Vraag enAanbod Ivorol - Oranje - Blanje - Bleu Het oude en het nieuwe Soerabaia. -* binnenland Het Kartinifonds 25 jaar. Branden. Kapitale boerderij afgebrand. Schuren met hooi eveneens verloren. Duitscher vluchtte uit zijn land. Te Blijham aangehouden. GEMENGD NIEUWS. Airconditioning. Glimlachje Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Er wordt geld verdiend, maar er moet hard gewerkt worden. 7.iin de kleuren van de verpakking. Haal dit echt Nederlandsche kind Uw huis binnen e„ het zal 's morgens en 's avonds op koninklijke wjjzo i w i"""'1 taillie" verzorgen TWEEDE BLAD. Gisteren was het 25 jaar geleden dat op de statuten van de vereen iging «Kartinifonds" koninklijke goedkeuring Werd verkregen. De vergadering, waarin werd beslo ten tot oprichting, was reeds op 13 Juni van dat jaar gehouden, een besluit, dat wel vérstrekkende en heilzame gevolgen heeft gehad voor de ontwikkeling van de Inheemsche vrouw in Nederlandsch- Oost-Indië". Den naam dankt het Fonds aan Raden Ad- jeng Kartini, een dochter van den vroegeren regent van Japara. Zij bezocht de Europeesche scholen, leerde daar Nederlandsch, dat zij zeer goed sprak en schreef. Volgens Javaansch gebruik in dien tijd, verliet zij de school op 12-jarigen leeftijd, doch de arang naar ontwikkeling bleef bestaan en ook na haar schooltijd werkte zij ijverig door. Tenslotte kwam zij tot de oprichting van een schooltje voor kleine meisjes, hetgeen voortsproot uit haar verlangen zich nuttig te maken voor haar volk, speciaal voor het vrouwelijk deel hiervan. Van 1900 tot 1904 richtte zij vele brieven tot haar Europeesche vriendinnen, en deze brieven zijn het, die de oorzaak zijn geweest van de oprichting van het Kartinifonds. Deze brieven een deel werd gepubli ceerd waren een weerspiegeling van haar gedachten en niet alleen wekten zij diepe bewondering, maar vooral ook een levendige belangstelling voor de ontwikkeling van Inheemsche meisjes in Nederlandsch-Indië". Het doel van de vereeniging, officieel om schreven als: de bevordering van het tot stand komen en in stand houden van een of meer scholen in Ned.-Indië ten behoeve van meisjes, behoorende tot de Inlandsche be volking, is wel ten volle bereikt, wanneer men bedenkt dat sedert de opening van de eerste Kartinischool, die te Semarang in 1913, dergelijke scholen werden opgericht te Batavia, Buitenzorg, Madioen, Malang, Pekalongan en Cheribon. Voorts werden door de Kartini-vereenigingen te Batavia en Buitenzorg Inlandsche meisjesscholen twee de klasse opgericht. Omtrent ae uitbreiding van het onderwijs aan Inheemsche meisjes, gedurende de afge- loopen 40 jaren, nog het volgende: in 1897 waren op de gouvernements-2de klasse- scholen (5-jar. scholen met Inlandsche taal als voertaal) van Java en Madoera 713 In heemsche meisjes en in 1898 op alle parti culiere scholen in Indië tezamen 2891 meis jes, terwijl in dat jaar de gouvernements lste klasse scholen (Europeesche lagere scholen) op Java tezamen slechts 11 In heemsche meisjes als leerlingen telden. Voor 1933/1934 kunnen daarentegen de volgende cijfers worden gegeven voor de meisjesleerlingen die deze scholen volgden: Inlandsch onderwijs (Dessascholen, ver- volgscholen en 2e klasse-scholen, alle met een Inlandsche voertaal) 456.809. Westersch lager onderwijs (Europeesche lagere scholen, Hollandsch-Chineesche scho len, Hollandsch-Inlandsche scholen en scha- kelscholen, alle met Nederlandsch als voer taal, 26.778, mulo- en middelbaar