Vraag en aanbod SAMBO DE OLIFANT X A DC BAAS Provinciaal Tlieuws Vi HIJ HEEFT HET LAND AAN REGEN Glimlachje Denkt U er aan Uw voor Zaterdag op te geven HEILOO STOMPETOREN SCHOORL 3 TEXEL 3 TWEEDE BLAD. DE FEESTELIJKHEDEN TE DEN HAAG. Schitterende optocht. Gisteren heeft Nederland een dubbel feest gevierd. Niet alleen immers, dat de koningin haar 58sten verjaardag vierde bovendien was het gisteren precies 40 jaar geleden, dat zij de re geering uit de handen van haar moe der-regentes overnam. Den Haag vierde feest. Zoo gezegd: heel Nederland vierde feest. Te Den Haag, waar de jubileerende konin gin zelf verbleef, bereikte de feestviering haar hoogtepunt met de groote optocht, die des middags plaats vond en waaraan groe pen uit alle deelen van Nederland en ook uit Nederlandsch Oost- en West-Indië. Een zeèr fraaie wagen, voorstellende de Haagsche stedemaagd opende de groote rij Hierop volgden, met telkens muziekcorpsen en groepen van loopende deelnemers praalwagens. De tweede afdeelng, die hierop volgde, werd gevormd door de leden van de prince- vlag, dragende de wapens van de verschil lende Oranjevorsten en vorstinnen in ver leden, heden en toekomst, geflankeerd door twee pages ieder en gevolgd door leden der vereeniging met vlaggen. Daarna ging het weer verder met een groot aantal praalwagens van verscheidene vereenigingen. Hierop volgde de Indische afdeeling, die wel het hoogtepunt in den stoet vormde. Ruim 900 personen namen hieraan deel, bij na alle gekleed in inheemsche costuums Voorafgegaan door praalwagens voorstel lend de rijkseenheid, Neptunus en de ver binding tusschen moederland en overzee- sche gewesten, volgde een kleurrijke stoet, waarin wapens met symbolen van de lucht- verbinding, radio, posterijen, enz. Voorts een afdeeling welke het oude In dische leger en de marine voorstelde. De verschillende inheemsche costuums, de prachtige wagen met de ceremonieels danseressen, en zoovele anderen, ontlokten telkens uitroepen van bewondering. Ooi een fraaie wagen van de vreemde ooster lingen verdient vermelding. Nadat nog de verschillende bevolkings groepen van Oost- en West-Indië hadden gedefileerd, waarbij ook diverse Indische producten werden meegedragen, sloot dB.e afdeeling met een praalwagen van de Ko- kinklijke Petroleum Mij., in beeld brengend de aardolie-industrie Het voorbijtrekken van den stoet duurde ongeveer veertig minuten. De koningin zeide tot generaal Wagner, dat. zij die onder den indruk was van het geen zij gezien had. „Ik ben er stil van", zeide ze letterlijk. De koningin verzocht generaal Wagner aan de verschillende ver eenigingen, die aan de optocht hebben medegeholpen, haar bijzonderen dank over te brengen. Onder daverende toejuichingen vertrok de koningin met prinses Juliana en prins Bernhard naar den Ruigenhoek. Eere-avond in het gebouw van Kunsten en .Wetenschappen. Ter gelegenheid van haar veertigjarige regeèring heeft het gemeentebestuur van 's-Gravenhage een eere-avond aan de koningin aangeboden in het gebouw voor kunsten en wetenschappen. Precies te acht uur nam de voorstelling een aanvang. Het symphonie-orkest van de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van kapitein Dr. C. L. Walther Boer speelde de Ouverture Egmond van L. von Beet hoven. Onmiddellijk daarna begon de voor stelling van „1813", een tooneelspel in vier bedrijven door Bets RanucciBeekman en Johan de Meester, dat leden van het gezel schap „Het Residentietooneel" opvoerden. Na het eerste bedrijf, te tien minuten over negen betraden de koningin, prinses Juliana en prins Bernhard de hofloge. Na afloop van den ^re-avond hebben prinses Juliana en prins Bernhard een rij toer door de verlichte stad gemaakt. zondheid bepaald, dat alle feestelijkheden, die ter gelegenheid van het 40-jarig regec- ringsjubileum van H.M. de Koningin te Bos