DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. INNIGE VRIENDSCHAP VAN FRANKRIJK MET DE VEREENIGDE STATEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTÏEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven francc aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HF.RMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 208 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 5 September 1938 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 140e Jaargang Volledige ideologische overeenstemming. Belangwekkende rede van Ameri- kaansche ambassadeur. Zware strijd in Spanje. Resultaten gering. De algemeene toestand. Japan gebruikte weer gifgas Hevige strijd bij Teian. Fransche verloven ingetrokken. Reservisten onder de wapenen geroepen. Aanslag op koning Faroek van Egypte? De koning ongedeerd. Legervliegtuig stort neer in drukke straat. Tien dooden en 25 gewonden. ALKMAARSCHE COURANT. De Amerikaansche ambassadeur in Frankrijk, Bullitt, heeft gisterochtend te Bordeau een momument voor den Franschen vrijheidsheld Lafayette onthuld, tevens een herinnering aan de aankomst van de soldaten der Ver- eenigde Staten in den wereldoorlog. Verknocht aan de democratie. Te Pont Grave heeft hij een belangrijke rede gehouden, waarin hij o.m. het volgen de zeide: Wij eeren de nagedachtenis van de Fran schen, die ons bijgestaan hebben bij het veroveren van onze vrijheid en de Ameri kanen, die medegtholpen hebben, de vrij heid van Frankrijk en de wereld te be houden. Tusschen de Vereenigde Staten en Frankrijk bestaat op het oogenblik een innige en vertrouwensvolle vriendschap, een wederzijdsche verknochtheid aan de idealen van vrijheid, democratie en vrede, en volkomen overeenstemming over de essentiëele beginselen van het menschelijk leven. De Amerikanen en Franschen weten, dat men gelukkiger leeft als vrij mensch dan als slaaf. De geschiedenis moge dan al kundige dictatoren heb ben gekend, toch is" een regeering df*r het volk en voor het volk beter. Wjj wetën, dat internationale overeen komsten, wanneer de noodzaak hiertoe zich doet gevoelen, stelselmatig moeten worden gewijzigd, in een geest van wederzijdsche hulp en begrijpen. Wij weten, dat 't verstandiger is, zich te onthouden van het gebruik van geweld als een instrument van nationale politiek, zich niet te mengen in de binnenlandsche aan gelegenheden van anderen en steeds te streven naar regeling van geschillen door vreedzame onderhandelingen en accoorden. Wij weten dat geen enkel ras hooger staat dan het andere." Interesse voor Europa. „De wereldvrede', zoo ging Bulitt voort, „is voor ons een eerste belang, omdat wij weten, dat heden ten dage een algemeene oorlog voor een bepaalden tijd de vernie tiging zou beteekenen van alle waarden der beschaving, die gedurende zooveel eeuwen zoo moeizaam verworven zijn. Wij bidden dat wij, zooals wij hopen, met alle andere landen in vrede kunnen blijven leven. Doch zooals ik op 22 Februari 1937 reeds gezegd heb, zal, indien in Europa nog een oorlog mocht uitbreken, nie mand kunnen voorspellen of de Ver eenigde Staten al of niet in een der- gelijken oorlog zullen worden be trokken." Verder verklaarde Bullitt nog: „de vi cieuze cirkel der bewapening, handelsbe lemmeringen, economischen nood en inter nationalen haat moet op een of andere plaats doorbroken worden. Is het teveel, te hopen dat men komt tot een accoord voor de afschaffing van bombardementen van open steden en burgerbevolkingen, tot een algemeen verdrag tot beperking der be wapening? Is het onmogelijk, onderhande lingen te openen voor de wederinschake- ling in het economische wereldbestel van de autarkische naties, die verklaren tot autarkie te zijn gedwongen door het gemis aan toegang tot de grondstoffen? Het ver breken van den vicieuzen cirkel op een dezer beide punten zou het begin van den vrede kunnen zijn." Bonnet antwoordt. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Bonnet, die vervolgens het woord voerde, zeide o.a., zich tot Bullitt wendend: „Tusschen ons zijn geen over eenkomsten en pacten, die in de geheim zinnigheid der kanselarijen zijn gesloten, noodig. Dezelfde beginselen, die ons reeds tweemaal hebben vereenigd, hebben niets van hun kracht ingeboet." Voortgaande zeide Bonnet: „Wij verhee- len ons niet den ernst van het Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk. Doch wij hopen, dat dank zij het feit dat de regeeringen te Berlijn en te Praag zich bewust moeten zijn haar internationale verantwoordelijk heid te moeten aanvaarden, dank zij de nauwe en loyale samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk, de ernstige drei gingen, die op Europa drukken, bezworen zullen worden. Frankrijk zal in elk geval trouw blijven aan de pacten en verdragen, die het gesloten heeft. Het zal trouw blijven aan de verplichtingen, die het op zich ge nomen heeft." Commentaar van de „Diplo." De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz schrijft naar aanleiding van de door den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, bij de ont hulling van een monument voor de in den wereldoorlog gesneuvelde Amerikaansche soldaten uitgesproken redevoering, o.m.: „De principes, welke Bonnet in practijk gebracht wenscht te zien, zullen wel ner gens op tegenspraak stuiten. Zij zijn zeker de idealen der Fransche soldaten in den wereldoorlog geweest. Maar zij waren ook die van hun tegenstanders. Frankrijk zal den vrede geen grooter dienst kunnen be wijzen dan juist in het geval, dat Bonnet met recht voor het oogenblik bijzonder zorgwekkend noemt, aan te dringen op de practische ten uitvoerlegging van gerech tigheid en vrijheid, n.L tegenover de re geering te Praag, welke zich tot nu toe bij haar tegenstreven steeds weer door Frankrijk gedekt voelde, ja voorwendde te handelen in den geest van zijn bondgenoot. Wanneer men de zaken in het licht van de nuchtere werkelijkheid beschouwt," al dus de diplo, „zal men helaas niet kunnen bevestigen, dat Frankrijk er in alle vroe gere eeuwen steeds naar gestreefd heeft alle moeilijkheden van dezen aard te sus sen. Niet steeds legt men te Parijs den nadruk op het standpunt van een univer- seele broederlijkheid van alle naties. Des te meer zou het in Duitschland worden toe gejuicht, indien in de nieuwe verklaringen van Bonnet een program zou mogen wor den gezien, dat Frankrijk verre van alle propaganda met allen nadruk wenscht na te komen. Het zou dan zeer zeker niet aan de Duitsche bereidwilligheid ontbreken den zelfden weg te betreden." Waterhoos in Colorado. - Twee dorpen ten oosten van de Rocky Mountains (Ver. Staten) zijn door een waterhoos geteisterd. Zes personen zijn om het leven gekomen en verscheidene gewond. Een twintigtal huizen werd weggevaagd. Het communiqué van het ministerie van landsverdediging meldt o.a. de bezetting van enkele heuvels aan het front van Estremadura. In Andalusië werd een vijandelijke aanval in den sector van Venezuela volkomen afge slagen. Aan het oostelijk front hebben de op standelingen in den ochtend hevige aan vallen ondernomen op de stellingen in den sector van Gandesa. Ten koste van zware verliezen slaagden zij er in enkele heuvels te bezetten. Aanvallen bij Valenzuela wer den afgeslagen. Tijdens de kalmte, welke sedert een maand aan het oostelijk front heerscht, hebben de manschappen van de regee- ringstroepen de oogst binnengehaald in het gebied tusschen dt frontlijn van de re- geeringstroepen en den weg tusschen Viver en Sagunto. Dit gebied is door de bevol king verlaten, aangezien de dorpen door het bombardemen4 van de rechtschen ge heel zijn vernield. De manschappen hebben des nachts gewerkt. Van de zijde der rebellen wordt gemeld, dat zij aan het Ebrofront successen hebben geboekt; volgens hen zouden 21 regeerings- vliegtuigen neergehaald zijn. Spaansch regeeringsvaartuig te Brest. De gewapende treiler van de Spaansche rc-geering „Rocio", die drie dagen geleden uit Halificia bij La Coruna is vertrokken, is Zaterdagmiddag ter hoogte van Oues- sant door een Fransch visschersvaartuig gevonden en naar Brest gebracht. Het Spaansche schip had geen levensmiddelen meer aan boord. De bemanning, welke 29 