onderwijs 1468. BEPERKING AFLEVERING VAN SPIJSVETTEN. Inwerkingtreding vetcontract. Men deelt ons van bevoegde zijde het volgende mede: Wegens de onbevredigende verhoudingen bij den afzet van spijsvetten voor consump tiedoeleinden zijn belanghebbenden reeds geruimen tijd doende geweest om tot een onderlinge regeling van dien afzet te gera ken. Onlangs is tusschen de overgroote meerderheid van de belanghebbenden over eenstemming omtrent een regeling bereikt en zij hebben een ontwerp-vetcontact aan den minister van economische zaken voor gelegd met het verzoek, daaraan een wette- lijken grondslag te verleenen, waartoe arti kel 21a van het Crisis-Zuivelbesluit 1935 de mogelijkheid biedt. Daar derhalve de wensch om door middel van een onderlinge contingenteeringsregeling te trachten voor het vetbedrijf meer geregelde verhoudingen te scheppen bij de overgroote meerderheid Te koop: 2 waschtafels, 1 karpet, 1 cocos kamermat, eenige weckflesschen, gemakskoffertje en nachtkastje. DE WINTER, Groenelaantje 19. Het Naaimachine Huis: gebr. Gritzner ei Victoria Handm. en nog eenige vanaf 5 met garantie. J. H. DE BOER, Geestersingel 48, Alkmaar. Te koop gevraagd een boet of auto- kisten of gebruikt hout, te samen 80 M2. meter hout, of 40 hout en 40 eternietplaten. Adres M. W. v. d. GARDE, Schoorl. Nog een meisjesrijwiel, prima in orde, voor 8.50, een electro motor 3 P.K. prima met drieh. schakelaar. A. BOOD, Heerenstr. 3, Alkmaar. Te koop: Handnaaimachine met garan tie 4.50, eersteklas Naumann Hand naaimachine z. g. a. n. 20, pracht luxe inzinkbare machines (koopjes). Alleen betrouwb. Dekker, Spoorstr. 5. Pracht Damesryw. met Torp. naaf 15.5017.50, Heerenrijw. als nieuw 13.50, 15/J017.50 enz. Jongens- en meisjesf. 11.00. NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. van belanghebbenden aanwezig was geble ken, heeft de minister gemeend zijn mede werking daaraan niet te mogen onthouden. Hij heeft daartoe te minder aanleiding ge vonden omdat een meer geregelde toestand in het vetbedrijf voor juiste verhoudingen in den afzet der verschillende consumptievet- ten van beteekenis is. Ieder, die aan het vetcontract deelneemt, zal van 5 September a.s. af in zijn aflevering van spijsvet beperkt zijn op basis van de in dat contract vervatte regeeling. De afleveringen van spijsvet van hen, die het contract niet hebben ge- teekend, zijn van genoemden datum af per jaar beperkt tot 80 pCt. van hun omzet in 1936. Voor zoover daartoe aanleiding bestaat kan de minister hun daarboven een bijzondere toewijzing verstrekken. Nadere bijzonder heden daaromtrent zullen zij, die daarvoor ir. aanmerking komen, zeer binnenkort ont vangen. Uiteraard zal door deze regeling van den afzet in het vetbedrijf aan de concurrentie- methoden, welke tot aanbod van vetten tegen zeer lage prijzen hebben geleid, een einde komen. Ten gevolge hiervan kan der halve eenige prijsstijging worden verwacht. De minister heeft echter maatregelen ge nomen, dat deze stijging tot een gering be drag beperkt blijft. DE K. P. M. VIJFTIG JAAR GELEDEN OPGERICHT. Den vierden September is het juist vijftig jaar geleden dat op 4 September 1888 de Koninklijke Paketvaart Maatschap pij werd opgericht. Aangezien de voorbe reiding der diensten echter nog bijna 2 jaar tijd vorderde en de dienst pas op 1 Januari 1891 werd geopend, heeft de directie der K. P. M. gemeend, een even- tueele herdenking in verband te moeten brengen met den datum, waarop de maat