koop zouden worden gehouden, tot een nader te bepalen tijdstip zijn uitgesteld, zulks in verband met de voorgekomen gevallen van kinderverlamming. Hoewel te Boskoop sedert verleden week geen nieuwe gevallen van kinderverlamming zijn geconstateerd, blijven de autoriteiten voorshands van meening, dat voorloopig ver zamelingen van kinderen zooveel mogelijk dienen te worden vermeden. Ook de scholen zullen vermoedelijk na 3 September a.s. ge sloten blijven. NEDERLANDSCHE VERDRAGEN GEREGISTREERD. Overeenkomsten met België ep Denemarken. Onder de verdragen en internationale overeenkomsten, die gedurende Augustus geregistreerd zijn door het secretariaat van den volkenbond bevindt zich o.m, de con ventie tusschen Nederland en België betref fende belastingen op motorrijtuigen onder teekend in Brussel den 30sten April j.1. en aan het secretariaat ter registratie toege zonden door Nederland. Voorts is door het secretariaat geregistreerd een aantal tus schen Denemarken en Nederland uitgewis selde nota's, die tezamen een accoord vor men betreffende wederzijdsche vrijstelling van inkomstenbelasting op zekere winsten, voortvloeiende uit het luchtvaartverkeer. Deze nota's waren gedateerd Kopenhagen 15 December 1937 en 24 Maart 1938. Ook deze nota's zijn door de Nederlandsche re geering ter registratie aangeboden. KINDERVERLAMMING TE GRONINGEN. Vier gevallen. Te Groningen hééft zich bij een meisje een geval van kinderverlamming voorge daan. Het patientje is naar de barak van het Academisch ziekenhuis overgebracht. Volgens den inspecteur van de Volksge zondheid, dr. P. Muntendam, staat het geval op zichzelf. Dit bleek echter niet juist, aan gezien de kinderverlamming in het Noorden zich inmiddels heeft uitgebreid. Thans zijn I vinden moeilijkheden, wanneer de vonken DE BEWONERS WAREN AFWEZIG... ....en de dieven sloegen hun slag. Een familie, die de belétage op de Prinsengracht 104 te Amsterdam bewoont, vertoeft met vacantie in de provincie Gel derland, en heeft een vertrouwensman de huissleutel ter hand gesteld, die regelmatig de woning inspecteert. Gisteren ontdekte hij, dat de huisdeur aanstond en dat het slot was afgebroken. De man deed van zijn bevinding aangifte bij de politie en deelde mede, dat voor zoover hij het kon beoor- deelen, tafelzilver en het radiotoestel waren verdwenen. De politie heeft de familie gewaarschuwd, die heden voor een onderzoek in haar wo ning terugkeert. HET 40-JARIG REGEERIN'GSJUBILEUM. De Britsche pers aan het woord. Met groote vreugde, aldus schrijft de Daily Telegraph and Morningpost in een hoofdartikel, sluit de Britsche natie zich aan bij de gelukwenschen der wereld aan ko ningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar verjaardag. Koningin Wilhelmina, zoo vervolgt het blad, heeft altijd een speciale plaats inge nomen in de achting van het volk dezer eilanden, wellicht in verband met de over eenkomst van haar positje en ervaringen met die van koningin Victoria. Beide ko ninginnen bestegen den troon als jonge meisjes van 18 jaar, beiden kozen Duitsche prinsen tot haar gemaal, en beiden werden op niet zeer ouden leeftijd weduwe. In andere opzichten vertoonen de beide reegeringen weinig overeenkomst. Het Vic- toriaansche tijdperk was er een van voort durende crisis, in eigen land zoowel als in het buitenland. De regeering van koningin Wilhelmina is meer begunstigd. Angstige tijden heeft haar land meegemaakt, want zelfs de meest vredelievende naties onder vier nieuwe gevallen bij personen tusschen 27 en 28 jaar geconstateerd en wel drie in de stad Groningen en één in Oldehove. Allen zijn in de barakken van het Acade misch ziekenhuis opgenomen. De burgemeester van Boskoop heeft op advies van den inspecteur van de Volksge- „U moet weten, juffrouw, dat ik niet tot die chefs behoor, die met hun privé-secretaresse