Voetverzorging Rbdioioesieilen fa. P. Tl). YPMJt. U E WIND BLAAST. Adrerteeren doet rerkoopen. Volgende week beginü nieuwe cursussen P. Knijper Radioschool - Spoorstr. 51, Alkmaar. r_ - eerste blad. Kantongerecht te Alkmaar. GEERT, JOHANNES PETRUS KUIJPER, Dienstbode, Zit-Slaapkamer Zit-Slaapkamer. 8 OCTOBER. Bierkade 16 Tel. 3183 Mevr. KUIJPER gedipt. Pedicure. kunt er van op aan, dat het de beste artikelen en de beste zaken zijn, die regelmatig in deze courant worden geadverteerd. maanden kreeg, in Leeuwarden voor een fietsendiefstal 6 maanden en van den Alk- maarschen politierechter 4 maanden, nadat de officier een half jaar had gevraagd. Diefstal van paling. Een beetje eigenwijs was de jonge Hoorn- sche koopman C. H., die met zijn kostbaas tien kilo paling had gestolen uit een beun in de Grashaven, welke paling eigendom was van den 74-jarigen vischventer Rayer. Hij bekende, betuigde zijn spijt en toen de officier 30 boete of 15 dagen eischte, vond hij, dat hij straf verdiend had. Maar toen de politierechter hem tot 25 boete of 10 da gen veroordeelde, maakte hij bezwaren, omdat zijn kostbaas, die wegens gebrek aan voldoende bewijs niet vervolgd kon worden, niet veroordeeld werd. Hij vond, dat die kostbaas, die hem opgestookt had tot den diefstal, ook gestraft moest worden en wan neer dat niet gebeurde, nam hij er geen ge noegen mee. De politierechter was wa o stemd over zulk een bemoeizucht met een andermans zaken en vroeg: Wat gaat jou dat aan? Je hebt genoeg aan je "11. De koopman hield maar vol en toen de rechter vroeg, waarom hij wllde' dde de ander gestraft zou worden, antwoordde hii: Daar zou ik in groeien! „Dan ben Je een slechte keren de de politierechter, die den noS protesteerenden Horinees een beetje boos Een knappe politiehond. Met den 32-jarigen arbeider Petrus A. uit Heiloo kwam de tweede burennts.e «m de orde. A. zou in den nacht van 26 P Mei van dit jaar bij zijn buren de famüie W een steen door de voorruit hebben ge good, waardoor de ruit natuurlijk aan gru zelementen ging. heej A. ontkende pertinent, maar hij had heel wat eetuigen tegen zich. Mej W. S efdooW »«»h,'ikt/tka,r? he". worden e» dvttr»d heid al w heel wat manieren tot u.ting was ëeHaarni2-jarig zoontje was een belang- riikere getiige want dat was wakker ge worden en had naar buiten gekeken, waar- bö h« A voor de ramen van diens voorka mer had zien staan lachen. Het meest wist echter brigadier v. d. Leegte te vertellen die de steen in beslag had genomen en ook een pet van verdachte. Hij liet zijn hond Nero aan de pet ruiken en Nero zocht toen den steen, die achter het raadhuis van Hei- loo tusschen een aantal andere steenen was gelegd, keurig op, aldus het bewijs kveren- de dat A die steen in handen had gehad. d be offlcim- nam op grond van de bestaan- de slechte verhouding tusschen verdachte en de familie W„ van het voor het raam staan lachen door verdachte en op gron van het werk van den hond aan, dat A^ steen door de ruiten had gegooid. Omdat A al drie keer was veroordeeld wegens mis handeling en dergelijke, was streng optreden noodig, weshalve spr. 14 dagen gevang - ^DeTverdedfger, mr. H. Schuurman, vond op verschillende gronden het bewijs erg zwak. De moeder „dacht dat A. het had gedaan, het zoontje verklaarde anders dan de buren hadden gedaan tegenover de po litie en de proef met den hond vond pleiter twijfelachtig. Hij vroeg daarom vrijspraak. Na uitvoerig gedebateer en nog verder getuigenverhoor, waarbij alleen kwam vast te staan, dat de proef met Nero betrouw baar was geweest, veroordeelde de politie rechter buurman A. conform den eisch. A. ging in hooger beroep. Eieren zoeken. Een slechte beurt maakte de Egmonder visscher P. G., die in de Schoorlsche dui nen door den brigadier tit. rijksveldwachter Beek en een collega was betrapt op het eieren zoeken op verboden grond. Toen hij geen gevolg gaf aan de sommatie te blijven staan, stuurde de veldwachter zijn hond op hem af, maar de hond kreeg een geweldige klap met een stok op z'n kop, zoodat het arme dier over den grond