schappij in werkelijkheid haar werkzaam heden in den Nederlandsch-Indischen Ar chipel begon, zoodat, naar Wij vernemen, het in de bedoeling ligt, in den aanvang van 1941 het gouden jubileum der K. P. M. officiéél te vieren. Dat neemt niet weg, dat de datum van 4 September 1888 historisch van groote be teekenis blijft, omdat de tot standkoming van de Koninklijke Paketvaart Maatschap pij en van een geregelde verbinding tus schen de verschillende deelen van het Nederlandsche bezit in Oost-Indië voor de definitieve vestiging van het Nederlandsch gezag. KRUISBESSEN WAREN VERGIFTIGD. Kinderen werden ernstig ziek. In het gezin van de familie Franssen te Venlo zijn twee jongetjes van resp. 4 en 5 jaren oud plotseling ongesteld geworden. Een arts constateerde vergiftiging tenge volge van het eten van kruisbessen. De toestand der kinderen is zeer ernstig. ZIEKTE VAN WEIL TE ENSCHEDE. Te Enschede zin twee gevallen van de ziekte van Weil geconstateerd. Gebleken is, dat de betrokkenen de infectie hebben opgeloopen bij het baden in de Buurser- beek. DE NEDERLANDSCHE PLANNEN IN ARGENTINIË. Nederlandsch ingenieur zal de grond- gesteldheid bestudeeren. Naar wij vernemen zal dezer dagen ter bestudeering van de grondgesteldheid der eilanden in de Panama-Delta, waarop men in Nederlandsche kringen het oog heeft heeft laten vallen met het oog op ontgin- nings- en kolonisatiemogelijkheden, naar Argentinië vertrekken jhr. ir. H. J. Kretsch- mar van Veen, verbonden aan de inspectie van de cultuurtechnische afdeeling der Wie- ringermeerdirectie, waarvoor hem een lang durig verlof wordt toegestaan. Na eenigen tijd zal hem een tweede inge nieur, die hem bij het onderzoek behulpzaam zal zijn, worden toegevoegd. De regeering der Argentijnsche provincie Buenos-Aires heeft een belangrijk bedrag toegestaan als bijdrage in de kosten van het onderzoek. Spoed. Studieboeken 2e kl. Handels dagschool gevr. VROUWEN STRAAT 1. Singer-inzaknaaimachine te koop, weinig gebruikt, in pracht Fo1onkast gebouwd voor lagen prijs. Te zien FNIDSEN 29. Te koop: 1 soliede kinderbox met matrasje, 1 modern fauteuiltje, 1 goed onderh. moderne wieg, 1 moderne schoorsteenlooper, alles z. g. a. n. en zeer billijk. Adies bur. v. d. blad. Te koop: klein em. kacheltje, groen (merk Tiger) met kachelplaatje 5, 2 pits gasstel 4.50, beiden prima in orde. LIJTWEG 21, Bergen. Te koop: Eiken Motorbootje en 10 M2. zeiljacht. VICTORIA WERF le Kanaalstr. 1. Te koop: Excelsior Stofzuiger in prima staat, voor elk aannemelijk bod (125 volt). Te bevr. ZAADMARKT 62a. Te koop gevraagd 2e hands boeken voor 3e klas handelsschool KOOLTUIN 23. Gisteravond brak tengevolge van hooibroei een felle brand uit in de kapitale boerderij van den heer J. Kortholt, staande aan het Winschoterdiep onder de gemeente Noord- dijk. De bewoners, die reeds ter ruste waren, werden door het vuur verrast en moesten in nachtgewaad een goed heenkomen zoeken. Behalve de brandweer van Noorddijk be streed ook de Groningsche brandweer, onder leiding van den waarnemend-commandant J. de Roos, met vier stralen het vuur, waar toe het water uit het kanaal werd betrok ken. Hierdoor werd het verkeer langs het Winschoterdiep gestremd. De boerderij en de aangrenzende groote schuren, welke eenige tienduizenden KG. hooi bevatten, gingen in de vlammen op. BOERDERIJBRAND TE UITHOORN. Auto van de brandweer te water geraakt. Gisteren is brand uitgebroken in de boer derij van Kooiman te Uithoorn, die veroor zaakt