op schoot zitten". opspatten, doch geen oorlogen hebben den vrede van Nederland verstoord, hoe hun invloed van buitenaf ook zijn bloei heeft belemmerd. Het heeft integendeel de con solidatie kunnen aanschouwen van een overzeesch rijk, dat slechts kleiner is dan dat van Engeland en Frankrijk, en het heeft zijn positie als één der groote scheepvaart en handelsnaties ter wereld gehandhaafd. Slechts eenmaal heeft binnenlandsche on rust den troon bedreigd, en deze dreiging werd met één slag teniet gedaan door de kalmte en moed van de koningin zelf Het is niet te verwonderen, dat Hare Majesteit die in dit opzicht weer op koningin Vic toria lijkt zoo zeer de diepe achting en liefde van haar onderdanen verworven en genoten heeft. Kind uit het raam gevallen. - Gister morgen is in de Corn. Trooststraat te Am sterdam een tweejarig meisje uit het raam van de tweede verdieping gevallen. Het kind liep ernstige verwondingen op en is door den G.G.O. naar het O.l.v. gasthuis vervoerd. Alléén 2de handsch goederen. 35 ct. p. 5 regels, uitsluitend contant. Feestprogramma. Na veel en langdurig vergaderen is het bestuur van den Oranjebond er in geslaagd een behoorlijk en smaakvol program te ont werpen voor de a.s. feesten voor een drietal dagen, n.1. 5, 6 en 7 September. Maandag 5 September wordt begonnen met een wydingsdienst in de Ned. herv. kerk, voorganger ds. H. W. Bloemhoff. Des avonds half negen wordt door alle buurt- vereenigingen ook door het gemeentebestuur de verlichting ontstoken en verder is er mu zikale rondgang bij fakkellicht. Dinsdag 6 Sept., 's morgens 7 uur, is er een plechtig gezongen H. Mis in de r.k. kerk met Te Deum om God dank te zeggen voor de zegenrijke regeering van H.M. de konin- ging. Om 8 uur klokgelui van beide kerken. Om 9.15 uur wordt door de Heilooër koren gezamenlijk een aubade gebracht aan het gemeentebestuur. Daarna wordt officieel door den burge meester de gemeentevlag en een schild uit gereikt om dien dag er mee in Amsterdam te defileeren. Om 10.15 uur wordt er ringrij- derij gehouden in het Nieuwe Tuindorp. Om 2 uur heeft de optocht plaats. Hoewel we met de nummers en samenstelling bekend zijn, meenen we deze verrassing waarmede Heiloo voor den dag komt, niet te moeten melden. Alleen zij medegedeeld, dat wat men naar voren brengt, er mag zijn. Om 4 uur hebben kinderspelen plaats en wedstrij den voor personen boven de 18 jaar, o.m. ringrijden. 's Avonds 8.30 uur herhaling van den op tocht bij fakkellicht. Om 10 uur en 10.30 uur prijsuitreiking in De Rustende Jager. Woensdag 7 September om 10 uur optocht der schoolkinderen. Om 11.30 uur vlie gerwedstrijd. Om 2 uur, 3.30 en 5 uur is er een filmvoorstelling in de Rustende Jager. 's Avonds 7 uur koorzang van het herv. kerkkoor, r.k. kerkkoor en r.k. mannenkoor en chr. gemengd koor Sursum Corda in de Muzieknis (althans dat is de opzet om het daar te houden). Om 9 uur is er een film voorstelling, toegankelijk voor genoodigden en leden van de Oranje-vereeniging en hun ne huisgenooten. Om 10 uur optreden van een humorist en gezellig samenzijn. Hoewel de etalagewedstrijd (door den opengebroken weg) niet kan doorgaan, heb ben de winkeliers rondom de Witte kerk be sloten om een étalagewedstri. i te houden. Heiloo heeft een goed programma voor de feestdagen. Aan de voorbereiding wordt door het G.E.B. en buurtvereenigingen druk gewerkt. B. en W. hebben het G.E.B. voor de verlichting van het raadhuis en gazon met vijver de vrije hand gelaten en aan den directeur van het G.E.B. en zijn staf is het toevertrouwd om een juweeltje van een ver lichting te maken. Tuindorp maakt weer wat aparts en ook dien bewoners is het best toe vertrouwd. Verschillende winkeliers zijn nu reeds bezig om hun winkels en etalages in het teeken van „Oranje" te doen uitkomen. Buurtcommissies doen heel geheimzinnig