeten zijn door een kleine vischacte van 1. Met laatstgenoemde acte kunt u visschen met een van de drie opgesomde vischtuigen naar keuze. Maar vergeet u vooral niet, dat in alle gevallen, waar een acte vereischt is, tevens een schriftelijke vergunning van den rechthebbende op het vischrecht ver plicht is. U mag dus b.v. niet sleephengelen in het openbare water de Waal, indien slechts een kleine vischacte kunt toonen. Een vergunning van den pachter moet ook in uw bezit zijn en ook daarvoor zult moeten betalen. De beperking van het snoekvisschen in het openbare water, welke de Visschery- wet van 1931 bracht, zit dan ook niet zoo zeer in die acte van ƒ1.maar in de tevens verplichte vergunning, waarvoor de rechthebbende op het vischrecht als goed koopman en met de wet aan zijn zijde heel dikwijls een gulden per dag en soms nog wel meer vraagt. Het karperen. Keeren we nu terug naar ons onderwerp. We willen karper vangen en dan is wel de eerste vereischte, dat onze uitrusting bij zonder stevig is, want er is geen visch die sterker is dan onze inheemsche karper, ook wel boeren- of blauwe karper ge noemd. Amsterdammers noemen het dier steenkarper. En als ik u dit -.dvies gééf, dan is het uit bittere ervaring, uit eigen ondervinding van eenige jaren terug, toen ik door te zwakke spullen de kans op „de vangst van mijn leven" heb verspeeld. Het was 12 September 1936 dat ik dit avontuur beleefde. Over den weerstoestand vermelden mijn aanteekeningen: meest zwakke Zuid-Oostelijke wind, helder mooi weer, tamelijk warm. We vischten eerst op baars in den veenplas, die voor een deel met kroos bedekt was. Het beet niet hard en de vangst bestond 's middags om half zes nog maar uit een paar mooie baarzen. We gaven het baarzen er aan en op mijn voorstel zouden we nog een enkel uurtje gaan brasemen. De moeite om de baarsstokken voor brasemhengels te verwisselen, gaven we ons niet eens. Een brasemsim werd fluks aan den stijven baarshengel bevestigd en omdat we geen grondvoer bij ons hadden werden flinke moppen deeg aan de haken gedaan. Het duurde geen vijf minuten, of een prachtige voorn „meldde" zich bij mij. Een minuut later krijg ik weer beet, sla vast, maar moet al spoedig tot de ontdek king komen, dat mijn haak verdwenen is. „Je hebt veel te hard opgeslagen, je lijkt wel een beginneling", kreeg ik van mijn collega te hooren, die maar geen stootje zag. Een nieuwe sim had ook al geen lang leven, want ook hiervan was na enkele minuten de haak zoek, nadat ik andermaal had misgeslagen. Nog dachten we niet aan karper, maar ik uitte toch de meening een oogenblik een sterker ruk bij het aanslaan gevoeld te hebben. De voor het dunne silk veel te stijve hengel liet echter onzeker heid. Nu was mijn collega aan de beurt: bij hem verdween eerst een haak en toen een halve sim met onbekende bestemming. Ook hij kon niet zeggen, wat er eigenlijk aan de hand was. Nu was onze hoop nog gevestigd op de eenige zware sim, die ik by me had. Het was een palingsim van silk no. 7 met een flinken haak. Behoedzaam legde ik mijn hengel in de steunen en we gingen beiden wat naar achteren zitten om de situatie eens goed op te nemen. Wat we toen zagen, zal ik nooit vergeten. Het was alsof een vloot van onderzeeërs bezit van den plas kwam nemen. Al wat waterplant was, be woog jdreigende vinnen staken op tallooze plaatsen boven water uit. Het leek een sprookje. Maar twijfel was niet meer mo gelijk: een school groote karpers met goe den eetlust was in de onmiddellijke nabij- heid. Ieder oogenblik kon het nu gebeuren, de spanning was geweldig. Daar werd mijn pen uiterst behoedzaam een eindje ver plaatst, ik spring toe, sla vast en meteen buigt myn hengel bijna dubbel. Twee, mis schien drie seconden hield mijn snoer het uit voordat het brak en een groote wieling in het water de richting aangaf, waarin de onderzeeër vertrok. Hier was 'n reuzekar per, dat hadden we gemerkt! Laat ik U de rest van het drama maar kort vertellen. Een nieuw aangeknoopte haak onderging hetzelfde lot en bij den derden keer brak myn snoer by den hengeltop af, zoodat.