werd door hooibroei. Toen de Uit- hoornsche brandweer, die zich terstond op weg had begeven, bijna de plaats bereikt had, moest de wagen uitwijken voor een fietser, waarbij de berm van den weg plot seling afbrokkkelde en de auto in het water kantelde. Waar de spuitwagen gevolgd werd door een wagen met manschappen, mag van groot geluk worden gesproken, daar nu alle opzittenden met den schrik vrij kwamen. De brandweer van Mijdrecht, die terstond ge waarschuwd was en spoedig ter plaatse kwam, pakte het vuur flink aan, doch toen was reeds te zien, dat het geheel een prdoi der vlammen zou worden. Al het aanwezige hooi ging verloren, terwijl de boerderij ge heel afbrandde. Naar de gevangenis te Winschoten is overgebracht een op het oogenblik nog niet bij name bekende Duitscher, die voorgaf uit Kiel afkomstig te zijn en via ons land naar het leger der opstan delingen in Spanje te willen trekken. De man heeft zich drie dagen en drie nachten schuil weten te houden in de groote boerderij van de weduwe Waalkens te Blij ham. Uit gerommel op den zolder en ook uit an dere voorvallen hadden de bewoners reeds gemeend, te mogen opmaken dat zich iemand daar moest bevinden. Gisteravond hoorde men wederom gestommel. De politie te Blij ham werd gewaarschuwd, die weldra ter plaatse was. De man, zich ontdekt ziende, sprong van den zolder naar beneden en nam de vlucht. De politie zette hem onmiddellijk na, doch kon hem niet dadelijk vatten. Het werd een ware klopjacht, waaraan door ve len werd deelgenomen. Eindelijk wist men hem te grijpen in den tuin van mevrouw Waalkens, waarna tot arrestatie kon worden overgegaan. Het is gebleken, jdat de man zich in de boerderij een schuilplaats had gekozen in den binnengehaalden graanoogst en zich tij dens zijn verblijf te goed had gedaan aan den aanwezigen spekvoorraad. Na voorloopig door den burgemeester te Blijham te zijn verhoord, waarbij nog weinig kwam vast te staan, is de man naar Win schoten overgebracht. DE EMIGRATIE IN HET JAAR 1937. Argentinië trekt veel belxngstelling. Door den minister van sociale zaken is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan geboden het verslag betreffende de emigra tie en de transmigratie over het jaar 1937. Hier wordt het volgende aan ontleend: Op 1 Sept. 1937 is de landverhuizingswet 1936 (wet van 31 Dec. 1936, staatsblad no. 804) in werking getreden. Gezien den overgangstermijn, kan thans nog weinig worden medegedeeld over erva ring, welke met de bepalingen der nieuwe wet is opgedaan. De trek naar Zuid-Afrika maakt sinds 1935 het voornaamste element uit van de overzeesche emigratie van uit ons land. Voorts vertrokken emigranten naar de Ver. Staten, Argentinië en Brazilië. Mogelijkheden. De emigratiemogelijkheid voor de Ver. Staten is sedert 1936 niet veranderd. Deze emigratie is over het algemeen niet van groote beteekenis geweest. De belangstelling voor Canada bleek even min groot. De emigratie naar Brazilië is in 1937 vrijwel opgehouden. Wat Argentinië be treft, dit staat thans in het middelpunt van de belangstelling. Een onderzoek wees uit, dat inderdaad eenige kansen voor Nederlanders aanwezig zijn, indien een behoorlijke organisatie zou worden opgebouwd om de menschen bij aan komst ter zijde te staan. Verwacht mag wor den, dat, indien tot aanstelling van verte genwoordigers zal worden overgegaan, een cmigratiebeweging van Nederlanders naar Argentinië kan worden opgebouwd. De emigratie naar Zuid-Afrika is in 1937 geringer geweest dan in 1936, in welk jaar ruim 2000 personen vertrokken. In 1937 was dit aantal 1350, hoofdzakelijk gevolg van de in dit jaar tot stand gekomen vreemdelingen wet. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. - Gisteravond heeft de Koningin, vergezeld van P"nses Juliana en prins Bernhard, het officiéél aangekondigde bezoek aan de stad Rotterdam gebracht om er de fraaie illumi natie van de Nieuwe Maas, welke ter ge legenheid van de jubileumfeesten is aange bracht, in oogenschouw te nemen. Het be zoek duurde anderhalf uur. Jongetje overreden en gedood. - Gister middag is het driejarig zoontje van den landbouwer P. te Tripscompagnie bij Mun tendam bij het spelen onder een rijdenden korenwagen geraakt. Het kind was op slag dood. Uitbetaling renten op de postkantoren. - In verband met den nationalen feestdag op 6 September a.s. zal de wekelijksche betaal baarstelling van de voorloopige renten, toe gekend krachtens de Ongevallenwet 1921 en de Land- en tuinbouwongevallenwet 1922, niet op Dinsdag, 6 September, doch op Maandag, 5 September a.s. geschieden. Definitieve renten kunnen eveneens op 5 September worden uitbetaald. Doodelijk ongeluk. - Gisteren is de ruim zestigjarige heer van Vuuren te Ca- pelle (N.-B.) door een auto aangereden. Het slachtoffer werd zoo ernstig gewond, dat hij eenigen tijd later is overleden. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikte de Reiger Rangoon en de Ibis Basra. Op de thuisreis landden de Oehoe te Basra en de Emoe te Rangoon. BERGEN. (24 Aug.—1 Sept.) Geboren: Margareta Theresia Maria, d. van Simon Kleverlaan en Berta Alfonsa Maria Probst. Robert Theodoor Melchior, z. van Gerhardus Adrianus Melchior Hol- terman en Elisabeth Knegt. Ondertrouwd: Nicolaas Admiraal en Engelina Maria Groot. De haai en de krokodil hadden op zekeren dag in vervlogen eeuwen geweldige ruzie. De haai beet den krokodil in zijn staart, maar de krokodil hapte den haai z'n kop af. Het bloed spoot uit de kali op den wal, en op die plaats bouwden de menschen als aan denken een huis. Hiefuit ontstond de stad Soerabaia. Soera is haai en Baeaia beteekent krokodil. In het stadswapen staan nog thans deze twee dieren, waarvan de krokodil het grootste. Vanoaar dat iedereen nog thans Soerabaia de krokodillenstad noemt. Hoe het zij, veel krokodillen zitten er nog in de kali. Maar de kali loopt langs de oude stad, en die oude stad heeft niet veel moois. Zij is erg rommelig «n meer dan 10 cent per dag verdienen daar de meeste inlanders niet. Verderop in de oude stad zijn de kantoren van de groote handelshuizen, en in die wijk wordt veel verdiend. De enorme kantoren slikken om half 8 honderden hardwerkende Hollanders op, en spinnewehben weven zich daar over heel Indië, tot Japan, Amerika en Australië toe. Hier is het hart van den handel, en bier wordt nog steeds goed ver diend. Ook de employé's worden goed be taald, en een salaris van 10 mille is veeleer regel dan uitzondering. Maar het is dan ook zuur verdiend. Want een kantoordag van 8 tot 5 aan één stuk is in de tropen geen grapje. Om 5 uur zien wij dan duizenden mooie wagens in snelle vaart de oude kantoorwijk verlaten, en door de nieuwe stad heen naar de villawijken snellen, waar een liefelijk landhuis tusschen hooge palmen den ver moeiden werker wacht. En in de nog nieuwere wijken, bijvoorbeeld nabij het vliegveld Darno, wanen wij ons in Bergen of Wassenaar. Niets doet meer aan Indië denken dan de middaghitte en