en vertellen zoo weinig mogelijk om elkander den loef af te steken. Het staat vast, dat Heiloo in de komende dagen goed voor den dag zal komen en met opgewektheid het jubileum van onze Landsvrouwe zal vieren. De Rijksstraatweg. We moeten, toch weer eens de aandacht vestigen op den chaos aan den Rijksstraat weg. Hoewel men vanaf het raadhuis tot den Stationsweg bezig is met een 2-tal walsen den weg in orde te maken en het werk ook vrij goed opschiet, schijnt het, dat men het er op aanstuurt om het gedeelte van het raadhuis tot de Kerkelaan nog onbegaan baarder te maken dan het reeds is. Dat er geen ongelukken gebeuren, vooral in de avonduren, is te verwonderen en dag in dag 3, turn d, en steenen vliegen overal neen voorbij gaat en voor fietsers is het onbegaa baar. Hoe lang duur het nog. Zeker aarheT^aan de band^ doch hetcg.at tergend langzaam en het heeft dat het nog dagen zal duren voor m andering krijgt. De oud-burgemeester bij de schoolkinderen. Dinsdagmiddag bracht onze oud-burge meester, de heer Huyser van Reenen, een afscheidsbezoek aan de schoolkinderen in ae klassen. Met eenige vriendelijke woorden vermaan de hij de leerlingen hun best te doen en wees hen op hun verantwoordelijkheid, hun mooie nieuwe schoolgebouw in eere te houden. Persoonlijk reikte hij hun een tractatie toe, waarna de oudste klassen eenige liedjes voor hem zongen. De heer Langhorst verzekerde den schei denden burgemeester, dat hij bij de jeugd niet vergeten zou worden, temeer, daar de nieuwe school, welke aan alle eischen vol doet, en weldadig op de kinderziel werkt, on der zijn beheer is tot stand gekomen. Met een driewerf hoera, werd dit gezellige half uurtje besloten. Neerlandia heeft bezoek gekregen. Het bestuur van de zuivelfabriek Neer landia vatte het plan op, om dezen zomer de melkleveranciers eens de gelegenheid te geven, de groote fabriek te bezichtigen. Het zal voor den directeur, den heer H. Dave- laar, die het plan geheel heeft uitgewerkt, zeker een groote voldoening zijn, dat, nu dé laatste groep afscheid heeft genomen, alles zoo goed geslaagd is. Twaalf malen zond men groote autobussen uit om de deelnemers aan de excursie op te halen, even zoovele malen werden zij door den assistent, den heer Schaap, in de fabriek rondgeleid, om daarna- gezellig om de beurt in de café's Kamsteeg en Renses, onder het gebruik van verschil lende tractaties, de opgedane kennis te be spreken. De laatste groep deelnemers kwam gister morgen uit Schoorl. Het waren de leveran ciers van de verbrande fabriek „De Goede Verwachting" uit die plaats, wier melk tij delijk in Neerlandia was verwerkt. In café Renses werden zij verwelkomd door den voorzitter van Neerlandia, den heer W. Groot, die een kort overzicht gaf van de op komst en bloei van de „Neerlandia". waar men in het 21-jarig bestaan van 4 tot 17i£ millioen K.G. melk was gekomen. Het woord was daarna aan den voorzitter van de Schoorlsche fabriek, den heer Duin, die zijn groote voldoening uitsprak over de inrichting van „Neerlandia" en dankte voor de prettige ontvangst den excursisten bereid. De heer Davelaar beantwoordde zeer uit voerig eenige vragen van één der aanwezi gen. ..Neerlandia" heeft twaalf weken in het middelpunt der belangstelling van zeer vele leveranciers gestaan en zeer zeker, de ban den tusschen de belanghebbenden versterkt. Rijker aan kennis gingen de bezoekers huis waarts, met de zekerheid, dat hun belangen in goede handen zijn. Autotocht ouden van dagen. Het was Woensdag weer de jaarlijksche feestdag voor de ouden van dagen in deze gemeente. Dank zij de groote offervaardigheid van de ingezetenen, was de commissie, die onder leiding van den heer Tromp zich met de organisatie van de autotochten belast had. weer in staat voor dit jaar een mooi en voor de deelnemers bijzonder programma samen te