^ zonder tuigen zaten en wel naar ^Cjü'er' nooit op uit zonder een werkelijk karpertuig bij U te steken, waarvan ik de samenstelling U d volgende maal zal be schrijven, is de moraal niet van eeri fa tje, maar van deze ware die zich heeft afgespeeld te Westbroek. ,3 (Nadruk verboden). KARBA. Gisterochtend is in alle katholieke kerken in Duitschland een herderlijke brief voorgelezen, die op de confe rentie der bisschoppen te Fulda op gesteld is. Na een opsomming te heb ben gegeven van alle aanvallen, waarvan de katholieke kerk en de katholieke godsdienst in het derde rijk doelwit zyn, besluit de brief met te eischen, dat deze strijd tegen het christendom een einde neemt. In den brief wordt verklaard, dat de aanvallen op de kerk vijandiger en hevi ger zyn dan ooit. De oogmerken, die met deze aanvallen worden nagestreefd, aldus gaat het schrijven voort, zijn de katholieke kerk te verdrukken, haar te verzwakken en het volk ervan af te keeren en vooral het christendom uit te roeien en een geloof ingang te doen vinden, dat niets gemeen heeft met het geloof aan God en het eeuwige leven. Duizenden katholieke staatsburgers vragen zich thans af, of, hoewel zij de na tionale gemeenschap erkennen en getrouw zijn aan den staat, zij nog burgers met gelijke rechten zijn". Met een toespeling op de jongste aanvallen op mgr. Sproll, den bisschop van Rothenburg, vervolgt de brief, dat men van een Duitsch bisschop durfde eischen, dat hij zijn bisdom verlaat. „Daar hij teruggekeerd was, hield men bijeen komsten tegen hem en werden daden van geweld gepleegd, die ongehoord laag wa ren. De Duitsche bisschoppen moeten duchten in de naaste toekomst te worden overgeleverd aan aldus stelselmatig opge hitste massa's. Men vreesde niet op een grievende wijze de erpsoonlijke eer van den paus aan te tasten. Wij, Duitsche bis schoppen, zullen onze pijen meer en meer aaneensluiten, getrouw geschaard rond dengene, die wegens onp lijdt. De Duitsche bisschoppen verdedigen zich tegen het verwijt, dat de nationaal- socialisten tot hen richten, dat zij zich zouden onttrekken aan de nationale ge meenschap, dat zij zich zelf buiten deze gemeenschap sluiten. Zij betoogen, dat zij haar ten volle erkennen, evenals den staat in zijn nieuwen vorm, maar voegen hier aan toe, dat zij nooit zullen toestemmen in het geweld aandoen aan hun geloofs overtuiging, aan beperkingen der rechten van de kerk of aanvallen op hun moed en karaktervastheid om een wit voetje te krijgen of eenvoudig geduld te worden". Kerken druk bezocht. Het nieuws van de voorlezing van dit document in de kerken verspreidde zich in de ochtenduren zeer snel en de laatste missen werden drukker bezocht dan ge woonlijk. De publicatie van den brief viel samen met den Zondag van de week voor de katholieke jeugd. Men merkte onder de geloovigen tal van jongelui op. De voorlezing van den brief werd te Berlijn aangehoord door een zeer aan dachtige menigte. Tijdens alle missen werd de brief voorgelezen, te twaalf uur door den bisschop van Berlijn, mgr. von Preysing, zelf. De kerkvervolging. In politieke kringen merk men op, dat na eenige maanden de organen der N. S. D. A. P. hun voorbehoud hebben laten varen en hun aanvallen tegen de kerk hebben vernieuwd. Een brochure, door de partij uitgege ven over de omgeving van den paus waarin er naar gestreefd wordt het Vati- caan in discrediet te brengen, door het voor te stellen als bondgenoot van joden, bolsjewieken, vrijmetselaars en demo craten, heeft in acht weken een oplage gehad van 300.000 exemplaren. De nationaal-socialistische bladen be ginnen zich weer met kerkelijke kwesties bezig te houden. Men heeft den indruk, dat 't bestand, dat na den Anschluss werd in acht genomen, in de hoop op een eventueele verzoening tusschen het derde rijk en de katholieke kerk door bemiddeling