koppen telde, zou gister naar Spanje terug geleid worden. „Valsch humanisme." Te Burgos zijn de' „officieele kringen" der Spaansche opstandelingen zeer veront waardigd over het voorstel van den ver tegenwoordiger van de Spaansche regee ring, Alvarez Delvayo, die aan den voorzit ter van de Britsche commissie tot het uit wisselen van gevangenen heeft voorgesteld in de beide Spaansche gebieden alle te rechtstellingen op te schorten, welke voor 1 September 1936 zijn gelast, en de misda den, welke nadien zijn gepleegd, ter beoor deeling voor te leggen aan genoemde com missie. Te Burgos noemt men dit voorstel een „aanslag op de souvereiniteit van Spanje onder het mom van valsch huma nisme." Bombardementen. Vijf Italiaansche watervliegtuigen heb ben get acht over Barcelona te vliegen. Zij wierpen een vijftiental bommen op de Alkmaar, 5 September 1938. Hierboven wordt melding gemaakt van een rede van den Amerikaanschen ambas sadeur in Frankrijk, die belangrijk is als symptoom voor de groote verandering, die zich langzaam maar zeker bij de regeering der Vereenigde Staten en bij de Ameri kaansche openbare meening voltrekt. Na dat Groot-Brittannië de Ver. Staten in dezen reeds voorgegaan was, hoort men thans ook in de Ver. Staten stemmen op gaan voor een afschaffing der osolationis- tische politiek en een verv anging hiervan door een politiek van solidariteit met de groote democratische mogendheden in Europa. Zoo heeft Roosevelt besloten, in verband met den Europeeschen toestand tijdens het weekend in de buurt van Washington te blijven om op alle gebeurlijkheden voor bereid te zijn. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de president in de ge legenheid wil zijn, om in geval dat zich in Europa een conflict mocht voordoen te allen tüde het congres in buitengewone zitting bijeen te roepen. Mocht een derge lijk geval zich voordoen, dan zou de president het congres wenschen te verzoe ken, onverwijld de wijziging of intrekking te bestudeeren van de neutraliteitswet, welke in elk geval in Mei 1939 automatisch afloopt. Voorts zal minister Huil vandaag, of schoon het Labor day is, te Washington blijven om de ontwikkeling van den toe stand in Midden-Europa van nabij te vol gen. Hij heeft zich reeds des morgens naar zijn departement begeven om de tele grammen van de diplomatieke vertegen woordigers in Europa te bestudeeren. Nieuwe anti-semietische maatregelen langzaam maar zeker voltrekt zich in Duitschland en Italië het proces, waardoor de Joodsche bevolkingsgroep de bestaans mogelijkheid en -zekerheid ontnomen wordt. De jongste staaltjes der Jodenvervolgin gen in Duitschland? Hier vo gen er een paar; De „Osservatore Romano" bericht dat aan de universiteit van Weenen talrijke professoren zijn ontslagen om redenen van ras en politiek. Verscheidene van hen zijn katholieken, die door de nationaal- socialisten als „gevaarlijk voor den Staat en het Duitsche ras" vwerden beschouwd. Bij decreet van den minister van bin nenlandsche zaken zijn 49 personen, meest Joden van de Duitsche nationaliteit vervallen verklaard, o.a. de schrijver Ernst Glaser en baron von Knoerringer. Ook Itali ëlaat zich tegenwoordig niet onbetuigd. Sedert de maatregelen tegen de joden in Italië is in de Italiaansche pers een extremisme merkbaar, dat zich ook keert tegen hen, die niet voldoende antisemiet zijn. De „Lavoro Fascista" schrijft o.a. dat het fascisme de mentaliteit, welke uit het oude Italië is overgebleven en welke de geheele wereld dient, zonder iemand vrees in te boezemen, verfoeit. Het blad keert zich vooral tegen de bourgeoisie, welke wordt beschuldigd van vijandigheid tegen het fascisme, onder invloed van de Fran sche bourgeoisie en de joodsche intelli gentie. Volgens de nieuwe ministeriëele decreten zijn aan de universiteit van Turijn 50 Joodsche professoren ontslagen, aan de universiteit van Florence veertig en aan de universiteit van Milaan twintig. Zij namen bijna allen vooraanstaande plaat sen in. In Duitschland is heden het partijcongres der nationaal-socialisten begonnen, door de nazi's „partijdag