stellen. Het was Woensdagmorgen voor de deel neemsters en, deelnemers er waren er dit jaar ruim 70 reeds vroeg dag, want om half acht werden tij reeds door bussen en auto's afgehaald, en naar de verzamel plaats het Raadhuisplein gevoerd. Hier was het reeds vroeg een gezellige drukte, want velen komen telkenjare de ouden van dagen, doch jongen van geest, uitgeleide doen. De mannen ontvangen hier hun dagrant soen sigaren en de vrouwen het gebruike lijke zakje met den smakeliiken inhoud. Nadat de auto's en bussan van vroolijk wapperende vlaggetjes zij» voorzien, werd te ruim 8 uur het „bevel' instappen ge geven en namen allen dr hun toegewezen plaatsen in. Hartelijk toegewuifd1 door de achter blijvende belangstellendn vertrok de stoet omstreeks half negei in de richting Alkmaar. Hiervandaan werd g'eden naar Hoorn, waar gelegenheid weregegeven tot het nut tigen van eenige verf»schingen. Van Hoorn werd n»r Medemblik ge reden en een bezoek (bracht aan het mooi gerestaureerde kasteel,Radboud". En van hieruit wei het nieuwe land de Wieringermeer -getrokken. Het was niet te vwonderen, dat deel neemsters en deelneirs, wier werkzaam heden meerendeels qhet land hadden ge legen, vol bewonder! waren voor hetgeen hier was verricht! In Slootdorp wergepauzeerd om den Inwendigen mensch versterken en hier vond de heer Tromplegenheid namens de commissie de dt-elners te verwelkomen en hen een prettigidag toe te wenschen, tevens bracht spr. nk aan de burgers van Schoorl voor h groote offervaardig heid, waardoor duiden van dagen in staat waren gesteleen mooien tocht te maken. Van Slootdorp g het vla den Oever, waar de groote slherken werden bezich tigd, naar den Hef- Hier in onze finehaven konden de deelnemers van ii de jongste aanwinst van de Koninklij Marine aanschouwen. H.M. Flottieljelei Tromp, waarvoor zij allen groote bewering hadden. In het badhotg Hulsduinen werd de deelneemsters egelnemers een warme maaltijd aangel constateeren, d smaak werd gei Hier bracht de commissie zij heeft verrii den tocht te vi mens zijne ech ster, mej. IJ lepeltje en dei die, naar wij konden lallen met zeer veel [d. lemeester van Schoorl voor het vele werk, dat het welslagen van teren en bood, mede na- de oudste deelneem- een zilveren thee- Isten deelnemer T. Stam aantrekkelijk een aschbak ai De heer T rei dankte den burgemeester voor zijn har#<e woorden en deelde mede, dat hei het voornemen der com missie lag, op Augustus namens de ouden van dagen m»en vroolljken marsch ont- een telegrafist gelukwensch te zenden. Te ruim hieven werd naar Schoorl afgereisd. wJin de „Rustende Jager" het fanfarecorps *e Vriendschap" de ouden van dagen neen vroolijke marsch ont ving, hier bgn zij nog geruimen tijd gr zellig bijeedruk besprekende den wel geslaagden !ht. Schapenfokveed*| De jdijksche Schapenfokveedag ij dit jaar tden Burg gehouden worden 0 Maandag September 1938. 60-jarige echtvereenigia Het rftpaar H. Nieuwenhuizen-Trijnj Lcmstra Den Burg zal op 5 September q zijn 60-jige echtvereeniging herdenken. 127. Terwijl Flip zo hongerig zat toe te zien, was de P?,n ?r Kr,°P U'tgegaan om blJ de roofvogel de muts van lip te halen Hij zag, dat de muts onder zijn stevige f - f°f* ^waakt werd. „Goedendag, koning der lucht zei de Toekan en bedacht een list. Wat zit U hier eenzaam". „Ik moet op dit akelige ding passen" mLl%reÏÏd"8elLba0a°tS' ".Dagenla,ng heb ik «een behoorlijk men" ImL' t TJ ÜW plaats een Paar uur inne- werkêlijk voor' En--- de list lukte 128. Zodra de grote vogel uit het gezicht verdwen* was, nam Toaan de muts op en vloog er mee weg. „Wt zal dat jongeije blij zijn", dacht hij tevreden. „Laat 1 nu oppassen, dat ik het ding niet meer kwijt raak'. Angstig keek hij rond of de vogel hem zag vluchten mt de muts. Maar dat ging goed. J

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6