der Oostenrijksche bisschoppen, thans afgeloopen is. leedigingen" welke een Tsjechisch blad heeft geuit tegen het Duitsche leger. Hij verlangde bestraffing van de schuldigen en de garantie, dat dergelijke gebeurtenis sen zich niet zullen herhalen. Besprekingen van Runciman met Henlein. Gisteren hebben Henlein en Runciman op het kasteel Rothenhaus, de bezitting van prins van Hochenlohe, besprekingen gevoerd. Het onderhoud heeft een uur en een kwartier geduurd. Na afloop der bespreking heeft een der medewerkers van Runciman verklaard; „Runciman was gelukkig een langdurig onderhoud te kunnen hebben met Henlein. Tydens de bespreking werd besloten, dat zeer binnenkort een nieuwe conferentie zal worden gehouden, mogelijk reeds in den loop dezer week. De ontmoeting van vandaag is een goed voorteeken voor de komende besprekingen. Men kan zeggen, dat de atmosfeer wat verbeterd is en wij hopen, dat de spanning, welke de laatste week heeft gekenmerkt, zal verminderen, indien zekere voorwaarden vervuld zullen zijn". De Duitsche gemoederen wat gekalmeerd. De toestand wordt in welingelichte kringen te Berlijn bijzonder ernstig ge acht, daar men voelt, dat de openbare meening door de geïnspireerde Duitsche pers is opgezweept tot een hoogte, dat de verwachting werd gewekt, dat iets posi tiefs zou geschieden. De redevoering van Simon heeft de uit werking echter wat verzacht. STr^ftl Er heeft zich aan de Tsjechisch- Duitsche grens een nieuw incident voorgedaan, dat echter gelukkig, on danks de jongste spanningen, nog geen ernstige gevolgen heeft gehad. Gisteravond even na achten aldus Ceteka passeerde een Tsjecho-Slo- waaksche staatsburger van Duitsche nationaliteit, Seifert genaamd, nabij Hory Svati Kateriny de grens. Op Duitsch ge bied werd hy aangehouden door een agent van den dienst der financiën, wien hij zijn vrijgeleide toonde. Vervolgens toonde hij op verzoek van dezen agent zijn lidmaatschapskaart van de Henleinpartij. Hy verklaarde sigaretten bij zich te hebben, waarop de financiëele beambte zeide, dat hij 200 mark boete moest betalen. Terwijl hij naar het douanekantoor werd gebracht, wist Seifert te ontsnappen en Tsjecho-Slowaaksch grondgebied te bereiken. Bij zijn aankomst te Hory Scati verklaarde hij, dat de Duit sche beambte vier revolverschoten op hem had gelost, waarvan een hem in de zij raakte. Een Duitsch protest. De Duitsche gezant te Praag heeft Za terdag een mondeling protest ingediend bij de Tsjechische regeering tegen de „be- In den strijd tusschen Palestijnsche mili tairen en bandieten werden elf bandieten gedood. De bandieten vielen een door solda ten begeleid convooi aan ten noorden van Tulkarem. Men verwacht dat bijzondere maatregelen genomen zullen worden voor geheel Pales tina. Naar verluidt zyn de opstandelingen beter georganiseerd en gefinancierd. Hun nieuwe tactiek is plotseling optreden in plaats van aanvallen in massa, waardoor het geduld van de bevolking wordt uitgeput. Te Jaffa was de politie genoodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken, een Arabier werd gedood en zes gewond. In een Arabisch dorp is een joodsche po litieman vanuit een hinderlaag gedood. Te Jeruzalem is een Arabisch politieman ont voerd. De opwinding te Jaffa, veroorzaakt door den aanslag van gisteren, duurt voort. Het verkeer ligt stil. De menigte houdt betoo gingen en eenige agenten, die bedreigd wer den, moesten van de vuurwapenen gebruik maken, waarbij twee Arabieren gewond werden. Verscheidene joodsche winkels zijn geplunderd en in brand gestoken. Na 19 uur mag men zich «iet op straat begeven. Nasleep van het gebeurde in de gevan genis te Philadelphia. - De coroner, Charles H. Hersch, heeft medegedeeld, dat het on derzoek bewijsmateriaal had opgeleverd tegen minstens acht bewakers en hoogere beambten, die aansprakelijk gesteld kunnen worden voor den dood van vier gedetineer den in de gevangenis te Philadelphia. Meest zwakke later tot matig toenemende