van Groot-Duitsch- land" genoemd. Men verwacht in totaal zeshonderdduizend deelnemers, waaronder 1600 studenten, schrijvers en kunstenaars 50.000 leden van de, H. J. en B. D. M. 27.000 leden van de S.S., 24.000 leden van de S.A., 12.000 leden van de, N.S.K.K. 150.000 politieke leiders en 20.000 leden van de K.D.F. en 4000 Duitschers uit het buitenland Belangrijker dan deze getallen is, wat Hitier het congres over zijn plannen zal meedeelen. Men verwacht, dat Hitier plechtig zal havenwijk en de buitenwijken, doch wer den door het afweergeschut op de vlucht gedreven. Twee menschen zijn om het leven gekomen, eenige a dere licht gewond. Vijf watervliegtuigen hebben verder de havenwijk van Valencia gebombardeerd, zij lieten veertig bommen vallen, doch de meeste daarvan kwamen in zee terecht. Van Chineesche zijde wordt ge meld, dat er aanduidingen zijn, dat de Japansche troepen binnenkort een aanval willen doen ten noorden van de Jangtse in de richting van Kwangtsji. Hun poging de Chineesche verdediging ten westen van Joeitsjang te doorbreken is blijkbaar, mislukt. Te Hoeangmei, het punt van uitgang van den aanval, worden zeven regimenten infanterie, dertig vechtwagens, een regi ment cavalerie en een regiment artillerie verzameld. Men verwacht derhalve bin nenkort een hevigen strijd tusschen Kwantsji en Hoeangmei. Aan het front bij Hsintze hebben de Japanneezen opnieuw gifgas gebruikt, waardoor een geheel Chineesch regi ment werd gedood'. Bij Joeitsjang hebben de Japansche troepen versterking ontvangen, de Chinee- zen handhaven evenwel hun stellingen. Een bericht met een tegenspraak. Volgens een bericht uit Japanschen bron zouden de Japansche troepen Zaterdag de eerste Chineesche verdedigingslinie rond Hankau ten N. van Teian doorbroken heb ben. In Chineesche militaire kringen wordt echter verklaard, dat de Chineesche troe pen stand houden tegen de Japansche aan vallen op Teian. Alle Chineesche stellingen ten noorden van Teian zijn nog intact. Een Japansch bericht zegt voorts, dat Maweiling, een belangrijk Chineesch ver dedigingscentrum, vijftien kilometer ten noorden van Teian aan den spoorweg Nantsjang Kioenkiang Zaterdag door een Japansche afdeeling is bezet. Nu de Japansche strijdkrachten zoo wordt althans uit Tokio gemeld de buitenste verdedigingslinie van Hankau hebben doorbroken, leggen de Chineezen volgens berichten uit Kioekiang een binnenste verdedigingslinie aan, die Woe- ning in de provincie Kiangsi en Janghsin en Kitsj oen in de provincie Hoepeh ver bindt, en welke door ongeveer 400.000 man troepen zal worden verdedigd. De hoofde* macht der Japanneezen rukt thans naar Teian op. verkondigen, dat de Sudeten-Duitschers het recht hebben hun instemming te be tuigen met het Derde Rijk. Het tweede thema van den partijdag zal zonder twijfel de strijd tegen het bolsje wisme en de joden zijn, een nummer dat nooit op zijn „spreekprogram" ontbreekt... De Sudeten-Duitsche kwestie, waarvan een oplossing op dit moment vrijwel uit sluitend van Hitier af hangt, zal ongetwij feld het belangrijkste zijn voor den inter nationalen toestand. In verband met het feit, dat Henlein zoo juist op bezoek ge weest is bij Hitier, is de onderstaande verklaring onder zijn directen invloed, van belang. In het Tsjechische district Asch heeft gisteren bij het dankfeest voor den oogst waaraan ook Konrad Henlein deelgenomen heeft, de afgevaardigde Wollner o.m. ge zegd: „Een vergelijk tusschen de Tsjechen en Sudeten-Duitschers is alleen mogelijk op de basis van de acht punten van Karlsbad Voorwaarde daarvoor is, dat alle Tsjechen, die pas na 1918 het Sudeten Duitsche land zijn binnen gekomen, weer naar hun geboorteland terug keeren Wij voeren onzen strijd niet met oorlogs middelen," aldus vervolgde Wollner, „doch met wettige middelen. Men moet daarom ook niet weer in het geheim de eene plaats na de andere door militairen laten bezetten, maar liever een beroep doen op de godin der gerechtigheid. Het is niet in te zien, waarom men thans opnieuw militaire maatregelen neemt, terwijl men te Praag onderhandelt en lord