tolde. Toen de veldwachter, dichterbij gekomen, zei, dat moet je mij doen, sloeg G. hem ook om ver volgens naar zyn broekzak te grijpen en te zeggen: Ik zal je aan het mes rijgen. De veldwachter sloeg toen op zijn beurt G. op diens hand, om eventueele messentrekkerij te voorkomen. Verder werd het een wor stelpartij, waarbij de veldwachter nog met zijn revolver in de lucht moest schieten. Volgens de visscherman was er van dit alles niets waar. Hij was op een ongeoor loofde manier aangevallen door den veld wachter en diens hond en hij had het eerst leelijke klappen gekregen met een stok, welke hij ter rechtszitting had meegeno men. Jammer voor hem, werd hy niet geloofd. De officier vroeg 6 maanden gevangenis straf en de politierechter, die een zwaar zondenregister van 15 jaar oud oplas, ver oordeelde den Egmonder tot 3 maanden. Hooger beroep zal volgen. Met een zweep geslagen. Tot slot nog een vette-geschiedenis. De 26-jarige C. P. V. uit Callantsoog had vol gens de dagvaarding mejuffrouw Alida de W. S., toen hij haar op zijn melkkar tegen kwam, met een zweep in het gezicht gesla gen. Verdachte ontkende en beweerde zelfs geen zweep te hebben gehad. De getuigenverklaringen waren echter minder in zyn voordeel, zoodat de officier het feit bewezen achtte en 50 of 25 dagen vorderde. De verdediger, mr. dr. Buiskool uit Scha- gen, stelde in het licht, dat ook hier een felle veete de achtergrond van de zaak was. Verdachte had een precaire geschiede nis gehad met de dochter van de mishan delde en pogingen om de zaak in orde te brengen waren mislukt. Daardoor was een haat ontstaan tegen verdachte, die voort durend werd getart en steeds het loodje moest leggen. Pleiter vroeg met het oog op den achtergrond der affaire 'n geringe straf. De politierechter vond den eisch van den officier zee mild en veroordeelden conform. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 2 September 1938. Overtredingen van de Motor en Rijwielwet: P. S. te Bergen, 3 boete of 1 week tucht school. Th. M. R. te Bergen, H. C. te Alk maar, J. S. te Heiloo, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. J. L. te Voorhout, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. W. K. te 's-Gravenhage, C. P. te Warmenhuizen, N. S. te Alkmaar, W. G. te Amsterdam, H. V. te Barsinger- horn, K. T. te Sittard, J. R. H. te Sittard, J K. te Zijpe, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. G. D. te Amsterdam, M. S. te Amsterdam, A. K. te Amsterdam, P. S. te Alkmaar, M. B. te Zuidscharwoude, D. O. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechte nis. J. B. te Koedijk, F. de G. te Barsinger- horn, T. G. te Heerhugowaard, K. T. te Uit geest, W. K. B. te Amsterdam, J. C. P. te Bergen, P. J. te Bussum, Z. H. H. te Alkmaar, C. N. te Broek op Langendijk, D. H. te Beemster, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. M. B. te Broek op Langendijk, C. I. H. te Amsterdam, C. H. de J. te Am sterdam, ieder 5 boete of 3 dagen hechte nis. J. M. te Alkmaar, 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. L. te Bergen, P. B. te Zijpe, L. J. B. te Den Helder, J. G. te Anna- Paulowna, ieder 6 boete of 4 dagen hechte nis. J. K. te Anna-Paulowna, 2x13 boete of 2 x 3 dagen hechtenis. F. H. te 's-Gra- venhage, 4 -|- 3 boete of 4 en 3 dagen hechtenis. E. H. IJ. v. H. te Bergen 4 -f 3 boete of 4 en 3 dagen hechtenis. A. S. te Wieringerwaard, 6 4 boete of 4 en 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de Poli tieverordeningen J. G. te Utrecht, 2 boete of 1 dag hechte nis. J. W. te Alkmaar, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. J. B. te Alkmaar, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. H. N. te Alkmaar, J. D. te Alkmaar, N. B. te Uitgeest, G. L. P. te Alkmaar, D. B. te Amsterdam, J. Th. J. H. te Arnhem, H. K. P. te Amsterdam, J. A. te Bolsward, D. A. te Bolsward, P. P. te Hoorn, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. K. te Castricum, 3 boete of 3 dagen hechte nis. J. A. B. te Broek op Langendijk, 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van