oostelijke tot noordelijke wind; betrokken tot zwaar of half bewolkt; aanvankelijk regen, later opklarend; aanvankelijk weinig verandering in temperatuur; later koeler. Later opklaring en koeler. Sinds Zaterdag heeft de luchtdrukverdee- ling zich geheel gewijzigd. De depressie in het oosten, die in centraal-Europa en daarna in Scandinavië zoo overvloedige regens ver oorzaakte, is thans verdwenen en opgelost in het groote vlakke gebied van lagen lucht druk over de Noorsche zee en het oostelijke deel der Poolzee. Inplaats daarvan kwam boven de Baltische staten een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling. Het machtige gebied van hoogen luchtdruk in het westen, reikt tot over Ierland en IJs land. Langs den oostrand beweegt zich een strooming van polaire lucht naar het zuiden en zuid-westen, die over de Golf van Bis- caye reeds in west-Frankrijk is doorgedron gen. In Engeland om het kanaal en west- Frankrijk vielen zware regens. In Frankrijk begon de luchtdruk gisteren regelmatig te dalen en over centraal-Europa vormde zich een uitgestrekte vlakke depressie. Over Duitschland beweegt zich een continentale luchtstroom naar het westen. Te Weenen viel bij onweer 47 m.m. regen. De Alpen toppen melden helder weer en wolkendek ken met boven-oppervlakte van 2000 meter hoogte. Het is te voorzien, dat het weer in onze omgeving betrokken tot zwaar be wolkt zal blijven, met nu en dan regen Opklaring is eerst later te wachten, als de wind tot noord gekomen is en in kracht gaat toenemen. Daarbij zal het zwoele weer overgaan in koeler weer. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 20.26 uur tot 5.36 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Zomertijd). Augustus. Hoog water. Laag water. Dat. v.m. n.m. v.m. n.m. 30 7.17 7.40 3.51 4.04 31 7.57 8.19 4.29 4.41 EEN BESCHEIDEN ORANJEKLANTJE. In deze dagen van feestvreugde viert oranje hoogtij, en zoo zien we ieder op zijn eigen wijze trachten een min of meer kost bare versiering in zijn tuin, huis of aan de gevel aan te brengen. En wie er in het voor jaar al aan gedacht heeft, zorgde tijdig voor het zaaien van Afrikanen en Goudsbloemen en het planten van Dahlia's en Montbretia's, die thans in volle fleur staan en hun Oranje gezindheid niet onder stoelen of banken steken. Niet iedereen schept echter behagen in een drukke feestversiering, meer dan eens wordt een meer bescheiden vorm gekozen om uiting te geven aan de liefde voor ons Vorstenhuis, en zoo ontdekken we hier en daar voor een venster de fijne oranje besjes van een Koraalmosje, Nertera depressa, een plantje met een zeer bescheiden voorkomen, dat echter door haar opvallende oranje vruchtjes groote sierwaarde bezit. Van deze vruchtentooi kunnen we van Augustus tot diep in de herfst genieten. Als het eenmaal afgeloopen is, nemen we het plantje uit de huiskamer weg en laten het in een koel vertrek overwinteren. Aangezien op een zonnig plekje de blade ren te hard gaan groeien en de vruchtjes dan verscholen blijven, kiezen we wel een licht, doch eenigszins beschaduwd hoekje voor haar uit, en we zijn voorzichtig met gieten, omdat de blaadjes maar al te gemak kelijk smetten. Beter is het daarom, op het schoteltje water te geven, terwijl we van de bloemenspuit slechts een zeer matig gebruik maken en tijdens den bloeitijd in Maart en April laten we het sproeien geheel achter wege. Anders zou er groote kans bestaan dat de vruchtvorming niet plaats zou hebben, waar het ons toch om te doen is, want de bloempjes zyn slechts onaanzienlijk en groenachtig van kleur. Het mooiste worden de planten als we ze in platte schalen kweeken, met op den bodem een aantal potscherven voor drainage en in een mengsel van zandige veenaarde. Het scheuren kan zoo noodig in September of October geschieden alsook in het voorjaar na de winterrust. Dat de plantjes ook buiten kunnen groeien, mag als minder bekend worden beschouwd, doch voor een beschaduwd plekje in den rotstuin zijn ze ideaal, al sterven ze dan 's winters af. Door ze flink met turfmolm te dekken kan het hart van de planten gemak kelijk in leven blijven, en dit loopt in het voorjaar dan weer spoedig uit, zoodat we werkelijk van blijvende plantjes mogen spreken. A. C. MULLER-IDZERDA. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 29 Aug. 1938. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 2 Paarden, prijs niet geno teerd; 111 Vette koeien 175285, handel matig; 38 Kalveren: vette 60, per K.G. 80 cent en gras 2850; 47 Nuchtere kalve ren slacht) 920; 31 Vette schapen 21 24; 277 Vette varkens 5356 cent per K.G. Handel matig. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 29 Aug. 1938. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij zen als volgt: Muizen 33.40; Noordholl. eigenh. 2.80f 3.20, blauwe eigenh. f 2.80 3.20 en bonte eigenh. 2.903.30; An dijker blauwe 33.40 en bonte 3.20 3.40; Duinzandaardappelen 44.40; Drentsche zandaerdappelen 3.253.50; Anna Paulowna zandaardappelen 3.75 4; Zeeuwsche: bintjes 2.903.20, bonte en blauwe 3.604, eigenheimers 2.90 3.20, blauwe eigenheimers 33.60, bonte eigenheimers f 3.203.60 en poters 33.20. Alles per 100 K.G. Aanvoer 156000 K.G. DE AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 29 Aug. 1938. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 479 Vette koeien, le kw. 74—78 cent, 2e kw. 6272 cent, 3e kw. 50 60 cent per K.G. slachtgew.; 24 Stieren 54 60 cent per K.G. slachtgew.; 78 Melk- en kalfkoeien 200270; 85 Vette kalveren, 2e kw. 5460 cent en 3e kw. 4252 ct. per K.G. levendgew.; 74 Nuchtere kalveren 8 -ƒ 13; 1040 Schapen en Lammeren, resp. 2025 en 1417; Vleeschvarkens, wegende van 90-10 K.G. 6768 ct, zvare varkens 6566 cent en vette varkens 8364 cent per K.G. slachtgewicht. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Aug. 1938. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 7300 K.G. Roode kool 2.10—2.90; 6800 K.G. Gele kool 1.703.10, grove uien 3.203.30, drielingen 2.202.50, nep 5.50—6; 1340 K.G. Bieten 2.30—2.90; 1100 stuks Bloemkool 20.4024.40 2e s. 7.90—12.80; 1400 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 2.90, Eigenheimers 2.502.90, Blauwe Eigenheimers 2.60 2.90; 33000 K.G. Vroege witte kool 1.50 1.80; 350 K.G. Slaboonen 18.70 21.90. NOORDSCHARWOUDE, 29 Aug. 1938. (Noordermarktbond). 1000 K.G. Uien 2.50 2.90, drieling uien 2.50—2.70, nep 5.70—6.10; 100 K.G. Bieten 2; 6600 K.G. Aardappelen: Bonken 2.30, Schotsche muizen 2.50; Drieling muis 1.60; Blauwe Eigenheimers 2.402.70; 7000 K.G. Vroege witte kool 1.70; 1460 K.G. Slaboo nen 17.90—23; 1500 K.G. Zilvernep 4.40 DIME. Misschien moet je zelf een paardi hebben, waarvan je heel veel houdt dit laatste is de voornaamste factor in de voorwaarde om volkomen te kunnen beseffen en waardeeren, wat het zeggen wil, als iemand anders je op héar paard wil laten ryden. Het geeft me nog altijd min of meer do sensatie als wanneer in myn bakvischtijd een familielid me toestond als een gunst, die je niet moest onderschatten - om op de baby te passen. Dat geldt voor vrijwel ieder paard, maar dat geldt zeer het bijzonder voor Dime. Het mooie, schijnbaar fragiele vosje, met de sierlijke, nerveuse beenen, het fijne hoofdje en het slanke lijf doet je denken aan een paardje uit een Fransehe porce- leinfabriek, zoo teer en subtiel zjjini alle lijnen getrokken, zoo zuiver harmonisch is de vorm geboetseerd. Dime is a thing of beauty, dat goed is te bezitten. En behalve een kleine schoonheid is hij ook een paard met een meer dan gewoon lieftallig karak ter. Hij heeft den blik van een aanhalig kind en de maniertjes er van, hij is van een goedheid en vertrouwen, waaruit dui delijk te zien is hoe veel zijn vrouw van hem houdt. Je kunt hem haast niet anders naderen dan met een gevoel van verteede- ring, met den oprechten wensch om hem iets prettigs aan te doen. Je neemt de teu gels op met hetzelfde gevoel, waarmee je een kinderhandje in je eigen