unciman te Praag .s om een vreedzaam advies te geven. Ons zal men met dergelijke nieuwe maatregelen niet in onrust brengen, daar de Führer wil, dat den 3 K millioen Sude ten-Duitschers op ondubbelzinnige wijze hetzelfde recht ten deel zal vallen, dat hun als deel van de groote en tortsche natie toekomt. In den strijd or.: het recht zijn geen compromissen meer mogelijk. De eischen van Karlsbad zijn het uitgangspunt voor het vergelijk. Doarom zijn het niet de laatste, doch de eerste eischen, welke wij moeten stellen." In verband met den internationalen toestand hebben de Fransche officieren en manschappen, die met verlof waren, order gekregen zich naar hun garni zoensplaatsen te begeven. Reservisten van de Maginot-linie aan de Oostgrens zijn onder de wapenen geroepen. Japansche wraak. Het Chineesche Nieuwsbureau bericht, dat de Japanneezen gisteren bij Taiwang aan den spoorlijn Taukau-Tsingwa, 3780 onschuldige Chineezen in koelen bloede hebben omgebracht, uit wraak voor het dooden van Japansche schildwachten door Chineesche guerillabenden. DeJapanneezen veronderstelden, dat de schildwachten door boeren uit de omliggende dorpen werden gedood. Zij staken daarom de dorpen in de omgeving in brand en plaatsten mitrail leurs rondom, waarmede zij, die uit de brandende huizen vluchtten, werden dood geschoten. Chineesch beroep op den Volken bond. Naar het in den regel goed ingelichte Chineesche blad Takoengpau bericht, zal China een beroep doen op den Volkenbond om artikel 17 van het handvest in werking te doen treden. Overeenkomstig dit artikel kunnen onder bepaalde omstandigheden sancties worden toegepast. Op het oogenblik, dat koning Faroek van Egypte het zwembad van de Spor ting Club, waar hij de prijzen voor de Egyptische zwemkampioenschappen had uitgereikt, verliet, is een schot op hem gelost. De koning werd niet getroffen en keerde naar zijn paleis terug, blijk gevende van een groote koelbloedigheid. Iemand, waarschijnlijk een Syriër, schoot bij het passeeren van den koning zijn revol ver in de richting van den vorst af. Een naast hem staande toeschouwer slaagde er in het wapen een andere richting te geven, zoodat twee toeschouwers aan het been gewond werden. Geen aanslag? In het officieele communiqué omtrent het lossen van een schot bij het bezoek, dat koning Faroek aan een zweminrichting heeft gebracht, wordt van een aanslag op het leven van den koning niets gesproken. De gearresteerde Syriër wordt slechts be schuldigd van het in zijn bezit hebben van vuurwapens. Havas meldt, dat officieel bevestigd wordt, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat de auto van koning Faroek reeds de zweminrichting had verlaten, toen het schot weerklonk, zoodat niet van een aanslag op den koning gesproken kan worden. Uit de verklaringen van den gearres teerden Syriër blijkt, dat deze zelf de revolver, die uit de zak van een onbekend gebleven persoon was gevallen, had opge raapt, en dat bij het maken van dit gebaar het wapen per ongeluk was afgegaan. In de Noord-Londensche voorstad Ed- monton is een ontzettend vliegongeluk gebeurd, dat ten menschen het leven gekost heeft, terwijl tien personen ern stig en twaalf licht gewond zijn. Een legervliegtuig verloor hoogte, toen het boven de dichtbevolkte wijk vloog. Het stootte tegen een huis, kwam vandaar op de straat terecht, waar een spelende jongen gedood werd, verhief zich toen weer om tegen het dak van een ander huis te botsen en in brand te geraken. In een der huizen, die brandschade opliepen, werd een vrouw gedood, terwijl haar man en knderen ern stige brandwonden bekwamen. In den loop van den avond is een der ernstig gewonden bij het vliegtuigongeluk in Edmonton, overleden. Terwijl het acht jarig zoontje van een vrouw die zich in het huis bevond toen dit door het vliegtuig werd verwoest, waarbij zij om het leven was gekomen, eveneens is overleden. Het aantal dooden bedroeg toen zes, maar nog later in den avond overleden vier gewon den, zoodat de ramp van tien menschen het leven kostte.

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 1