Artikel 453 van het Wetb. van Straf recht (openbare dronkenschap): D. B. te Alkmaar, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van Artikel 461 van het Wetb. van Straf recht (loopen over verboden grond): N. V. te Wormer, A. R. te Wormerveer, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. G. te Egmond aan Zee, J. V. te Egmond aan Zee, ieder 2 10 boete of 2 en 6 dagen hechtenis. Overtredingen van de Ar beidswet: K. G. te Harenkarspel, 2 X 2.50 boete -f 5 X 1 boete of 2 X 2 en 5 X 1 dag hechte nis. F. J. R. te Bergen, f 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. C. R. te Alkmaar, 3 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van de wet op de evenredige vrachtver- de e 1 i n g C. M. te Alkmaar 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van het Rijks- zeeweringsreglement: H. J. van W. te Amsterdam, J. v. d. B. te Beverwijk, J. v. W. te Castricum, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. W. B. te Am sterdam, R. D. te Krommenie, ieder 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van de Vleesch- keuringswet: E. B. te Alkmaar, 25 boete of 15 dagen hechtenis. LOONLIJSTEN NIET GOED INGEVULD. Vanwege den Raad van Arbeid te Am sterdam werd proces-verbaal opgemaakt tegen een werkgever in het bouwbedrijf, die op zijn loonlijsten niet alle bij hem werkzaam zijnde arbeiders had vermeld, terwijl hij tevens voor een aantal andere arbeiders een lager loon had geboekt dan zij in werkelijkheid hadden verdiend. Ter zake van deze dubbele overtreding is hy thans door den kantonrechter veroordeeld tot een boete van 250, subsidiair 50 dagen hechtenis. JUi&licaües GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De directeur van het gemeentelijk bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebben den mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 7 September tot en met Dinsdag 13 September 1938 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen oranje kleur; Vetbonnen blauwe kleur; Rundvleeschbonnen wit met roode streep. Alkmaar, 5 September 1938. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. Jjiqeaandm Stukken DE RUITERTJES OP DEN WAAGTOREN. M. de redacteur, Voor de zooveelste maal functioneerden de ruitertjes gister niet. Of 't mechanisme is niet in orde of de bediening niet zoo als het behoort. In ieder geval geeft het een stumperigen indruk. 't Was op den dag geen mooi weer en er was weinig belangstelilng, maar 's avonds om acht uur waren er wel ongeveer een zestig menschen en als men dan die teleur gestelde en ontevreden gezichten ziet, voelt men als Alkmaarder zich onbehaag lijk! Waarom niet eens terdege, door degenen die daar verantwoordelijk voor zijn, af doende maatregelen genomen, opdat 't niet zooals laatst op een drukken kaasmarktdag en nu op den laatsten Zondag van de ker mis, wanneer er vreemdelingen zijn, zoo'n fiasco wordt. En mijnheer de radacteur dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, N. Advedwtiën Geboren» zoon van JOS. H. v. SEG GELEN en G. W. v. SEGGELEN— v. d. POL. Heiloo, Frederikslaan 111, 5 September 1938. Tjjdelyk Centraal Ziekenhuis. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig, ge duldig gedragen lijden, voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer in den ouderdom van 64 jaar. Heiloo, Wed. J. M. P. KUIJPER— NIEUWENHUIZEN. N. KUIJPER. Alkmaar, G. P. KUIJPER. M. KUIJPER-PELS en kinderen. Heiloo, P. F. KUIJPER en Verloofde. CHR. KUIJPER en Verloofde. Heiloo, 5 Sept. 1938. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden Vrijdag 9 September in de parochie kerk van den H. Willibrordus te Heiloo, des morgens half tien, waarna de begrafenis. Gevraagd tegen 1 October flinke goed kunnende werken en eenv. koken. Br. letter O 204 bur, van dit blad. HEER vraagt v. terstond m. of z. pension, voor 2 dagen p. w. Br. met prijsopg. letter N 203 bureau van dit blad. JUFFROUW, b.b.h.h., zoekt nette Brieven onder letter M 202 bur. van dit blad. Schitterende straatversiering ter overname aangeboden. Zepr billijk. Tot en met a.s. Woensdag te bezichtigen. POLMAN, Muntstraat 10, HOORN. Hypotheek beschikbaar Speciale hygiënische inrich tingen 12-jarige practyk waar borgen U een goede behande ling. Dr. SCHOLL's beroemde steunzolen, eelt- en likdoorn- pleisters, Badzout enz. Maat- en Reparatiewerk. Gediplomeerd Orthopedist Mient 13. TeL 2377. te betalen uit maandeljjkscb of wekelijksch inkomen. Levering op billijke condities. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door: Vanaf 22 Aug. volledige dagcursus. Schooluren: 9.30-12.30; 14.00—16.30. Nieuwe Cursus MARCONIST vangt 15 September aan. Spoedige opgave gewenscht. Vraagt prospectus en referenties van geslaagde en geplaatste leerlingen. 2eui£letm Door DONN BYRNE. Uit het Engelsch door J. van P 29) „Je moet gaan, schat, je moet nu gaan, zie je het niet?" Haar stem werd zacht. „Je zou niet langer kunnen blijven, het zou niet naar je aard zijn en ik zou je in mijn oogen niet bedorven willen zienLieveling, je zou nooitmaar je moet gaan „En jij, Claire-Anne?" „Noodlot... een lange, magere vinger, een weg „Maar je kimt niet weten." „Wij weten, wij arme vrouwen, Shane. Wij weten Shane, begrijp je niet „O, Claire-Anne!" „Shane, lieveling, eens ontsnapte ik naar het licht, waar anderen naar de vergetelheid ontsnappenEens had ik jou en myn ge- heele leven zal ik het onthoudenmijn ge- heele leven zal ik onthouden: ik kende eens een manen het zal zulk een troost zijn, zooveel steun „O, Claire-Anne, dat kan niet zyn!" Er was immer werk te doen, zooals er ook nu werk voor hem was. Wolken, zeil en onooglijke stoomschepen bewogen zich over de drukke lanen van de wereldwa teren, niet om te redden en te helpen, maar om geld te verdienen. En Klein Azië werd veronachtzaamd nu het handels verkeer naar de Staten wijd open was. Syrië had meer noodig dan sentimenteele reizigers naar het Heilige Land; het had machinerieën noodig voor zijn korenvelden en zijn mijnen, het had bedrukt katoen en mousseline noodig van de weefgetouwen van Lancashire, het had rijst en suiker noo dig. En het had meer te geven dan een godsdienstige opvoeding. Fyne zeep en vruchten en wijn en olie en sesamzaad gaf het, gulden tabak en prachtig handwerk van zilver en goud, fijne kleeden van Per- zië, messing en koper en houtsnijwerk van Damascus, de moeder der steden; walnoten, tarwe, rogge en abrikozen uit zijn tuinen en velden, wol en katoen, gommen en saf fraan van Aleppo en fijn zijden handwerk. Anderen konden langs Java's Eerste Punt stoomen naar China om thee en opium. Anderen mochten Oostwaarts zeilen rond Kaap Hoorn naar de goudvelden van Ca- lifornië. Anderen konden de Hooghly op varen naar Calcutta en zaken doen met mysterieuse Indische mannen. Anderen mochten oversteken naar het gejacht en de drukte van New-York, den jongsten reus on der de steden, maar Campbell was er te vreden mee om naar Klein Azië te zeilen Hij bracht hen wat zy noodig hadden en zi. zonden kleur en rijm naar het prozaïsch Britannië, hashis voor de apothekers e: pistachionoten van Aleppo, fijne weefsel van Nabloes en linnen van Bagdad ei somwijlen voor een antiquair een Damas cener zwaard, dat klonk als een zilverei klok. Voor anderen de roem en eer, waartoe het noodlot hen geroepen had; voor an deren het geld, dat zy gristen met afge stompte vingers van de afvalhoopen van den handel. Maar voor Campbell wat werk hij doen kon, en goed doen kon en Klein Azië II. Van alle zeeën, die hij bevaren had, scheen het Shane toe, dat de Middelland- sche Zee meer kleur, meer leven, meer romantiek bezat dan eenige andere. Niet de worstelingen rond Kaap Hoorn, noch de zwierige reizen naar China, noch de door sterren beschenen zeeën brachten hem het gevoel van avontuur, dat de Mid- dellandsche Zee gaf. De Middellandsche Zee was geen zee,'t was'n thuishaven met tradities van menschelijk verblijf. Hier zeilde Sanherib in de groote galeien, welke de bruine Sidonische scheepsbouwers voor hem gemaakt hadden; hier waren de Phoe- niciërs geweest met hun gegeide vierkante zeilen, hier waren de mannen van Rhodos