hand sluit en zegt: Kom mee, ik weet een aardig spel letje. Met denzelfden blik van vertrouwen, met dezelfde overgave van zyn kinderlijk gemoed volgt Dime je dan ook op het pad. Hij toont zich het vriendelijkste, het volg zaamste, gehoorzaamste en best gehu meurde paard, dat iemand zich zou kun nen wenschen. Alleen als zich ongewone dingen op zijn weg bevinden, heeft hy even neiging zich terug te houden, maar als je hem geruststelt en aanmaant om maar gewoon door te loopen, dan wil hij best gelooven wat je zegt en overtuigd worden, dat het geen obstakels zyn die zijn leven bedreigen. ehalve laatst, toen hij vlak bij huis stuitte op een troepje mili tairen met een machinegeweer of iets anders, dat even moorddadig is die zich in het kreupelhout verscholen hadden. Toen heb ik hem niet kunnen doen begrij pen, dat het maar voor de grap was en dat er geen levensgevaar bestond. De manier, waarop hij met zijn hoofd draaide, toen hij tenslotte gehoorzaamde, zei duidelijker dan woorden hadden kunnen doen: Jij beweert nu wel, dat het geen doodelyke ernst is. maar dat kan je niet weten. Ze hébben me nog wel nooit dood geschoten, maar er is geen reden waarom ze het dan nu niet zouden doen. Je zult het zién, het loopt nooit goed af. Natuurlijk liep het wél goed af en dat scheen hem te verwonderen. Maar hy ge looft me nu tenminste, als ik zoo iets be weer. Hij is gewend, dat er met hem ge praat 'ordt en ik ben gewend te praten, dus wat dat betreft verstaan we elkaar ook goed. Hij vindt het heel gewoon, als ik on derweg een oratie tegen hem houd en be grijpt het onmiddellijk als die besloten wordt met een - En nu zou je zeker wel graag wat lekkers willen hebben. Dan is er het gespannen luisteren naar je woorden, waarvan hy wel eenige Klan ken zal kennen en verstaan je kimt het dadelijk weten, als een paaard aan conver satie onderweg gewend is by het woord lekkers" komt er iets afwachtends en ge spannens in de houding van zyn hoofd, op het moment, dat je hand naar den zak gaat staat hij stil en buigt hoofd en hals naar je toe om voorzichtig de lekkernij uit je hand aan te nemen. Soms raken de satijnzachte lippen daarbij even je vingers als een soort dankbetuiging. Daarna draagt hij je weer in zijn ruimen rustigen draf of zijn wiegenden galop, met soms even een snel, wantrouwend wegkijken, als een eekhoorn langs een boomstam omhoog schiet of een konijn dwars over het pad rent, zoodat het ritselt in de heidestruiken langs den rand. Onwillekeurig heb je neiging verklein woorden te gebruiken, als je tegeni of over hem praat, omdat hij zoo lief is en zoo frêle lijkt. Met dat al heb ik nog nooit gehoord, dat hij staakte voor een opgave, die hem gesteld werd, omciat ze hem te moeilijk of te zwaar leek. Dime is een paard om van te houden en een, wiens fijne beentjes sterk genoeg zijn om de weelde te dragen van een beetje vertroeteld te worden. Een echt damespaardje in den alleibesten zin. TREXIE. Laat U inschrijven voor de gezellige clublesseu in de Kennemer Manege, Heiloo. TeL 2578. 8.50, drieling 3.90—4.60; 44600 kg* Pootaardappelen: A 2835 f 4.80f 4.90 en 35—55 4.20—4.40; b 4.70 en c f 4. WARMENHUIZEN, 27 Aug. 1938. 3c sche muizen 2.40, Bintjes f 2 Eigenheimers 2.40—3; Sny boonen 111.1$ Gele nep 5.60—6.20; Uien 2.703, drielingen f 2.202.70, grove t 3.30; Zil vernep 99.90, drielingen 3.504.40y uien 1.101.30; Roode kool 1.603) Gele kool 2; Witte kool 1.60f 1.70; SA* boonen 17.1022.70; Bieten 2.60. Aanvoer: 67500 K.G. Aardappelen; K.G. Gele nep; 11500 KG. Uien; 2450 Zilveruien; 11700 K.G. Roode kool; 600 Gele kool; 3200 K.G. Witte kool; 30 Snyboonen; 2200 K.G. Slaboonem 676 Bieten. PURMEREND, VI Aug. 1938. „Aföïagver. Beemster, Purmerend en Omstr." Augurken. Grof Grof I 10.20, II f 9; Klein Grof I 9.60, II 7.80; Basterd I 8.80, II f 6.60; Stek 4.40, Fijn Stek 6 en Bommen f 5.20. Per 100 K.G. Getal zakken 4400. IchoV 2.30. "1

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1