een enkele voorbijsloffende inlander. Verder volkomen een Hollandsche tuinstad met mooie villa's, lieve scholen en zacht ruischende auto's. Maar nu eens niet over deze buitenwijken. En niet over de oude stad met kantoren en duizenden inlandsche huisjes en winkeltjes. Neen! Nu eens over het moderne Soerabaia, over de nieuwe stad, de snel en modern levende middenstadü Groote stations met talrijke trams en taxi's openen haar poorten. En gaandeweg, steeds meer en meer, komen wij in een enorme, Amerikaansch aandoende drukte! Hooge witte winkelpaleizen rijen zich eindeloos naast elkaar. Prachtige café's en mooie moderne bios copen wisselen de breede étalages af met hun gewemel van in- en uitgaande men schen. Het is nu half zes en de avond begint weer te vallen. Van hoog en laag roepen de bonte lichtreclames ons allerlei toe. Alle winkels zijn vol. Hef cachet van de znofc bent men aan de courant, waarin zij adverteert De volhardende tandarts! De bioscopen gaan aan. Duizenden auto's rijden af en aan. Hollanders, Duitschers, Engelschen laten zich naar hun ontspanningen rijden door de nette Javaansche chauffeurs. Wel is het nog warm, zoowat 84 graden, maar dit is koel vergeleken bü de daghitte, die ongeveer 95 is. ledereen loopt dan ook keurig met een jasje aan en een das om, wat overdag niet net geval is. De vele matrozen en mariniers vallen op, in hun helderwitte uniformen. Zij liggen allen op Tandjong Perak, de groote haven van de stad en komen hier plezier maken. Inlanders zijn niet veel te zien. Een groote menigte winkelt urenlang ge zellig in de prachtige zaken. En r.u het nieuwste hier. Verschillende groote warenhuizen, café's en bioscopen zijn pas voorzien van aircon ditioning, Arr.erikaansche lucht-koeling. De temperatuur, die op straat nooit beneden de 80 komt, en meestal 90 of 100 graden is, is hier gekoeld tot 60 graden. En het was 'n typisch gevoel voor mij, toen ik voor het eerst, want Batavia kent dit nog niet, zoo'n gekoelde bioscoop bin- nensiapte. De rillingen liepen mij over den rug, en vele dames droegen hun avondcape. De meeste heeren waren dan ook in donker costume, en ik voelde mij werkelijk 'n oogen blik in Amsterdam of Alkmaar. Heerlijk was dat uurtje. Een verrukking van koude. Maar o wee, toen de film uit was. De buitenhitte golfde weer tegemoet. Maar och, dat went weer gauw genoeg. In ieder geval zijn we er overdag op ge kleed. Boorden kennen wij niet, en vesten evenmin. Het zijden poloshirt is de meest verkozen dracht, onder 'n dun shantung jasje. De schoenen zijn dun, en de zonne- helm licht. Zoo leeft ook de Hollander in dit warme land feitelijk een Europeesch stadsleven. Het is wel anders dan thuis aan de Noordzee, maar in wezen verschilt het stads leven niet zoo heel veel. Er wordt aanpassing gevraagd, en verder hard werken. Maar dan is het ook een prachtig leven met groote mogelijkheden. En werkloosheid is hier onbekend. De handel is weer goed, en als nu ook de suikerteelt weer de oude is, dan is Soerabaia heelerr.aal tevreden. De avond is gevallen en een frisch briesje waait over de groote stad, van de bergen naar de zee. En ik besluit de volgende week eens wat naar de nabij gelegen bergen te gaan en weer spoedig eens een langen brief te schrijven over het bergland van Oost-Java. C. J. H. VAN ROSSUM DU CHATTEL. De „Snow-white", de Engelsche boot, die bij den Helder strandde en vrii zeker geheel verloren is. U

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 6