geweest, zeevaarders en strijders beide; hier voeren de Grieksche pentaconters met hun zeilen en tuig van purper en zwart; hier hadden de Cyprianen gezeild onder de ly van de eilanden, die Byron liefhad en waar Sappho haar liederen zong als wijn en honig pittige wijn en gulden honig; hier hadden de Romeinsche galeien geroeid en hadden de groote Vehetiaansche schepen rots zee gekozen tegen de Genueezen. Hier /as Leeuwenhart dapper naar Palestina ezeild, hier was Icarus in de blauwe zee evallen, hier had Paulus schipbreuk ge- eden, zeilende met een schip van Andra- nyttium met bestemming naar de kust van Azië, over de zee, die loopt langs Cilicië en Pamphylië en was overgestapt te Myra. Hoe modern klonk dat alles, behalve dan de antieke namen. „En als wij vele dagen langzaam voort voeren" slechts een zeeman kon het pathos ervan voelen „en ternauwernood tegenover Cnidus gekomen waren, over mits de wind het ons niet toeliet, zoo voe ren wij onder Creta henen tegenover Sal- mone, en hetzelve ternauwernood voorbij zeilende, kwamen wij in een zekere plaats, genaamd Schoone Havens". Was Paulus ook een zeeman? vroeg Campbell zich vaak verwonderd af. „Mannen", had hij gezegd. „Ik zie dat de vaart zal geschieden met hinder en groote schade, net alleen van de lading en van het schip, maar ook van ons leven". Daar sprak een man, die de zee kende, niet een angstig passagier; maar de ge zagvoerder van het schip dacht er anders over en toch had Paulus gelijk. En toen kwam een „stormwind genaamd Eurocly- don" en dat was de Levantijn van heden Euraquilo noemt men hem, de losgela ten hel. Toen kwamen woedende golven en de verschrikkingen van lager wal, het slingeren van -het schip en het uitwerpen van scheepsgereedschap en van lading „En als noch zon, noch gesternte ver schenen in vele dagen en geen klein on- wedefr ons drukte, zoo werd ons voorts alle hoop behouden te worden ontnomen". De absolute getrouwheid van het relaas sprak tot Campbell's hart en de figuur van Paulus den zeeman was hem duidelijker dan de figuur van Paulus den Apostel. „Doch wij moesten op een zeker eiland vervallen. Als nu de veertiende nacht ge komen was, alzoo wij in de Adriatische Zee herwaarts en derwaarts gedreven werden, omtrent het midden des nachts, vermoed den de scheepslieden, dat hun eenig land naderde De intuïtie van zeemanschap, de inge ving. Hoe modern! O, Paulus leefde op die zee, zijn geest en nagedachtenis waren voor eeuwig daar, evenals de geesten van Leeuwenhart en van Sappho, de zangerö en van de flinke Phoenicische zeelieden et» van de Doges van Venetië, minnaars en echtgenooten van de zee. Op de getijloozö Middellandsche Zee heerschte nog schoon heid, als nergens anders, zou heerschen, als nergens anders... Zou het wel zoo zijn? Zou zy ergens blij ven heerschen? Een schok voer door Camp bell's hart. Ter hoogte van Finisterre was hy voorbijgeloopen door de Falcon van Ro- bert Steel van Greenock, met alle zeilen bij, vliegende bovenbramzeilen en maankrabbers incluis, een pilaar van witte wolken scheen zij, als een majestueuze vrouwenfiguur. En terwijl schepen als de Fiery Cross en de Falcon als windhonden voortijlden, bouw den de menschen onbeholpen ijzeren boo ten om met stoom te varen. De trein ver sloeg de postkoets met de satijn glanzende paarden, de trein, die liep op kolen uit den grond gedolven en zelfs op dit oogenblk waren De Lesseps en zijn mannen dag en nacht bezig met graven, opdat de stoom boot den trotschen klipper van de zeeën zou verdrijven. Eigenaardig! Zou er een dag komen, dat er geen bovenbramzeilen meer zouden vol staan? En dat volgetuigde sche pen zouden worden als oude wijven, sprok kelend op een Octoberdag? En wat zou er werden van de mannen, die groote snelzei lers bouwden en voeren? En zou de zee zelf het willen, dat gemeen Ijzer en vuile kool haar onberispelijk reinen boezem be vlekken? Moec*. de zee ook getemd worden als een dansend*. c voor de mannen die koopen en verkop scheen on mogelijk. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1938 | | pagina 4